Kinsta Review

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Јуни 17, 2020
Kinsta
План за преглед: Стартер
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Јуни 17, 2020
Резиме
Kinsta не е евтин, но плаќате премија за врвна класа хостинг инфраструктура и WordPress експерт поддржува. Лично ги гледам како еден од првите три управувани WP-домаќини во светот.

Кинста е управуван WordPress хостинг компанија дизајнирана за претпријатија и веб-страници со голем обем сообраќај.

Kinsta, управувана WordPress хостинг компанијата, е основана во декември 2013. Водени од нејзиниот основач и извршен директор, Марк Гавалда, компанијата е домаќин на некои од светски признатите брендови, вклучувајќи Intuit (Quicken), Ricoh, ASOS, General Electric и Ubisoft на своите сервери.

Додека компанијата не може да биде најголемиот управувана WordPress хостинг операција на пазарот, Kinsta има цврста понуда која е вредна одблизу.

Почнавме да ја следиме услугата за хостирање Kinsta од јануари 2018 и собравме корисни податоци за овој преглед.

Прочитајте за да дознаете дали Kinsta е во право за вас.

За Кинста, компанијата

 • Седиште: Лос Анџелес, Калифорнија, САД.
 • Основана: декември 2013
 • Локални локации: Лос Анџелес (САД), Лондон (Велика Британија), Будимпешта (Унгарија)
 • Услуги: Успеа хостинг на WordPress

 

* Забелешка: Нашата тест-сметка со Kinsta истече во ноември 2018. Но, верувам дека нашиот преглед и рејтинг остануваат валидни во ова време на пишување. FYI, компанијата не неколку клучни подобрувања неодамна - SSH пристапот е сега достапен за целата сметка на Kinsta, се додава повеќе простор на дискот на Starter, Pro и Business Plans, плус е додадена нова локација на центарот за податоци (Хонг Конг).

 


 

Кинста брз преглед

Кликни врски за брзо да се движите до секоја секција.

 


 

Позитивни: Причини да биде домаќин на Kinsta хостинг

1. Солидна изведба на серверот - сигурен и ултра брз

Кога плаќате 25 УСД месечно за да биде домаќин на само една страница на WordPress - не очекувате ништо друго освен најдоброто. За среќа, хостингот на Кинста одговара на нивната премиса за квалитетна услуга на нашиот тест.

Во зависност од доверливоста на серверот, нашата тест-локација беше намалена за помалку од 6 минути во март 2018 и постигна 99.98% uptime.

Брзината на страницата беше подеднакво импресивна - брзината на одговор на серверот е оценета како „А“ и од Bitcatcha и од страна на Тест на веб-страница.

Kptsta Server Uptime (март 2018)

Kinsta 30 денови просек на работно време (март / април 2018): 99.98%.

Забележете дека гаранцијата за време на Kinsta е поддржана со договор за услужно ниво (SLA). Доколку не успеат да ја исполнат целта за достапност на услугата, ќе добиете кредит од 5% од вкупната сметка за секој целосен час.

[...]

1. Сервисен стандард

Нашата цел е да се осигуриме дека Услугата е достапна за клиентите 24 часа дневно, седум дена неделно, триста и шеесет и пет дена годишно (достапност на услуги).

Нашата SLA има 99.9% uptime гаранција. Нашата цел е да одговориме на известувања за ниво на сериозност 1 презентирани од страна на клиентите. Имаме 30 минута прво време на реакција при итни случаи (одговор на грешка). Нашата цел за одговор на грешка е време да се признае само, а не време за решавање. Кредити нема да бидат дадени ако не успееме да ја исполните нашата цел за одговор на грешка.

(извор)

KInsta хостинг тестот за брзина: Bitcatcha A +

Брзина на одговор на серверот Kinsta под 350ms ширум светот. Имајте на ум дека нашата тест-страница е хостирана во центарот за податоци на Кинста во Сингапур - така што природно имаме помал TTFB при тестирање од азискиот регион.

Тест на веб-страница (од Сингапур): A, TTFB = 111ms

Првиот бајт на страницата за тестирање го достигна крајот на корисникот во 111ms.

Тест на веб-страница (од САД): A, TTFB = 567ms

Првиот бајт на страницата за тестирање го достигна крајот на корисникот во 567ms.

 


 

2 Избор на дваесет локации на сервери

Кинста користи Мулти-регионални на Google Cloud Platform распоредување на владата за да се обезбеди ниска латентност и врела брзо време на товарање. Ова значи дека како корисник на Kinsta, вие сте слободни изберете од листата на локации на центарот за податоци на 18 за секоја од вашите веб-страници на WordPress.

За да го конфигурирате ова, одберете ја локацијата на домаќинот кога ќе додадете нова локација на контролната табла Kinsta (видете GIF слика за демонстрација).

Јас не тестирав никаков домаќин со повеќе опции за локација во центарот за податоци отколку Kinsta. Ако сакате да го одржувате вашиот сервер близу до примарната публика, за поголема брзина на страницата и други проблеми со латентноста - Kinsta е одличен избор.

Корисничка табла> Сајтови> Додадете нова страница> Локација на сервер.

Избор на локации на серверот Kinsta

 1. Советски блефови, САД (САД)
 2. Св. Гислаин, Белгија (Европа)
 3. Округ Чангхуа, Тајван (Азија)
 4. Сиднеј, Австралија (Австралија)
 5. Далес, Орегон (САД)
 6. Ашбурн, Вирџинија (САД)
 7. Монки Корнер, Јужна Каролина (САД)
 8. Сао Паоло, Бразил (Јужна Америка)
 9. Лондон, Велика Британија (Европа)
 10. Цирих, Швајцарија (Европа)

 1. Франкфурт, Германија (Европа)
 2. Јуронг Запад, Сингапур (Азија)
 3. Токио, Јапонија (Азија)
 4. Осака, Јапонија (Азија)
 5. Мумбаи, Индија (Азија)
 6. Монтреал, Канада (Северна Америка)
 7. Холандија (Европа)
 8. Хамина, Финска (Европа)
 9. Лос Анџелес, САД (Северна Америка)
 10. Хонг Конг (Азија)

 


 

3. Пријателски застапник - Долг список на корисни функции на контролната табла MyKinsta

Јас сум обично скептичен кога хостинг компании ми кажуваат дека тие работат на посебно изграден контролен панел. Врз основа на моето минато искуство, овие контролни панели во куќата често се грди, тешко се користат и немаат практични функции.

Фала му на Бога дека не е случај со Kinsta корисничката платформа.

Обично изградената контролна табла на Kinsta, позната како MyKinsta, е импресивна на многу начини.

Пред да се нурне, тука се и некои клучни карактеристики што го прават развојот и раководењето со веб-страницата на WordPress многу полесно во Kinsta:

 • Поддршка Nginx, PHP 7, HHVM и MariaDB
 • Вграден DDoS откривање, хардверски огнени ѕидови и следење на работата
 • SSH и Git пристап само за бизнис планови и повисоки
 • Скала по потреба - Кинста се напојува од Google Cloud Platform
 • Вградена база на податоци за пребарување и замена на алатката (не повеќе трета страна алатка)
 • Дневна резервна копија на профилот (минимум 14 автоматски резервни датотеки на едно време) и обновување на сајтови со еден клик
 • HTTP / 2 мрежа за испорака на содржини (CDN) која ги покрива 29 POPs низ целиот свет

Дозволете ми да ви покажам некои од овие функции во следните слики од екранот.

Белешка - Кинста е исто така еден од моите омилени без огромни веб-домаќини.

Преглед на контролната табла

Прво, контролната табла MyKinsta е убава и лесна за навигација.

* Кликни за зголемување на сликата.

Прегледот на контролната табла на MyKinsta им овозможува на корисниците лесно да ги следат нивните ресурси на серверот и сообраќајот.

Поставување област за поставување

Има едноставни за користење сцени за инсценирање - што можете да ги префрлите помеѓу животната средина и опкружувачката сцена со неколку кликања.

* Кликни за зголемување на сликата.

За да го промените стадиумот / животната средина, кликнете овде.

Спроведување на SSL сертификат 

Додавањето на сертификат за слободен или од трето лице, следење на времето на извршување на вашиот сајт и извршување на базата на податоци за пребарување и замена може да се направи само со неколку кликања.

Сликата GIF покажува како можете да додадете бесплатен сертификат Ајде да шифрираме на вашата страница.

* Кликни за зголемување на сликата.

За да овозможите HTTPS за вашата страница во Кинста, најавете се на вашата корисничка табла> Сајтови> Управувај (од списокот на додадени страници)> Алатки> Овозможи HTTPS> Генерирајте бесплатен сертификат HTTPS.

Мапа на бекап и обновување

Kinsta продавници најмалку 14 последователни копии во исто време.

Можете лесно да пристапите и да ги вратите овие автоматски резервни копии од MyKinsta.

(Со оглед на тоа што со другите домаќини - дури и ако тие обезбедуваат автоматска резервна копија, ќе треба да контактирате со нивниот тим за поддршка за да започнете обновување на серверот.)

За да овозможите HTTPS за вашата страница во Кинста, најавете се на вашата корисничка табла> Сајтови> Управувај (од списокот на додадени страници)> Бекап.

Автоматско скалирање и наплата на трошоците

Kinsta е еден од ретките управувани домаќини на WordPress кој се напојува од Google Cloud Platform - кој се одликува автоматско скалирање и LXD контејнери.

Ова им овозможува на Kinsta да преземе различен пристап (споредено со традиционалните даватели на хостинг) кога корисниците го преоптоваруваат својот сервер. Наместо да се спушти страницата на корисникот, Kinsta автоматски ќе го зголеми нивниот капацитет на серверот и ќе наплати вишок трошок за посети од 1 / 1,000 $.

Како надоместоците се наплаќаат во Kinsta.

Еве што се случува ако ги злоупотребувате ресурсите на вашиот сервер во Kinsta (извор).

 


 

4. Бесплатен хостинг миграција

Преместувањето на вашиот сајт во Kinsta е лесно, бидејќи компанијата ќе се грижи за сè за вас.

Нивните служби за поддршка ќе назначат привремен домен на вашата мигрирана локација и ќе проверат сè (време за вчитување на страницата, функционалност на сајтот, итн.) Пред да заминете во живо.

За да започнете миграција на сайта, наполнете го формуларот за барање миграција на вашата табла.

 


 

5. Позитивни Kinsta осврти во форуми и социјални медиуми група

Тешко е да се пропушти Kinsta Хостинг деновиве затоа што има толку многу легитимни, несакани, позитивни прегледи на Kinsta на мрежите за социјални медиуми, блогови и форуми.

Еве некои што ги прочитав и се најде корисни.

Повратни информации од познати блогери 

Јас користам други WordPress хостови, но Kinsta е најдобриот досега.

Мојот сајт е секогаш на интернет и брзо без дури и навистина се обидува. Никогаш не сум ги доживеал проблемите со кеширање како некои други успеа домаќини и никогаш не сум загрижен за добивање суспендирани за надминување на ресурсите како на заедничките домаќини. Нивниот тим за поддршка е мал, но никогаш не ме отпуштаа. Тие може да чинат малку повеќе од другите домаќини, но тие се вредни за секој денар.

Не можам да го препорачам Кинста доволно.

- Дејвид Ванг, говорник во WordCamp Малезија, основач на Click WP

извор: Прекинете ја вашата веб-страница за ограничување на брзината со Kinsta

Повратни информации од Facebook

* Кликни за зголемување на сликата.

Повратни информации од Ludo Andringa.

Повратни информации од Камерон Барет.
Повратни информации од Патрик Галагер.

Повратни информации од Твитер

 


 

6. Сеопфатна база на знаење

Добро подготвената база на знаење им помага на корисниците да се справат со основните проблеми на серверот и да напредуваат брзо во развојот на локацијата.

Кинста го разбира ова и е домаќин на сеопфатна база на знаење за оние кои сакаат сами да ги решат проблемите.

Kinsta база на знаење.

 


 

Конс: Што не е толку добро во Kinsta?

1. Нема е-пошта хостинг во Kinsta

Kinsta е хостинг само за WordPress. Ова значи дека веб-домаќин не обезбедува е-мејл хостинг услуга.

За да праќате и примате е-пораки преку деловна е-сметка (нешто како [заштитена по е-пошта]), ќе треба да хостирајте ги вашите сметки за е-пошта на други места.

Kinsta препорачуваат G Suite на Google како решение за е-пошта (што е добар повик), но тоа значи дополнителни трошоци за вашето секојдневно работење.

Забелешка: Kinsta не обезбедува сервис за е-пошта (извор).

 


 

2. Нема работа на Cron во Kinsta

Имајте на ум дека Kinsta не поддржува cron - иако ова не треба да биде проблем во 2018 година.

Скенирањето на резервна копија и малициозниот софтвер се врши автоматски од системот Kinsta. И ако треба да закажете повторувачки задачи на серверот, WP-Cron е вашиот одговор.

Персоналот во Kinsta го создаде овој корисен водич како да креирате и менувате WordPress cron работа. Бидете сигурни да го проверите ако ви треба помош.

 


 

3. Не за корисници со повеќе ниско сообраќајни WordPress сајтови

Три брзи факти:

 • Kinsta не ги зголеми своите цени за време на обновувањето
 • Не постои заклучок во договорот во Kinsta, можете да ја откажете вашата претплата во секое време
 • Kinsta хостинг е околу 20% поевтин од слични успеа WordPress хостинг провајдери на пазарот

Тоа, сепак, се рече - Почнувајќи од 25 долари и достигнувајќи до 750 американски долари месечно (годишна претплата), Kinsta се цени како услуга хостинг од висока класа / претпријатие.

Планот што се разгледува, Kinsta's Starter, дозволува само една инсталација на WordPress и чини 300 УСД годишно. Плановите на Kinsta Pro, Business 1 и Business 2 овозможуваат повеќе инсталации на WordPress по сметка (2, 3 и 10 соодветно), но чинат 600, 1,000 и 2,000 долари годишно. Овие не се малку пари - особено кога ќе ја споредите цената со вкупните трошоци за градење и одржување на веб-страница.

За почетници и блогери со повеќе страници со мал сообраќај - подобро е да одете со поевтин веб-домаќин и да инвестира тие пари во маркетинг или содржина.

Kinsta хостинг планови и цени

планови и цени
Планови и цени на Kinsta (неодамна ажурирани во септември 2019).

 


 

Кинста наспроти ВП мотор

Неизбежно е да се спореди Kinsta со ВП мотор бидејќи има толку многу сличности во нивните хостинг планови.

Двете компании се фокусираат само на хостинг во WordPress, ги ценат своите услуги врз основа на бројот на посети и се гордеат како експерти за WordPress.

На прв поглед, еве како се соберат двајцата.

КарактеристикиKinstaВП мотор
ПланСтартерСтартување
Цена *25 $ / месечно29 $ / месечно
Посети25,000 / mo25,000 / mo
Складирање10 GB10 GB
Серверски локации20 во светотСамо САД
Слободен CDN
Поддршка за HTTP / 2
Слободна страница миграција
Мултипозитна поддршка+ $ 20 / mo
Пошта Хостинг
Посетете / нарачкатаПосететеПосетете

 

* Цена врз основа на една година претплата.

 


 

Пресуда: Дали Kinsta Хостинг е во право за вас?

Официјален одговор од Кинста

Воодушевени сме кога гледаме дека тимот тука во WHSR јасно ја разбира мисијата што ја имаме во Кинста; што е да се обезбеди висококвалитетно водено хостирање на WordPress со најдобра поддршка и брзина во индустријата.

За деловните субјекти кои се потпираат на својата веб-страница за да заработат пари, хостингот треба да се гледа како во инвестиции, а не само во друг трошок. Постојат многу даватели на хостинг со кои луѓето можат да одат, но ние се трудиме на дневна основа да го направиме изборот на Кинста „без размислување“.

- Каталин Јухас, Кинста

Kinsta е (лесно) еден од најдобрите 3 управувани WordPress хостинг провајдери во светот.

Тие се во право за блогерите кои сакаат да ги задржат своите блогови вчитување на ултра брзи, веб-развивачи на кои им треба енергична околина за нивниот сопствен код или сопственици на бизниси кои сакаат непречено водење на онлајн продавница.

Ова, сепак, рече дека Kinsta не е за секого поради неговата скапа цена и фокусот на веб-страницата на WordPress.

Брз преглед на нашите наоди:

Алтернативи за хостинг на Kinsta

Како што споменавме, Кинста е одлична, но очигледно не е за секого. Еве неколку препорачани алтернативи ако Kinsta не е соодветна за вас:

 • Siteground - Солидно решение за хостирање. Нуди и Управуван WordPress и традиционални услуги за хостирање.
 • A2 Хостинг - Поевтин план за влез, Ајде да ја криптираме SSL подготвена за сите страници хостирани на А2.
 • Hostinger - Услуга за хостирање на буџет со сервери лоцирани во САД, Азија и Европа.
 • ВП мотор - Директен конкурент на Кинста. Малку поскапо, но поддржете го WordPress Multisite.

Споредете го домаќинот Kinsta со другите

Рамо до рамо споредба на популарните управувани услуги на WordPress - Kinsta vs WP Engine vs SiteGround.

Исто така проверете:

 


 

Посетете / нарачајте Kinsta Online

Кликни тука: https://kinsta.com

 

P / S: Дали е ова преглед Kinsta корисен?

Членови на WHSR и хостинг Прегледи се произведени од тим од членови на 10. Ако мислите дека овој преглед е корисен, ве молиме да го поддржите и да нарачате Kinsta користејќи ја врската погоре. Купувањето преку нашата партнерска врска не ве чини повеќе и ни овозможува да создаваме повеќе корисни содржини во иднина.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.