Преглед на сурфакс

Член напишан од:
 • Веб алатки
 • Ажурирано: Сеп 14, 2020

Surfshark е релативна новост на Виртуелна приватна мрежа (VPN) сцена и се појави со тресок.

За само околу една година, тие беа во можност да постават голема мрежа од над 1,700 сервери во околу 63 земји. Првото нешто што ме натера да се чувствувам како вести дека е со седиште во британските Девствени Острови (БВИ).

Британските Британци се Британска прекуморска територија, како што знаеме, но нема познати закони за задржување на податоци за кои може да се зборува и има свој посебен судски систем. Ова ја прави идеална база за VPN компании, бидејќи тоа е дел од нивната основна дејност - анонимност.

Имајќи го тоа предвид, се потпишав за двегодишен план и скокнав веднаш, трчајќи го низ делата.

Дали Surfshark ќе се спротивстави на прегледот во својата услуга? Ајде да дознаеме.

Преглед на Surfshark

За компанијата

 • Компанија: Surfshark Ltd.
 • Основана: 2018
 • Земја: Британски Девствени Острови
 • Веб-страница: https://surfshark.com

Употребливост и спецификации

 • Неограничени уреди
 • GPS измама
 • Само сервери за RAM меморија
 • Дозволено е torrenting & P2P
 • Отклучува Netflix, Hulu, BBC iPlayer
 • 1,700 + сервери
 • Работи во Кина


Предности на Surfshark

 • Без најавување
 • Безбедно и анонимно прелистување
 • Широк спектар на апликации
 • Голема поддршка за корисници
 • Неограничени врски
 • Фантастични брзини
 • Работи на Netflix
 • Surfshark доаѓа во неверојатни цени

Surfshark Cons

 • Ограничени сервери со P2P со лоша брзина
 • Најбрзиот сервер не е нужно правилно

Цена

 • $ 12.95 / mo за 1-месечна претплата
 • $ 6.49 / mo за 6-месечна претплата
 • $ 2.49 / mo за 24-месечна претплата

Пресудата

Surfshark израсна веќе импресивна услуга за да стане уште подобра. Мал удар на цени влезе во игра, но тој останува врвен избор за вредност за парите. Останува на врвот на мојата листа на омилени.

Surfshark професионалци

1. Без најавување

Белешки за најавување од базата на знаење во Surfshark
Белешки за пријавување од Surfshark база на знаење

Како што споменав порано, првото нешто што ме натера да се забележи на Surfshark беше BVI-база од која работи. Тоа е многу добро за политиката на не-сечење која компанијата ја има. Тој тврди дека само чува ограничени количини на кориснички податоци за специфични цели.

Според нив, единствената информација што се чува е вашата е-адреса и некои информации за наплата во случај да се бараат надоместоци. Нивниот процес на пријавување се чини дека го потврдува ова и информациите кои се достапни во нивниот панел за управување со профилот исто така ги прави. Единственото нешто што е видливо е вашата е-адреса и поставувања.

На страна белешка, Surfshark, исто така, тврди дека има поминале низ независна ревизија, но морам да истакнам дека ревизијата е направена само на нивното продолжување на Google Chrome.

2. Безбедно и анонимно прелистување

Како и со повеќето VPNs, Surfshark доаѓа со избор на протоколи од кои можете да изберете. Тука изборот е малку поограничен од вообичаеното. Вие имате пристап само до IKEv2, OpenVPN (TCP или UDP) и малку познат протокол наречен Shadowsocks.

Вклучувањето на Shadowsocks беше малку изненадувачки на почетокот од нејзиниот инвеститорот беше побарано да престанете да работите со кодот и отстранете ја од GitHub каде што беше споделено. Протоколот и понатаму останува жив и сега има своја сопствена локација: Shadowsocks.

Многу е веројатно дека користењето на овој протокол ќе биде корисно за корисниците во Кина да работат по својот пат Голем заштитен ѕид. Иако нема вистинско официјално тврдење, јас веќе подолго време го набудував Surfshark да работи релативно добро од рамките на Кина.

Воведени нови карактеристики за приватност

Покрај сето ова, Surfshark градеше пареа и неодамна додаде или многу кратко ќе додаде некои возбудливи одлики. Во моментот, вклучено е и измама преку GPS, заедно со автентикација од 2 фактори (2FA).

Што е уште поважно, тие се претворија во сервери само за RAM меморија, што значи дека вашата приватност во основа е обезбедена. Секој пат кога напојувањето се врти до нивните сервери, сè е целосно избришано.

3. Широк спектар на апликации

Surfshark има широк спектар на апликации кои можете да ги користите за да го инсталирате на речиси секој тип поврзан уред. Ова вклучува сè од широко користените Windows и Linux или Mac платформи до мобилни уреди, па дури и паметни телевизори и некои рутери.

Исто така постојат и варијанти кои можете да ги користите со популарните прелистувачи како што се Chrome и Firefox. Треба да се напомене дека продолжувањето на Chrome за Surfshark беше ревидиран од независна фирма во доцниот 2018, поминувајќи само со две помали недостатоци.

4. Голема поддршка за корисници

Неодамнешни разговори за разговор со помош на Surfshark
Еден од моите разговор евиденција со Surfshark поддршка.

Проверка на нивната поддршка на клиентите, јас бев многу среќен со резултатите секој пат. Јас им се јавив двапати, еднаш со истрага за продажба и друга со прашање повеќе технички по природа. Одговорите на двата пати беа брзи (во рок од неколку секунди).

Бев исто така среќен со нивото на знаење што го покажа нивниот персонал за поддршка кој брзо и ефикасно ги реши моите прашања.

5. Неограничени врски

Прашањата за бројот на уреди што може да ги поврзете со VPN само се фокусираа во текот на изминатата година или слично. Во минатото, ние главно требаше да се занимаваме со заштита на еден статички и еден мобилен уред (обично).

Денес, благодарение на IoT, практично сè е поврзано на Интернет. Едно домаќинство лесно може да има до 10 уреди поврзани со различни мрежи. На пример, моето место има три мобилни телефони, три таблети, два десктоп-компјутери, еден лаптоп, рутер и паметна телевизија!

Surfshark е една од ретките VPN-услуги околу тоа што не го ограничува бројот на врски што можете истовремено да ги користите. Навистина, ова можеби не е одлична работа, но тоа едноставно бара една точка на загриженост веднаш од одборот.

6. Фантастични брзини

Разговорот за VPN брзините е сосема поинаква можност за црви, па ако не сте сигурни што го прави вашиот VPN брзо (или бавно), проверете го мојот VPN водич тука. Пред да го тестирам Surfshark, прво бев тестиран за брзина на мојата линија за да ја проценам брзината во тоа време;

Тест за брзина на Surfshark - Репер (без VPN): За време на тестирање, добив 300+ Mbps на линија од 500Mbps
Репер (без VPN): За време на тестирањето добив 300 + Mbps на линија 500Mbps

Тест за брзина - Азија (Сингапур)

SurfShark тест за брзина од Сингапур (види вистински резултат тука).

Го избрав Сингапур за тестирање во мојата Азија, бидејќи има некои од најдобрите инфраструктури наоколу и е главен транзитен центар за меѓународни врски. Искрено, моите очи речиси излегоа од мојата глава, бидејќи успеав да го погодам 200Mbps на низводно тестирање.

Резултатот е едноставно најдоброто што сум го сретнал досега и неколку пати го повторив тестот само за да бидете сигурни дека тоа е точно (тоа беше).

Тест за брзина - Европа (Холандија)

Тест за брзина на SurfShark од Холандија (види вистински резултат тука).

Брзини од мојата врска со VPN сервер со седиште во Европа беа исто толку добри, со знакот за кажување главно во подолг временски период.

Брзина Тест - САД (Сиетл)

Тест за брзина на Surfshark - тест за брзина на SurfShark од Соединетите Држави (видете го вистинскиот резултат овде).
SurfShark тест за брзина од САД (види вистински резултат тука).

Од VPN-сервер со седиште во САД, брзини се намалија за мене повторно. Ова обично се очекува, бидејќи физички сум далеку од САД како што може. Сепак, 91 Mbps сеуште е одличен резултат и повеќе од доволно, теоретски, да се проследува видео дури и во 8K.

Брзина Тест - Африка (Јужна Африка)

Тест за брзина на Surfshark - тест за брзина на SurfShark од Јужна Африка (видете го вистинскиот резултат овде).
SurfShark тест за брзина од Јужна Африка (види вистински резултат тука).

Африка беше вообичаената црна овца во семејството, но сепак покажа подобар резултат отколку што можев да добијам од други VPN услуги. 47 Mbps може да звучи малку бавно ако требаше да го споредите со мојата стандардна брзина на линија, но сигурно е доволно дури и да проследувате видео 4K.

Важна забелешка: Слушнав дека Surfshark наскоро ќе спроведе WireGuard. Овој протокол од следната генерација неодамна излезе од Бета и покажа зачудувачки резултати од перформансите.

7. Работи на Netflix

Netflix работи, па јас не мислам дека има премногу други за да разговараат за тоа. Забелешка иако е тоа што поради зголемениот пинг за серверите подалеку, постои малку забележливо одложување во вчитувањето страници на Netflix. Малку досадно, но стриминг сè уште функционира добро.

8. Surfshark доаѓа во неверојатни цени

Најновата цена на Surfshark
Surfshark 24-месечен план со цена од $ 2.49 / mo.

Surfshark неодамна претрпе многу мала ревизија на цената, паѓајќи во малку. Со оглед на тоа колку брзо се развиваат - и во одликите и во мрежата, ова не изненадува.

Како и секогаш, одењето по проширени планови е единствениот начин да се добие вистинска вредност од услугите на VPN. Како корисник на Surfshark веќе повеќе од една година, можам да ви кажам дека вреди апсолутно.

Двегодишниот план моментално изнесува 2.49 УСД месечно и останува еден од предлозите вредни за парите што сум ги видел досега. Да, може да има поевтини опции наоколу, но не со квалитетот што го нуди Surfshark - во многу случаи, дури ни близу.

Споредете цени на Surfshark со други VPN услуги

VPN Услуги *12-mo24 или 36-месечно
Surfshark2.49 $ / месечно2.49 $ / месечно
ExpressVPN8.32 $ / месечно8.32 $ / месечно
FastestVPN2.49 $ / месечно1.11 $ / месечно
NordVPN5.75 $ / месечно5.75 $ / месечно
PureVPN6.49 $ / месечно6.49 $ / месечно
TorGuard4.99 $ / месечно4.99 $ / месечно
VyprVPN3.75 $ / месечно2.50 $ / месечно
IP исчезне6.49 $ / месечно6.49 $ / месечно


* Белешка - Проверката на цената е точна во септември 2020 година. Кликнете на врските за да ги прочитате резултатите од нашиот преглед и тест за брзина за секоја услуга на VPN.

Surfshark Cons

1. Ограничени сервери со P2P со лоша брзина

Surfshark - не е најдобриот VPN за изродите на Torrent.

Првото нешто што треба да знаете е дека Surfshark ги ограничува P2P или Torrenting на неколку локации; Канада, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Велика Британија, САД. За мене ова е особено загрижувачко бидејќи најблиску до мојата локација ќе биде Јапонија.

Сепак, како што можете да видите од брзиниот тест погоре, серверот во Јапонија сè уште релативно добро работеше за мене. За жал, тоа не изгледаше добро да се преведе во брзината на брзината.

Може да се повлече со Surfshark, но полека.

Истрчав сет од тест торенти, во потрага по највисоко поставени филмови што можев да најдам за да забележам како ќе сторат. Брзините за преземање torrent беа дел од она што беше тестирана брзина, од непознати причини.

Ова се случи неколку пати како што се обидов различни работи како што се замена на сервери или користење на различни групи на датотеки. Факт е дека Surfshark едноставно не изгледа дека сака да игра убаво со P2P сето тоа многу. Можеш да течеш, но полека.

2. Најбрзиот сервер не е нужно правилно

Кога првпат ја трчав апликацијата Surshark VPN, сакав да видам колку добро ќе работи со сè што е стандардно. Сè што го направив беше да го инсталирам, да ги внесем моите ингеренции и да кликнете на "најбрзиот сервер". Бев поврзан со локален сервер каде што сум - со застрашувачки резултати. Истото се случи со опцијата "Nearest Server".

Мојот совет би бил да го пробате прво, но ако добиете страшни резултати, одберете алтернативен сервер. Лично, мојата ситуација најдобро се поврзува со серверот Surfshark со седиште во Сингапур.


Инсталирање на Surfshark на вашите уреди

Поставување SurfShark на Windows 10

1. Апликацијата SurfShark

поставување VPN на Windows 10 со користење на апликација
Апликацијата Windows Surfshark е лесна за почетници (Посетете го Surfshark на Интернет)

Постојат два главни начини на кои можете да поставите SurfShark на Windows 10. Првиот и најлесниот начин е да ја користите апликацијата обезбедена од SurfShark. Овој метод е најпосакуван бидејќи настрана од практичноста, тој доаѓа со други карактеристики вградени во нив.

За да ја инсталирате апликацијата:

 1. Посетете ја веб-страницата на Surfshark и преземете ја апликацијата Виндоус
 2. Двоен клик на датотеката за инсталирање за да започнете со поставувањето
 3. Кога ќе заврши инсталацијата, кликнете Run (Стартувај) за да ја стартувате апликацијата

Кога ќе работи апликацијата, ќе биде побарано да се најавите на вашата сметка или да креирате нова. Ако сè уште не сте се пријавиле на услугата, тогаш изберете да регистрирате сметка. Ако имате постоечка сметка, внесете ја вашата е-пошта и лозинката.

За да се поврзете на серверот SurfShark, можете да кликнете на копчето 'Поврзи се' и да дозволите Surfshark да го избере најдобриот сервер за вас, или да кликнете на опцијата под табулаторот 'Локации' ако сакате да се поврзете со одредена земја / сервер. Surfshark има над 1,000 сервер VPN во 61 земја на кои можете да се поврзете.

2. Рачна инсталација на Windows

поставување VPN на Windows 10 со рачна инсталација
Интерфејсот OpenVPN GUI е одвоен од основната инсталација на Виндоус.

Начинот на кој ја поставувате рачно вашата SurfShark на Windows зависи од тоа што протокол сакате да го користите.

Различни протоколи VPN нудат различни нивоа на безбедност и перформанси. За да дознаете повеќе за ова, прочитајте го нашиот Водич за ВПН. Нормално претпочитам OpenVPN за подобра безбедност во однос на другите постојни протоколи.

Рачно да поставите Surfshark за OpenVPN на Windows:

 1. Преземете го GUI на OpenVPN и инсталирај го
 2. Преземете ги датотеките за конфигурација на OpenVPN (обично во ZIP-датотека) од вашиот VPN провајдер. Препорачувам да ги извлечете тие датотеки во посебна папка во вашиот директориум за инсталација OpenVPN (на пр. C: \ Корисници \ YourUsername \ OpenVPN \ конфигурација)
 3. Извршете ја апликацијата OpenVPN
 4. Десен клик на иконата OpenVPN на вашата област на известувања
 5. Изберете го серверот што го сакате, а потоа кликнете на 'Поврзи'
 6. Внесете го вашето корисничко име и лозинка

Поставување VPN на Android

поставување VPN на андроид
Само побарајте го вашиот VPN провајдер во Play Store

Со оглед на едноставноста за тоа како мобилните уреди управуваат со работите, поставувањето SurfShark на Android е веројатно најлесно од сите методи:

 1. Стартувајте ја апликацијата Play Store на вашиот уред
 2. Пребарај за Surfshark и инсталирај го
 3. Започнете ја апликацијата и најавете се користејќи ги вашите ингеренциите
 4. Удрете го копчето 'Поврзи се' за да ја започнете услугата

Можете исто така да изберете да ја изберете вашата локација од списокот на сервери / држави во апликацијата.

Поставување на iOS

поставување VPN на iOS
VPN-уреди базирани на мобилен уред се едноставни за употреба

Поставувањето VPN на вашиот iOS уред треба да биде едноставно како во платформата со Android:

 1. Пронајдете ја апликацијата Surfshark на App Store
 2. Преземете ја и инсталирајте ја апликацијата
 3. Откако ќе завршите, стартувајте ја апликацијата и притиснете го копчето "Поврзи"

Поставување врски со SurfShark-базиран на прелистувач

SurfShark има екстензија базирана на прелистувач (и за Chrome и за Firefox) што можете да ги користите.

Вклучено ВПН Chrome Прелистувач

Поставување VPN на прелистувачот Chrome
Можете да ги контролирате сите карактеристики на Surfshark од наставката Chrome
 1. Посетете ја веб-продавницата на Chrome и побарајте го вашето продолжение VPN
 2. Кога ќе ја пронајдете вистинската, кликнете на „Додај во Chrome“
 3. Кликнете на иконата за наставки во лентата со алатки на прелистувачот
 4. Внесете ги вашите акредитиви за најава
 5. Удрете го копчето 'Брзо поврзување' и ќе завршиш

Вклучено ВПН Firefox Прелистувач

Поставување VPN на прелистувачот Firefox
VPN-базирани на прелистувачот се брзи и лесни за инсталирање
 1. Кликнете на менито (иконата со три хоризонтални линии) и кликнете на „Додатоци“
 2. Пребарајте за вашиот VPN провајдер и кликнете на него
 3. Кликнете на '+ Додај во Firefox'
 4. Откако ќе ја инсталирате, кликнете на иконата на лентата со алатки и внесете ги вашите ингеренциите
 5. Едноставно кликнете на „Брзо поврзување“ и подготвени сте за да одите

Поставување на Surfshark на рутерите

поставување VPN на рутерите
VPN може да се инсталираат на некои рутери, но често имаат ограничени перформанси.

Пред да започнеме, важно е да реализираме неколку работи за VPN и рутерите. Бидејќи VPN-те често користат тешкото криптирање, перформансите на рутерите честопати се негативно погодени заради ограничените хардверски способности.

Исто така, не сите рутери ќе поддржуваат VPN. Ако сакате да користите VPN на вашиот рутер, проверете дали е во можност да го стори тоа пред да се регистрирате за услугата! Слично на рачната конфигурација на Виндоус, прво ќе треба да преземете датотеки за конфигурација на OpenVPN на Surfshark. Потоа:

 1. Пријавете се во управниот панел на вашиот рутер
 2. Од менито, кликнете на "VPN", потоа на "OpenVPN"
 3. Изберете "OpenVPN Client" и кликнете на "Додај профил"
 4. Изберете го табулаторот 'OpenVPN' и пополнете ги вашите акредитиви
 5. Кликнете на „Изберете датотека“ за да изберете датотека за конфигурација на OpenVPN, потоа кликнете на „Подигнување“
 6. Кликнете на 'OK'

Откако ќе заврши, профилот треба да се појави под вашата листа на VPN конекции во рутерот. За да започнете кој било од нив, изберете го оној што го сакате и притиснете го копчето 'Активирај' до него.


Пресуда: Surfshark создава бранови!

Вообичаено, јас сум рецензент со многу внимание и сакам да извлечам што е можно повеќе фактори. Ова е ублажено со двете лични искуства и јас се потрудив да ги задржам сите предрасуди. Без сомнение, овој пат можам да кажам дека сум многу импресиониран од она што Surfshark има да понуди.

Ова е особено точно со оглед на тоа што јас лично го набудував нивниот развој од ново дете на блокот до импресивната понуда што ја имаат денес. Да, тие сепак можат да бидат релативно нови, но сериозно се занимаваат со деловна активност.

За помалку од една година, тие воведоа нови функции и повеќе од двојно го зголемија бројот на сервери што ги имаа кога се најавував за прв пат. Во исто време, дури и со мало покачување, цените се повеќе од конкурентни.

Surfshark останува цврсто како еден од најдобрите VPN на списокот со мои омилени.

За повторување -

Предности на Surfshark

 • Без најавување
 • Безбедно и анонимно прелистување
 • Широк спектар на апликации
 • Голема поддршка за корисници
 • Неограничени врски
 • Фантастични брзини
 • Работи на Netflix
 • Surfshark доаѓа во неверојатни цени

Surfshark Cons

 • Ограничени сервери со P2P со лоша брзина
 • Најбрзиот сервер не е нужно правилно

Алтернативи

За да видите повеќе избори во VPN услуги, проверете го нашиот листа на најдобри VPN услуги на 10.

Добивање на објавување - Ние користиме придружни врски во овој напис. СЗСР добиваат надоместоци за упатување од компании споменати во овој напис. Нашите мислења се засноваат на вистинско искуство и вистински тест податоци.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.