GoDaddy преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Фев 02, 2019
GoDaddy
План во преглед: Делукс
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Февруари 02, 2019
Резиме
GoDaddy е најголемиот регистратор на домен во светот - лично ги користам GoDaddy-услугите за регистрирање и управување со повеќето од моите домени. Но, кога станува збор за хостинг, мислам дека GoDaddy е само просек. Постојат многу избори околу кои се поевтини и подобри од Тато. Прочитајте за да дознаете повеќе.

Основан назад во 1997, GoDaddy е најголем регистратор на домен во светот, со повеќе од 13 милиони корисници.

Компанијата обезбедува хостинг планови за малите бизниси, професионалци за веб дизајн и поединци и има канцеларии во некои од најжешките технолошки коридори во светот, вклучувајќи ги Силиконската долина, Кембриџ, Сиетл, Хајдерабад, Белфаст и Феникс.

Дури и ако не сте запознаени со индустријата за регистрација на хостинг / домен, веројатно сте слушнале за GoDaddy преку еден од нивните Супер Боул или НАСКАР реклами.

Интересно е што, GoDaddy е исто така посветена во поддршката на низа филантропски причини - Во Феникс, каде што GoDaddy има објект 270,000 квадратни метри, компанијата направи значителни донации во детската болница Феникс, Аризона хумано општество и зоолошката градина Феникс.

ИПО на GoDaddy собра 460 милиони американски долари во април 2015.

Во јуни 2014, GoDaddy Inc. поднесе барање за своите ИПО во јуни 2014 со вредност за замена од $ 100 милиони за договорот. Компанијата на крајот покренаа милиони долари од својата ИПО на април 460st, 1.

Повеќе за GoDaddy бизнис

godaddy ipo

Ако погледнете во GoDaddy's 2014 девет месеци заврши неревидирани финансиски резултати, можете да видите дека компанијата се фокусира на три бизниси:

 • Домени - 55.5% од вкупните приходи
 • Хостинг и присуство - 36.5% од вкупните приходи
 • Бизнис апликации - 8.0% од вкупните приходи

Компанијата остварила приходи од $ 1.01 милијарди долари (според финансиските резултати), но сè уште губи пари (компанијата оствари нето загуба од речиси 200 милиони во финансиската година на 2013).

Домени

Најголемиот дел од приходите на GoDaddy се состои од регистрација на домен и обновување на име на домен.

Во текот на првите девет месеци од 2014, категоријата на услуги на домени доведоа до приходи од $ 564 милиони.

Приходот GoDaddy добива од регистрација може да варира значително. Компанијата наплатува различни цени за различни типови на домени. На пример, во моментот на пишувањето, новата регистрација на .com ќе чини $ 8.99 / годишно за 2-годишен мандат. Интересно, .net и .org домените го чинат истото, додека. Чини $ 24.99 / година.

Хостинг и присуство

Вториот најголем дел од приходите на GoDaddy е она што го добиваат од понудата на производи за хостинг и присуство.

Одделот за хостинг и присуство на GoDaddy донесе скоро $ 370 милиони во текот на првите девет месеци на 2014.

Приходите што ги возеа од делот "Хостинг и присуство" вклучуваат производи за градење веб-страници, оптимизација, SSL сертификати, безбедност на веб-страницата SiteLock, приватни IP адреси и многу повеќе. Кога станува збор за хостинг, GoDaddy нуди заеднички, VPS и посветени сервери со стапки со почеток во само неколку долари месечно за домен. Покрај тоа, хостинг вклучува алатки за градење сајтови, така што дури и почетниците можат да дознаат како брзо да се снајдат веб-страниците.

Бизнис апликации

Дел од бизнис апликации од GoDaddy донесоа приходи од околу 81.6 милиони долари во текот на првите девет месеци од 2014.

„Деловни апликации“ на GoDaddy вклучува елементи како што се сметки за е-пошта, книговодство преку Интернет, складирање на податоци преку Интернет, маркетинг преку е-пошта и систем на плаќање преку Интернет.

Некои од специфичните производи кои се интегрираат во бизнис апликации вклучуваат:

 • Microsoft Office 365, која започнува по цена од $ 4.99 / месец по корисник
 • Е-пошта маркетинг услуга, која започнува по цена од $ 9.99 / месец за до 1,000 претплатници. Таа има слични можности за MailChimp и GetResponse.

GoDaddy хостинг планови

Океј, доволно позадина на компанијата и финансиски броеви. Во овој преглед ќе се фокусираме на услугите за хостирање на GoDaddy. Компанијата нуди три различни планови за хостирање и за поединци и за деловни активности:

 • Економија: $ 4.99 месечно за веб-страницата 1, 100 GB складирање, неограничен пропусен опсег, и до 100-мејл адреси.
 • Делукс: $ 5.99 месечно за неограничени веб-страници, неограничено складирање, неограничен пропусен опсег, и до 500 адреси за е-пошта.
 • Ultimate: $ 7.99 месечно за неограничени веб-страници, неограничено складирање, неограничен пропусен опсег, и до 1,000 адреси за е-пошта.

Сите планови вклучуваат бесплатен домен со годишен план, 24 / 7 безбедносен мониторинг и DDoS заштита и кориснички-пријателски контролен панел.

Имај на ум дека додека сите планови технички се фалат неограничен пропусен опсег, и Deluxe и Ultimate хостинг планови рекламирање неограничено складирање, тоа не е технички неограничено. GoDaddy го задржува правото да ги извести корисниците ако нивната употреба на пропусниот опсег на складирање ја компромитира стабилноста на GoDaddy серверите или влијае на работното време. Во овој случај, од корисниците ќе биде потребно да се надополни со Виртуелен приватен сервер или посебен приватен сервер.

Годиски хостинг понуди
GoDaddy хостинг планови - економија, Делукс и Ultimate. Екран фатен од GoDaddy веб-страница http://www.godaddy.comВе молиме, повикајте се на службените лица за најдобра точност во карактеристиките на цените и хостингот.

GoDaddy vs други слични хостинг услуги

Брза споредба на GoDaddy со други слични веб хостинг услуги.

КарактеристикиGoDaddyiPageBlueHostHostMetroA2HostingWebHostingHub
План во прегледЕкономијасуштинскиСтартерMegaMaxСвифтСвеќи
Складирање100 GBнеограничен100 GBнеограниченнеограниченнеограничен
SSD?НеНеДаНеДаНе
пренос на податоцинеограниченнеограниченнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Дозволен домен1неограничен1неограниченнеограничен1
контролен панелcPanelvDeckcPanelcPanelcPanelcPanel
Пробен период45 деновиВо секое времеВо секое време30 денови30 денови90 денови
Цена за регистрација (претплата на 24-mo)3.99 $ / месечно2.25 $ / месечно3.95 $ / месечно2.45 $ / месечно4.90 $ / месечно3.74 $ / месечно
прегледпрегледпрегледпрегледпреглед

GoDaddy Хостинг Преглед на корисникот

Така е GoDaddy хостинг било добро?

За да одговорите на прашањето за пари - "Дали се препорачува GoDaddy Hosting?", Побаравме корисници на GoDaddy хостинг, Saurabh Tripathi од Прв Geek, да го споделат своето искуство. Saurabh е клиент на GoDaddy од ноември 2014. Следниве делови (за добрите и лошите страни, и крајната линија, ненаследни, моите белешки со курзив) беа напишани од Саураб.

Тука оди Саураб.

Прво, малку позадина приказна

шарубах

Се пријавив за најевтиниот план за GoDaddy. Тоа чини околу $ 3 - во тие пари добивате 512 MB RAM и неограничен пропусен опсег, тоа е исто како и другите хостинги. Постои една голема разлика: За разлика од другите хостинг услуги, кои нудат неограничено складирање, ќе добиете 30GB складирање. Исто така ви ветиме 99.9% uptime.

Што ми се допаѓа за GoDaddy хостинг?

 • Достапен: Под речиси $ 2.3 / mo добивате неограничен пропусен опсег, 30 GB складирање (повеќето други хостинг услуги нудат неограничено складирање во денешно време иако) и 512 MB RAM на нивниот заеднички хостинг план. Заедно со ова, добивате 100 бесплатна пошта нанапред.
 • Site Uptime: GoDaddy ветува 99.9% uptime, и се чини дека е вистина. Поголемиот дел од времето веб-сајтот не беше долу повеќе од 10 минути во една недела. Сепак, се соочив со 39 минутно време во најлош случај и тоа боли.
 • Поедноставен cPanel: GoDaddy нуди cPanel за следење и контрола на веб-страниците. На cPanel е tweaked и тоа е малку поинаков од другите хостинг услуги, но промените обично се позитивни. Можете да влечете и испуштате модули според вашата желба. Постои кратко воведно видео понудено откако ќе се регистрирате за cPanel.
 • Широк спектар на производи: GoDaddy е најголемиот регистратор на име на домен во светот. Исто така GoDaddy нуди скоро сите видови хостинг опции. Управувани, неоправдани VPS и сервери се исто така достапни. Надградбите може да се купат лесно. Можете да купите сертификат за SSL и други многу додатоци. Она на што ми се допаднало најмногу беше тесната интеграција на сите производи.

Што не ми се допаѓа за GoDaddy хостинг?

 • Големи проблеми со WordPress: Нема дозволено кеширање, случајни грешки
 • Случајни грешки: Сум видел "Грешка при воспоставување врска со базата на податоци" 3 пати во последните два месеца, иако поправка е лесно, но сепак е навистина досадно.
 • GoDaddy продава сè: Секој пат кога ќе се обиде да го обнови вашиот хостинг или домен име, GoDaddy се обидува навистина тешко да ви продаде дополнителни надградби. Кога ќе кликнете на "Renew Хостинг", ќе видите дополнителна неред, се обидува да ви продаде дополнително име на домен и хостирање по е-пошта итн.

Повеќе за кошмарот за грешка на GoDaddy и серверот

Рекорд во времето

Сè што изгледа добро во почетокот [кога прв пат се пријавив на GoDaddy]. користење на меморијата на WordPress во хостинг нешто повеќе од 150 MB, брзината не е толку брзо, но не можете да го наречете бавно. Ги користам ажурирањата на е-пошта за е-пошта за следење на времето за работа на веб-страницата. Редовно ја проверува веб-страницата и ви испраќа е-пошта за предупредување кога веб-страницата е долу или нагоре. Два или три пати неделно добивам предупредување дека веб-сајтот е долу, и обично е во рамките на 10 минути. Најдолгиот престој што сум го видел е 39 минути. Тоа боли.

Грешка во серверот

Во минатите 3 месеци сум видел "Грешка при воспоставување на поврзување со бази на податоци" 4 пати. Овие грешки се случајни по природа и јас сум сигурен дека нема ништо лошо во WordPress. Сепак, овие проблеми се лесно да се поправат. Компанијата не им дозволува на корисниците да користат кеширање додаток и го најдов тоа на потешкиот начин. По инсталирањето на WPSuper Кеш страницата се скрши и ми требаше многу напори во решавањето на ова. Понекогаш се соочив и со Грешка 520, и овие грешки се само случајни.

GoDaddy Uptime Преглед

годишни времиња 072016
GoDaddy Јуни / Јули 2016: Домаќин Uptime: 99.97%

Bottomline: Треба да одите со GoDaddy?

Тоа зависи од две работи. Првиот е: Дали ќе го користите WordPress? Другата работа е вашиот буџет.

Хостинг хостинг GoDaddy е добар за луѓе кои сакаат мали веб-страници и само сакаат да го покажат своето онлајн присуство (како мала статичка веб-страница која го прикажува вашиот офлајн бизнис). Ако сакате дека сте добро да одите. Меѓутоа, ако планирате да користите CMS како WordPress, GoDaddy има многу ограничувања за вас. Можеби ќе треба да потрошите многу време за одредување на работите во нивниот cPanel. Значи, ако сакате да биде домаќин на WordPress веб-сајт или одат со нивните Успеа WordPress хостинг планови или барате било кој друг веб-домаќин.

Мој GoDaddy рејтинг - 3 од 5.

Важно: Забелешка на уредникот за прегледот GoDaddy на Saurabh

Белешка од Jerryери: Саураб го спомна времето за време на веб-страницата како една од предностите на GoDaddy, но јас не се согласувам. Веб-страницата опаѓа еднаш неделно не е добро. За споредба, iPage, што е ~ 50% поевтино, го постигна 100% во март и април 2015 (види детали) И, цената за хостинг на GoDaddy всушност не е толку ефтина кога се снаоѓаат со другите (цената се зголеми откако се пријави Саураб, план за економија на GoDaddy сега чини 4.99 $ / месечно). Јас не велам дека GoDaddy е без оддалеченост. Но, очигледно има и други подобри опции. Во случај да барате буџет за хостирање, ве молиме проверете го и мојот евтини хостинг водич објавен овде.

За да дознаете повеќе за GoDaddy, посетете http://www.godaddy.com/

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.