Најдоброто веб-хостирање во 2020 година (засновано врз вистински случаи и случаи на употреба)

Updated: Dec 02, 2020 / Article by: Jerry Low

Одлична хостинг услуга ви овозможува лесно да ја поставите вашата страница и да растат без многу главоболка во способноста и конфигурацијата на серверот.

Но, бидејќи различни веб-страници имаат различни потреби - што е најдобро за мене, можеби не е соодветно за вас. Воведната страница од 20 „најдобри провајдери на веб хостинг“ може да биде корисна за оние кои само прелистуваат; на сериозните купувачи на хостинг им требаат повеќе детали.

Од долгиот список на нашите прегледи за хостирање, Избрав 10 најдобри компании за веб хостинг:

Ние ќе ги разгледаме поединечно и ќе ги споредиме нивните различни случаи на употреба на оваа страница.


10 најдобри веб-хостинг компании: Добри-против-лошите страни и пресуда

1. InMotion хостинг

Локална компанија за хостинг со седиште во Лос Анџелес е основана во 2001. Исто така поседува и управува со веб хостинг хаб.

 • Лајт: $ 2.49 / mo
 • Стартување: $ 4.99 / mo
 • Моќ: $ 7.99 / mo
 • на: $ 12.99 / mo
 • Клучни карактеристики: Бесплатен домен, неограничено складирање, хостинг за е-пошта, авто-SSL, градител на повлечете-и-пушти, 90-дневна гаранција за враќање на парите.

InMotion хостинг

Добрите

 • Солидни перформанси.
 • 24 × 7 разговор во живо и телефонска поддршка.
 • Бесплатна миграција на страници за нови клиенти.
 • 50% попуст (ексклузивно) кога ќе нарачате преку нашата промо-врска.

Конс

 • Цените на домаќините се зголемуваат по првиот мандат.
 • Нема моментално активирање на сметка - проверка на телефонот.

 

Профил на компанијата

InMotion Хостинг беше основана од страна на Сунил Саксена и Тод Робинсон во 2001. Компанијата во моментов поседува три канцеларии во Лос Анџелес, Калифорнија, Вирџинија Бич, Вирџинија и Денвер, со центри за податоци во Лос Анџелес, Калифорнија и Ашбурн, Вирџинија.

Тие исто така поседуваат и управуваат со веб хостинг хаб и моментално вработуваат вработени во 300 во нивната компанија.

Резиме на преглед

InMotion Hosting е веб-домаќин за кој можам лично да гарантирам - Мојот нов проект ДомаќинСкор е домаќин на InMotion VPS и јас сум многу среќен со нивниот настап.

InMotion Хостинг е во домаќин на играта скоро 20 години - нивната долга деловна учинок докажа дека тие се едни од најдобрите даватели на хостинг на пазарот.

Неколку работи што го истакнуваат хостингот InMotion се нивните стабилни сервери (кои секогаш добиваат> 99.98% uptime) и нивната одлична поддршка за клиенти. Ако имате какви било проблеми или прашања, нивната поддршка за клиенти е секогаш брза да одговори.

Компанијата нуди три споделени планови за хостинг кои се одлични за веб-страниците со мала до средна големина; како и VPS и посветен хостинг за поголеми страници.

Прочитајте го мојот целосен преглед на хостинг за InMotion овде

Погоден за

InMotion Lite (започнува од 2.49 УСД / месечно) е одличен за новости, индивидуални блогери и хонорарни преведувачи кои бараат решено прифатливо решение за хостинг.

За електронска трговија и веб-страници со поголем сообраќај - ви го препорачуваме VPS-1000HA-S на InMotion (започнува со 22.99 УСД / месечно).


2. InterServer

Secaucus, компанија со седиште во Њу Џерси, основана од Мајкл Лаврик и Џон Кваљери во 1999.

 • Муабет со хостинг: $ 4 / mo
 • Планови VPS: Започнете со $ 6 / mo
 • Посветени планови: Започнете со $ 70 / mo
 • Клучни карактеристики: Неограничено складирање, цена за регистрација заклучена за живот, 100% домашна поддршка, флексибилни VPS хостинг планови.

Interserver

Добрите

 • Солидни перформанси.
 • Гаранција за ценовна гаранција за заеднички хостинг и VPS хостинг.
 • Бесплатна миграција на страници за првпат корисници.
 • 100% поддршка за корисници во куќата.
 • Домашен развиен скенер за вируси и малициозен софтвер.
 • Пробајте само за само 0.01 $ првиот месец (код за забава: WHSRPENNY)

Конс

 • Локација на серверот само во САД.

 

профил на компанијата

Мајкл Лаврик и Џон Кваљери основаа InterServer во 1999 кога беа двајца средношколци. Нивната визија за компанијата беше да се обезбедат услуги за податоци по пристапни цени додека сеуште се одржува ниво на услуга и поддршка.

Веб хостинг провајдер во моментов поседува два центри за податоци кои се наоѓаат во Secaucus, NJ и Лос Анџелес, Калифорнија; и нуди широк спектар на хостинг услуги, како што се заеднички хостинг, облак хостинг, и посветен сервери, меѓу другите.

Резиме за преглед

И покрај тоа што не е неопходно главно име во индустријата за хостинг, ИнтерСервер успева да го привлече нашето внимание откако ќе ја запознам компанијата подобро.

Се разбира, не боли што тие нудат солидна услуга за хостирање во голема зделка и флексибилноста за надградување на вашиот план до VPS и посветен хостинг штом вашата страница ќе почне да расте.

Она што е навистина уникатно за ИнтерСервер е нивното ветување дека ќе им овозможат на своите клиенти достапен план за хостинг. Нивниот споделен план е единствениот во овој список што нуди заклучена цена откако ќе се регистрирате, што во моментов изнесува 4 УСД / месец, ПРЕД, ако се регистрирате 3 години.

Прочитајте го мојот детален преглед на ИнтерСервер овде

Погоден за

Заедничкиот хостинг Интерервер е одличен за индивидуални блогери и мали бизниси. За поголеми претпријатија и веб-страници со голем сообраќај - нивните сервери за колокација базирани на VPS и NJ нудат многу флексибилно решение.


3. SiteGround

Основана во 2004 од страна на група универзитетски пријатели. Канцеларии во Бугарија, Италија, Шпанија, Обединетото Кралство и САД.

 • Стартување: $ 6.99 / mo
 • GrowBig: $ 9.99 / mo
 • GoGeek: $ 14.99 / mo
 • Клучни карактеристики: Вградено кеширање на CMS, хостирање по е-пошта, овозможено HTTP / 2, ајде да криптираме SSL со вајлдкард.

Siteground

Добрите

 • Солидни перформанси.
 • Вграден Ајде да шифрираме Standard & Wildcard SSL.
 • Бесплатна миграција на страници за нови клиенти.
 • Корисна услуга за корисници во разговор во живо (видете ја мојата студија)
 • Избор на локации на сервери на три континенти.
 • HTTP / 2, вграден лаптоп, NGINX.

Конс

 • Хостирањето на цените се зголемува по првиот мандат.

 

профил на компанијата

SiteGround е основана во 2004 од страна на група универзитетски пријатели во Софија, Бугарија. Денес, компанијата ја предводат Тенко Николов, Ренета Танкова и Николај Тодоров.

Компанијата оттогаш прерасна за вработување на лица со 400 со канцеларии лоцирани во Бугарија, Италија, Шпанија, Обединетото Кралство и САД. Тие во моментов поседуваат големи центри за податоци 6 кои се наоѓаат во САД, Холандија, Обединетото Кралство и во Сингапур.

Резиме за преглед

Друга цврста хостинг компанија, SiteGround е една од ретките компании кои се стреми да обезбеди сигурен хостинг сервис со иновативни функции.

Една таква особина е Super Cacher, која е вградена алатка за кеширање која може да ги зголеми веб-страниците побрзо. Друга карактеристика е способноста да го инсталираме Let's Encrypt SSL со само неколку кликања, што го прави крајно погодно за корисниците да го обезбедат нивниот веб-сајт.

Додека нивната цена за обнова може да се смета за малку стрмна, дефинитивно вреди за квалитетот на хостинг што го добивате за возврат. Мислам дека SiteGround е погоден за сопственици на деловни активности и професионални блогери кои сакаат решение за хостинг без грижа.

Целосен преглед на SiteGround тука

Погоден за

Newbies, индивидуални блогери, мали и средни бизниси, хонорарни преведувачи, непрофитни организации, развивачи на веб-страници, напредни корисници на WordPress, e-commerce, онлајн продавница и големи форуми на веб-страници.


4 Грин Гикс

Со седиште во Агура Хилс, Калифорнија; основана во 2006.

 • Стартер: $ 2.95 / mo
 • на: $ 5.95 / mo
 • Премиум: $ 11.95 / mo
 • Клучни карактеристики: 300% зелен хостинг (врв на индустријата), избор на четири локации на сервери, одлични одлики за брзина, Ајде да шифрираме Wildcard SSL.

зеленикави

профил на компанијата

Добрите

 • Солидна изведба на серверот - оценет со А во сите тестови.
 • Пријателски за животната средина - 300% зелено хостинг (врв на индустријата).
 • Теми за бесплатни генезиски рамки и СтудиоПрес.
 • Автоматско инсталирање и обновување на SSL.
 • Бесплатна миграција на страници + градител на лесни страници.

Конс

 • Надоместоците за поставување ($ 15) не се враќаат.
 • Зголемување на цените за време на обновувањето.

 

Основана во 2006 од Треј Гарднер, компанијата има корист од своето долгогодишно искуство во неколку големи хостинг компании. Денес, Треј и неговиот искусен основен тим на професионалци го изградија GreenGeeks во здрава, стабилна и конкурентна компанија.

Корените на компанијата лежат во Северна Америка и служат повеќе од клиентите на 35,000 со повеќе од 300,000 веб-страниците. Како еко-пријателска компанија, таа се посвети себеси да остави позитивен енергетски отпечаток и ја заменува искористената енергија со тројно енергетски кредити кои се користат.

Резиме за преглед

GreekGeeks е малку мешана вреќа со трикови за нас.

Од една страна, како технолошки геок кој сеуште се надева дека ќе има Земја (и животот на неа) околу подолго време, ја ценам еколошката привлечност. Од друга страна, останувам малку лек за нивната тактика на еден план-како-сите.

Се чини дека постои несогласување во рамнотежата тука и сигурен сум дека не сум фатил сè. Сепак, исто така, имајте на ум одличната брзина перформанси што GreenGeeks серверите покажаа во нашите тестови.

На лично ниво, јас чувствувам дека ова е домаќин кој ќе се восхитува со ништо од блог дури и до мал бизнис. Всушност, мислам дека тоа е идеално место за почетник да биде домаќин на нивниот сајт, со оглед на објектите, цените и достапните ресурси.

Дознајте повеќе во прегледот на Тимотеј GreenGeeks

Погоден за

Било кои корисници бараат еколошко решение за хостирање, новости, индивидуални блогери, мали и средни бизниси, буџетски корисници, хонорарни преведувачи и непрофитни организации.


5. Hostinger

Основана 2004, Хостингер е компанија за хостинг буџет што работи на повеќе центри за податоци низ целиот свет.

 • Едноставно делење: $ 0.99 / mo
 • Премиум дели: $ 2.89 / mo
 • Бизнис дели: $ 3.99 / mo
 • Клучни карактеристики: Бесплатен домен, градител на веб-страници за нови посетители, евтини .xyz домен, најевтин хостинг план.

Hostinger

Добрите

 • Солидни перформанси.
 • Curl, Cron Jobs, MariaDB и InnoDB, SSH пристап за буџетски планови.
 • Бесплатна услуга за миграција на страници за нови клиенти.
 • Зиро (напреден градител на страници) вклучен во сите споделени планови.
 • Автоматско инсталирање и обновување на SSL.
 • Избор на локации на сервери на осум локации.

Конс

 • Цените на домаќините се зголемуваат по првиот мандат.
 • Делумна поддршка во инсталацијата со еден клик за Single Shared Plan.

 

профил на компанијата

Во моментов на чело со главниот извршен директор Арнас Ступопелис, Хостингер за прв пат е основана во 2004 како компанија за хостинг медиуми во Каунас, Литванија. Неколку години подоцна, тие исто така започнаа 000Webhost, бесплатен веб хостинг сервис без реклами.

Резиме за преглед

И покрај тоа што е буџетска компанија за хостирање, Hostinger има центри за податоци 8 кои се наоѓаат низ целиот свет, а Сингапур е нивниот најнов додаток. Тие се исто така локализирани во земјите на 39 и е целосно регистриран ICANN регистратор.

Од своето основање, Hostinger прерасна во добро позната хостинг компанија која може да се пофали со 29 милиони корисници со просек од 20,000 нови кориснички регистрации секојдневно низ светот во 2017.

Клучот за нивниот успех? Нуди еден тон на премиум хостинг карактеристики по конкурентна ниска цена (една од најевтините на пазарот, види табела) за своите корисници.

Hostinger вреди да се провери дали сакате колку што е можно повеќе можности за хостинг, без потреба да го издувате вашиот буџет.

Дознајте повеќе во мојот детален преглед на Хостингер

Погоден за

Newbies, индивидуални блогери, мали и средни бизниси, буџетски корисници, хонорарни преведувачи и непрофитни организации.


6. A2 Хостинг

Со седиште во Ен Арбор, Мичиген; основана во 2001.

 • Лајт: $ 2.96 / mo
 • Свифт: $ 3.70 / mo
 • Турбо: $ 7.03 / mo
 • Клучни карактеристики: Вграден CCHER cacher, бесплатен SSL, гаранција за враќање на парите во секое време.

A2 Хостинг

профил на компанијата

Добрите

 • Солидни перформанси.
 • Добро оптимизиран за најдобри перформанси на серверот.
 • Секогаш гаранција за враќање на парите.
 • Избор на локации на сервери на четири локации.

Конс

 • Само планот Турбо поддржува HTTP / 2.
 • Поддршката за разговор во живо не е секогаш достапна.

 

Предводен од извршниот директор Брајан Мутиг, хостинг A2 беше основан во 2001 во Ен Арбор, Мичиген, и тогаш беше познат како Иникинет.

Оттогаш, независно сопственост на веб-хостинг провајдер го промени своето име и отиде да биде домаќин на илјадници истакнати сајтови преку нивните заеднички, препродавач, VPS, и посветени планови.

Резиме за преглед

A2 Хостинг траеше долго време, и тие успеаја да останат околу тоа долго фокусирајќи се на она што го прават најдобро: да се биде најбрзиот веб-домаќин.

Со вградената алатка за кеширање наречена A2 Optimized Tool, сајтовите што се хостирани на A2 Хостинг вчитува многу побрзо од повеќето веб-домаќини. Плус, немате никакво техничко знаење или немате конфигурација на домаќинот за да го овозможите. Со карактеристики и технологии како што се SSD складирање, Railgun Optimizer и пре-конфигуриран кеширање на своите дели хостинг клиенти, тие продолжуваат да го подигнуваат стандардот за заедничка хостинг брзина.

Ако брзината е важна за вас, тогаш хостинг A2 е дефинитивно вреди да се одјавите.

Прочитајте го целосниот A2 Хостинг преглед

Погоден за

Newbies, индивидуални блогери, мали и средни бизниси, корисници на буџети, хонорарни преведувачи, непрофитни организации, развивачи на веб-страници, напредни корисници на WordPress, е-трговија, онлајн продавница и големи форуми на веб-страници.


7. TMD Хостинг

Основана во 2007, TMD хостинг ги опфаќа сите решенија за хостинг опсег: Заеднички, препродавач, VPS Cloud, WordPress управувана и посветена.

 • План за почетници: $ 2.95 / mo
 • Бизнис План: $ 4.95 / mo
 • План за претпријатија: $ 7.95 / mo
 • Клучни карактеристики: Бесплатен домен, Weebly подготвени, 60-дневен бесплатен пробен период, NGINX, Ајде да ја криптираме WildCard SSL, специјален код за попуст „WHSR7“.

TMD Хостинг

Добрите

 • Цврсти перформанси на серверот.
 • Јасни упатства за ограничување на серверот.
 • 60 ден гаранција за враќање на парите
 • Голем попуст за нови регистрации
 • Бесплатна услуга за миграција на страници за нови корисници.

Конс

 • Скапи обновување цена.

 

Профили на компанијата

TMD хостинг е околу повеќе од 10 години и се смета за сигурен избор за оние кои имаат потреба од квалитетен провајдер за хостирање.

Со четири центри за податоци кои се распространети низ Соединетите држави и прекуокеанскиот центар за податоци во Амстердам, на TMD хостинг му се доделува избор на уредник за компјутер.

TMD хостинг нуди различни планови за хостирање, вклучувајќи споделени, препродавачи, VPS, облак, управувана со WordPress и посветени хостинг услуги.

Резиме преглед

TMDHosting не е совршен, но јас препорачувам TMD хостинг за блогери или бизнис со мала до средна големина, во потреба од веродостојно решение за веб-хостинг. Не само што тие нудат стабилни перформанси на серверот и тони корисни функции, туку имаат и некои од најдобрите тим за поддршка на клиенти во индустријата.

Ако го разгледувате заедничкиот хостинг план, би препорачал да одите за ниво на бизнис план, бидејќи долгорочните трошоци се повеќе или помалку исти ($ 8.95 / mo vs $ 9.95 / mo), но ќе имате многу подобро перформансите на серверот и капацитетот.

Дознајте повеќе во мојот преглед на хостинг на TMD

Погоден за

Newbies, индивидуални блогери, мали и средни бизниси, хонорарни преведувачи, непрофитни организации, развивачи на веб-страници и големи форуми на веб-страници.


8. Kinsta

Лозинка базирана на Лос Анџелес, хостирана со WordPress, основана во 2013. .

 • Стартер: $ 30 / mo
 • на: $ 60 / mo
 • Бизнис: $ 100 / mo
 • Клучни карактеристики: Слободен SSL сертификат, автоматска дневна резерва, бел-означен кеш-додаток, повеќе-корисничка околина, мулти-страница поддршка.

Kinsta

профил на компанијата

Добрите

 • Солидни перформанси.
 • Избор на локации на сервери на 15 низ целиот свет.
 • Бесплатна миграција на домаќинот за првпат корисници.
 • Добра репутација - воодушевувачки обожаватели и позитивни критики насекаде.
 • Сеопфатна поддршка база на знаење.
 • Област за поврзување со автоматски дневни копии.

Конс

 • Скапо за корисниците со повеќе ниски сообраќајни локалитети.
 • Не поддржува е-мејл хостинг.

 

Марк Гавалда, извршен директор и основач на Kinsta, ја основа компанијата во 2013 во Лос Анџелес, Калифорнија. Додека се 'уште се релативно нови, тие оттогаш брзо растеа со канцеларии лоцирани во Лондон и во Будимпешта.

Се состои од ветерани WordPress програмери, Kinsta е фокусирана на обезбедување на премиум воден WordPress хостинг услуги за сите типови на корисници, било да е тоа големи компании или мали и средни бизниси.

Резиме за преглед

Едно од врвните имиња во одржуваниот хостинг на WordPress, Kinsta доби огромен успех и признание уште од почетокот на своето патување во 2013.

Она што навистина го поставува Kinsta подалеку од други слични играчи во менаџираниот пазар на хостинг на WordPress е нивната способност да обезбеди супер брз, супер иновативен и мазен кориснички контролен панел. Тоа, заедно со нивната иновативна серверска технологија (NGINX, PHP7, HHVM) и цврсти перформанси на серверот, ги прави одличен избор и за бизнисите и за поединците.

Тие оттогаш заминаа за домаќин на повеќе светски признати брендови како што се Ricoh, Ubisoft, General Electric и ASOS.

Прочитајте ја целосната преглед на Kinsta овде

Погоден за

Развивачи на WordPress, агенции за развој на веб и маркетинг и напредни корисници на WordPress.


9 Веб-домаќин на ВП

Основана е во 2007, во целосна сопственост на хостинг компанија Exabytes од Југоисточна Азија.

 • ВП Блогер: $ 3 / mo
 • WP Lite: $ 7 / mo
 • WP од суштинско значење: $ 17 / mo
 • ВП Плус: $ 27 / mo
 • WP Geek: 77 $ / месечно
 • Клучни карактеристики: Бесплатно .blog домен, HTTP / s & NGINX прокси, бесплатен SSL сертификат, 100 + бесплатни теми за WP, вклучени лични / професионални Jetpack.

Веб-домаќин на WP

профил на компанијата

Добрите

 • Солидни перформанси.
 • Топ класа успеа WP хостинг по пристапни цени.
 • Успеа домаќин WordPress со е-мејл хостинг.
 • Кориснички интерфејс пријателски за нови корисници.
 • HTTP / s, вграден cacher, NGINX сервер.

Конс

 • Мешани резултати во тестот за брзина на серверот Jејсон.
 • Скапа обновување цена (40% цена скок).
 • Без разговор во живо или телефонска поддршка од 24 × 7.

 

Во целосна сопственост на компанијата Exabytes во Југоисточна Азија, WPWebHost го започна своето патување во 2007 и има за цел да им обезбеди на корисниците основни алатки за комуникација и информатички решенија за веб-страниците на WordPress.

Тие во моментов поседуваат два центри за податоци лоцирани во Денвер, Ко и во Сингапур за да обезбедат брза брзина на товарење и во САД и Азија Пацифик.

Резиме преглед

WPWebHost е една од водечките веб-хостинг компании во Југоисточна Азија и додека тие се во бизнисот од 2007, тие продолжуваат да обезбедуваат прифатливи и конкурентни цени за нивниот управуван WordPress хостинг.

Супер прифатлива цена прави WPWebHost достоен предвид за newbies кои сакаат евтино воден WordPress хостинг, но имаат помал буџет.

Меѓутоа, нивната мешана брзина на одговор на серверот и нејасната услуга на купувачи се главните недостатоци што можеби ќе сакате да ги разгледате пред да се регистрирате.

Прочитајте го целиот преглед на веб-домаќинот на WP

Погоден за

Мали до средни страници на WordPress, мали бизниси и почетници.

 

10 LiquidWeb

Со седиште во Лансинг, Мичиген САД; основана во 1997.

 • VPS #1: $ 29 / mo
 • VPS #2: $ 49 / mo
 • VPS #3: $ 69 / mo
 • Клучни карактеристикиВклучена е основната заштита на DDoS, подобрена безбедност, проширување на хостинг за претпријатија доколку е потребно, одлична услуга за клиентите.

Ликвидност

Добрите

 • Цврсти перформанси на серверот.
 • Firewall + DDoS заштита со сите планови.
 • Хостинг во согласност со HIPAA и серверите за игри.
 • Огромна база на знаење за DIY помош.
 • Гаранција за замена на хардвер.

Конс

 • Скапи за корисници со повеќе веб-страници со мал сообраќај.
 • Недостаток на избор на сервери во Азија.
 • Некои клучни функции (на пр. GeoTarget, Multisite) не се вклучени и скапи за додавање.
 • Билет и телефонска поддршка не се достапни за План за подигнување.

 

профил на компанијата

Основана во 1997 од Метју Хил, компанија со седиште во Лансинг, Мичиген, обезбедува услуги за веб-хостинг кои овозможуваат веб-професионалци од целиот свет.

Компанијата целосно поседува и управува со пет центри за податоци. Со повеќе од клиентите на 32,000 во приближно земји 130, LiquidWeb мора да обезбеди дека има моќ да обезбеди многу решенија кои го претворија во $ 90 милионска компанија со повеќе вработени во 600.

Примена на LiquidWeb INC.5000 награда за најбрз растечки компании за 9 последователни години (2007-2015).

LiquidWeb се ​​продава на инвестициската фирма Медисон Дерборн Партнери во 2015.

Резиме за преглед

LiquidWeb е одличен во многу аспекти, но тие може да не бидат за секого, особено со оглед на релативно високата цена за влез во нивните успешни планови на WordPress.

Тие се хостинг компанија за многу познати меѓународни брендови, вклучувајќи ги „Дукати“, „Хитачи“, „Ред Бул“, „МТВ“, „Федекс“, „Хаус депот“, како и „Чеви Волт“.

Веб-домаќинот има хостинг сервис на ниво на претпријатие, силно деловно работење и одлични перформанси на хостинг - што ги прави добар избор на соработници и корисници на хостинг на претпријатието.

Прочитајте го целиот преглед на LiquidWeb од Тимоти Шим

Погоден за

Агенции за развој и маркетинг на веб, корисници кои хостираат претпријатија, веб-страници за големи деловни активности, производители на онлајн игри, е-трговија, онлајн продавница.


Користете случаи од мојот најдобар избор за хостирање

Следно, да ги споредиме различните случаи на употреба на овие компании со највисоко рангирање хостинг.

1. Најдобро за различен опсег на хостинг

Најдобро хостирање со различен опсег: Interserver, Siteground, TMD Хостинг

Не сите компании за веб хостинг се грижат за истиот пазар. Некои веб-домаќини се фокусираат на специфични области, додека други можат да носат цела низа производи. Изборот на вистинскиот ќе зависи не само од вашите тековни потреби, туку и од долгорочната приспособливост.

Најдобар веб-домаќинДелиVPSОблакПосветенПрепродавачУспеа WP
InMotion хостинг
InterServer
Siteground
GreenGeeks
Hostinger
A2 Хостинг
TMD Хостинг
Kinsta
Веб-домаќин на WP
LiquidWeb


Совет: Како опсегот на веб-хостинг влијае врз вашиот избор?

InMotion нуди различни планови за хостирање на своите корисници.
Пример - Различни опсези на веб хостинг на хостинг InMotion

GreenGeeks, InterServer и TMD Hosting се единствените три што ги пречекуваат препродавачите - споредете ги нивните добрите и лошите страни тука.

A2 хостинг, InMotion хостинг, ИнтерСервер и TMD хостинг се одличен избор за оние кои сакаат да започнат со мали (под $ 5 / месечно) и ажурирање подоцна.

Kinsta е специјален случај на домаќин кој е специјализиран само за управување со WordPress Cloud. Ова значи дека и покрај тоа што е ограничен вид на апликација, тој е во можност да се справи со потребите. WP Engine е уште едно популарно име во истата лажат (но не го направи на мојот список), можеш споредете ги двете рамо до рамо со помош на оваа алатка.

2. Најдобро за сопственици на повеќе веб-страници

Најдобро за хостирање на повеќе веб-страници: A2 Хостинг, InterServer, Hostinger 

Во случај на заедничка веб-хостинг, обично сте ограничени во бројот на веб-страници на кои може да бидете домаќини на сметка во зависност од планот. Сметките за хостинг VPS немаат ограничувања на доменот, но се одделени според количината на ресурси што ги има секој план.

Споделен веб-домаќин

компанијатаДомаќин 1 веб-страницаДомаќини на веб-страници на 2-10неограничен број на веб-страниците
InMotion хостинг3.99 $ / месечно5.99 $ / месечно13.99 $ / месечно
InterServer4.00 $ / месечно4.00 $ / месечно4.00 $ / месечно
Siteground6.99 $ / месечно9.99 $ / месечно14.99 $ / месечно
GreenGeeks2.95 $ / месечно5.95 $ / месечно11.95 $ / месечно
Hostinger0.90 $ / месечно2.89 $ / месечно3.99 $ / месечно
A2 Хостинг3.92 $ / месечно4.90 $ / месечно9.31 $ / месечно
TMD Хостинг2.95 $ / месечно4.95 $ / месечно7.95 $ / месечно
Kinsta---
Веб-домаќин на WP3.00 $ / месечно17.00 $ / месечно77.00 $ / месечно
LiquidWeb---


Белешка - Kinsta и LiquidWeb не нудат споделени хостинг услуги.

VPS / хостинг во облак

компанијатаНиво на влезСредно нивоНапредно
InMotion хостинг17.99 $ / месечно29.99 $ / месечно49.99 $ / месечно
InterServer18.00 $ / месечно30.00 $ / месечно54.00 $ / месечно
Siteground80.00 $ / месечно120.00 $ / месечно160.00 $ / месечно
GreenGeeks20.00 $ / месечно40.00 $ / месечно80.00 $ / месечно
Hostinger12.95 $ / месечно29.95 $ / месечно-
A2 Хостинг25.00 $ / месечно35.00 $ / месечно50.00 $ / месечно
TMD Хостинг29.97 $ / месечно52.97 $ / месечно62.97 $ / месечно
Kinsta400.00 $ / месечно900.00 $ / месечно1,500.00 $ / месечно
Веб-домаќин на WP---
LiquidWeb29.00 $ / месечно49.00 $ / месечно69.00 $ / месечноБелешка - Планови за хостирање на VPS (приближно) спецификации: Ниво на влез - 4 GB RAM меморија, 75 GB простор; Средно ниво - 6 GB RAM меморија, 150 GB простор; Напредно - 8 GB RAM меморија, 250 GB простор за складирање. ИнтерСервер има најфлексибилно поставување на серверот бидејќи тие го поседуваат / управуваат со нивниот центар за податоци и нудат решение за хостирање на колокација. 

3. Најбрз веб-хостинг / Најдобра изведба за брзина

Најдобра изведба на веб хостинг: InMotion хостинг, InterServer, Kinsta

Постојат различни карактеристики што веб-домаќините можат да ги понудат за да им помогнат на перформансите на вашата веб-страница. Многу работи влијаат врз целокупното работење на вашата страница и знаењето за достапноста на овие карактеристики може да ви помогне да направите подобар избор.

На крајот на денот, останете фокусирани на брзината на одговор на серверот, бидејќи тоа е оној фактор на кој имате ограничена контрола над.

Просечна брзина на реакција на агрегатот за Интсервер во јануари 2020 година е 114.62 мил.извор) Тие беа оценети како врвни веб-домаќини од нашиот модел за постигнувања на домаќините во тој месец.
Брзина на хостирање Kinsta
Времето за одговор на хостирање во Kinsta се проверува на HostScore.net (извор) на секои четири часа од десет локации. Во ова време на пишување, времето за одговор (освен Бангалор) останува под 250ms (што е одлично) за изминатите 30 дена.

Споредете ги одликите за „брзина“

компанијатаКомплетна SSDHTTP / 2nginxСерверски локацииБрзина на серверот (наши тестови)
InMotion хостингСите плановиСите плановиVPS или повисокСамо во САД~ 350 ms
InterServerСите плановиСамо планови за inVPS или повисокиVPS или повисокСамо во САД~ 250 ms
SitegroundСите плановиСите плановиСамо во GrowBig или повисокоГлобална~ 600 ms
GreenGeeksСите плановиСите плановиГлобална~ 400 ms
HostingerСите плановиСите плановиСите плановиГлобална~ 500 ms
A2 ХостингСите плановиТурбо (споделено хостинг) или повисокоГлобална~ 500 ms
TMD ХостингСите плановиСите плановиГлобална~ 500 ms
KinstaСите плановиСите плановиСите плановиГлобална~ 200 ms
Веб-домаќин на WPСите плановиСите плановиСите плановиСАД и Азија~ 700 ms
LiquidWebСите плановиСамо во управувано ВП хостингДа, но треба рачна конфигурацијаСАД и ЕУ~ 450 ms4 Најдобро веб-хостирање за развивачи

Најдобро веб-хостирање за развивачи: A2 Хостинг, InterServer, Siteground

Ако сте развивач и ви требаат специфични околини за развој за да распоредите и тестирате скрипти на апликации, тогаш ќе треба внимателно да се фокусирате. Еве како можете да бидете домаќини на веб-страниците Django, Node.js, Python или Windows (ASP.net) со провајдерите за хостинг 10 што ги одбрав.

компанијатаЏангоNode.jsПајтонASP.net
InMotion хостингVPS или повисокVPS или повисокVPS или повисок
InterServerСите плановиСите плановиСите плановиСите планови
SitegroundVPS или повисокVPS или повисокVPS или повисок
GreenGeeksVPS или повисокVPS или повисокVPS или повисок
HostingerVPS или повисокVPS или повисокVPS или повисок
A2 ХостингБрзи (споделени) или повисокиБрзи (споделени) или повисокиСите плановиСите планови
TMD ХостингVPS или повисокVPS или повисокVPS или повисок
Kinsta
Веб-домаќин на WP
LiquidWebVPS или повисокVPS или повисокVPS или повисокVPS или повисокСовет: Дали сакате специјално опкружување за развој на заедничко хостирање?

Хостинг на A2 - најевтин и најдобар хостинг на јазол.js - најдобро за развивачите
Хостингот на Node.js започнува со само $ 3.70 / месечно време на хостинг A2.

Повеќето веб-домаќини не нудат многу на начин на развивање алатки за заедничка хостинг сметка. A2 хостинг и Interserver се ретки исклучоци што ги прават. За оние кои бараат кон VPS хостинг, повеќето околини се конфигурираат.

Кликнете овде за да го посетите хостинг A2 / Кликнете овде за да го посетите Интерсервер.

5. Најдобро за мал до среден бизнис

Најдобро веб-хостирање за мал бизнис: A2 ХостингInMotion хостинг, Siteground

Веб-страниците кои се деловно ориентирани или вршат бизнис преку Интернет, исто така, ќе имаат посебни потреби. Ова вклучува засилени безбедносни барања и апликации за поддршка на бизнисот. Популарните веб-апликации за е-трговија вклучуваат Magento, PrestaShop, и WooCommerce.

Повеќето добри веб-домаќини исто така ќе понудат некаква форма на бесплатен SSL (AutoSSL за cPanel, Ајде да криптираме за Plesk), но немојте да го сторите тоа во посебни случаи, некои може да понудат помоќна опција - ајде да го криптираме сертификатот Wildcard.

За повеќе детали, прочитајте ги нашите водич за хостинг за мал бизнис.

компанијатаЛесна интеграција со SSLПосветен ИПДомаќин е-поштаMagentoPrestaShopWooCommerce
InMotion хостингAutoSSL$ 48 / година
InterServerAutoSSL$ 36 / година
SitegroundАјде да шифрираме Wildcard$ 54 / година
GreenGeeksАјде да шифрираме Wildcard$ 48 / година
HostingerАјде да шифрираме*
A2 ХостингАјде да шифрираме$ 48 / година
TMD ХостингАјде да шифрираме$ 48 / година
KinstaАјде да шифрираме Wildcard
Веб-домаќин на WPАјде да шифрираме
LiquidWebАјде да шифрираме**Забелешка * Hostinger нуди една бесплатна посветена IP адреса за сите корисници на хостинг VPS. Посветена IP адреса не е поддржана во споделени хостинг услуги.

Белешка ** LiquidWeb нуди прва посветена IP адреса бесплатно. Последователните посветени IP адреси чинат 84 $ / година.

6. Најдобро за напредни корисници на WordPress

Најдобро хостирање на WordPress за напредни корисници: Kinsta, Siteground

Постојат многу нивоа на корисници на WordPress, од прв пат аматери до оние толку стручни што можат да ги кодираат сопствените функции на WordPress. Знаејќи го ова, веб-домаќините исто така нудат различни видови планови и функции специфични за WordPress, како што се приклучоците за оптимизатор. Управуваните планови со WordPress се добар избор за оние кои бараат водена рака. Постојат некои домаќини кои исто така имаат експерти за WordPress како персонал за поддршка.

компанијатаУспеа WordPressВП стручна поддршкаСпецијални карактеристики на WordPress
InMotion хостингBoldGrid - градител на веб-страници на WordPress
InterServer
SitegroundИнсталирање, WP-CLI, SG Optimizer - специјален додаток за најдобри перформанси
GreenGeeksWP-CLI, PowerCacher - специјален додаток за најдобри перформанси
Hostinger
A2 ХостингИнсталирање, WP-CLI, A2 Optimized - специјален додаток за најдобри перформанси
TMD Хостинг
KinstaСценирање, WP-CLI, специјална табла, сеопфатни ресурси за ВП
Веб-домаќин на WPJetpack личен / професионален план
LiquidWebСценирање, WP-CLI, iThemes Sync


Совет: Дали навистина ви треба управувано хостирање на WordPress?

За време на вашето пребарување, можеби наидовте на бројни управувани планови за хостирање на WordPress (WP) и откривте дека во некои случаи, цените на овие WP хостинг се доста повисоки (некои одат до 30x поскапо) од просечниот споделен хостинг.

Ваквата голема разлика во цените главно се должи на голем број функции фокусирани на ВП, вклучувајќи специјализиран механизам за кеширање, платформа за ВП-развивачи и ВП експерт за поддршка. Овие карактеристики може да бидат неопходност за корисниците кои работат на веб-страници со висок сообраќај, агенции за развој / маркетинг или деловни активности со средна големина. Сепак, почетниците и новите блогери веројатно нема да им требаат многу од понудените одлики.

Дознајте повеќе за управуваното хостирање на WordPress во оваа статија.

7. Најдобар веб-хостинг за писатели / автори

Најдобар веб-хостинг за писателите: GreenGeeks, Hostinger, TMD Хостинг

Хостингер - најдобар ефтин хостинг
Пример - хостингер споделен хостинг започнува од само 0.80 УСД / месечно - Совршен за хонорарни преведувачи на кои им треба едноставна веб-страница.

За писателите, изборот на веб-домаќин што заштедува време е главен приоритет. Лесен за употреба градител на страници (за брзо поставување и одржување на веб-страница), веб-пошта (за комуникација со клиенти и издавачи) и прифатлива цена (пишува за вашата основна дејност) се трите најважни барања.

компанијатаЦена ^Едноставен градител на странициWebmail
InMotion хостинг3.99 $ / месечно
InterServer4.00 $ / месечно
Siteground6.99 $ / месечно
GreenGeeks2.95 $ / месечно
Hostinger0.80 $ / месечно
A2 Хостинг3.92 $ / месечно
TMD Хостинг2.95 $ / месечно
Kinsta29.00 $ / месечно
Веб-домаќин на WP3.00 $ / месечно
LiquidWeb25.00 $ / месечно^ Белешка - Трошоци за регистрација за хостирање на единствена веб-страница.  

8. Сервиси за хостинг за почетници

Најдобар веб-хостинг за писателите: GreenGeeks, InMotion хостинг

Табла со GreenGeeks - лесен за користење и лесен за поддршка.
Табла на GreenGeeks - лесна за корисниците и лесна за поддршка за поддршка.

За почетници, изборот на веб-домаќин е достапен и лесно е да се започне со тоа е најкритичен. Инстант активирање на сметка, контролен панел лесен за употреба и добра поддршка што е секогаш подготвена да помогне, се три важни барања.

За почетници кои штотуку започнуваат - InMotion Hosting и GreenGeeks се со лесен за употреба контролен панел (cPanel) и добра поддршка по многу прифатлива цена.

Новата корисничка табла на GreenGeeks, направена по мерка, правилно за почетниците на многу начини. Инсталирањето на бесплатен SSL, на пример, е супер лесно на нивната платформа. Од друга страна, пробниот период „Гарантирано враќање на парите“ оди до 90 дена во InMotion - што ги прави избор без ризик за новороденчињата.

компанијатаЦена ^Судскиот Контрола на
InMotion хостинг3.99 $ / месечно90 деновиcPanel
InterServer4.00 $ / месечно30 деновиcPanel
Siteground6.99 $ / месечно30 деновиВо куќа
GreenGeeks2.95 $ / месечно30 деновиcPanel
Hostinger0.80 $ / месечно30 деновиВо куќа
A2 Хостинг3.92 $ / месечно30 деновиcPanel
TMD Хостинг2.95 $ / месечно60 деновиcPanel
Kinsta29.00 $ / месечно30 деновиВо куќа
Веб-домаќин на WP3.00 $ / месечно100 деновиPlesk
LiquidWeb25.00 $ / месечно30 деновиPlesk^ Белешка - Трошоци за регистрација за хостирање на единствена веб-страница во споделена околина.  

9. Долгорочни, ефективни решенија

Најдобро за долгорочно: A2 Хостинг, InterServer

Политика за цени меѓу Интервервер - најдобра за долгорочни корисници
Пример - ИнтерСервер не ги зголемува своите цени за време на обновување.

Сопствениците на веб-страници знаат дека почетната инвестиција е само дел од нивните вкупни трошоци. Ова се должи на различни фактори, како што се трошоците за хостинг. Повеќето провајдери на веб хостинг нудат стрмни попусти за пријавување на кои е тешко да се одолеете. Сепак, цените значително се зголемуваат кога е време да го обновите вашиот план. Кога ги броите потенцијалните трошоци на веб-домаќин, имајте го ова на ум како дел од планирањето.

компанијатаПријавување ^Обновувањевраќање пари
InMotion хостинг3.99 $ / месечно9.99 $ / месечно90 дена бесплатен пробен период
InterServer4.00 $ / месечно4.00 $ / месечно30 дена бесплатен пробен период
Siteground6.99 $ / месечно14.99 $ / месечно30 дена бесплатен пробен период
GreenGeeks5.95 $ / месечно14.95 $ / месечно30 дена бесплатен пробен период
Hostinger2.15 $ / месечно11.95 $ / месечно30 дена бесплатен пробен период
A2 Хостинг3.92 $ / месечно7.99 $ / месечноВо секое време враќање пари
TMD Хостинг4.95 $ / месечно7.95 $ / месечно30 дена бесплатен пробен период
Kinsta60.00 $ / месечно60.00 $ / месечно30 дена бесплатен пробен период
Веб-домаќин на WP27.00 $ / месечно27.00 $ / месечно100 дена бесплатен пробен период
LiquidWeb29.00 $ / месечно29.00 $ / месечно30 дена бесплатен пробен период^ Белешка - цени засновани на 2-годишен период на претплата.

Совет: Која е вистинската цена да се плати?

Постојат многу видови хостинг услуги, сите по различна цена и нудат различни карактеристики и опции. Треба да ги најдете не само најдобро оценетите и цената, туку и да изберете оној што одговара на потребите на вашата веб-страница.

Мојот тим разгледа зделки за хостинг 400 и објави овој хостинг водич за цени неодамна. Општо земено, очекувајте да платите 3 до 10 долари месечно за сигурен споделен хостинг, 30 до 55 долари месечно за хостинг VPS од среден опсег.

10. Најдобро за лични веб-страници

Најдобар личен хостинг на веб-страница: GreenGeeks, Hostinger, TMD Хостинг

Како хостинг за писатели, личен хостинг на веб-страница треба да биде достапен и лесен за употреба. Без оглед дали е објавување на вашето CV или промовирање на вашата „лична марка“ - Лесен за употреба градител на веб-страници, вградени карактеристики на веб-пошта и прифатлива цена се најважни во домаќинот на лична веб-страница.

За оние кои хостираат само една лична веб-страница, Хостингерер нуди најевтино решение (0.80 $ / месечно за регистрација). TMD хостинг и GreenGeeks нудат нешто поскапо, но тие хостираат неограничени веб-страници и обезбедуваат добра поддршка за клиентите.

компанијатаЦена ^Изведувач на странициWebmail
InMotion хостинг3.99 $ / месечно
InterServer4.00 $ / месечно
Siteground6.99 $ / месечно
GreenGeeks2.95 $ / месечно
Hostinger0.80 $ / месечно
A2 Хостинг3.92 $ / месечно
TMD Хостинг2.95 $ / месечно
Kinsta29.00 $ / месечно
Веб-домаќин на WP3.00 $ / месечно
LiquidWeb25.00 $ / месечно11. Најдобро за веб-страниците во Велика Британија

Најдобар хостинг за корисници во Велика Британија: Kinsta, Siteground

За да разбереме што го прави веб-домаќинот најдобро за одредена локација, треба да разговараме Латентност.

Што е латентност?

Латентност е временски распон на серверот кој прима и обработува барање направено од корисникот.

Сметајте го како лет - Кога англиски корисници пристапуваат на веб-страница хостирана во Австралија, неговите барања летаат од Англија - Средниот Исток - Азија - Австралија - Азија - Средниот Исток - Англија за да вратат резултат. Времето на летот е латентноста на таа веб-страница.

Доколку таа веб-страница е домаќин во Англија, барањата ќе летаа само во Англија, со што ќе се минимизира времето за патување.

За да видите како се случува латентноста во реалниот живот, еве еден пример.

Пред неколку години оваа страница што ја читате беше хостирана во центарот за податоци во САД. Подолу е прикажана брзината на страницата тестирана од 10 локации користени Bitcatcha.

Тест за латентност за избор на најдобар веб-домаќин
Резултати од тест за брзина на веб-страница (2018) од 10 локации.

Од екранот, можете да видите дека времето за одговор на серверот се разликувало од локација до локација. Веб-страницата се натовари брзо (8ms) за тест јазол во Соединетите држави и беше бавно побавна за тест јазли во Јапонија и Австралија (367ms и 414 ms).

Колку е поблизу локацијата на публиката до вашиот сервер, толку е помала латентност.

Зошто е важно латентноста?

Латентноста е одреден дел од времето за вчитување на вашата веб-страница. Со подобрување на латентноста (изборот да биде домаќин поблизу до вашата публика), времето за вчитување на вашата веб-страница ќе се подобри значително.

Со други зборови, ако поголемиот дел од вашата публика се наоѓа во иста земја или регион, најдобро е вашата веб-страница да биде поблизу до нив.

Ова објаснува зошто латентноста е важен фактор при изборот на веб-домаќин.

Па, кој веб-домаќин е најдобар за веб-страниците во Велика Британија?

Мојот член на тимот направи латентна анализа на некои хостинг компании со центри за податоци лоцирани во Велика Британија и ги рангира врз основа на цената, карактеристиките и латентноста. База на резултатите од неговиот тест, Siteground - со локација на сервер со седиште во Лондон, беше меѓу домаќините со најголема брзина. Kinsta, од друга страна, работи на сервери напојувани од Гугл Облак во Лондон (за што квалитетот на брзината е добро докажан).

Веб-домаќинЛокација на серверотВреме на одговор
(од Велика Британија)
  BitcatchaWPTest
SitegroundЛондон34 ms101 ms
PickAWebЕнфилд35 ms104 ms
Интернет на срцетоЛидс37 ms126 ms
HostingUKЛондон, Мејденхед, Нотингем41 ms272 ms
Брз домаќинГлостер59 ms109 ms
tsoHostМејденхед68 ms582 ms
eUK домаќинВејкфилд, Мејденхед, Нотингем34 ms634 ms12. Најдобро за веб-страниците на Малезија и Сингапур

Најдобар хостинг за корисници на Малезија и Сингапур: Hostinger, Siteground , TMD Хостинг

Да се ​​разбере што ги прави овие хостинг услуги одлични за веб-страниците на Малезија и Сингапур, Ве молиме, прочитајте го моето објаснување за латентноста.

Тестови за брзина спроведени од мојот член на тимот Абрар Мохи Шфи.

Веб-домаќинЛокација на серверотТест за брзина
(од Сингапур)
Цена
(грубо)
  BitcatchaWPTest 
HostingerМалезија8 ms191 msS $ 1.00 / mo
TMD ХостингСингапур8 ms237 msS $ 4.05 / mo
SitegroundСингапур9 ms585 msS $ 5.36 / mo
A2 ХостингСингапур12 ms1795 msS $ 5.34 / mo
ExabytesМалезија, Сингапур19 ms174 msS $ 5.99 / mo
ВодиенСингапур7 ms107 msS $ 10.00 / mo
ShinjiruМалезија24 ms119 msS $ 5.00 / moЧести поставувани прашања за хостинг услуги

Јас ги објаснив основите на хостирање веб-страница во овој член но во случај да баравте неколку брзи одговори

Што е веб-хостинг?

Веб хостинг е услуга за обезбедување ресурси како што се простор за складирање и мрежна инфраструктура за корисниците да управуваат со веб-страница.

Повеќе за тоа како функционира веб хостингот овде.

Што е име на домен?

Име на домен е човечка адреса на веб-страница. Тоа е внесено во лентата за адреси на Интернет-прелистувачот од страна на посетителите за пристап до една страница.

Повеќе за тоа како името на доменот работи тука.

Кои се типовите на веб-хостинг услуги?

Основните типови на веб хостинг вклучуваат споделени, VPS / Cloud и посветени сервери. Главните разлики се нормално во перформансите, безбедноста и сигурноста.

Погледнете ги различните типови веб-хостинг овде.

Која е разликата помеѓу веб хостинг и име на домен?

Име на домен ви дава локација за веб-страница, додека веб хостинг е услуга која се справува со тоа како се доставува страницата до посетителите.

Каде изнајмувам веб-домаќин?

Постојат илјадници даватели на услуги за веб-хостинг низ Интернет; ние прегледуваше повеќе од 60 од нив на оваа веб-страница.

Може ли да купам и да поседувам свој веб-домаќин?

Да. Многу поголеми компании купуваат, водат и одржуваат свој сервер (и) на центарот за податоци за нивна ексклузивна употреба.

Повеќе за хостирање на вашата веб-локација тука.

Што поголеми компании за веб хостинг ќе понудат што?

Поголемите компании за веб хостинг обично ќе понудат целосен асортиман на веб-поврзани услуги. Ова вклучува планови за веб хостинг, продажба на имиња на домени и планови за препродавачи.

Што е препродавач на веб-хостинг?

Некои луѓе ќе купат веб-хостинг на големо и ќе ги поделат ресурсите за изнајмување. Ова се нарекува хостинг препродавач.

Како изгледа серверот?

Постојат два вида на сервери - потрошувачки и трговски оддел. Серверите за одделение за потрошувачи изгледаат како нормални кутии за десктоп компјутер, додека комерцијалните сервери изгледаат како големи кутии со лавици во нив.

Што ми е потребно за да бидам домаќин на мојата веб-страница?

За да биде домаќин на веб-страница, потребна ви е име на домен и веб-хостинг. Името на доменот е адреса што укажува на тоа каде се чуваат датотеките на вашата веб-страница.

Што е веб-страница?

Веб-страниците се збирки на веб-страници кои нудат комбиниран текст, видео и слики на посетителите. Секоја веб-страница обично има повеќе страници сместени под единствен име на домен.


Дополнителни информации

Тоа е сè за овој напис. Ако сè уште не сте задоволни, прочитајте:

P / S: Линковите што упатуваат кон компаниите за хостинг се здружени врски - ако се претплатите на услуга за хостинг преку овие врски, ќе ви бидат кредитирани како упатници и ќе заработувате пари. На овој начин ја одржувам оваа страница жива (домен, сервери, трошоци за тестирање, итн.) И им плаќам на платите на членовите на тимот. Купувањето преку мојата придружна врска не ве чини повеќе - ве молиме поддржете нè ако сметате дека нашиот водич за хостинг е корисен. 

П / П / С: Потребно е да се соберат, да се соберат и да се ажурираат овие податоци (последен пат проверен јануари 2020 година). Те молам, дозволете ми да знам ако најдете грешки или застарени информации во следниве табели.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.