Како да се изгради веб-сајт Како BuzzFeed со WordPress

Член напишан од:
  • WordPress
  • Ажурирано: Јуни 29, 2020

Стој ме ако ова ти се случило порано. Видовте навистина интересна статија во Buzzfeed и одлучете да проверите. Кога ќе завршиш да ја прочиташ таа статија, одлучи да земеш и квиз таму.

Пред да го знаете, веќе сте поминале часови таму.

Што се случило?

Тоа е моќта на вирусни веб-сајтови како Buzzfeed, Upworthy, и ViralNova. Успехот што го постигнале го инспирира легијата на блогерите кои се обидуваат да го рекреираат истиот успех на нивниот веб-сајт.

Еве нешто, правењето успешна веб-страница за вируси како Buzzfeed е повеќе од само објавување на одлични мемици и надавки. Има многу што влегува во него, започнувајќи со избор на вистинско име на домен до создавање на соодветна содржина и пронаоѓање начини за заработка од тоа.

Но, Дали е можно да се создаде страница како Buzzfeed?

Апсолутно. Всушност, во овој напис, ние ви покажеме како да креирате вирусна страница како Buzzfeed на WordPress уште од самиот почеток, па сè до крајните делови како што се монетизација и социјалните медиуми.

Ако сте подготвени да станете следниот Buzzfeed, а потоа прочитајте го!


Содржина / Брзи врски


Чекор # 1 - Добијте име на домен што работи

Играње (Име на доменот) Име Игра

Значи, првиот чекор што треба да направите е да креирате и одберете име на домен за вашиот веб-сајт. Некои основни совети за избор на име на домен се да го задржите што е можно поедноставно, лесно да се запомни, и едноставно бидете креативни колку што е можно (т.е. не плашете се да употребувате измислени зборови!).

За оние кои имаат потреба од помош доаѓаат со имиња на домени, можете лесно да го користите домен генератори за идеи. Препорачуваме користење на сајтови како Domainr, Wordroid, Name Station.

Ако веќе имате на ум име на домен, можете да проверите дали е достапен на страници, како што е NameCheap или GoDaddy. Откако ќе заврши тоа, тогаш можете да одите напред и купи / регистрирај го вашето име на домен на веб-страниците за регистрација на домен.

Случајно, можете да го користите NameCheap за купување и регистрирање на вашето име на домен, бидејќи имаат доста прифатлива цена за .com и .net имиња на домени.

Изберете веб-домаќин

Следниот важен чекор е да изберете провајдер на хостинг до домаќин на вашата веб-страница. Идеално, би сакале да изберете веб-домаќин кој обезбедува брза брзина на вчитување, голема брзина на време и е способен да се справи со голем опсег / сообраќај.

Сега, тоа е невозможно да се избере совршен веб-домаќин како има само многу достапни на интернет, но дефинитивно препорачуваме употреба Siteground (* affiliate линк), бидејќи тие нудат солидни перформанси во целина и е погоден за нови и искусни корисници.

Најдоброто нешто за SiteGround е дека тие се официјално препорачани од WordPress, што значи дека се оптимизирани да понудат најдобри перформанси за веб-страниците изградени на платформата WordPress.

Говорејќи за WordPress.

Чекор # 2- Користење на WordPress да изградите вашиот сајт

Купување и регистрирање на име на домен?

Провери!

Пријавете се за веб-домаќин?

Проверете!

Тогаш е време да започнете со креирање на вашата веб-страница.

Забавен факт, навистина не ви требаат многу производи за да започнете.

Можете да користите CMS (Content Management System) платформа, како што е WordPress, за да изградите вирусна веб-локација што изгледа и функционира како Buzzfeed, Upworthy и многу повеќе.

Ако сте почетник, дефинитивно препорачуваме да користите WordPress, бидејќи тоа е моќна и флексибилна платформа која доаѓа со илјадници приклучоци, теми и ресурси за поддршка што можете да ги користите.

Плус, веб-страница како Buzzfeed ќе бара дополнителни функции како што се квизови, анкети, регистрација на членови и платформа за содржини создадени од корисниците, за да именува неколку. WordPress нуди широк спектар на претходно постоечки решенија кои можете да ги користите за вашиот веб-сајт кој е супер прифатлива!

Поставувањето на веб-страница на WordPress е прилично лесно денес и голем број на хостинг компании дури нудат услуги за да им помогне на лансирање на нова страница од нула користејќи WordPress.

Сепак, ако сакате да го направите тоа сами, ние сме напишан практичен водич што можете да го користите за да изградите веб-страница на WordPress од нула.

Чекор #3 - Подигање на најдобрите теми за вирусна веб-страница

До сега веќе треба да ги направите основните темели во овој момент. Сега е време да се фокусираме на забавниот дел и тоа е изборот на тема за вашата веб-страница.

Стандардната тема на WordPress има многу основен дизајн, што не е супер ако сакате да имате веб-сајт со вирус како Buzzfeed. За среќа, постојат тони премали WordPress теми кои можете да ги користите за да го подобрите дизајнот на вашиот веб-сајт.

Всушност, ги собравме најдобрите теми на WordPress 10 кои се специјално дизајнирани за вирусна содржина и изгледаат слично на Buzzfeed.

1. Buzzz

Buzzz тема Шаблон

Buzzz ги има сите карактеристики и додатоци кои се насочени кон ширење на содржината на вашата страница што е можно побрзо. Тоа е одлична лесна за употреба тема што е одлична за вирусни веб-страници и блогови.

Темата е оптимизирана за брзина на вчитување и оптимизација, има вграден систем за прегледување, прилагоден дел за различни типови содржини (тренд, најпосакуван, популарен, итн.), Одговорен распоред, вест за тикер, индивидуализиран и многу повеќе.

2. Новапрес

Шаблон за тема Новаприс

Ако сакате да се изгради веб-сајт кој е сличен на ViralNova, тогаш Новапрес тема е совршено вклопување, бидејќи визуелно е инспирирано од популарната веб-страница за вируси. Темите вклучуваат многу функции што ви се потребни за градење на вирусна веб-страница.

Она што го добивате со темата е реагирачки дизајн и распоред, бесконечен лизгачки ефект, икони за социјални медиуми за споделување, оптимизирани за брзина на вчитување и оптимизација, и способност за лесно прилагодување на изгледот и изгледот.

3. весник

Шаблон за весникот

Весник е одлична тема за WordPress која нуди многу истите карактеристики и функционалност што ги имаат другите врвни вирусни сајтови. Самата тема позајмува многу елементи за дизајн од Buzzfeed, Distractify и Достојно.

Доаѓа со многу различни распореди, различни шаблони и повеќе опции за прилагодување кои можете да ги изберете. Ова ви овозможува да креирате веб-страница која е навистина уникатна, но моќна со неговата разновидност.

4. bunchy

Буквите темни обрасци

Bunchy користи функција „отворени списоци“ што им дава можност на вашите корисници да достават своја содржина и поднесоци. Оваа тема ви овозможува да ја искористите моќноста на содржината генерирана од корисникот на вашата веб-страница.

Содржината креирана од корисниците може да биде ефикасен начин за експоненцијално зголемување на вашиот сообраќај за пребарување и публика ако немате оригинална содржина.

5. Boombox

со Boombox, имате моќна и разноврсна тема која е дизајнирана за сајтови со содржини со вируси со повеќе опции за распоред што можете да ги изберете.

Претставен распоред или стилови кои ги нуди Boombox вклучуваат Boombox Original (Вирална веб-страница инспирирана тема), Lonely Panda (тема инспирирана од BoredPanda), Buzzy (тема слична на Buzzfeed) и друга GAG (која се базира на популарната 9Gag-страница ).

6. bimber

Bimber Theme Template

bimber е една од попопуларните теми на WordPress која ги нуди сите карактеристики кои ќе ви требаат за да креирате вирусна веб-страница или блог.

Некои од карактеристиките кои се вклучени во темата се: создавање листа (статии на листа), креирање сопствени значки, интеграција на социјални медиуми, интеграција на големи рекламирање зони и десетици опции и опции за прилагодување.

7. Кукавица

Кукко тематски образец

Кукавицата е уште една одлична тема за WordPress што ги искористи карактеристиките на заедницата и функционалностите што се наоѓаат во bbPress и BuddyPress. Ова ви овозможува да креирате заедница околу вашата веб-страница.

Во прилог на функциите на заедницата, темата е исто така оптимизирана за мобилни уреди за да овозможи брзи времиња на вчитување, предна конечна објава и уште повеќе.

8. Presso

Прези тема

Повеќенаменска тема на WordPress Presso доаѓа со 3 различни распореди стилови кои се: блог, списание, и вирусни. Сите три стилови на 3 се единствени во дизајнот и вклучуваат голем број на функции.

Карактеристики како што се вграден рејтинг / преглед систем, бесконечен систем на лизгање, менито од платното, способност за филтрирање мислења, верзијата оптимизирана за мобилни уреди која е брза и брза, моментално пребарување и Woocommerce интеграција за да може да продавате производи на вашата страница.

9. Огромни зуи

Тематичен шаблон за огромни зони

Огромни зуи е тема на WordPress која е развиена со карактеристики, функционалност и дизајн што е слична на вирусни и "зуи" стилски локации. Карактеристиките што ги нуди ви дава најдобра шанса да стигнете до најголемата публика.

Неколку карактеристики кои ги нуди темата вклучуваат интерактивна содржина која им овозможува на корисниците да реагираат на секоја содржина со емоции (смешно, WTF, wow, итн.), Распоред на целосна ширина и кутија, приспособливи распореди преку вградениот панел за опции и број од различни стилови / скици за избор.

10. Doberman

Добермански тема Шаблон

Doberman е уште една популарна тема на WordPress која е стилизирана по Buzzfeed и центрира околу веб-страниците за вирус и споделување на содржини.

Популарните функции кои се достапни во оваа тема вклучуваат оптимизирање за делење и виралност, секција за тренд мислења, секција за популарни мислења, нови / свежи постови и многу други функции кои ја зголемуваат веројатноста за успех за вашата веб-страница.

Чекор #4 - Креирање содржини кои ќе одат Вирусни

Па сега дека имате веб-сајт дизајниран и подготвен да одам, време е да се стави во содржина. Исто како и Buzzfeed, ќе треба да направите содржина што е вирална во природата.

Содржините како меми, листикули, статии поврзани со поп-културата, и, се разбира, квизовите се одлична содржина за да започнете.

Само запомнете дека иако се обидувате да изградите веб-сајт како Buzzfeed, треба да го имате вашиот глас и стил. Повеќе уникатен вашиот веб-сајт е, толку подобро вашиот бренд ќе издвоите и amass лојална fanbase.

Кога за прв пат почнувате, важно е да поставите распоред за себе за редовно објавување на нови содржини. Додека поголемите веб-страници објавуваат нови содржини секој ден, тоа е многу тешко да се направи ако сте еден човек операција.

Ви препорачуваме да се придржувате до распоред и фреквенција за која сте способни за ракување. Одличен пример би бил објавувањето на две до три нови содржини неделно, а потоа ќе се зголеми на нови содржини секојдневно откако ќе се зголеми вашиот веб-сајт.

Ако ви треба инспирација или идеи, добра идеја е да ги посетите слични сајтови и да се обидете да научите каков тип на содржина тие прават. Само обидете се да не ги крадете или копирате нивните содржини целосно.

Чекор #5 - растечки вашиот сајт и ќе се случи вирус

Содржината на вашиот веб-сајт е беспредметно, ако немате сообраќај. Ако сакате вашиот вирусен веб-сајт да биде толку успешен како Buzzfeed, треба да го подобрите сообраќајот на вашиот сајт и ангажманот на корисникот.

Ако сте почетник, тука се неколку основни совети кои ќе ви овозможат да започнете и да возите повеќе сообраќај кон вашата веб-страница.

Искористете ги предностите на SEO

Пребарувачот игра главна улога во сообраќајот кон вашиот веб-сајт и најпопуларните веб-страници добиваат поголем дел од нивниот сообраќај од сајтови како што е Google. Пребарување Engine Optimization (SEO) е многу корисно за подобрување на рангирање на веб страната во пребарувачите.

Додека WordPress веќе е оптимизација за пријателски од самиот почеток, постојат и други начини кои можете да ги користите за да осигурате дека вашата содржина е оптимизирана за оптимизација, ставајќи ја вашата веб-страница повисоко во пребарувачот рангирање.

За сеопфатен водич за оптимизација, проверете го ова SEO 101 за почетници и за првпат блогери.

Направете ја вашата страница брзо

Многу вирусни веб-страници имаат тенденција да се вчитаат многу брзо, дури и при бавна интернет конекција. Тоа не е случајност. Веб-страницата како Buzzfeed знае дека брзината игра голема улога во обезбедувањето на корисниците со квалитетно корисничко искуство, истовремено подобрување на оптимизација.

Подобрувањето на брзината на вашиот веб-сајт почнува од изборот на вистинскиот веб-домаќин (што ако ја следеше нашата препорака, треба да попуштате прилично солидна брзина), меѓутоа, постојат и други работи што можете да ги направите за да ја подобрите ефикасноста на вашиот сервер.

Проверете го овој удобен водич кој ви покажува како да се забрза вашиот веб-сајт за подобар пребарувач ВТА.

Разберете ги вашите корисници

Ако сакате да ја направите вашата веб-страница популарна, треба да знаете што сакаат вашите корисници. Најчеста грешка што почетниците често ја прават е да претпостават однесување на вашиот корисник наместо да користат вистински податоци.

Google Analytics е одлична алатка која можете да ја инсталирате на својата веб-страница за да ги дознаете клучните параметри како што се утврдување кои страници на вашиот сајт се популарни, од каде што доаѓаат повеќето од вашиот сообраќај, времето кога вашите корисници трошат на една страница и вчитуваат повеќе.

Сите овие податоци може да ви помогнат подобро да разберете што вашите корисници, кои во крајна линија ќе помогнат да го подобрите вашиот ангажман на корисникот и да го направите вашиот сајт попопуларен.

Чекор #6 - Изработка на пари од вашата веб-страница

Имаш веб-сајтот надолу. Создадовте многу кул содржина и добивате голем сообраќај и ангажман на корисник.

Во овој момент, веројатно треба да размислите за монетизација на вашата веб-страница.

Веб-страниците како Buzzfeed се потпираат на онлајн реклами и обезбедуваат онлајн маркетинг услуги на други бизниси и рекламни. За почетници, малку е веројатно дека ќе добиете големи рекламни да плаќаат за рекламниот простор на вашата веб-страница.

Наместо тоа, треба да се фокусирате на следниве начини за да генерирате стабилен приход од вашата веб-страница.

Користење на Google AdSense на вашиот веб-сајт

Google AdSense е далеку највообичаен начин да заработите пари со вашата веб-страница. Без разлика дали сте блог или вирусна веб-локација, Google AdSense ви олеснува прикажување реклами на вашата веб-страница.

Одлична работа во врска со Google AdSense е тоа што не морате да губите време обидувајќи се да барате рекламни и да собирате пари. Google го прави сето тоа за вас, вклучувајќи ги и добивањето на парите од рекламни, кои тие ќе ви ги испратат по намалувањето.

За сеопфатен водич за додавање на Google AdSense во WordPress, можете да проверите овој водич.

Истражуваат партнер маркетинг

Ако се случи да разговарате и да препорачате производи и услуги за вашата публика од време на време, можете да го користите тоа за да заработите пари со подружница маркетинг.

Филијалата на маркетингот е одличен извор на дополнителен приход, бидејќи можете да добиете провизија кога корисниците купуваат производ со кликнување на вашата упатна врска.

Ако немате некои производи или услуги на ум, направете брзо истражување и најдете оние кои комплимент тема на вашиот веб-сајт. Една од најголемите партнерски мрежи со која може да се регистрирате е Амазон Огранок, која нуди на илјадници производи од кои можете да изберете.

Искористување на социјалните медиуми

Како што вашиот веб-сајт почнува да станува поголем, исто така треба обрнете внимание на вашите социјални медиумски платформи како добро.

Зошто?

Затоа што, кога имате огромно присуство на социјални медиуми, можете да го користите за да привлечете други брендови да соработуваат со вас. Поверојатно е дека марки ќе ви пристапат и ќе направат пласмани за производи или спонзорирани мислења кога имате големи социјални медиуми.

Важно е да почнете да ги градите вашите следења на клучните платформи за социјални медиуми што е можно поскоро. Платформите како Instagram, Twitter, па дури и YouTube се одлични платформи за привлекување на големи и мали бизниси.

Градење на присуството на социјалните медиуми е едноставно како споделување на мислења од вашата веб-страница. Со оглед на тоа што вашата веб-страница создава вирална содржина, тоа го прави совршено за споделување на социјалните медиуми платформи.

Со сите овие информации, се надевам, имате доволно за да ви помогнете да креирате веб-сајт вреден вирус како Buzzfeed on WordPress.

За Azreen Azmi

Azreen Azmi е писател со наклон за пишување за содржината маркетинг и технологија. Од YouTube до Twitch, тој се обидува да остане во контакт со најновите креирање содржини и да го пронајде најдобриот начин да го продаде својот бренд.

Поврзете се: