BlueHost Review

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Ноември 30, 2020
BlueHost
План во преглед: Основни
Прегледано од: Jerери Лоу
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Ноември 30, 2020
Резиме
BlueHost е официјално препорачан од WordPress.org и популарен избор на хостинг меѓу проблематичарите. Јас лично сметам дека BlueHost може да биде вистинскиот повик за мали бизниси и индивидуални блогери кои сакаат ефтино и сигурно решение за хостирање ..

Сигурен сум дека сте виделе десетици, ако не и повеќе, прегледи на BlueHost на Интернет. Многу од овие прегледи зборуваат за истите работи - неограничено можности за хостирање на BlueHost, бесплатна понуда на домен и 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Ова не е една од тие критики.

Моето лично искуство со BlueHost

Во овој преглед, ќе добиете внатрешна лажичка, од статистиката за перформанси на серверот до демо-контролната табла за корисници, од клиент 15 години на BlueHost.

Јас ја користам заедничката хостинг услуга BlueHost од 2005 година. Една од моите први здружени страници беше хостирана според многу стариот план на BlueHost со име „BlueHost Platinum Pak“ и имам друга сметка на BlueHost, регистрирана во 2020 година за спореден проект. Извршувам тестови за брзина и ја надгледувам достапноста на серверот BlueHost користејќи само-изградени алатки; и да го споделам моето искуство од прва рака во користењето на нивниот најнов контролен панел на корисникот.

Значи, во случај да размислувате за BlueHost - ова треба да биде добро прочитано! Да се ​​нурнеме без да губиме повеќе време.

За BlueHost хостинг

  • Седиште: Бурлингтон, Масачусетс, САД
  • Основана е: 2003, од Мет Хатон и Дени Ашворт
  • Услуги: Муабет, VPS, посветен и облак хостинг

Многу работи се променети од 2005 година: Компанијата беше продадена на Меѓународната група за издржливост (ЕИГ) во 2010 година, беше објавен нов дизајн на BlueHost.com во 2017 - 2018 година, новите VPS и наменски планови за хостирање беа додадени на полицата BlueHost, а цените за регистрација беа намалени од 8.95 $ / месец (во 2005 година) на 2.95 $ / месец денес.

Што има во овој преглед на BlueHost?

Пресудата

 


 

Добри страни: Она што ми се допаѓа во врска со услугите на BlueHost

1. Одлични перформанси на серверот: Просечно време на хостирање над 99.95%

Освен за две големи мрежни прекини се случија во 2013 година, BlueHost беше многу стабилен за мене.

Генерално, моите веб-страници хостирани на BlueHost остануваат „горе“ 99.98% од времето во 2016 - 2019 година - Тие ретко паѓаа подолго од 10 минути.

Ја следив употребата на BlueHost во текот на времето Uptime Robot и само-изграден систем по име HostScore. Сликите подолу се резултатите заробени за изминатите 5 години. За најновите резултати, проверете ја оваа страница каде ги објавувам најновите податоци за перформанси BlueHost во прекрасни топ листи.

Неодамнешни записи на BlueHost Uptime

Хостинг на хотелот BlueHost (Јан - февруари, 2020 година)
Служба за хостирање на BlueHost за јануари и февруари 2020 година: 100% (посетете ја вистинската страница овде).

Претходни рекорди за Uptime

* Кликнете на сликата за зголемување. 

Jul 2018: 100%

Jun 2018: 99.99%

Mar 2018: 99.98%

Mar 2017: 99.99%

Jul 2016: 100%

bluehost uptime 072016

Mar 2016: 100%

bluehost - 201603

Септември, 2015: 100%

bluehost sept uptime - страницата не е намалена за 1637 часа

Apr 2015: 100%

BlueHost Uptime рејтинг за изминатите 30 денови (март / април 2015)

Jan 2015: 99.97%

BlueHost Uptime рејтинг за изминатите 30 дена (декември 2014 / Jan 2015)

 

2. Брзината на BlueHost ги исполнува очекувањата

Кога станува збор за брзината на серверот, перформансите на BlueHost ги исполнуваат моите очекувања. Со просечно време-до-прв бајт (TTFB) под 200ms - 600ms * на тест за веб-страница, BlueHost е оценет како „А“ во повеќето тестови за брзина на WebpageTest.org.

Резултати од тест за веб-страница на BlueHost

Тест за брзина на BlueHost од САД
Тест за брзина BlueHost од Соединетите Држави - TTFB = 190ms. Нашата тест-страница е хостирана во Соединетите Држави - па затоа латентноста е најмала за тест јазолот во САД (Прегледајте го резултатот од тестот на веб-страницата).
Тест за брзина на BlueHost од Велика Британија
Тест за брзина BlueHost од Велика Британија - TTFB = 612мс. Нашата тест-страница е хостирана во Соединетите Држави - па затоа латентноста е поголема за тест јазолот во Велика Британија (Прегледајте го резултатот од тестот на веб-страницата).

Резултати од тест за брзина на BlueHost Bitcatcha

Тест за брзина на Bluehost на bitcatcha
На BlueHost им беа потребни 49 и 34 милисекунди за да одговорат на тест-јазлите на Западот и Источниот брег на Соединетите држави. Веб-домаќинот оценет како „А +“ кога се спореди со репер на Bitcatcha (видете го резултатот од тестот овде).

 

3. Препорачано од WordPress.org

Со над 20 години под нивниот појас, BlueHost има воспоставено учинокот во индустријата за хостирање и е доста добро познато меѓу искусните блогери и сопственици на веб-страници. Ова е дополнително зацементирано со фактот дека WordPress.org официјално ги препорачува како еден од најпосакуваните веб-домаќини за нивната платформа.

BlueHost е на врвот на Список на препораки за домаќини на WordPress.org. Нивната официјална изјава за хостинг на BlueHost: „Лесно размерлива и поткрепена со легендарна поддршка од 24/7 од домашни експерти за WordPress“. (извор)

 

4. Популарен меѓу блогерите и пазарот

Во минатото направивме голем број истражувања со корисници на хостинг и BlueHost е секогаш една од врвните препораки од блогерите и маркетерите. Писателите, продавачите и проблогерите како Лори Соард, Пол Кроу, Кевин Мулдон и Шерон Харли препорачаа хостирање на BlueHost.

веб хостинг гласови
Анкета (2013 година) - 5 од 35 блогери одговорија на „BlueHost“ ако само можат да препорачаат само еден веб-домаќин за блогерите.
Направивме уште едно истражување со повеќе од 200 испитаници. BlueHost се издвои како број 3 споменати брендови. Компанијата домаќин постигна просечна оценка од 2.2 од 3 - што е над просечното.

Повратна информација за корисници (од истражувањето на WHSR)

Прашавме: „Ако може да препорачате само еден веб-домаќин, кој би бил тој?“

Лори Соард - Радио личност, објавен автор, LoriSoard.com

За прв пат блогер, јас би го препорачал BlueHost.Лори Соорд

Иако оваа хостинг компанија добива неколку мешани критики, тие доаѓаат препорачани од WordPress, што е една од најпопуларните платформи за блогирање. Компанијата за хостинг, исто така, нуди автоматска инсталација на WordPress, што го прави брзо и лесно поставување за некој без многу веб дизајн. Неограничен простор на дискот и пренос на пропусниот опсег се исто така убав додаток. Цените започнуваат од $ 4.95 / month (ако плаќате однапред), така што е, исто така, разумни цени за некој што ќе ги исфрли работите.

Јас исто така ми се допаѓа фактот дека newbies можат да добијат поддршка 24 / 7 на различни начини (интернет, преку телефон или преку е-пошта).

Кевин Мулдон - про-блогер, KevinMuldoon.com

Кевин Muldoon

Прв пат блогерите во почетокот не треба да користат многу ресурси.

Поради ова, јас би препорачал добра дели хостинг компанија, како што BlueHost. Откако нивниот веб-сајт почна да генерира поголем сообраќај, тие потоа можат да ги разгледаат нивните хостинг барања.

Шерон Харли - професионален веб-писател,  SharonHH.com

Sharon HH

Јас користев даватели на услуги за веб-хостинг 5 или 6 во текот на последните 7 години, вклучително и многу од најпопуларните провајдери за хостинг за споделување.

Оној на којшто се враќам е BlueHost, каде моментално сум домаќин на повеќе од десет домени. Тоа е одличен домаќин за страници со мал и среден сообраќај и сè што сакате е лесно да се постави. Јас сум импресиониран од нивното време и нивниот оддел за поддршка на технологија е крајно одговорен и корисен ако има некогаш проблем.

Мајкл Хајат - Автор на бестселер во Timesујорк Тајмс, MichaelHyatt.com

Мајкл

Ако користите WordPress како што јас препорачувам, ќе ви биде потребна и хостинг услуга.

И, BlueHost е најдобриот веб-домаќин за WordPress.

 

Лиза - веб-развивач, Рејтинг на веб-страница

Јас го оценив Bluehost 4 од 5. Bluehost е сеопфатен и добар веб-домаќин за почетници и корисници на WordPress. Вашата страница на BlueHost ќе има корист од најновите безбедносни карактеристики и перформанси.

[…] BlueHost е ефтин (навистина ефтин), има солиден ажуриран учинок и е многу лесен за започнување (особено за почетници и за веб-страници на WordPress).

 

5. Сеопфатни документи за самопомош и видео упатства

Бидејќи има многу упатства и само-документи достапни на Интернет, ова го прави BlueHost многу полесно да се научи и користи ако сте почетник. Јас бев во можност да решам неколку едноставни проблеми само со читање на нивните статии или гледање на видео упатства во минатото.

BlueHost упатства на YouTube.

 

6. Newbies-friendly: Лесен за употреба контролен панел и корисни е-пошта

Севкупното искуство во интернат со BlueHost беше одлично. Мојот профил беше активиран веднаш и добивам корисен водич за почеток преку е-пошта секој ден за следните 5 дена по пријавувањето.

Контролниот панел Bluehost е организиран и лесно навигативен, лесен и за почетниците и за сопствениците на веб-страници за ветерани. Вториот сепак може да биде малку дезориентиран иако со оглед на тоа што распоредот се разликува малку од популарниот интерфејс cPanel. Сепак, начинот на кој е дизајниран нуди непречено корисничко искуство.

Ова е како што изгледа таблата со клиенти на BlueHost:

Контролен панел BlueHost
Корисничка табла BlueHost - корисниците се регистрираат нов домен, поставуваат е-пошта, инсталираат софтвер и управуваат со безбедносните карактеристики на едно место.
Контролен панел BlueHost
Вообичаениот екран на менито cPanel паѓа под „напредно“ во корисничката табла на BlueHost - што на почетокот ми се чини прилично непријатно.
Е-пошта за добредојде на BlueHost
Е-поштата за добредојде на BlueHost доаѓаат и со корисен водич и со разни пораки за пораст. Јас лично сметам дека овие е-пошта се корисни - особено ако за прв пат сте домаќин на веб-страница.

 

7. Многу простор за растење

Ако вашиот сајт стане поголем, BlueHost им дава на своите корисници многу простор за растење, со можност за надградба на различни хостинг планови по разумна цена. Можете да ги надградите вашите заеднички хостинг планови за VPS и посветен хостинг.

Видете детали за планот во следната табела.

КарактеристикиДелиVPSПосветен
Складирањенеограничен60 GB1 TB (огледало)
RAM меморијаДели4 GB8 GB
Пропусен опсегнеограниченнеограничен10 ТБ
IP адреси24
поддршка24 / 724 / 724 / 7
Регистрација (36-mo)5.45 $ / месечно29.99 $ / месечно99.99 $ / месечно
Стапка на обновување14.99 $ / месечно59.99 $ / месечно159.99 $ / месечно

 

 


 

Конс: Не толку добро за хостинг BlueHost

1. Зголемување на цените за време на обновувањето

Цена за обновување на BlueHost
Прекрасниот принт зад понудите на BlueHost.

Иако ова беа нормите за зделки за евтини хостинг, вреди да се напомене дека BlueHost наплаќа висока цена кога станува збор за обновување на вашите планови.

Само основниот план скока од $ 2.95 / mo до $ 7.99 / mo кога ќе го обновиш, што е зголемување на цената на 170% (!).

BlueHost плановиРегистрација (36-месечно)ОбновувањеЗголеми
Основни2.95 $ / месечно7.99 $ / месечно170%
Повеќе5.45 $ / месечно10.99 $ / месечно102%
Избери Плус5.45 $ / месечно14.99 $ / месечно175%
на13.95 $ / месечно23.99 $ / месечно72%

 

2. Неограниченото хостирање на BlueHost е ограничено со различни правила за употреба

Друга недостатоци е дека нивниот неограничен хостинг е не всушност "неограничено".

Читање на нивните политики, ќе сфатите дека постојат одредени предупредувања до нивниот неограничен хостинг, како што се фактот дека тие не обезбедуваат неограничен простор за онлајн складирање. Сето ова завршува со тоа што нивниот "неограничен хостинг" е доста ограничен.

BlueHost неограничен хостинг се ограничени од времето за обработка на серверот, меморијата и inodes.
Неограниченото хостирање на BlueHost има строги ограничувања во користењето на базата на податоци.

 

3. Само центри за податоци со седиште во САД

За жал, Bluehost работи само сервери во центри за податоци со седиште во САД. Иако ова може да биде добро за страниците што имаат за цел сообраќајот во тој регион, за жал, другите ги ставаат во неповолна положба. Ова е особено така за местата кои очекуваат сообраќај во регионот на Азија, бидејќи таа зона е буквално низ целиот свет.

 


 

Цена: Колку чини BlueHost?

Планови за заеднички хостинг

Споделеното хостинг на BlueHost доаѓа во четири вкусови: Basic, Plus, Choice Plus и Pro. Клучните карактеристики и цените на секој план се прикажани во табелата подолу.

Забележете дека BlueHost Plus и Choice Plus имаат иста цена за регистрација (5.45 $ / месечно), но тие се обновуваат со многу различна цена (10.99 $ / месечно наспроти 14.99 $ / месечно). Доколку не сте сигурни, започнете со понизок план (Плус) и подоцна ажурирајте го доколку е потребно.

КарактеристикиОсновниПовеќеChoicePlusна
Веб-сајтови1неограниченнеограниченнеограничен
Складирање50 GBнеограниченнеограниченнеограничен
Е-мејл сметка5неограниченнеограниченнеограничен
Бесплатен домен1111
Автоматизирани бекапВклучениCodeGuard Basic
Инози Ограничи50,000 *50,000 *300,000300,000
Бесплатно автоматско SSL  
Промо Цена
(36-месечен мандат)
2.95 $ / месечно5.45 $ / месечно5.45 $ / месечно13.95 $ / месечно
Стапка на обновување
(36-месечен термин)
7.99 $ / месечно10.99 $ / месечно14.99 $ / месечно23.99 $ / месечно

 

* Службен ТС посочува дека во повеќето случаи нема да се преземат активности сè додека корисниците на Основни и Плус не надминуваат 200,000 иноди.

 

 

Планови за хостинг на VPS

BlueHost VPS планови чини $ 18.99 / mo, $ 29.99 / mo, и $ 59.99 / mo. Целокупните карактеристики и цените на BlueHost VPS хостинг се до пазарни стандарди. Нивните цени не се евтини споредено со другите слични даватели на хостинг VPS, но и тие не се скапи.

Серверот спецификации и клучните функции како подолу.

КарактеристикистандардПодобренаКрајната
Процесорот Core224
RAM меморија2 GB4 GB8 GB
Простор на дискот30 GB60 GB120 GB
Пропусен опсег1 ТБ2 ТБ3 ТБ
ИП адреса122
Цена18.99 $ / месечно29.99 $ / месечно59.99 $ / месечно

 

 

 


 

Споредба на BlueHost: Како BlueHost се снаоѓа со другите?

1. BlueHost vs Hostgator

Во нивните основни придонеси, BlueHost и HostGator нудат некои слични профили. И двајцата се исто така даватели на услуги со големо име и нудат слични нивоа на перформанси кога станува збор за поосновни страници и се во сопственост на EIG.

КарактеристикиBlueHostHostgator
План во прегледОсновниHatchling
Веб-сајтови11
Складирање50 GBнеограничен
Бесплатен домен
Слободен SSL
Бесплатна сметка за е-пошта5неограничен
Бесплатен трансфер на веб-страница
Гаранција за враќање на парите30 денови45 денови
Цена за регистрација (претплата на 36-mo)2.95 $ / месечно2.08 $ / месечно
Обновна цена7.99 $ / месечно6.95 $ / месечно
Нарачка / Дознај повеќеBluehost.comHostgator.com

 

 Дознај повеќе

 

2. BlueHost vs InMotion хостинг

Со цените на вратот и вратот, Bluehost дава InMotion кандидат за своите пари каде што се вклучени тавите за влез на ниво. Сепак, второто доаѓа со подобри карактеристики и проширена гаранција за враќање на парите до 90 дена.

КарактеристикиBlueHostInMotion хостинг
План во прегледОсновниСтартување
Веб-сајтови12
Складирање50 GBнеограничен
Бесплатен домен
Слободен SSL
Серверски локацииНема друг изборСоединети Држави
Бесплатен трансфер на веб-страница
Гаранција за враќање на парите30 денови90 денови
Цена за регистрација (претплата на 24-mo)3.95 $ / месечно3.99 $ / месечно
Обновна цена7.99 $ / месечно7.99 $ / месечно
Нарачка / Дознај повеќеBluehost.comInmotionHosting.com

 

 Дознај повеќе

 


 

Повеќе за BlueHost

Често поставувани прашања

Дали вреди BlueHost CodeGuard?

CodeGuard е вклучен со BlueHost Choice Plus и над споделените планови. Ако сте на поосновен план, не е неопходно да платите дополнителни за CodeGuard освен ако не размислувате да водите веб-страница за електронска трговија или на друг начин да обработувате плаќања.

Дали BlueHost користи SSD?

Да BlueHost користете складирање на SSD на сите планови.

Зошто BlueHost е толку ефтин?

Почнувајќи од 2.95 $ / месечно за заеднички хостинг, BlueHost е секако еден од повеќе буџетски ориентирани домаќини наоколу. Сепак, тоа е воведна цена и по обновувањето се зголемува на 7.99 $ / месечно.

Дали BlueHost е добар за Велика Британија?

BlueHost работи само со сервери во сопствениот објект во Јута, што е суб-оптимално за оние што се насочени кон сообраќајот со седиште во Велика Британија. Сепак, генерално има пристојна изведба на серверот во целина.

Кој план на BlueHost е најдобар?

За почетниците, Основниот план на BlueHost нуди добар чекор во светот на веб-хостинг со ниска цена за влез и пристојни карактеристики. Ако ви требаат повеќе ресурси, тие исто така имаат VPS или посветени хостинг планови.

Можете ли да го откажете BlueHost во секое време?

BlueHost нуди 30-дневна гаранција за возврат, за време на која откажувањата можат да добијат целосна наплата. Покрај тоа, плановите можат да бидат откажани без поврат во секое време.

 

Повеќе од хостинг: BlueSky и целосна услуга

Кога станува збор за деловни клиенти, Bluehost има на располагање дополнителни услуги што можат да докажат како рентабилно. Овие доаѓаат на две нивоа. Може да се одлучите за целосна услуга или професионално ниво за поддршка. Секоја од овие опции може да ги задоволи вашите потреби во зависност од каква состојба се наоѓате во вашиот бизнис.

За деловните субјекти кои наоѓаат присуство на веб се поважни, но не сакаат да се справат со одборот на тим со полно работно време за да се справат со тоа, целосната услуга е интересна опција. Исто така, има опции кои одат далеку подалеку од она што може да го направи само тим за развој.

Од концептуализација до започнување и работење во тек, целосна услуга од Bluehost нуди приближно еднаква на целото одделение што може да се пофали со развој, дизајн, содржина и дигитален маркетинг (вклучувајќи оптимизација). Ако преземете пресметка за овие услуги во куќата, ќе гледате на огромно зголемување на надземните страни.

Ако веќе имате постоечка страница, сепак можете да се одлучите за целосна услуга и да се консултирате нивниот тим за постојната страница пред и по миграција. На овој начин, вашата деловна активност може да ги задржи клучните елементи на постојното дигитално присуство и да ја мигрира со додатоци.

BlueHost Bluesky планови и цени
BlueHost Bluesky чини 29.00 УСД / месец и погоре. Корисниците добиваат стручна поддршка за WordPress кога го додаваат овој план во оригиналниот хостинг пакет.

 


 

Пресуда: BlueHost се препорачува за

Со оглед на фактот дека плаќате само 5 долари за еден ден / месечно за регистрација, услугите за споделување на хостинг BlueHost се сметаат за над просекот.

Веб-домаќин постигна 58 во нашиот рејтинг систем 80 и беше оценет како домаќин на 4.5-ѕвезда.

За тоа, мислам дека BlueHost е одличен избор за мали бизниси и сопственици на веб-страници кои бараат решение за буџетски хостинг.

Вреди да се напомене дека BlueHost нуди тони најнови безбедносни карактеристики и перформанси - nginx архитектура, кеш за прилагодено сервер, HTTP / 2, складирање на SSD, итн. Сепак, овие карактеристики се достапни само за оние кои се подготвени да платат дополнително. GoPro, планот за заедничко хостинг за најголеми перформанси на BlueHost, чини 13.95 долари / месечно за регистрација (23.99 $ / месечно за обновување). Хостинг на WordPress, сега со нова табла и интегриран пазар, чини 19.99 $ / месечно (и 39.99 $ / месечно за обновување).

Брзо повторување

Еве го брзото враќање на добрите и лошите страни на BlueHost:

 

Алтернативи: Даватели како BlueHost

Ако сметате дека BlueHost не е во ред за вашата веб-страница, еве неколку алтернативи што треба да ги разгледате. Исто така, ви се препорачува да ја проверите мојата список на прегледи за хостирање овде.

  • A2 Хостинг - Солидна изведба на серверот, и споделените и плановите за хостирање на VPS имаат слична цена како BlueHost.
  • GreenGeeks - 300% еко-пријателски хостинг, погоден за корисници кои бараат буџетско заедничко решение за хостинг.
  • InMotion хостинг - ова е местото каде што јас сум домаќин на оваа страница (WHSR); конкурентни планови за хостирање на VPS.
  • Hostinger - Една од најдобрите ефтини хостинг услуги во 2018 година; споделениот план за хостирање доаѓа со ефтина цена и иновативни карактеристики.
  • Siteground - Малку скапо, но го добивате она за што сте платиле; премиум хостинг услуги со врвна подршка за разговор во живо.

Споредете го BlueHost со другите

 


 

BlueHost по намалена цена

BlueHost нуди посебна стапка на воведување за сите нови корисници. Ако направите нарачка преку нашата промо-врска подолу, ќе добиете попуст од 63% од вашата прва сметка.

Овој специјален попуст се применува на сите споделени планови за хостирање - Basic, Plus, Choice Plus и Pro.

BlueHost Basic започнува со 2.95 $ / месечно, плус 5.45 $ / месечно, Choice Plus 5.45 $ / месечно и Pro 13.95 $ / месечно (претплата за 36 месеци).

Кликни: https://www.bluehost.com

 

(П / С: Врските погоре се придружни врски - ако купувате преку оваа врска, тоа ќе ме кредитира како ваш упатувач. Така ја одржувам оваа страница во живот 9 години и додавам повеќе бесплатни прегледи за хостирање засновани на реална тест сметка - вашата поддршка е високо ценета. Купувањето преку мојот линк не ве чини повеќе - всушност, јас можам да гарантирам дека ќе добиете најниска можна цена за хостинг на BlueHost.)

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.