Преглед на FastComet

Ревидирани од: Тимоти Шим
 • Преглед Ажуриран: април 25, 2020
FastComet
План за преглед: FastCloud
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Април 25, 2020
Резиме
FastComet е скриен дијамант во хостинг светот. Со долга листа на корисни функции и разумна цена - веб-домаќин е погоден за нови корисници и напредни корисници.

FastComet е релативно нова хостинг компанија која нуди широк спектар на хостинг услуги.

Официјален запис вели дека компанијата го започнал својот бизнис како давател на системска администрација и се проширил во веб хостинг бизнис во 2013.

Почнавме да го следиме FastComet (основен план - FastCloud) во октомври 2017 година. За жал, и покрај тоа што е релативна новодојденец, компанијата не се двоумеше во откажување на гаранцијата за заклучување на цените на нивните клиенти во последно време, што резултираше со силни чувства и изгорени паричници насекаде околу себе.

Ако барате план за хостирање на заклучување на цени, InterServer може да послужи како алтернатива.

Овој преглед се заснова на податоците што ги собравме од нашата веб-страница за тестирање, домаќин на FastComet и повратните информации од јавните корисници од Интернет.

За FastComet, компанијата

 • Седиште: Сан Франциско, Калифорнија
 • Основана: 2013 (врз основа на WhoIs рекорд)
 • Услуги: Муабет, VPS, посветен хостинг


Што има во овој преглед на FastComet?

Планови за брза цена и цени

Пресудата


Предности на FastComet хостинг

1 - Солидни резултати за работа на серверот

FastComet е сигурен - тест-страница за тестирање над 99.99% за последните шест месеци. Сликата подолу го прикажува 30 дневниот рекорд на нашиот сајт за тестирање во февруари / март 2018.

FastComet uptime во февруари / март 2018: 100%

Како FastComet обезбедува стабилност на серверот?

Ајде да ги разгледаме подетално политиката за ресурси за хостирање на FastComet.

За да бидете сигурни дека секој корисник има пристап до даден процесор и RAM меморија, FastComet ги имплементира квотите за ресурси на заедничките хостинг планови.

На пример, ограничувањето на планот за FastCloud (претходно познато како StartSmart):

 • Истовремена врска: 20
 • Број на процеси: 40
 • Егзекуции на сценариото: 1K / час, 10K / ден, 300K / месец
 • Просечно дневно користење на процесорот: 40%
 • Inodes: 350,000
 • Минимален интервал на работа на Cron: 30 мин
 • Употреба на опсег на опсег месечно: 2042MB - 30720MB
 • Големина на базата на податоци: 350MB
 • Големина на табелата на базата на податоци: 125MB
 • Време на извршување на барањата на ДБ: До 1 секунда

Алатка за мониторинг на домаќинот FastComet: Обсервер

на Систем за набудување на набудувачи обезбедува целосни информации за ресурсите на вашата сметка за хостирање. На пример, можете да ги проверите широкопојасниот опсег и inode, како и извршувањата на скриптите месечно во „Обсервер“.

Пријавете се на контролната табла> Обсервер (кликнете на иконата на дното на левата странична лента).

2 - Резултатите од тестот за брзина на серверот ги исполнуваат очекувањата (TTFB <700ms)

Од она што сум го доживеал, серверот FastComet на кој е тестиран нашиот план за тестирање е стабилен во однос на перформансите и добро се одвиваше во различни репери.

Времето до првиот бајт (ТТФБ) постојано се рангираше со солидна Б, што е многу подобро од просечниот веб-домаќин во слична цена.

FastComet Тестови за брзина на тестот на веб-страница

И покрај бавниот почетен почеток, страницата за тестирање одлично се одвиваше од различни локации. Забележав дека првиот тест на круг покажал побавен одговор, но после тоа, страницата била прилично стабилна и упорно фер во своето време-до-прво-бајт (TTFB). TTFB тука е оценет како врвно ниво, оценка А.

Тест сајт #1 - Тест од Сингапур на центарот за податоци

Време до прв бајт (од Сингапур): 764ms.

Тест сајт #2 - Тест од центарот за податоци во Чикаго

Време до прв бајт (од Чикаго, Илиноис): 263ms.

3- Избори на десет локации на серверот

FastComet има центри за податоци низ целиот свет и им овозможува на сите корисници да ги изберат своите локации на серверот за време на нарачката.

Во 2019 година, FastComet додаде 2 локации на сервери (на постојни 8) за да ги направи вкупно 10 локации на сервери. Двете ново додадени локации се Торонто (САД) и Мумбаи (ИН).

Локациите на центарот за податоци на брзите центри вклучуваат Чикаго (САД), Далас (САД), arkуарк (САД), Лондон (Велика Британија), Франкфурт (ДЕ), Амстердам (НЛ), Токио (ЈП) и Сингапур (СГ).

4-45-ден гаранција за враќање на парите

Кога станува збор за гаранција за враќање на пари, FastComet се истакнува како еден од ретките кои нудат подолг пробен период, сличен на хостинг компаниите како што се InMotion хостинг и Hostgator.

Нивниот пробен период за гаранција за враќање на парите е во 45-дена, што е значително повисоко од просечниот пробен период од 30-дена што го нудат повеќето хостинг компании.

Ќе добиете гаранција за враќање на парите од 45-ден на заеднички хостинг планови без вклучени трошоци за поништување.

Обидете се со FastComet без ризици за првите 45 дена! Нарачајте тука.

5- Бесплатно едногодишно обновување на име на домен

Една од карактеристиките што го прави FastComet апсолутно кражба е фактот дека тие нудат бесплатна едногодишна обнова на имињата на домените. Ова се однесува на имиња на домени кои се префрлени на FastComet.

брз преглед на бесплатни трансфери на домен
Пренесете го вашето име на домен на FastComet и добијте обновување за една година бесплатно. Погледнете го ова на веб-сајтот на FastComet.

Кога се најавувате со нивните заеднички планови за хостирање, можете да изберете да го пренесете постојното име на домен на FastComet бесплатно. Тие ќе се справат со процесот на обновување и надоместоците за една година.

6 - Слободна миграција на страниците за првпат корисници

FastComet нуди бесплатни услуги за миграција на страници кога се пријавувате за некој од нивните планови. Со оглед на тоа што некои хостинг компании им наплаќаат на своите корисници такса за трансфер на веб-страница, одлично е што FastComet го дава бесплатно, што го прави менувањето на хостинг компаниите помалку тешка задача.

За да побарате бесплатна миграција на страници, следете ги упатствата дадени на сликата GIF подолу.

Контролна табла за корисници на FastComet> Поддршка> Миграција на сајтови> Пополнете ги деталите.

7 - Иновативна серверска технологија (подготвена за NGINX, HTTP / 2, PHP7) + Лесен за употреба табла

Управувањето со вашата сметка на FastComet е изненадувачки лесно, бидејќи нивната табла е дизајнирана да биде интуитивна и едноставна за секој да го користи. Можете да ги решавате сите ваши суштински задачи, како што се инсталирање на апликации или управување со сметките, со нивната едношалтерска табла.

За оние кои се грижат за брзината на страницата, FastComet поддржува серверски технологии како NGINX, HTTP / 2 и PHP2 за да се осигура дека ги имате сите потребни алатки за да ја одржите вашата страница брза.

А брз поглед на контролната табла на корисникот FastComet. Корисниците можат да управуваат со своите сметки, да инсталираат веб апликации, да поддржуваат, да ги следат ресурсите на серверот и да се најават на сметката на cPanel од тука.

Со едношалтерска табла за корисници - мора да контролирате сè од вашата табла за корисници на FastComet.

8-градител на веб-страници со 40 + готови графици и теми 350 +

Со FastComet веб градителот, можете лесно да креирате професионален веб-сајт; тоа е моќна алатка за влечење и капка што речиси секој може да го користи дури и без технички вештини.

Постојат над 350 + шаблони и виџети 40 +, за кои можете да одберете да започнете со вашата креативност.

Пример на готови теми во FastComet Site Builder. Забележете дека повеќето од нив се модерни теми што всушност би ги користеле за вашите веб-страници.

9- Одлична репутација - тони позитивни повратни информации од корисниците на социјалните медиуми

Има многу да се сакаме за услугите на FastComet, но брзото пребарување на социјалните медиуми покажува дека ние не сме единствените што многу размислуваат за давателот на веб-домаќини.

Најдовме тони позитивни критики од социјалните медиуми и интернет форумите. Еве неколку неодамнешни на Твитер:

Нашиот експеримент на самото место

Џери направи две тестови за FastComet Live Chat поддршка и беше многу задоволен од нивниот квалитет.

Персоналот за поддршка веднаш одговори на разговор во живо и тие беа во можност да достават задоволителни одговори на неговите прашања многу брзо.

Една од разговорите на Jerryери со поддршка од FastComet - целокупното искуство беше одлично.


Конс на FastComet хостинг

1- Сружете ја гаранцијата за заклучување на цените

Кардинален грев за давателите на услуги не ги исполнува своите ветувања до клиентите. Ова е особено точно кога се вклучени пари. FastComet го стори токму тоа - вети заклучување на цените и потоа ги спушти по некои измени.

Пред промените, FastComet имаше надомест за влез и обновување на рамни линии - што беше прилично прекрасно, така што она што го плаќате при пријавувањето беше она што ќе плаќате понатаму по патот.
По промените, FastComet ја намали политиката за заклучена цена, за која јас лично чувствувам дека е голем недостаток.

2- Поскапување на цената од 200% за обновување

Додека регистрациите за планови за веб хостинг обично доаѓаат со попусти, важно е да се запамети дека овие се честопати еднократни намалувања. На крајот на денот, останувањето со еден домаќин ќе значи дека ќе завршите да плаќате целосна цена еден ден (најверојатно наскоро).

Со неодамнешните измени, FastComet сега нуди голем пад на попуст за време на регистрација, но ги зголемува цените за повеќе од 200% кога станува збор за обновување, горчлива пилула за голтање.

За ваша препорака, еве ја цената за обновување на плановите за заеднички хостинг на FastComet.

Планови за брза работаЦена за регистрацијаОбновна ценаРазликата
FastCloud2.95 $ / месечно9.95 $ / месечно237%
FastCloud Plus4.45 $ / месечно14.95 $ / месечно235%
Extra FastCloud5.95 $ / месечно19.95 $ / месечно235%

* Белешка - Да се ​​однесуваат на ова, еве го нашето студија на пазарот за веб-хостинг цена ако сте заинтересирани да знаете повеќе за цените на веб-хостинг.

3- Не нуди посветена IP адреса за корисници на заеднички хостинг

Ако размислувате да поставите посветена IP адреса на нивниот заеднички хостинг план, немате среќа бидејќи FastComet тоа само го нуди на нивните планови за VPS, што ќе ве чини многу повеќе.

Она што е особено фрустрирачко е што тие дури и не ви дозволуваат да плаќате за услугата на нивните планови за хостинг што значи дека немате друг избор освен да ја надградите ако сакате посветена IP адреса.

4- Само 7 дена судење за корисниците на VPS Cloud

Друг недостаток на нивните планови за VPS е дека нивниот период е многу краток. Само со 7-дневно судење, корисниците кои сакаат да ги испробаат нивните VPS Cloud услуги, нема да можат да направат многу.

Освен ако не сте сигурни дека ви треба VPS хостинг во облак, тешко е да се оправда испробувањето на нивните планови за хостирање на VPS без да се посветите на тоа.


Планови за хостирање на Брзи броеви и цени

Опции за споделување и VPS Хостинг на FastComet

Кога првпат се пријавивме за FastComet, бевме импресионирани од можностите за хостинг.

Нормално, многу веб-домаќини имаат два или три стандардни планови. Оние со повеќе сеопфатни понуди обично се во можност да ги зголемат масовно доколку е потребно. Ајде да погледнеме што нуди FastComet.

Муабет со хостинг

Споделениот хостинг започнува толку ниско колку што е $ 2.95 / mo. Сообраќајот е неограничен за сите планови, и секој месец ви е дозволен голем број посетители.

Добивате бесплатна трансфер на домен, прилагодено оптимизирано поставување на сервери и многу повеќе. Можете да префрлувате веб-страници, а нивото на безбедност за секој план е многу високо. Добивате сè од мрежниот заштитен toид до дневните резервни копии.

Планови за заеднички хостингFastCloudFastCloud PlusExtra FastCloud
Хостирани веб-странициеденнеограниченнеограничен
Складирање (SSD)15 GB25 GB35 GB
Единствени посети25K / mo50K / mo100K / mo
Процесорски јадра2 јадра4 јадра6 јадра
RAM меморија2 GB3 GB6 GB
Поставување на моментална сметка
Повеќекратни серверски локации
Бесплатен веб-сајт за пренос133
Addon домениНенеограниченнеограничен
Дневен бекап7730

Целосно одржуван SSD облак VPS хостинг

Целосно управувани SSD облак VPS хостинг доаѓа во 4 планови. Добивате повеќе SSD простор, пропусен опсег и месечни посетители отколку со заеднички хостинг. SSD облак VPS хостинг работи добро за оние кои се повеќе искусни и имаат потреба од повеќе компјутерска моќ.

Облак VPS хостинг плановиVPS Cloud 1VPS Cloud 2VPS Cloud 3VPS Cloud 4
неограничен број на веб-страниците
Складирање (SSD)50 GB80 GB160 GB320 GB
Процесорот1x 2.5GHz2x 2.5GHz4x 2.5GHz6x 2.5GHz
Пропусен опсег2 ТБ4 ТБ5 ТБ8 ТБ
RAM меморија (ECC)2 GB4 GB8 GB16 GB
вклучен cPanel
WHM вклучени
Совршено вклучено
е-трговија оптимизиран
Пари гаранција за враќање7 денови7 денови7 денови7 денови

Сите цени се проверени точни за време на ажурирањата во јануари 2020 година. За најдобра точност, проверете го официјалниот ценовник на https://www.fastcomet.com/


Во Резиме: Хостинг на FastComet - Да?

Брз преглед:

FastComet е сила што треба да се смета во светот на хостинг, понуда планови за ефтино и достапно хостинг со огромни карактеристики и ресурси.

Исто така, има обемни планови кои ги задоволуваат речиси сите барања. Без разлика дали сакате да изградите мал веб-сајт или оној што ќе добие милиони посетители месечно, имате опции кои ќе ви ја дадат потребната компјутерска моќ. Најдобро од сè, цените се многу напред и над-табла. Поддршката и достапноста на апликацијата е само замрзнување веќе на многу слатка торта.

Но, велам дека на крајот на краиштата, најдобриот начин да искусите услуга е да го тестирате и FastComet ви нуди 45-дневна гаранција за враќање на парите за да одлучите дали тоа е вистинскиот партнер што ви треба. Без штета да им се пробаш.

FastComet се препорачува за ...

Сопствениците на веб-страниците кои сакаат сигурен веб-домаќин кој нуди еден тон корисни функции.

Алтернативи и споредби

Ако барате алтернативи на FastComet, еве список на 10 најдобри веб-домаќини предлагаме Можете дури и да ги користите нашите алатка за споредба на домаќинот да се спореди FastComet со другите хостинг компании. Ајде да погледнеме неколку брзи споредби:

За повеќе детали или да нарачате FastComet, посетете (врската се отвора во нов прозорец): https://www.fastcomet.com

(P / S: Линкови на оваа страница погоре се affiliate линкови - ако ги купите преку овој линк, тоа ќе го кредитира WHSR како ваш реферер.Ова е како нашиот тим го одржува овој сајт жив за 8 години и додава повеќе бесплатни хостинг коментарите врз основа на реални тест-сметка - вашата поддршка е високо ценета. Купувањето преку мојата врска не ве чини повеќе.)

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.