JustHost Review

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: април 20, 2020
JustHost
План во преглед: Плус
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Април 20, 2020
Резиме
Најдоброто нешто за JustHost е нивната евтина цена - тие се една од најевтините на пазарот. Дејв, кој излегува од корисникот JustHost, смета дека домаќинот заслужил ѕвезда на 5, но ние не сме 100% сигурни за тоа.

JustHost е веб хостинг компанија која е околу некое време. Компанијата е основана од Крис Филип - истиот човек кој исто така основал Dot 5 Хостинг (продаван), Just Develop It (компанија за развој на веб-сајтови), како и компанија за облак складирање Just Cloud.

Назад во 2009 / 2010, JustHost беше една од најбрзо растечките хостинг компании; тоа беше една од првите кои воведоа гаранција за враќање на пари во секое време; и еден-и-само веб-домаќин со бесплатни MySpace реклами кредити ($ 50).

Компанијата беше продадена на поголема компанија со име Меѓународна група за издржливост (EIG) во 2010 / 11 за непозната фигура.

Хостинг се занимава во JustHost сега се различни и се ажурирани соодветно во оваа статија. Верувам дека луѓето, како и културата зад компанијата се многу различни денес.

За издржливост

Само во случај да немате идеја кој е грижам ЕИГ - тие се веројатно најголемиот играч во веб хостинг индустријата денес. Таа беше основана како веб-хостинг компанија во 1996 и е со седиште во Бурлингтон, Масачусетс. До денес, компанијата презеде десетици популарни веб хостинг брендови, вклучувајќи iPage, BlueHost, Hostgator, итн; и се претвори во многу голем хостинг конгломерат.

Денес, ЕИГ е наведен на NASDAQ и вреднувани на речиси $ 1.3 милијарди.

(Quick Link) Преглед JustHost Хостинг во:

JustHost Server Performance

Нашето искуство и размислувања:

Просечен хостинг uptime над 99.9%

Номинална А во тест на брзина на битката

Единствен центар за податоци кој се наоѓа во Чикаго, Илиноис

TTFB стапки над 2,000ms

JustHost Хостинг Uptime

Следењето на Uptime беше направено на страницата на случаен корисник (Дејв, прочитајте ја својата приказна подолу).

Почнавме да ја следиме страницата на Дејв во мај 2015, а следните се резултатите што ги снимивме.

JustHost uptime record (февруари 2018): 100%
justhost - 201604
JustHost uptime score (март 2016): 100%.
JustHost септември рекорд
JustHost uptime score (септември 2015): 100%. Последниот прекин беше снимен во август 27th, 2015, местото слезе по 2 минути.

Самостојни брзински тестови на Bitcatcha

Тестовите последен пат ажурирани 24-ти септември 2019

Времето за одговор на тест-страницата на серверот во Соединетите Држави беше брзо.

Тестови за брзина JustHost на HostScore

Над HostScore, брзината на одговор за JustHost беше приближно близу до тестот што го направивме во BitCatcha. Со Лондон, Сингапур, Сао Паоло и Банклор имаа поголеми читања во споредба со другите.

Од следењето подолу, просечната брзина на одговор за JustHost беше 318.09ms. Целокупната Изведба на JustHost беше 69.97% кога се комбинираше со uptime-записот прикажан порано.

JustHost време на одговор на HostScore
Времето за одговор на серверот JustHost од различни локации 10 низ целиот свет.

JustHost брзина Тестови на веб-страница тест

И покрај тоа што покажаа пристојни перформанси во рејтинзите за BitCatch, JustHost постојано се изведуваше во една критична област на Webpage Test - Time to First Byte.

Тест сајт #1 - JustHost Плус план, тест од Сингапур

Номинална "F" во TTFB на тестот на перформанси на веб-страница од Сингапур.

Тест сајт #2 - JustHost Плус план, тест од Чикаго

Номинална "F" во TTFB на тест на перформанси на веб-страница од Чикаго.

Вратете се на почетокот


JustHost грижа за корисници

Наше искуство и мисли:

Секогаш гаранција за враќање на парите

Основна база на знаење за DIY помош

Има видео помош за упатства

Не е домаќин на форум за поддршка

Iffy живеат разговор поддршка

Без договор за ниво на услуга (SLA)

Неограничен хостинг ограничен со разни ограничувања на серверот

На JustHost Неограничен хостинг

Претпоставувам дека разбирате вистинското значење на неограничен хостинг, Дали ти? Ова е јасно напишано во TOS-от на JustHost (Договор за корисник #7 Политики за употреба и дефиниција), прочитајте го подвлечениот текст.

#7) 1d. Неограничен хостинг простор; прекумерни MySQL датотеки

[…] Сметките со голем број датотеки (број на inode повеќе од 200,000) може да имаат негативно влијание врз перформансите на серверот. Слично на тоа, сметки со прекумерен број табели на MySQL / PostgreSQL (т.е. повеќе од табели за бази на податоци 1000) или со големина на база на податоци (т.е., повеќе од 3GB вкупната употреба на MySQL / PostgreSQL или употреба на 2GB MySQL / PostgreSQL во единствена база на податоци) негативно влијаат врз перформансите на серверот. Само Домаќинот може да побара бројот на датотеки / иноди, табели со бази на податоци или вкупната употреба на базата на податоци да се намали за да се обезбеди соодветна изведба или може да ја прекине сметката на претплатникот, со или без најава.

JustHost Server Limit

За понатаму на моја точка дека сите неограничен хостинг е всушност ограничен, следнава табела е објавена во JustHost TOS.

Забележете дека JustHost ја ограничува употребата на серверот на корисниците со ограничување на броењето на датотеките (инодите) и табелите во базата на податоци. Бројот на дозволени иноди за Starter и Plus Plan всушност е нешто помалку од стандардниот во индустријата (не е премногу лош, но повеќето домаќини дозволуваат до 100,000 иноди за host $ 5 / хо домаќин).

СтартерПовеќена
Бесплатен домен1 Година1 ГодинаЗа животот
E-mail сметки100неограниченнеограничен
Број на датотеки (inodes)50,00050,00030,000
MySQL база на податоци20неограниченнеограничен
Табели со бази на податоци1,0001,0003,000

Од страната белешка, се чини дека Про план е прилично добра зделка - под услов да се регистрирате за промо цената на $ 9.95 / mo (вести во $ 22.99 / mo). Цитирајќи зборови од истата ТОС страница -

Пакетот Pro има 80% помалку сметки на сервер кој овозможува користење на повеќе ресурси по сметка (повеќе користење на процесорот, користење на дискот, пропусен опсег). Тој нуди поголема брзина, поголема моќ, со помалку корисници. Повеќе CPU, меморија и ресурси За $ 24.99 / month (заштедува повеќе од $ 225 годишно во текот на трошоците за купување на овие функции одделно!)

JustHost во секое време гаранција за враќање на парите

JustHost нуди во секое време гаранција за враќање на пари со сите свои хостинг планови.

Политиката за откажување е многу едноставна, според официјалните лица - ако ја откажете вашата сметка за хостирање, JustHost ќе ви обезбеди поврат на средства за останатиот дел од терминот. Повратот ќе ги исклучи сите надоместоци за поставување кои биле наплатени кога сте се пријавиле и сите такси за регистрација на домен кои сте ги платиле. Но, не можете да го задржите вашето име на домен.

По копањето понатаму во JustHost TOS, се чини дека JustHost всушност дозволува целосна наплата (вклучувајќи го и надоместокот за домен!) Ако ја откажете вашата нова сметка во првите 3 дена -

* Ако откажете во 3 дена и сте купиле .com, .net,. Biz, .info, .org и .us домен, ќе добиете целосна наплата.

Исто така, регистрацијата на доменот ќе биде објавена. Имињата на домените можат да бидат откажани и вратени во рок од 3 дена. Регистрациите на домен за домените на Велика Британија како .co.uk и .org.uk не можат да се откажат.

JustHost живеат разговор искуство

Повикувајќи на услугата разговор во живо е малку iffy во моја гледна точка. По пополнување на некои основни информации се појави скокачки екран.

Сепак, јас сум прилично сигурен дека тие користат chatbot, и не е многу добра исто така. Корисничкото искуство беше исклучително лошо, со оглед на тоа што одговорите го зедоа AGES за да се вратат. Понекогаш ми требаше толку долго што мислев дека тоа е систем за е-пошта. Конечно, јас едноставно се откажав.

Кликни тука за да започнете разговор за поддршка во живо.

JustHost Видео Туторијали

Иако постојат видео вежби, интерфејсот навистина не ви пречи на нешто навистина визуелно. Исто така, има голем број на 17 видеа, тоа е тоа.

Само 17 туториал видеа во JustHost.

Вратете се на почетокот


JustHost Муабет / VPS Хостинг карактеристики

Денес JustHost нуди заеднички и VPS хостинг услуги. Ајде да погледнеме во секоја од нив.

JustHost Shared хостинг

JustHost нуди три заеднички хостинг планови; имено Основен, Плус и Премиер.

Основниот план започнува во $ 3.95 / mo, каде што е добро само за една веб-страница која не е поголема од 50 GB на складирање и сметки за е-пошта 5.

Спротивно на тоа, планот Плус ($ 6.95 / mo) и премиерот план ($ 6.95 / mo) нудат поголем капацитет и им овозможуваат на корисниците да хостираат повеќе веб-страници - 10 за Плус и неограничен за премиерот. Можете исто така да добивате 100-мејл сметки за Плус и неограничени е-пораки за премиерот, иако Плус ја ограничува секоја е-пошта на 500MB. (* Забелешка - премиерот се обновува на $ 14.99 / mo додека Плус обновува на $ 10.99 / mo)

Она што ги разликува двајцата е дека премиерниот план доаѓа со повеќе бакшиш, вклучувајќи ја и заштитата на приватноста на доменот, вредноста на 200 во маркетинг купони / ваучери, плус речиси неограничени ресурси во сите области.

Исто така постои и она што Само Домаќинот го нарекува Go Pro за 14.99 $ / месечно, што е еднократно од премиерот со Посветен IP-адреса и SSL сертификат.

JustHost VPS хостинг

JustHost VPS Хостинг избори - Стандарден, Подобрен, Премиум и Ultimate.
JustHost VPS Хостинг избори - Стандарден, Подобрен, Премиум и Ultimate.

JustHost VPS Хостинг избори - Стандарден, Подобрен, Премиум и Ultimate.

JustHost VPS хостинг плановите се поделени во четири различни понуди:

 • Стандард: $ 14.99 / mo; еден основен сервер, 2 GB RAM, 30 GB меморија, 1 TB / месец и 1 IP.
 • Подобрен: $ 29.99 / mo; двоен основен сервер, 4 GB RAM, 60 GB меморија, 2 TB / месец и 2 IP адреси.
 • Премиум: $ 44.99 / mo; двоен основен сервер, 4 GB RAM, 60 GB меморија, 2 TB / месец и 2 IP адреси.
 • Ultimate: $ 59.99 / mo; quad core сервер, 8 GB RAM меморија, 240 GB меморија, 4 TB / месец и 2 IP адреси.

Сите VPS хостинг планови вклучуваат бесплатно име на домен, cPanel контрола и пристап до root. Како и обично со сите EIG хостинг брендови, цените наведени погоре се само за прв мандат, обновувањето ќе дојде со повисоки стапки - $ 24.99 / 49.99 / 74.99 / 99.99 месечно за Standard / Enhanced / Premium / Ultimate.

Вратете се на почетокот


JustHost корисник преглед од Дејв Скот

Белешка на Jerryери

Имав сметка JustHost назад во 5 или 6 години, но го откажав во 2012 за да ги намалам оперативните трошоци.

Во 2015 се судрив во Дејв Скот на популарна табла за работа со блогер. Барав блогери кои можат да ми пишат непристрасни прегледи на неколку брендови хостинг, а Дејв има постоечка страница хостирана на JustHost (мозок-бранова хармонија). Да ви дадам подобар преглед на услугата JustHost, го замолив Дејв Скот да го сподели своето искуство со нас. Следниот преглед (на добрите и лошите страни и во крајна линија) го напиша Дејв.

Позадина на Дејв и JustHost

Нешто пред 6 години бев во потрага по компанија да биде домаќин на веб-сајтот за нашиот нов бизнис. Гледав во сите "големи имиња" компании, ги прочитав сите "Топ десетки" и осврти, но сепак имаше тешко време да одлучува.

Фактори на разгледување на Дејв

Како нов бизнис, како и нови за градење на веб-страници, неколку работи ми беа важни;

 1. Цена, очигледно - Некои хостинг сајтови беа навистина евтини, но, исто така, беа навистина лошо собрани, имаше слаба статистика за време на работа и "никелирани и промашени" по процесот на регистрација. Други изгледаа одлично што се однесува до услугите, времето на работа и можностите, но чини премногу за она што се обезбедуваше.
 2. Достапност - нема смисла да имате одлична локација ако серверите се секогаш долу.
 3. Веб-страница градител - Знам дека веб-страницата градители обично се прилично сиромашни за создавање на добар професионален изглед сајт, но ми требаше брз почеток и градител што ќе ме доведе и да работи брзо и лесно.
 4. Простор - не бев сигурен точно колку на крајот би им требаше, но на почетокот бев во потрага да го користам серверот за некои прилично тешки складишта на датотеки, па затоа не сакав да го погодам ѕидот за достапни ограничувања за простор или пренос на податоци.

По неколку дена на пребарување бев до 2 или 3 избори, сите доста нуди истите услуги по истата цена. Одлучувачки фактор за мене беше комплетен пакет;

 • Еден од подобрите веб-градители достапни во тоа време
 • 99 +% статистика за достапност
 • Неограничени веб-сајтови
 • Неограничен простор и пропусен опсег

 • Еден бесплатен домен
 • Неограничени паркирани домени
 • Неограничени подмени
 • Неограничени сметки за е-пошта
 • Неограничено чување на е-пошта

Зошто JustHost? Стоката

Трошоците се многу разумни за мојот продолжен неограничен план, без ненадеен пораст на надоместоците по првата година! Имаше, исто така, само 2 или 3 испади на повеќе од неколку минути во текот на 6 години, што е многу импресивно.

Постојат избор на градители на сајтови, ниту една од нив 5 ѕвезда, но сите употребливи и лесни за учење. Јас брзо сфатив дека еден сајт изграден со овие алатки не е многу добар и почна да го користи Dreamweaver, но тие се одлични за почеток.

Да, имало кратки испади, да, еднаш имаше наплата за наплата, да има фрустрирачко искуство со лицето за поддршка чие англиско и техничко знаење и застана многу за да биде посакувано. Сепак, прекините биле кратки, проблемот со фактурираното решение беше многу брзо и ефикасно, а техничкото прашање ескалираше во многу прифатлива временска рамка на техничар со поголемо знаење (и на серверите И на англиски јазик).

Веројатно единственото прашање што го имам е дека морам да правам рачни бекап. Ова е нешто што треба да се вклучи, едноставно за обновување на катастрофи. Тоа е едноставно да се кандидира и да ја преземете мојата копии, но мислам дека тоа треба да биде направено од страна на компанијата за хостинг.

 • Еден од подобрите веб-градители достапни во тоа време
 • 99 +% статистика за достапност
 • Неограничени веб-сајтови
 • Неограничен простор и пропусен опсег

 • 1 бесплатен домен
 • Неограничени паркирани домени
 • Неограничени подмени
 • Неограничени сметки за е-пошта
 • Неограничено чување на е-пошта

Зошто JustHost? Стоката

Трошоците се многу разумни за мојот продолжен неограничен план, без ненадеен пораст на надоместоците по првата година! Имаше, исто така, само 2 или 3 испади на повеќе од неколку минути во текот на 6 години, што е многу импресивно.

Постојат избор на градители на сајтови, ниту една од нив 5 ѕвезда, но сите употребливи и лесни за учење. Јас брзо сфатив дека еден сајт изграден со овие алатки не е многу добар и почна да го користи Dreamweaver, но тие се одлични за почеток.

Да, имало кратки испади, да, еднаш имаше наплата за наплата, да има фрустрирачко искуство со лицето за поддршка чие англиско и техничко знаење и застана многу за да биде посакувано. Сепак, прекините биле кратки, проблемот со фактурираното решение беше многу брзо и ефикасно, а техничкото прашање ескалираше во многу прифатлива временска рамка на техничар со поголемо знаење (и на серверите И на англиски јазик).

Веројатно единственото прашање што го имам е дека морам да правам рачни бекап. Ова е нешто што треба да се вклучи, едноставно за обновување на катастрофи. Тоа е едноставно да се кандидира и да ја преземете мојата копии, но мислам дека тоа треба да биде направено од страна на компанијата за хостинг.

Брз поглед: JustHost професионалци против наспроти

Да потсетиме, еве што мисли Дејв за JustHost -

JustHost Pros

 • Многу достапни додатоци преку CPanel (вклучувајќи и некои многу корисни и корисни за градители на веб-страници)
 • 99 +% статистика за достапност на времето
 • Неограничени сметки за е-пошта
 • Неограничено чување на е-пошта
 • Генерално одлично време за пристап
 • Општо земено, многу добра техничка поддршка и брзо решавање на проблемите

JustHosts Cons

 • Треба да направите сопствен бекап (навистина единствениот значаен)
 • Повремено ненајавено време на одредување
 • Ретки прашања за време на пристап (сервер надолу)

Вратете се на почетокот


Пресуда: Треба ли да одиш со JustHost?

Според мислењето на Дејв, JustHost ги оценува ѕвездите 5; (според неговите зборови) не затоа што се совршени, туку затоа што сите негативи се премногу незначителни за да ги оценуваат.

Како што спомена, тој никогаш не жали за неговата одлука да ја користи JustHost. Дејв спомена дека неговата веб-страница е созреана и станува посложена, она што е добро за JustHost е тоа што немало никаков проблем за следење.

Од моето искуство, JustHost е во ред-домаќин со многу евтина цена. Најдобриот дел за она што тие го нудат е во цената - меѓутоа, ова е малку променето и тие сега нудат околу пар цени во споредба со другите евтини веб хостинг компании таму. Сепак, не сум сигурен како JustHost ќе настапи за големи сајтови со многу податоци или траги (види го ограничувањето наведено погоре).

Алтернативи и споредби

Ако барате алтернативи, ова се планови за хостинг, слични на JustHost: InMotion хостинг ($ 2.95 / mo), iPage ($ 1.99 / mo), A2 Хостинг ($ 3.92 / mo) и One.com Хостинг (0.25 долари / месечно). Во спротивно, можете да го погледнете нашиот список на најдобри веб-хостинг решенија за различни потреби.

Исто така, проверете ја споредбата споредна страна:

Вратете се на почетокот


Нарачајте / посетете JustHost Online

Кликни: https://www.justhost.com

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.