Преглед на облаци

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Март 29, 2019
Облаци
Планирајте во преглед: Облаковите не
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Март 29, 2019
Резиме
Cloudways е идеален за одредени бизниси, како што се SaaS провајдери, start-ups, програмери или компании кои имаат потреба од повеќе од само информативна веб-страница. Флексибилноста на скалата во поглед на моќноста на серверот и преносот на податоци е непроценлива за еластичните локации кои бараат агилност. Во исто време, тие имаат корисничка поддршка, кои се подготвени да ви лажица-хранат со решенија за сите проблеми што можеби ги имате.

Предметот на денешниот преглед, Cloudways, е прилично уникатен случај. Наместо да биде вистински веб-хостинг услуги, Cloudways е наместо систем интегратор кој им помага на луѓето да ги распореди своите решенија на различни Облак платформи.

Тој им нуди на корисниците фер избор на различни Облак платформи кои се движат од многу прифатлива Дигитален океан да скапи како грижам Амазон Веб Услуги (AWS). Ова значи дека вистинските перформанси се многу зависни од платформата, наместо да бидат знак на Cloudways.

Секако, плаќањето ви плаќате на Cloudways, а дел од тие надоместоци треба да ги покријат нивните услуги за управување и да платат за додавање на функции како миграции на услуги, кориснички контролни панели и слично.

Поради оваа уникатна позиција во која се наоѓаме, она што ќе го разгледуваме поблиску од вистинските перформанси е како тие се поставуваат за да ви помогнат да управувате со услугите што ги плаќате. Ова ги вклучува работите како UI дизајн табла, додадете на функции како што се firewall и Content Distribution Network (CDN), и, се разбира, услуги на клиентите.

За облак

  • Седиште: Моста, Малта
  • Основана е: 2011
  • Услуги: хостирање базирано на облак, распоредување на апликации, управување со инфраструктура


Резиме на преглед


Позитивни: Што ми се допаѓа За облаците

1. Брз и сигурен

И покрај тоа што е вистина дека до сега наидов на добри перформанси од серверите Cloudways ова е повеќе резултат на самите инфраструктурни провајдери. Секој од нив е обврзан да има свои перформанси предности (а можеби и quirks премногу!), Па повторно, тоа е многу провајдер-зависни.

Облаци кои хостираат uptime рекорд

Домашен запис за невработеност за изминатите 30 дена во март 2019: 100%. Имајте на ум дека Cloudways не ја поседува нивната инфраструктура. Веб-страницата за тестирање е всушност хостирана во Дигиталниот океан и е управувана преку Cloudways.

Облак хостинг брзина тест

Тест на брзина: A +.

2. Интегрирана табла

Ова е идеално за програмери и / или агенции, па дури и можеби компании кои планираат да управуваат со неколку свои сопствени локации одделно поради некоја причина. Тие можат да понудат на секој од своите клиенти избор на хостинг платформа која потоа можат да управуваат од една точка.

Распоредување и управување со различни апликации (веб-страници) на различни облак хостинг платформи на едно место. Како што вели "Славејдс", тоа е навистина "неограничен раст без никакви ограничувања".
Управувајте со основните услуги за секој сервер користејќи ја страницата "Сервери".

3. Моќни додатоци

Вратете се повторно до точка кога Cloudways е интегратор, ова исто така значи дека секоја платформа може да дојде со свој заштитен ѕид, како и CDN услуги. Ова е нешто што може да биде многу корисно за нови сајтови на Cloudways, што повторно е одраз на неговата корисност за програмери. Тоа буквално може да биде едношалтерски систем за да ги поттикнат клиентите.

Сепак, постои предупредување за ова и тоа е фактот дека искусни сајтови кои сакаат да се преселат во облакве нема да го најдат тоа корисно. На пример, WHSR веќе користи Cloudflare, Sucuri и MaxCDN (StackPath) и нема да има корист од оддалечување од нив.

Меѓутоа, постојат други функционалности кои доаѓаат со Cloudways, на пример:

Клонирање на серверот

Клонирање на серверот со еден клик - Повторно, особено корисно во развојна околина.

ГИТ подготвен

Автоматско распоредување на Git (логови за распоредување на приклучоци) - го тестирав распоредувањето преку GIT и работи како шарм.

Серверско следење

Следење на серверот на Облак - Едноставна шема за да одредите кога е вистинското време за надградба.

Автоматска и резервна копија на барање

Лесни функции за резервни копии на серверот - Можете лесно да ја обновите апликацијата користејќи го системот автоматско резервирање.
Алтернативно, можете рачно да преземете резервна копија на вашиот сервер во секое време. Имајте на ум дека исто така можете да поставите и фреквенција за задржување и периоди на задржување на оваа контролна страница.

4. Лесна приспособливост

Една од главните предности на хостинг базирана на Cloud е дека нивните планови се екстремно скалабилни. Ова им дава на сопствениците на сајтови потенцијал за екстремни агилност, но вообичаено бара да помине низ поддршка или продажни канали.

Колку може да ги зголемите вашите ресурси зависи од која платформа ќе се одлучите кога ќе се регистрирате со Cloudways. Секоја платформа има свои мали навики за скалирање. На пример, Дигиталниот океан дозволува само зголемување на скалата. Ако сакате да се намали, тоа е многу повеќе вклучени.

5. Лесно за соработка

Облаците имаат нешто што го нарекува "Тимови", што ви овозможува да додадете членови во група за соработка. Ова ви овозможува не само да ги комбинирате членовите на проектот, туку исто така да го одвоите нивниот пристап во различни групи. На пример, може да назначите членови за поддршка или некои други да имаат пристап кон Cloud конзола.

Функцијата на Cloudways тим ви овозможува да креирате членови на тимот со различни нивоа на пристап до вашата сметка, сервери и апликации.

6. Управувана безбедност

Повторно, враќајќи се на нив како систем интегратор, Cloudways добро се грижи за своите сметки преку надгледување на управувањето со безбедноста. Ова зазема многу голем товар од сопствениците на веб-страниците кои се пријавуваат со нив. Од 1-кликнете на бесплатна SSL инсталација за безбедносни закрпи и 2FA, има доста се што повеќето сајтови ќе треба овде.

7. Бесплатна проба

Кога станува збор за потег што е значаен како оној за облак хостинг, тој секогаш ви помага да видите за што да бидете подготвени. На некој начин, Cloudflare е уште поизразена поради унифицираната контролна табла која може да поврзува повеќе Cloud Platforms.

Ова го прави нивниот бесплатен пробен период уште поатрактивен и дури не ни треба кредитна картичка за да се регистрирате за тоа. Судењето ви дава целосен пристап до сите нивни карактеристики, така што ќе знаете точно што купувате ако одлучите да се најавите со нив.

8. Слободна миграција на бела ракавица

Пробав облаци сајт миграција услуга во јануари 2019. Моето WordPress сајт целосно се префрли во помалку од 2 дена - сè што правев беше обезбедување на мојата оригинална сметка информации (име на домен, SSH најава, cPanel најава, итн) и техничка поддршка направи сите други работи. Беше мазен процес.

Камења за миграција на веб-страниците на облаците!


Конс: Она што не ми се допаѓа за Cloudways

1. Ограничена серверска контрола

Ова е тема на дебата за тоа дали е добра или не, но лично сметам дека недостатокот на контрола врз серверите е незгодно. Бидејќи до денес сè што сум го забележал за околината на Cloudways се потпира на програмери, имајќи ги тие ограничувања уште повеќе збунети.

Дури и за нешто што е основно како поставување на cron работни места, Морав да одам преку помошниот персонал на Cloudways за помош. Имаше однапред поставен формулар за пополнување кој беше корисен, но сепак ми беше потребно да чекам да се направи тоа - неколку дена по чекајте!

За newbies, ова е корисно, но за мене или дури и многу програмери тоа ќе биде губење на време - време за кое многу од нив ќе бидат одговорни за нивните клиенти.

2. Поддршка прашања

Изјавувајќи ги убавите работи за поддршка, како во случајот погоре, тие исто така ги имаат и нивните денови. Додека, воопшто, нивните штабови за разговор во живо се многу корисни и познавања, не секогаш можеше да се решат некои прашања.

Чекањето за поддршка преку системот за билети е како да се повлече забите, со исклучок на тоа што вашите заби ќе излезат побрзо отколку што ќе добиете помош преку билетот што го поднесувате. Билетите за поддршка може да потрае и до една недела за да добиете одговор.

Дури и кога проблемот е решен, обично постои тишина за тоа што се случило или како е утврдено. Тоа ме остави со многу прашања во мојот ум како; тоа беше моја вина? Што направија? Дали тие се плеткаа со нешто што ќе скрши нешто друго за што не знам?

Пример: Ме зеде 6 дена да чекаат одговор од поддршката (и моето прашање беше "одеднаш" решено).

3. Приклучокот за бриз-кеш може да биде подобар

Како и со тоа што имаат сопствен заштитен ѕид и CDN, Cloudways исто така доаѓа со кеширање во форма на нивниот Breeze WordPress додаток. Повторно, иако ова може да изгледа како добра работа, тоа е од сомнителна корист за искусни сопственици на сајтови.

Јас тестирав Breeze и не го најдов токму на моето очекување. Всушност, тоа предизвика проблеми со мојот сајт во неколку случаи.


Области планови и цени

Планови за облациRAM меморијаПроцесорот CoreСкладирањеПропусен опсегЦена
Дигитален океан
(План за влез)
1 GB1 Core25 GB1 ТБ10 $ / месечно
Дигитален океан
(Популарен план)
4 GB2 Core80 GB4 ТБ42 $ / месечно
Линоде
(План за влез)
1 GB1 Core25 GB1 ТБ12 $ / месечно
Линоде
(Популарен план)
4 GB2 Core80 GB4 ТБ50 $ / месечно
Vultr
(План за влез)
1 GB1 Core25 GB1 ТБ11 $ / месечно
Vultr
(Популарен план)
4 GB2 Core60 GB4 ТБ44 $ / месечно

Поради тоа што Cloudways не е главен снабдувач на разните услуги базирани на платформа, цените (како и сè друго) варираат во зависност од вашиот избор. Постои избор од пет главни платформи за услуги - Дигитален Океан, Линоде, ВУЛТР, Амазон Веб Услуги и Google Облак.

Само во цените на цените Дигиталниот океан доаѓа со најевтиниот план за отстранување на 10 месечно со 1GB RAM меморија, едно процесорско јадро, 25GB складирање и 1TB пропусен опсег. Сепак, бидејќи сите овие услуги се облак, небото е речиси граница на она што може да го зголемите.

Без оглед на овие цени, важно е да се напомене дека без оглед на платформата со која се регистрирате со преку Cloudways, плаќате двојно од она што тој провајдер ќе ви наплати ако сте се пријавиле со нив директно. Ова не е измама, но дали цената што ја плаќате за многуте услуги на Cloudways е за ваша погодност.

Промо-купони за облаци

Ако Cloudways звучи добро до вас досега, користете го WHSR10 промо код и ќе добиете $ 10 кредит на вашата сметка!

Бесплатно $ 10 кредит користејќи ексклузивен купон WHSR10.


Пресуда: Дали облаците се вистински за вас?

Од лично искуство, најдов облак да биде мешано искуство. Најдоброто нешто за мене беше во поглед на перформансите на Облакната инфраструктура. Тоа беше лесно да се користи и имаше еден тон на алатки веќе во место. Сепак, во исто време, ми недостига контролата што ја добивам со традиционалниот VPS хостинг.

Искуството ќе се разликува, се разбира, врз основа на вашата индивидуална ситуација, како и кој провајдер или план сте во моментов. Чувствувам дека јадрото е таму - Облак платформата и сè друго е хит или пропуст во зависност од потребата.

Кој треба да биде домаќин на облак?

Оваа платформа изгледа идеално за одредени бизниси, како што се SaaS провајдери, start-ups, програмери или компании кои имаат потреба од повеќе од само информативна веб-страница. Флексибилноста на скалата во поглед на моќноста на серверот и преносот на податоци е непроценлива за еластичните локации кои бараат агилност. Во исто време, тие имаат корисничка поддршка, кои се подготвени да ви лажица-хранат со решенија за сите проблеми што можеби ги имате.

Моите две центи се дека превземањето на облаците треба внимателно да се разгледа врз основа на потреба. Не гледам повеќето едноставни деловни сајтови или блогови кои бараат ова ниво на моќ да функционира.

Алтернативи на облаци

Облак хостинг не е нужно супериорна на VPS хостинг, бидејќи таму е исто така можноста за бело-ракавица скалирање со добар VPS давател на услуги. VPS планови, исто така, можат да бидат поевтини од Облак планови (што значи многу поевтино од Cloudways)

Традиционален VPS хостинг

Siteground и InMotion хостинг се два извори на традиционален VPS хостинг. Двете од нив нудат различни нивоа на VPS планови кои се сосема способни како облак хостинг планови. На пример, SiteGround VPS хостирањето започнува во 2 процесорски јадра со 4GB меморија и може да оди до 4 јадра со 8GB меморија на $ 80 / mo (иста цена со DO слични планови во Cloudways).

Облак Хостинг со cPanel

Hostinger и TMDhosting и двете имаат заеднички хостинг врз основа на Облак технологија. Првиот е особено интересен поради тоа што овозможува влез во облак хостинг со фантастични цени почнувајќи од ниско како $ 7.45 месечно со 2 процесорски јадра и 3GB меморија.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.