Преглед на Hostmonster

Ревидирани од: Кендис Морехаус. .
  • Преглед Ажуриран: април 10, 2020
Hostmonster
План за преглед: премиер
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Април 10, 2020
Резиме
Јас не препорачувам HostMonster поради 1) процесорот за регулирање, 2) скапи хостинг трошоци (имаме неколку исти услуги во 50% пониска цена) и 3) слаби услуги на клиентите. Прочитајте за да дознаете за HostMonster и предложените алтернативи.

HostMonster е уште една компанија која нуди веб хостинг услуги во категоријата со буџетски цени. Дали има нешто за да се разликува HostMonster од сите останати? Дали тие навистина нудат хостинг планови со карактеристики на VPS по поприфатлива цена, како што тврди нивната почетна страница? Ќе дознаете со читање на овој преглед.

Дали HostMonster е исто како и BlueHost?

Во најголем дел, HostMonster е BlueHost со различен бренд (всушност, ако го барате HostMonster на Wikipedia.org, ќе бидете упатени на запис на BlueHost). Овие сестрински компании се дел од огромниот хостинг конгломерат, Endurance International Group, кој вклучува многу други брендови како што се iPage, HostGator, JustHost, FatCow и многу други. Помеѓу HostMonster, BlueHost и третата "сестра", FastDomain, тие претставуваат една од најголемите хостинг сервиси во светот, хостирана преку 1.9 милиони домени ширум светот.

И BlueHost и HostMonster се со седиште во Прово, Јута, и имаат повеќе сличности од разликите, вклучувајќи ја и истата физичка адреса.

Сепак, HostMonster го одржува сопственото присуство на социјалните медиуми на Твитер и Фејсбук. Ажурирањата се спорадични, но барем се чини дека некој се обидува да ги одржи страниците за да обезбеди информации за прекини, напади и промени итн. BlueHost прави многу подобро за ангажирање на корисници преку социјалните медиуми и уживаат во многу поголема фан база и активни страници .

Хостинг пакети

hostmonster пакет

И брендовите BlueHost и HostMonster нудат доста исти производи (заеднички хостинг сервис) со различна цена (BlueHost започнува во $ 2.95 vs HostMonster $ 4.95 месечно).

HostMonster хостинг планови

КарактеристикиОсновниПовеќеПремиеротна
Веб-сајтови110неограниченнеограничен
E-mail сметки5100неограниченнеограничен
Складирање50 GBнеограниченнеограниченнеограничен
Inodes50,00050,00050,000300,000
Пренос на податоцинеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Бесплатен доменДаДаДаДа
Поддомени2550неограниченнеограничен
Слободен посветен ИПНеНеНеДа
Бесплатно SSL сертификатНеНеНеДа
MySQL бази на податоци20неограниченнеограниченнеограничен
Табели со бази на податоци1,0001,0001,0003,000
CloudFlare CDNОсновниОсновниОсновниОсновни
Стапки на обновување (12-mo)10.99 $ / месечно14.99 $ / месечно16.99 $ / месечно27.99 $ / месечно
Стапки на обновување (24-mo)9.99 $ / месечно13.49 $ / месечно15.99 $ / месечно26.49 $ / месечно

Како и многу други компании во бизнисот со хостинг овие денови, добивате неограничени домени, простор, пропусен опсег и трансфер на датотеки на веб-страница. Компанијата, исто така, почна да нуди посветен и VPS хостинг неодамна.

Со надградба на VPS (цена започнува од $ 29.99 / mo) и посветен хостинг (цената започнува од $ 149.99 / mo), вашиот сајт ќе биде домаќин на побрзи сервери, има пристап до уште неколку функции и ќе може да користи повеќе процесори и меморија.

Дали ќе биде домаќин на Вашиот сајт?

Hostmonster процесорот за затворање

Ако некогаш сте слушнале на терминот "процесорот пригушување" шансите се дека е во врска со BlueHost веб хостинг. Исто како што HostMonster ги споделува пакетите, цените и функциите со BlueHost, исто така ја дели тенденцијата на другата компанија да го намали износот на ресурси на одредена локација, ако утврдат дека користи премногу ресурси на заеднички сервер.

Исто така може да биде дека сте подигнале премногу датотеки; ограничувањето на износот на "неограничени" датотеки е, всушност, 200,000. Премин преку оваа граница може да резултира во процесирање на процесорот на вашиот сајт, како и.

Веројатно нема да сфатите дека вашата веб-страница е пригушена, освен ако не почнете да добивате поплаки од посетителите за времето за вчитување на страницата и / или застареноста.

Најлошиот дел од оваа практика е тоа што HostMonster не секогаш ја идентификува точната веб-страница. Вашата страница може да страда кога не го предизвикува проблемот. За повеќе информации во врска со гаснењето на процесорот, погледнете повторно на мојот преглед на BlueHost или претходниот пост на Jerryери: Bluehost и Hostmonster корисникот сигнализација - процесорот задушување.

Поддршка која не го прави одделението

Во прилог на процесорот за дробење, уште еден недостаток ќе најдете со HostMonster е клиент поддршка што навистина не е сите што ги поддржуваат. Иако тие нудат широк центар за помош на интернет и разновиден број на начини за контакт со нивниот тим, тековните клиенти немаат добро да кажат за одговорите што ги добиле од претставниците на услугите на корисниците. Честа жалба? Процесорот за затворање или несакани дејства преземени против веб-сајтови кои ги надминуваат границите на "неограничено" простор и пропусен опсег.

ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ

Ајде да се вратиме на веб-страницата на HostMonster за една минута ... сетете се на тоа тврдење за нудење на истите функции како VPS со заеднички хостинг план? Тоа се однесува на надградба на вашата сметка до Про пакетот кој ја преместува вашата датотека на помалку преполн сервер. Исто така, добивате "повеќе" процесорот, меморијата и ресурсите - но HostMonster не дефинира колку е тоа. Значи, да, тоа е она што го добивате за дополнителни $ 15 месечно.

И ако имате нешто друго освен мала, лична веб-страница со седиште во Соединетите држави, самиот HostMonster признава дека нивниот хостинг сервис не е во ред за вас. Според нивните Услови за Користење, „услугата на„ Домаќинот “е дизајниран да ги задоволи типичните потреби на претплатници на веб-страница за мали деловни активности и за деловни активности во САД. НЕ е наменета да ја поддржува одржливата побарувачка на големи претпријатија, меѓународно деловни активности или нетипични апликации што подобро одговараат на посветен сервер “.

Тоа остава многу потенцијални муштерии.

Намалувањето на HostMonster

Јас едноставно не можам да препорача HostMonster врз основа на:

  • Процесување на процесорот
  • Датотека, пропусен опсег и ограничувања за складирање
  • Лош клиент рејтинг

Има многу други веб хостинг услуги кои нудат исти карактеристики и споредлива цена. Наместо да изберете HostMonster, предлагам да пробате некој друг.

Ажурирања (од Џери Лоу, основач на WHSR)

Цените за регистрација и обновување на HostMonster се повисоки од индустриските стандарди.

Нема смисла за мене да се регистрирам на HostMonster бидејќи може да ја добиете истата (или подобра) услуга по многу поевтина цена со iPage, eHost и BlueHost. Како што спомена Кенденс, овие веб-домаќини се во сопственост и управувани од истата компанија именувана мајка Меѓународна група на Endurnace (EIG). Нема потреба да плаќате екстра за истата услуга.

Слични веб-домаќин / алтернативи

Веб-домаќинКарактеристикиЦенаОценка на WHSR
iPage хостинг Домаќин неограничено веб-страници во една сметка
Избор за хостинг за најдобар буџет на WHSR #1
1.99 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
eHost Домаќин неограничено веб-страници во една сметка
Слободен Мапа на Builder со 1,000 + теми
2.75 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
Во движење 90 дена целосна гаранција за враќање на парите
Специјален попуст, зачувај го 40% на првата сметка
3.49 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
A2 Хостинг Достапен + исклучително брзо SSD хостинг
Постојана безбедност со бесплатен HackScan
4.97 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
Хостинг на веб-домаќин на хостинг 20 GB складирање + неограничен пренос на податоци
Достапен + сигурен споделен сервер
1.63 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг ОсвртиХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
Hostgator Бесплатни бесплатни броеви и SSL за Biz план
Специјален попуст, купон „WHSR30“
3.71 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингВеб Домаќинот Празна ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед
Interserver хостинг Сигурен + многу брз хостинг
Заклучи стапка на регистрација за живот ($ 3.88 / mo @ 3 години)
3.88 $ / месечноРејтинг на веб-домаќинХостинг Оценка на компанијатаВеб хостинг ОсвртиВеб хостинг рејтингХостинг ѕвезда рејтинг
Прочитај Преглед

Споредете го HostMonster со другите

Посетете / нарачајте HostMonster сега

За повеќе детали или да нарачате HostMonster, посетете (врската се отвора во нов прозорец): https://www.hostmonster.com

За Кендис Морехаус