Блогирање за манекени: Како да започнете успешен блог во 2020 година

Член од Џери Лоу. .
Ажурирано: октомври 21, 2020

Дали некогаш сте посакале да започнете свој блог? Или, дали веќе имате блог дека не сте сигурни како да го преминете на следното ниво?

Ако вашиот одговор е „да“, тогаш оваа страница е местото што треба да биде.

Во овој водич за блогирање, ќе научите:

Зошто да го прочитате овој водич за блогирање? Малку за себе

Јас ги основав тајните откриени преку веб-хостинг (WHSR) уште во 2008 година, и благодарение делумно на големо добредојде од заедницата за блогирање, отидовме од сила на сила. Оттогаш, WHSR порасна да стане една од водечките страници на Интернет за совети за веб хостинг, и јас привлеков кон брендот некои од најсилните гласови во современото блогирање - сите од нив го внесоа својот придонес во оваа книга и веб-страницата, правејќи тоа е ресурс за секој што започнува по пат на блокирање на самостојно блогирање.

Со овој глупост водич, ќе ви ги дадам некои од најбрзите, лесно разбирливи и пред сè ефикасните решенија за вашите проблеми со блогирањето - повлечено од моето искуство и од умот на луѓето кои уживаат во она што го прават.

Страна за профил на мојот автор за проблогер
My страница на профилот на автори на Problogger.net - Редовно објавував во голем број на високо-профилни страници за водечки блогер помеѓу 2015 - 2018 година.

Дали блогирањето сè уште вреди да се случи во 2020 година?

Изразот „вреди“ може да биде многу субјективен. Блогирањето е нешто многу разноврсно, веројатно корисно за правење пари, деловна промоција или едноставно да го зафатите вашето време. Да бидам целосно искрен - вистинската вредност на блогирањето зависи од индивидуата.

1. Правење пари на Интернет

Постојат многу начини блоговите да заработат пари и денес (повеќе за ова во мојата точка # 6), можностите за способните се уште поголеми. Потрошувачите денес сè повеќе гледаат кон влијателите како извор на доверливи информации. Компаниите го сфатија и ова.

Брендовите ја покажаа својата подготвеност да соработуваат тесно со популарните блогери. На пример, Сомербис работеше со полските блогери во нивните неодамнешна маркетинг кампања. Резултатот беше успех и за брендот и за блогерите.

Како друг пример за ова WPX хостинг назначен Метју Вудворд од Оптимизација Блогерите како нивна „официјална маскота“ за промоција на производот. Вашите можности ќе лежат во нишата што ја одбравте, како и силата на вашата публика.

2. Промоција на деловно работење

Многу бизниси прават грешка кога мислат дека одличен официјален сајт е доволен за дигитално присуство. Сепак, доказите покажаа дека компаниите кои блогираат, во просек, 55% повеќе посетители и 434% повеќе индексирани страници во машините за пребарување.

Повеќе индексирани страници значи поголема шанса за рангирање добро во пребарувањето, што доведува до поголем обем на сообраќај. Колку повеќе посетители имате, толку е поголем вашиот волумен на конверзија обично. Всушност, многу B2B на пазарот се убедени дека блогирањето е најважниот вид на содржина преку Интернет.

3. Само за забава

Секој има потреба од хоби и ако не ги сфаќате работите премногу сериозно, во основа може да блогирате без никакви трошоци. Постојат голем број на пристојни бесплатни провајдери за веб-хостинг, од кои многумина дури и ќе обезбедат бесплатна поддомен за употреба.

Дури и ако сакате нешто што изведува малку подобро, ова може да се постигне за под 100 долари годишно. Не само што можете да споделувате информации на широка публика, но има големи шанси да ги соберете и придружните вештини - уредување на слики, оптимизација и повеќе.


Па сега, кога го поставивме сцена, да започнеме!

Поглавје 1. Поставување блог од гребење

Следниве чекори се токму начинот на кој создадов само-домаќин на блогот:

 1. Изберете добар веб-домаќин и име на домен
 2. Покачете го вашиот домен DNS на вашиот веб-домаќин
 3. Инсталирајте WordPress на вашиот нов веб-домаќин (многу лесен за авто-инсталатор).
 4. Пријавете се на вашата WordPress и објавете го првиот пост.
 5. И ... тоа е сè.

Звучи лесно? Се обложувате!

Toе те прошетам низ чекорите подолу. Слободно можете да прескокнете на следното поглавје ако веќе знаете како да поставите свој блог.

1. Изберете добар веб-домаќин и име на домен

За да започнете блог со сопствен домаќин, прво ќе ви треба име на домен и сметка за веб-хостинг.

Вашиот домен е името на вашиот блог. Не е нешто физичко што можете да го допрете или видите; туку само низа карактери што и даваат на вашата веб-страница идентитет - како назив на книга или место. Вашиот домен им ’кажува’ на вашите посетители каков вид на блог што го посетуваат.

Веб хостинг, од друга страна, е местото каде што ја чувате содржината на вашиот блог - зборови, теми на блогот, слики, видеа и слично.

Имиња на домени - Каде да се регистрирате?

Можете да изберете и регистрирате имиња на домени преку регистратор на домени. GoDaddy, NameCheap, Лебдиш, и Domain.com се едни од најпопуларните регистратори на пазарот.

Забележете дека е важно да се оддели регистрацијата на домен од вашиот веб-домаќин. Само затоа што вашиот веб-домаќин нуди бесплатен домен, не значи дека треба да дозволите хостинг компанијата да ја контролира регистрацијата на вашиот домен. Лично, јас го користам NameCheap за управување со моите регистрации на домени; но сите други реномирани регистратори на домени треба да бидат во ред. Со тоа, јас сум во можност да го сменам мојот домен DNS во секое време што сакам и да се избегнам да бидам заклучен со еден одреден веб-домаќин. Силно препорачувам да го сторите истото за ваша лична заштита.

Веб хостинг - Каде да биде домаќин на вашиот блог?

Што се однесува до веб хостинг, проверете го мојот најдобри веб-хостинг решенија и индекс на прегледи за хостирање.

За почетници, препорачувам да започнете мал со заеднички веб-домаќин.

Во споделен хостинг - Иако ресурсите за хостинг се помали во споредба со другите (VPS, облак, итн.), Ќе треба помалку буџет (честопати <5 $ / месечно при пријавување) и техничко знаење за да започнете. При изборот на веб-домаќин за вашиот блог, овие се пет фактори на размислување:

 1. Сигурност - Вашиот блог треба да биде стабилен и достапен на Интернет 24 7.
 2. Забрза - Потребен ви е домаќин кој брзо се вчитува бидејќи брзината влијае на искуството на корисниците и рангирањето на пребарувањето.
 3. цените - Хостинг со <5 $ / месечно е добар почеток, во оваа фаза не ви е потребна премија услуга.
 4. Соба да расте - needе ви требаат ажурирања за хостирање (дополнителни функции, поголема моќност на серверот, итн.) Како што расте вашиот блог.
 5. поддршка - Интернетот постојано менува, секогаш е добро да имате некој да ве врати на техничка страна.

Препорачано хостирање на блогови за Newbies

1. InMotion хостинг

започнете блог користејќи хостинг InMotion
Домаќин два блога на хостингот „InMotion“ за 3.99 $ / месечно.

Посетете ја веб-страницата: https://www.inmotionhosting.com/

InMotion Хостинг е веб-домаќин за кој сум подготвен лично да го гарантирам. Тие имаат неколку работи што ги прават да се истакнат од конкуренцијата, вклучувајќи ги и нивните стабилни перформанси на серверот (> 99.98% ажурирање) и богатството во карактеристиките што им се нудат на основните страници за почетници. Најдобро од сè, нивната цена е на слатко место за почетници.

2. Hostinger

започнете блог користејќи хостингер
Заедничкиот план на Хостингер започнува со само 0.80 долари месечно.

Посетете ја веб-страницата: https://www.hostinger.com/

Хостингер е еден од најевтините веб-домаќини наоколу, особено за време на периодот на пријавување на меден месец. И покрај тоа што е компанија за хостирање на буџет, Хостингерер нуди тони премија одлики за хостинг кои се погодни за блогерите.

3. Siteground

започнете блог со користење на SiteGround
SiteGround наплаќа 3.95 $ / месечно за хостирање на еден блог.

Посетете ја веб-страницата: https://www.siteground.com/

SiteGround е еден од најдобрите даватели на хостинг во WordPress и го препорачува WordPress.org. Тие нудат слична прилагодена архитектура за страница со користење на WordPress како Bluehost (друг веб-домаќин што го препорачува WordPress.org) го прави тоа, иако по пониска цена.

про Совет: Само затоа што веб-домаќин е популарен, не значи дека е најдобар за вашиот блог. Погледнете го перформансот на хостинг и внимателно разгледајте пред да донесете одлука.

2. Покажете го доменот DNS на вашиот веб-домаќин

Следно, ќе треба да го ажурирате записот DNS кај регистраторот на име на домен (каде што го регистриравте вашиот домен на чекор # 1) за да ги посочите серверите на вашиот веб-домаќин (InMotion Hosting, Hostinger или SiteGround).

DNS се залага за Domain Name System и се користи за насочување на кој било дојден корисник кон IP адресата на серверот. Значи, кога корисникот ќе влезе во „WebHostingSecretRevealed.net“, записите на DNS ќе ја земат IP адресата на мојот веб-домаќин и ќе му служат на мојата страница на корисникот.

Покажувајќи сервери за имиња на домени
Пример: Покажувајќи веб-страница на сервери за имиња во хотелски активности на GoMaddy

Еве чекор-по-чекор инструкции за ажурирање на блогот DNS на GoDaddy or namecheap.

3. Инсталирајте WordPress на вашиот веб-домаќин

За да започнете со блогирање користејќи WordPress, прво ќе треба да го инсталирате системот во вашиот веб-домаќин. Ова може да се направи рачно или автоматски користејќи апликација за инсталирање со еден клик. Двете методи се прилично едноставни и можат лесно да се направат.

Рачна инсталација на WordPress

На брз поглед, еве ги чекорите што треба да ги направите:

 1. Преземете и отпакувајте го пакетот WordPress на вашиот локален компјутер.
 2. Креирајте база на податоци за WordPress на вашиот веб-сервер, како и корисник на MySQL кој ги има сите привилегии за пристап и менување на неа.
 3. Преименувајте ја датотеката wp-config-sample.php во wp-config.php.
 4. Отворете wp-config.php во уредувач на текст (бележник) и пополнете ги деталите за вашата база.
 5. Ставете ги датотеките на WordPress во посакуваната локација на вашиот веб-сервер.
 6. Извршете скрипта за инсталација на WordPress со пристап до wp-admin / install.php во вашиот веб-прелистувач. Ако го инсталиравте WordPress во root директориумот, треба да ја посетите: http://example.com/wp-admin/install.php; ако го инсталиравте WordPress во својот поддиректориум наречен блог, на пример, треба да го посетите: http://example.com/blog/wp-admin/install.php
 7. И ќе завршиш.

Инсталирање со еден клик на WordPress

Повеќето блогери деновиве не ја инсталираат својата WordPress рачно.

Со поддршка на услуги со инсталација со еден клик, како Softaculous и Мојо пазар (зависи од кој веб-домаќин го користите), процесот на инсталација е многу исправен и може да се изврши со неколку едноставни кликања.

За ваша препорака, следниве слики покажуваат каде можете да ја најдете функцијата за авто-инсталација на вашата табла Hostinger. За да инсталирате WordPress, само кликнете на заокружената икона и следете ги упатствата за заштита од глупаво - вашиот WordPress систем треба да работи и работи за помалку од 5 минути.

Автоматско инсталирање на Hostinger WordPress
Пример: Можете да инсталирате WordPress на вашиот веб-домаќин само со неколку кликања користејќи го автоматскиот инсталатор на Hostinger (посетете го Хостингер овде).

Работите може да изгледаат различно за различни веб-домаќини, но процесот е во основа ист. Затоа, не грижете се ако не користите еден од овие домаќини што ги прикажувам овде.

Зошто WordPress?

Лично мислам дека WordPress е најдобрата платформа за блогирање за новости. Врз основа на статистичките податоци од Вграден со, повеќе од 95% од блоговите во Соединетите држави се изградени со употреба на WordPress. На глобално ниво, постојат речиси 27 милијарди блогови работат на WordPress.

4. Најдете ја страницата на администраторот на WordPress и најавите

Откако ќе го инсталирате вашиот систем WordPress, ќе ви биде дадена URL за да се најавите на вашата администраторска страница на WordPress. Во повеќето случаи, URL адресата ќе биде вакво (зависи од папката што сте ја инсталирале WordPress):

http://www.exampleblog.com/wp-admin

Одете на оваа URL и најавете се со претходно наместено корисничко име и лозинка; и оттаму, сега ќе бидете на задниот дел (контролната табла) на вашата веб-страница на WordPress - ова е делот на блогот каде може да пристапите само вие како администратор.

креирајте нов блог-пост
Креирање на нов блог-пост во новата WordPress Гутенберг.

Најновата верзија на WordPress во ова време на пишување е верзија 5.3.2 - по дифолт ќе ја користите WordPress Гутенберг како уредник на текст. Гутенберг носи многу флексибилност кон платформата WordPress. Ова е особено корисно за почетниците, бидејќи многу работи како поставување бои во позадина и повеќе не бараат кодирање. Блок системот помага при управување со распоредот на статии, исто така.

За да напишете и објавите нов пост, едноставно придвижете се кон левата странична лента, кликнете 'Пораки'> 'Додај нов' и ќе бидете упатени до екранот за пишување. Кликнете 'Преглед' за да видите како изгледаат нештата на предниот дел (што ќе видат вашите читатели), кликнете 'Објави' откако ќе заврши пост.

Хола! Сега го објавивте првиот блог пост.

про Совет: Добра е идеја да ја обележите вашата URL-адреса за најавување на WordPress wp-admin, бидејќи ќе доаѓате многу често тука.


Поглавје 2. Проектирање на изгледот на вашиот блог

Сега кога имаме голи WordPress подготвени, време е да направиме подлабок нуркање. Како и сите CMS, блогот на WordPress се состои од главни елементи 3:

 1. CMS јадро - системот што го инсталиравме порано користејќи авто-инсталатор,
 2. Теми - „предниот дел“ на вашиот блог, тука се контролира како изгледа вашиот блог и
 3. Приклучоци - додаток кој ви дава контрола и функции на вашиот блог (повеќе за ова подоцна)

За да дизајнираме или прилагодиме изгледи за блог, сè што треба да направиме е да прилагодиме сет на датотеки PHP и CSS кои обично се наоѓаат во / wp-содржини / теми / директориум. Овие датотеки се одвоени од основните системи на WordPress и можете да ги менувате толку често колку што сакате.

Повеќето индивидуални блогери не создаваат свои теми на блогот од нула. Наместо тоа, она што повеќето од нас го прават е да одбереме готова тема (или сурова тема) и да ја прилагодиме според нашите потреби. Има бесконечен број убави теми на WordPress низ Интернет - едноставно пребарување на Google ќе ве одведе до милиони.

Ако ова е вашиот прв пат да се создаде блог на WordPress, мојот предлог за вас е да започнете со готова тема и да го прилагодите на патот.

Еве каде можете да добиете готови дизајни на WordPress:

 1. Официјален WordPress Theme Directory (бесплатно)
 2. Тематски клубови на WordPress (89 $ / година - 400 долари еднократно)
 3. Пазар на теми на WordPress (30 $ - 100 долари еднократно плаќање)

Ќе ја разгледаме секоја опција подолу.

1. Официјален директориум за теми со WordPress

Wordpress тематски директориум

Посетете ја страницата: Директориум на тема WordPress

Ова е местото каде што можете да ги добиете сите бесплатни теми на WordPress. Темите наведени во овој директориум следат многу тесни стандарди обезбедени од развивачите на WordPress, па затоа, според мое мислење, ова е најдобро место за да добиете бесплатни дизајни за теми кои не се во функција на грешки.

2. Платен клуб за теми на WordPress

Друг начин за да добиете висококвалитетни платени теми е да се претплатите на WordPress Theme Clubs.

Ако ова е прв пат да чуете за Тематски клубови, еве како тоа функционира: Плаќате фиксна сума на такси за да се приклучите на клубот и добивате разни дизајни понудени во клубовите. Темите што се нудат во Тематски клуб обично се професионално дизајнирани и ажурираат редовно.

Елегантен Теми, Studio Press, и Занаетчиски теми се трите клубови на WordPress Themes кои ги препорачувам.

Има многу повеќе други таму - некои клубови дури и се грижат за одредена индустрија, како што се агентите или училиштата; но ние ќе покриеме само три во оваа статија.

Елегантен Теми

WordPress плати тема клуб
Елегантни Теми Примероци - Повеќе од 80 премиум WordPress теми, кликнете овде за да ги видите вистинските демо демо.

Посетете ја страницата: ElegantThemes.com . Цена: $ 89 / година или $ 249 / живот

Елегантни теми е веројатно најпопуларен клуб за теми на WordPress во индустријата. Со над 500,000 среќни клиенти, страницата со теми нуди над 87 прекрасни и зачудувачки теми за избор. Исто така ви овозможува да преземате премиум додатоци кои ќе ја зголемат вашата деловна активност преку Интернет. Претплатата на Elegant Theme е доволно прифатлива. Можете да уживате во пристапот до сите теми на неограничени страници за 69 $ / годишно. Доколку сакате да ги користите и приклучоците, мора да платите 89 УСД / годишно. Ако ги сакате елегантните теми, можеби ќе го купите и планот за живот за еднократно плаќање од 249 долари.

Моето искуство со елегантни теми беше севкупно позитивно и јас немам проблем да ги препорачам.

Достапен е и лесен за употреба, а опциите за прилагодување се прилично бесконечни. Без разлика дали сте обичен блогер или искусен бизнисмен, „Елегантни теми“ не само што е одличен начин за подобрување на естетската привлечност на вашата веб-страница, тој исто така помага да ја направите вашата страница навигација и покорисна за корисниците, што е добро за привлекување поголем сообраќај и зајакнување на бизнисот.

StudioPress

теми на студиото
WordPress теми во Studio Press.

Посетете ја страницата: StudioPress.com . Цена: $ 129.95 / тема или $ 499.95 / живот

Ако сте долгогодишен корисник на WordPress, веројатно сте слушнале за StudioPress. Таа е популарна по својата Битие Рамковниот, минималистички и SEO-пријателски WordPress рамка за сите StudioPress теми.

StudioPress нуди флексибилни цени врз основа на вашите потреби. Рамката Genesis со детска тема е достапна за еднократна исплата на $ 59.99. Темата на премијата, која го вклучува и Genesis Framework, чини $ 99. Ако сакате пристап до сите теми, можете да платите $ 499.

Занаетчиски теми

готови сајтови
Подготвени сајтови направени од Artisan Themes.

Посетете ја страницата: ArtisanThemes.io . Цена: 129 $ - 389 $ / тема

Занаетчиски теми не ти е вообичаен тематски клуб на WordPress. Наместо да преземаат теми со претходно изработени распореди, овој клуб на тема ви овозможува да изградите тема од нула со користење на 20 модули (повици за акција, плочки дисплеи, елементи на портфолио, итн.).

Можете да ослободите модули за своите теми. Две од неговите најфункционални и современи теми се Индиго и Модули. За разлика од другите страници со теми со WordPress, темите можете да ги купите само поединечно за по 129 долари.

Подготвени решенија е совршен за луѓе кои не сакаат да се расправаме за прилагодување на темата на WordPress. Едноставно одберете ја темата што најдобро го опишува вашиот бизнис, за да можете да ја поставите за неколку минути. Можете да ги користите само подготвени сајтови ако сте ја инсталирале темата од продавницата како што е наведено.

3. Пазар на теми на WordPress

Теми на WordPress Marketplace е местото каде што можете да изберете и да купите професионално дизајнирани теми од повеќе добавувачи. Бидејќи WordPress има толку голема корисничка база, всушност има голем број на одлични места на пазарот (и илјадници продавачи и развивачи).

На пример, мојот личен фаворит - Енвато маркет, нуди голема колекција на премиум теми WordPress уредно организирани врз основа на теми, додаден датум, рејтингот на корисниците и цена.

каде да се купи темата за WordPress
Envato Marketplace (претходно познат како Тема шума) нуди десетици илјади професионално развиени теми за WordPress (посетата).

Поглавје 3. Додавање функционалности со приклучоци

Што е додаток на WordPress?

Додаток е додадена апликација која работи на врвот на WordPress и додава нови функции и функционалност на блогот на WordPress. Има повеќе од 55,000 приклучоци Официјален директориум за додатоци на WordPress.org во моментов и десетици илјади повеќе достапни на друг пазар.

Блогерите користат додаток за додавање на сите функции на нивниот блог на WordPress. На пример, можете:

Суштински додатоци за новини на WordPress

Во случај ова да ви е прв пат користејќи WordPress, еве неколку основни (и бесплатни) додатоци за да започнете со:

Приклучоци за безбедност и заштита од спам

Akismet WordPress додаток

За безбедност и заштита од спам - Akismet, Гробница Притиснете, WordFence, и iThemes Security се приклучоците што ги препорачувам.

Akismet е еден од најстарите приклучоци што стандардно доаѓаат заедно со вашиот WordPress. Овој додаток помага во проверка на сите ваши коментари против неговата услуга за да видите дали тие се спам. Ги собира сите спам и ви дозволува да го прегледате под административниот екран на коментарите на вашиот блог.

Од друга страна, Vault Press е услуга за бекап и скенирање во реално време дизајнирана од Automattic. Овој додаток ви овозможува функционалност да ги заштите и да ги синхронизирате сите ваши објавувања, коментари, медиумски датотеки, ревизии и поставки за табла на серверите. WordFence и iThemes Security се додатоци кои ги комбинираат сите потребни безбедносни карактеристики на WordPress. Главната функција на овој приклучок е да ја зајакне безбедноста на блогот без да се грижите за спротивставените карактеристики или да испуштите нешто на вашата страница или блог.

Дознајте повеќе: Еве неколку други едноставни работи што можете да ги направите за да го заштитите блогот на WordPress

Приклучоци за подобра изведба на блогот

В3 вкупно додаток на кеш Вордпрес

Кога станува збор за оптимизација на перформансите на блогот, W3 Вкупно Кеш и Свифт перформанси се најпопуларни опции.

Двата други додатоци за перформанси кои исто така треба да ги погледнете се Облачно слепило, и ВП Супер Кеш. Cloud Flare е бесплатен додаток обезбеден од компанијата CDN, Cloud Flare; додека WP Super Cache е развиен од Donncha и Automattic, компанијата која сега разви и работи со WordPress.

Кешинскиот додаток е задолжителен во современиот свет за блогирање - тоа го подобрува корисничкото искуство во голема мерка со зголемување на перформансите на серверот, намалување на времето потребно за преземање и ја зголемува брзината на вчитување на страницата.

Ако вашиот блог има многу слики во него - размислете за додавање EWWW Оптимизатор на слика. Тоа е оптимизатор за слики со еден клик кој може да ги оптимизира датотеките со слики во вашата библиотека. Исто така, има и функција за автоматска компресија на слики за да се намали големината на сликите додека ги поставувате. Со оптимизирање на слики, можете да ги намалите времињата на оптоварување на страницата и да резултира во побрза изведба на страницата.

Дознајте повеќе: 8 активни совети за забрзување на вашата веб-страница

Приклучоци за оптимизација на моторот

Yoast оптимизација на WordPress додаток

Иако WordPress е платформа за блогирање со оптимизација за оптимизација, има многу повеќе да се направи за да се подобрат основните резултати на оптимизација за оптимизација со помош на приклучоци.

Вордпрес SEO развиен од Yoast и Сите во еден оптимизација Пак развиен од Мајкл Торберт се две многу добри додатоци во списокот со додатоци.

Дознајте повеќе: SEO 101 за блогери за прв пат

Приклучок за блокови на Гутенберг

Прилагодени блокови од Гутенберг

Со воведувањето на уредникот на Гутенберг во WordPress 5.0, блогерите сега можат да создадат содржина користејќи уредник базиран на блокови. Стандардно, WordPress нуди збир на основни блокови за содржина како што се став, слика, копче за повик до акција, кратенка, и така натаму. Со додавање на додатоци на Гутенберг Блок, мора да додадете повеќе елементи за ангажирање (на пример - Најчесто поставувани прашања, хармоника, профил на автори, рингишпил, кликнете на-твитови, блокови на GIF, итн.) На вашиот блог.

Пластовидно, Крајни блокови, и CoBlocks се три лесни и бесплатни приклучоци на Гутенберг блок за да ги испробате.


Поглавје 4. Наоѓање на групна и создавање содржина

Ова е нормално како bieубителката започнува блог: тие би пишувале за својата работа во понеделник, хоби во вторникот, филмови што ги гледале во среда и политички погледи за време на викендите. На кратко, овие луѓе едноставно пишуваат на широк спектар на теми без главен фокус.

Да, овие блогови ќе се акумулираат постојано следење меѓу нивните пријатели и семејства; но тоа е за тоа.

Многу е тешко да имате значителен број лојални читатели кога случајно блогирате, затоа што луѓето нема да знаат дали сте критичар на филм, критичар на храна или критичар на книги. Рекламни, исто така, не сакаат да се рекламираат со вас, бидејќи тие не знаат за што сте. За да изградите успешен блог, треба да пронајдете ниша.

Како да ја изберете вистинската ниша за блогирање?

За да ја пронајдете вистинската ниша за блогирање, еве ги клучните точки за разгледување.

1. Пополнете потреба

Ако некогаш сте помислиле "би сакал некој да блогира за ова", тоа е а-ха момент. Ако тоа е тема за која би сакале да дознаете повеќе, тогаш тоа е веројатно тема за која другите луѓе сакаат да знаат.

Кое е твоето уникатно знаење? Како може да се обезбеди нешто уникатно за темата што никој друг не може да го направи? Тоа би можело да биде и преку интервју со експерт.

Пример: блогот на inaина, Прифаќање на Несовршен, се фокусира на помагање на мајки за подигање деца со посебни потреби.

2. Нешто за што страстувате

Запомни дека ќе пишувате, читате и разговарате за вашата тема секој ден во следните неколку години. Ако немате интерес на вашиот блог, тогаш би било многу тешко да се држите постојано.

Плус, ќе уживате во пишувањето на овие теми.

3. Тема што има моќ за престој (зимзелена содржина)

Додека контроверзноста е голема, таа не гарантира дека вашата тема ќе биде тука следната недела. На пример, ако сте многу страстни за лозата и започнете блог фокусиран на тоа, кога тоа ќе излезе од мода, ќе бидете надвор од содржината. Подобро е да се фокусираме на една поопшта тема, како што се "најсовремените трендови на социјалните медиуми" или "апликациите за слики кои растат". На тој начин, ако капризот падне од мода, вашиот блог сè уште може да води сметка за она што го заменува.

4. Профитабилно

Вашиот блог треба да биде лажат од кои можете да заработите пари.

Запрашајте се дали станува збор за тема што ќе привлече читатели и ќе создаде приход - без разлика дали преку рекламирање или продажба. Ако блогирате за да го поддржите постојниот бизнис, дали блогот внесува нови клиенти? Ако блогирате само затоа што сте страстни за оваа тема, дали постои начин да заработувате од вашиот индивидуален блог?

јас користам SpyFu, алатка за рекламирање со плаќање по клик, за да се процени понекогаш профитабилноста на нишата. Мојата логика зад ова - ако рекламните плаќаат илјадници долари на Google Adwords, мора да има пари што треба да се направат на ова поле. Еве два примери што ги најдов:

_niche2-месечен буџет - спортски апети
Пример #1: Ова е рекламна статистика за производител на спортска облека (сметате дека спортските марки како Adidas или New Balance, но се помали). Оваа компанија потроши повеќе од $ 100,000 месечно за AdWords, според Spyfu.
Ниша #3 - провајдер на ИТ решенија - глобален пазар, за повеќето луѓе кои работат на веб-страница ќе им се потребни. Постојат 10 - 15 други големи играчи во ова поле. Оваа компанија нуди 3,846 клучни зборови на Google и троши околу $ 60,000 месечно.
Пример #2: Ова е статистиката на рекламата за давател на ИТ решение. Имаше околу 20 други големи играчи во оваа ниша. Оваа компанија, особено, купи реклами на 3,846 клучни зборови на Google и потроши околу $ 60,000 месечно.

Дознајте повеќе: За andина и јас детално разговаравме наоѓање на вистинската ниша за блогирање во овој напис - не заборавајте да го проверите ако ви треба повеќе помош.

Како постојано да пишувате добра содржина

Се сеќавам пред да започнам да блогирам професионално, дека повеќето од успешните блогери и писатели таму мора да имаат магичен трик што ги задржува да вртат неверојатни зборови, од ден на ден. Си помислив на себеси дека блогерите, писателите, новинарите и романтичарите едноставно мора да имаат мозок што е жичен на тој начин.

Не можев да бидам подалеку од вистината.

Открив дека содржината не е само за одлична идеја, факт или тема. Се е за тоа што правите со него и како го презентирате.

 • Како се споредува овој производ со другите?
 • Од каде потекнува?
 • Што е интересно за тоа?
 • Што не е толку големо за тоа?

Она што следува подолу, се три почетници на идеи кои ќе ви помогнат да зборувате за темата на вашиот блог на начини на ангажирање.

 • Водич за почетници за ___________ Пополнете го прашањето погоре со тема дека некој што воопшто не го разбира темата на вашиот блог. На пример, ако водите блог за печење колачи, тогаш горенаведениот акт може да стане: Водич за почетници за непречено одмрзнување.
 • 10 лаги си кажал за __________ Ова е наслов на стилот на предупредување. Тоа го привлекува читателот бидејќи сака да знае што прави погрешно. Еден пример може да биде веб-страница за датира. Насловот би станал нешто како: 10 лаги си кажувале за тоа зошто сè уште си сингл.
 • 3 чекори за учење __________ Овој наслов е многу разновиден. За да ги пополните празнините за оваа титула, размислете за тоа што им е потребно на вашите читатели и кои сакаат да научат и што посебно знаат. Ако го стартувате училиштето за готвење, може да се справите: 3 чекори за да научите да направите совршена суфле.

Овие едноставни фрази се наменети да го бутнат вашиот мозок и да течат твоите креативни сокови. Кога сте во загуба за идеи, можете да се свртите кон овие упатства и да излезете со нешто за што да напишете.

За поттикнувањата погоре, ќе ја земете титулата и ќе го пополните празно. Ова ќе послужи како ваша идеја за нов напис. Постојат стотици начини да се заврши секој напис. Дури и ако сте во загуба за нови идеи, со овие поттикнувања, никогаш повеќе нема да се соочите со тој проблем.

Дознајте повеќе: Како постојано да пишувате барем една одлична содржина неделно


Поглавје 5. Расте на читателот на вашиот блог

Тажната вистина за многу блогери од таму им одземаше премногу време за да ја изградат својата читателска публика. Добивањето на првите 1,000 прегледувања на страници може да трае со месеци, а некои многу специјализирани блогови никогаш не се чини дека доаѓаат таму.

Еве пет основни стратегии кои ќе ви помогнат да го преземете вашиот блог од 1-ви ден до 1,000 прегледи на страници.

1. Напишете нешто што луѓето сакаат да го прочитаат

Луѓето се дават во ажурирања на социјалните мрежи, вести за вести, е-пошта и разни видови на реклами. Сè повеќе е тешко да ги натерате луѓето да ја читаат вашата содржина. Сепак, сè уште можете да направите добро ако знаете која е вашата идеална публика и што тие бараат. Размислете за јазот во вашата ниша, за кој вид содржина недостасува и како можете да донесете поголема вредност на вашата публика.

Еве работи што можат да ви помогнат во вашето истражување:

 • Користете алатки за социјални медиуми за следење на успешната содржина на социјалните медиуми. Во такви далеку, можете да генерирате идеи за содржини кои добиваат добри повратни информации од социјалните медиуми.
 • Користете алатки за содржина како Одговорете ја јавноста за пребарување на популарни прашања што луѓето ги поставуваат во Google.
 • Користете број на прегледи на YouTube за да пронајдете теми за кои луѓето се заинтересирани.
 • Користете алатка за истражување на клучни зборови за да ги одредите специфичните теми што луѓето ги бараат во рамките на вашата ниша. Може да произведувате содржина заснована врз тие клучни зборови.

2. Поврзете се со вашата заедница

"Муабет и сторено" веќе не е името на играта.

Постојано мора да ги споделувате вашите мислења, одново и одново. Доколку сте поканети да се приклучите на групата од Pinterest одбор што одговара на вашиот лажат, се регистрирате и споделувајте и коментирајте често. Ако се придружите на списокот со истомисленици за блогери, шансите се тие да ги споделуваат меѓусебните содржини редовно - неделно или дневно. Ова ќе помогне да се зголеми вашата публика и ангажманот.

Доследно побарајте го вашето племе - наградете ги другите членови во неа и поврзете се со нив.

Помогнете на забавите на Твитер. Коментирајте ги мислењата на другите членови. Споделете написи во вашите билтени. Заокружете ги и наградете ги блоговите што ги сакате со тоа што ќе ги прикажувате секоја недела или месец.

Прашај како можеш да му помогнеш на некого со гостин пост или со нудење гостин места. Ги продаваат своите производи, ги користат нивните филијали линкови, ги промовираат своите врски на вашите социјални медиуми додека ги означува. Додека доаѓаат можностите за регрутирање на блогери, овие блогери ќе се сетат на вашата помош и ве покануваат да учествувате.

3. Осигурете се дека вашиот блог е лесен за читање

Се фрустрирам кога ќе најдам блог со наслов Јас сум целосно возбуден само да ја пронајдам содржината со големо парче текст, неколку параграфи, без наслови или куршуми и ситни фонтови. Тоа ме оддалечува.

Згора на тоа што го искусив погоре, вашиот блог не треба да ги оптеретува читателите со скокачки прозорци и прозорци со кликнување. Наместо тоа, презентирајте ја содржината вешто на вашите читатели. Знајте ги ограничувањата на времето на вашите читатели и разберете што ги тера да останат на вашата страница.

Еве што можете да направите за да го направите вашиот блог полесен за читање:

 • Оптимизирајте го вашиот блог со користење на заглавија, поднаглавувачи, точки од куршуми или списоци со нумерирани броеви. Ова помага вашата содржина да се појави поорганизирана.
 • Распределете ја содржината на блогот во делови или ставови. Aидот со текст може да изгледа застрашувачки и да ги надмине читателите.
 • Избегнувајте користење на фенси фонтови. Залепете со веб-безбедни фонтови како што се Ариал, Georgiaорџија, Тајмс, итн
 • Користете едноставен англиски јазик и напишете кратки реченици. Насочете ја читливоста на статијата за ученик од осмо одделение.

4. Коментирање на блогот

Како прво, коментирањето на блоговите е веројатно најнезавидениот метод за градење на блогирање во сообраќајот - најмногу затоа што луѓето цицаат во правење квалитетни, значајни разговори со странци (вклучено и јас). Сепак, коментарот на блогот е квалитетен метод за градење на сообраќај кој исто така се случува да биде бесплатен - не може да се расправате со тоа!

Постојат два златни правила за коментирање на блогот:

 1. Секогаш напишете квалитетен коментар. Ако немате нешто значајно да додадете на дискусијата, не оставајте коментар (коментари „Благодарам - одличен пост“ ... тие се бескорисни)
 2. Оставете врска само каде што е соодветно. Не спамирајте, без оглед колку примамливо може да биде; тоа ќе се врати на вас.

Додека друго правило (не е златно правило, можеби), ако оставите врска, не давајте само URL-то на вашиот блог. Наместо тоа, водат до соодветниот пост што додава вредност на оригиналниот пост и дискусија. Релевантноста е клучот овде.

5. Платформа за Q&A

Форумите и платформите за Q&A се одлични места за да се здобијат со место пред вашата релевантна, заинтересирана публика. Трикот е да се следат тековните разговори во вашата ниша, така што ќе можете да разговарате кога имате нешто корисно да кажете (и не, не секој напис ќе биде можност - но некои ќе). Makeе ви треба добар читач на храна, како што е „Feedly“, за да ја направите оваа работа.

Не наоѓате точно одговара или доволно можности за момент?

Создадете некои прилагодени содржини релевантни за особено жежок разговор. На пример, ако некој праша како да направите нешто со код да ги добиете целосните кодови и демо. Шансите се дека ако едно лице го постави прашањето, другите го имаат истото прашање - и вашиот одговор и врската на форумот ќе живеат за да ги советува, како и кога ќе дојде време.

Во однос на кои платформи за Q&A да ги користите, препорачувам

 • Quora, Klout и Yahoo! Одговори - ова се три од најдобрите генерални платформи за Q&A
 • StackOverflow - ако сте издавач што продава книги за програмирање.
 • Tripadvisor - За блогерите за патувања

Дознајте повеќе: Растењето на вашиот блог е широка тема - имам напишано а Водич за однапред 6,000 зборови за растеж на вашиот блог, не заборавајте да го прочитате откако ќе ги научите основите.


Поглавје 6. Заработка на пари од блогирање

Сигурен сум дека сте слушнале за некои приказни за успешни блогери - луѓе кои започнаа блог и го направија богат неколку години подоцна.

Питер Кешмор, основач на Mashable заработува околу 7.2 милиони долари годишно, а Мајкл Арингтон на TechCrunch остварува околу 10 милиони долари годишно. Пат Флин, блогер на „Пасивни пасивни приходи“ прави стотици илјади месечно. Линдзи и Бјорк од Пинч на Јум оствариле повеќе од 85,000 УСД за еден месец приход од еден месец.

Додека станувате преку ноќ тато Варбакс не може да биде во ваша иднина, сигурно може да го заработувате вашиот блог и да започнете да внесувате малку пари.

Вашиот прв чекор во заработка на вашиот блог е да одлучите кои се вашите граници.

 • Дали сакате реклами на вашиот сајт?
 • Каков тип на реклами ќе прифатите?
 • Каков вид реклами ќе забраниш од твојот сайт?
 • Колкав процент од рекламите наспроти содржината сакате?

Бидете внимателни, затоа што ако посетителите на страниците и машините за пребарување ја гледаат вашата страница како спам, ќе земете хит на рангирање. Откако ќе поставите неколку упатства за видовите и бројот на реклами што ќе ги прифатите, време е да разгледате некои од начините за заработка на вашиот блог.

1. Директно рекламирање

Директното рекламирање е веројатно најбрзиот начин да ги добиете приходите од вашиот блог.

Едноставно кажано; ви овозможуваат простор на вашиот блог достапен за рекламирање на надворешни компании, за месечна, квартална или годишна такса. Можете да изберете кои компании дозволувате да се рекламираат, каде одат рекламите и колку простор зафаќаат на вашиот блог!

Еве неколку барања на вашиот блог за привлекување рекламни реклами на вашата страница:

 • Блог со минимум 1,000 прегледи на страници месечно и добар ангажман
 • Следат големи и ефективни социјални медиуми, т.е. Фејсбук, Твитер, Инстаграм, итн.
 • Јасна и фокусирана ниша.
 • Супериорен пребарувач позиционирање за вашата лажат.
 • Професионално присуство и изглед за вашиот блог.
 • Шаблон или тема со простор за рекламирање. Имајте на ум дека сакате корисниците да читаат и кликнуваат, но не сакате тие да бидат толку преоптоварени со реклами што престанат да ги посетуваат.

Како да започнете?

Да започнеме, креирање на комплет за медиуми е водич за информации за една страница, кој ќе им помогне на потенцијалните рекламни реклами да го запознаат вашиот блог на еден поглед. Треба да вклучува мерење на сите броеви на социјалните медиуми (следбеници, стапки на ангажман, итн.), Прегледи на страниците на блогот и уникатни посетители, како и информации за вашата публика и нишата.

Постојат различни стандардни големини на реклами за веб. Колку е поголема рекламата, толку повеќе треба да наплаќате. Обично, рекламирањето се продава месечно-месечно. Пронајдете големини што работат за вашиот блог. Не сакате веднаш да се посветите на голем одбор на водачи на чело на вашиот блог, а потоа да откриете дека ги одведува посетителите.

Најчестите големини на реклами (во пиксели) се 125 x 125 px, 150 x 150 px или 300 x 300 px, но има и многу други опции. Имајте на ум колку недвижен имот сте подготвени да се откажете од вашиот блог, позицијата на рекламата и должината на работењето.

Стандардни големини за рекламирање со банер.
Стандардни големини за рекламирање со банер.

2 Партнерски маркетинг

Партнерството маркетинг е деловно работење засновано врз перформанси, каде компаниите плаќаат луѓе кои ги промовираат своите производи - овие луѓе се познати како филијали.

Повеќето придружни компании плаќаат филијали преку трошок за акција (КПД). Ова значи дека придружникот заработува пари секогаш кога ќе се случи некоја акција. Ова обично трае во форма на продажба (кога некој ќе купи нешто) или олово (кога некој се пријавува на нешто, на пр. Билтен, бесплатен пробен период, регистрација, итн.).

Како да започнете?

Како нови блогери, најдобриот начин да ја ставите вашата нога во влезната врата е преку пријавување со здружени мрежи. Веб-страници како Џеј Огранок or Shareasale претставуваат голем број на производи од повеќе добавувачи. Тие исто така нудат корисни алатки за нови блогери кои можат да ви помогнат да ја следите продажбата и да дејствувате како посредници за да обезбедите правилно плаќање.

Кој придружен производ да се промовира?

Изборот на кој партнер производ за промовирање е малку од прашањето „пилешко или јајце“. Зависи од која насока сакате да одите. Многу блогери често создаваат содржини за теми за кои се страстни - и бараат сродни придружни производи за да го поддржат креирањето на нивната содржина. Алтернативно, можете исто така да наведете одредена ниша за која мислите дека може да одговара добро за вас и да ја градите содржината насочена кон тие производи.

Имајте предвид дека различни видови на производи често доаѓаат со многу широк степен на придружна комисија. Производите за малопродажба имаат тенденција да бидат многу ниски провизии и вашата заработка многу зависи од тоа да бидете во можност да извршите притисок врз големи количини на тие производи. Големите комисии за билети обично се за услуги или дигитални производи, како што се претплати и софтвер.

За да добиете подобра идеја за тоа колку добро можат да направат некои производи, можете да ги користите податоците од вашата мрежа за придружба како водич. Алтернативно, проценка на интерес може да се добие и од веб-алатки, како што е Google Трендови.

Информации за трговец ShareASale
Пример: Детали за трговци - вклучувајќи просечна продажба од 30 дена и платена провизија, се објавуваат натаму Shareasale.

3. Продажба на премиум содржина

Ако не сте задоволни со продажба на производи од други луѓе, размислете да креирате свои производи што ќе ги понудите. Без разлика дали станува збор за нов софтвер кој им помага на сопствениците на деловни активности, прибор за готвење или како да водителка, има многу различни артикли што можете да ги креирате и понудите на вашата веб-страница.

Дигитални преземања

Најчести артикли се книги и упатства за видеа. Овие елементи се засноваат исклучиво на вашето знаење за вашата ниша област. Тие одат малку подлабоко од кратките постови на блогови или нудат многу специјализирани информации. Лесно е да се извлечат книги преку платформи, како Издаваштво Амазон поттикне и SmashWords.

Сајтови за членство

Говорејќи за специјализирани информации, некои сопственици на блогови избираат да создадат посебна област базирана на членство каде што се поставени најдобрите написи или видеа. Оние што се членови можат да пристапат до овие информации. Можете да ги привлечете луѓето да се регистрираат за членство, нудејќи краток извадок за да го намалат читателот да се претплати.

Постојат неколку клучеви кои ќе ви помогнат да ја направите вашата област за членство поуспешна:

 • Чувајте го членството прилично разумно. Размислете за $ 5 / месец наместо $ 5 / ден.
 • Нуди квалитетни статии, видеа, гостин звучници и други настани за вашите членови. Никој не сака да плати за членство на нешто што никогаш не е ажурирано.
 • Направете плаќања да се повторуваат. Користете PayPal, Лентаили кој било друг период на повторување на наплата, така што членовите на членството и откажувањата се автоматизираат. Ова е огромно време заштеда.
заработи пари од блогирање
Подрачје за членство создадено од Copyblogger каде читателите треба да се регистрираат за да пристапат до премиум содржини (Погледнете го примерот).

Дознајте повеќе: Пронајдете повеќе начини за заработка на вашиот блог и прочитајте го Кевин Мулдон Студија на случај во продажба на BloggingTips.com за 60,000 американски долари.


Поглавје 7. Користење на бесплатни алатки за блогирање

И покрај тоа што корисни бесплатни алатки и веб-услуги постојат преку Интернет, проблемот е да ги собереш меѓу сите други џинки или / и застарени алатки.

Како подароци за читање на мојот водич до тука, јас ќе ви дадам листа на бесплатни алатки кои ги користиме цело време во WHSR. Среќно, и ви посакувам успех во вашето патување за блогирање.

Пишување

 • По истекот на рокот - Унапредување на стилот и проверка на граматиката.
 • Grammarly - Најпопуларен асистент за пишување на веб.
 • Hemingway App - Напишете кратки и смели со оваа алатка.
 • Слобода.то - Блокирајте ги веб-страниците за одвраќање за да можете да се фокусирате на пишување.
 • ByWord - Алатка за бесплатно пишување од одвраќање.
 • Evernote - Единствената алатка за која треба воведување.

Уредување на слика

 • Fotor - Уредете и дизајнирајте убава алатка за слики за објавувања во социјални медиуми, постери, покана итн.
 • Canva - Дизајн убави слики и објави на социјалните медиуми.
 • Дизајн волшебник - Создадете убави слики користејќи бесплатни шаблони и готови слики.
 • JPEG Мини - Намалете ја големината на датотеките .jpeg.
 • Мали PNG - Намалете ја големината на .png датотеките.
 • Skitch - Преземање на белешки за слики.
 • Слика мајмун - Алатка за уредување на слики наградувана.
 • Пик до табела - Едноставна алатка за создавање инфограф.
 • Pixlr - Алатка за уредување на слики.
 • Favicon.io - Најдобар фаворит генератор, досега.

Бесплатни фотографии и слики

Референци и истражувања

Социјални медиуми, маркетинг и оптимизација

 • Бинг Webmaster алатката - Бесплатна алатка за дијагностицирање на страницата на Бинг.
 • Google Webmaster Tool - Бесплатна алатка за дијагностицирање на страници на Гугл.
 • Следете - Трпете ги вашите конкуренти
 • Majestic оптимизација - Бесплатната верзија ви овозможува брзо да го проверите профилот на врската со страницата (CF / TF).
 • Engage Bay - Платформа за автоматизација на маркетинг, продажба и услуги за сите во еден
 • Слична проверка на страници - Проверете дали имате дуплирани страници на вашиот блог.
 • Како Explorer - Проверете ги социјалните метрика на вашата (или конкурентската) содржина.
 • Чувај дек - Mange повеќе сметка на Твитер во една табла.
 • Buzz Sumo - Најдете ги популарните содржини и влијателите на големите мрежи на социјалните медиуми.
 • Таб Board - Истражување на пазарот на социјални медиуми.
 • IFTTT - Лесно објавувајте содржини на повеќе платформи за социјални медиуми.

Веб-анализи и продуктивност

Тестирање на брзина на веб-страница

 • Bitcatcha - Проверете ја брзината на страницата од 10 локации.
 • Тест на веб-страница - Проверете ја детално брзината на веб-страницата.
 • GT Metrix - Тестирајте ја и следете ја брзината на вчитување на веб страницата детално.

Блогирање на најчесто поставувани прашања

1. Колку чини да започнете блог?

Проценетите трошоци за започнување на блог што вклучуваат име на домен и веб-хостинг е под 100 долари годишно (помалку од 10 долари месечно). Оваа цена се заснова на само-домаќин блог (користејќи WordPress). Распадот на цената ќе биде: 15 УСД на годишно ниво за име на домен .com и околу 60 американски долари годишно за хостинг хонорар.

2. Како блогерите се плаќаат?

За да добиете подобра слика за тоа како блогерите се плаќаат, ги категоризирав во 2 вида - едното е местото каде што директно се справувате со клиенти или огласувачи, додека другиот е местото каде што се придружувате на програма понудена од компанија или мрежа.

Кога се занимавате директно со клиенти или рекламни, имате поголема контрола врз цените. Можете да заработите пари од:

- Продажба на премиум содржини (страница за членство)
- Директно рекламирање
- Продажба на вашиот производ
- Одбори за работа
- Пишување и објавување на спонзорирани постови

3. Како да започнете блог бесплатно?

Постојат бројни платформи каде што можете да започнете бесплатен блог денес, ова вклучува WordPress.com, Tumblr или Blogger. Да креирате бесплатен блог, сè што треба да направите е да се најавите и да започнете да ја објавувате вашата содржина.

4. Кој е уловот зад бесплатната платформа за блогирање?

Ништо не доаѓа бесплатно во нашиот свет. Постојат голем број на недостатоци со бесплатна платформа за блогирање:

- Постојат правила утврдени од секоја платформа што треба да ги набудувате
- Името на доменот на вашиот блог се чини дека е поддомен како „myblogname.wordpress.com“ или „myblogname.tumblr.com“
- Постојат ограничена функционалност, додатоци и избор на теми што можете да ги направите на вашиот блог
- Обично, бесплатните платформи ја ограничуваат можноста за монетирање на вашиот блог

Силно предлагам да започнете со вашиот блог користејќи само-домаќин на WordPress.org (како што сум опфатил во овој водич). Покрај надминување на ограничувањето на бесплатниот блог, потенцијалниот раст на вашиот блог е неограничен.

Постојат бројни платформи каде што можете да започнете бесплатен блог денес, ова вклучува WordPress.com, Tumblr или Blogger. Да креирате бесплатен блог, сè што треба да направите е да се најавите и да започнете да ја објавувате вашата содржина.

Но, еве ја улогата:

 • Постојат правила утврдени од секоја платформа што треба да ги набудувате
 • Името на доменот на вашиот блог се чини дека е поддомен како што се „myblogname.wordpress.com“ или „myblogname.tumblr.com“
 • Постојат ограничена функционалност, додатоци и избор на теми што можете да ги направите на вашиот блог
 • Обично, бесплатните платформи ја ограничуваат можноста за монетирање на вашиот блог