Преглед на Arvixe

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: април 29, 2020
Arvixe
План за преглед: Лична класа
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Април 29, 2020
Резиме
Arvixe повеќе не се препорачува. Компанијата за хостинг беше продадена на ЕИГ во 2014 и многу корисници на Arvixe беа силно погодени од миграцијата на центарот за податоци во август 2015.

Arvixe е приватна хостинг компанија лоцирана во Сан Луис Обиспо, Калифорнија, со повеќе од 10 години под нејзиниот појас. Основан во 2003 од Арванд Сабетиан, овој хостинг провајдер го направи АД 500 листа како една од најбрзо растечките приватни компании во Америка во двете 2011 и 2012.

Малку повеќе за Арван Сабецијан

Пред да се навлечеме во плановите за хостинг на Арвиксе, мислев дека би било интересно да се разгледаме одблизу на Арванд Сабетијан и за тоа како работите функционираат во компанијата.

Arvand Sabetian слета Inc. 30 под 30 две последователни години во 2002 и 2003. Првпат го започнал Arvixe по помлада средно училиште. Според натписот за Inc, Сабетиан не сакал да се откаже од својата компанија кога започнал со колеџ; така што така тој убеди неколку пријатели да му помогнат да го задржи додека тргнаа. Во 2008, младиот претприемач требаше да дипломира со диплома за градежништво и во исто време, неговата компанија Arvixe донесуваше профит од околу 150,000 годишно. Тој одлучи да му даде на Арвиксе уште една година ... и остатокот е историја.

Arvixe прерасна од едно човечко работење во компанија што денес направи мулти-милиони. Она што мене ми е нај интересно е Arvixe е што иако компанијата има над 80 вработени, таа нема канцеларија за канцеларија. Следното видео раскажува повеќе за тоа како Сабетијан работи со својот тим.

Новости / Важно е да се знае

Arvixe хостинг планови

Организацијата нуди бројни класи на хостинг услуги, вклучувајќи лични, бизнис, VPS, посветен и препродавач на хостинг опции.

* Забелешка: Споредете ги овие планови со други хостинг услуги користејќи ги нашите Алатка за споредба на домаќинот.

Лична и деловна класа (заедничка) хостинг

Лична класа хостинг се фокусира на поединци кои бараат евтини веб хостинг опција. Постојат две опции: стандардни и про кои ѕвонат во $ 4 или $ 7 месечно; и двете нудат неограничен простор на дискот и пренос на податоци, сервери лоцирани во САД или Европа, и бесплатно име на домен. Се разбира, SSL-сертификатите, посветените IP адреси и подобрените функции доаѓаат со дополнителни трошоци. Услугите за бизнис класа, исто така поделени во стандардни и Pro опции, започнуваат со $ 22 или $ 35 месечно, и ги вклучуваат истите неограничени функции како личната класа, како и посветена IP адреса и SSL сертификат.

VPS и посветен класа хостинг

Стандардниот хостинг на VPS започнува од $ 40 месечно и Pro на $ 70 месечно и вклучува ограничен (50 GB или 100 GB), неограничен месечен пренос на податоци, бесплатен домен, бесплатни SSL сертификати и две IP адреси. Посветен сервери доаѓаат со целосно управувани сервери (100 проценти), ноќни безбедносни надградби, 24 / 7 посветена поддршка, бесплатни SSL сертификати и имиња на домени и многу повеќе. Посветените цени за класа започнуваат од $ 105 месечно за единечни процесорски сервери или $ 329 месечно за повеќе процесорски сервери.

Arvixe Uptime преглед

Имам дели хостинг сметка на Arvixe во март 2014 и следеше на хостинг uptime за некое време.

Накратко, Arvixe хостинг работеше добро досега. Следната слика го покажува времето на работа за изминатите 30 денови. Забележете дека местото за тестирање не е правилно дека малку нискиот запис за невремето се должи на некоја грешка со моето следење. Точниот резултат за uptime треба да биде околу 99.9% ако мојата грешка е занемарена.

Arvixe Uptime - март 2016: 99.57%

arvixe - 201603
Веб-страницата беше намалена за 10 минути на март 25, 2016. Вкупен резултат за uptime за изминатите 30 денови 99.57%.

Arvixe Uptime - февруари 2016: 99.49%

arvixe feb 2016 uptime
Arvixe Хостинг Uptime за минатите 30 дена (февруари 2016): 99.49%. Резултатот очигледно се движи надолу, местото на тестирање погоди неколку кратки испади за изминатите 30 денови.

Arvixe Uptime - септември 2015: 99.99%

arvixe септ uptime
Arvixe Хостинг Uptime за минатите 30 дена (септември 2015): 99.99%.

Arvixe Uptime - мај / јуни 2014: 99.43%

Arvixe Хостинг Uptime за минатите 30 дена (мај - јуни 2014): 99.43%. Забележете дека време на одговор на сајтот е во просек под 800ms, што е прилично добро за заеднички хостинг за буџетот.
Arvixe Хостинг Uptime за изминатите 30 дена (мај - јуни 2014): 99.43%. Забележете дека времето за одговор на страницата е во просек под 800ms, што е прилично добро за заеднички хостинг за буџет.

Преглед на уредникот

Arvixe нуди мноштво на хостинг опции, секој со опција подмножества на addons.

Што ми се допаѓа во Arvixe хостинг

  • Докажан бизнис запис - Arvixe е многу популарен хостинг провајдер со докажано долговечноста; тоа е во бизнисот повеќе од една деценија со позитивна иднина пред тоа.
  • Опции за надградба - Компанијата нуди широк спектар на хостинг избори за да им служи на речиси секоја организација потреби. Во своите споделени, VPS и посветени нивоа на услуги, тоа обезбедува и Linux и Windows хостинг.
  • Дарежлив во распределбата на моќност на процесорот - неограничениот хостинг не е навистина неограничен. Но, тоа го рече, забележав дека Arvixe е многу дарежлив во смисла на употреба на серверот. Веб-домаќин дозволи употреба до 700 CPU секунди, 2000MB од RAM и 500 физички процеси - што мислам дека воопшто не е лошо за веб-домаќин на 4 / mo.
  • 60-ден гаранција за целосна вратена гаранција - Arvixe стои зад својата услуга со гаранција за целосна врата на 60-ден; ова е над индустриски стандард 30-ден гаранција.

Не толку добро

  • Ужасно време на uptime - Нашето тестирање беше многу често.
  • Личната класа дели хостинг опција е малку поскапа од неколку Arvixe конкуренти (како што можете само да додадете 6 имиња на домени во една сметка).
  • Неограничениот хостинг не е навистина неограничен; тоа е само неограничено се додека не претерувате на Arvixe процесорот (што е норма за сите неограничени хостинг услуги, дознаете повеќе).

Често поставувани прашања во врска со хостинг во Arvixe

Кој е Арвикс?

Arvixe е компанија со веб-хостинг со седиште во САД, која е во деловна активност повеќе од една деценија.

Дали Арвикс е хостинг сè уште во деловно работење?

Да, Arvixe сè уште работи и нуди на корисниците широк спектар на опции за веб-хостинг.

Кои се добри алтернативи за хостирање Arvixe?

Добри алтернативи за Arvixe вклучуваат InterServer, DreamHost, A2 Хостинг, Siteground, TMD Хостинг, и InMotion хостинг.

Пресуда: Значи, дали Arvixe хостинг е добар?

Мојот готова брза е дека Arvixe е во ред домаќин за мали и средни големини веб-сајтови; но најверојатно НЕ најдобриот избор за бизниси или големи веб-страници. Постои доста историја на поплаки на потрошувачите за доверливоста на серверот, иако гледаме на брзиот раст на компанијата, се прашуваме дали тие поплаки се резултат на побрзаа сервери.

Алтернативи

Слични веб домаќини разгледани на WHSR (не-EIG брендови): InterServer, DreamHost, A2 Хостинг, Siteground, Hostinger, TMD Хостинг, и InMotion хостинг. Можете исто така да го проверите нашиот најдобра бизнис хостинг листа за лесна споредба.

Специјални попусти достапни за InterServer, InMotion Хостинг и Hostinger.

И за оние кои се во потрага по хостинг VPS - проверете го овој неодамна ажуриран VPS хостинг водич.

Споредете го Arvixe хостинг со други веб-домаќини

Повеќе информации / по нарачка

За дополнителни информации за можностите за хостинг и цени на Arvixe или за нарачка, ве молиме посетете ја страницата на Arvixe на https://www.arvixe.com/.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.