Преглед на NordVPN

Напис напишан од: Тимоти Шим
 • Веб алатки
 • Ажурирано: ноември 17, 2020

NordVPN е со седиште во Панама, едно од најдобрите места во светот што треба да биде за компанија која не ги задржува дневниците на корисничката активност. Во однос на интересот на корисниците, како и понудените карактеристики, ова е еден од најдобрите потрошувачи Виртуелна приватна мрежа (VPN) услуги тие пари можат да купат. Најдобро од сè - тоа навистина не е толку скапо.

Со огромен басен на над 5,000 серверите во земјите на 62, NordVPN има најголема мрежа што сум ја видел досега. Таа, исто така, поддржува речиси секоја форма на потрошувачки уред околу денес и е позната по тоа што е смешно корисник-пријателски.

Во исто време, тој исто така нуди доволно опции за покривање на сите бази, од поддршка на Onion до воено-одделение енкрипција и континуирани надградби кои го одржуваат врвни.

Преглед на NordVPN

За компанијата

 • Компанија - NordVPN
 • Основано - 2012 година
 • Земја - Панама
 • Веб-страница - https://nordvpn.com/

Употребливост и спецификации

 • Апликации достапни за - iOS, Android, Windows, Linux, Mac
 • Приклучоци за прелистувачи - Chrome, Firefox, Safari
 • Уреди - рутер, телевизори базирани на Андроид,
 • Шифрирање - IKEv2 / IPSec, OpenVPN
 • Стриминг и P2P дозволуваат

NordVPN Добрите на NordVPN

 • Разумни долгорочни цени на планот
 • Реномирана и функционална
 • Масивна серверска мрежа

Недостатоци на NordVPN

 • P2P е ограничен на специфични сервери

Цена

 • $ 11.95 / mo за 1-месечна претплата
 • $ 6.99 / mo за 12-месечна претплата
 • $ 3.49 / mo за 36-месечна претплата

Пресудата

NordVPN е малку тешко да се победи според трошоците - со досега најнискиот план за долгорочни цени. Двојка што со широка мрежа, врвни карактеристики и голема репутација, NordVPN е чист победник цело време.

Новости за црниот петок: NordVPN 68% попуст

НордВПН зделки за црниот петок
NordVPN моментално работи со промо на Црн петок. Земете 68% попуст за 2-годишна претплата плус освојте бесплатно време на претплата 1/12/24 месеци во среќно извлекување!

NordVPN добрите: Што ми се допаѓа во NordVPN

1- NordVPN цени: разумен долгорочен избор

nordvpn најновите цени
Најновата цена на NordVPN - 3-годишниот план чини 3.49 УСД месечно и е целосно вратен за 30 дена.

NordVPN има различни поени за цена кои можете да ги изберете во зависност од тоа колку долго сакате вашата претплата да трае. Како правило, подолг период за кој се зачлениш, толку е помала цена што мора да ја платите месечно.

NordVPN ги прилагоди цените на нивните долгорочни планови во септември 16th, 2019. Плановите за 3 и 2 години сега чинат 3.49 $ и 4.99 $ месечно, соодветно (беше 3.99 $ и 2.99 $ месечно). Морам да кажам дека за 3.49 $ месечно на тригодишниот план, NordVPN претставува предлог за вредност кој е разумен.

Ако плаќате месечно, цените на NordVPN се еднакви со нормите во индустријата.

Споредба на цените на NordVPN 

VPN Услуги *1-mo12-mo24-mo
NordVPN$ 11.956.99 $ / месечно4.99 $ / месечно
Surfshark$ 11.955.99 $ / месечно1.99 $ / месечно
ExpressVPN$ 12.958.32 $ / месечно8.32 $ / месечно
PureVPN$ 10.955.81 $ / месечно3.33 $ / месечно
TorGuard$ 9.994.99 $ / месечно4.99 $ / месечно
VyprVPN$ 9.955.00 $ / месечно5.00 $ / месечно

2-NordVPN може да помогне да го задржите вашиот идентитет безбедно

Лично, јас чувствувам дека VPN провајдерите не треба да се базираат во земји кои имаат премногу строги закони за задржување на податоци. Овие закони и примарна функција на VPNs - анонимност само претставуваат судир во интереси.

Видовме точно колку лошо ова може да излезе за некои VPN корисници како во случај на IPVanish, давател на услуги од VPN со седиште во САД, кој, наводно, обезбедил логирани информации за еден од своите корисници за домашна безбедност, што резултирало со апсење на осомничениот. Најголемата контроверзност во тој случај беше тоа дури и не требаше да ги поседува тие логови.

Алтернативно, земјите како Панама, на кои е базирано NordVPN, е ориентирана кон потрошувачите и им дава помалку моќ на властите. Ова го олеснува верувањето дека NordVPN ќе може да се држи до своите пиштоли во случај да се обиде да направи било какви информации од него.

Строга политика на дневници

Со оглед на она што го споделив погоре, јас исто така сум повеќе склон да верувам во NordVPN кога истакнува цврста политика за држење на јавност јавно.

Според сопствената веб-страница, "NordVPN гарантира строга политика за не-логови за услугите на NordVPN, што значи дека вашите активности со кои се користат услугите на NordVPN се обезбедени со автоматизиран технички процес, не се следат, не се евидентираат, не се најавуваат, се чуваат или пренесуваат на која било трета страна".

NordVPN не ги следи ниту собира податоците од корисниците.

Анонимен начин на плаќање

Бидејќи ви е потребно само корисничко име и лозинка за да се регистрирате, за вистински параноичен исто така постои опција да се плати со неидентификувани средства. Ова ги вклучува криптовекциите како Биткоин, кои ќе помогнат дополнително да ја срушат секоја трага што би можела да доведе директно до вас.

убие прекинувач

Ако некогаш го користите NordVPN и вашата врска се намалува, можете да ја поставите апликацијата да заврши отсечете го протокот на податоци од вашиот уред. Ова е за да го спречите вашиот идентитет да протекува, бидејќи веќе не е заштитен од VPN-серверот.

Можете да го поставите NordVPN да работи на две нивоа за ова, или целосно завршување на проток на податоци или ограничено. На десктоп верзија на NordVPN може да ги користи и двете. Ограничената верзија е покорисна за мобилните уреди и дозволува да одберете кои апликации на Вашиот уред се спречени да пренесуваат податоци.

Двоен VPN

За оние кои се посериозни околу криењето на нивниот идентитет, Двоен VPN е нешто што ќе ви се допадне. Виртуелни приватни мрежи работат со рутирање на вашата конекција преку сервер кој ја менува вашата IP адреса, така што оригиналот е скриен.

Со користење на функцијата Double VPN, вашата врска ќе се пренесува преку два засебни сервери, со што се менува двапати. Ова додава дополнителен тампон слој во случај кога некој од ИП протекува од која било причина.

3-Силна енкрипција ги заштитува вашите податоци

Користејќи комбинација од воено одделение енкрипција и безбедни протоколи, NordVPN е еден од најсигурните VPN корисници околу. Шифрирањето на AES-256 е високо како синџир на исхрана што го добива сега и се користи од страна на владите и воените сили низ целиот свет.

Енкрипцијата е комбинирана со низа безбедносни протоколи кои можете да ги изберете, во зависност од вашите потреби. Вашиот избор на безбедносен протокол ќе влијае на вашата VPN брзина на конекција, како и кој тип на шифрирање можете да го користите.

Сега, OpenVPN е најбрз и најбезбеден протокол што го има NordVPN, но тоа беше тестирање на WireGuard исто така. WireGuard е следен протокол за кој се смета дека може да го надмине сѐ на пазарот во однос на брзината, како и нивоата на енкрипција.

Новости: Официјален одговор на развојот на протоколот WireGuard

4- Брзини на NordVPN - Еден од најбрзите VPN околу

NordVPN има една од најшироките серверски мрежи на кои наидов до денес. Тоа може да се пофали преку 5,000 серверите во земјите на 62. Некои од вас можеби се прашуваат зошто ова е поврзано со брзината, но физичкото растојание од услугата VPN е еден од факторите кои влијаат на брзината и пинг-от. Серверот во близина на вашата вистинска локација ќе ви даде подобри шанси за ниски пинг стапки и високи брзини.

Тестовите за брзина на VPN служат само како упатство, бидејќи многу фактори влијаат на вистинската брзина. За да направите најдобро од VPN конекција, потребен ви е моќен уред (за ракување со енкрипција и декрипција), како и силна вистинска линија брзина на вашата интернет конекција.

Референтна брзина

Референтната брзина без VPN конекција (вистинскиот резултат тука). Пинг = 5ms, преземете = 400.43Mbps, испратите = 310.01Mbps.

За целите на овој тест, ги извршувам на линија со 500Mbps со вистинска пропусност од околу 400Mbps и 300Mbps надолу. Уредот што го користам е лаптоп со Intel 8th Процесор на генерација кој достигнува врв на 3.4GHz.

Брзина на серверот во САД

NordVPN резултат од брзината од американскиот сервер (вистинскиот резултат овде). Пинг = 251ms, преземете = 36.49Mbps, испратите = 9.28Mbps.

Американските брзини на врската со NordVPN за мене беа малку изнемоштени. Сепак, ова не е само вина на VPN, бидејќи физички сум на другата страна на светот од САД. Ова исто така е индицирано во долгиот пинг период од американскиот сервер.

Белешка - Постојат и други извештаи во кои се споменува NordVPN забавува повремено во САД и Канада.

Европа добива (Германија)

NordVPN резултат од брзината од серверот во Германија (вистинскиот резултат тука). Пинг = 225ms, преземете = 31.04Mbps, испратите = 15.09Mbps.

Исто така, не само експлозивни брзини, добив слични резултати од серверите од Европа зоната како американски сервери. 31Mpbs надолу и 15Mbps не е фантастично, но сепак повеќе од доволно не пребарувате, па дури и за ограничени преземања.

Азија брзина (Сингапур)

NordVPN резултат од брзината од серверот во Сингапур (вистинскиот резултат тука). Пинг = 10ms, преземете = 127.90Mbps, испратите = 198.14Mbps.

Како што и се очекуваше, мојата соседна земја ми даде одлични резултати. Не е изненадувачки со оглед на неговата физичка близина и одлична репутација за светска класа инфраструктура. 127Mbps надолу и 198Mbps горе не е нешто за да кивнете од VPN провајдер.

Австралија брз

NordVPN резултат од брзината од серверот во Австралија (вистинскиот резултат тука). Пинг = 56ms, преземете = 76.01Mbps, испратите = 107.96Mbps.

Со оглед на тоа што Австралија е релативно блиска, резултатите беа како што се очекуваше тука.


NordVPN Con: Она што не е толку добро во врска со NordVPN

1-P2P Ограничени на специфични сервери

Ако се сеќавате на брзината се движи од горенаведените тестови, успеав да ги направам брзините што се движат од 30Mbps до 127Mbps. Ова е совршено чисто за видео стриминг, дури и HD содржина. Ова значи дека технички, треба да бидете способни да ги проследувате содржините совршено добро од било кое место низ целиот свет.

Како и обично, мојот стандарден тест беше да се обидам и да се поврзам со BBC iPlayer, кој работеше добро. Исто така, снимив неколку 4k видеа на YouTube кои беа мазни и без пелтечење.

NordVPN дозволува сообраќај P2P, но ова е ограничено на специфични сервери. За да го направите тоа, ќе треба да го направите изборот во вашиот клиент NordVPN. Препорачувам само да изберете „P2P сервери“ и да дозволите NordVPN да го избере најдобриот за вас.

Врските со врсниците беа малку наизменично на почетокот, но откако ќе му дадете малку време, сфатив дека сè оди без проблеми. Јас бев во можност да се кандидира мојот торенти со речиси полна брзина јас наменети за мојата преземања, што беше доста!


Состојба и ажурирања на реалниот свет

Дали можете да играте на NordVPN?

Ако поради некоја причина ја почувствувате потребата да играте преку VPN, ќе треба да одберете сервер во близина на вас за да го намалите заостанувањето предизвикано од подолгите пингови. Брзината на линијата треба да биде доволно брза. Меѓутоа, ако сте во зависност од користењето на VPN за поврзување со специфични сервери во странство за игри, тоа може да биде малку проблем.

Пинг стапки се покажуваат да се зголеми доста брзо, подалеку од серверот е. Ова не е изолирано на NordVPN иако, тоа е само факт на животот - технички ограничувања, така да се каже.

NordVPN на недоволно напојувачки рутери

Сите овие тестови беа извршени на стандардните протоколи и поставувања во клиентот на NordVPN Windows. Како важна точка што треба да се вметне овде, сите VPN-ови се екстремно високи надземни во однос на потрошените процесорски ресурси поради енкрипција и декрипција.

Ова ги прави помалку од идеални да ги исклучат уредите под напојување, како што се рутерите. Јас не би препорачал да извршите било каква услуга VPN од рутер, освен ако немате многу добар рутер (што веројатно чини бомба).

Поновиот (помалку од две години) десктоп компјутерите, лаптопите и мобилните уреди треба да бидат во ред.

Прекршување на NordVPN предизвикано од ранливости во базата на податоци во Финска

NordVPN има потврди дека напаѓачот прекршил еден од своите сервери во Финска. Инцидентот се случил во март 2018 (вести објавија за Engadget 18 месеци подоцна) и нема знаци што покажуваат дека некој од корисниците на NordVPN е засегнат или дека нивните податоци биле пристапувани од малициозниот актер.

Еве неколку клучни точки за прекршувањето, засновано на официјална е-пошта испратена на октомври 23rd, 2019:

 • Додека бил поврзан со серверот, хакерот можел да види само што би видел обичен интернет провајдер, но не можел да биде персонализиран или поврзан со одреден корисник.
 • Самиот сервер не содржи логови на активност на корисниците. Ниту една апликација NordVPN не испраќа ингеренции креирани од корисник за автентикација, така што корисничките имиња и лозинките не можеа да бидат пресретнати.
 • Услугата NordVPN како целина не беше хакирана; нашиот код не беше хакиран; не е прекршен тунелот ВПН. Апликациите NordVPN не се засегнати. Тоа беше индивидуален пример за неовластен пристап до 1 на повеќе од 5000 сервери што компанијата ги има.
 • Временска рамка за инциденти:
  • Погодениот сервер беше донесен преку Интернет во јануари 31st, 2018.
  • Доказите за прекршувањето се појавија во јавноста на март 5th, 2018.
  • Потенцијалот за неовластен пристап до серверот NordVPN беше ограничен кога центарот за податоци ја избриша неотворената сметка за управување на март 20th, 2018.
  • Серверот беше распарчен на 13 април 2019 година - во моментот кога NordVPN се посомнева на можна повреда.

Пресуда: Дали NordVPN е добар купувач?

Со најнискиот долгорочен план за цени што сум го видел до денес, NordVPn е малку тешко да се победи во цена. Парот што со многу широка мрежа, врвни карактеристики и одлична репутација, NordVPN е јасен победник низ целиот круг.

Брзина мислам дека е малку понестабилна во споредба со ExpressVPN но не многу. На крајот на краиштата, искуството беше беспрекорно и тешко се чувствував дека воопшто сум ограничен со користење на VPN услуга. Па, можеби во текот на еден преземања, но тоа е доста ретко за мене.

Рекапи-

Добрите на NordVPN

 • Разумни долгорочни цени на планот
 • Реномирана и функционална
 • Масивна серверска мрежа

Недостатоци на NordVPN

 • P2P е ограничен на специфични сервери

Алтернативи

За да видите повеќе избори во VPN услуги, проверете го нашиот листа на најдобри VPN услуги на 10.

Добивање на објавување - Ние користиме придружни врски во овој напис. СЗСР добиваат надоместоци за упатување од компании споменати во овој напис. Нашите мислења се засноваат на вистинско искуство и вистински тест податоци.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.