AltusHost Review

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Ноември 17, 2020
AltusHost
План за преглед: Биз 100
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Ноември 17, 2020
Резиме
AltusHost досега ми даваше доверба во производите што ги нудат. И покрај некакво берење овде и таму, јас навистина верувам дека AltusHost навистина нуди предлог силна вредност. Плановите што се достапни не само што се добро осмислени, туку и нивните сервери покажуваат силни перформанси кога се земени во контекст. Ова особено се однесува на деловните клиенти.

„Алтус кој?“ беше првата мисла што мина низ умот кога овој бренд се појави во погледот. Сепак, како што копав подлабоко и стана лесно видливо дека тие се вистински - и сериозни во врска со бизнисот со веб хостинг.

Откако наидовме на толку многу веб-хостинг компании со седиште во САД, интересно е да се напомене дека Европа не се откажа целосно. Всушност, AltusHost потекнува од Холандија, клучен пазар на центарот за податоци во еврозоната.

Дел од „Алтус кој?“ реакцијата може да била предизвикана од тој факт. Освен што е сместен таму, овој домаќин работи само од два центри за податоци - и двата исто така се наоѓаат во Европа. Сепак, откако ќе ископам понатаму, се чини прилично импресивно.

За AltusHost

  • Седиште на компанијата: Амстердам, Холандија
  • Основана е: 2008
  • Услуги: Заеднички, Cloud VPS и хостинг на препродавач, Колокација, Посветени сервери и други придружни услуги.

Резиме: Што има во овој преглед на AltusHost?

 


 

Позитивни: Она што ми се допаѓа кај AltusHost

1. Тоа е брз и сигурен домаќин

Резултатите од тестот за брзина на AltusHost се импресивни
Резултатите од тестот за брзина на AltusHost се импресивни

Ова излегува веднаш на врвот и обично е на врвот на мојата листа „што мора да се има“. Ако веб-домаќин не е во можност да работи, сите карактеристики и најдобри цени во светот нема да го спасат од катастрофа. За среќа, AltusHost не е еден од тие.

Одржував страница за тестирање токен на AltusHost и внимавав на тоа. Досега, перформансите изгледаат прилично извонредни и излегуваат на врвот во тестовите за случајна брзина. Алатката за тестирање на брзината BitCatcha обично враќа оценка А + за нив.

 

2. Одличен избор за сообраќај насочен кон евро

Понатаму, коментирајќи ги коментарите за резултатите од брзината, сопствениците на страниците што сакаат да го насочат сообраќајот во еврозоната ќе бидат импресионирани. Имањето центри за податоци во одредена област не секогаш гарантира подобри перформанси за блиските посетители.

Во случајот на AltusHost, тие покажуваат извонредна брзина на одговор во регионот. Јазлите за тестирање на брзината во Лондон и Германија го зедоа ова со време на одговор од 10ms и под. Ако служите сообраќај во евра, ова е многу одржлива опција.

 

3. Сигурна достапност на услугата

AltusHost им нуди на своите клиенти 99.9% гаранција за време на работењето, што е прифатливо како основен стандард на индустријата. Наше наб obserудување сепак е дека бројот служи само како тампон зона за нив - нивниот квалитет на услуга далеку го надминува тој.

Време на работа на AltusHost (октомври 2020 година): 100%
Време на работа на AltusHost (октомври 2020 година): 100%

Во текот на изминатиот 30-дневен период, не видов ниту еден случај на прекин на услугата дури и додека ги надгледував со автоматски алатки. Тоа значи буквално 100% uptime во последниот период.

Тие се исто така многу транспарентни за перформансите и достапноста на центарот за податоци. Ако ја истражувате нивната база на знаење, тие нудат информации што можат да ви помогнат извршете мрежни тестови на двата центри за податоци од кои работат.

 

4. Дарежлива алокација на ресурси

Кога гледате најмногу планови за веб хостинг, купувачите обично ги привлекуваат цените прво - на крајот на краиштата, тоа е она што вообичаено се прикажува најистакнато. Вие навистина треба да ги испитате деталите, иако тоа е местото каде што го наоѓате она што го добивате (или не го добивате, според случајот) за цената.

AltusHost прави исклучително дарежлива алокација на ресурси дури и за нивните заеднички планови, иако овие не се означени како такви. Тие ги нарекуваат деловни планови и освен ситните 20 GB простор за складирање на почетната сметка, сè друго доаѓа во лопати.

На пример, имате пристап до две јадра на процесорот и 2 GB RAM меморија на нивниот најосновен план за хостирање. Ова се смета за натпросечно во споредба со повеќето споделени хостинг.

 

5. Многу слободни

Заедно со ресурсите што ги користите, AltusHost ви дава и други работи бесплатно. Ова вклучува Ајде да шифрираме SSL, дневни бекап, филтер за несакана пошта, сметки за е-пошта, па дури и градител на веб-страница.

Треба да се напомене дека тука добивате и бесплатна миграција на страници. Значи, ако размислувате за надградба на сервер што е посоодветен за перформанси или насочување на сообраќајот на еврото, ова е одржлива опција.

Доволно е за да ја добиете скоро секоја веб-страница само со нивните основни пакети за хостинг. Патем, основниот план исто така ви овозможува да извршувате две страници на него - повеќето ќе дозволат само една страница за нивните најевтини планови.

 

6. Совршен амбиент за сите

Програмерите ќе имаат теренски ден тука, бидејќи тие нудат што може да биде поставување на соништата колку што поминува околината. Добивате многу одлики погодни за развој, како што се NodeJS, Ruby, Python, пристап до работни места Cron и многу повеќе.

Ако треба да користите посебна IP адреса, не мора да се регистрирате за план за VPS. Само платете годишен надоместок и можете да добиете своја IP адреса, дури и на споделени планови.

 

7. Специјализирано хостирање е достапно

Освен вообичаените планови за хостирање, AltusHost исто така има изградено и специјализирани планови наменети за апликации. Се чини дека овие опфаќаат неколку главни категории и тие ги избраа за секоја од нив. На пример, за блогови или динамични страници тие имаат хостинг на WordPress.

Една од поинтересните меѓу нив се нивните сопствени планови за хостирање на Cloud. Ретко гледам веб-домаќини кои нудат готови апликации за хостирање на датотеки на споделени планови, но AltusHost го направи токму ова. Планот е одлична идеја за помалите бизниси кои сакаат да пренесат некои ресурси на сајбер просторот.

За тоа, тие го зголемија и просторот за складирање, со најевтините планови за сопствен Cloud кои нудат 40 GB SSD простор. Се разбира, ако ви треба повеќе можете да изберете да одите по нив VPS или исто така, планирани сервери за сопствени Cloud планови, со соодветна сума во месечната претплата.

 


 

Недостатоци и минуси: Она што не ми се допаѓа кај AltusHost

1. Веб-сервер LiteSpeed

Иако не сум точно нејасен веб-сервер, јас навистина немав премногу позитивни искуства LiteSpeed. Јас сум многу повеќе aубител на Apache иако LiteSpeed ​​има наводни предности во перформансите.

Кога станува збор за веб-хостинг, навистина верувам дека комерцијалната технологија не треба да игра премногу клучна улога. На крајот на краиштата, ризикуваме да завршиме во истото сценарио како што сме сега со cPanel - со зголемувањето на цените за лиценцирање што владее на денот.

Се разбира, ова е само мое мислење за тоа и многумина од вас можеби претпочитаат користење LiteSpeed.

 

2. Ограничено достигнување

Претходно зборував за тоа како AltusHost имаше одлични перформанси за оние насочени кон евро-центричен сообраќај. За жал, тоа значи дека оние што сакаат подобар пристап до други пазари се малку несреќни.

И покрај тоа што нивните планови за VPS се базирани на облак, дури и овие се малку ограничени. За VPS, можете да изберете само од локации во сите евра, вклучувајќи ги Холандија, Шведска, Бугарија и Швајцарија.

 

3. Осомничен сервис за клиенти

Комуникација AltusHost

Да бидеме искрени, некои клиенти можат да бидат страшни - тоа е едноставно реалност од животот. Но, да се има службено лице на компанијата да комуницира со луѓе на платформа на трети страни во тесни и брутални тонови едноставно не се одразува толку добро на нив.

Иако ваквите сценарија изгледаат многу ретки (ова е, всушност, еднократно што го најдов), фактот дека тие постојат е малку загрижувачки.

 


 

Планови и цени на AltusHost

Цените за AltusHost се во евра и да бидам искрен, може да се сметаат за прилично стрмни бидејќи не нудат воведни попусти. Ова секако значи дека не се соочувате со зголемувања на обновата, но предлогот не е премногу привлечен.

Планови за заеднички хостинг

плановиБиз 20Биз 50Биз 100
Складирање (чист SSD)20 GB50 GB100 GB
Месечен ширина на опсегнеограниченнеограниченнеограничен
Домени за додатоци2неограниченнеограничен
Достапни јадра на процесорот2 јадра4 јадра6 јадра
Достапност на RAM меморија2 GB4 GB8 GB
Дневни резервни копиислободенслободенслободен
Премиум веб-градител
 Бесплатно ајде да шифрираме SSL
Судење без ризик45 денови45 денови45 денови
Цена за регистрација (12-mo)€ 5.98 / mo€ 11.98 / mo€ 23.98 / mo
Нарачка / Дознај повеќеБиз 20Биз 50Биз 100

 

Кога ја разгледувате цената за споделените планови за хостирање на AltusHost, мора да имате предвид колку количини нудат тие во плановите. Ако не го сторите тоа, искуството може да биде преболно за многумина да го издржат.

Почнувајќи од ниско ниво од 6.99 УСД / месечно (5.98 € / месечно), цената може да изгледа висока, но тоа е против веб-домаќините што имаат попусти за најавување. Откако ќе го споредите со стапките на обновување, ќе откриете дека AlthusHost всушност обезбедува далеку подобра вредност од повеќето.

 

Планови за хостинг на VPS

плановиВ.М. 1В.М. 2В.М. 3В.М. 4
Процесорот Core2 јадра2 јадра4 јадра6 јадра
RAM меморија2 GB4 GB6 GB8 GB
Чист SSD чување40 GB80 GB120 GB160 GB
Месечен ширина на опсег4000 GB8000 GB12000 GB16000 GB
Цена за регистрација (12-mo)€ 15.96 / mo€ 31.96 / mo€ 47.96 / mo€ 63.96 / mo
Обновна цена€ 19.95 / mo€ 39.95 / mo€ 59.95 / mo€ 79.95 / mo
Нарачка / Дознај повеќеВ.М. 1В.М. 2В.М. 3В.М. 4

 

Плановите за VPS на AltusHost се прилично типични, освен за поограничениот избор во локацијата на серверот. Освен тоа, доволно е да се знае дека цените започнуваат од 23.32 УСД / месечно (19.95 € / месечно), што е пристојно за она што го добивате.

 

сопствени планови за хостирање на Cloud

плановиВеб хостингПосветен серверХостинг на KVM VPS
СкладирањеЧисто складирање на SSD до 40 GBЦелосно посветена машина за вашите податоциИзлишно, чисто складирање на SSD
Софтвер / хардверИнстантна инсталација со еден кликХардвер и мрежа на претпријатијаВистинска виртуелизација, напојувано од КВМ
На Центарот за податоциПодатоци хостирани во ЕУ (Холандија)Податоци хостирани во ЕУ или ШвајцаријаПодатоци хостирани во ЕУ или Швајцарија
Помош за поддршкаТехничка поддршка на 24 / 7Целосна Помош за инсталација на сопственКлаудЦелосна Помош за инсталација на сопственКлауд
Цена за регистрација€ 5.95 / mo€ 49 / mo€ 15.90 / mo
Нарачка / Дознај повеќеВеб хостингПосветен серверХостинг на KVM VPS

 

Треба да се направи специјално споменување за сопствениот хостинг на Cloud бидејќи ова е нешто што можам да го видам, за кое многумина би можеле да се обратат. Просторот на овој специјализиран хостинг ја преминува целата нивна линија на производи за хостинг, па затоа е добро за индивидуална употреба, па дури и за мали и средни бизниси.

 

 


 

Пресуда: Дали AltusHost е погоден за вас?

Брзо повторување на прегледот на AltusHost

И покрај некакво берење овде и таму, јас навистина верувам дека AltusHost навистина нуди предлог силна вредност. Плановите што се достапни не само што се добро осмислени, туку и нивните сервери покажуваат силни перформанси кога се земени во контекст.

За оние кои можеби се малку загрижени за цената, помислете на тоа на друг начин. Дали повеќе сакате да плаќате најниски цени за веб хостинг што е толку дискреционо и ќе ја вадите косата секој ден?

Ова особено се однесува на деловните клиенти. Треба да бидете во можност да работите со сигурен партнер за хостинг за да можете да се фокусирате на градење на деловна активност, не грижи се за прашања поврзани со веб хостинг, нели

AltusHost досега ми даваше доверба во производите што ги нудат. Прошетајте им денес ако ви треба хостинг и ако не успее - искористете ја нивната 45-дневна гаранција за враќање на парите.

Белешка - AltusHost не го надгледува и е наведена како еден од нашите омилени провајдери за хостинг VPS.

Споредете го AltusHost со другите

Еве како AltusHost се дружи со другите провајдери на веб хостинг:

Посетете го AltusHost на Интернет

Да ја посетите или нарачате AltusHost: https://www.altushost.com/

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.