Како да ги заштите вашите WordPress блог лесно

Член напишан од:
 • WordPress
 • Ажурирано: октомври 27, 2013

Часовите на работна сила е потребно за да го добиете вашиот блог WordPress гледа само начинот на кој сакате не се нешто што веројатно сакате да го повторите, бидејќи не успеа да го заштите вашиот блог или треба да го преместите и не се сигурни како. За среќа, постојат неколку едноставни начини да се создаде бекап на вашиот блог и да се премести беспрекорно на друго место или да се врати кога вашиот сајт се урна.

WordPress.org вели сето тоа со овие две реченици:

Вашата WordPress база на податоци содржи секој пост, секој коментар и секоја врска што ја имате на вашиот блог. Ако вашата база на податоци стане избришана или оштетена, ќе изгубите сè што сте го напишале.

Поддршка до датотеки и база на податоци

Вашиот блог е еден од најскапоцените работи. Одржувањето на резервна копија од тоа е од витално значење. Дури и ако вашата webhosting компанија чува бекап, направи себе си услуга и направи нова копија на вашиот сајт секој пат кога ќе се ажурира. Потребно е само неколку минути и може да ве спаси многу болка и главоболка.

Чекор 1 - Резервна копија на базата на податоци со PHPMyAdmin

Вашиот WordPress сајт работи така како што тоа го прави затоа што има два дела. Еден дел се состои од датотеки кои имаат кодирање и во суштина креираат структура и изглед на вашиот сајт. Другиот дел е MySQL база на податоци која ги зачувува мислењата, коментарите, страниците и содржината што се појавува на вашиот сајт. Дарен Роус во текот Problogger добро го објасни кога рече:

Без оваа база на податоци, вашиот блог во основа би бил црна дупка без каква било содржина.

Базата на податоци не може да се најде во редовните датотеки во вашата root датотека. Мора да стигнете до PHPMyAdmin за да ја зачувате вашата база на податоци.

 • Одете на контролниот панел
 • Отидете до секциите означени со бази на податоци.
phpMyAdmin
Вашиот избор може да варира, во зависност од софтверот на контролната табла.
 • Во левата странична лента, ќе видите листа на вашите бази на податоци. Кликнете на оној за WordPress. Најверојатно е насловено нешто како yoursite_wrdp1.
 • Во горниот дел од екранот, ќе видите текст кој гласи "Експорт". Кликнете на неа.

извоз преку phpadmin

 • Изберете метод за извоз "Брзи" и форматирај "SQL"
 • Кликнете на сивото копче означено со "Go" и зачувајте ја датотеката на место каде што можете лесно да го најдете подоцна.

извоз преку phpmyadminЧекор 2 - Резервни датотеки од WordPress од root папка

Сега, кога имате резервна копија на податоците, потребно е да направите резервна копија на структурата на страницата. Ова ја вклучува вашата тема, сите промени во неа, какви било промени што сте ги направиле во вашите CSS-датотеки и така натаму. Технички, можете да ја обновите содржината на веб-страницата со базата на податоци и свежа инсталација на WordPress, но ќе изгубите слики и вашата тема и можеби и други функционалности.

Одете до вашата FTP програма на избор. Онлајн резервна копија Осврти препорачува Пренесување за Mac компјутери и Filezilla за Windows компјутери. Јас ја користам Filezilla, но постојат бројни FTP програми таму. Изберете оној што е прифатлив (двете споменати погоре се бесплатни) и лесен за користење.

ftp на mac

Откако ќе влезете во вашиот веб-сајт со FTP-програма, следете ги овие чекори:

 • Отидете до папката каде што престојува вашиот WordPress. Ова може да биде root и може да биде друго. Можеби ќе треба да отидете во папката "public_html" за да ги пронајдете овие датотеки. Ќе ги препознаете WP папките, бидејќи тие ќе започнат со "WP-". Побарајте "wp-admin", "wp-content" и "wp-includes".
 • Покрај тоа, во папките, ќе видите неколку PHP датотеки кои треба да се преземат. Секој од нив ќе започне со "wp". Можеби ќе сакате да продолжите и да направите резервна копија на папката за слики во случај да сте ги посочиле сликите директно во таа папка, наместо да ги поставите преку WP таблата.

Чекор 3 - Бекап преку WordPress семафорот

извоз преку контролната табла

Конечно, оди напред и да ги заштите вашите датотеки преку WordPress семафорот.

 • Пријавете се преку преку "yoursite.com/wp-admin".
 • На левата странична лента, кликнете на "Tools".
 • Под "Tools", кликнете на "Export".
 • Изберете за извоз "целата содржина".
 • Кликнете на копчето што вели "Преземи датотека за извоз".
 • Зачувајте на безбедно место на вашиот компјутер и резервна копија.

Резервни додатоци

Што ако автоматски можете да направите резервна копија на вашиот сајт?

Постојат и предности и недостатоци за користење на приклучоци за автоматско резервирање.

ДобритеКонс
Ако сте заборавиле да направите резервна копија по ажурирањето, нема да ја изгубите целата ваша напорна работа ако страницата се урива.Може да стане патерица, така што ќе заборавите да правите редовни рачни бекап.
Лесен за инсталација. Поставете го и заборавете го тоа.Може да биде нерамномерно и не секогаш правилно да направи резервна копија.
Време штедач.Приклучоците треба редовно да се ажурираат и може да влијаат на други аспекти на страницата.

Бесплатни приклучоци

Веројатно сте слушнале велејќи: "го добивате она што го плаќате", и тоа може да биде вистина кога станува збор за резервните додатоци на WordPress. Ако планирате религиозно да правите рачни бекап еднаш месечно или така на врвот на автоматските бекап, тогаш бесплатен приклучок може да биде се што ви треба. Ако не сте добро запомни работи како бекап, тогаш можеби ќе сакате да се движите надолу и проверете платени услуги достапни за WordPress резерви.

 • BackWPUp - Резервно копирање на вашата WP инсталира и складира на вашиот сервер (не се препорачува) или облак сервер по ваш избор. Го поддржува XML извозот, SQL базата, инсталираните приклучоци и WP-датотеки. Пробајте го бесплатно и ако го сакате и сакате повеќе функции, пробајте ја про верзијата.
 • WPDBBackup - Овој приклучок ги поддржува табелите на базата на податоци или основната содржина за вашата веб-страница на WordPress. Можете исто така да го поставите да направите резервна копија на други бази на податоци на вашиот систем.
 • Подготвен! Резервна копија - Автоматизирајте бекап на базите на податоци и датотеки на облак по ваш избор. Ќе работи со Amazon S3.

Платени додатоци

myRepono - Автоматско зачувување на целата содржина, вклучувајќи мислења, коментари и целосна база на податоци и веб-страници. Датотеките се чуваат безбедно на облак. Трошоци малку, како два центи на ден, во зависност од големината на вашиот сајт и дополнителни потреби. Направете резервна копија толку често колку што сакате и да пристапите до датотеки од било кој компјутер.

VaultPress - State of Digital препорачува оваа услуга да ги заштите веб-страниците на WordPress:

Овој приклучок се појави неколку пати како врвен изрез. Кога колегите го користат зборот "посебен", внимателно проследен со зборот "скапо", потсетува дека понекогаш добивате она што го плаќате.

Една од најдобрите карактеристики на VaultPress е опцијата за едноставно враќање со еден клик. Тоа е скапо во $ 15 / месец за основна услуга.

Управувај со WP - Оваа услуга ви овозможува да направите резерви како различни WordPress инсталации за околу $ 0.70 / еден месец по веб-сајт. Тоа е точно, само 70 центи. Со индивидуалната програма за сопственици на блог, добивате резервна копија со еден клик. Професионалниот пакет ви овозможува да планирате резервни копии во одредени времиња и да се интегрирате со Amazon S3, Dropbox и Google Drive за само $ 2.10 месечно по веб-сајт.

не панично графички

Само се врати таа мапа!

Како Јероди Морис во Копија на Blogger кажи:

Секое сопственикот на сајтот игра неодговорни, несовесни игри со иднината на неговата или нејзината страница, ако танг не е поддржан секој ден, и ако не постои цврст план за наплата на катастрофи.

Без разлика дали ќе одлучите да поставите приклучок и да ги автоматизирате повеќето од вашите бекап или да одберете да направите резервна копија рачно, важно е да запаметите да направите резервна копија. На тој начин, ако се случи најлошото и целата своја страница се намалува, може да се загрижите само за момент, сфаќајќи дека имате резервна копија на вашиот блог WordPress и лесно можете да го вратите назад во својата поранешна слава со малку напор.

Сликата кредити: blakespot и Сарабит преку Compfight.

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.