HostMetro Review

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Окт 17, 2018
HostMetro
План за преглед: Мега Макс
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Октомври 17, 2018
Резиме
HostMetro се препорачува на newbies и секој кој бара буџет-friendly e-commerce хостинг опции. HostMetro е најверојатно најевтиниот домаќин на долги патеки, бидејќи компанијата не ги поттикнува надоместоците за обновување. Бидете свесни за uptime евиденција на веб-домаќин и сервис по продажбата. Прочитајте за да дознаете повеќе.

Светот на хостинг континуирано се развива со играчи кои ги менуваат позициите и новите кои влегуваат на пазарот - како што е случајот со HostMetro, компанија за хостинг со седиште во Илиноис основана на јуни 23, 2012 (проверете Кој е рекорд тука).

Овој Линукс-базиран, cPanel дели хостинг провајдер специјализиран за буџет-пријателски хостинг планови. Поточно, HostMetro нуди заеднички хостинг решенија преку два плана: Mega Max и Business Max - повеќе за тоа што треба да дојде. Компанијата управува со својот центар за податоци од ServerCentral, лоциран во 350 Е. Чермак (добивате ова по некоја копачка работа).

HostMetro хостинг планови

Како што споменавме, Метрото функционира во буџет хостинг простор. Тој нуди само два плана кои нудат претплатници едноставен избор, а да не ги споменуваме многу намалените стапки.

Двата планови се заеднички хостинг-планови за животната средина кои вклучуваат облак технологија, гаранција за враќање на парите, многу "неограничени" функции, вклучувајќи неограничени хостирани домени, градител на веб-страници, основен е-мејл хостинг, функции за е-трговија, Поддршка за PHP 5, Cron работни места, стриминг аудио и видео, и Флеш поддршка - да именуваш само неколку од бакшиш.

Мега Макс

Мега Макс, поевтиниот од двата планови, прстенува со само $ 2.45 месечно. Постојат некои дополнителни опции, како што е приватноста на доменот, која е екстра $ .50 секој месец, SSL сертификати за е-трговија ($ 2.50 месечно) и e-Commerce SiteLock Security Seal ($ 2.50 месечно). Покрај тоа, постојат неколку електронски прописи кои не се вклучени во планот, како што се бесплатниот список на бизнис директориуми, е-книга за оптимизација или оптимизација за консултации - но сите бакшиш, а не основни карактеристики што треба да го добиете вашиот сајт и трчање.

Бизнис Макс

Планот за хостинг на Бизнис Макс започнува со цена од $ 4.95 месечно и ги вклучува оние "плати за дополнителни" од планот "Мега Макс", а не да го спомнуваме пакетот на добрите на е-трговија.

Или планот доаѓа со термински попусти - оние ултра-ниски стапки се за тригодишниот план, иако исто така се достапни и еден и двегодишен термин.

Ексклузивен попуст: HostMetro на $ 1.84 / mo

HostMetro Хостинг попуст - $ 1.84 / mo за прв договор
Користете купонски код: WHSR - внесете го кодот за забава "WHSR" на страницата со нарачка и добијте 25% попуст. Хостинг цената започнува од $ 1.84 / mo кога ќе нарачате 3-година.

За да нарачате HostMetro по оваа попустна цена, кликнете на овој линк за да нарачате сега (се отвора во нов прозорец).

Предности на HostMetro - функции што можеби ви се допаѓаат

Моето искуство на HostMetro (тестирано од јуни 2014) во целина е добро. Кое и да одите, има неколку предности за хостирање со HostMetro.

Гаранција за заклучување на стапката на обновување

Повеќето други буџетски хостинг организации нудат нови претплатници со фантастично ниски стапки - меѓутоа, кога претплатниците треба да го обноват својот хостинг договор, тие се принудени да го сторат тоа со многу повисока цена.

За среќа, HostMetro нуди одлична алтернатива - претплатниците на домаќинот Метро засекогаш ќе ја обнови својата истата ниска воведната стапка.

HostMetroWebHostingHubHostgatorBlueHostGreenGeeks
Цена на регистрација (месечно) *$ 3.45$ 3.99$ 6.26$ 4.95$ 5.90
Обновна цена (месечно)$ 3.45$ 8.99$ 8.95$ 6.99$ 6.95
5-годишна хостинг цена (пријавување за 2 години + обновување за 3 години)$ 3.45 x 60mo = $ 207($ 3.99 x 12mo) + ($ 8.99 x 48мо) =
$ 479.4
($ 6.26 x 24mo) + ($ 8.95 x 36мо) =
$ 472.44
($ 4.95 x 24mo) + ($ 6.99 x 36мо) =
$ 370.40
($ 5.90 x 24mo) + ($ 6.95 x 36мо) =
$ 391.80
прегледWHH прегледПреглед на HostgatorBlueHost ReviewG.Geeks Review
* Цената на хостинг врз основа на договор за 2 години (преку ексклузивни зделки на WHSR) на првиот регистрација, освен за WebHostingHub (опција N / A).

Големи вредности со дополнителни услуги

Иако постојат неколку дополнителни услуги кои не се вклучени во основната стапка (особено во случајот со планот за најниски трошоци), надоместоците за овие додатоци се импресивно ниски. На пример, приватноста на доменот со HostMetro ќе ви овозможи $ 0.50 месечно - сепак, GoDaddy наплатува $ 10 годишно.

Сигурен веб-домаќин

Знаеш правило - помалку од 99.9% uptime гаранција е не оди. Серверите на домаќинот Метро имаа импресивен 99.92% вкупен работен век за периодот јули 2012-јули 2013. Ова е според официјалните лица, но имам извештај за uptime uptime (види слика подолу) како доказ од менаџерот на HostMetro.

Дополнително, стапката на одговор на страницата се движи од 1,000 - 2,400 ms (видете го uptime рекорд за повеќе детали) - не е премногу излитена за супер пристапен делител.

HostMetro Uptime рекорд (Годишно - јули 2013 до јули 2014, извор: Домаќин Метро менаџер)
HostMetro Uptime рекорд (Годишно - јули 2013 до јули 2014, извор: Домаќин Метро менаџер)

Поддржано CloudLinux

Секоја хостинг сметка на серверот HostMetro е изолирана - што навистина значи дека ако друг корисник наиде на скок на ресурси, перформансите на вашиот сајт нема да бидат негативно засегнати.

Поддршка за брз разговор во живо

Јас лично контактирав со HostMetro live chat support во 4 pm во попладневните часови (3-5 сум во САД) и добив одговор за помалку од една минута - тоа е прилично емотивно импресивно.

Јасни услови за користење

Едно нешто што ќе најдете постојано е дека многу хостинг компании - особено буџетот хостинг компании - имаат услови на услуга изјави кои се малку нејасни во најдобар случај. HostMetro благословено обезбедува јасни услови на користење со дефинирани параметри - што ви овозможува да знаете каде "неограничено" навистина ја погодува линијата. Со HostMetro, секоја сметка е ограничена на 200,000 inodes и хостинг сметки не можат да користат повеќе од 10 проценти од системските ресурси за подолго време од 90 секунди. Види? Јасно.

Цитирано од TOS на HostMetro (датум август 18, 2014)

Сметките HostMetro се ограничени на 200,000 inodes. Во случај кога сметката користи преку 200,000, сопственикот на сметката може да биде предупреден за користењето на сметката, и ако не се преземат мерки, сметката може да биде суспендирана ...

Хостинг сметките не смеат да користат 10% или повеќе од системските ресурси (процесорот, меморијата) подолго од 90 секунди. Ако се утврди дека сметката е поголема од оваа сума, процесот може да биде убиен или сметката прекината без претходна најава. Активностите кои можат да предизвикаат такви прашања вклучуваат: FTP, PHP скрипти, CTI скрипти, итн.

Недостатоци - важно е да знаете

Ниту еден домаќин не е совршен и HostMetro не е исклучок - меѓутоа, најдов ограничени грешки.

HostMetro Uptime = 98.6% на првите 30 денови

Една од нив е во однос на доверливоста на серверот. Мојот тест сајт беше постојано недостапен на почетокот на јуни / јули, предизвикувајќи вкупниот тест за uptime да се намали на 98.6%. Менаџерот на Метрото објасни дека ова се должи на грешка во конфигурацијата на серверот што го тестирав. Цитирајќи ги неговите зборови:

Имавме проблем со серверот, тест-сметката е вклучена, поради некоја причина, таа беше прочитана, така што нашите администратори мораа да извршат проверка на датотечни системи за да бидат сигурни дека сè е стабилно. Тоа е причината за застој. Сепак, тоа не е нешто што се случува нормално.

Ако воопшто и помага на тоа, прикажав екранот на нашиот Напреден извештај за серверот во текот на изминатата година, кој покажува време на застој помалку од 7 часа во целост.

- Домашен менаџер на Метро, ​​Кајл Долан.

Ажурирање на декември 2014: Лошиот запис за хостинг на HostMetro продолжува додека се преселуваме во последниот месец на 2014. Бидете сигурни да ги проверите нашите ажурирани записи подолу за повеќе информации.

HostMetro е релативно нов

Мојата втора резерва е дека, во хостинг светот, HostMetro е многу ново. Ова значи дека има ограничени податоци за сигурноста, перформансите и сл., Сепак, ниското ниво на обновување го исклучува ова прашање во мојот ум.

HostMetro Uptime Records

Почнуваме да го тестираме HostMetro од јуни 2014. Следниве се некои слики од екранот заробени од Uptime Robot.

HostMetro Uptime - 99.92% (јуни / јули 2016)

време на работа на метрото 072016
HostMetro јуни / јули 2016 uptime резултати = 99.92%. Огромно подобрување во споредба со резултатите во изминатите неколку месеци.

HostMetro Uptime - 99.38% (март 2016)

метро - 201603
Март 2016 uptime резултати = 99.38%. Не е добро.

HostMetro Uptime - 99.49% (Feb 2016)

hostmetro feb 2016 uptime
Резултат за време на работа на HostMetro за февруари 2016: 99.49% - резултатот не е добар, но забележете дека тие се исклучително евтини и не ја зголемуваат цената за обновување.

HostMetro Uptime - 99.61% (септември 2015)

домаќинметро септ време на работа
Резултат на времетраење на домаќинот Метро за септември 2015: 99.61% - огромно подобрување од рекордот во изминатите неколку месеци. Ако HostMetro успее да остане во чекор, тогаш можеби тоа е уште еден добар избор за буџет - со оглед на заклучена цена за ниско работно време.

HostMetro Uptime - 98.82% (ноември / декември 2014)

Хост Метро Uptime рејтинг - ноември - декември 2014
Хост метро Uptime рејтинг = 98.82% (ноември 3 - декември 4, 2014)

HostMetro Uptime - 99.56% (јули / август 2014)

Хост метро Уптиминг рејтинг - (јули 12 - август 11, 2014)
Хост метро Uptime рејтинг = 99.56% (јули 12 - август 11, 2014)

HostMetro Uptime - 98.59% (јуни / јули 2014)

HostMetro Uptime Score (јуни 10 - јули 9, 2014)
HostMetro Uptime рејтинг = 98.59% (јуни 10 - јули 9, 2014)

заклучок

На крајот на денот, $ 2.95 / месечно на HostMetro (за претплата 3-годишна) е огромен плус за ловци на зделки.

Како и да е, евиденцијата за време на хостинг HostMetro е голема загриженост - без оглед колку се евтини тие, јас сигурно не препорачувам хостинг услуги што одат надолу често.

Ако сте биле во потрага по најевтините хостинг опции за вашиот не-толку важен проект, тогаш со сите средства одат за тоа. Други, можеби ќе сакате да барате на друго место - проверете ги моите други хостинг осврти, вклучувајќи iPage, eHost, Interserver, Siteground, и A2 Хостинг.

(P / S: Линковите што упатуваат на HostMetro се приклучни врски.Ако купите преку оваа врска или го користите мојот купонски код "WHSR", HostMetro ќе ме кредитира како препорачувач и ќе ми плати провизија. од 6 години и да додадете повеќе бесплатен хостинг осврти врз основа на вистински тест сметка. Изработка на купување преку мојата врска не ве чини повеќе - всушност, гарантирам дека ќе добиете најниска можна цена за HostMetro користејќи промо код "WHSR" .)

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.