Клучна парадигма Преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Окт 12, 2018
Клучна парадигма
План во преглед: Веб хостинг
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Октомври 12, 2018
Резиме
Сметаме дека Crucial Paradigm е добро стартно место за newbies - иако нивната цена е малку повисока од просекот. За повеќе детали за хостинг план и повратни информации од корисниците, прочитајте на.

Клучна парадигма е хостинг компанија која започна во 2003. Според Деп А., претставник на Crucial Paradigm со кој разговарав, компанијата се наоѓа во Сиднеј, Австралија и има тим од 20.

Исто така од Deb - Мисијата на компанијата е да им помогне на сите наши клиенти да успеат на Интернет, со едноставен асортиман на производи и моментална инсталација, за да можете да започнете да го правите тоа што сакате да го направите. Креирање едноставни производи и испорака на над-и над-услуга е одраз на нивната желба за совршеност на клиентите.

Не знам зошто е тоа што воведувањето на Crucial Paradigm Фејсбук важи вака: "Crucial Paradigm е еден од најпознатите и најистакнатите веб хостинг и домен компании во САД". Но, од она што го научив, тие се 100% австралиска компанија со седиште во Сиднеј.

Клучни хоризонтални хостинг планови

Crucial Paradigm нуди два вида услуги за хостирање: Веб хостинг (заедничка хостинг услуга) и Препродавач на хостинг. Во овој дел, ние ќе се фокусираме на плановите за веб хостинг на КП.

Муабет со хостинг

За заеднички хостинг - плановите се именувани како "Веб хостинг" и "Веб хостинг +". Разликите меѓу двата се прилично јасни. Секој план нуди и една посветена IP адреса, неограничен месечен сообраќај, едноставен за користење контролен панел, автоматско резервирање, неограничено е-пошта, неограничени поддомени, бесплатни миграции и 24 / 7 поддршка во живо. Сепак, додека основен веб хостинг план нуди 30 GB складирање и домени на 10 додатни додатоци, Веб хостинг + планот нуди 70 GB складирање и 15 домени за додатоци.

Разликата во цената меѓу двете е значителна. Додека веб хостинг план е $ 10 / месец, веб хостинг + планот е двојно таа цена, во $ 20 / месец.

Препродавач Хостинг

За препродавач на хостинг - плановите се именувани како "препродавач" и "препродавач +". Главната разлика помеѓу овие два плана е складирање, пропусен опсег и капацитет на сметка. Погледнете ги табелите подолу за брзо упатување.

КарактеристикиПрепродавачПрепродавач +
Складирање30 GB70 GB
Пренос на податоци1,500 GB4,000 GB
Addon доменнеограниченнеограничен
Автоматизирани бекап
cPanel сметки50100
Посветени IP адреси25
Месечна цена$ 25$ 40
Годишна цена (зачувај 10%)$ 270$ 432

Регистрација на домен

Процесот на регистрација на домени е лесен. Услугата нуди имиња на домени на .com, .net, .org, info, .name или .co, а исто така ви овозможува да ги пренесете имињата на домените за да го надополните вашиот Crucial Paradigm хостинг. Можете лесно да проверите на веб-страницата на компанијата дали вашето име на домен е достапно, а регистрирањето или преносот на име на домен за една година е само $ 13.

Клучна парадигма против светот

Однадвор, Круцијална парадигма изгледа како друга веб-домаќин која има за цел новобиси и блогови од мала до средна големина. Ајде да видиме како Crucial Paradigm се спојува со други слични хостинг компании.

Граници на хостирање

Како и повеќето други слични веб-домаќини, Crucial Paradigm технички обезбедуваат неограничено хостирање. Сепак, тука треба да се забележи дека ова е неограничено само ако не ги надминувате ресурсите на процесорот доделени на вашата сметка. Не постои јасен упатство за тоа кога или како клучна Парадигма ќе ја суспендира нечија сметка (види цитат подолу, TOS 12.1).

12.1 Crucial Paradigm го задржува правото, по наше дискреционо право, да го прекине вашиот пристап до сите или било кој дел од Услугите во секое време, со или без претходна најава, веднаш, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на, како резултат на кршење на некоја од овие Услови за користење или кој било закон, или ако ги злоупотребувате ресурсите на системот, како на пример, со користење на програми кои трошат прекумерен мрежен капацитет, циклуси на процесорот или диск IO.

Карактеристики и цена

КарактеристикиКлучна парадигмаiPageInMotion хостингSitegroundMDD хостинг
План во прегледВеб хостингсуштинскиМоќРастат големиСредно
Складирање30 GBнеограниченнеограничен20 GB5 GB (SSD)
Пренос на податоцинеограниченнеограниченнеограниченнеограничен250 GB
Addon доменнеограниченнеограничен6неограниченнеограничен
Дневен бекап
контролен панелcPanelvDeckcPanelcPanelcPanel
Цена за регистрација (годишна претплата)9 $ / месечно2.25 $ / месечно7.99 $ / месечно7.95 $ / месечно9.78 $ / месечно
Преглед на iPageInMotion ReviewSiteGround прегледПреглед на MDD

Клучно корисничко искуство на парадигма

Доволно добро вовед и преглед однадвор. Сигурен сум дека сте доволно паметни за да ја извршите домашната задача и да ги имате овие информации од официјалната страница. Она што го прави WHSR корисно е да обезбедиме преглед на хостинг однатре и даваме информации што другите не ги прават. За да го сторам тоа, се поврзав со сопственикот на Наздраве, Сиим Ајнфелт. Сиим е домаќин на Crucial Paradigm уште од 2006 (скоро една деценија!) И еве што мисли за круцијална парадигма.

Забелешка: Следново е напишано од Сиим Ајнфелд.

Брзи позадина

Сум бил со клучна Парадигма (преориентиранција) од 2006, толку блиску до 10 години, и досега бев прилично среќен со нив. Првичната причина за пријавување со оваа компанија беше малку поразлична отколку што можете да замислите. Се вратив во 2004 кога го создадов моето прво онлајн списание и ми требаше бесплатно хостинг. Пребарував низ форуми за некој да ми понуди бесплатен веб-простор и таму беше, сопственикот на компанијата беше спремен да ми понуди услуга бесплатно, без жици во прилог.

Две години подоцна, откако споделената сметка не ми работеше повеќе и јас се префрлив на посветен хостинг, станав клиент што плаќа, и оттогаш сум со нив. И покрај тоа што има поевтини домаќини, регистратори на домени / препродавачи наоколу, јас, исто така, со нив ги хостирам сите мои домени (приближно 80). Веб-страницата со која започнав назад во 2004, и која сè уште работи, е на www.thecheers.org.

Што најмногу ми се допаѓа во Crucial Paradigm?

  • поддршка Во случај на проблеми со мојот сервер, откако ќе поднесам билет за поддршка, обично добивам одговор во рамките на 15 минути и тие работат со мене сè додека проблемот не биде решен. Тие се пријателски и сигурни.
  • флексибилност Ако ви треба нешто променето, инсталирано или што било друго што можете да мислите, само стапете во контакт со нив и тие ќе ги завршат работите, што и да е. Било да е тоа нешто техничко, било да е нешто за наплата - т.е., ако ви треба дополнително време (да речеме две недели) за да платите за вашата извонредна фактура, тие обично се многу пријателски расположени за такви работи.
  • Зависност Не би бил со нив ако не можев да сметам на нив за да ми ја понудат потребната услуга. Со секој домаќин со кој се наоѓате, треба да им верувате, а со клучна Парадигма, јас го имам тоа ниво на доверба.

Што не ми се допаѓа за Crucial Paradigm?

  • Промена на тимот за техничка поддршка. Понекогаш, иако тоа се случува ретко, но како што сум со нив со години, тоа се случи барем двапати, кога нови вработени се ангажирани во техничкиот тим, а потоа и едноставните работи можат да одземат време. Но, тогаш повторно, веројатно е исто со секоја компанија - луѓе со кои веќе некое време работевте, добро знаете и за вашите вообичаени проблеми, додека новодојденците честопати немаат поим.
  • Работно време за продажба. Не е големо прашање, но нивната продажба работи обично само во нормалното работно време (Пон-петок, 9-17) и понекогаш, кога ви треба нешто брзо во текот на викендот, може да биде проблематично.
  • Цените на доменот. Бидејќи тие се препродавач, нивните домен цени се далеку од најевтините, $ 12.95.

Оценка: Како би го оценил Клучна парадигма во скалата од 1-5?

Тие дефинитивно имаат простор за подобрување, па чесен рејтинг најверојатно ќе биде 4.

Креативна парадигма Uptime преглед

Суштинска парадигма (јули 2016): 100%

клучно време за развој на парадигмата 072016
Крајна парадигма навремена работа за минатите 30 денови (екран заробен на јули 12th, 2016): 100%. Последниот снимен прекин беше на јуни 10th - местото за тестирање отиде за 3 минути.

Суштинска парадигма (февруари 2016): 100%

cp feb 2016 uptime
Крајна парадигма навреме на работа за изминатите 30 дена (февруари 2016): 100%; сајт не слезе од почетокот на јануари.

Крајна парадигма Uptime (април 2015): 98.58%

Крајна парадигма Uptime Score (Следење започна Април 8th, 2015)
Крајна парадигма Резултат за успех (април 2015) - 98.58%

Bottomline: Кој треба да биде домаќин со овој домаќин?

Јас сум многу среќен со мојот посветен сервер, но мислам дека во овој момент тие веќе не нудат посветени сервери многу активно, иако тоа е дефинитивно сè уште можно. Но, тие се веројатно најдобри за лица со неколку страници или за препродавачи. Не сум толку сигурен за огромните компании, иако сум прилично сигурен дека имаат одличен пакет достапен и за нив.

Посетете ја круцијалната парадигма за да дознаете повеќе

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.