Преглед на GreenGeeks

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Прегледот е ажуриран: 01 декември 2020 година
GreenGeeks
План за преглед: Екосит Про
Прегледано од: Jerери Лоу
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Декември 01, 2020
Резиме
GreenGeeks е Bonneville Environmental Foundation (BEF) сертифицирана зелена хостинг компанија. Тие се многу прифатливи (регистрација на $ 2.95 / mo) и се покажаа добро во нашиот тест на брзината на серверот.

Со повеќе од десет години во бизнисот на веб-хостинг, GreenGeeks е уникатен бастион за оние кои бараат услуга која е еко-пријателска (повеќе за ова подоцна).

Основана во 2008 од Треј Гарднер, компанијата има корист од своето долгогодишно искуство во неколку големи хостинг компании. Денес, Треј и неговиот искусен основен тим на професионалци го изградија GreenGeeks во здрава, стабилна и конкурентна компанија.

Моето искуство со GreenGeeks

Долго време читателите на WHSR не треба да бидат странци на Треј Гарднер. Направивме две интервјуа со извршниот директор во 2000-тите и објавивме повеќе прегледи за неговите проекти во минатото.

Во ова време на пишување, ние сме домаќини на тест-страница (видете го овде) на GreenGeeks споделена платформа за хостирање и следење на нејзините перформанси постојано со користење на нашиот внатрешен систем наречен „HostScore“. Можете да проверите на Најновиот настап на GreenGeeks на оваа страница.

Во овој преглед - користејќи ја мојата лична сметка, ќе ве одведам зад сцената и ќе покажам како е да се биде домаќин на вашата веб-страница на GreenGeeks.

За компанијата GreenGeeks

  • Основана е: 2008
  • Седиште: Агура Хилс, Калифорнија
  • Услуги: Муабет, VPS, хостинг на препродавачи

Корените на компанијата лежат во Северна Америка и служеа над 35,000 клиенти со повеќе од 300,000 веб-страници. Како еко-пријателска компанија за хостирање, тој се посвети на оставање позитивен енергетски отпечаток и ја заменува искористената енергија со тројно енергетските кредити што се користат.

Ако се прашувате зошто ова би можело да биде важно, пазарот разузнавачка фирма IDC процени дека во текот на следните 10 години, податоците управувани од бизниси ќе се зголемат за колку што е процентот на 50. Ова значи значително зголемување на бројот на сервери потребни за обработка на податоците, дури и со оглед на напредокот во серверската технологија.

Ајде да погледнеме поблизу и да видиме дали оваа услуга, водена од експерти од индустријата, може да го намали мразот како одличен веб-домаќин.

Резиме на преглед


 

Попуст на хостинг на GreenGeeks

Новите корисници на GreenGeeks уживаат во еднократен попуст од 70% на нивната прва сметка на GreenGeeks, EcoSite Starter Plan (хостинг на една страница) чини 2.95 УСД / месец по попустот. Промо купонот автоматски ќе се примени на вашата кошничка откако ќе кликнете тука (нов прозорец, придружна врска).

Посебна понуда за регистрација на GreenGeeks
Новите корисници заштедуваат 250 УСД + на плановите за тригодишно хостирање на GreenGeeks, кликнете тука за да нарачате.

 

 


 

Позитивни: Што ни се допаѓа кај GreenGeeks?

1. Пријателски за животната средина: 300% Зелен хостинг (врв на индустријата)

Со оглед на името на компанијата, ајде да се фокусираме на Green Web Hosting за момент.

Не сите зелени хостинг компании, но две клучни разлики се дали тие ги користат Carbon Offset Кредити или обновливи извори на енергија сертификати. За да ги разберете целосно импликациите на секоја од нив, прочитајте ја нашата статија Како зелено Веб хостинг работи.

GreenGeeks тврди дека нуди "300% зелено веб-хостинг напојува со обновлива енергија".

Ова значи дека тие купуваат трипати повеќе од износот на сертификатите за обновлива енергија отколку што се користат од страна на услугите што ги обезбедуваат.

Сертифицирана зелена компанија

Компанијата е призната EPA Green Power партнер која работи со еколошки фондации за купување на енергијата од ветерни енергија.

Greengeeks зелен сертификат
GreenGeeks зелен сертификат издаден од ЕПА и BEF.

Настрана од тоа, постои и фактот дека еден од нивните центри за податоци е во Торонто. Во последниве години, неколку центри за податоци се преселиле таму за да ги искористат феномените наречени „бесплатно ладење“.

Бесплатно ладење во Торонто се потпира на студено време за да помогне во намалувањето на оперативните трошоци (и отпадот од јаглерод) на центрите за податоци за дури 50 проценти. Овие капацитети имаат дополнителни кола за ладење специјално дизајнирани за да овозможат замрзнување на отворено воздухот да ги надополни традиционалните системи за ладење што ги бара опремата.

 

2. Одлична брзина на серверот - оценета со А во сите тестови за брзина

Водење на вообичаениот спектар на нашите перформанси тестови, GreenGeeks светнува ... добро, зелена во одборот.

Со нашиот тест сервер кој се наоѓа во Европа, одлучив да се вклучам во дополнителен тест од Лондон, само за да забележим дали има забележително влијание врз хостинг перформансите.

Не е изненадувачки, тестовите за ефикасноста на GreenGeeks покажаа најдобри брзини од тестови базирани на ЕУ, бидејќи нашиот сервер е во Холандија. Меѓутоа, исто така, успеа да покаже одлични брзини и од одборот - од Азија до Северна Америка.

Како и да е, ако погледнете покрај „А“ и малку ќе ископате во бројот, има нешто повисоко „Бајт“ од Сингапур. Ова се очекува бидејќи GreenGeeks нема центар за податоци на оваа локација.

Тест за брзина на BitCatcha (март 2020 година)

Преглед на перформансите на GreenGeeks - тест за брзина
GreenGeeks оцени „А +“ на неодамнешниот тест за брзина на Bitcatcha (видете го резултатот од тестот овде).

Тест за брзина на веб-страница - од Далес, Вирџинија

Преглед на GreenGeeks - неодамнешни резултати од тестот за брзина
Тест за брзина на GreenGeek на WebpageTest.org. TTFB од серверот лоциран во САД = 459ms (видете ги резултатите од тестот овде).

WebPage Speed ​​Test - од Сингапур

Тест за брзина на Сингапур за хостинг на GreenGeeeks
Тест за брзина на GreenGeek на WebpageTest.org. TTFB од серверот лоциран во Сингапур = 1,390ms.

Тест за брзина на веб-страница - од Франкфурт, Германија

Преглед на перформансите на GreenGeeks -
Тест за брзина на GreenGeek на WebpageTest.org. TTFB од серверот лоциран во Германија = 174ms (вистински резултат на тестот овде).

 

3. Избор на локации на сервери

Преглед на перформансите на GreenGeeks - локации на сервери на прв поглед
Центрите за податоци на GreenGeeks се во Чикаго, Феникс, Торонто и Амстердам.

При избор на сметка за хостинг, можете да изберете каде е хостирана вашата веб-страница со избирање каде е обезбедена вашата сметка на GreenGeeks. Имаме центри за податоци во Феникс, Чикаго, Торонто, Монтреал и Амстердам. Willе уживате во сите придобивки на нашата платформа за хостирање, како што се скалирање, брзина, безбедност и еколошки технологии, без оглед на тоа кој центар за податоци ќе го изберете.

4. Погоден и лесен за Newубители и нетехнички луѓе

За надоместок за регистрација од $ 2.95 месечно (обновува на $ 9.95 по првичното пријавување), ќе добиете практично неограничено количество на сè, плус дури и бесплатна регистрација на домен и фрлање на услуги за веб-страници.

Бесплатна миграција на веб-страници на GreenGeeks

На пример, не само што веб-просторот е неограничен, туку складирање на SSD, што е брзо. Потоа, тука е дневниот резервна копија и бесплатен веб пренос, што е практично не често се гледа на оваа цена точка. Заокружи го тоа со се друго и ќе биде тешко притиснато да пронајдете споредлива понуда.

WordPress хостинг доаѓа со мали разлики, но многу од вас ќе бидат задоволни да се напомене дека постои бесплатен WordPress сајт миграција услуга. Ова е нешто што многу веб-домаќини наплаќаат значително количество.

Преглед на GreenGeeks - услуга за миграција на страницата
За да иницирате бесплатно барање за миграција на страницата на GreenGeeks, најавете се на вашиот Менаџер на сметка на GreenGeeks> Поддршка> Барање за миграција на страница> Изберете услуга> Обезбедете стари информации за сметката за хостинг.

HTTP / 2 и MariaDB

Понудите на GreenGeeks се HTTP / 2 овозможени од дифолт и тоа е сосема друга приказна само по себе. HTTP / 2 всушност може да направи оптоварување на вашата страница побрзо и е омилен од Google.

Исто така, вреди да се напомене дека GreenGeeks користи MariaDB, кој се комбинира со хард дискови SSD, Optimized LiteSpeed ​​и технологија за кеширање на моќност за да формира моќна предна линија. Ова е веројатно голем фактор во нивната брзина и не треба да се презема лесно.

Мапа на сајтот Мапа на сајтот

Нуди GreenGeeks Sitepad како нејзин де факто градител на повлечете-и-пушти. Додека SitePad е малку покомплексен за користење отколку просечниот градител на веб-страницата за повлекување и пуштање, сепак би го разгледал ова како плус точка. Сеуште има потреба од вештини за нула кодирање за да се користи и е малку повеќе сеопфатна од просекот.

Доаѓа со многу претходно дизајнирани шаблони (преку 300) плус широк спектар на додатоци кои можете да ги користите за да ги модифицирате. Што е најважно, SitePad е уредник на трети страни, кој GreenGeeks го интегрира во контролниот панел. Како таква, оригиналниот инвеститор има мотивација да го задржи сегашниот со нова технологија и алатки.

GreenGeeks SitePad
Снимен екран на уредникот SitePad.
GreenGeeks - Шаблони за претходно изградена веб-страница
Постојат претходно изградени теми на веб-страницата 337 достапни на страницата на GreenGeeks, во моментот на пишување.

Ајде да шифрираме интеграција со SSL

GreenGeeks го започнаа својот градежен имот Ајде да шифрираме SSL Интеграција во јули 2019 година за корисници хостирани на споделени платформи и препродавачи. Корисниците на GreenGeeks сега можат со еден клик да ја инсталираат Ајде да ја криптираме SSL Wildcard и автоматски да ја обновуваат својата SSL; без допирање на датотеки за ООП / Приватен клуч / CRT.

Вака изгледа мојата корисничка табла на GreenGeeks *. За да додадете бесплатен SSL во вашиот домен, најавете се на вашата табла> Безбедност> Додадете SSL сертификат> Изберете услуга и домен.

GreenGeeks - одлики за поставување SSL
Додавање бесплатна SSL на вашиот домен на GreenGeeks е супер лесно со новата табла. Погледнете го официјалниот водич за да дознаете повеќе.

* Белешка: Постоечки корисници на GreenGeeks - преминете на новата контролна табла на GreenGeeks AM за да пристапите до оваа SSL алатка.

Обемни безбедносни карактеристики

За да се осигури безбедноста на сметката, ГрчкиГеекс има двостран пристап, користејќи ја изолацијата на сметката, како и безбедната VFS. Со тоа што ги задржуваат сметките, тие се способни да ги заштитат корисниците од мрежни ресурси во нивните серверски средини. На пример, ако друга сметка врз основа на истиот сервер како што е вашата има масовно користење скок, вашата сметка нема да биде засегната.

Секоја сметка е исто така обезбедена со сопствено скенирање на малициозен софтвер во реално време. Тоа е уште еден следење на менталитетот на силос, но исто така значи дека вашата сметка ќе биде безбедна од се што може да влијае на друга сметка на истиот сервер, како што е малициозен софтвер.

 

5. Корисна поддршка за клиенти и база на знаење

GreekGeeks ја опфаќа опсегот во однос на услугата за клиенти, имајќи скоро се што би сакал трагач по веб-домаќин. Компанијата е признати од Подобро деловно биро и моментално е оценето како „А“ од страна на корисниците. Тие не само што имаат 24/7 поддршка за е-пошта, телефонска поддршка и разговор во живо, туку и неколку интересни ресурси на кои можете да користите моќ.

Прво е база на знаење, за брза помош од DIY. Исто така, постојат неколку основни упатства за да се дополни ова, опфаќајќи сè од тоа како да поставите е-пошта на вашата сметка, па дури и на помош за специфична платформа (на пример, за WordPress или Drupal).

Севкупно во однос на ресурсите достапни за помош, GreenGeeks лесно ги надминува 80 процентите од веб-домаќините на кои сум наишол досега.

Всушност, единствениот недостаток што можам да го видам е недостатокот на видео-базирани упатства, кои стануваат се поважни со оглед на нашите наклонетост кон богатите медиумски формати.

Поддршка на GreenGeeks
Севкупно во однос на ресурсите достапни за помош, GreenGeeks лесно ги надминува 80 процентите од веб-домаќините на кои сум наишол досега.

 


 

Конс: Што не е толку добро со GreenGeeks

1. Надоместокот за наплата и домен не се вклучени

Под GreenGeeks 30 дена гаранција за враќање на гаранцијата за враќање на парите, можете да побарате враќање на средствата за време на првиот пробен период на 30 дена.

Сепак, надоместоците за регистрација на домен, трошоците за други функции на додатоци (како што се SSL, трошоците за CDN, итн.) И „бесплатните“ надоместоци за поставување за време на купувањето нема да бидат вклучени во вашите наплата.

Иако е разумно за GreenGeeks да не ги враќаат регистрациите на домен и дополнителните карактеристики бидејќи треба да плаќаат за тие услуги на трети лица.

Меѓутоа, не е фер да се наплаќаат за корисниците на 15 плаќањата за поставување кога ќе ја откажат својата сметка во првите 30 денови.

Проблем со Greengeeks - неповратни надоместоци за поставување
Нагласените надоместоци не се враќаат. Ние разговаравме со претставник на компанијата за да го потврдиме ова.
Политика за поврат на Greengeeks
За да ги влошиме работите, ова не е откриено во терминот на услугата на GreenGeek. Слики од екранот на GreenGeeks ToS (18 април 2018 година) - Ниту еден збор не е споменат за неповратните такси за поставување.

 

2. Цените се зголемуваат за време на обновувањето

Веб хостинг цена отсекогаш била голема грижа за многу читатели на WHSR. Цената од 2.95 $ / 3.95 $ / 4.95 $ е достапна само за клиенти на GreenGeeks за прв пат.

Кога ќе го обнови вашиот хостинг план по вашиот прв мандат, редовната стапка за плановите на Ecosite Starter ќе биде $ 9.95 / mo.

Иако оваа практика е вообичаена во денешниот пазар за веб хостинг; мислиме дека е важно алармирање на нашите корисници однапред. Голем број клиенти не сфаќаат дека ќе платат повисоки цени и добиваат шок од налепница кога ќе го видат автоматското полнење на изјавата за кредитна картичка.

 


 

Планови и цени на веб-хостинг на GreenGeeks

GreenGeeks нуди споделени, VPS, WordPress и Reseller хостинг решенија. WordPress и споделените планови се во основа иста работа - и двата имаа иста цена и доаѓаат со слични карактеристики во три различни пакети - Ecosite Starter, Ecosite Pro и Ecosite Premium.

Премиум-план сметки за хостинг, според GreenGeeks, се поставени на сервери со помалку клиенти и исто така доаѓаат со зголемен процесор, меморија и ресурси.

КарактеристикиЕкосит стартерЕкосит ПроЕкосит Премиум
Складирање / пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограничен
Addon доменинеограниченнеограниченнеограничен
Процесорски јадра223
Меморија384 MB512 MB1024 MB
Посветен ИП$ 48 / година$ 48 / година$ 48 / година
Диск I / O4 MB / сек10 MB / сек20 MB / сек
Регистрација (12-mo)4.95 $ / месечно7.95 $ / месечно13.95 $ / месечно
Регистрација (24-mo)3.95 $ / месечно6.95 $ / месечно12.95 $ / месечно
Регистрација (36-mo)2.95 $ / месечно5.95 $ / месечно11.95 $ / месечно

 

Белешки за ограничувањата на серверот

Додека "Грин Гекс" тврди дека нуди неограничен простор и пропусен опсег, постои таква досадна линија во ToS која ја опишува "Прекумерната политика за кориснички ресурси":

Сметката за хостинг се смета за употреба на „Прекумерни количини ресурси“ кога троши 100% од доделените ресурси на запишаниот план за хостирање и / или претплатени додатоци (и) за скалабилни ресурси и / или 75,000 датотеки познати и како „Компјутерски ресурси“ , и / или „ресурси“ и / или „употреба на ресурси“.

Нормално, сите веб-домаќини го имаат ова, но GreenGeeks не поставува временско ограничување. Вообичаено е да се заврши таа изјава со нешто како "за периоди подолги од 15 секунди" или слично. Ова значи дека секој пат кога ќе ги достигнете утврдените ограничувања, дури и за една секунда, тие имаат право да наметнат надградба на вас.

Исто така, вреди да се напомене дека максималните датотеки / inodes се ограничени на 75,000 што не е толку добро што би било искрено (за разлика од двете InMotion хостинг и Hostgator овозможува до 250,000 inodes на хартија; A2 Хостинг овозможува до 300,000).

 


 

Најчесто поставувани прашања за веб-хостинг на GreenGeeks

Кој е GreenGeeks?

GreenGeeks е компанија за веб хостинг основана врз принципите на еколошки веб-хостинг во 2006 година. Нивното седиште се наоѓа во Агура Хилс, Калифорнија, но тие имаат клиенти низ целиот свет со центри за податоци во САД, Канада и Холандија.

Како да инсталирам WordPress на GreenGeeks?

Плановите на GreenGeeks доаѓаат со инсталаторот за апликации Softaculous. Оваа алатка за кликнување-за-инсталирање може да ви помогне да инсталирате WordPress автоматски на вашата хостинг сметка.

Дали е домаќин на GreenGeeks?

GreenGeeks е добро место за почетници да започнат и нуди релативно уникатна перспектива на веб-хостинг, обидувајќи се да бидат еколошки во индустрија со масивен јаглерод, без да ги жртвувате перформансите на серверот.

Што е зелено хостинг?

Зелениот хостинг е кога се трошат напори за намалување на влијанието врз животната средина предизвикано од веб-хостинг. Ова може да се направи на бројни начини, како што е набавка на зелени енергетски кредити или испуштања на јаглерод.

Дознајте повеќе за тоа како функционира зелено хостинг.

Дали е GreenGeeks погоден за деловна употреба?

GreenGeeks е погодна за деловна употреба, но нивниот фокус останува главно на споделеното и хостингот VPS. Поголемите бизниси треба да бидат свесни и да внимаваат на можните ограничувања.

 


 

Нашата пресуда: GreenGeeks = Достапен еко-пријателски домаќин

GreekGeeks е малку мешана торба со трикови за мене.

Од една страна, како технолошки геок кој сеуште се надева дека ќе има Земја (и животот на неа) околу подолго време, ја ценам еколошката привлечност. Од друга страна, останувам малку лек за нивната тактика на еден план-како-сите.

Се чини дека постои несогласување во рамнотежата тука и сигурен сум дека не сум фатил сè. Сепак, исто така, имајте на ум одличната брзина перформанси што GreenGeeks серверите покажаа во нашите тестови.

На лично ниво, јас чувствувам дека ова е домаќин кој ќе се восхитува со ништо од блог дури и до мал бизнис. Всушност, мислам дека тоа е идеално место за почетник да биде домаќин на нивниот сајт, со оглед на објектите, цените и достапните ресурси.

Alternative GreenGeeks

Во случај GreenGeeks не е за вас, тука се и некои други хостинг провајдери да размислат:

  • InMotion хостинг - Заедничката цена на хостинг започнува од 3.99 УСД / месечно.
  • A2 Хостинг - Сервер за брзо вчитување по разумна цена - 3.92 УСД / месечно.
  • HostPapa - Еколошки хостинг, споделени планови за хостирање започнуваат од 2.95 $ / месечно.

Необично споредување со другите

Кликни тука: Добијте хостинг на GreenGeeks со 70% попуст сега

 

(P / S: Линковите за Грин Гикс во овој преглед се здружени врски - ако купувате преку овој линк, ќе ме кредитираат како ваш референт. Вака ја одржуваме оваа страница во живот повеќе од една деценија. Купувањето преку мојот линк не прави ве чини повеќе - ве молиме, поддржете нè ако сметате дека нашите прегледи за хостирање се корисни.)

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.