A2 хостинг преглед

Ревидирани од: Џери Лоу. .
  • Преглед Ажуриран: Јуни 25, 2020
A2 Хостинг
План во преглед: Свифт
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Јуни 25, 2020
Резиме
Разумни цени, одлична изведба на серверот и моќни карактеристики - А2 проверете ги сите соодветни полиња што се неопходни за стабилна и брза веб-страница. Значи, да, А2 хостинг е добар избор.

* Ажурирања: Цените и карактеристиките на домаќините изменето за да ги одразуваат најновите промени во 2020 година.

Откако се од 2001 и првично познат како Iniquinet, компанијата "A2 Хостинг" се прероди во 2003 со новото име е во знак на признание на Ен Арбор, Мичиген. За оние кои се заинтересирани зошто, Ан Арбор е роден град на основачот на хостинг A2.

Центрите за податоци на компанијата се наоѓаат стратешки во Амстердам, Сингапур и секако во Мичиген. Ова им дава добро глобално ширење што ги опфаќа сите еднакви сегменти на светот.

Моето искуство со Хостинг на A2

Прв пат започнав на А2 хостинг во 2013 година со она што тогаш беше познато како А2 премиер план. Ова ќе биде груб еквивалент на она што денес се нуди според Свифт планот на А2.

Со овој преглед, ќе ве одведам во бекстејџот и ќе видам како работите функционираат во А2 хостинг. Willе го споделам со вас моето искуство со нив како клиент, како и податоците што ги собрав (од оваа страница за тестирање) за нивните перформанси на серверот со текот на годините.

FYI - подолу е како изгледа таблата со клиенти на А2:

Скриншот на мојата табла за корисници на А2 - дел од сликата е замаглена заради приватност. Прегледите на веб-домаќините на WHSR се поддржани со податоци за перформанси. Ги следам податоците доследно со ДомаќинСкор и воспостави свои страници на секој домаќин.

За Хостинг на A2

  • Фирма: Ен Арбор, Мичиген.
  • Основана е: 2001 (порано позната како Иникинет)
  • Услуги: Муабет, VPS, облак, посветен и препродавач на хостинг

Што има во овој преглед на хостинг А2


Позитивни: Што ми се допаѓа за A2 Хостинг

1. Одлични перформанси за брзина на хостинг со типичен TTFB под 400 ms

За мене, брзината е еден од клучните индикатори за изведба. За да одредиме брзина на А2, ние сме домаќини на едноставна веб-страница на А2 хостинг и извршуваме редовни тестови за брзина на различни алатки - и јас бев импресиониран со серверите за хостирање А2. Резултатите од вкупната брзина постојано покажаа извонреден рејтинг: A + на Bitcatcha и Time-To-First-Byte (TTFB) беше оценет со А на повеќето тестови на WebPageTest.org.

Подолу се прикажани слики од екранот од моите неодамнешни резултати од тестот.

Тест за брзина во Bitcatcha

A2 хостинг брзински тест
Најновите испитувања што ги водев со А2 Хостинг на системот за тестирање на брзина на Bitcatcha, успеаја да добијам импресивни временски услови што доведоа до просечен рејтинг на А +, благодарение на импресивните времиња на одговор (видете го резултатот од тестот овде).

Тестови за брзина од Соединетите држави, Велика Британија и Сингапур на WebpageTest.org

А2 Тестови за брзина на хостирање на webpagetest.org
Тест за брзина на хостинг А2 од Соединетите држави (горе), Велика Британија (средина) и Сингапур (долу), време до прво бајт (TTFB): 209 милји - 892 мил. Погледнете ги резултатите од тестот овде, овде, и овде.

2. Добро оптимизиран - Дури и за ефтин пакет за заедничка хостинг

Брзината на серверот е клучна точка во веб хостинг. Бавните сервери можат да го убијат вашиот сајт сообраќај побрзо отколку што можете да кажете "uh-oh".

Имало веб студии за студии на случај што укажува дека само второто намалување на 1 во времето на вчитување на страницата може да доведе до подобрување на 7% во стапката на конверзија и зголемување на бројот на прегледи на 11%. Хостинг на вашиот сајт на бавен сервер се претвора во оваа и вашиот сообраќај е веројатно да nosedive.

Ова објаснува зошто мојот хостинг преглед нагласува многу за перформансите на серверот.

A2 Хостинг "карактеристики на брзината"

на фантастични брзини што сум ги покажал најверојатно, нема да биде можно ако не и за комбинација од првокласна инфраструктура, заедно со специјализирана оптимизација на серверот.

На прв поглед, тука се "брзината карактеристики" A2 опфатени во нивните заеднички хостинг планови. Ние ќе одиме во детали за некои од овие карактеристики подолу.

КарактеристикиЛајтСвифтТурбо
Целосно SSD решение
Турбо сервер (20x побрзи оптоварувања на страница)
Локации на САД, ЕУ и Азија
CloudFlare Basic
CloudFlare Plus
HTTP / 2 (доставува датотеки 20-30% побрзо)
RailGun Optimizer (143% побрзо)Додај $ 2 / moДодај $ 2 / moслободен
Почетна цена3.92 $ / месечно4.90 $ / месечно9.31 $ / месечно

Целосно SSD складирање + масти серверот ресурси

Плановите A2 Swift нудат целосна меморија на SSD заедно со загарантирана јадра од 1 GB RAM и 2 x 2.1 GHz јадра на процесорот. Исто така, има претходно конфигурирана Cloudflare CDN - што помага побрзо да ја вчитате вашата веб-страница.

a2 брзина карактеристики
А2 споделениот хостинг е претходно наместен за перформанси и доаѓа со целосно решение за складирање на SSD, плус загарантирани ресурси на серверот.

Претходно конфигуриран Cloudflare CDN

A2 Хостинг без облачно CDN
CloudFlare е претходно конфигуриран * во сите A2 споделени хостинг сметки - ова дава дополнителен поттик во брзината (CDN) и безбедноста на страницата (неограничено намалување на нападот на DDoS).

* Алтернативно можете да ги добиете овие функции слободен од CloudFlare но хостинг A2 го направи процесот на имплементација поедноставен и побрз.

A2 оптимизиран

Уште подобро, во октомври 2014 A2 Хостинг излезе со нова функција - A2 Optimized. Овој специјализиран приклучок, достапен за WordPress, Joomla, Drupal, Magento, OpenCart или PrestaShop, помага во подесувањата на сопствени подесувања на домаќинот и на функциите на трети лица, така што вашата сметка за хостинг добива поголеми оптимисти за брзина и безбедност.

A2 Хостинг авто оптимизиран за популарни CMS, вклучувајќи WordPress, Joomla, Друпал и Magento.
A2 Оптимизиран приклучок е претходно конфигуриран во сите A2 дели хостинг. Значење - приклучокот ќе се постави и автоматски ќе се конфигурира кога ќе инсталирате нова веб апликација.

Оптимизатор

Ако сте еден од оние што бара најдобро од најдоброто, има повеќе. Надградувањето на вашата сметка со нивната опција Turbo Server ве придвижува кон помалку населени сервери (оттука ве оставам со поголем пристап до ресурсите) и овозможува слободен пристап до Оптимизатор.

A2 Хостинг RailGun Оптимизатор
Railgun ја забрзува врската помеѓу секој прокси и сервер за потекло, така што корисниците можат побрзо да вчитаат HTML 143% (врз основа на студијата CloudFlare).

* Забелешка - Railgun е вклучен бесплатно во A2 турбо хостинг план, но чини дополнителни $ 2 / mo за Lite и Swift планови.

3. Сигурен - Силен рекорд за време на серверот

Настрана од брзината, достапноста е исто така важна. Нема пинта со најбрзи сервери во светот ако вашите сервери се спуштени половина време. Во овој аспект A2 хостинг, исто така, врши брилијантно. Најчесто можете да очекувате повеќе од достапноста на 99.99%, што е над индустрискиот стандард.

За да ги следи перформансите на хостинг, нашиот тим има изградено систем по име HostScore. Сликата подолу ја прикажува статистиката за време на хостирање на А2, што ја собравме во јануари и февруари 2020 година. посетете ја оваа страница.

Неодамнешен преглед на време на А2 за хостирање

Следење на А2 хостинг во време на време
А2 хостинг Uptime - декември 2020 година: 100%, јануари 2020 година: 99.96%.

Претходен преглед на хостинг А2

Jul, 2019: 100%

a2hosting uptime

Sep 2018: 100%

A2 Хостинг Uptime - 2018-09

Feb 2018: 99.98%

A2 Хостинг Uptime - 2018-02

Jun 2017: 99.9%

A2 Хостинг Uptime - 2017-06

Jul, 2016: 100%

A2 Хостинг време за јуни и јули 2016

Mar, 2016: 99.84%

a2 - 201603

Feb, 2016: 99.88%

a2 feb 2016 uptime

Aug 2015: 100%

a2hosting uptime август 2015

Apr 2015: 99.98%

a2hosting uptime score (апр 2015)

Oct 2014: 99.98%

a2hosting септември uptime

Aug 2014: 99.7%

A2 хостинг минати 30 дена Uptime (јули-август, 2014)

Sep 2013: 99.98%

a2hosting uptime score

* Кликни за зголемување на сликата.

4. Минимален ризик - Голем попуст за регистрација + Гаранција за враќање на парите во секое време + разумни стапки за обновување

Вообичаено е дека евтини хостинг провајдери нудат намалена стапка на пријавување и потоа ги зголемува надоместоците за време на обновувањето. Ми се допаѓа хостинг A2 бидејќи, иако го следи овој стереотип, стапките на обновување се барем разумни. На краен случај навистина не може да се избегне во обновување време, но мислам дека она што A2 Хостинг обвиненија е фер. Нивниот Свифт план се обновува на $ 9.99 месечно на 2-годишен договор.

A2 Хостинг пријавени попусти

За оние кои само се приклучиле кон нив, ќе добиете еднократен попуст пред да мора да плаќате стандардни стапки при обновување. Тука е пријавувањето (промо) и цените за обновување на A2 Хостинг Лајт, Свифт и Турбо план.

a2hosting регистрација и обновување цени
Деталите за цените се објавуваат јасно на страницата за хостинг на A2. "Promo Price" (означена) е цената што ја плаќате при регистрација (екранот се ажурира јули 2019).

Пробајте A2Hosting бесплатно!

Благодарение на 30-дневната гаранција за враќање на парите, можете да се најавите на А2 хостинг и да се премислите ако не сте задоволни од она што сте го купиле.

Утврдив дека A2 Хостинг прави добро на нивните гаранции за враќање на парите, така што можете да се чувствувате сигурни во ветувањето дека тоа е "Слободни ризици, без проблеми", безгрижно ".

Во случај да се премислите по периодот на меден месец на 30-ден, сеуште можете да добиете пропорционална наплата од компанијата за неискористени услуги.

A2 Хостинг во секое време гаранција за враќање на парите
A2 хостинг е „Гаранција за враќање на парите во секое време“.

5. А2 ќе ви помогне да мигрирате вашите веб-страници

Сите ние не само што започнавме со нашата прва страница и ако сте еден од оние со постојната страница, можеби се плашите дека не мора да го преместите. Без грижи, со А2 хостинг, откако ќе се регистрирате, тие ќе ви помогнат мигрираат вашите веб-страници бесплатно!

Бесплатна миграција на сајтови

За да побарате бесплатна миграција на страници, сè што треба да направите откако ќе се најавите е да стапите во контакт со поддршка на клиентите на компанијата и тие ќе ви помогнат заедно.

Бесплатна миграција на сајтови за нови A2 хостинг корисници
A2 Хостинг нуди бесплатна миграција на страници на нови клиенти.

6. Избор на 4 различни локации на серверот

За оние кои ја знаат нивната целна публика, може да ја зголемите брзината малку повеќе, бидејќи можете да ја изберете вашата локација на серверот. Колку е поблизу вашиот сервер за вашата целна публика, толку подобро ќе биде вашата брзина за нив, обично. A2 хостинг серверите се во Мичиген и Аризона - САД, Амстердам - ​​Европа и Сингапур - Азија.

Сметам дека ова е одлично за оние кои се насочуваат кон веб-сообраќајот од одредени земји или зони, на пр. Азија или Европа.

Изберете ја вашата локација на серверот кога ќе ја нарачате

A2 Хостинг сервер во три различни локации
Опциите се секогаш добри, а A2 Hosting ви овозможува да изберете од кој било од нивните центри за податоци низ целиот свет за да бидат хостирани. Овој чекор започнува кога ќе ја поставите вашата нарачка, па изберете мудро претходно!

7. Соба за расте - Надградба на VPS, облак и посветен хостинг

За оние кои имаат потреба од нешто помоќно и сеопфатно од стандардните веб хостинг планови, хостинг A2 има и нешто за вас. Без разлика дали ви треба VPS, облак, па дури и посветен хостинг, небото е ограничување во угостителството за вашите потреби.

A2 хостинг планови

Мислам дека клучот оперативен тука е приспособливост. Ако сте загрижени дека вашиот сајт ќе ги надмине способностите на вашиот домаќин, не биди. Има многу простор за проширување на хостинг на A2.

A2Хостинг решенија
A2 веб хостинг планови. Вистинските цени може да се разликуваат - A2 работи на специјална промоција во времето кога е снимен екранот (јули 2019).

8. Уште повеќе опции: Нуди специјализирани средини за развивачи

Хостинг A2 е еден од исклучително ретките даватели на услуги кои нудат некои многу специјализирани развојни средини на нивните заеднички планови. Примери за ова се node.js, базирана на Java-базирана база на податоци со отворен код.

A2 Хостинг = Најевтини хостинг на Python и Node.js

Овие специјализирани средини можат да овозможат широк спектар на функции, како што се генерирање на динамички содржини на страница. Иако со отворен код и може да се инсталира во речиси сите средини, крајно е невообичаено да се најде домаќин кој овозможува инсталација и конфигурација во заеднички средини. Всушност, според најдоброто од нашето знаење, единственото место што дозволува ова е A2 хостинг.

A2 Node.js хостинг
Хостинг A2 нуди широк спектар на специјализирани развојни средини по пристапни цени: хостинг Node.js започнува со само $ 3.70 / mo.
A2 хостинг cPanel селектор - инсталирај node.js, python и рубин
За постоечките A2 Хостинг корисници кои сакаат да постават нова развојна околина, можете да се најавите на вашата контролна табла A2 за да креирате и конфигурирате нова апликација Node.js, Python или Ruby.


Недостатоци и лошите страни: Она што не ми се допаѓа во врска со хостинг А2

1. Миграцијата на страници се наплаќа ако се намали

За жал, додека се преселите во A2 Хостинг ви добива бесплатна миграција на страницата, ако го намалите вашиот хостинг план од некоја причина, тие ќе ве наплаќаат за услугите за поддршка при миграцијата.

Ако одлучите да се префрлите на друга локација на центарот за податоци, исто така ќе ви биде наплатено. Цената во двата случаи е номинална 25 УСД.

A2 хостинг сајт надоместоци за сменат
Можна такса за намалена миграција (извор).

2. Поддршката за разговор во живо не е секогаш достапна

Јас сум доста префинет кога станува збор за корисничка поддршка - на крајот на краиштата, дел од нашите такси треба да го покрие тоа право?

Сум открил дека голем недостаток со хостинг A2 е тоа нивната поддршка за разговор во живо има пати кога не е достапна.

A2 Хостинг разговор во живо
Морав да се обратам на е-пошта за помош во тие периоди.

3. Турбо планот не се однесува на апликацијата Руби или Пајтон

Ако сте обичен корисник на сајтот, ова веројатно нема да важи за вас, бидејќи нивните Турбо и стандардни планови покажуваат и дејствуваат со исти карактеристики.

Сепак, веб програмерите можеби не се толку задоволни.

A2 Хостинг поддршка на питон и рубин
Турбо сервер (извор).


Планови и цени за А2

Имајќи сметка со нив за толку долго, јас сум поминал многу време за тестирање и dissecting нивните дели хостинг планови.

Три опции во споделен хостинг им нудат на потенцијалните клиенти само доволно избори да ги направат работите интересни, но не доволно за да се мешаат. Ова е особено точно, бидејќи А2 хостинг се фокусира на неограничени опции во заедничките планови.

Цената опсег се протега малку од $ 3.92 до $ 9.31 месечно, но сепак сите споделени планови имаат неограничено складирање и пренос на податоци, плус слободен SSD. Освен ако не сте за одлучување за најевтиниот план, остатокот, исто така, се грижиме за неограничено веб-сајтови, е-мејл сметки, и бази на податоци.

A2 Хостинг на заеднички сервер

Карактеристики / плановиЛајтСвифтТурбо
Веб-сајтови1неограниченнеограничен
Бази на податоци5 неограниченнеограничен
SSD Speed ​​BoostДаДаДа
Турбо серверНеНеДа
Пред-конфигуриран кеширање на сајтовиНеНеДа
Цена / месечно3.92 $ / месечно4.90 $ / месечно9.31 $ / месечно

Совет: Без оглед на тоа кој план ќе го одберете, можете да се одлучите за Joomla, Drupal или WordPress како платформа. Овие опции ви овозможуваат лесно да ги интегрирате основните апликации за количката, за да можете да креирате онлајн продавници ако тоа ви е потребно.

A2 се одржува VPS хостинг сервис

Карактеристики / плановиМоќпрестижВрвот
RAM меморија4 GB6 GB8 GB
SSD чување75 GB100 GB150 GB
Процесорски јадра468
cPanel контролен панел
Цена25.00 $ / месечно35.00 $ / месечно50.00 $ / месечно

Совет: VPS на A2 Хостинг доаѓаат во три различни пакети - Core VPS, управуван VPS и неуправен VPS - За првите два пакети (Core и Managed), компанијата ви обезбедува помош при поставување и управување со VPS-серверите. Ако веќе сте искусни во ова, тоа е бонус бидејќи A2 Неуспеани VPS хостинг планови се нечисти евтини. На најниско ниво, тие започнуваат со само $ 5 месечно и доаѓаат со 20 GB SSD складирање, 1 процесорско јадро и 512 MB RAM.

Совет: Иако Облак хостинг е скалабилен, мислам дека плановите понудени од A2 Хостинг во овој поглед се многу основни. Наместо да ги разгледате нивните VPS планови.


Alterantives на А2 хостинг

Споредете A2 хостинг наспроти SiteGround

Со повеќе од милион подрачја под управување и во бизнисот од 2013, SiteGround расте и расте и ... добро, едноставно расте. Ги тестирав нивните планови (робавезно го разгледам мојот преглед на страницата тука), како и порано извршниот директор на SiteGround, Тенко Николов.

Според моето скромно мислење, A2 хостинг и SiteGround се рангирани во врвот ниво на нивната индустрија. Има мали разлики, како што A2 хостинг има предност во однос на долгорочните трошоци. Алтернативно, SiteGround нуди подобра поддршка на корисниците благодарение на 24 × 7 Live Chat продажната поддршка.

КарактеристикиA2 ХостингSiteground
План во прегледСвифтGrowBig
Веб-сајтовинеограниченнеограничен
Складирањенеограничен20 GB
Бесплатен домен
Внатрешна оптимизација на сервери
Серверски локацииСАД, Европа, Азија.САД, Европа, Азија.
Пари гаранција за враќањеВо секое време30 денови
Цена за регистрација (претплата на 36-mo)4.90 $ / месечно5.95 $ / месечно
Обновна цена9.99 $ / месечно14.95 $ / месечно
Нарачка / Дознај повеќеA2Hosting.comSiteGround.com

Дознај повеќе

Споредете A2 хостинг наспроти BlueHost

BlueHost е бебето на Мет Хатон и Дени Ашворт, кој ја основа компанијата во почетокот на 2003. Подоцна, тие ја продадоа Endurance International Group (EIG). Сепак, WordPress.org официјално препорачува сервис BlueHost и тие станаа сила со која треба да се смета во веб хостинг бизнисот.

КарактеристикиA2 ХостингBluehost
План во прегледСвифтПовеќе
Веб-сајтовинеограниченнеограничен
Складирањенеограниченнеограничен
Бесплатен домен
Внатрешна оптимизација на сервери
Серверски локацииСАД, Европа, Азија.Нема друг избор
Пари гаранција за враќањеВо секое време30 денови
Цена за регистрација (претплата на 36-mo)4.90 $ / месечно5.45 $ / месечно
Обновна цена9.99 $ / месечно10.99 $ / месечно
Нарачка / Дознај повеќеA2Hosting.comBluehost.com

Дознај повеќе


Најчесто поставувани прашања за хостинг А2

Каде се наоѓа А2 хостинг?

Хостинг А2 има сервери во три клучни региони - САД, Холандија и Сингапур.

Како да пристапите до cPanel A2 хостинг?

Можете да пристапите до вашата сметка на хостинг-страницата C2 за хостирање AXNUMX или преку таблата со клиенти или директно преку адресата cPanel на вашата страница. Вториот требаше да ви биде доставен како дел од вашиот пакет за прелетување.

Кој хостинг е најдобар за WordPress?

Постојат многу добри провајдери на WordPress хостинг наоколу. Некои како што е А2 хостинг нудат специјални оптимизации, додека други како Kinsta го изградија целиот свој бизнис заснован на хостинг на WordPress.

Дали е споделен хостинг бавен?

Општо, серверите за хостинг споделени обично имаат повеќе клиенти по сервер што ја зголемува можноста за деградација на перформансите. Компаративно, VPS хостинг ќе биде побрз бидејќи помалку корисници го делат секој сервер и се гарантираат ресурси. Сепак, квалитетот на серверите за хостирање исто така треба да се земе предвид.

Дали заедничкото хостирање е безбедно?

Дели хостингот е помалку безбеден во споредба со другите видови на хостинг бидејќи животната средина и ресурсите се споделени. Инфекцијата на една страница може да се шири и да вклучува други веб-страници сместени на истиот сервер.


Пресуда: Дали треба да одите со услуга за хостинг А2?

Прегледи за хостирање на А2 - Добри и лошите страни

Ако веќе немате хостинг провајдер, има малку да се разгледа тука. A2 нуди моќни карактеристики и големо искуство со клиентите на одговорни цени - што е од било која сметка добра и за домаќинот и за клиентите.

Нивните високи перформанси сервери, импресивни uptimes и добро ширење на планови ги направи лесно вкусен, без разлика што вашите потреби. Јас би рекол цврсто дека тие ги проверуваат сите право кутии кои се неопходни за стабилна и брза веб-страница.

Значи, A2 Хостинг е добар избор.

P / S: Дали овој преглед ви помогна?

Линкови кои упатуваат на A2 Хостинг веб-сајтот се affiliate линкови. Ако купувате преку оваа врска, тоа ќе ме кредитира како вашиот препорачувач. Ова е како го задржав мојот сајт жив за 12 + години и постојано додавав повеќе бесплатен хостинг осврти врз основа на вистински тест сметки - вашата поддршка е високо ценета. Купувањето преку мојата врска не ве чини повеќе - всушност, можам да гарантирам дека ќе добиете најниска можна цена за A2 хостинг.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.