Преглед на TorGuard

Напис напишан од: Тимоти Шим
 • Веб алатки
 • Ажурирано: Јуни 18, 2020

TorGuard можеби не е првото име што ми доаѓа на ум кога се споменуваат виртуелни приватни мрежи (VPNs). Всушност, прашав наоколу, а многумина не слушнале за тоа - добро, освен ако не го користеле. Сепак, да бидам неверојатно љубопитен човек што сум, јас земав почетен поглед и она што го видов ме заинтригира.

Нормално, давателите на VPN услуги се исклучително фокусирани на нивниот бизнис, но TorGuard се самите себеси како нудат повеќе од тоа - услуги за заштита на приватноста на интернет, за да биде точно. Иако е вистина дека постои суптилна разлика, решив да копам подлабоко во понудата на VPN.

Првото нешто што го забележав беше дека TorGuard прави фер малку брендирање околу Torrents (Споделување на датотеки P2P). Ова не е многу типично, и всушност, некои VPN провајдери на услуги се малку несигурни кога се прашуваат директно за поддршката за Torrent - можете да прочитајте го нашиот VPN водич за да дознаете.

Тоа го направи трикот за мене сепак и јас гулав главата прв внатре Ова е она што го открив за TorGuard;

Преглед на TorGuard

За компанијата

 • Компанија - VPNetworks LLC
 • Основана - 2012
 • Земја - Сент Китс и Невис
 • веб-страница - https://torguard.net/

Употребливост и спецификации

 • Апликации достапни за - Windows, Linux, iOS, Android, Mac
 • Приклучоци за прелистувачи - Хром, Firefox, Safari
 • Уреди - Рутери, Apple TV, Smart TV, Xbox и многу повеќе
 • Енкрипција - WireGuard, OpenVPN, OpenConnect, IPSec
 • Дозволено е торентирање, стриминг и P2P
 • Треба да работат во Кина

torguard vpn Добрите на TorGuard

 • Одлична мрежа на глобални сервери
 • Стабилни брзини на конекција
 • Многу кориснички карактеристики
 • DPI може да ги заобиколи заштитните ѕидови во Кина
 • Има WireGuard сервери

Конс на TorGuard

 • Корисничкиот интерфејс не е толку пријателски расположен
 • Цена малку висока; поевтина алтернатива - NordVPN (3.49 $ / месечно)

Цена

 • $ 9.99 / mo за 1-месечна претплата
 • $ 4.99 / mo за 12-месечна претплата

Пресудата

TorGuard го има овој "wow" фактор во многу случаи, но тоа некако секогаш доаѓа придружено со мал "но". Земете ги на пример одличните функции како што се изборот за криптирање и заобиколувајќи ја длабоката инспекција на пакетите. Додека овие карактеристики се одлични за да ги имаат, тоа трае малку со знаење и се навикнува.

TorGuard професионалци

1-TorGuard е високо безбеден

Безбедноста е еден од главните доживувања на VPN провајдерот на услуги и TorGuard прави неверојатна работа за балансирање на корисничките потреби и безбедност. Додека некои можеби не мислат дека постои разлика - постои. Корисниците обично имаат различни потреби кога станува збор за VPN, во зависност од тоа што го прават онлајн.

На пример, кога ја разгледувате веб-мрежата, тие обично имаат потреба од анонимност и безбедност со мало барање за застојани брзини. Тоа значи дека може да го вклучите копчето за енкрипција до максимум и тешко дека знаете дека има разлика. Кога сакате да преземете нешто, можете да го нагодите малку малку за да ја притиснете вашата линија малку побрзо.

Во секој случај, покрај стапките на енкрипција, TorGuard исто така нуди и други безбедносни елементи, вклучувајќи заштита од протекување од DNS, заштита од протекување од WebRTC и Switch Switch.

WebRTC излегуваат во јавноста

WebRTC течење е нешто што влијае на многу VPNs - нешто што за среќа TorGuard презеде чекори за да се избегне. Тоа е ранливост во многу веб прелистувачи како што се Firefox и Chrome, а TorGuard веќе издаде закрпи на своите клиенти кои го поправаат. Има дури и страница каде што можете проверете дали постои истекување од WebRTC на вашиот систем во секое време.

Пропуштање IPv6

IPv6 Протекување може да се искористи од страна на напаѓачите ако корисниците користат IPv4 VPN. Додека TorGuard првично заштитен од повеќето IPv6 протекувања, тој оттогаш ја надгради својата услуга за да го присили целиот сообраќај IPv6 во VPN.

убие прекинувач

Прекинувачот за убивање што го користи TorGuard исто така работи во два режима. На едната можеше да одбереш дека клиентот ќе го прекине целиот сообраќај ако е изгубена конекција со VPN-серверот. Од друга страна, можете да одлучите да го користите на ниво на апликација, што значи дека можете да ги запрете избраните апликации да пренесуваат и примаат податоци додека другите продолжуваат.

2 - Вашиот идентитет е (сосема) сигурен

Со седиште во Невис, мал остров во Западна Индија, TorGuard не е принуден да се придржува до комплицираните закони за задржување на податоци. Ако сте ги следеле моите VPN прегледи, ова е добро бидејќи законски, нема многу начини на кои компанијата може да биде принудена да се откаже од какви било информации што ги има врз своите корисници.

Настрана од тоа, исто така постои и никаква политика за најава што компанијата ја има согледано до денес.

Сент Китс и Невис го усвоија законот за заштита на податоците на мај 4th, 2018 (извор).

3 - добра достапност и брзина

Сум го користев TorGuard неколку месеци, а додека мислам дека нивната брзина на сервисирање е малку побавна од некои други, како што се NordVPN и ExpressVPN, таа е сигурна во целина.

Со повеќе од 3,000 серверите кои се наоѓаат во земјите на 50, има добро дистрибуирана мрежа која треба да биде достапна од каде било во светот. Мојот тест за разните сервери подолу беше спроведен на линија 500Mbps со физичка локација во Малезија.

Основен тест за брзина (Малезија, без VPN)

Испитување на основната брзина од серверот во Малезија без VPN конекција (види го вистинскиот резултат тука). Пинг = 4ms, преземете = 324.97Mbps, испратите = 310.83Mbps

Американски сервер

TorGuard резултат од брзината од американскиот сервер (види го вистинскиот резултат тука). Пинг = 196ms, преземете = 32.71Mbps, испратите = 19.07Mbps

Има две интересни точки за американскиот сервер што го тестирав за TorGuard. Првиот е дека брзините понудени тука се многу слични на оние што ги добив за ExpressVPN и NordVPN на нивните американски сервери. Вториот е дека овој тест беше спроведен преку она што TorGuard го нарекува "американски сервер оптимизиран во Азија".

Бидејќи нема голема разлика во брзината, јас не сум сигурен што дел од Азија-оптимизираниот дел има улога во.

Европа сервер

TorGuard резултат од брзината од европскиот сервер (види го вистинскиот резултат тука). Пинг = 167ms, преземете = 33.91Mbps, испратите = 22.49Mbps

Европа брзини беа исто така добри, но не е точно фантастично. Претпоставувам дека растојанието што го сметам од Европа игра поголем дел од очекуваното, што влијае на нејзината брзина.

Азија сервер

TorGuard резултат од брзината од серверот во Азија (види го вистинскиот резултат тука). Пинг = 11ms, преземете = 106.85Mbps, испратите = 178.78Mbps

Бидејќи сум во Малезија, брзините од серверот TorGuard во Сингапур беа толку брзо колку што се очекуваше. Колку е поблиску VPN-серверот за вашата вистинска локација, толку е поголема брзината и намалете го одговорот за пинг-от.

Австралија сервер

Резултат на тест за брзината на caTorGuard од Австралискиот сервер (види го вистинскиот резултат тука). Пинг = 93ms, преземете = 69.34Mbps, испратите = 61.47Mbps

Ништо не изненадува, брзините во Австралија беа прилично добри - подобри од Европа и САД.

4 - Стабилно зачувување

Тонењето и видео стриминг на TorGuard беа беспрекорни. Тие ги ограничуваат активностите на P2P на специфични сервери, но тврдат дека тие се оптимизирани за P2P сообраќај. Јас сум склон да им верувам, бидејќи јас никогаш не сум имал проблем со споделување на датотеки на TorGuard.

Водење на случаен 4K видео на YouTube, немаше пелтечи или забележливи заостанувања насекаде за време на сцената.

5- Плус, има WireGuard!

Можете да го овозможите WireGuard пристапот од контролната табла на вашата сметка на TorGuard

WireGuard е претстоен протокол кој полека се одвиваше од страна на некои VPN даватели на услуги. Изгледа дека како прототип на следната генерација убиец, се чини дека брзините на врските на WireGuard досега се заслепени. Иако TorGuard има WireGuard сервери, во моментов има само мал број и само во САД (иако можете да ги користите од било каде во светот).

WireGuard нуди неверојатно брзи брзини во споредба со постоечките протоколи (Извор: Тест на изведба на WireGuard)

Таа треба да го замени OpenVPN, најчестиот протокол во употреба денес и очигледно е послаб, многу побрз и посигурен. Тестовите покажаа дека имаат брзински предности над OpenVPN со фактор колку што десет.

6 - одлична служба за корисници

Ова е една од најдобрите работи што ги сакам за TorGuard - услугата на купувачи. Јас ја тестирав од мене, бидејќи сум малку претпазлив за добивање на поддршка за еден производ што го платив и беше соодветно импресиониран. Јас не сум избран за да има бавна VPN брзина на серверот за TorGuard техничка поддршка - преку нивниот разговор.

Во повеќето случаи, ова би генерирало билет за поддршка со автоматско испраќање на е-пошта, итн. Итн. Замислете мое изненадување кога бев одговорено на линијата за разговор за поддршка. Не само тоа, туку со неколку упатства за менување на мојот клиент TorGuard, тие го решија проблемот!

Имајќи толку многу ужасни искуства со лоша поддршка на корисниците, да кажам дека сум бил пренатрупан е најмалку потценување. Но, таму го имате - извонредност во кутија за разговор! Настрана од тоа, ако има подигнати билети за поддршка, можете да пристапите до сите од нив и од контролната табла на вашиот профил - добра единствена референтна точка.

7-TorGuard треба да работи во Кина

Јас го оставив ова речиси во минатото, бидејќи и двете нудат зрак на светлина на корисниците во Кина, но сепак не е можно да верификувам во овој момент. Кина е искривувајќи се напорно на VPN услугите во земјата и многу VPNs се напуштаат своите корисници таму.

Сепак, TorGuard има опција наречена Stealth VPN, за која тврди дека е во состојба да им помогне на корисниците да дојдат околу Голем ѕид на Кина. Поточно, серверите се дизајнирани да ги заобиколат заштитните ѕидови на Deep Packet Inspection, кои, се надевам, би можеле да работат.

TorGuard Con

1 - Тоа доаѓа по спласна цена

Цените на TorGuard

Сите Вешта детали што сум ги спомна во статијата досега изгледа страшно нели?

Еве но - тоа доаѓа по прилично голема цена. Со месечна стапка од $ 9.99 до долгорочна цена од околу $ 5 месечно ако се пријавите за годишен план, TorGuard е далеку од евтино. Оние цени го прават тоа право против врвните кучиња како ExpressVPN и NordVPN, како и новодојденците како Surfshark.

Споредба на цените на TorGuard со други врвни VPN услуги

VPN Услуги *1-mo12-mo24-mo
TorGuard$ 9.994.99 $ / месечно4.99 $ / месечно
Surfshark$ 11.955.99 $ / месечно1.99 $ / месечно
ExpressVPN$ 12.958.32 $ / месечно$ 8.32 / тв
NordVPN$ 11.956.99 $ / месечно3.99 $ / месечно
VyprVPN$ 9.955.00 $ / месечно5.00 $ / месечно


Пресудата: Дали TorGuard вреди за цената?

Чувствувам дека TorGuard е малку меч со две острици. Во многу случаи го има овој "wow" фактор, но дека на некој начин секогаш доаѓа придружен со мал, ако е присутен, "но". Земете ги на пример одличните функции како што се изборот за криптирање и заобиколувајќи ја длабоката инспекција на пакетите. Додека овие карактеристики се одлични за да ги имаат, тоа трае малку со знаење и се навикнува. За среќа, постои одлична помош од нивната служба за корисници ако имате проблеми.

Тоа им дава на индивидуалните корисници толку многу контрола над VPN дека користењето на тоа се чувствува одлично. А поинаков интерфејс ќе биде убаво, но тоа е само шлаг за веќе голема торта. Ако тоа не беше за цената, јас не би се двоумеше да им даде на ова целосна рејтинг со пет ѕвездички, но во овие стапки јас препорачувам луѓе брзо се споредуваат со NordVPN или ExpressVPN пред да одлучи.

Еве го извештајот-

Добрите на TorGuard

 • Одлична мрежа на глобални сервери
 • Стабилни брзини на конекција
 • Многу кориснички карактеристики
 • DPI може да ги заобиколи заштитните ѕидови во Кина
 • Има WireGuard сервери

Конс на TorGuard

 • Интерфејсот треба малку да се навикне
 • Цени малку високо

Алтернативи

За да видите повеќе избори во VPN услуги, проверете ги моите други VPN критики (ExpressVPN, NordVPN) или нашите листа на најдобри VPN услуги на 10.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.