FatCow преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: април 21, 2020
FatCow
План за преглед: FatCow Original
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Април 21, 2020
Резиме
FatCow е веројатно минато од својот прв. Во еден момент, тоа беше ветувачки сервис со многу да им понуди на своите клиенти, но тоа време е нема. Јас лично мислам дека е подобро да се оди со еден од другите домаќини раководени од истата компанија (ЕИГ), бидејќи ќе ја добиете истата сигурна услуга за помалку пари. Прочитајте за да дознаете повеќе.

Основан во 1998, FatCow направи име за себе преку обезбедување на веб хостинг услуги за мали и средни претпријатија.

FatCow е во сопственост и управувана од страна на Меѓународната група за истраги (EIG), компанијата која исто така е сопственик iPage, BlueHost, Hostgator, JustHost, и десетици популарни хостинг брендови. * Поради тоа, FatCow не е само во конкуренција со себе. Исто така е во конкуренција со своите партнерски компании.

Ја тестирав FatCow во 2009, и во тоа време имав позитивен впечаток за неговата услуга. Бев импресиониран од тоа колку се разликува компанијата и бев задоволен од старомодната услуга. Сепак, многу може да се промени за неколку години, и тоа е случај со FatCow.

Проверете што има FatCow да понуди и како моето мислење за веб-домаќин се промени во текот на последните неколку години.

* Забелешка: Можете да го видите целосна листа на хостинг брендови во сопственост и управување со Endurance International Group во овој пост.

Алтернативи на FatCow

Повеќе не препорачувам FatCow хостирање поради неколку причини:

  1. Ограничени избори за локација на серверот,
  2. Повисока цена се споредува со другите слични услуги за EIG хостинг,
  3. Агресивна продажна пракса, и
  4. Бавно време на одговор на серверот (според експериментите на Мајкл Бели).

За заеднички хостинг сервис со слични цена тагови - јас препорачувам A2 Хостинг (започнува во $ 3.92 / mo) и Hostinger (започнува во $ 0.80 / mo).

За хостинг на VPS, проверете InMotion хостинг, Interserver, и Siteground.


Што е на фармата: Планови за хостирање на веб-страници на FatCow

Имате четири опции ако сакате да добиете план за хостинг со FatCow. Можете да добиете (имињата на хостинг плановите): Оригинален FatCow, WordPress блог, VPS сервис и сервери.

Оригинална FatCow

Оригиналниот FatCow е само уште едно име за заеднички хостинг план. Овој план има воведната цена од $ 3.15 месечно, но се обновува за $ 8.95 месечно.

Тоа е големо зголемување по првиот месец. Плановите вклучуваат неограничени адреси на е-пошта, простор на дискот и пропусен опсег. Вие исто така ќе добиете $ 50 во кредити за социјално вмрежување кога ќе се регистрирате за заеднички план. Плус, ќе добиете 1GB на JustCloud складирање и пристап до бесплатен веб-сајт градител и име на домен. Овие алатки ќе ви помогнат да го поставите вашиот сајт.

Оригиналниот FatCow хостинг план на прв поглед.
Оригиналниот FatCow хостинг план на прв поглед.

WordPress блог

Ако само сакате да поставите WordPress блог, можете да се регистрирате за хостинг на WordPress Блог на компанијата. Планот WP Starter започнува на $ 3.75 месечно, а WP Essential планот започнува на $ 6.95 месечно. Двата планови вклучуваат основен хостинг план, кориснички контролен панел и однапред инсталирани теми и приклучоци. Суштинскиот план ја подобри брзината, безбедноста и поддршката, што ја прави добра опција ако сте домаќин на бизнис блог. Во спротивно, планот за Стартер треба да ви обезбеди сè што ви треба за блогот на WordPress.

VPS хостинг

VPS хостинг е уште еден избор. FatCow нуди три VPS хостинг планови. Основниот план вклучува јадро 1, 1 GB RAM меморија, 40 GB складирање и 1 TB пропусен опсег. Бизнис планот има 2 јадра, 4 GB RAM меморија, 90 GB складирање и 3 TB пропусен опсег. Оптималниот план има 4 јадра, 8 GB овен, 120 GB за складирање и 4 TB пропусен опсег. Овие планови се движат во цена од $ 19.99 месечно до 79.99 месечно за еден месец.

посветен сервери

Конечно, можете да одите со план за сервери. Исто така, ќе имате три опции за избор ако изберете сервер за хостинг. Планот за подигнување има 2 јадра, 4 GB RAM меморија, 500 GB меморија и 5 TB пропусен опсег, додека Професионалниот план има двојно повеќе од сè. План за претпријатија има 4 јадра, 16 GB RAM, 1,000 GB меморија и 15 TB пропусен опсег. Овие пакети се движат од $ 119.99 месечно до $ 191.99 месечно, и тие обезбедуваат независна контрола и посветени ресурси.


Моето искуство со FatCow: Што е добро?

Предност #1: Просечен запис за Uptime

Ми се допаѓаат неколку работи за FatCow. Една од најдобрите карактеристики е времето на работа. Додека во моментов не поседувам место за тестирање, следам сајт кој е во сопственост на мој пријател, и јас сум импресиониран од uptime-от на сајтот. Домаќинот е сигурен, што е нешто што секогаш го сакате кога имате веб-сајт, без разлика дали го користите за бизнис или за лична употреба.

Врз основа на мојот запис - FatCow е во просек 99.85% - 99.9% uptime. Броевите не се на врвот во класата, но доволно добри за домаќин кој наплаќа помалку од $ 5 / mo. Следните слики се скорешни резултати во uptime (екран заробен од Uptime Robot) на нашата тест-страница.

fatcow - 201603
FatCow март 2016 хостинг време на работа: 100%

FatCow Uptime (август 2014): 100%

FatCow минати 30 дена Uptime (август 2014)
FatCow минати 30 дена Uptime (август 2014)

FatCow Uptime (мај 2014): 99.91%

FatCow Uptime Score (април-мај 2014)
FatCow Uptime Score (минати 30 денови, април-мај 2014)

новости

Луѓето на Hrank го следат темпото на хостинг перформансите на хостинг (преку 60 IP). Еве перформанси на FatCow за мај, април и март 2019.

FatCow ги сними 100%, 99.942% и 99.98% uptime за мај, април и март 2019 соодветно. Извор: Преглед на јадеж FatCow.

Предност #2: Дневна резервна копија

Исто така ми се допаѓа начинот на кој FatCow нуди дневна резервна услуга.

Повеќето евтини хостинг провајдери не го правам тоа, така што ова е голема корист. Сакате вашите информации да бидат заштитени, и ќе го добиете тоа со FatCow, без да потрошите еден тон пари на резервни копии од трети страни.


Конс на FatCow и важни работи што треба да ги знаете

Точка #1: FatCow Aggressive Upselling

FatCow се занимава со внатрешна продажба. Откако ќе се регистрирате за хостинг план, FatCow ќе се обиде да ве натера да се регистрирате за бесплатни софтверски и веб апликација испитувања. Ќе ги најдете овие права во вашиот контролен панел, и тие ќе изгледаат примамливо. Откако ќе заврши судскиот процес, ќе мора да платите, и претпоставувам дека FatCow добива пари кога тоа ќе се случи. Ако заборавите да го откажете вашето судење, ќе завршите со плаќање на вашата кредитна картичка.

Јас не сум против хостинг компании кои вршат продажба. Но, ако сте безгрижни, можете да потрошите еден тон пари за услуги што навистина не ги сакате.

Точка #2: Неограничен хостинг е многу ограничен

Како и кај повеќето неограничени хостинг провајдери, FatCow рекламира "неограничен хостинг", но доаѓа со еден тон ограничувања. Овие ограничувања честопати доведуваат до суспензии на сметка. Ако користите премногу простор за складирање, пропусен опсег или време на процесорот, вашата сметка може да биде суспендирана (видете ги цитатите подолу). Толку за "неограничено". Тоа е само неограничено додека FatCow не одлучи дека сте користеле премногу.

Постави пораки или софтверски програми кои трошат прекумерно време на процесорот, или просторот за складирање или пропусниот опсег на мрежата; или

* Поднесено под FatCow Дел за политика за прифатлива употреба (AUP) c. ii) 02.

Точка #3: Ограничена локација на серверот

За разлика од некои други даватели на хостинг, FatCow може да биде домаќин само на веб-страниците на нивните клиенти во Соединетите Држави. Ова не е недостаток ако вашата примарна публика е со седиште во Северна Америка; но би било големо прашање што треба вашиот домаќин да се наоѓа на други континенти - како Европа или Азија, за да се намали латентноста.

За повеќе избори во однос на локациите на серверот, проверете A2 Хостинг, Hostinger, и Siteground.

Точка #4: Слична услуга, повисока цена

Потоа, тука е фактот дека домаќините, кои се исто така во сопственост и управувани од ЕИГ, имаат достапни планови за пониски цени.

На пример, можете да одите со iPage и да ги добиете истите услуги за помалку. Нема смисла да се оди со FatCow ако може да го добиете истото за помалку.

EIG Веб-домаќинFatCowiPageBlueHost
Диск складирањенеограниченнеограниченнеограничен
Пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограничен
Addon доменнеограниченнеограничен1
контролен панелvDeckvDeckcPanel
Серверски надградбиДаДаДа
Пробен период30 денови30 денови30 денови
Секогаш назадДаДаДа
Цена за регистрација3.15 $ / месечно1.99 $ / месечно3.49 $ / месечно
Дознај повеќе-Прочитај ПрегледПрочитај Преглед
Порачај сегаПосетете онлајнПосетете онлајнПосетете онлајн


FatCow Review од Мајкл Бели, поранешен корисник на FatCow

m бели

Од Мајкл Бели Истражување како хоби напиша долго парче преглед на FatCow хостинг и следното Q&A го сумираше неговото искуство со веб-домаќинот. Ова треба да биде корисна информација за оние кои размислуваат за FatCow.

J: Џери Лоу / М: Мајкл Бели.

За Мајкл Бели и неговото време во FatCow

Џ: Здраво Мајкл, Ви благодариме што помогнавте во нашиот преглед на FatCow. За почеток, можете ли да ни кажете повеќе за себе и за вашето искуство во блогирањето?

M:

Јас блогирав од јули 2013. Мојот интерес е да ги истражувам и да им покажам на блогерите ефикасни начини за да ги постигнат своите цели на детален, вистинит и корисен начин. Мојот основен фокус е алатки и средства за блогери.

Колку долго сте биле со FatCow? И накратко, како ќе го сумирате вашето искуство во хостинг?

1 месец со FatCow и повеќе од сто домаќини во рамките на 2 последните години. Работев како технички менаџер за клиенти за оптимизација, па затоа тесно соработував со сите овие хостинг компании.

Она што Мајкл не го сакаше за хостинг на FatCow

J: Најголемото прашање со FatCow е ...

M:

Перформанси (бавноста).

Првични проблеми откако купив хостинг (Морав да почекам 24-48 часови пред да го инсталирам WordPress и градителот на веб-страници не работи надвор од кутијата). Би можел да контактирам со поддршка за да ги разрешам проблемите, но овие прашања не требаше да се случат на прво место.

[Повеќе детали на следните слики.]

перформанси на серверот за маскирање 1
Прв ден - серверот одговара во секунди и долго време.
перформанси на серверот за маскирање 2
Ден два.

Кога побара враќање на средствата, поддршката беше отпорна на тоа повеќе од соодветно.

Позитивен во FatCow и хостинг совети

:: Има ли нешто добро што би зборувале за овој веб-домаќин?

М: поддршката постои (разговор, телефон) што е добро само по себе. Поддршката е воопшто љубезна.

J: Каде денес ги посетувате повеќето од вашите веб-страници? Што ве тера да / верувате во нив?

М: Јас би нагласил две компании пред сè - мојот главен домаќин е ЕвроВПС. Тоа е професионално-ориентирана хостинг услуга. Исто така, многу ми се допаѓа StableHost - сигурна изведба за многу мала цена.

Ј: Ви благодарам многу за вашето време.

Крајна линија: Така е FatCow на Оди?

FatCow е веројатно минато од својот прв.

Во еден момент, тоа беше ветувачки сервис со многу да им понуди на своите клиенти, но тоа време е нема. Употребував уживав во овој домаќин, но време е да ја ставам оваа крава на пасиште. Одете со еден од другите Силите со кои управува истата компанија. Ќе добиете иста сигурна услуга за помалку пари.

Споредби за хостинг на FatCow

Ако сте биле во потрага по евтини веб-домаќин како FatCow - InterServer, Hostinger, A2 Хостинг, TMD Хостинг, или дури и во сопственост на ЕИГ BlueHost се некои добри алтернативи.

Споредете го FatCow со другите

Еве како другите провајдери за хостирање се решат со FatCow.


Нарачајте FatCow сега

За повеќе детали или да нарачате FatCow, посетете (се отвора во нов прозорец): https://www.fatcow.com/

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.