Преглед на Hostgator

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Фев 01, 2019
Преглед на Hostgator
План во преглед: Бебе облак
Ревидирани од:
Рејтинг:
Преглед Последно освежено: Февруари 01, 2019
Резиме
Се разбира, квалитетот на Hostgator падна уште откако биле продадени на ЕИГ. Но, мислиме дека нивниот нов план - Hostgator Cloud Hosting е тука за да го промени тоа. Новиот облак план (ние вклучен во 2017) е сигурен, разумни цени и релативно едноставен за поставување. Препорачуваме Hostgator Cloud Hosting и мислам дека тие се посебно право за блогерите кои сакаат едноставен домаќин.

Hostgator Inc. е основана од Брент Оксли во студентскиот дом во 2002. Веб-компанијата се зголеми од еден човек операција на еден со стотици вработени во текот на годините; и беше рангирана 21st (година 2008) и 239th (година 2009) во инк. 5000 најбрзо растечка компанија.

Во 2012, Брент продаваше компанијата беше продадена на International Endurance International Group (EIG) за, неофицијална бројка, $ 225 милиони.

EIG, кој исто така е сопственик на голем број други добро познати веб хостинг брендови, вклучувајќи BlueHost, iPage, FatCow, HostMonster, Pow Web, Easy CGI, Arvixe, eHost, Мала портокал, и така натаму; е сега најголемата веб хостинг компанија.

За компанијата Hostgator

 • Основан во 2002 од Брент Оксли.
 • Услуги: Муабет, VPS, посветен, WordPress и облак хостинг
 • Канцеларии на четири локации: Хјустон и Остин, Тексас; Флорианополис и Сао Паоло, Бразил.
 • Податоци центри: Хјустон, Тексас и Прово, UT, Америка (САД).


Што е во овој преглед на Hostgator

Пресуда и релевантни информации


Мојот 11 години искуство со хостинг сервис Hostgator

Овој преглед на Hostgator првпат беше објавен во 2008. Тоа беше пред речиси една деценија.

Компанијата има направено голем број на големи промени - Брент ја продаде својата компанија на Меѓународна групација Енърверзност (ЕИГ), компанијата го објави новиот дизајн на веб-страницата Hostgator.com, а Gator повторно се претвори во облак хостинг провајдер.

Како долгогодишен клиент на Hostgator, јас сум сведок на нагоре и надолу на компанијата.

WHSR (оваа страница што ја читате) некогаш беше хостирана во Hostgator пред да се преселам во облак-базиран хостинг ВП мотор во 2011 и до InMotion хостинг две години подоцна.

Сега хостинг некои секундарни домени во Hostgator Cloud сега.

Мојот 10 години историја за наплата со Hostgator. Може ли да добијам бесплатна компанија маица? :)

Очигледно Hostgator веќе не е ист ѕвер што го користевме за да знаеме во 2008. И ни треба нов преглед за услугата Hostgator.

Во март 2017, купив нов Hostgator Cloud и започнав да ги следам своите перформанси на серверот. Овој преглед на Hostgator е изграден врз моето искуство во два различни планови - Hostgator Shared и Cloud.


Hostgator Хостинг Преглед: на добрите

1. Солидни перформанси на серверот (Uptime> 99.99%)

Серверот uptime е една работа што јас многу нагласувам во моите хостинг осврти. Можете ли да замислите што ќе се случи со вашиот бизнис ако вашата веб-страница се намалува често? Фенси дополнителни функции се бесмислени, освен ако вашиот сајт остане онлајн.

Како што поседувам и Hostgator Shared хостинг и Облак хостинг во минатото - јас сум ви даваат uptime рекорд за двата планови.

Hostgator Облак Хостинг Uptime (под Бебе облак план)

Август 2018: 100%

Тест-страницата хостирана во Hostgator Cloud не слезе од мај 2018.

Март 2018: 99.99%

Hostgator облак хостинг uptime (март 2018): 99.99%.

Постари записи (2017)

Hostgator облак хостинг uptime (септември 2017): 99.9%

Hostgator облак хостинг uptime (април 2017): 100%

* Кликнете на сликата за зголемување.

Hostgator Муабет хостинг Uptime (под Бебе Gator план)

Март 2017: 100%

Hostgator дели хостинг uptime (март 2017): 100%. Оваа веб-страница за тестирање хостирано на Hostgator Shared Hosting не се појавила од ноември 2016. Престанавме да го следиме дели хостинг Hostgator по април 2017.

Jul 2016: 100%

hostgator uptime 072016

Mar 2016: 100%

hostgator - 201603

Feb 2016: 100%

hostgator feb 2016 uptime

Feb 2015: 100%

Времетраење на Hostgator (Jan 10 - 11 Feb, 2015) - сајт за тестирање хостиран на Hostgator останува повеќе од 780 часа.

Jun 2014: 99.91%

Резултати за uptime на Hostgator за минати 30 дена (мај - јуни 2014)

Oct 2013: 99.97%

хост-играч


2. Hostgator Облак Хостинг = Брзина

Проверив неколку тестови за брзина на Хостгатор Облак Хостинг со помош на Bitcatch и WebpageTest.

Резултатите беа огромни.

Еве некои резултати од тестот за брзина што ги добив за различни места за тестирање. Земете забелешка за времето на одговор на серверот за тест јазли лоцирани во САД - резултатите (под 50ms) беа извонредни.

Резултат од брзината на тестот за сајт #1, април 2017 - тест-тестот постигна импресивен "А" на првиот тест. Повеќето други веб-домаќини во овој ценовен опсег не постигнуваат погоре A- во тест за брзина на Bitcatcha. Овој резултат (и неколкуте што ќе ви покажам подолу) ме убедуваат дека Hostgator се враќа на врвот на нивната игра.
Резултат од тестот за брзина за тест сајт #2: A!
Резултат од тестот за брзина за тест сајт #3: A! (За евиденција, резултатот од тестот за брзина за оваа веб-локација беше C + во прва фаза, сликата што е прикажана погоре е резултат на вториот рок.)
Тест-страницата го сними TTFB на 426ms во еден од последните тестови.


3. Специјален попуст: Зачувај 45%

Заштедете до 45% кога ќе се пријавите во Hostgator Cloud хостинг план денес.

Имајте на ум дека, сепак, оваа цена паѓа во нормала кога ќе ја обновите (види подолу за повеќе).

Облачните планови на Hostgator: Хлебниот облак, Бебениот облак и бизнис-облакот.

За да нарачате, кликнете (affiliate link): https://www.hostgator.com/cloud-hosting/


4. Бесплатна миграција на страници за нови клиенти

Hostgator обезбедува ограничен број на слободни трансфери од други веб хостинг компании на нови корисници.

За Cloud Plans, имате право на целосен пренос во 30 денови од регистрацијата.

За да побарате миграција на страницата, најавете се на вашиот клиент портал> Поддршка> Барам миграција.


5. Добра политика за грижа за клиентите

Бесплатна SSL инсталација

Во врска со Google Chrome прелистувачот се менува, бесплатно SSL ќе биде автоматски инсталиран на секој домен за клиентите на Hostgator.

Овозможувањето на SSL ќе му даде на вашиот домен префикс "HTTPS: //", кој гарантира дека вашата веб-страница ќе биде етикетирана како "безбедна" во повеќето веб прелистувачи.

Гаранција за uptime на Hostgator

Компанијата гарантира 99.9% серверот на работно време и ќе ги рефундира вашите пари, доколку времето за работа е кратко. Прочитајте ToS на Hostgator (клаузула 15).

Ако вашиот споделен или препродавач на сервер има физички прекини кои не се во согласност со 99.9% uptime гаранцијата, може да добиете еден (1) месец на кредит на вашата сметка.

Оваа гаранција за uptime не важи за планираното одржување. Одобрувањето на било кој кредит е по сопствена дискреција на HostGator и може да зависи од даденото оправдување [...] За да побарате кредит, посетете го http://support.hostgator.com за да креираме билет за поддршка на нашиот оддел за наплата со оправдување.

Поддршката од Hostgator доаѓа во различни канали: 24 × 7 разговор во живо, телефон, форуми, систем за издавање билети, како и Твитер.

За оние кои не сакаат да чекаат и сакаат да го решат проблемот во свои раце - компанијата исто така е домаќин на сеопфатна база на знаење за поддршка на корисниците.

Иако не сите се задоволни со нивната по-продажна услуга на компанијата, барем Hostgator се грижи за своите клиенти.

Hostgator поддршка на Твитер

Поддршката Hostgator доаѓа во различни канали, вклучувајќи го и Твитер.

Hostgator ги објавува ажурирањата за одржување на серверот и ги обработува барањата за поддршка преку @HGSupport на Твитер.

45 дена гаранција за враќање на парите

Повеќето веб хостинг компании нудат стандардна 30-ден пари гаранција за враќање за нивните клиенти прв пат.

HostGator е еден од ретките што го погодува пробниот период до 45 дена, давајќи ви дополнителни 15 денови за да ги испробате нивните понуди без ризик.

Услови на Hostgator за гаранција за враќање на парите.

Кориснички форум на Hostgator

Форум (кој им овозможува на своите корисници слободно да зборуваат) обично е позитивен индикатор за желбата на компанијата да ги слуша повратните информации и критиките на нивните клиенти и постојано да се подобрува.

Можете да го посетите форумот Hostgator тука.

Екрански снимки на форумот Hostgator (април 2018).


6. Hostgator = омилена веб хостинг сервис на блогери?

Во 2015, разговарав со група на ~ 50 блогери и побарав коментар за нивните блог хостинг услуги. Имаше 43 гласови и 21 хостинг брендови споменати во истражувањето.

Hostgator беше најчесто споменатото име (7 пати) во истражувањето.

хостинг анкета табела 1
WHSR 2015 Хостинг Истражување - 7 од 41 гласови фрлија одат на Hostgator хостинг. Повеќе детали: WHSR Веб Хостинг Истражување 2015.

Истото се случи и во 2016. Големината на анкетата беше 4x поголема кај испитаниците од 200. Од 200 одговорите што ги добив, 30 од нив го посетуваат нивното примарно место во Hostgator.

Броеви на веб хостинг брендови споменати во истражувањето.
Броеви на веб хостинг брендови споменати во истражувањето. 30 од 188 испитаниците го посетуваат нивното примарно место во Hostgator. Повеќе детали: WHSR Веб Хостинг Истражување 2016

Корисниците на Hostgator се генерално задоволни со нивниот домаќин

Бизнис-трендови Hostgator.
Интереси со текот на времето на Hostgator.

По два големи прекини на серверот во 2013 и 2014, Не очекував толку многу блогери да се држат со домаќинот Hostgator. Некои испитаници со кои разговарав да се жалат на долгото време за чекање во разговор во живо, но обично повеќето од нив се задоволни со нивниот домаќин.

За ваша референца, тука се повратните информации на Hostgator јас собрани преку е-пораки.

Енстин Муки, EnstineMuki.com

"Беа со нив [Hostgator] од 2008 и немаа големи проблеми.

Поддршката во живо стана најлоша работа на Hostgator. Тоа е се повеќе и повеќе тешко да се добие помош или преку пошта или разговор во живо. Изгледа дека е најлош во индустријата во моментот. "

Абрар Мохи Шафи, блогерска магија (блог продаден)

"Луѓето можеби забележаа дека HostGator доби многу бавно поддршка во живо. Претходно, тоа беше 2-3 минути, но сега зема 30 минути или подолго.

Само да се разјаснат, мислам дека ова е последица на трансферот на центарот за податоци како што се смени сопственикот. Иако треба да ве известам, HostGator беше компанија која обезбеди најбрза поддршка во живо некогаш. Постојните клиенти размислуваат да се преселат од неа, каде што новите клиенти мислат дека ќе бидат заглавени со тоа што ќе влезат внатре. Но, мислам дека треба да им дадеме шанса како што постепено ќе се надминат. Компанијата беше скапоцен камен на веб-хостинг во последните неколку години. Треба да има тешка причина за сите овие тешкотии. Но, тоа никогаш не значи дека тие се лош домаќин ".

Лиша Јост, блог и пензионирање

"Јас го користам Hostgator за бизнис и блог хостинг.

Го користам hostgator од 2011 со нулти проблеми. Имаат одлична поддршка за разговор. Тие се супер корисни во секое време имам проблем или прашање. Тие понекогаш можат да одговорат на техничките прашања кои не се поврзани со хостинг дури! Единственото прашање што го работев во последно време е подолго време за чекање за поддршка за разговор ...

Јас не планирам за префрлување домаќини, поради горенаведените причини. "

Кредит: Енстин Муки

Корисниците на Hostgator повратни информации за Твитер


Hostgator Хостинг Преглед: Конс

1. Hostgator "неограничен" хостинг е ограничен

Во реалноста, сите неограничени хостинг понуди се ограничени со долга листа на ограничување на користењето на серверот.

Hostgator - како бизнис за профит, не е исклучителен во ова прашање - прекумерната употреба на серверот Hostgator може да резултира со суспендирање или прекинување на сметката.

Ако ја прочитате компанијата Политика за прифатлива употреба -

C / a. i) [Вие не може] Користете дваесет и пет проценти (25%) или повеќе од нашите системски ресурси подолго од деведесет (90) секунди во исто време. Активностите кои би можеле да предизвикаат оваа прекумерна употреба, вклучуваат, но не се ограничени на: CGI скрипти, FTP, PHP, HTTP, итн.

C / b. Употребата на повеќе од двесте и педесет илјади (250,000) инводи на која било сметка за заедничка сметка или препродавач може да резултира со предупредување, и ако не се преземат мерки за намалување на прекумерната употреба на inodes, вашата сметка може да биде суспендирана. Ако сметката надминува сто илјади (100,000) inodes, таа ќе биде автоматски отстранета од нашиот резервен систем за да се избегне прекумерна употреба, сепак, базите на податоци сè уште ќе бидат поткрепени како учтивост во наша единствена дискреција.


2. Повисоки трошоци за време на обнова

Како и многу други хостинг компании кои нудат огромни попусти за цената за регистрација, Hostgator ќе ја зголеми цената откако вашата сметка ќе биде за обновување (обична практика за скоро сите буџетски хостинг).

За ваша референца, тука е обновување цена за Hostgator Облак хостинг планови.

Планови за Hostgator
Регистрација (36-mo) *
Обнова (12-mo)
Обнова (24-mo)
Обнова (36-mo)
Hatchling Cloud
4.95 $ / месечно
10.95 $ / месечно
9.95 $ / месечно
9.23 $ / месечно
Бебе облак
7.95 $ / месечно
13.95 $ / месечно
12.95 $ / месечно
11.95 $ / месечно
Бизнис Облак
9.95 $ / месечно
19.95 $ / месечно
18.95 $ / месечно
17.95 $ / месечно

* Забелешка: Цената за регистрација врз основа на неодамнешниот попуст на Hostgator (април 2018), ве молиме погледнете https://www.hostgator.com за најновата цена на понудата.

** Исто така - За да го видите ова во контекст, исто така, прочитајте ја нашата студија на пазарот на вкупните трошоци за создавање на веб-страница.


3. Повремено долго време за чекање за поддршка за разговор во живо

Во 2017, јас допре до 28 хостинг компании во живо разговор поддршка и го снимив моето искуство во табела.

Перформансите на поддршката за разговор во живо на Hostgator ми ги исполнија моите очекувања во таа студија на случај. Просечното време на чекање беше минути 4 и моите проблеми беа решени ефикасно.

Сепак, имаше време кога треба да почекаме 15 - 20 минути за да стигнат до нивната поддршка за разговор во живо - што мислам дека е доста незадоволително. Клиентите кои се големи за поддршка за разговор во живо можеби ќе сакаат да ги проверат другите (SiteGround има најдобра поддршка за разговор во живо во моето досега искуство, оди наоколу).


4. Градител на веб-страници: преценети и ограничени карактеристики

Hostgator Website Builder доаѓа со 100 + мобилни пријателски шаблони и еден куп корисни интеграции.

Сепак, можете само да добиете мал дел од овие страшни карактеристики како Hostgator хостинг клиенти - вие сте само што дозволи да се изградат 6 страници со помош на оваа алатка. Професионален и бизнис план чинеше $ 6.99 / mo и $ 15.99 / mo соодветно.

За пристап до Hostgator Website Builder, најавете се на вашиот клиент портал по купувањето> (врвна навигација) Градител на веб-страници. Ќе треба да платите дополнителни трошоци од $ 15.99 / mo за целосниот пакет (што јас го препорачувам).


Планови, цени и други брзи факти

Како и нивниот заеднички хостинг, Hostgator Cloud Hosting доаѓа во три различни планови - Hatchling Cloud, Baby Cloud и Business Cloud.

карактеристикиHatchling CloudБебе облакБизнис Облак
Домен1неограниченнеограничен
Пропусен опсегНемеренНемеренНемерен
Капацитет на процесорот2 јадра4 јадра6 јадра
Капацитет на меморијата2 GB4 GB6 GB
Посветен ИП
Приватен SSL
Цена на регистрација (24-mo) *6.95 $ / месечно8.95 $ / месечно10.95 $ / месечно
Цена на регистрација (36-mo) *4.95 $ / месечно7.95 $ / месечно9.95 $ / месечно
Пробен период45 денови45 денови45 денови

* Ценовните ознаки прикажани на официјалната страница на Hostgator (Hostgator.com/cloud-hosting) се базира на 36-месечна претплата. Месечната цена е поголема кога одите со пократок период на претплата (на пример, 24-месец).

Hostgator SiteLock и CodeGuard Backup

Hostgator нуди разни надградби и вградени функции во нивните хостинг планови.

На пример, можете да купите SiteLock ($ 19.99 / година) и CodeGuard ($ 19.95 / година) кога ќе се најавите во Hostgator. Овие две функции се релативно поевтини и погодни за купувачите кои бараат прифатлива цена бизнис хостинг со основна заштита на локацијата.

Листа на некои корисни функции кои се нудат кога ќе се најавите во Hostgator.

Повеќе брзи факти за Плановите и бизнис на Hostgator

 • Серверите Hostgator се лоцирани само во САД. За напредни корисници, ќе треба CDN за да се намали латентноста.
 • Hostgator не поддржува NGINX и HTTP / 2 во оваа точка на пишување.
 • Облак хостинг планови доаѓаат со табла за перформанси која обезбедува брз поглед на ресурсите на серверот, глобалниот дострел на веб-страницата и времето на работа.
 • Бизнис плановите на Hostgator доаѓаат со слободен позитивен SSL, кој е поддржан од $ 10K гаранција, и обезбедува TrustLogo Site Seal за прикажување на вашиот сајт.
 • Hostgator сега нуди WordPress Cloud Hosting - хостинг план фокусиран на сервирање на WordPress сајтови. Почетен план започнува од $ 5.95 / mo.
 • Веб-страниците беа хостирани на Loadgator Cloud товарот побрзо (во споредба со Hostgator Shared), делумно поради сопствената машина за кеширање на Hostgator.


Пресуда: Дали Hostgator е најдобро за вашите веб-страници?

Ние вообичаено изберете веб-домаќин врз основа на неколку клучни фактори: репутација на компанијата, разумна цена, карактеристики и перформанси на серверот.

Врз основа на резултатите од тестовите и студиите прикажани погоре, можете да видите дека Hostgator Cloud Hosting ги исполнува очекувањата во сите категории. Компанијата постигна 4.5-ѕвезда во нашиот ажуриран рејтинг (ние користиме контролна листа на 80-точката за нашите осврти, научи како работи овде).

Значи да - Hostgator е оди. И јас лично мислам дека Gator е особено добар избор за новинарите и индивидуалните блогери кои сакаат да "држат со толпата".

Брз преглед на нашиот преглед на Hostgator

Алтернативи и споредби

Исто така проверете:


Цел Hostgator Облак на 45% попуст

Кликни (affiliate link): https://www.hostgator.com/cloud-hosting/