Преглед на HostPapa

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Јуни 25, 2020
HostPapa
План за преглед: бизнис
Прегледано од: Jerери Лоу
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Јуни 25, 2020
Резиме
HostPapa започна со работа во 2005 / 06 и е еден од најраните што оди зелено во своите хостинг операции. Во времето на пишување, Hostpapa работи бизнис од Нијагарините водопади, САД и Oakville, Канада. Треба да го хостирате вашиот сајт во HostPapa? Проверете во овој преглед.

Основан во 2006 од Џејми Опалчук, HostPapa, веб хостинг компанија со седиште во Онтарио, им обезбедува на малите бизниси, веб-дизајнери и препродавачи со голем број веб-решенија.

Тие решенија вклучуваат заеднички веб-хостинг, планови за хостирање на виртуелен приватен сервер (VPS) за мали бизниси, градител на веб-страници со влечење и пуштање и моќна опција за препродавач на повеќе страници за дизајнери и ИТ фирми.

Компанијата соопшти дека целта е да им се даде на секој клиент целосните хостинг пакети што ги бараат, поддржани од одлична служба за корисници. HostPapa беше именуван 27. Годишно рангирање на профитот 500 на најбрзите растечки компании во Канада во 2015 година.

Моето искуство со HostPapa

Имав добро искуство со HostPapa во 2010 година - помагав на непрофитна организација и поставував страница на HostPapa. Нивниот сервер секогаш беше активен и што е најважно за непрофитна организација, трошоците за хостирање со Papa беа ултра-ефтини. Тоа беше пред 10 години. Го напуштив HostPapa откако заврши мојот добротворен проект и никогаш не погледнав наназад ... неодамна.

Во декември 2016, направив интервју со основачот на компанијата, Џејми Opalchuk. Тоа беше плодна сесија. Г-н Jamејми беше многу корисен, многу познавач и транспарентен со работењето на неговата компанија. Компанијата беше под некаков негативен ПР напад и некои луѓе оставија лажно тврдење на компанијата на некои популарни форуми. И, јас бев во можност да ги докажам погрешно, откако направив моја истрага.

По интервјуто, решив дека сакам повторно да дознаам повеќе за HostPapa. Така, добив сметка (Business Pro) на HostPapa и поставив нова тест-страница на. После обемно истражување на нивната услуга и тестирања - бев изненаден кога дознав дека заедничкиот хостинг на HostPapa е доста поволен (видете го мојот евтин водич за хостирање за споредба) при регистрација и нивната изведба е над просекот.

Искрено, јас не би и рекол дека HostPapa е најдобар во сè. Тие не се. Но, во случај да размислувате за канадски веб-домаќин или заеднички провајдер за хостинг што не ви го крши паричникот - мислам дека вреди да се проверат.

Мојата историја за наплата на хостинг папа до април 2020 година. Сметката е спонзорирана од HostPapa, но тие ми дозволуваат да напишам што сакам за нивниот хостинг сервис. Се надевам дека нема да ми ја откажат сметката откако ме видоа дека не им дадам 5-starвезди: /

Во овој преглед на HostPapa

Во овој преглед, ќе го споделам моето лично искуство со Papa, како и резултатите од тест за сервери што ги собирав низ годините. Се надевам дека со тоа што ќе ве доведат до зад сцената и ќе ви покажеме активности „зад сцената“, ќе можете да донесете подобра одлука за тоа каде да домаќин на вашата веб-страница.

Добивме некои повратни информации и од извршниот директор на компанијата, ieејми Опалчук ​​и од директорот за маркетинг на компанијата, Дејв Прајс, по објавувањето на овој преглед - дел од одговорите од компанијата се објавени под „Планови и цени на хостПапа“.

Исто така, ќе споделам специјална зделка за посетителите на WHSR само на дното на оваа страница - ќе добиете 58% попуст на сите споделени планови на HostPapa со оваа зделка.

Воведување на HostPapa, компанијата

  • Седиште: Онтарио, Канада, САД
  • Основана е: 2006, од Џејми Опалчук
  • Услуги: Муабет, VPS, WordPress и препродавач на хостинг

Фотографии од канцеларијата на домаќините

Поглед на птици од зградата на домаќинот Папа во Онтарио, Канада.

Цитат од нашето интервју - HostPapa вработува ~ 120 лица и во моментов хостира 500,000 ~ веб-страници.

 

Што има во овој преглед на HostPapa?

 


 

Што ми се допаѓа во врска со хостинг на HostPapa

1. Евтин, мулти-домен споделен хостинг план

Постојат многу работи што ми се допаѓаат во врска со плановите за хостинг на хостинг Планот. Откривам дека тие нудат предлог за силна вредност, всушност ви даваат вредни вашите пари. На пример, планот за почетници започнува со само 3.36 УСД месечно (со нашата врска за попуст) и ви овозможува да домаќин на две веб-страници. Тоа е помалку од она што би ве вратило купот кај Старбакс.

Доделените ресурси се исто така пристојни. Добивате 100 GB простор на дискот, неограничен ширина на опсег и бесплатно име на домен. Исто така, добивате 100 сметки за е-пошта, пристап до над 200 бесплатни апликации и употреба на почетната верзија на одличен градител за влечење и пуштање веб-страници - сето тоа со одлична брзина и безбедност на добар домаќин.

Хостинг Папа Цена на хостинг наспроти други

ДомаќинотЦелосно судење за повратЦена за регистрацијаБрој на сајтовиДознај повеќе
HostPapa30 денови3.36 $ / месечно2-
A2 ХостингВо секое време3.92 $ / месечно1Прочитај Преглед
BlueHost30 денови2.95 $ / месечно1Прочитај Преглед
Hostgator45 денови2.75 $ / месечно1Прочитај Преглед
Hostinger30 денови0.80 $ / месечно1Прочитај Преглед
InMotion хостинг90 денови3.99 $ / месечно2Прочитај Преглед
Interserver30 денови5.00 $ / месечнонеограниченПрочитај Преглед
TMD Хостинг60 денови2.95 $ / месечно1Прочитај Преглед

 

2. Добра изведба на серверот

FYI - WHSR ги поддржува сите наши прегледи со податоци. Работиме тест-страници на сите домаќини, спроведуваме тестови на брзина со употреба на независни алатки и воспоставивме сестринска страница за следење на перформансите на домаќинот. Може да ја видите најновата изведба на серверот на HostPapa оваа страница.

HostPapa не беше секогаш одличен во минатото. Имаше време кога мојата тест-страница многу често се спушташе и јас го намалив нивниот рејтинг на starвезди на само 3 starsвезди. Во средината на 2017 година, имаше чести кратки прекини за мојата тест-страница - можете да видите една од записите подолу, каде што нивниот резултат за време на работа е под 99.8% за еден цел месец.

Од тогаш ситуацијата многу се подобри. Со просечно времетраење на серверот во износ поголем од 99.9%, HostPapa може да се смета дека е во горниот опсег на стабилни домаќини.

Домаќин на папа
Мојот тест-сајт (хостиран во хостинг хостинг папа VPS) ажурирање за февруари, март и април 2020 г.видете го најновиот резултат на HostPapa овде).

Минато рекорд на HostPapa Uptime

Октомври / ноември 2018: 100%

Октомври / ноември 2018 година: 100%.

Јуни / јули 2018: 100%

Јуни / јули 2018 година: 100%.

Мај 2018: 100%

Мај 2018: 100%

Јуни 2017: 99.75%

Се чини дека мојата нова тест-страница не е хостирана на стабилен сервер. На страницата за тестирање се соочуваат со чести кратки прекини (3 - 5 минути) во текот на месецот (јуни 2017 година), постигнувајќи 99.75% за последните 30 дена. Се надевам дека ова ќе се подобри во иднина.

Имајте предвид дека HostPapa има воспоставен договор за солидно ниво на услуга (SLA) и гарантира 99.9% време на време за сите нивни споделени корисници на хостинг.

 

3. Зелена услуга за хостирање што не ви го крши паричникот

Фактот дека одржливоста на животната средина и достапноста на услугите одат заедно со HostPapa е нешто извонредно. Hostpapa е една од најевтините услуги за хостирање на зелени достапни на пазарот. Бизнис планот на HostPapa чини 3.95 $ / месечно, што е прилично добро споредено со слични планови за хостирање од GreenGeeks и HostGator по 5.95 $ / месечно.

Како работи домаќинот „зелен“ хостинг на HostPapa?

Во случај да се прашувате - HostPapa ја презеде иницијативата да заземе зелена боја од 2006 година со купување обновлива енергија за напојување на своите сервери и канцеларии.

По енергетска контрола од трети лица провајдер (Green-e.org, на пример) за да се пресмета потрошувачката на електрична енергија на HostPapa од традиционални извори, тие купија „ознаки на зелена енергија“ од овластен снабдувач за чиста енергија.

Тој снабдувач ја пресметува вкупната потрошувачка на енергија во работењето на HostPapa - од сервери до канцелариска опрема - потоа ги користи нивните снабдувачи на зелена енергија за да пумпа 100% во еквивалентна енергија назад во електричната мрежа.

Ова ефикасно се намалува на производството на јаглерод диоксид (CO2) енергија што нормално би ја потрошиле од незелени извори на енергија.

Дознај повеќе за како работи зелениот хостинг во статијата на Тимотеј.

 

4. Поддршка за поддршка во разговор во живо

Разговарав неколку пати со персоналот за поддршка на разговори во живо од HostPapa во минатото и бев многу среќен со нивниот настап. Моите прашања беа одговорени многу брзо и персоналот за поддршка беше многу корисен. Погледнете на сликата подолу за мојот неодамнешен препис за разговор, каде што се нареков себеси „J“.

Исто така, вреди да се спомене - HostPapa е подобро деловно биро акредитирано од 13/8/2010 и оценето со А + (за време на пишувањето).

Мојот рекорд за разговор со Поддршка за домаќин # 1 (30)

Бев помагање на еден читател на WHSR да избере домаќин и да контактира со HostPapa за да го потврди нивниот процес на миграција на страницата.

Мојот рекорд за разговор со Поддршката за домаќин # 2 (4 јуни 2018)

Неодамна направив друг разговор со поддршката на HostPapa - моето барање за разговор во живо беше одговорено веднаш и моето прашање беше решено на самото место. Мојот агент за поддршка, Кристел Т, остана на линија и се погрижи мојот проблем да биде 100% решен пред да го напуштам разговорот (претпоставувам дека фотографијата и името се лажни).

 

5. Огромна просторија за проширување и надградби

Ми се допаѓа фактот дека има пет VPS и планови за хостирање на препродавачи. Важно е да се има оваа ширина на опции за надградба и проширување на вашиот хостинг сервер.

Секогаш може да се надополни на еден од петте планови на VPS на HostPapa за повеќе ресурси на серверот.

 


 

Конс лошите страни: Што не е одлично со HostPapa?

1. Скапи трошоци за обновување

Компаниите за хостирање во буџет честопати ја намалуваат цената за регистрација за да привлечат нови клиенти. Истото важи и за HostPapa - ќе мора да платите многу поголема цена - 7.99 $ / 12.99 $ / 19.99 $ / месечно за почетник, бизнис и бизнис про обновување на договорот за услуга.

Редовни цени на домаќините
Редовни цени на Hostpapa - Планот за почеток се обновува со 7.99 УСД / месец за 3 години претплата.

2. Ограничени локации на серверот

На клиентите им се дава само 2 избор на локации на сервери за да изберат за време на исплата.

За разлика од многу големи компании за хостинг кои на своите клиенти им даваат стратешки избор на локации на центри за податоци, Хостепапа ги здружи своите во Северна Америка и Канада. Иако ова им овозможува добра контрола врз квалитетот на центрите за податоци со кои работат, тоа не им помага на нивните клиенти кои сакаат да таргетираат веб сообраќај од други региони.

Резултатот е поголема латентност за посетителите на тие веб-страници, бидејќи тие треба да се пренасочат кон Северна Америка.

 


 

Планови за хостирање и цени на домаќините

За само 3.95 долари / месечно, корисниците на HostPapa добиваат 100 GB простор за складирање на дискот, неограничен опсег на ширина, 25 бази на податоци и 100 сметки за е-пошта, како и поддршка за инсталирање на апликации со еден клик, најновите PHP и MySQL верзии, основна поддршка за SSL и друго.

Тоа е прилично многу на горниот крај од линијата на она што друго споделени хостинг провајдери се нудат во овој опсег на планови.

Порака од Дејв Прајс, маркетинг директор на Парт

Ние не сме иста компанија пред неколку години. Инфраструктурата е надградена / подобрена за подобри перформанси, каналите за поддршка се уште посилни, нудиме бесплатни приватни сесии на 30 за да им помогнеме на клиентите на тема со која им е потребна помош, како и поддршка на 24 / 7 на јазиците на 4 преку разговор, билет, и телефон, плус сега имаме неверојатни VPS понуди, итн.

Можете да дознаете повеќе за плановите за хостирање на Hostpapa во табелите подолу, или едноставно да ја посетите HostPapa на Интернет на https://www.hostpapa.com/ за официјални информации.

HostPapa Муабет Хостинг планови

КарактеристикиСтартерБизнисБизнис Про
Веб-страница беше домаќин2неограниченнеограничен
Диск складирање100 GBнеограниченнеограничен
Пренос на податоцинеограниченнеограниченнеограничен
HostPapa веб-страница ГрадителСтартерско изданиеСтартерско изданиеНеограничено издание
CDN
Премиум сервери
Wildcard SSL+ $ 69.99 / година+ $ 69.99 / годинаслободен
Цена за регистрација3.36 $ / месечно3.36 $ / месечно11.01 $ / месечно
Обновна цена7.99 $ / месечно12.99 $ / месечно19.99 $ / месечно

 

Хостинг Плапа VPS хостинг * Планови

КарактеристикиМеркурВенераЗемјатаМаарсЈупитер
Core процесор448812
RAM меморија2 GB4 GB8 GB16 GB32 GB
SSD чување60 GB125 GB250 GB500 GB1 ТБ
Пренос на податоци1 ТБ2 ТБ2 ТБ4 ТБ8 ТБ
ИП адреса22222
Совршена поддршка
Цена на регистрација **19.99 $ / месечно59.99 $ / месечно109.99 $ / месечно149.99 $ / месечно249.99 $ / месечно
Обновна цена19.99 $ / месечно59.99 $ / месечно109.99 $ / месечно149.99 $ / месечно249.99 $ / месечно

 

* Белешка: Важно е да се напомене дека HostPapa нуди управувано VPS хостинг со дополнителни трошоци од 19 американски долари. Цената е по избор. Што значи, ако сакате HostPapa да се грижи за проблемите со вашиот сервер, како што се безбедносната ревизија, мрежни проблеми, надградби на софтвер, миграција и поставување огнен fireид, треба да платите дополнително. Инаку, треба да изберете опција за самоуправа. 

** Цената за запишување на VPS се заснова на 36-месечен мандат и се обновува по иста цена.

 

 


 

Најчесто поставувани прашања за домаќинот

Дали HostPapa е добар?

HostPapa нуди планови за пристојна вредност и пари и има релативно силно време на работење засновано врз нашите тестови за хостирање. Како и да е, треба да бидете свесни дека HostPapa ја зголемува цената на нивната желба по првиот мандат - треба да ја проверите цената на обновување во овој преглед пред да одлучите.

Каде се наоѓаат серверите HostPapa?

HostPapa тврди дека има повеќе локации на сервери низ целиот свет, но за време на процесот на регистрација, само две се достапни за споделено хостирање - Канада и САД.

Како да користам градител на веб-страница на HostPapa?

Градителот на веб-страници HostPapa се наоѓа под делот за веб-страници за алатки. Лансирањето на истиот ќе отвори графички систем управуван од кориснички интерфејс кој работи врз основа на серија поставувања и додатоци.

Дали HostPapa има зелено хостинг?

Да. Домаќинот Папа е купување кредити за обновлива енергија да го надомести стапалото на јаглерод од 2006 година.

Како да ја откажам HostPapa?

За да ја откажете услугата HostPapa, најавете се на вашата табла и проширете го табулаторот „MyServices“. Проширете ја услужната област што сакате да ја откажете и кликнете на „Детали“. Оттаму, побарајте го копчето „Барање за откажување“.

 

 


 

Пресуда: треба да одите со ХостингPapa хостинг?

Дали ви го препорачувам HostPapa? Да. Особено ми се допаѓаат нивните планови богати со карактеристики и ниски цени за запишување.

Но, дали е HostPapa најдобар веб-домаќин на пазарот? Веројатно би рекол не. Скапите цени за обновување ги оддалечуваат буџет споделен хостинг и најверојатно ќе биде напрегање во крајна линија на многу помали веб-страници ..

Ако поради некоја причина сакате вашата веб-страница да биде хостирана во САД или Канада, тогаш HostPapa е дефинитивно еден од најдобрите избори.

Алтернативи и споредби на HostPapa

HostPapa обично се споредува со следниве хостинг провајдери.

  • HostPapa vs GoDaddy - GoDaddy е едно од најстарите имиња во бизнисот со домени. Нивниот сличен план за заедничко хостирање (Делукс) започнува од 7.99 УСД / месечно.
  • HostPapa vs GreenGeeks - GreenGeeks е добро познат по своите практики за домаќинство прилагодени на животната средина. Нивниот заеднички план за хостирање започнува од 2.95 УСД / месечно.
  • HostPapa vs Hostgator - Брендот (и компанијата) Hostgator постои скоро две децении. Планот за хечлинг (сличен заеднички план) чини 2.75 УСД / месечно.
  • HostPapa vs SiteGround - SiteGround нуди широк избор на локации на сервери и иновативни карактеристики на серверот. Нивните заеднички планови за хостирање започнуваат со цена од 3.95 УСД / месечно.

Исто така проверете:

 

Ексклузивен попуст: HostPapa на $ 3.36 / mo

Не сите зделки на HostPapa се исти. Како ексклузивен партнер на HostPapa, WHSR е во можност да ви понуди најдобро намалена стапка (58% попуст од планот за почетници). За да ја добиете оваа понуда, користете го купонскиот код „WHSR“; или едноставно кликнете на оваа промо-врска.

Добијте дополнителни попусти кога нарачувате HostPapa со нашата промо врска. Цената што ја плаќате = (142.20 УСД - 21.33 УСД) / 36 = 3.36 УСД / месечно.

Домаќин Папа намалена цена од нормална цена

Овој специјален попуст се применува за сите споделени планови за хостирање - Starter, Business и Business Pro. Табелата подолу ги покажува цените пред и по попустот за претплата од 3 години.

HostPapaНормална ценаСо попустЗаштеди (3 години)
Стартер7.99 $ / месечно3.36 $ / месечно$ 166.68
Бизнис12.99 $ / месечно3.36 $ / месечно$ 346.68
Бизнис Про19.99 $ / месечно11.01 $ / месечно$ 323.28

 

Нарачајте го HostPapa по намалена цена, кликнете овде

 

 


 

(P / S: Линкови на оваа страница погоре се affiliate линкови - ако ги купите преку овој линк, тоа ќе го кредитира WHSR како ваш реферер.Ова е како нашиот тим го одржува овој сајт жив за 12 години и додава повеќе бесплатни хостинг коментарите врз основа на реални тест-сметка - вашата поддршка е високо ценета. Купувањето преку мојата врска не ве чини повеќе.)

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.