Little Oak Хостинг Преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Јуни 22, 2020
Little Oak Хостинг
Планирајте во преглед: Облак за обложување
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Јуни 22, 2020
Резиме
Малку Оук специјализиран за Mac веб хостинг. Во партнерство со RapidWeaver, хостинг компанијата нуди три различни планови за хостинг базирани на облак со 100% uptime SLA. За да дознаете повеќе за Little Oak, прочитајте на.

Понекогаш изборот на најголемата компанија не е најдобар начин да го хостирате вашиот веб-сајт. На крајот на краиштата, кој знае каде одат тие пари кога го испраќате во голема корпорација? Ако сакате да работите со мали компании кои се составен дел од вистинска заедница, тогаш Little Oak може да биде совршено прилагоден за вашите веб хостинг потреби.

* Забелешка: Ова е непроверен преглед. Засега не сме домаќини ниту една локација во Little Oak.

"Малиот Oak" на веб хостинг

Основана во 2007 од група веб програмери и графички дизајнери, оваа компанија е релативно новодојденец во индустријата. Нивната главна експертиза е работа со Macs, и тие со гордост тврдат дека се најдобриот избор за веб-сајтови создадени на Mac компјутери. Тие, исто така, формираа партнерство со RapidWeaver, програма за создавање авторски права создадена специјално за компјутерските производи на Apple. Репутацијата на компанијата во голема мера се заснова на обезбедување на хостинг посебно за корисниците претпочитаат да го користат RapidWeaver.

Малиот Oak е со седиште во Torrance, Калифорнија, предградие на Лос Анџелес лоцирано долж Западниот брег, и тоа е местото каде што сите нивни вработени работат; тие не аутсорсинг никакви позиции. Од отворањето на вратите во 2007, компанијата сега е хостирана преку сметките на 400,000.

Заеднички хостинг сметки за корисници на Mac

малиот хостинг планови

За разлика од повеќето други веб-хостинг компании, Малиот даб нуди планови за хостинг, но претпочита да ги нарече „облак хостинг“ (зошто не само да го наречеме она што е - споделено хостинг?). Клиентите имаат избор на три планови за хостирање базирана на облак. Пакетите се нарекуваат Sapling (80 $ / година, 6.67 $ / месец), Хабитат-Про (160 $ ​​/ година, 13.33 $ / месец) и Костен-Про (320 $ / година, 26.67 $ / месец).

Може да биде домаќин на неограничени веб-страници со секој план, но вистината е - не постои такво нешто како неограничено хостирање (неограничен опсег и складирање). На пример, пакетот Sapling овозможува 5 GB / месец простор на дискот и ширина на опсег од 50 GB; Хабитат вклучува 15 GB складирање на дискот и ширина на опсег од 500 GB; и Костен доаѓа со 25 GB / 1T.

Стандардни заеднички функции за хостинг

Малиот даб не може да биде најевтините опции за хостирање, но пакетите за хостинг ги вклучуваат сите стандардни карактеристики што би очекувале:

 • Неограничени MySQL бази на податоци
 • Слободен сајт градител софтвер
 • Неограничен број на домени и поддомени
 • Неограничени POP3 / IMAP4 е-пошта сметки
 • Статистика следење
 • Google и Yahoo рекламирање кредити

Малиот хоб веб-хостинг, исто така, поддржува Quicktime, Real Networks, Macromedia Flash, Shockwave и Microsoft Silverlight датотеки и им дава на корисниците пристап до управување со DNS. Исто така, поддржува многу различни програмски јазици, вклучувајќи PHP 5.3, Perl 5, IonCube Loader, Javascript и Ajax. Сите поголеми платформи за блогирање (WordPress, Joomla, Drupal) се исто така достапни.

Контролниот панел за вашата сметка како што се нарекува "Менаџерот на профилот". Тоа не е cPanel или vDeck, па може да биде комерцијален софтвер.

Уште една уникатна карактеристика на пакетите на Little Oak е дека тие не бараат клиенти да се регистрираат за две години во време за да го добиете најдоброто договор. Тие нудат сметки само една година. Тоа е прилично освежувачки да не се добие постојано upsell на подолг период на договорот. Сепак, тие не нудат планови за хостинг од месец до месец.

Иако веб-страницата на Малку Дуб има линкови за посветени хостинг и Виртуелни приватни сервери (VPS) хостинг сметки кои ги користат и Линукс и Windows серверските оперативни системи, тие не биле живи во времето на ова пишување. Изгледа дека, во иднина, тие ќе ги нудат овие услуги, што е одлична идеја за оние кои сакаат да ги надградат своите сметки.

Безбедност на центарот и мрежна сигурност

Иако е мала компанија, Little Oak користи Tier-1 мрежни провајдери лоцирани во една Вилшир зграда, која се смета за "најмногу поврзана зграда во западниот дел на САД", додека нивниот центар за податоци се наоѓа во Torrance, Калифорнија, САД.

Нивните сервери се Интел двојадрени машини во кластер за балансирање на оптоварување со помош на мрежен прилог за складирање на датотеки. Тие работат CentOS 6 и Apache 2.2 +, прилично стандард во индустријата.

Софтверот се ажурира и обновува редовно и е поддржан ноќе, за да се спречи прекин на услугата. Мрежниот хардвер е надгледуван од 24 / 7 од страна на високи администратори.

Сето ова безбедност им помага да се придржуваат до 100 процентите навремена гаранција. Ако вашиот сајт оди надолу за 10 минути или повеќе во секој месец, добивате кредит за 10 процент од хостирањето за овој месец. Се разбира, гаранцијата не важи за закажаното застој, итен одржување или нешто што може да го направите, што влијае на перформансите на вашиот сајт; повторно, прилично стандардни нешта - но ова е првата компанија која сум ја нашол за да го гарантирам 100 процентот на работно време.

Најдов неодамнешна статистика на интернет покажувајќи 99.98 проценти uptime за веб-сајтови на Little Oak. Тоа е следено од октомври 2010. Тоа се смета за одлично, но не од вообичаено.

Поддршка за клиентите во живо обезбедени од Калифорнискиот тим на Малку Оук

Ако поддршката од претставници од родно-англиски јазик е важна за вас, Little Oak го обезбедува преку телефон, разговор во живо или електронска пошта. Тие, исто така, имаат видео каталог и онлајн База на знаење за да најдат одговори на честите прашања - но изгледа дека не е населено со многу информации. Се обидов да направам неколку едноставни пребарувања, како што се "Мигрирај сметка", "Медиумска поставка", па дури и "WordPress", која не дава резултати.

Па, како е нивната служба за корисници? Тешко е да се каже. Јас најдов еден многу незадоволен корисник на интернет кој се пожали на Googlebot порака за грешка поради Администраторите на Little Oak привремено блокирање на ботови на пребарувачите, бидејќи тие тврдеа дека тоа предизвикува премногу активност, која се налути на нивните сервери. Освен тоа, не можев да најдам добро земање примероци од вистински клиенти кои ги разгледаа услугите за поддршка на Малку Дубл од уште.

Малиот даб има присуство на социјални медиуми да објавува известувања и надградби - но сметките се користат доста ретко. Не само тоа, јас навистина мораше да копа за да ги пронајдам; нема линкови од нивната веб-страница на нивните страници на Фејсбук или Твитер. Зошто не би сакале вашите клиенти и другите лесно да ве најдат на сајтовите на социјалните медиуми?

Е малку Хоб Хостинг вреди да се провери?

Да земеме една минута за да го повториме она што го научивме за Little Oak. Еве ги предностите на нивните хостинг пакети:

 • Специфично приспособени кон корисниците на Mac
 • RapidWeaver партнер
 • Сигурен хостинг со 100% uptime guarantee
 • Американска поддршка
 • Идната достапност на посветен и VPS хостинг

Сега, тука е она што го гледам како недостатоци на Little Oak хостинг:

 • Цената не е голема
 • Нема месечни планови за плаќање
 • Нема учиноци во однос на услуги на клиентите и техничка поддршка

Освен ако не сте корисник на Mac кој сака RapidWeaver, би било тешко да ја препорачаме оваа веб-хостинг компанија.

Алтернативи и споредби

Постојат многу конкуренти кои нудат по-чести пакети со неограничен простор и пропусен опсег по поевтини цени. Наместо тоа, ве поттикнувам да го проверите мојот преглед A2 Хостинг, WebHostFace, Netmoly, InMotion хостинг, One.comили iPage, неколку подобро оценети и поекономични избори за лични и мали бизнис веб-сајтови.

Еве како малиот даб хостинг се спојува со другите:

Закажете Малку Оуб Хостинг сега

За повеќе детали или да нарачате Little Oak Hosting, посетете (линкот се отвора во нов прозорец): http://www.littleoak.com

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.