CoolHandle преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Ноември 02, 2020
CoolHandle
План за преглед: бизнис
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Ноември 02, 2020
Резиме
CoolHandle беше за прв пат основана од група IT професионалци во 2001, а беше купена од страна на ProNetHosting.net раниот 2010. Мисијата на компанијата, според официјалната изјава, е да се постигне задоволството на клиентот со 100%. Дали менаџментот ги испорачува своите ветувања? Ајде да погледнеме во деталите.

CoolHandle е основана од група водители на ИТ професионалци во 2001 година со цел да воведат нови стандарди во брзо менливиот свет на веб-хостинг. Компанијата е една од помалите компании кои нудат заеднички веб хостинг, како и сметки за препродавачи и хостинг на Виртуелен приватен сервер (VPS).

Во почетокот на 2010, CoolHandle е купена од ProNetHosting.net и во моментов е раководен од комбинираниот тим од двете компании.

Мој преглед на CoolHandle хостинг

CoolHandle постои веќе некое време. Како и да е, бидејќи е целосно купена од ProNetHosting во јануари 2010 година, јас го сфаќам тоа како сосема нова компанија. Со други зборови, повеќето прегледи на CoolHandle што ги читате на Интернет не се точни. Добивме бесплатна сметка за хостирање од CoolHandle кон крајот на 2010 година и овој преглед беше напишан на февруари 2011 година. Во случај да барате ажурирани детали за оваа хостинг компанија, нашето мислење треба да биде корисно.

Ние немаме сметка CoolHandle сега. Овој преглед е напишан врз основа на нашето искуство за користење во 2011 / 2012.

Ажурирање октомври 2014

Добивме заедничка хостинг сметка од CoolHandle во октомври 2014 и сега следиме на перформансите на серверот на веб-серверот. Ве молиме проверете подолу во редослед подолу за повеќе детали.

Ажурирај го мај 2014

Само вчера дознав дека CoolHandle ги промени плановите за цени и хостирање - од тогаш ги ажурирав списоците со карактеристики на страничната лента и мојот рејтинг.

Компанијата сега нуди само хостинг базиран на CloudLinux (во основа ова може да го разберете како хостинг VPS) и цената е 29.95 / 39.95 / 49.95 американски долари за планови за Стартер, Бизнис и Про. Постои строго ограничување на бројот на домени и бази на податоци што можете да ги додадете на CoolHandle Starter и деловните планови и во основа не сум импресиониран од промените (ми се чини премногу скап).

Што CoolHandle има да понуди?

Планови за заеднички хостинг

Иако CoolHandle нуди продажни сметки и VPS хостинг, нивниот главен фокус се чини дека е споделен хостинг. Постојат три планови: Стартер, Бизнис и Про.

Сите сметки ги вклучуваат основните карактеристики што би ги очекувале од која било компанија за хостинг. Овие се:

 • Неограничен простор за складирање
 • Неограничен пропусен опсег
 • Бесплатно име на домен
 • Бесплатно поставување
 • контролен панел cPanel
 • Управување со DNS

 • Прилагодени страници со грешки
 • Инстант резервна копија / враќање
 • SSH школка пристап
 • Статистика известување
 • Избор на колички

CoolHandle хостинг сметки, исто така, го поддржуваат најголемиот дел од популарниот софтвер:

 • Фантастична
 • Фитон
 • PHP5
 • Прилагодено PHP.INI
 • Perl

 • Руби на шини
 • CGI скрипти
 • Работни места во CRON
 • Мултимедијални датотеки (Shockwave, Flash, итн)

Сето ова е достапно за $ 3.95 месечно кога ќе ја одберете сметката за Стартер, која исто така вклучува домените 5, домените за паркирани 5, поддомените 5, базите на податоци 5 MySQL, поштенските кутии 5 и 5 FTP сметките. Забелешка: Вие не добивате PostgreSQL бази на податоци со овој план.

Бизнис сметката нуди 100 домени, паркирани домени, поддомени, MySQL бази на податоци, PostgreSQL бази на податоци и FTP сметки. Покрај тоа, деловните корисници можат да имаат до 1,000 поштенски сандачиња. Сите овие додатоци чини $ 10.95 месечно.

Најскапиот план е Про пакет, кој ви дава неограничено сè. Овој план чини $ 12.95 / месец.

Забелешка: само плановите Бизнис и Про обезбедуваат опција за приватна SSL и посветена IP адреса (што е бесплатно само за првата година на едногодишни планови или повеќе).

Да ги сумира, бизнис и Про планови од CoolHandle нудат речиси сè што повеќето клиенти го бараат во хостинг план за веб-страници. Управувањето на вашиот сајт преку cPanel обично е најпосакувано, така што CoolHandle добива неколку точки од позитивната страна за користење на овој популарен систем.

Планови за хостинг на VPS

coolhandle Vps хостинг план

Друга опција што ја добивате со CoolHandle е да домаќин на вашата веб-страница на виртуелен приватен сервер (преглед планови тука).

Уште еднаш, CoolHandle нуди три различни нивоа на сметка: VPS 01 ($ 29.95 / месец), VPS 02 ($ 39.95 / месец) и VPS 03 ($ 79.95 / месец). Реален креативен систем за именување, нели?

Ако имате некоја страница што може да ги надмине границите на споделен хостинг (затоа што иако вашата заедничка сметка може да каже дека е "неограничена", нема такво нешто), тогаш VPS хостинг е следниот чекор и основата VPS 01 или веројатно пакетот VPS 02 веројатно би бил доволен.

Хостинг сметките на CoolHandle VPS овозможуваат целосен пристап до root, за да можете да го прилагодите вашиот сајт онолку колку што сакате и за управување со пристап преку cPanel. Добивате бесплатна име на домен и посветена IP адреса (две од нив ако се одлучите за VPS 03 пакетот), приватноста на доменот, резервниот систем, менаџерот DNS, 100 Mbps од Cisco мрежата брзина и управувана DoS / DDoS ублажување. CoolHandle гарантира 99.9 проценти uptime за сите VPS сметки.

Трите нивоа на сметки варираат само во количината на просторот, пропусниот опсег, RAM меморијата итн.

 Што ми се допаѓа во CoolHandle хостинг?

Брз + сигурен Сервисите

Првиот впечаток што го добив кога првпат се најавував и ја поставив мојата тест-страница на CoolHandle е: „Овој домаќин е брз!“

Ние веруваме дека најдоброто нешто во врска со CoolHandle е нејзините супер брзи мрежни врски и сигурни веб-сервери. Кога ќе погледнете внимателно на хардверските спецификации на компанијата, ќе видите дека работењето на CoolHandle се враќа со масовно надграден хардвер и непотребна поврзаност. Менаџментот на компанијата отворено гарантира дека ги одржува своите врски под употреба на 50% - на тој начин му овозможува на веб-домаќинот да ги апсорбира пукнатите во сообраќајот без да паѓа пакети.

Центарот за податоци на компанијата, лоциран во Лос Анџелес, Калифорнија, е во истата зграда што ја користат 12-те најголеми интернет-провајдери на нацијата да се поврзат едни со други. Плус, CoolHandle, исто така, одржува повеќе Tier-1 возводно провајдери; што му овозможува на веб-домаќинот да рутира околу прекини и скокови во сообраќајот.

Ажурирајте го октомври 2014: Ве молиме погледнете во продолжение подолу за референца. CoolHandle има навистина добри резултати во однос на времето за работа на серверот и брзината на одговор.

Голема просторија за идно проширување

CoolHandle нуди широк спектар на веб хостинг услуги; вклучувајќи заеднички, VPS, посветен, и препродавач на хостинг услуги. Компанијата се користи за да биде многу реномирана со своите VPS и посветен хостинг планови, па затоа верувам дека тоа е добар избор за оние кои имаат големи планови за нивниот веб-сајт.

Посветен ИП, Бесплатен домен приватност, Облак Flare, и Масовно домен алатката

алатки за домен во кутијата

Планот за хостирање CoolHandle Pro доаѓа со бесплатна посветена IP адреса, бесплатна регистрација на приватни домени во текот на животот и поддршка на CDN CloudFlare; што мислиме дека е одлична зделка за договор за хостинг од 12.95 американски долари / месечно.

Понатаму, Алатката за рефусен домен на веб-домаќинот е голема помош за оние кои редовно купуваат или тргуваат со имиња на домени. Клиентите можат да пребаруваат и пренесуваат масовни имиња на домени во нивната област на клиенти. Во моментот на пишување, компанијата поддржува регистрација на 18 различни TLD.

Брз преглед на цените на доменот на CoolHandle.

TLDМин. ГодиниРегистрирај сеПреносОбнови
. Со1$ 14.95$ 14.95$ 14.95
. Нет1$ 14.95$ 14.95$ 14.95
. Организации1$ 14.95$ 14.95$ 14.95
. Нет1$ 14.95$ 14.95$ 14.95
. Биз1$ 14.95$ 14.95$ 14.95
. Информации1$ 14.95$ 14.95$ 14.95
. Име1$ 14.95$ 14.95$ 14.95
. Ca1$ 19.95$ 19.95$ 19.95
. Ме1$ 39.95$ 39.95$ 39.95
. Кубика1$ 59.95$ 59.95$ 59.95
. Јас1$ 39.95$ 39.95$ 39.95
.co.uk2$ 19.98N / A$ 19.98
Де1$ 24.95N / A$ 24.95
.jp1$ 100.00$ 100.00$ 100.00
. Моби1$ 24.95$ 24.95$ 24.95
.nl1$ 39.95N / A$ 39.95
.co.nz1$ 74.95$ 74.95$ 74.95
. Нас1$ 14.95$ 14.95$ 14.95

 

 CoolHandle Недостатоци

Цени хостинг услуги

Во принцип, мислиме CoolHandle VPS хостинг зделки се подобри од споделените.

За 36 месечна претплата, месечните цени на Плановите за почеток / деловно / хостирање на CoolHandle се со цена од 4.95 $ / месечно, 10.95 $ / месечно и 12.95 $ / месечно. Иако претходно споменавме дека Pro Package е доста сладок договор - 12.95 УСД / месечно за домаќин на неограничени домени, бесплатна посветена IP и бесплатна поддршка на Cloud Flare CDN, CoolHandle's Starter Package им овозможува на клиентите да имаат 5 додадени домени, 5 паркирани домени, 5 бази на податоци mySQL , Само 5 сметки за FTP и 5 поштенски сандачиња - што е многу помалку од она што може да го добиете со други даватели на хостинг (на пример iPage и BlueHost нудат неограничени домени на додатоци со многу пониска цена).

Прашања за поддршка на корисниците

Во поглед на земање мостри на клиент осврти во врска со поддршката, CoolHandle добива сиромашна во средината на опсег одделение. Тоа би можело да има нешто да се направи со оваа онлајн поддршка се присутен поголемиот дел од времето. Во секој случај, компанијата не изгледа дека ја поддржува нивната претпоставена бројна вредност.

CoolHandle Uptime преглед

Како што рековме, почнавме да следиме CoolHandle хостинг од октомври 2014. Следните слики се екрани снимени од Uptime Robot.

CoolHandle Uptime рејтинг (октомври 20th - ноември 21st, 2014)
Резултат за возбудливост на CoolHandle (20 октомври - 21 ноември 2014 година) = 100%. Исто така, забележете дека просечното време на одговор на CoolHandle е 400ms - што е многу добро во споредба со другите споделени хостинг услуги.

Пресуда: треба да се оди со CoolHandle хостинг?

Како што споменавме, CoolHandle има навистина многу брза мрежа и огромната заштита од редундантност со серверот го поставува CoolHandle, покрај другите слични хостинг провајдери. НО, во исто време, цената на заедничкиот хостинг план на CoolHandle и прашањата за поддршка на корисниците може да бидат голем исклучок.

Дали ви препорачувам CoolHandle? Не, навистина. За истата цена што ја плаќате со оваа компанија, има многу други веб хостинг услуги со подобра поддршка, поголема сигурност и уште подобри гаранции. За бизнис со средна големина, можеби ќе бидат најдобриот избор InMotion хостинг (pricier но добро вреди она што го плаќаат), Interserver и A2 Хостинг, додека за помалите страници - eHostВеб-домаќин на лице, iPage, и TMD Хостинг се некои одлични избори.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.