IX Веб Хостинг Преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Март 17, 2020
IX Веб Хостинг
План за преглед: IX експерт
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Март 17, 2020
Резиме
IX Web Hosting веќе не е во бизнисот - ве молиме прочитајте ги најновите ажурирања и домаќин со други компании.

Ажурирања: IX Веб хостинг е затворен за деловни активности

Овој преглед на IXWebHosting беше напишан од страна на нашиот рецензент на веб-домаќин, Кендис Морехаус во 2013.

Во јули 2014, додадов повеќе детали (ажурирани добрите и лошите страни, преглед на време, итн.), Врз основа на моето искуство за употреба на сметка за бесплатна проба. Тоа траеше околу 12 месеци и јас веќе не одржувам сметка со IX Web Hosting сега.

Компанијата која управува со IX Web Hosting, E-commerce LLC, беше купена од страна на Site5 - компанија за хостирање EIG, во 2015.

Според зборови, IX Web Hosting денес е во сопственост на ист врвен менаџмент кој управува со iPage, BlueHost, Hostgator, PowWeb, Reseller Club, JustHost, FatCow и десетици други добро познати брендови во хостинг.

Стекнување на ЕИГ 2015

IX Web Hosting беше продаден на International Endurance International Group во 2015. Оваа гласина е потврдена со објавувањето на Финансиски резултати на EIG 2015 Q4.

E-commerce, ДОО - мајката компанија која управува со IX Web Hosting, се стекнува за околу $ 28 милиони.

IX веб-хостинг алтернативи

Што се однесува до денес - брендот IX Web Hosting е затворен за бизнис. Линукс хостинг корисниците сега се наведени на Site5; додека Windows хостинг корисниците на Verio и оние кои имаат домен регистриран со IX се препорачува да одат во Dotster.

Ако барате веб-домаќин - тука се моите 10 најдобри избор на веб хостинг. Препорачаните провајдери на веб хостинг кои продаваат по слична цена со IX вклучуваат:


Треба да имате посветена IP адреса - но имате само мал буџет за да го хостирате вашиот веб-сајт? Потоа, IXWebHosting би можел да биде најдобриот избор, со продажни цени почнувајќи од $ 3.95 месечно за заедничка хостинг сметка.

Погледнете што тие нудат и што можете да очекувате ако изберете IX за да го хостирате вашиот сајт.

IXWebHosting - Кој?

Секогаш е добро да се започне со преглед на самиот бизнис. Често ова може да ви каже дали хостинг компанијата има неопходно искуство, знаење и стабилност за да обезбеди најдобра услуга за вашите потреби.

IXWebHosting е околу од 1999, кога почнаа да хостинг сајтови на сервер кој се наоѓа во нечија дневна соба. Тоа е долго време да се биде во бизнисот, а компанијата оттогаш прерасна за да им служи на 110,000 клиенти и е домаќин на повеќе од 470,000 веб-сајтови. Нивната зграда на седиштето и центарот за податоци се комбинирани на едно место, во Колумбус, Охајо, САД.

Планови и карактеристики на IXWebHosting

IXWebHosting нуди три различни типови на пакети: евтини дели хостинг, облак хостинг и VPS хостинг. Споделување на хостинг е достапен во три нивоа на услуга (цена на експертскиот хостинг план заснован на специјален промо-забава).

Муабет со хостингЕкспертБизнис ПлусНеограничен Про
Слободен Домиан123
Посветен ИП2315
Промотивна цена$ 1.95 / mo *7.95 $ / месечно7.95 $ / месечно
Обновна цена6.95 $ / месечно9.95 $ / месечно12.95 $ / месечно

Со хостинг пакет за облак, имате избор на оперативни системи базирани на Windows или Linux и (за среќа) контролен панел cPanel или Plesk.

И, конечно, IX нуди VPS хостинг. Со оваа опција, можете да изберете двоен основен сервер со ваш избор на простор на дискот, RAM и пропусен опсег. Овие пакети започнуваат од $ 54.95 месечно со целосен пристап до root.

Сите планови за хостирање на IX доаѓаат "Неограничен" хостинг простор пропусен опсег, домени, под-домени, пренос на податоци и сметки за е-пошта.

Сите популарни блог-платформи (WordPress, Joomla, Drupal) се вклучени како инсталација со еден клик, а исто така има креатор на веб-страници за да им помогне на оние без многу искуство или знаење.

контролен панел

За оние кои бараат контролен панел тие се навикнати, како на пример cPanel, Plesk or vDeck, ќе бидете разочарани. IX обезбедува комерцијален контролен панел со нивните заеднички хостинг планови и е некако несмасен.

Имајќи лично искуство со контролниот панел, можам да кажам дека воопшто не е лесен за користење и ако сте почетник со веб-страници, IX го отежнува пристапувањето до вашиот блог. CMS мора да се инсталира рачно за да вашиот URL-то да биде на ниво на почетната страница. Да, тоа е инсталирање со еден клик - ако не ви пречи адресата на www.example.com/blog. Ако сакате вашиот блог да биде нешто повеќе како www.example.com, треба рачно да го инсталирате (или измените од .htaccess or тврд код WP конфигурациската датотека). За newbies, ова може да биде малку збунувачки.

IX Web хостинг контролен панел - Не е вообичаено cPanel или vDeck
IXWebHosting Control Panel - Не е вообичаено cPanel или vDeck

поддршка на корисниците на

Како и многу други веб хостинг компании, IX обезбедува поддршка на своите клиенти преку различни опции: телефон, онлајн поддршка билет, е-мејл и 24 / 7 онлајн разговор поддршка.

Компанијата е горда да каже дека нивните претставници се обучени да обезбедат "уникатна и персонализирана искуство за поддршка на корисниците". За таа цел, секој клиент е назначен за личен претставник кога ќе се пријави за услугите на IXWebHosting. Тоа е многу убав допир.

Многу компании рекламираат дека нудат поддршка со седиште во САД и англиски јазик, па затоа не е невообичаено дека IX го прави истото. Нивните претставници работат заедно со други вработени во компанијата, што мора да биде поефикасно од аутсорсинг услуги на клиентите.

поддршка за ixwebhosting

Мое лично мислење и искуство за користење

Прекрасен посветен IP адреса понуда = Добро за оптимизација за хостинг

Ако копате малку подлабоко, ќе видите дека IXWebHosting доаѓа со неколку уникатни карактеристики што другите веб-домаќини не ги нудат:

Една, веб-домаќин обезбедува посветена IP адреса * - барем еден - за секоја хостинг сметка.

Двајца, тие ви даваат седум-дневен период во кој вашата сметка е бесплатна. Се разбира, вие мора да обезбедите број на кредитна картичка за да ја почнете вашата сметка, но тоа нема да ви биде наплатено до осмиот ден и може да го откажете било кое време пред тоа. Надвор од овој прв седум-дневен период, можете да ја откажете вашата сметка во секое време во 30 дена за да добиете целосна наплата на хостинг хонорари.

И три, веб-домаќин поддржува и Windows и Linux хостинг-оттаму вашата база на податоци може да биде или MySQL или MsSQL.

IXWebHosting професионалци против наспроти

Јас се пријавив и користев IXWebHosting услуги два пати во минатото. Во 2012, купив IXWebHosting Unlimited Pro профил и беше домаќин со нив за околу 20 дена (сметката потоа беше откажана пред да заврши пробниот период на 30-ден).

Во април 2014, бев поканет да ги испробам IX хостинг сервис бесплатно и оттогаш следам IXWebHosting. Има и добро и лошо искуство за време на мојот престој во IXWebHosting.

За вашите лесни референци, тука е брзата листа на добрите и лошите страни.

Предности

  • Великодушни посветени IP понуди - Посветен IP е голема предност за многумина!
  • Достапен - одлична цена во однос на карактеристики.
  • Англиски зборуваат услуги на клиентите претставници наоѓа на лице место - Одлична карактеристика особено за американските клиенти.
  • Сигурен сервер - 99.9% uptime гаранција (види подолу IXWebHosting uptime).
  • Чесна деловна практика - Како што реков, купив профил во 2012 и откажан во бесплатен пробен период. IXWebHosting ми ги врати парите следниот ден без да се поставува прашањето.

Недостатоци

  • Контролен панел - не е лесен за употреба.

* Забелешка: Зошто ви треба посветена IP адреса?

Кога вашата IP адреса е споделена, таа се користи за повеќе веб-страници. Проблемот со оваа конфигурација е дека ако еден од оние сопственици на веб-сајтови направи нешто за да биде забрането од пребарувачот, вашиот сајт може да биде и црната листа. Ова навистина може да биде штетно за оптимизација. Друга причина ви е потребна посветена IP адреса? Неопходно е да поставите сайт за е-трговија, па ако сакате да продавате производи или услуги преку интернет, IX може да биде добар избор.

IXWebHosting Uptime преглед

Има неколку работи кои се поважни за сопственикот на веб-страницата отколку колку често страницата е на располагање и достапна за посетителите (како и да ви биде достапна за да направите ажурирања / промени).

Прашањето да се запрашаме: колку е сигурен веб-хостинг компанија која ја разгледувате?

Со IX, вие се гарантирате дека вашите страници ќе бидат достапни за 99.9% од времето во период од 12-месец. Ако процентот во текот на еден месец падне под тоа, имате право да рефундирате на целата месец од трошоците за хостинг. Очигледно се што треба да направите за да побарате враќање на средствата е да контактирате со претставник за услуги на клиентите преку онлајн Help Desk.

Погледнав на интернет и сфатив дека три веб-сајтови хостирани од страна на IX, кои биле следени во изминатите седум години, не уживаа во реалноста дека 99.9 процентот е во работното време. Всушност, вкупниот процент на uptime беше 99.839% (но 100 процент во изминатите седум дена кога го проверив). Не е голема разлика, но доволно за да може да предизвика проблеми.

Добро, па можеби ќе се прашувате што прави IX за да се обезбеди максимално време на работа. Добрата вест е дека IX сопственици свој центар за податоци, кој користи Tier 3 провајдери и n + 1 вишок. Ова обезбедува дополнителен извор на податоци за податоци. Се наоѓа во сопствениот центар за податоци, IX е во состојба да ја контролира животната средина, мрежата и хардверот (сите се наоѓаат во истата зграда како административни, продажни и маркетинг одделенија на компанијата). Два тешки генератори се достапни за да ги задржат серверите и да работат во случај на прекин на струја.

Што се однесува до безбедноста, IXWebHosting користи мрежен софтвер кој врши постојан мониторинг, откривање на малициозен софтвер и услуги за обновување. Убава карактеристика на услугата за малициозен софтвер е дека ако се најдат заразени датотеки во вашата сметка, малициозниот код автоматски се филтрира и датотеките се корегирани.

Динамичката слика од десната страна го означува uptime записот за IXWebHosting за изминатите 7 денови.

IXWebHosting резултат на време (врз основа на резултатот од мојот тест сајт)

И сликата подолу е екран фатен од тестот сајт бев следење во текот на април-јули 2014.

IX хостинг Uptime рејтинг (јуни 21 - јули 22, 2014) - Забележете дека прекинот е предизвикан од грешка во комуникацијата (мојата бесплатна сметка добив суспендиран краток временски период). На кратко, IX постигна исклучително добро (100% uptime) за време на тестот период.
IX хостинг Uptime рејтинг (јуни 21 - јули 22, 2014) - Забележете дека прекинот е предизвикан од грешка во комуникацијата (мојата бесплатна сметка добив суспендиран краток временски период). На кратко, IX постигна исклучително добро (100% uptime) за време на тестот период.
IX Веб Хостинг Uptime за изминатите 30 дена (август 11, 2014)
IX Веб Хостинг Uptime за изминатите 30 дена (август 11, 2014)

Заклучок: треба да бидете домаќини на IXWebHosting?

Одговорот е, како и секогаш, и да и не.

На кратко, IXWebHosting е многу разумна цена хостинг услуга која доаѓа со исклучителни услуги на клиентите, солидна хостинг сервери и сеопфатни хостинг функции - да не зборуваме дека бројот на бесплатни посветен IP во Неограничен Про (што е огромна зделка).

Сепак, како и со сите други веб-домаќини, IXWebHosting не е совршен. Најголем проблем со IXWebHosting е неговиот контролен панел - Дизајнот на кориснички интерфејс е застарен и многу пријателски за корисниците; плус, има толку многу чудни ограничувања (на пример, не можете да инсталирате CMS во вашиот корен).

Значи, еве ја мојата пресуда - ако посветена IP адреса е важна за вас, имате ограничен буџет и вие сте задоволни со дизајнирање / развој на веб-страница, тогаш IXWebHosting би бил добар избор. Од друга страна, ако сте новороденче што штотуку започнавте, тогаш не, не мислам дека IXWebHosting е добар избор.

Побарувања за IXWebHosting сега

За повеќе детали или да нарачате IXWebHosting, посетете (врската се отвора во нов прозорец): http://www.ixwebhosting.com

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.