ASmallOrange Review

Ревидирани од: Џери Лоу. .
 • Преглед Ажуриран: Фев 10, 2020
ASmallOrange
План за преглед: Мали
Ревидирани од:
Рејтинг:
Прегледано ажурирано: Февруари 10, 2020
Резиме
На кратко, Мали портокал не е преголем домаќин кој доаѓа со одлична техничка поддршка, но повисока цена. Домаќинот се препорачува ако не ми пречи да платите малку повеќе за квалитетна корисничка поддршка.

Мала портокалова (ASO) основана во Атланта повеќе од една деценија во 2003.

Некако компанијата потоа беше ко-сопственост и предводена од Даглас Хана неколку години подоцна. И во 2012, Мали портокал беше тивко стекнати од International Endurance International Group, која исто така поседува десетина популарни хостинг брендови, вклучувајќи iPage, Hostgator, и BlueHost.

Денес, компанијата е со седиште во Остин, Тексас, и има динамичен тим на 80 и е домаќин на повеќе од 45,000 веб-страниците.

Со цел да обезбеди најдобра можна услуга, АСО одржува два различни сервери во САД, во Далас, Тексас и во Дирборн, Мичиген.

Двата центри за податоци се фалат со високи перформанси, неутрални мрежи.

ASO е посветена на одржување на вашите податоци безбедни, а неговите центри за податоци вклучуваат голем број на безбедносни карактеристики, вклучувајќи ги и техничките техничари за поддршка на 24 / 7 / 365; физички идентификациски проверки, биометриски пристап и пристап до клучните картички; и целосен надзор над CCTV кој е поддржан од дигитално снимање на датотека.

* Забелешка: Ние веќе немаме сметка со Мали портокал во времето на пишување.

Споредба на мали портокали со други домаќини

За ваша препорака, еве што ќе добиете помалку од $ 5 / месечно со други евтини хостинг услуги.

Карактеристики / веб-домаќинАСОBlueHostВо движењеA2 ХостингЛице
План во прегледмалиПовеќеСтартувањеСвифтдополнителен
SSD престанок
пренос на податоци50 GBнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Складирање5 GB50 GBнеограниченнеограниченнеограничен
Бесплатна дневна резерва
Локација на серверот Само во САДСамо во САДСамо во САДСАД, ЕУ, АзијаСАД, ЕУ, Азија
Целосно судење за рефундирање90 денови30 денови90 деновиВо секое време30 денови
Дознај повеќепрегледпрегледпрегледпреглед
Специјален попуст?
Цена на регистрација
(12-месеци)
7.17 $ / месечно2.95 $ / месечно3.95 $ / месечно3.82 $ / месечно1.63 $ / месечно

Мали портокал хостинг планови

Муабет со хостинг

ASO дели хостинг планови доаѓаат во три различни големини: мал план (500 MB складирање, 5 GB пропусен опсег, домен 1), среден план (15 GB складирање, 150 GB пропусен опсег, неограничени домени) и Големиот план (30 GB складирање, 500 GB пропусен опсег, неограничен домен).

Цените се движат од $ 7.17 / mo до $ 25 / mo.

Сите дели хостинг планови вклучуваат SSD хард дискови, 24 / 7 / 365 Live Chat поддршка, е-мејл хостинг со POP3, IMAP, и веб-мејл пристап, FTP & SFTP пристап, Weebly веб градител, и управување со бази на податоци преку phpMyAdmin.

Клиентите исто така можат да инсталираат и конфигурираат различни скрипти со Softaculous автоматска скриптна инсталација, која е вклучена бесплатно со секоја хостинг сметка.

Моето искуство со мали портокали

Почнав да ја тестирам ASO заедничката хостинг услуга во март 2015 и тука се моите сознанија.

Што ми се допаѓа за ASO хостинг

 • Соба да се прошири - Во суштина не треба да се грижите за надградување на вашиот веб-домаќин на ASO.
 • Без надзор - АСО не го надгледува - го добивате она што го плаќате.
 • Дополнителни услуги за сопственици на зафатени веб-страници - Покрај своите хостинг услуги, АСО нуди веб дизајн, управување со сервери и услуги за оптимизација, за кои верувам дека е огромен плус за зафатени сопственици на деловни активности.

Она што не ми се допаѓа - недостатоци и проблеми

 • Не е многу сигурен - Просечното време на работа за A Мали портокал е 99.8%, што е под просекот за хостинг услуги во овој ценовен опсег.
 • Недостаток на избор на локација на серверот - Можете да ги хостирате само вашите веб-страници во САД; додека некои други хостинг компании со иста цена ви дозволуваат да изберете ја вашата хостинг локација.
 • Малку скапи - Вие може да биде домаќин само на еден веб-сајт во $ 7.17 / mo - ова е малку скапо и незгодно за корисници со повеќе веб-страници.
 • Правила за суспендирање на сметка - Ако ја надминете доделената ширина на опсег, вашата сметка на ASO може да биде суспендирана сè додека не се изврши понатамошно плаќање (прочитајте го TOS цитирано подолу). Замислете дека вашата веб-страница имала среќа, слета на насловната страница на Редит и не сте знаеле за тоа - катастрофа.

Мала портокалова TOS (11 - употреба на пропусен опсег)

11.2. Ако вашата сметка ја помине доделената сума, Мали портокал го задржува правото: а) да ја суспендира сметката до почетокот на следната распределба, б) да ја суспендира сметката додека не се набави поголем пропусен опсег на дополнителен надомест, в) да се прекине сметката до надградувате на повисоко ниво на пакет, и / или г) ви наплаќате дополнителен надомест за прекумерните трошоци.

Мали портокал Uptime преглед

Во март 2015 поставуваме WordPress афера на АСО, а следново е постигнато резултатите што ги снимивме (користејќи Uptime Robot). Имајте на ум дека последниот рекорд што го собравме беше датиран во јули 2016 - ние повеќе не ја следиме хостинг услугата Small Orange во времето на пишување.

ASO Uptime рејтинг за јули 2016 - 99.83%

ажурирано јули 2016
Мали портокал Хостинг Хостинг резултати за јуни / јули 2016 - 99.83%

ASO Uptime Резултат за февруари 2016 - 99.87%

асо - 201603
Тестот сајт домаќин на Мали портокал беше долу за повеќе од 40 минути во март. ASO има резултат под 99.99% uptime за два континуирани месеци.

ASO Uptime Резултат за февруари 2016 - 99.79%

aso feb 2106 uptime - 1 час 14 min прекинување поради 500 грешка на февруари 10
Мали портокалови резултати во февруари 2016. Местото на тестирање доживеа прекинување на 1 час и 14 минути поради грешка на серверот на Feb 10th, 2016.

ASO Uptime рејтинг за септември 2015 - 100%

асо септ време
Мали портокалови резултати за септември 2015: 100% uptime - ASO останува како еден од ретките реномираните домаќини на 5 во WHSR.

ASO Uptime Score (јули 2015)

ASO хостинг време за јули 2015. Местото за тестирање не се појавило за изминатите 804 часови.

ASO Хостинг Uptime Score (Mac - април 2015)

ASO uptime (марш - април 2015)

Мали портокал Сервер Брзина Тест

Ја проверуваме брзината на одговор на нашиот тест сајт од различни локации 8 и ги споредуваме резултатите со 10 милиони други веб-страници на BitCatcha.

Резултатите се следните:

aso feb 2016 брзина на одговор
Кредит: Битката. Можете да научите како работи серверот брзина во оваа статија.

Повратна информација за корисници: Другите искуства во мал портокал

Забелешка од Џери: Ние направивме голем број на анкети и работел со некои сопственици на веб-страници за нивниот хостинг преглед.

За мали портокали, имаме Рајан Чанг, сопственик на Nuke Blogger, како наш гостин да го сподели своето искуство. Неговиот блог беше претходно хостиран на "Мали портокали", а следново е неговото неодредено ревидирање на АСО. Ова мислењето само му припаѓа Рајан и не мора да ги одразуваат мислењата на моите или тимот на КОСР.

ASO преглед од Рајан Чанг

Кога го започнав мојот веб-сајт Nukeblogger, јас бев во потрага по веб-хостинг план кој имаше премија карактеристики, имаше некои скала, и понуди голема поддршка. Се сопнав на АСО откако некои гледаа наоколу. Ако сте експерт за индустрија, можеби ќе знаете дека АСО е во сопственост на Меѓународната група за истраги (ЕИГ), група која поседува многу низок квалитет и главно домаќини. Не знаев за EIG кога се пријавив и бев многу загрижен кога дознав. За среќа, АСО беше исклучок од правилото на ЕИГ (досега). Јас се регистрирав за "мал" дели хостинг план.

Планови и спецификации

Сосема е јасно дека ASO не е overselling - нивните планови не се многу скапи, но имаат многу малку "вредност" - на пример, додека други домаќини може да понудат 10gb или 50gb за $ 5 / месец, ASO нуди 1GB. Сепак, овој 1GB е SSD простор. Иако мојот веб-сајт не беше многу брз, речиси никогаш не беше бавен или долу. Никогаш не сум имал проблеми со базата на податоци или проблеми со PHP, како што би сакал со многу буџетски хостови. Исто така ги има сите стандардни функции како cPanel и Softaculous.

Што ми се допаѓа најдоброто - Поддршка на корисниците

Најдобрата работа за Мали портокали е нивната поддршка. Нивниот персонал за поддршка СЕКОГАШ одговорил во рок од 1 час (во поддршка на билетите). Повеќето од вработените се професионални. Всушност, нивното ниво на 3 поддршка често беше подобро од нивото 1 поддршка што ја уживав од многу EIG домаќини. Колку што се сетив, персоналот беше многу корисен и персоналот за разговор одговори во 10 секунди до секоја порака што ја испратив.

Она што не ми се допаѓа - Недостаток на "Вредност"

Разговарав со многу позитиви за Мали портокали, но тоа не е совршено - една од неговите стапици е нејзината цена. Тоа не е исклучително скапо (основниот план е само $ 35 годишно), но дава многу малку простор на дискот и пропусен опсег за таа цена - само 500mb всушност. Вие дефинитивно не може да биде домаќин на повеќе од една локација на таа количина на простор.

На пример Siteground обезбеди многу повеќе додатоци (претходно конфигуриран сервер, дневна резервна копија, скенирање на малициозен софтвер, неограничени домени) по поевтина цена кога ќе се споредуваат со големиот план за мали портокали.

Позитивни:

 • Голема поддршка
 • Добар Uptime
 • Индустриски стандардни спецификации

Конс:

 • Лоша вредност
 • Купи од страна на ЕИГ

Кој треба да користи мал портокал?

За да го сумираме, мислам дека Мали портокал е одличен за почетници за веб-хостинг кои имаат потреба од дополнителна поддршка и оптимизација за да им помогнат на нивните веб-сајтови - тоа дефинитивно не е за луѓе кои многу ја ценат цената и ако сте напреден професионалец кој е во потрага по брз хостинг, навистина нема многу потреба да се плати за премиум цената на Малиот портокал во замена за квалитетна поддршка што нема да ви треба.

Сепак, за почетници на кои им е потребна одредена рака, тоа е одличен домаќин.

Крајна линија - дали е мала портокалова за вас?

Според мое мислење, Мали портокал не нуди најдобра хостинг услуга во град. Главниот недостаток што го гледам е нивната скапа цена - плаќањето на $ 15 / mo за да биде домаќин на повеќе веб-страници на основна хостинг сметка е исклучено за повеќето сопственици на бизниси и блогери (домен имиња се толку евтини овие денови).

Нивната квалитетна поддршка за клиентите и никаква политика за надминување можеби не е нешто што корисниците ќе копаат.

Мали портокалови алтернативи

За да дознаете повеќе, посетете https://www.asmallorange.com/

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.