Преглед на Hostinger

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Ноември 11, 2020
Hostinger
План за преглед: Премиум Хостинг со заеднички премиум
Прегледано од: Jerери Лоу
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Ноември 11, 2020
Резиме
Крајна линија, Хостингер е добар избор за оние кои бараат еднократно решение за хостирање. Тие се екстремно евтини при пријавувањето - што ги прави особено нели ако сте aубител на тесен буџет.

Hostinger нуди широк спектар на услуги за хостирање, кои се движат од напредните со планови за хостирање на облак VPS до почетниците кои само сакаат да започнат со бесплатен хостинг кој е без ризик.

Мојата приказна со хостингер

Но, како оваа компанија од Каунас, Литванија се спротивставува на другите хостинг услуги?

За да дознаете, поставив сметка со Хостингер и додадов страница за тестирање (посетете тука) до нивната платформа. Бидејќи веб-домаќинот е толку лесен за употреба, додадов повеќе страници од моите други проекти на мојата сметка на Hostinger и станав вистински корисник на нивната услуга.

Во овој преглед, ќе ве однесам зад сцената и ќе ви ги покажам функциите преку мојата сметка „Хостингер“. Willе споделам некои резултати што ги собрав од моите тестови за брзина и мониторот за ажурирање за да ги прикажам перформансите на серверите Хостингер

Зборував и со различни менаџери во Хостингер и разговарав за нивната услуга во текот на годините што работев со нив. Ofе видите еден од нивните одговори подолу.

За хостингер, компанијата

Hostinger започна како лична компанија наречена "хостинг медиуми" назад во 2004. Тие го промениле своето име подоцна и започнале 000webhost.com - популарна услуга за веб хостирање што се нуди бесплатно.

Со зголемениот раст и експанзија, Хостингер успеа да постигне огромна пресвртница со корисници на 1 милиони, само 6 години од денот кога започнаа. Денес, Hostinger Web Hosting управува со повеќе од 29 милиони корисници и има воспоставено светски локализирани канцеларии со 150 луѓе кои работат низ 39 земји ширум светот.

 


 

На прв поглед: Резиме за прегледување на мојот хостингер

Планови за хостинг хостингер и цени

Пресудата

 


 

Добрите хостингер - што ме тера да мислам дека хостингер е во право?

1. Цврст хостинг перформанси: Одлично Uptime + одлична брзина

Дел од мојата оценка за хостингер се заснова на докажани податоци. Во случај да не сте свесни - јас и мојот тим лансиравме нов систем со име HostScore за следење на перформансите на хостинг во 2019 година. Сега имаме систем кој постојано го следи времето на работа на серверот на секои 5 минути и извршува тестови на брзина од 10 локации ширум светот на секои 4 часа. Масивните податоци собрани од системот ми овозможуваат подобро да ги разберам перформансите на веб-домаќинот и да направам поточна проценка.

Резултатите од тестот за брзина и брзина на нашиот тест-хостингер покажуваат дека Хостингер не се залажува кога станува збор за сигурност на услугата.

Хостингер Домаќини

Подолу се дадени неколку неодамнешни резултати за време на време. Исто така, можете да го проверите најновиот статус на серверот на Hostinger во живо на официјалната страница за монитори на серверот и Страна за прегледување на HostScore.

Домаќин на хостингер (април 2020)
Домаќин на хостингер за време на одржување (јануари 2020): 100%
Хостингер за време на хостинг (декември 2019): 100%
Хостингер за време на хостинг (декември 2019): 100%
Хостингер за време на хостинг (ноември 2019): 100%
Хостингер за време на хостинг (ноември 2019): 100%

Брзина на хостингер

Просечна брзина на одговор на домаќинот (јануари 2020): 177.79ms. Веб-страницата за тестирање е хостирана во Сингапур, се проверува брзината од Соединетите држави, Велика Британија, Сингапур, Бразил, Индија, Австралија, Јапонија, Канада и Германија.
Тест за брзина на Bitcatcha (февруари 2020 година):
Тест за брзина на Bitcatcha (февруари 2020 година): А (видете го резултатот од тестот овде).
Тест за брзина на веб-страница од тест јазол во САД, TTFB = 876ms (видете го резултатот од тестот овде).

 

2. Решенија за хостинг во вредност на пакетот: Евтини + одлични карактеристики

Карактеристиките на премиум често доаѓаат со врвни цени, но Хостингерер нуди прифатлив план кој вклучува широк спектар на премиум карактеристики за толку ниска колку што е 0.99 $ / месечно. Тоа е прекрасна зделка за корисници кои сакаат основна веб-страница по најниска цена.

Планови за споделување заедничка
Планот за хостингер со единечен хостинг чини помалку од еден долар месечно. Со 0.99 $ / месечно, ќе добиете складирање на 10GB SSD, трансфер на податоци 100GB и вграден градител на веб-страница.

Значајни карактеристики

Еве список на клучни карактеристики што ги нуди Хостингер -

  • Стандардно поддржете PHP 7, HTTP / 2, IPv6, LiteSpeed ​​кеширање - Одлична карактеристика за подобра брзина на веб-страницата, достапна во сите споделени планови (0.99 УСД / месечно и повеќе)
  • Зиро-градител на веб-страница - Создавач на веб-страница што помага во дизајнирање веб-страница со вградени шаблони, достапна во сите споделени планови (0.99 УСД / месечно и повеќе)
  • Забрзување на WordPress - Оптимизација за најдобра изведба на WordPress, достапна во сите споделени планови (0.99 УСД / месечно и повеќе)
  • Github интеграција - Практично за веб развој и верзионирање, достапно во сите споделени планови (0.99 УСД / месечно и повеќе)
  • Бесплатен домен - Заштедете цена, достапна во споделена премија и нагоре (2.89 УСД / месечно и повеќе)
  • Неограничен број на авторски права - За автоматизација на веб-страница и лесно управување, достапно во Premium Shared и погоре (2.89 УСД / месечно и повеќе)
  • SSH пристап - За подобра безбедност и лесно управување со веб-страницата, достапно во Premium Shared и погоре (2.89 УСД / месечно и повеќе)
  • Бесплатни приватни SSL - За подобро деловно брендирање и HTTPS врска, достапно во деловно споделено (3.99 УСД / месечно и повеќе)

 

3. Многу простор за одгледување на вашата страница: Надградба на VPS и хостинг во облак

Со Hostinger постојат голем број на хостинг планови за кои можете да се одлучите за, во зависност од потребите на вашата веб-страница.

Таму е споделен планот за хостинг кој се дели на три одвоени пакети: единечен, премиум и бизнис. Сингл ги нуди основните карактеристики што ви требаат за да управувате со единствена веб-страница. Премиум, од друга страна, нуди повеќе функции и перформанси додека Бизнис нуди карактеристики и перформанси за оние што се фокусираат на веб-страниците за е-трговија.

Поголем веб-сајт може да избере да се обратите за VPS хостинг, што дава најдобри перформанси во однос на брзината и ресурсите. Сите различни хостинг план дава на вашата веб-страница многу флексибилност да расте и да се прошири, откако вашиот бизнис станува поголем.

Планот на домаќинот VPS
Hostinger нуди шест различни планови за хостинг на VPS, кои се движат од $ 3.95 / месечно до $ 29.95 / месечно на регистрација, за корисници на кои им е потребен повисок капацитет за хостирање.

 

4. Избори од 8 центри за податоци

Дел од визијата на Хостингер е да има што повеќе присуство низ целиот свет - затоа има над 150 канцеларии низ целиот свет. Истото може да се каже и за нивните центри за податоци.

Од денес, Хостингер има центри за податоци 8 распоредени низ САД, Азија и Европа (Велика Британија), од кои сите можете да изберете да биде домаќин на вашата веб-страница. Сите сервери на центри за податоци се поврзани со линии за поврзување 1,000 Mbps кои обезбедуваат максимална изведба и стабилност. Тоа значи дека ќе добиете максимална брзина за вашата веб-страница.

Да се ​​има повеќекратно дефинитивно е корисно за брзо одржување на вашата веб-страница, делумно затоа што помага да се намали Латентност за корисниците кога ќе се обидат да пристапат до податоците на вашата веб-страница што се поблиску до нивната физичка локација.

Хостингер во светот канцеларија
Мапа на Хостингер - Локации на канцелариски и сервер низ целиот свет. Забележете дека Hostinger.in и Hostinger.my е нашиот број 1 регионален избор за хостинг врз основа на резултатите од тестот за брзина.

 

5. Бесплатни и евтини цени на доменот (.XYZ по 0.99 $ / година)

За регистрирање на име на домен, Хостингер нуди некои подостапни цени кога станува збор за екстензии на домен.

Цени на домен: Hostinger vs GoDaddy

Во споредба со популарните регистратори на домени, како што се GoDaddy, цените на Hostinger за популарни екстензии, како .com и .net се многу поевтини.

За помалку популарни доменски екстензии како .xyz или .tech, можете да го добиете за толку ниско како $ 0.99, во споредба со GoDaddy кој го нуди на $ 1.17 и $ 5.17, соодветно.

Доменски екстензииHostingerОди Тато *
. Со$ 8.99$ 12.17
. Нет$ 9.99$ 13.17
.xyz$ 0.99$ 1.17
.tech$ 0.99$ 5.17
. Нет$ 9.99$ 13.17
. Информации$ 2.99$ 3.17

 

* Забелешка: За најдобра точност при цените, ве молиме погледнете го официјалниот сајт: https://www.godaddy.com/

 

6. Контролен панел пријателски за корисниците: Hostinger hPanel за сите споделени планови

Хостингер ја користи нивната развиена контролна табла, именувана како hPanel, за нивната заедничка платформа за хостирање. Функционира слично како cPanel, но доаѓа со врвен дизајн и современо модерно изменување на употребливоста - што според мене е подобар од cPanel.

Еве како изгледа Hostinger hPanel (таблата со корисници):

Табла за хостингер - моја сметка
Табла за хостинг „Хостинг“ - ова е местото каде што ја конфигурирате вашата веб-страница - инсталирајте CMS (т.е. WordPress), додадете нов поддомен, пристапувајте до вашата база на податоци MySQL, уредувајте ја вашата DNS зона, како и разгледајте ги датотеките на вашата веб-страница преку Управувачот со датотеки.
Табела за хостинг хостингер.
Табулаторот „Хостинг“ (врвна навигација) е местото каде што можете да ги видите сите домени хостирани на вашата сметка на Хостингер. Како што можете да видите во моментов, јас сум домаќин на четири домени во Хостингер.
Табела за наплата на хостингер
Табулаторот „Наплата“ е местото каде што го поставувате начинот на плаќање и пристапот до вашата историја на плаќање.

Целиот распоред на таблата со hPanel им олеснува на корисниците пристап до важните системски функции, како што се управување со веб-датотеки со помош на поставувач на влечење и пуштање во Управувачот со датотеки, поставување сметки за е-пошта или промена на вашата лозинка, како и префрлување на верзијата PHP и следење на веб употреба на ресурси на домаќинот (погледнете на сликите подолу).

PHP верзија на хостингер
Избирач на верзии на PHP - Корисниците на хостингер можат да избираат помеѓу PHP 5.2 - PHP 7.3. За пристап, најавете се на корисничката табла на Hostinger> Напредно> Конфигурација на PHP.
Домаќинот со еден клик
Инструментот за инсталирање на апликации со еден клик на Хостингер (сличен на Softaculous) е интуитивен и лесен за употреба дури и за почетници. За пристап, најавете се на корисничката табла на Хостингер> Веб-страница> Авто инсталатор.
Сметки за е-пошта на домаќинот
Создадете или ажурирајте ги вашите планови за хостирање на е-пошта со Хостингер.

 

7. Прифатете широк опсег на опции за плаќање

Hostinger го прави процесот на плаќање за нивните услуги лесен за своите корисници, дозволувајќи им на широк спектар на начини на плаќање. Можете да направите и вашата уплата PayPal, кредитна картичка (Visa, Master, Discover, American Express), Maestro или дури Bitcoin.

Hostinger овозможува широк спектар на начини на плаќање.
Hostinger овозможува широк спектар на начини на плаќање.

 


 

Константи на домаќинот: Она што не ми се допаѓа

1. Недостаток на поддршка за миграција на страници

За да освојат нови клиенти, многу хостинг компании ќе им помогнат на новите корисници да мигрираат на нивните веб-страници. За жал, тоа не е случај со Хостингер. За корисниците кои префрлуваат веб-домаќин, ќе треба сами да ги преместувате своите страници кон „Хостингер“.

За насоки за пренесување на вашата страница на Хостингер, проверете го овој официјален туторијал. Да пронајдете друг провајдер за хостинг кој доаѓа со бесплатна помош за миграција на страници, проверете го овој список.

2. Зголемување на цените за време на обновувањето

Во најголем дел, плановите на Хостингер се доста прифатливи кога за прв пат се регистрирате. Меѓутоа, кога ќе се обнови, Хостингер значително ќе ги зголеми цените. Додека тие ги сменија цените за обновување за да ги намалат скокните неодамна, зголемувањето на цените е сепак непријатно изненадување за многумина.

Пријавување на хостингер наспроти стапки за обновување
Хостингер нуди одлични попусти при пријавувањето (до 79%!), Но цените се зголемуваат по првиот мандат. Ако се пријавите на Hostinger Premium заеднички споделен план денес, чини 3.99 $ / месец за претплата 24 месеци, но 10.99 $ / месец кога ќе се обнови.

3. Недостаток на бесплатна SSL поддршка

Инсталирањето на бесплатен SSL сертификат на Hostinger е прилично проблематично - иако на официјалната веб-страница е наведено дека тие нудат бесплатна SSL во заеднички планови.

За да инсталирате бесплатен SSL сертификат на вашата веб-страница на Hostinger, треба да генерирате бесплатен SSL сертификат на SSL бесплатно и рачно копирајте го сертификатот и приватниот клуч на вашата сметка. Деталните чекори можете да ги најдете за инсталирање бесплатна SSL на Хостингер овде.

Инсталирање на SSL на споделена сметка на Hostinger
За да пристапите до вашата страница за инсталација на SSL, најавете се на контролната табла на Hostinger> Advanced> SSl.

 

 


 

Хостинг веб хостинг планови

Заеднички планови за хостирање и цени

Hostinger нуди 3 заеднички хостинг планови кои можете да ги одберете, кои се Единствени Веб Хостинг, Премиум Веб Хостинг и Бизнис Веб Хостинг. Бидејќи сите од нив доаѓаат со 30-Ден бесплатен пробен период, можете да ги тестирате нивните услуги без ризик.

Слободен веб хостинг нуди основните во однос на карактеристики и перформанси. За оние кои имаат потреба од повеќе, премија и бизнис вклучува голем број на функции, како што се неограничен SSD простор на дискот и пропусен опсег. Бизнис хостинг, особено, ви дава 5x подобрена моќ за обработка и бесплатен SSL сертификат кој е одличен за e-commerce продавници.

Функции за заеднички хостингеденПремиумБизнис
Број на веб-страниците1неограниченнеограничен
Простор на дискот (SSD)10 GBнеограниченнеограничен
Пропусен опсег100 GBнеограниченнеограничен
MySQL база на податоци1неограниченнеограничен
Број на сметки за е-пошта1неограниченнеограничен
на вебсајт BuilderДаДаДа
WordPress оптимизиранстандардБрзина на 2xБрзина на 4x
Слободен домен РегНеДаДа
Паркирање на доменотНенеограниченнеограничен
Бекап на податоциНеделенНеделенСекојдневно
Обработка и меморијастандард2x Побрзо2x Побрзо
Приватен SSLНе Неслободен
Пари гаранција за враќање30 денови30 денови30 денови
Цена за регистрација (24-mo)1.69 $ / месечно3.49 $ / месечно5.29 $ / месечно


* Забелешка #1: Планот за хостинг премиум на заедничка хостингер (3.49 $ / месечно) е за ~ 30% под просечната цена на пазарот според нашите 2019 хостинг пазарни студии

** Забелешка #2: Hostinger не нуди посветена IP адреса за дели хостинг корисници. 

 

 

Планови за хостинг на VPS и цени

Постојат хотелски мрежи 6 нивоа на VPS, почнувајќи од Планот 1 до План 6. Ако барате огромна брзина на брзо вчитување, Hostinger Cloud VPS е 30x побрзо отколку другите нормални услуги за заедничка хостинг.

Во прилог на тоа, сите Cloud VPS доаѓаат со Мрежа на 100 MB / s, поддршка за IPv6 и SSD-дискови. Нивниот план 6 може да ве приближи до 14.4CPUs, 8 GB Ram, 160GB простор на дискот и пропусен опсег 6000GB, кој може да се справи со било каков веб-сајт. Плус, ако ви треба помош, тие имаат посветено во-куќа за разговор во живо подготвени да помогнат 24 / 7 / 365.

VPS Хостинг карактеристикиплан 1план 2план 3план 4план 5план 6
RAM меморија (загарантирана)1 GB2 GB3 GB4 GB6 GB8 GB
Забрзано RAM меморија2 GB4 GB6 GB8 GB12 GB16 GB
Моќ на процесорот (процесори)2.44.87.29.61214.4
Простор на дискот (SSD)20 GB40 GB60 GB80 GB120 GB160 GB
Пропусен опсег1000 GB2000 GB3000 GB4000 GB5000 GB6000 GB
Цена за регистрација3.95 $ / месечно8.95 $ / месечно12.95 $ / месечно15.95 $ / месечно23.95 $ / месечно29.95 $ / месечно

 

* Забелешка: Сите Хостинг VPS хостинг доаѓа со бесплатна посветена IP адреса и целосен пристап до коренот на серверот.

 

 


 

Пресуда: Дали е хостингер вистинскиот за вас?

Порака од Hostinger

Давањето можност на луѓето да учат, го наведоа Хостингер да стане лидер во индустријата со силна заедница од повеќе од 29 милиони среќни клиенти низ целиот свет, кои избираат да го продолжат своето патување со Хостингер и да ги отклучат сите неограничени одлики на веб хостинг по најдобра цена и рамнотежа на квалитетот.

Почнувајќи од $ 2.15 / месец [ажурирање: 0.99 УСД / месечно] веб-администраторите можат да доживеат моќни споделени веб-хостинг услуги базирани на SSD и само за оние што бараат повеќе $ 4.95 / месец [$ 3.95 / mo] да преземе апсолутно целосна контрола врз нивните лични облак VPS сервери.

- Саруне, хостингер

Крајна линија, Хостингер е добар избор за оние кои бараат еднократно евтино решение за хостинг. Чувствувам дека Хостингер е особено во право ако сте bieубител на тесен буџет.

Алтернативи на Hostinger

Hostinger честопати е споредуван со други буџетски хостинг услуги како што се A2 Хостинг ($ 3.92 / mo), BlueHost ($ 5.45 / mo),  InMotion хостинг ($ 3.99 / mo) и TMD Хостинг (2.95 УСД / месечно). Во однос на цените, Хостингер има најевтин план во сите три споделени категории на хостинг (основен едно-домен, среден и деловен план). Некои (како А2 и InMotion) имаат повеќе напредни одлики и други поволности - искористете ги нашата хостинг алатка за споредба ако сте неопределени.

Споредете го домаќинот со другите

Споредете го основниот план (само доменот 1 домаќин) Цени

ДуриHostingerA2 ХостингDreamHostBlueHost
1 месец14.58 $ / месечно9.99 $ / месечно$ 4.95 / moN / A
12 месеци2.34 $ / месечно4.40 $ / месечно$ 3.95 / mo$ 5.45 / mo
24 месеци1.69 $ / месечно3.91 $ / месечно$ 3.95 / mo$ 4.95 / mo
36 месеци1.69 $ / месечно3.91 $ / месечно$ 2.59 / mo$ 3.95 / mo
48 месеци0.99 $ / месечно3.91 $ / месечно$ 2.59 / moN / A

 

 

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.