Како да пристапите до Темната мрежа: прелистување на темно веб, прелистувач на TOR и веб-страници

Член напишан од:
  • Веб алатки
  • Ажурирано: Сеп 04, 2020

новости: Проверен факт, додаде видео „Екосистем на Darknet Markets“, додаде 100+ заверени страници .onion на списокот „Темни веб-страници“. Овозможено скокање со реклами за промовирање на ExpressVPN (извини за прекинот, такси за рекламирање им помагаат на нашите писатели и на веб-страниците да им плаќаат).

Surface Web, Deep Weeb и Dark Web на прв поглед - визуелно резиме.
Веб-страницата е многу повеќе отколку што ги исполнува окото, има тони од тоа што е скриено.

Светската мрежа, слично како вистинскиот живот, е толку масовна што ќе ве однесе цел живот за да го поминете секој ќош и пукнатина.

За да го соединиме тој факт, до кога ќе завршивте на половина, многу повеќе содржини би биле создадени и ажурирани дека ќе треба да почнете одново одново.

Сето ова е добро познато, но колкумина од вас се свесни дека содржината што најчесто се среќавате на интернет е едвај врвот на масивен ледениот брег на информации?

Замислете вистински санта мраз

Врвот излегува над водата и е видлив, но вистинскиот дел од ледениот брег е под тоа, невиден. Светската мрежа е слична, во која редовните локации што ги посетуваме се на врвот на тој санта мраз. Ова ги вклучува заедничките сајтови како Википедија, Google, па дури и милионите блогови кои доаѓаат и одат секој ден.

Под водата се крие длабоко и темно, скриено од гледиште поради разни причини, Темната мрежа. Помалку злобна е информацијата што ја скицира површината на Темната мрежа, во зона наречена Deep Web. Тоа им припаѓа на големите корпорации или влади и никогаш не се изложени на јавноста, како што се медицинска евиденција, владини извештаи, финансиска евиденција и слично. Овие се чуваат подалеку од пребарувачите и зад моќните заштитни ѕидови за да ги заштитат.

Тоа е навистина во длабочините на темната мрежа дека работите се сомнителни - и честопати опасни.

Зошто е скриен Темниот Веб?

Во случај на длабока мрежа, бидејќи личните податоци, владините документи и слично не се наменети за јавно мислење на прво место, тие се разбирливо безбедни. Сепак, тие сè уште се најчесто поврзани со Интернет, бидејќи голем дел од таа информација претставува екосистем за многу површински веб апликации.

Мрачното Веб е малку покомплицирано. Овој дел од светската мрежа често се користи на мрежи на приватни сервери, овозможувајќи комуникација само преку специфични средства. Ова овозможува висок степен на анонимност и им отежнува на властите да се исклучат.

За жал, ова доведе до Dark Web да стане место каде што се случуваат многу нелегални активности.

Што е скриено во Темната мрежа?

Ако некогаш сте слушнале за компјутерски криминал, веројатно ќе знаете дека денес сајбер-криминалците се повеќе од пари. Тие се буквално нешто од вредност, што значи информации за кредитна картичка, лични информации и многу повеќе. Сите овие работи се стока на Темната мрежа, која треба да се купи, продаде или да се продава.

Освен тоа, постојат и деловни зделки што се нелегални и не можат да се спроведат на површината. Речиси сè може да се купи на Темната мрежа - за цена. Достапните предмети може да вклучуваат огнено оружје, нелегални дроги, нелегални диви животни, па дури и за изнајмување на убиец!

Конечно, има најмногу расипани и непожелни од сите - оние кои се занимаваат со најслаби и најизненадувачки видови на порнографија, што е нелегално е речиси секој дел од светот.

Дури и рекламирањето што ќе го видите додека пребарувате во „Темниот веб“ ќе биде различно. Тука може да најдете дури и Guns R Us!

Како да пристапите до веб-страниците на Dark Web

Предупредување: Пред да продолжите понатаму, важно е да разберете дека многу работи на Темната мрежа се многу незаконско. Без разлика на тоа кои мерки на претпазливост ги земате, да бидете во состојба да останете анонимен е многу мала веројатност. Внесете на ваш сопствен ризик!

1. Преземете и инсталирајте го TOR прелистувачот

Tor прелистувач

И покрај сегашната употреба како прелистувач кој често се користи за пристап до делови од Темната мрежа, TOR (т.е. темниот веб прелистувач) првично беше развиен за да помогне да се заштити американската онлајн разузнавачка комуникација.

Денес, тоа е еден од ретките начини за пристап до .onion веб-страници, кои се наоѓаат на Темната мрежа.

TOR е верзија на популарниот веб прелистувач на Firefox, модифициран за да им овозможи на корисниците да пребаруваат на интернет анонимно. Прелистувачот е дизајниран да ги блокира или советува корисниците да прават нешто што би можело да го открие нивниот идентитет, како што се големината на димензиите на прозорецот на прелистувачот, на пример.

Додека чекате ТОП за преземање, одвојте време да ставите дел од темната лента преку вашиот објектив на веб камерата. Никогаш не знаеш што може да се случи.

И исто така - проверете го следното воведување на видео од страна на TOR.

2. Размислете за плаќање на услуга за виртуелна приватна мрежа

Виртуелни приватни мрежи (VPN) се сервери со кои се поврзувате за да пристапите на интернет. Овие сервери помагаат да го маскираат твоето потекло и може да имитираат локации од многу други места во светот. Иако ТОР го маскира вашиот идентитет, тој не ја крие вашата локација.

За оние кои претходно не користеле VPN услуга, можеби исто така се регистрирате со еден од најдобрите: ExpressVPN. Не грижете се иако имаат период од 30 дена без ризик за време на кој можете да ги оцените нивните услуги.

Се препорачува VPN при сурфање на Dark Web. Додава дополнително ниво на безбедност на вашите податоци и ја крие вашата локација. Ве молиме, поддржете го нашиот огласувач - ExpressVPN и останете безбедни кога прелистувате на Dark Web.

Ексклузивен ексклузивен попуст на ЕкспресVPN Ослободете 3 месеци бесплатно кога ќе го купите 12-месечниот план

3. DuckDuckGo е твојот пријател

Навигацијата на Темната мрежа е малку поинаква. Се сеќавате на фазата која често фрла: "Google е твојот пријател"? Па, Google не индексира веб-страници на Темната мрежа, па таму, вашиот најдобар пријател ќе биде DuckDuckGo, што прави слична работа.

4. Пријавете се за безбедна адреса за е-пошта

Сега кога ќе бидете подготвени да одите, време е да се регистрирате за некоја непозната адреса за е-пошта. Gmail е надвор од прашање, и ќе ви треба адреса за е-пошта за да се регистрирате за многу веб-страници .onion.

Еве неколку што можеби ќе сакате да ги земете предвид *:

* Забележете дека овие доаѓаат со .onion домени, исто така, на кои треба да пристапите користејќи го прелистувачот TOR. Редовните прелистувачи како Chrome и Firefox нема да работат.

5. Темно веб пребарувач

.onion е домен исклучиво користен на Dark Web. Овие се слични на редовни домени, но не може да се пристапи без специјализиран прелистувач како TOR.

Еве неколку релативно безопасни адреси за onонион кои можете да ги испробате:

Има огромни листи на .onion веб-сајтови на располагање и потребно е само мал напор да ги пронајде. Повторно, имајте на ум дека можете да се судрите со чудни (и повторно, многу нелегални) работи на Темната мрежа.

Екранот на темно веб-страница. Нешто што може да очекувате да го видите во секое време на веб-сајтовите што се затекнуваат од веб-мрежата.

Колку е безбедно да се игра во темната мрежа?

Звучи егзотично и постои возбуда од непознатото и неистраженото, но многу слично на длабокото сино море, многу опасности се скриени. Како просечното движење на мелницата Џо (или Џил, како што може да биде случај), колку е безбедно да се истражи темната мрежа?

Иако постојат навистина егзотични нешта на темната мрежа што обично не ги гледате, заедно со дури и некои од посуптилните иако во анонимна форма (за вас), темната мрежа не е место каде што можете слепо да се сопнуваат.

Има многу лоши работи, а луѓето околу кои што трчаат може да резултираат со сериозни последици за вас. Ова се однесува не само на лошите момци, но исто така има многу реални шанси за проблеми со спроведување на законот, во зависност од тоа што го правите.

Во случај да не сте убедени, еве неколку примери за тоа што се случува во темната мрежа и последиците;

Дистрибуција на лекови

Претходно оваа година, двојката во САД беше обвинета за продажба на лекови под мрачна веб-продавачка рачка на MH4Life на различни трговски локалитети. Тие ја користеа темната мрежа за продажба Фентанил, вид на опиоид кој често се злоупотребува како рекреативен лек, како и други недозволени супстанции. Двајцата беа уапсени и покрај користењето криптовалентност, виртуелни приватни мрежи и прокси, како и други елаборирани техники на дистракција.

Пиштоли, злато и готовина

Повеќе од 35 луѓе во Њујорк и во Калифорнија беа уапсени од страна на комбинирана агенција продажба на шверц на темна мрежа. Меѓу запленетите предмети биле повеќе од пиштоли на 100, 3.6 милиони долари во готово и 2,000 битките.

Киднапирање и трговија со секс

Еден полски човек планирал продаде киднапиран британски модел на темната мрежа. Кога плановите беа срами, тој беше уапсен во Италија, каде што неговата жртва тврдеше дека се пофали со заработувачка повеќе од $ 17 милиони продавани киднапирани жени на темната мрежа.


Темно упатство за веб-безбедност

Бидејќи ние утврдивме дека постојат некои навистина застрашувачки работи што се случуваат на темната мрежа, ајде да погледнеме на некои начини на кои може да ги избегнете, ако навистина инсистирате на ѕиркање;

1- Проверете дали вашиот прелистувач Tor е ажуриран

Tor Browser 9.0a4 сега е достапен од страната за преземање Tor Browser Alpha (за корисници кои сакаат да ги тестираат новите функции).

Користењето на прелистувачот Tor е неопходно да ги посетите страниците на .онон, но секоја апликација има повремена слабост. Секогаш осигурајте се дека вашиот прелистувач Tor е постојано ажурирани и обидете се да бидете во тек со известувања за ранливост.

Научи повеќе - Следете го најновото издание на Tor Browser тука

2- Користете VPN за дополнителна заштита

Страницата ExpressVPN .onion
Препорачана VPN за корисници на темна веб - ExpressVPN. Не само што ExpressVPN е компатибилен со Tor Browser, тој има своја страница .onion (expressobutiolem.onion/) во темната мрежа. Ова ви овозможува тајно да пристапите до веб-страницата на ExpressVPN и да ја преземете апликацијата VPN - дури и ако сте со седиште во земја што не дозволува употреба на VPN.

Како што споменав, употребата на VPN се препорачува - тие помагаат да се заштити вашата приватност на Интернет, да го одржуваат вашиот идентитет безбеден и да ги заштитат сите податоци што се испраќаат до и од вашиот уред. Но, проверете дали VPN што го користите исполнува неколку основни критериуми.

За почеток, ќе сакате да изберете еден кој се базира надвор од земја без строги закони за задржување на податоци, како ExpressVPN која е со седиште на британските Девствени Острови. Како даватели на услуги со врвен квалитет, како ова, помага добро да се обезбеди вашата приватност и безбедност.

Повеќе - Споредете го горниот VPN за дополнителна заштита при темна мрежа

3- Престани да користите макроа

Макроа и апликации кои работат скрипти како JavaScript, отвораат сосема нова лименка на црви и значително го зголемуваат вашиот профил на ризик. На некои нормални страници како YouTube им се потребни, но ако некоја страница на темната мрежа ве прашува да овозможите скрипти, мислам два пати. Ќе бидете во висок ризик од инфекции со вируси или малициозен софтвер.

4 - Гледајте што ќе преземете

Логиката е како погоре, за да се избегне Вирус и малициозен софтвер, но ве молиме да се види она што го преземате на темната мрежа. Запомнете, малициозен код може да биде вграден во речиси секој тип на датотеки и нема да знаете додека не е предоцна. Ако мора, користете виртуелна машина за да го направите тоа, бидејќи со тоа ќе се изолира датотеката од остатокот од вашиот оперативен систем.

5 - Променете го вашиот начин на размислување

Многу луѓе секој ден ја разгледуваат веб-мрежата со напуштање, па дури и со зголемените сајбер-закани денес, сè уште постои начинот на размислување дека мрежата е безбедно место за да се спрепне.

Прелистувањето на темната мрежа со овој начин на размислување може да биде фатално.

Секогаш бидете безбедно и свесни и свесни. Не верувај никому.

Има и други работи што треба да ги забележите, но тука е и последниот совет - Бидете претпазливи за правење пријатели на темната мрежа, не е Фејсбук.


Играње на турист на Dark Web: Безбедни темни веб-страници

За оние кои можеби се малку обоени од срцето, но сепак заглавија со мене до овој момент, еве ја ’безбедната’ турнеја.

Овој дел ќе ви даде неколку убави места за посета. Откако ќе завршиш со овие, тогаш можете да го запалите вашиот лаптоп и да ги измиете рацете со детергент за индустриска сила пред да се преселите во Ном, Алјаска.

1. Скриената Вики

Ова е фантастично место за посета, ако сте навистина нови на Dark Web. Слично како вистинската Википедија, Скриено Вики има тони информации и линкови кои можете да ги прескокнете за да се запознаете со Темниот Веб. Таа е една од најтешките моменти меѓу наводите и сигурно ќе остане толку многу години.

врска врска: Скриено Вики

2. Скриениот паричник

Знаејќи дека постојат тони работи што можете да ги купите тука, веројатно ќе знаете дека и вие треба да платите за тоа. Оваа страница е вид на дигитален паричник и ви овозможува да трансакции во Битките. Големата разлика е што повеќето веб-страници за дигитален паричник не се анонимни, а многумина мора да се усогласат со финансиските регулативи. Скриено палто е ... добро, скриено.

врска врска: Скриено паричник

3. Пазар на соништата

Сега имате начин да се регистрирате за нешта (анонимен е-пошта) и исто така плаќате за нив (анонимен Bitcoin), талкаат во Dream Market и прелистувајте ги стоките. Ова е една од помалите пазари на пазари и тоа е веројатно зошто тие се уште работат. ФБИ спроведува рации низ мрежата на темнина за да ја искорени нелегалната трговија и многу познати пазари, како што се "Патот на свилата", се под влијание.

врска врска: Пазар на соништа

4. Фејсбук

Навистина е чудно што најголемата платформа за социјални медиуми во светот ќе има адреса на .onion, но таму е, тоа е Фејсбук. Овој дел од Фејсбук беше наводно развиен од нив за да се грижи за оние кои сакаат социјална мрежа која е анонимна. Јас не сум сосема сигурен како "анонимни" и "социјални" работат заедно, но .onion Фејсбук тврди дека не ги задржува дневниците на корисничката активност.

врска врска: Facebook

5. Приватно хостирање

Не верувајте на вашиот локална веб хостинг компанија или се разболуваат од кориснички договори?

Да не се грижиш, Мрачното Веб има нешто за секое параноидно битие на земјата! Приватни Хостинг нуди обезбедени и анонимни веб хостинг. Можете да имате PHP-базирана PHP-локација до 100MB и неограничен пропусен опсег за само US $ 170 годишно!

врска врска: Приватен хостинг

6. Купете Bitcoin на Blockchain

Биткоините ви помагаат да останете анонимни, па затоа одлично за корисниците на Tor. Па зошто да не пристапите на оваа страница директно преку .onion врска? Што го прави овој сајт повеќе уникатен од некои други е тоа што тој има HTTPS сертификат за неговата .onion адреса!

врска врска: blockchain

7. Пријави репресивно полициско работење

Сте слушнале за терминот информатор? Дека кога луѓето известуваат за злоупотребите на другите, обично се големи корпорации. Па зошто да немате место за известување за прекумерно полициско работење или надзор? Со помош на Хермес Центарот за транспарентност и дигитални човекови права, Netpoleaks им овозможува на секој да остане анонимен и да достави чувствителни информации.

врска врска: Netpoleaks

8. Факел

Исто како Google има свои конкуренти, па членовите DuckDuckGO (иако го сакам тоа име!). TORCH е многу едноставен и минималистички пребарувач кој можете да го пробате од вас, секој да се разбуди од пријателската патка.

врска врска: TORCH

9. Тор-продавници

Тор Продавници е веб-сајт градител за темна веб. Направете свој .onion веб-продавница со Tor Shops и тие дури доаѓаат со Bitcoin интеграција! Од ниско ниво како $ 100 во надоместоците за поставување, можете да имате своја веб-продавница на темната мрежа - само плаќајте дел од вашиот приход од продавницата.

врска врска: Тор Продавнице

10. ExpressVPN

ExpressVPN е премија VPN услуга која им дава заштита на приватноста на многу корисници со текот на годините. Неговата силна мрежа на безбедни сервери едноставно вреска анонимност и за да ги поддржи тие имаат темна веб-базирана верзија на нивната страница, исто така.

врска врска: ExpressVPN

11. Изнајмување-А-Хакер

Дали некогаш сте сакале да се пробиете од некој што ве разочара, но не знаете како? Изнајмете хакер денес. Овој очигледен хонорар е продавање сериозни хакирање услуги - ако сте подготвени да платат цена. Цените започнуваат од околу 250 евра за мали хакирање како е-пошта или Фејсбук сметки.

врска врска: Rent-A-Hacker

12. Јаболка 4 Биткоин

Дали некогаш сте сакале iPhone на Macbook, но инсистирале на плаќање во Биткоин? Тука има и опција, но типовите и броевите на моделот се ограничени. Сите телефони доаѓаат фабрички отклучени и можат да работат насекаде во светот.

врска врска: Јаболка 4 Биткоин

13. Кампот

Врати се во деновите на Интернет-релеј разговор (IRC) и ќе се сретнете со Campfire, тоа е модерно инкарнација. Оваа страница на англиски јазик нуди разговорници и самите брендови како виртуелен собир со камп-оф-разговор.

Тоа е замислено да биде пријателски за семејството, така што нема да се врти за порно, секс, дрога или други чудни.

врска врска: The Campfire

14. ProPublica

За оние кои веруваат во независно новинарство, темната мрежа има прилично уникатно објавување на најразлични видови. ProPublica е место за оние кои се осмелуваат да го предизвикаат злоупотребата на моќта, корупцијата и ваквиот вид. Тие се целосно непрофитни и имаат посветен URL-кромид на кој можете да пристапите користејќи го прелистувачот Tor.

врска врска: ProPublica

15. Битмесажа

Ако барате не-волшебни услуги за е-пошта што е токму спротивното од Gmail, Битмеса е таму за вас. Тоа е бесплатно и не ве бомбардира со реклами и не ве следи со Google Analytics или слично.

Ќе добиете адреса за е-пошта која ќе ја користите и, всушност, можете да ја користите и на отворениот интернет-сервер. Повеќето луѓе, се разбира, доаѓаат тука со удобноста на Tor за да ги користат нивните скриени услуги. Таа има многу опции слични на многу други отворени интернет-провајдери.

врска врска: Битмисија

16. Служба на ЕСКРОВ

Ако барате безбеден (?) Начин да тргувате на Интернет, немајте страв, постојат и опции за вас. Слично како и начинот на кој адвокатот може да задржи средства во зачувам, така што ќе се задржи услуга. Дури се занимава и со Биткоин, така што сè е анонимно.

Тргнувајте до содржината на твоето срце и се што барате е скромна 1.5% трансакција надомест. Тие ќе бидат сигурни дека ќе можете да ги испитате испорачаните предмети пред да ги ослободите вашите средства и да понудете решавање на спорови од трети страни во случај договорот да се случи.

врска врска: Службата ESCROW

17. Паричник Васаби

Васаби Паричникот е уште еден паричник на BitCoin кој е достапен за повеќе платформи. Исто така, има URL адреса .onion за оние кои навистина бараат крајна во анонимност. Тој сериозно ја третира приватноста, па дури и ако не ја користите таа URL-адреса, целиот нивни мрежен сообраќај се одвива стандардно преку Tor.

врска врска: Паричник Васаби

18. SecureDrop

Секој треба малку простор на веб понекогаш и SecureDrop е токму тоа. Сепак, тоа е малку повеќе како недела, бидејќи е дизајнирано да им овозможи на свиркачи да им даде начин на медиумите да ги достават анонимно.

Интересно, оваа страница сега е во сопственост и управувана од Фондацијата за слобода на печатот. Сите податоци се шифрирани и не постојат трети лица врски каде било во процесот. Тоа е навистина потполно анонимно!

врска врска: SecureDrop

19. Научно-центар

Тврдењето за слава на Ски-Хаб лежи во нејзиниот отворен додаток за тон истражувачки трудови. Успеа да собере колекција од повеќе од 81 милиони трудови (дури и оние со авторско право), кои макотрпно ги напишаа истражувачи и експерти од областа на разни теми.

врска врска: Научно-центар

Повеќе. ООН-страници (списокот „Не толку безбеден“)

Нашиот тим има курато повеќе од 100 веб-страници на јонски на темната мрежа, ве молиме, погледнете го списокот подолу за нивните адреси.

WHSR не е поврзан со какви било страници објавени на оваа листа, ниту пак охрабруваме да се вклучиме во незаконски активности од која било природа.

* Кликнете на знакот „+“ за да ја видите врската .onion.


Честите поставувани прашања за пристап до темна веб-страница

Кога „започна“ Dark Web?

Историјата на скриената мрежа е скоро исто толку стара колку и самата историја на Интернет. Не најдовме официјален запис за вистински „датум на започнување“, но веруваме дека Темната мрежа што ја знаеме денес започна во 2000 година со објавување на Френет.

Дали е нелегално да се биде на длабока мрежа?

Веб-страниците на длабоката мрежа едноставно не се индексираат од редовните машини за пребарување. Самиот длабок веб не е нелегален, но некои страници може да се вклучат во незаконски активности. Приклучувањето во тие активности може да биде нелегално.

Дали е темна веб безбедна?

Слично како реалниот живот, секогаш постои елемент на опасност преку Интернет и темната мрежа не се разликува. Безбедноста е релативна и најдобро е да ја зголемите вашата мрежна заштита без разлика што правите. Еден начин да го направите тоа е со користење на VPN, кој може да ги криптира вашите податоци и да ја скрие вашата IP адреса од yingубопитните очи. Најди ги најдобрите VPN во мојот друг напис.

Што можете да направите на Темната мрежа?

Слично на отворената мрежа, постојат сите начини на активности што можете да ги направите на темната мрежа, почнувајќи од учество на форумот, до разгледување на интернет-места. Сепак, постојат и нелегални стоки и услуги достапни на темната мрежа.

Што можете да купите на Dark Web?

Темната мрежа е нерегулиран пазар каде луѓето можат да купат скоро нешто. Ова вклучува огнено оружје, нелегални лекови, нелегален животински свет, ужасни видеа, лажни пасоши, сметки на Netflix, информации за кредитни картички, па дури и изнајмување на хитмен.

Може ли да се следи на Tor?

Користењето на мрежата Tor, го отежнува следи вашиот идентитет, но не и невозможно. Побезбедно е да користите посветена услуга за приватност, како што е ExpressVPN.

Дали е DuckDuckGo темната мрежа?

DuckDuckGo е пребарувач што индексира .onion веб-страници кои се единствени за темната мрежа. Не е самата темна мрежа. Можете да пристапите до DuckDuckGo на темната мрежа овде: https://3g2upl4pq6kufc4m.onion/


Завршувајќи

Ако сте ги тестирале некои работи во оваа статија, до сега сте веројатно сфатиле дека она што ви го дадов е високо санирана верзија на она што навистина е достапно на Темната мрежа. Сериозно, некои работи се толку нелегални што јас нема да ги испијам овде.

Мрачното Веб може да биде место на вистинска слобода. На пример, отворено може да разговараш за нешто политичко, без разлика колку е лево или десно, без страв од гонење од локалните власти. За жал, тоа е помешано со многу, добро, не толку убави работи.

Уживајте во слободата, но секогаш се сеќавате, ако се обидете да останете анонимни, но сепак бидете фатени, ќе бидете наплатени за какви било нелегални активности на кои сте учествувале на Dark Web. Впрочем, тие дури и го фатија Садам Хусеин, нели?

Како оваа статија? Прочитајте друг WHSR A-до-Z водич

Заработи обелоденување

WHSR добива надоместоци за упатување од некои VPN компании наведени на оваа страница. Ве молиме прочитајте ја нашата страница за Услови за користење за да разберете како го финансираме овој веб-сајт.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.