Дали треба да се одржува WordPress хостинг? Најдобар WordPress хостинг споредба (2020)

Член од Џери Лоу. .
Ажуриран: Jan 02, 2020

WordPress хостинг сервис провајдери често имаат сопствена мешавина на услуги кои ги поддржуваат нивните понуди. Некои од нив се уникатни, како што се напредните кеширање на SiteGround. Наместо да се обидеме да дебатираме за предностите на еден над другиот, ајде да погледнеме во некои од клучните карактеристики на неколку врвни управувани и Неменаџирани WordPress хостинг сервис провајдери.

WP домаќинВлезна ценаЦелосно се одржува?Алатка за поставувањеСлободна миграцијаGit интеграцијаПовеќеслојна подготвена?
Siteground3.95 $ / месечно
TMD Хостинг2.95 $ / месечно
Облаци10.00 $ / месечно
Kinsta30.00 $ / месечноПро план и погоре
ВП мотор26.00 $ / месечно
Може да се притисне25.00 $ / месечно
BlueHost19.95 $ / месечно
WPWebHost3.00 $ / месечно
Pagely45.00 $ / месечно
FlyWheel23.00 $ / месечноХонорарни и погоре
WebHostFace19.95 $ / месечно

Патем, ако се прашувате зошто сакате хост кој нуди WordPress специфичен хостинг пакет, многу врвни сајтови во светот денес работат на WordPress. Тие вклучуваат The New Yorker, БиБиСи Америка, TechCrunch, Кока Кола Франција и многу повеќе.

Тој е моќен, флексибилен, лесен за користење и има тони поддршка.

Кока Кола Франција верува во WordPress
Кока-кола е голем бренд и ако Кока Кола Франција верува во WordPress, можете и вие!

Што е WordPress хостинг?

А WordPress хостинг е веб-домаќин, кои се приспособат блогови (или сајтови), кои се изградени со WordPress.

Технички не постои такво нешто како „WordPress хостинг“.

Секој сервер што го поддржува PHP 5.2.4 (или повисоко) и MySQL 5.0 (или повисоко) може да биде домаќин на WordPress сајт.

Секоја споделена хостинг која поддржува инсталирање WordPress со еден клик и нуди WordPress алатки за развој (како што се WordPress стадирање и кеширање) може да биде добар домаќин за вашиот WordPress сајт.

Што се одржува WordPress хостинг?

Успеа хостинг WordPress беше наменет да биде консиерж услуга каде што домаќинот ќе обезбеди раце-оф WordPress инсталација и управување за своите корисници. Сепак, од она што го гледам денес, терминот се олабави и се зголеми за генерално вклучуваат веб-хостинг кој има широка WordPress-специфични карактеристики.

За време на вашето истражување, најверојатно наидовте на бројни компании за хостинг на WordPress и сфатив дека во некои случаи цените на хостинг на WordPress е доста повисока од просечниот хостинг кој можете да го добиете за колку што е кажано $ 2.75 месечно.

Ако сте како повеќето луѓе, тогаш најверојатно мислевте:

 • Зошто има толку голема разлика во цените?
 • Е воден WordPress хостинг дека многу подобро?
 • Дали треба раководен WordPress хостинг за мојот сајт?
 • Е воден WordPress хостинг вреди трошоците?
 • Кој дел од WordPress ќе биде управуван за мене?

Хостинг Услуги специфични само за WordPress, Зошто?

Jacky Chan е збунет со хостинг на WordPress

Да почнеме од основите: Поради популарноста на WordPress (тие напојуваа ~ 32% од интернет), многу веб хостинг провајдери избраа да додадат специјализирани управувани WordPress хостинг со нивната листа на услуги.

Успеа WordPress хостинг е еден вид на услуга понудена од страна на некои веб хостинг компании кои се одлучиле да понудат специјализирани WordPress услуги. Клучната разлика помеѓу разновидните хостинг услуги на WordPress е нивото на услуга на понуда.

На пример, веб хостинг сервис обезбеди може да одлучи да понуди 1-клик WordPress алатка за инсталација заедно со автоматски WordPress ажурирања; кои би можеле да се управуваат со WordPress хостинг.

На другиот крај на спектарот, може да имате управувано WordPress хостинг провајдер кој нуди WordPress специфична архитектура која ви нуди автоматски надградби, бекап или дури и WordPress специјализирани кеширање услуги наменети за подобрување на ефикасноста на WordPress-страниците.


Како се одржува WordPress хостинг Различни?

Ајде да размислиме за неколку ставки кои некои WordPress хостинг провајдери можат да ги понудат.

1-Специјализирани кеширање на WordPress

WordPress може да биде оптимизиран за побрзо да им служи на страниците ако се користи некоја форма на кеширање. Ако претходно сте работеле на WordPress-страница, ќе знаете дека постојат приклучоци што може да го направат ова, како на пример W3 Вкупно Кеш, Свифт перформанси, и WP најбрзиот Кеш. Во некои случаи, сепак, веб-домаќин дизајниран сопствен cacher кои се оптимизирани за нивните сервери и ова може да понуди предност пред општите приклучоци на WordPress кеширање.

Пример:

SiteGround нуди специјализиран додаток WordPress (SG Оптимизатор) и три нивоа на опции за кеширање (SuperCacher) да ја зголеми брзината на вчитување на веб-страницата.

2 - Пријателски за развој + Специјализирана безбедност

Да се ​​биде платформа за управување со содржини која е популарна и постојано ажурирана, WordPress често има надградби кои треба да се инсталираат за покривање на разни ставки, како што се подобрени функции или безбедносни надградби. Наместо постојано да го правите тоа, некои домаќини можат да извршат автоматско ажурирање за вас.

Исто така, бидејќи WordPress поддржува програмери да работат тесно со неговото јадро да се изгради приклучоци, исто така е подложна на 3rd партиски грешки, конфликти и слабости. Некои домаќини нудат подобрени услуги на WordPress кои можат да вршат безбедносни ревизии на овие 3rd партиски алатки за вашата безбедност.

Пример:

Успеа WP хостинг посебен подвиг - примери
WP-CLI, SSH, Git и WordPress областите за подршка кои се поддржуваат во Kinsta.

3 - експертска поддршка за WordPress

Нешто за кое се тврди дека е непроценливо за многу корисници, една клучна разлика во многу случаи е нивото на поддршка што е проширено на менаџирани корисници на WordPress. Често, вашата поддршка е обезбедена од вистински WordPress експерти кои се високо квалификувани во услугата, а не само генерички веб технички персонал за поддршка.

Пример:

Успеа WP хостинг посебен подвиг - примери
WP Engine вработува до 200 WordPress експерти за поддршка на нивните клиенти.

4- Прилагодливи контролни панели

Повторно затоа што се пријавувате за хостинг специфичен за WordPress, вашиот домаќин може да понуди персонализирана контролна табла за да управувате со вашите веб-страници и инсталациите. На пример земете ја таблата за Plesk WordPress подолу. Можете да управувате со надградби, најавувања или дури и клонирање инстанци од оваа единствена страница.

Пример:

Успеа WP хостинг посебен подвиг - примери
Прегледајте детални статистики, управувајте со поставките на DNS и пристапете до напредните алатки за сајтови, на контролната табла Kinsta.

Муабет наспроти Успеа WordPress Хостинг

Како што споменавме порано, клучот за менаџирање на хостинг на WordPress лежи во парична казна. Муабет со хостинг услуги честопати само значи дека ви се нудат веб-ресурси кои се делат со други корисници на еден сервер. Она што го правите на тој простор со тие ресурси зависи од вас.

На пример, можете да изградите и да стартувате статична веб-страница од HTML и некоја скрипта, може да извршите Joomla or Друпал - тоа би можело да биде ништо.

Успеа WordPress хостинг признава дека имате намера конкретно да го стартувате WordPress надвор од вашата сметка за хостинг. Како такви, овие ресурси и капацитетите продолжен до вас се оптимизирани специјално за WordPress.

Муабет со хостинг

 • Вид на хостинг план каде што ги споделувате ресурсите на серверот со други корисници.
 • Просечна цена: $ 5 - $ 15 / mo
 • WordPress ажурирања и одржување направено од страна на корисниците рачно.
 • Нема специјални алатки или техничка поддршка за развој на WordPress.
 • Нема посебни перформанси и безбедносни измени на WordPress

Успеа хостинг на WordPress

 • Редовен хостинг со дополнителни услуги и перформанси оптимизирани за WordPress веб-страниците исклучиво.
 • Просечна цена $ 30 - $ 200 / mo
 • WordPress надградби и одржување направено од компанијата за хостинг.
 • Стадинг и мултипликативни функции за развој на WordPress.
 • Подобра поддршка - Техничка поддршка во WordPress-релевантни прашања.
 • Подобро обезбедени - Посебни безбедносни правила и функции за WordPress.
 • Подобро брзина - Сервер конфигуриран специјално за WordPress.


Кога ви треба одржува WordPress хостинг?

Првично, мислев дека ова прашање е јасно и прашањето лесно се одолжува. Сепак, по понатамошни размислувања (и размислувања за други работи), водите се мавтаа малку. Бев во одреден момент кога бев земајќи ги предвид добрите и лошите страни на Виртуелни приватни мрежи, купувајќи нов телефон и неколку други работи - сето тоа одлично, но јас можев без работа.

За да ги влоши работите, морав да ги фрлам во мисли од бизнис перспектива и гледам од аглите на сајтови од различни големини. Можеби би можел да почнам со со кој мислам дека успеа WordPress хостинг е идеален за.

Мали и средни бизниси

ДА, ова би било апсолутно точно. Концептот на раководен WordPress хостинг едноставно врисова синергија со бизнис веб-страниците. Плановите нудат моќни комбинации на погодност, брзина и безбедност, за сите клучни елементи на бизнис-страницата треба да бидат загрижени.

Дополнителните безбедносни елементи се дури и поважни ако планирате да управувате со некоја платежна инфраструктура преку вашиот сајт.

Високи веб-страници (можеби големи блогови, сајтови за вести, итн)

ДА, јас би рекол дека ова ќе биде и за, едноставно поради тоа што ќе ги симне рацете на сопственикот на страницата. Исто така постои и експертиза на WordPress дека овие успеа планови нудат дека можете да потпора на.

Амбициозниот сопственик на сајтот

Можеби. Не сте таму во однос на сообраќајот, немате целосна комплетна вештина што ви е потребна за да изградите веб-страница од светска класа и можете да користите малку помош. Успеа хостинг WordPress може да ви даде дека екстра нога до. Прашањето ќе биде - дали сте спремни да платите за тоа?

Ова не е лесен избор, бидејќи цената често се тргува во однос на вградени карактеристики и други објекти за кои инаку би требало да ги платите со редовни планови за хостинг (што не треба чини повеќе од $ 5 / mo врз основа на нашата студија на пазарот).

Почетниот блогер

Не. Дури и ако спаѓате во категоријата за што мислите дека може да биде "амбициозен сопственик на веб-страница", започнете на дното. Ќе треба да научите некаде, и добивање лажица хранат и плаќање на високата цена на раководен WordPress хостинг за тоа е чиста глупост. Во секој случај, мала е веројатноста да ви треба многу од понудените карактеристики уште.


Најдобро одржуван WordPress Хостинг Ревидирани

Сега, да разгледаме конкретни препораки и зошто би избрале една платформа над другата. Reviewе разгледаме и споредиме некои од најдобрите провајдери за хостирање на ВП во овој дел.

1-SiteGround

SiteGround WordPress Планови за хостирање и цени
SiteGround WordPress Планови за хостирање и цени

Веб-страница: https://www.siteground.com/wordpress/ . Почетна цена: $ 3.95 / mo

Плановите за хостинг на WordPress на SiteGround се малку енигма за мене. Причината зошто го велам ова е поради комбинацијата на неколку работи. Прво, се разбира, е цената - почнувајќи од $ 3.95 месечно, стапката е едвај над нивната стандардна споделена хостинг услуга и цена под слични на Кинста.

Во исто време, тие нудат слична индивидуална архитектура на BlueHost, која започнува своите стапки на $ 19.99 месечно за хостинг на WordPress.

Проблемот е во тоа што слушнав многу добри работи за SiteGround и ги доживеав и нивните услуги за себе, кои се вообичаено извонредни. Па, како е можно тоа ценообразување?

За жал, мора да ве оставам со тој одговор засега. Можеби еден ден ќе дознаеме како SiteGround успева да понуди такви одлични услуги по оваа цена.

Погледнете ја ефикасноста на хостинг на SiteGround и коментарите на корисниците.

Значајни карактеристики на WordPress

 • Автоматски пренос на WordPress
 • SiteGround Super Cacher - специјален кеш на WordPress
 • SG-Git за WordPress репро создавањето

Позитивни:

 • Голема хостинг брзина и сигурност (силен uptime)
 • Повеќе избор на локации на серверот
 • Препорачано од WordPress.org
 • Корисна поддршка за разговор во живо (види го мојот прикриен преглед)
 • 1-клик WP стадинг, претходно инсталиран GIT за развој на WordPress

Конс:

 • Скапи обновување цена


2-TMD Хостинг

TMD Хостинг WP Хостинг зделка
TMD целосно управуван WordPress хостинг - сега на 65% понуда.

Веб-страница: https://www.tmdhosting.com/wordpress-hosting . Почетна цена: $ 2.95 / mo

TMD Хостинг е околу повеќе од 10 години и се смета за сигурен избор за оние кои имаат потреба од квалитетен веб-домаќин. Компанијата нуди евтини Успеа хостинг сервис на WordPress кој е претходно конфигуриран да даде максимални перформанси за веб-страниците на WordPress.

Најдоброто нешто во врска со TMD? Нивните цени се многу конкурентни. По цена од $ 2.95 / месечно, корисниците се домаќини на една веб-страница на WordPress на веб-серверот NGINX со основно кеширање (за лаик, ова значи голема брзина на серверот). Ако малку се надополнете и тргнете со TMD Business WordPress план, ќе добиете неограничено хостирање со бесплатен домен, стандарден SSL, NGINX веб-сервер, пример за меморија на 128 MB и премиум поддршка за WordPress.

Прочитајте го нашиот сеопфатен преглед на TMD Хостинг.

Значајни карактеристики на WordPress

 • Вграден WordPress средина
 • NGINX веб-сервер и пример за меморирање 128MB
 • Бит нинџа живеат заштита на малициозен софтвер

Добрите

 • Голема ефикасност на серверот
 • Избори од шест хостинг локации
 • 60-ден пари назад guarnatee
 • Голем попуст за нови регистрации (користете промо код "WHSR7")
 • Одлична поддршка на клиентите врз основа на нашето искуство

Конс

 • Некои помали проблеми со автоматско резервирање
 • Цените покачување по првиот мандат


3-Облаци

Облаци управувани со WordPress хостинг
Облаци управувани со WordPress хостинг.

Веб-страница: https://www.cloudways.com/wordpress-cloud . Почетна цена: $ 10 / mo

Додека Cloudways не е посветена WordPress хостинг платформа, таа не доаѓа во игра тука поради комбинација на неколку фактори. Првиот е тоа што дава пристап до голем број Облак платформи за да изберат. Ова значи дека има голема флексибилност во зависност од она што ви треба.

Второто клучно нешто е тоа што не ги поседува овие платформи, туку наместо тоа, ги нуди своите услуги како системски интегратор - помагајќи ви да го олесните движењето кон Cloud. Нивните дополнителни услуги вклучуваат WordPress специфични дополнителни, како што се специјализирани кеш додатоци, како и нивните сопствени CDN.

Поради овие фактори, резултатот е потенцијално моќна успеа Облак платформа која најверојатно може да се натпреварува со било посветен WordPress хостинг провајдер на пазарот.

Прочитајте го нашиот сеопфатен преглед на Cloudways.

Значајни карактеристики на WordPress

  • Бриз WordPress кеш приклучок
  • Magento Full Cache
  • Radis поддршка за подобри перформанси за DB
  • CloudwaysCDN

Добрите

 • 24 × 7 разговор во живо и билети за поддршка
 • Автоматски бекап
 • Вградени однапред кеширања

Конс

 • Може да биде скапо во зависност од избраната платформа
 • Ограничена серверска контрола
 • Некои прашања за поддршка


4-Kinsta

Kinsta хостинг за WordPress
Планови за хостирање на Kinsta WordPress и цени.

Веб-страница: https://kinsta.com . Почетна цена: $ 25 / mo

Започнувајќи со стрмни $ 30 месечно за хостинг на WordPress, Kinsta е вид на скапи. Сепак, како и секогаш, ѓаволот е во детали и јас ќе го споделам со вас една многу добра причина за цените што ги има Кинста. Вашиот план е изграден на комбинација на Nginx, LXD контејнери, PHP 7 и MariaDB, сите хостирани на Google Cloud Platform за брзина на молња. Во суштина, ќе градиш инфраструктура на класа на Google.

Ова вклучува проширување на Cloud технологијата која вклучува Google API-и, Cloud SQL и Compute Engines, па дури и услуги за големи податоци. Што се однесува до способностите на WordPress, вие се пријавувате со големите кучиња ако одите со Kinsta.

Прочитајте сеопфатен преглед на Kinsta.

Значајни карактеристики на WordPress

 • Скала колку што е потребно - Хостинг напојуван од Google Cloud Platform
 • Бесплатни миграции на сајтови со вградена база на податоци за пребарување и замена на алатката
 • Вграден DDoS откривање, хардверски огнени ѕидови и следење на работата
 • Избор на локации на 18 серверот

Добрите

 • Одлична брзина на серверот и хостинг
 • Експертска поддршка за WordPress
 • Локациите на центарот за податоци на 18 се достапни низ целиот свет
 • Долга листа на развивачи-пријателски карактеристики
 • Инсталиран контролен панел кој е импресивен и интуитивен

Конс

 • Скапи за блогерите што работат на повеќе ниски сообраќајни локации
 • Хостинг само за WordPress - Не поддржува е-пошта


5-WP мотор

WP Engine = најдобар хостинг за WordPress?
Планови за хостирање на WordPress, WordPress и цени.

Веб-страница: https://www.wpengine.com/ . Почетна цена: $ 35 / mo

А чекор во цената од дури Kinsta, WP мотор започнува на $ 35 месечно, а тоа е за еден WordPress инсталација сајтови. На прв поглед, нивните карактеристики се импресивни, вклучувајќи ги и услугите како што се Amazon S3 интеграција и Global CDN.

Она што го чувствувам е нивната клучна продажна точка, сепак, е дека тие градат локации на Битие Рамковниот. Битие е масовен екосистем на делови за WordPress и во суштина е она што е потребно за да се собере најдобрата WordPress страница во градежни блокови.

Од брзината до безбедноста, па дури и естетиката, постои нешто во рамката Genesis која едноставно вика "професионален WordPress" - и тоа е она за што плаќате.

Проверете ги прегледувањата на корисниците на WP Engine и резултатите од серверот.

Значајни карактеристики на WordPress

 • Нуди рамка за Битие
 • 24 / 7 / 365 Поддршка на корисниците
 • Силен партнерски екосистем

Позитивни:

 • Битие Рамковниот
 • Агилна средина за развој - подготвени се развојни и стоп-сайти
 • 60-ден гаранција за враќање на парите без договор за заклучување

Конс:

 • Скапи за сопствениците што работат повеќе ВП-страници
 • Нема е-мејл хостинг
 • Нема директен пристап до. Htaccess датотеката


6- Притиснување

Притисни за одржувани планови за хостинг на WordPress.
Притисни за одржувани планови за хостинг на WordPress.

Веб-страница: https://www.pressable.com . Почетна цена: $ 45.00 / mo

Притисокот беше започнат во Тексас во 2010 како Zippykid, чија цел беше специфично хостинг пазарот на WordPress. Компанијата планира да се фокусира на врвни услуги со поддршка на сигурна опрема и инфраструктура, така што нејзините клиенти би можеле да се концентрираат на градење на одлични WordPress сајтови, наместо да се справат со техничките проблеми.

Во 2013, тоа беше подложено на сеопфатна сеопфатна реконструкција на архитектурата, што доведе до широки индустриски признанија за брзина, сигурност и услуга. Денес тие имаат таква гордост во својата извонредност што им нудат на потенцијалните купувачи голема гаранција за враќање на парите од 90-ден.

Тие се крајно фокусирани како веб хостинг компанија и се справуваат само со еден главен производ; Успеа хостинг на WordPress. Иако не доаѓа евтино и почнува со минимум од $ 45 за најнискиот план, Pressable има стекнато значително влечење на пазарот.

Исто така е поддржана од тоа да биде само одржуван WordPress хостинг провајдер кој се препорачува на WordPress.com.

Клучниот елемент на нивниот успех е во поддршката на корисниците. Тие нудат поддршка за Белата ракавица која нуди голем број напредни технички услуги за клиентите. Од анализите на пред-миграциските перформанси до консултативна дијагностика, Пренаплатливи барања за спасување на нивните клиенти 33% повеќе од конкуренцијата.

Нивниот успех ги гледа денес, играјќи домаќин на широк спектар на муштерии, кои се движат од старт-ап до целиот Fortune 1000 компании.

Определување

 • Слободна миграција
 • Целосно успеа со дневна резерва
 • Поставени локации за подготовка
 • Бесплатни SSL сертификати
 • WordPress Мулти-сајт подготвени
 • АПИ и пристап до препродавач
 • Слободен Jetpack Premium за сите сметки

Добрите

 • Сигурен и флексибилен - придвижуван од Rackspace Hybrid Cloud
 • Хостинг план дизајниран за бизнис и програмери
 • Бесплатни CDN, SSL и Jetpack Premium за сите сметки

Конс

 • Скапи - Не за помали блогови или бизниси со помал буџет


7- BlueHost

Bluehost = најевтиниот хостинг за WordPress
Планови за хостирање на BlueHost на WordPress и цени.

Веб-страница: https://www.bluehost.com/wordpress . Почетна цена: $ 19.99 / mo

Почнувајќи на $ 19.99 месечно, BlueHost е цена исклучително конкурентна како управуван WordPress хостинг провајдер. Сигурна сум дека причината зошто тие можат да го направат ова е затоа што тие се потпираат на многу сопственички елементи, наместо да работат со големите кучиња, како што се Google Cloud и Genesis.

Земете ја, на пример, брзината на која тврдат дека - тоа е управувано од внатрешна обичајна архитектура која има за цел да го оптимизира искуството на WordPress. Со скапото јадро внатрешно управувано, тие потоа се потпираат на партнерства со други провајдери како што се МОЈО пазар да ја зајакне понудата.

Интересен факт: BlueHost е во сопственост на International Endurance Group - компанија која исто така поседува Hostgator и iPage.

Погледнете ги коментарите на корисниците на BlueHost и податоците за перформансите на серверот.

Определување

 • Прилагодена WordPress-оптимизирана архитектура
 • Прилагодено контролен панел
 • Интегрирани безбедносни карактеристики на SiteLock

Добрите

 • Препорачано од WordPress.org
 • Веб-домаќин со речиси 20 години на докажани бизнис учинокот
 • Многу простор за растење - корисниците добиваат да ги надградат своите хостинг сервери на VPS и посветен хостинг по разумна цена

Конс

 • Цената се зголемува за време на обновувањето
 • Повеќето надградби на серверите доаѓаат во дополнителни трошоци


8-WP веб-домаќин

WP Веб Домаќинот = евтини алтернативни хостинг за WordPress
Планови за домаќинство на WordPress, WordPress и цени.

Веб-страница: https://www.wpwebhost.com/. Почетна цена: $ 3 / mo

Колку што можам да кажам, WP Web Host нуди основни функции за подобрување на WordPress во својот WP хостинг план, многу сличен на SiteGround. Со оглед на моето искуство со SiteGround, сепак, не сум заинтересиран да се смеам на нивните цени кои започнуваат од $ 3 месечно.

WP Web Host нуди приспособена архитектура за која смета дека е "наменски изградена" за WordPress, па дури и фрла во слободна употреба на Дистрибутивна мрежа за содржина. Потоа, постојат бесплатни теми и WordPress Toolkit, за полесно управување со сајтови.

Таа, исто така се интегрира со разни популарни алатки за трети лица, како што се JetPack и нуди сеопфатни WordPress сигурносни и аналитички алатки. Не е лошо за цената, би рекле.

Прочитајте го нашиот сеопфатен преглед на WP Web Host.

Определување

 • JetPack Personal и Professional доаѓа со планот
 • 100 + Starter WordPress теми
 • 14 денови на резервни архиви

Добрите

 • Нови пријателски - Лесен за користење интерфејс
 • Конкурентни цени (најевтиниот план започнува на $ 3 / mo)
 • Долг бесплатен пробен период - 100 дена гаранција за враќање на парите
 • Слободен JetPack личен во WP Lite план и JetPack Professional во повисоки планови

Конс

 • Цената се зголемува за време на обновувањето
 • Без разговор во живо и телефонска техничка поддршка
 • Мешани резултати во нашиот тест за брзина


Се одржува WordPress Хостинг токму за вас?

Се одржува WordPress Хостинг право за вас?
(Хмм ... дали е ова право за мене?)

До сега мора да се размислува дека Успеа WordPress Хостинг е AWESOME. Сепак, како и со сè, постојат добрите и лошите страни, двете страни на секоја приказна така да се каже.

Значи, кои се предностите и недостатоците на одржувани WordPress хостинг?

Предности

 • Побрзо брзина - Поради оптимизираната природа на одржувани WordPress хостови, обично добивате фантастична архитектура за да ги стартувате веб-страниците на WordPress. До кој степен зависи од домаќинот, но генерално, ова би било побрзо од редовниот споделен хостинг
 • Вградени алатки за WordPress - Овие се движат од сите тркалезни алатки како што се jetpack до WordPress теми за да го користите. Тие знаат дека ќе трчате WordPress и ќе го обезбедат тоа.
 • Поддршка за WordPress - Наместо да се потпираат на техно, од кои се очекува да знаат сè, управувани WordPress домаќин често ангажираат WordPress експерти за вас. Овие специјалисти ќе ги знаат сите совети и трикови кои можат да ви помогнат во секое време, насекаде.
 • Автоматски ажурирања - Поради модуларната природа на WordPress, мора да ги ажурирате не само основни датотеки, туку и секој приклучок кој го извршувате. Успеа домаќините на WordPress може да ги задржат сите овие ажурирани за вас, намалувајќи ги безбедносните ризици.
 • Алатки за програмери - Настрана од претходно изградени алатки, управувани WordPress хостинг провајдери знаат дека WordPress сајт поседува често сакал да нескопосник. Како такви, тие ќе ви дадат пристап до развојни алатки и околини со кои ќе можете да играте, а не да го уништите вашиот сајт во процесот.

Значи, она што е лоша работа?

Недостатоци

 • Цена - Речиси еднострано, Успеа хостинг WordPress е поскапо од стандардни евтини дели хостинг понуди. Ако најдете план кој е иста цена (или не дај Боже, поевтино), тогаш знаете дека добивате загрижени.
 • Само WordPress - Вие побаравте WordPress и добивате WordPress. Сакате да го промените вашиот ум? Промена на вашиот хостинг провајдер или да преминете на сосема поинаков тип на план. Но, тоа обично значи миграција на местото.
 • Автоматски ажурирања - Да, ова може да биде и недостаток, ако се одлучите за автоматско ажурирање. Има моменти кога програмерите (на WordPress или други приклучоци) прават бу-бу и и објави ажурирање што е катастрофално за своите корисници. Вашиот систем автоматски ќе се ажурира. Ако не сте наоколу и не го разбирате, не можете да направите ништо.

Завршни мисли за "најдобрата" хостинг на WordPress

Лично, мислам дека ова навистина е услуга на консиерж. Чувствувам дека одржувањето на WordPress хостинг генерално нуди барем некоја форма на бенефиции, но тоа не е наменето за секого. Како што сум наведени погоре, сметаат дека вашата ситуација пред да се гледа кон Успеа хостинг WordPress.

Една голема поента што би сакала да ја нагласам е техничката способност. Мое мислење е дека техничките вештини, барем основни технички вештини, треба да бидат дел од вашата вештина, ако планирате да поседувате успешен, голем простор.

Тоа не е наука за ракетни науки, има буквално стотици туториал и форуми за да се научи и мора да играте за да ги измамат наоколу во WWW. Игнорирањето на технологијата во целост е чиста мрзеливост - и може да ве чини еден ден.

Со тоа, одлуката е во ваши раце.

Чекај, што е со WordPress.com?

WordPress.com, управувана од Automattic, Inc, е сервис страница каде што можете да ги градите и да ги хостирате вашите WordPress страници.

WordPress.com е најпопуларните платформи за блогирање таму - и со добра причина.

Wordpress.com статистика
Повеќе од 77 милиони мислења објавени на WordPress.com во јуни 2018 сам (извор)

Неговите постоечки шаблони се толку лесни за користење што дури и најискусниот архитект на веб-страници може да се движи кон нив за да создаде убава, професионална веб-страница - а да не спомнуваме дека за искусен инвеститорот, сајтот е многу прилагодлив. WordPress.com, исто така, доаѓа со илјадници готови приклучоци и вградени метрички локации.

И најдобро од сè, тоа е потполно бесплатно!

Звучи добро? Не, навистина. Постојат неколку прашања кои треба да ги знаете со WordPress.com.

 1. Ограничена монетизација - За многу блогери, нивниот блог е нивниот бизнис - што значи дека треба да го заработат. Но, WordPress.com применува тони ограничувања на блогот на корисниците - на пример, не се дозволени придружни врски.
 2. Грди домени - вградениот хостинг во WordPress.com им обезбедува на сопствениците на сајтови делумно избраниот домен - што значи дека тие можат да го одберат нивното име на домен, но системот додава дополнителен стринг до крај; резултатот е долг URL (нешто како myblog.wordpress.com), што не е само тешко за потенцијалните посетители да се сетат.

Платените хостинг провајдери, како оној што го споменавме погоре, нудат многу поголема флексибилност за работи како складирање, поседување на рекламниот простор, безбедноста и преносливоста на сајтови.

* Забелешка: WordPress.com не е ист како WordPress.org. WordPress.org е страницата каде што можете да ја преземете апликацијата WordPress што ја користите за да изградите сайт.