Преглед на iPage

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Јан 20, 2020
iPage
План во преглед: суштински
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Јануари 20, 2020
Резиме
Силен uptime (> 99.95%) и ултра ниска цена - Погоден за новинарите кои ќе почнат со минимални трошоци. Планот за заеднички хостинг само доаѓа со основни карактеристики и просечна техничка поддршка.

iPage е околу од 1995 (врз основа на домените WhoIs евиденција), но не се стекна со признание сè додека не се претвори во повторно реновирање на компанијата во октомври 2009. Основана од Томас Гурни во Бурлингтон, Масачусетс, компанијата оттогаш стекнала влечење заради тоа што е провајдер за хостинг што им одговара на оние со ограничен буџет.

Ми се даде можност да бидам една од првите неколку што ќе ги испробам услугите на iPage за време на нивниот мек период на започнување, што во тоа време, беше познато по тоа што беше најдобра услуга за хостирање на буџет за блогери и помали веб-страници.

Сепак, тоа беше тогаш, ова е сега. И во 2018, дали iPage сè уште се смета за добар денес? Ајде да дознаеме.

За iPage, компанијата

 • Седиште: Бурлингтон, Масачусетс, САД (непроверени)
 • Основана: 1998; голем премин во 2009.
 • Услуги: Муабет, VPS, посветен хостинг

Бренд iPage е во сопственост на International Endurance International Group (ЕИГ), а Компанија со седиште во НАСДАК која поседува некои од најголемите имиња во хостинг индустријата, вклучувајќи BlueHost и Hostgator. Во времето на пишувањето, ЕИГ тврди дека платформата базирана на облак служи на глобално ниво околу 5.5 милиони претплатници.


Што има во овој преглед на iPage


Предности на iPage хостинг

1. Навистина, навистина евтино

По тестирањето и користењето повеќе од услуги за веб хостинг 60, еве што научив: Повеќето буџет дели хостинг провајдери всушност нудат повеќе или помалку истото: домен за "неограничен" домен, инсталатор на апликација со еден клик, основна услуга за пошта и така техничка поддршка.

Нема ништо да викаме во нивниот список со карактеристики. Ниту, пак, перформансите и поддршката на серверот се одлични.

Но, со оглед на ултра евтина цена, тие работат само парична казна за мали веб-сајтови.

И ова е причината зошто iPage е одличен за newbies кои сакаат да започнат со минимални трошоци.

Споредба на цените на iPage со другите хостирање марки

Ако ги споредите iPage со други хостинг брендови - тие се 100 - 200% поевтини од нивните врсници. Дури и Hostinger - мојата тековна #1 Буџет Хостинг Трансферот, Hostinger, се продава на $ 2.95 / mo.

Веб хостингЦена за регистрацијанаспроти iPageконтролен панелБесплатен домен?
iPage1.99 $ / месечно-vDeck
A2 Хостинг4.90 $ / месечно150% ПовисокоcPanel
WebHostingHub6.99 $ / месечно249% повисокоcPanel
Arvixe7.00 $ / месечно250% ПовисокоcPanel
HostMonster4.95 $ / месечно149% ПовисокоcPanel
GreenGeeks3.95 $ / месечно98% ПовисокоcPanel
HostPapa3.95 $ / месечно98% ПовисокоcPanel

iPage долгорочни трошоци - се уште најевтиниот!

Воведните цени на iPage само за првиот термин на услугата и автоматски се обновуваат по редовна цена.

Плановите за заеднички хостинг се обнови во $ 7.99, $ 8.99 и $ 9.99 месечно за 36-, 24- и термин 12-месец.

Но, со оглед на тоа што го прават повеќето буџетски хостинг компании - цената на iPage е сè уште една од најниските на долг рок (види табела).

Веб хостингРегистрирај сеОбновувањеЦена на доменХостинг цена
(5 години) **
iPage1.99 $ / месечно8.99 $ / месечно$ 15 x 4$ 347.40
A2 Хостинг *4.90 $ / месечно9.99 $ / месечно$ 15 x 5$ 491.16
WebHostingHub4.99 $ / месечно12.99 $ / месечно$ 15 x 4$ 548.16
Arvixe7.00 $ / месечно7.00 $ / месечно$ 15 x 4$ 480.00
Hostinger3.49 $ / месечно8.84 $ / месечно$ 15 x 4$ 397.80
HostMonster4.95 $ / месечно15.99 $ / месечно$ 15 x 4$ 691.96
IX Веб Хостинг3.95 $ / месечно7.95 $ / месечно$ 15 x 4$ 393.00
GreenGeeks3.95 $ / месечно9.95 $ / месечно$ 15 x 4$ 441.00
HostPapa *3.95 $ / месечно12.99 $ / месечно$ 15 x 5$ 528.00

** Забелешка [1]: Вкупен трошок за хостирање на 5 година = (36 x Регистрација) + (24 x обновување) + доменска цена

* Забелешка [2]: Нема бесплатен домен од прва година за Hostpapa и A2 хостинг.


2. Слободен едногодишен домен за сите нови клиенти

Една од одличните работи за iPage е тоа што тие нудат бесплатно едногодишно име на домен кога се пријавувате со кој било од нивните планови. Ова е одлично ако сакате да намалите некои трошоци при креирање на својата веб-страница или блог. Со оглед на тоа регистрацијата на доменот може да биде скапа, се во можност да се регистрирате на име на домен бесплатно е апсолутно кражба!

Кога се најавувате за план, ќе бидете однесени на страница каде ќе се соочите со опцијата да додавате бесплатна регистрација на име на домен.

Само ставете го вашиот домен по избор под лентата за пребарување и ако е достапен, можете да одите напред и да го побарате тоа.

* Кликнете на сликата за зголемување.

Имате можност да регистрирате име на домен бесплатно со едногодишна регистрација на домен

Вратете се на почетокот


3. Пријатен за новинар: Мазен процес на вградување

Поставувањето сметка за нов веб-домаќин може да претставува неволја. За среќа, целокупниот процес на прелетување на iPage е многу пријателски за новите.

Требаше да знам затоа што ги купив нивните планови двапати и ги користев двапати (еднаш за создавање тест-сметки, другиот за пријател кој стартуваше веб-страница). И во двата случаи, јас бев во можност да поставам моја сметка веднаш по извршувањето на моето плаќање.

Ова значи да се покаже колку е мазен целиот процес со iPage, бидејќи сè, од процесот на нарачување до процесот на вградување, беше дизајниран да биде едноставен и идиот-доказ за клиентите.

* Кликнете на сликата за зголемување.

Целиот процес на нарачување беше толку едноставен, тоа може да се направи со неколку кликања.

Вратете се на почетокот


4. Флексибилност да расте: Надградба на VPS подоцна

Ако се пријавите на iPage дели хостинг, шансите се дека ќе го надградите нивниот VPS план во иднина.

Ова е местото каде што Дилан Харти, iPage VPS хостинг корисник, се удира. Прво го познавав Дилан кога тој преку е-маил испратил некои грешки што ги направив на оваа страница. По некоја дискусија, решив да го додадам неговиот фидбек за iPage VPS на овој преглед. Дилан не е поврзан со iPage на било кој начин. Јас, сепак, плати за неговиот напор во пишувањето на овој корисни преглед.

iPage VPS Хостинг Преглед

Овој дел е малку долг. Накратко, тука се добрите и лошите страни на iPage VPS (според Дилан):

Што му се допаѓа на Дилан:

 • Многу прифатлива
 • 24-7 VPS / линија за поддршка на посветен сервер.
 • Многу корисен тим за поддршка способен да користи SSH.
 • Добар систем за издавање на билети
 • Конкурентен серверски хардвер
 • Нема ограничувања како заеднички хостинг
 • Без презареждане за пропусен опсег
 • Способност да се стартува изворниот сервер

Не ми се допаѓа:

 • Чудно поддршка икона
 • Прекини за DDOS напади и слично
 • Некои сервери имаат мека подигање при првична регистрација
 • Посветен сервери земаат 12-48 часа за поставување
 • Само за претходна инсталација на CentOS 6.4-6.5


5. Квалитетот за поддршка за разговор во живо задоволува очекувања

Назад во 2017, отидов и го тестирав тимот за поддршка на разговори во живо на iPage и ги споредува со квалитетот на услугите на 27 други компании. Добрата вест е дека тие добро работеа на тестот и успеаја да ги исполнат моите очекувања.

Разговорот во живо беше брз одговор, честопати одговорот во рок од неколку минути, и сите мои прашања и прашања беа одговорени и решени од страна на професионалец. Сè на сè, моето искуство со тимот за поддршка за разговор во живо беше доста добро.


6. Добра и чесна платежна практика

Плаќањето за веб-домаќин услуга никогаш не е забавен процес и поголемиот дел од времето, хостинг компании имаат тенденција да додадете на главоболки, наместо да се олесни. iPage, од друга страна, практикува чесен процес на наплата и ги поттикнува нивните корисници да ја проверат централата за наплата на Billing Central за да ја добијат последната изјава. Плус, откажувањето на сметката iPage е едноставно како да се јавите во нивниот тим за поддршка преку разговор во живо.

За новите корисници, тие добиваат гаранција за враќање на парите во рок од 30 за секој iPage план на кој се претплаќаат. Во основа, ако решивте да ја откажете вашата сметка во тој период, тогаш ќе добиете целосна наплата без да ви поставиле прашања. Треба да се напомене дека наплатата не се однесува на дополнителни услуги, како што се купување име на домен.


Конс на iPage

1. Се мешаат резултатите во тестирање на брзината на серверот, оценет C на Bitcatcha

Истрчав голем број тестови за брзина на iPage, имено со Bitcatcha и WebpageTest. Бајтот „Време до првото“ (TTFB, мерење на брзината на серверот) на WebpageTest излезе на 354ms. Ова беше особено импресивно со оглед дека станува збор за домаќин на буџет кој започнува од $ 1.99 / месечно.

За жал, резултатите со Bitcatcha беа помалку од импресивни, бидејќи тие имаат тенденција да се движат во рамките на рејтингот B + до C. Додека перформансите на американските сервери сè уште беа доста импресивни, iPage беше значително побавен во различни делови на светот. Хостинг услуги како што се Interserver, Брза комета, и InMotion хостинг успева да ги разгори подобрите резултати (со малку повисока цена) со брзина.

Резултати од тестот за брзина на iPage на WebpageTest.org

TTFB на 354ms за местото на тестирање.

Резултати од тестот за брзина на iPage на Bitcatcha

ipage feb 2016 брзина
Тест сајт #1 (март 2016): iPage серверот брзина од 8 различни тест поени. Време на одговор во САД под 100ms (импресивно). Домаќин отценети B + од Bitcatcha.
Тест сајт #2 (февруари 2018): Тест сајт беше домаќин на iPage врши добро во САД, Јапонија, Англија, Австралија и Бразил. Домаќин отценети C со Bitcatcha.


2. Цените се префрлуваат на $ 8.99 / mo при обновување

Додека iPage нуди еден од најевтините планови за хостирање наоколу, нивните планови за обнова се за жал многу поскапи. ако сте блогер или сопственик на веб-страница на буџет, гледањето на цената се зголемува кога го обновувате вашиот план не е добро чувство.

Со заеднички хостинг планови, ќе мора да платите или $ 7.99, $ 8.99, или $ 9.99 месечно за планови кои се 36, 24 или 12-месечни термини, соодветно.

Се разбира, практиката на зголемување на надоместокот за обновување е честа меѓу буџетските хостинг компании, па затоа треба да бидете свесни за тоа пред да се регистрирате со нив.

Цените за обнова на iPage можат да бидат прилично високи за пократки услови (извор)


3. Базниот план ги опфаќа само основните карактеристики

Од iPage Essential Plan е насочена кон веб-почетници и newbies, тие нудат само основни карактеристики со минимална цена.

Сега, планот е доволно сеопфатен што може да се изгради и да биде домаќин на прилично добар веб-сајт со него. Но, недостатокот е тоа што карактеристиките се многу основни.

Не SFTP, нема обична работа за cron, нема автоматска копија

Нема SFTP, нема CDN, ограничени ресурси на серверот, нема прилагодена работа, без автоматска резервна копија. Дури и вградениот градител на веб-страница iPage ви овозможува да градите само шест страници (повеќе за ова подоцна).

Целата поставеност, очигледно, е наменета за хоби блогот или мал бизнис кој сака едноставно место на интернет.

Сепак, можете да купите и однапред да додадете функции кога нарачувате.

Сликата од десната страна покажува дополнителни функции што можете да ги купите од iPage за време на нарачката.

Основниот план iPage е ултра евтин ($ 1.99 / mo) - но добивате она што го плативте: основите. Сакате дополнителни функции? Плати.

Градител на вебсајт за да се изградат само страници на 6

iPage Site Builder е лесен за користење и е добар за newbies. Сепак, недостатокот е тоа што ви ограничува да креирате само 6-страници за веб-страница.

Добро како градител на веб-страници може да биде, имајќи само страници со 6 за работа со не е добро.

Ако сакате заобиколување за границата на страницата, предлагам градење на вашиот веб-сајт со користење на CMS како Joomla или WordPress.

Се што треба да направите е само да го инсталирате WordPress користејќи го инсталаторот на 1-клик под контролниот панел iPage и можете да започнете да создавате толку страници колку што сакате со него.

И покрај тоа што е корисна, функцијата на веб-страницата е многу ограничена.


4. Неограничен хостинг ограничен со други ограничувања

Прво на сите - постои нема такво нешто како неограничен хостинг.

Да, iPage ви овозможува да хостирате неограничен домен на аддон во вашата сметка за хостинг; но тоа е само "неограничено" ако не ги надминувате ресурсите на процесорот наменети за вашата сметка. Ако надминувате одредено ниво на употреба на процесорот (што вообичаено нема), iPage ќе ја прекине хостинг-сметката.

iPage нуди "неограничен" простор на дискот и MySQL бази на податоци.

Јасно е напишано во iPage TOS дека хостингот на компанијата е само „неограничен“ под нормална употреба.

Иако iPage не е единствениот во оваа практика - секој неограничен давател на хостинг ја ограничува употребата на корисници на сервери.

Услови за iPage при користење на ресурси (извор).


5. Нема бесплатна миграција на страници за клиенти кои првпат патуваат

Пренесување на вашиот сајт од стар домаќин на iPage?

Yourselfе мора сами да мигрирате бидејќи iPage не нуди бесплатна миграција на страници кога се пријавувате во нивните планови за хостирање. iPage користи vDeck за својата платформа, така што ако користите друга платформа, кажете cPanel, тогаш ќе имате доста главоболка мигрирање на сите тие податоци.

Со оглед на тоа што други веб-домаќини често вклучуваат бесплатна услуга за миграција на страници, за iPage да не понуди таков, се чини дека е пропуштена можност. Ако сами ќе го направите миграцискиот процес, мојот водич за како да префрлите сайт би можеле да бидат корисни во оваа ситуација.


6. Корисниците можат да ги хостираат само нивните сајтови во САД

Центрите за iPage центри се наоѓаат главно во Соединетите Држави, што значи дека не добивате многу избори каде да ја водите вашата веб-страница. Всушност, вие можете да изберете да ја водите вашата страница во САД Ова може да биде доста проблематично ако сте лоцирани надвор од САД

Ако вашата целна публика е во одреден регион надвор од САД, велат Обединето Кралство or Индија, тогаш може да претрпиш перформанси капки кога станува збор за брзина и серверот ресурси. Можете да ублажите дел од тоа прашање користејќи додатоци за кеширање за да ја подобрите брзината на вчитување за корисниците.


7. Не толку корисни документи за помош

Целта на Документите за помош е да ви помогнеме со проблеми со кои може да се соочите со користење на веб-домаќин.

За жал, со iPage, едвај има корисен водич или совети што всушност може да ви бидат од корист, а камоли да ви помогне да ги решите вашите проблеми.

Нивната страница за напредно хостинг е толку разголена, опфаќа само неколку теми на делот посветен и VPS теми. Ако сакате повеќе информации што всушност се корисни, ќе ги најдете надвор од iPage.
Документот за помош на iPage е премногу barebones и нема длабочина на теми.


8. Агресивен нагоре-продажен и преценет веб-градител

Повеќето евтини хостинг компании практикуваат до- и крос-продажба. Хостинг компании обично промовираат додаток на услуги и веб апликации за да се надомести големите намалувања на цените дадени на нивните корисници. Овие услуги обично вклучуваат потреба за сопственици на веб-страници од сите сфери на животот - SSL сертификати, напредни е-мејл хостинг функции, имиња на домени, CDN услуги, е-мејл маркетинг алатки, и така натаму - и јас сум кул со тоа.

Но, iPage очигледно ја премина линијата со нивната практична продажба. Новите клиенти сега се одлучуваат автоматски кон услугите што можеби не им се потребни кога ќе ја направат нарачката. Ова вклучува безбедност на веб-страницата и скапи карактеристики за резервна копија и враќање на страницата.

Исто така, iPage сега наплатува $ 10.99 / месечно за нивниот градител на веб-страница - што според мое мислење, е преценет. Спротивно на тоа, Вебли чини само 8 $ / месечно и тоа вклучува хостинг и стотици претходно изградени теми. Ако се пријавувате на iPage, бидете претпазливи за време на процесот на одјавување - проверете дали не се пријавувате со кој било софтвер или веб-услуга што не ви треба.

Ова е трета страница од процесот за нарачување iPage. Корисниците се вклучуваат автоматски за безбедност на веб-страница ($ 19.95 / годишно) и Резервирање и обновување на страницата ($ 1 / месечно).


Планови за хостирање на iPage и цени

Заеднички хостинг план

Карактеристикисуштински
Складирање / пренос на податоцинеограничен
MySQL база на податоцинеограничен
Филтер за спам со е-поштаИндивидуализира
контролен панелvDeck
Цена за регистрација1.99 $ / месечно

* За повеќе детали за суштинскиот план на iPage, погледнете ја табелата десно.

VPS хостинг планови и детали

КарактеристикиОсновниБизнисОптимална
Процесорот Core124
RAM меморија1 GB4 GB8 GB
Простор на дискот40 GB90 GB120 GB
Пропусен опсег1 ТБ3 ТБ4 ТБ
ИП адреса122
Цена19.99 $ / месечно47.99 $ / месечно79.99 $ / месечно


Споредба на iPage хостинг

iPage vs GoDaddy (цена и одлики)

И покрај тоа што е провајдер за хостирање на буџет, iPage нуди доста низа карактеристики кои се корисни за лице кое штотуку започнува на нивниот блог или веб-страница. Кога ќе го споредите со GoDaddy, iPage излегува како подобар избор.

Причината е, не само што тие нудат слични карактеристики на GoDaddy, тие се многу поевтини во однос на нивните хостинг планови.

КарактеристикиiPageGoDaddy
План во прегледЕсенцијалноЕкономија
Веб-сајтовинеограничен1
Складирањенеограничен100 GB
Пренос на податоцинеограниченнеограничен
контролен панелvDeckcPanel
WordPress & Joomla
Заштита од вирус и спам
Пари гаранција за враќање30 денови30 денови
Цена за регистрација (претплата на 36-mo)1.99 $ / месечно4.99 $ / месечно

iPage vs BlueHost (цена и одлики)

И покрај тоа што обете компании се наоѓаат под групацијата Endurance International Group (EIG), тешко е да се споредат iPage со Bluehost бидејќи опфаќаат различни карактеристики и работат на различни стратегии за цени.

iPage Essential Plans се многу основни и погодни за корисници со повеќе ниско сообраќајни локалитети. BlueHost, од друга страна, вклучува повеќе функции во нивните заеднички хостинг планови за да ги задоволи потребите на напредните корисници. Можете да дознаете повеќе за BlueHost во овој преглед.

КарактеристикиiPageBlueHost
План во прегледЕсенцијалноПовеќе
Веб-сајтовинеограниченнеограничен
Складирањенеограниченнеограничен
SSD?
Пренос на податоцинеограниченнеограничен
контролен панелvDeckcPanel
Слободен CDN
Заштита од вирус и спам
SSH пристап
Автоматско зачувување
Цена за регистрација (претплата на 36-mo)1.99 $ / месечно5.45 $ / месечно


Брза реакција и пресуда: Дали треба да бидете домаќини на iPage?

Брз преглед:

Имајќи предвид дека постојат и добрите и лошите страни; негативни и позитивни критики за iPage; треба да продолжите со хостинг компанијата?

Одлуката е твоја.

iPage сигурно не е најдобар веб-домаќин можете да добиете на пазарот,

 • iPage постигна 51 во нашата листа за проверка на 80-точка (рејтинг на WHSR: ѕвезда 3.5, ревидиран Feb 2018).
 • Нивниот оригинален хостинг план нуди многу основни карактеристики.
 • Техничката поддршка на компанијата се чини лоша врз основа на многу негативни повратни информации на корисниците пронајдени на интернет.

Препорака: iPage хостинг е за ...

Но, тие се еден од најевтините домаќини! iPage се препорачува за,

 • За новинарите и ловците за зделка, ултра-ниската цена на iPage е тешко да се игнорира.
 • iPage е сигурен (постојано постојано> 99.95%), исклучително евтин ($ 70 + за првите три години) и лесно да се започне (мазен процес на регистрација)
 • Има многу малку веб домаќини кои можат да ја обезбедат истата зделка.

iPage алтернативи

iPage е помалку од идеален во денешниот пазар за хостирање. Тие се навикнати на мојот избор на #1 хостинг буџет заради неговата ултра ниска цена. Тие сè уште се сметаат за многу ефтини - со оглед на тоа што глобалната цена за хостирање започнува просечно од $ 4.84 / месечно, планот на iPage $ 1.99 / месечно е доста украдена. Но, агресивната практика за распродажба - сумирање со други недостатоци споменати погоре - е голем пресврт.

Ако барате нешто слично на iPage хостинг но не iPage, тука се и некои од изборите што треба да ги разгледате (врски укажуваат на моите критики):


Нарачајте iPage на специјална цена $ 1.99 / mo

Посетете ја страницата: https://www.ipage.com

(P / S: Ние користиме придружни врски во овој преглед. Ако ги купите преку нашата врска, ќе го кредитираат WHSR како ваш референт. Вака ја одржувам оваа страница жива повеќе од 9 години и објавувам повеќе прегледи за хостинг управувано со податоци како ова. Вашата поддршка е високо ценета. Купувањето преку мојот линк не ве чини повеќе - всушност, можам да гарантирам дека ќе добиете најниска можна цена за iPage хостинг.)

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.