Добијте најмногу од овие 15 блог идеја генератори (пополнете го вашиот уреднички календар!)

Член напишан од:
 • Веб алатки
 • Ажурирано: Дек 10, 2016

Понекогаш само заглавувате обидувајќи се да излезете со голем наслов што ќе ги направи вашите посетители да одат "Леле! Морам да го прочитам тоа! "И ги закачи на работното место, почнете да завршувате.

Тешко е кога мора да се придржувате до уредничкиот календар што бара наслови и идеи за приказни. Ризикот да се најде со ист олит наслов се крие зад аголот, како и ризикот да се појават неефикасни наслови.

Блог идеа генератори помош, бидејќи тие го преземат товарот на започнување од рамената, така што сите што треба да направите е да го зграби поттикнува генератори фрлаат кон вас и rework нив во големи наслови кои се претвораат.

Јас се обидов 15 генератори во текот на последните два месеци и тие навистина помогнаа да дојдат до ефективни наслови. Сепак, морам да ве предупредам:

Генераторите имаат тенденција да ги разочаруваат истите наслови на структурите за секој блогер што ги користи, така што не можете само да имате наслов и да одите со тоа - мора да бидете креативни!

Во овој пост нема да најдете детален преглед на секоја алатка, но мал вовед проследен со совети за да го извлечете максимумот од секоја од нив.

1. WordStorm

WordStorm

Најдов оваа алатка на блогот на HubSpot додека бев во потрага по совети за продуктивност. Алатката ме погоди како корисна во првиот обид - беше доста лесно да ги добијам моите први идеи за блог пост за моите технолошки и фантастични блогови.

На пример, го нападнав зборот / темата "роботи" и најдов две интересни асоцијации на мрежата: "робот визии" и "софистицирани роботи".

WordStorm не може да даде готови наслови, но тоа го олеснува создавањето на асоцијации за зборови што можете да ги користите во насловот. Работи уште подобро со следниов работен тек:

 • Користете WordStorm за да ги поврзете 2 или повеќе зборови поврзани со вашата тема
 • Овозможете форум и пребарување на социјални медиуми за да видите што се третира во вашата тема по избор
 • Излезете со идеја за блог постојка која го става вашиот wordstorm и трендовски агол заедно

Исто така, можете да го користите WordStorm заедно со било кој од алатките за генератори подолу.

Посетете URL: http://www.lonij.net/wordstorm/wordstorm.php

2. Блог пост идеја генератор

Блог пост идеја генератор од generatorland.com

Алатка која генерира смешни наслови ?! Како може тоа да ви помогне?

Тоа може да ви помогне кога сакате да додадете малку хумор и препреки зборови во вашиот наслов, бидејќи понекогаш се прикажува и самата можност.

Можете да ги користите овие наслови како основа за нишки наслови. На пример, би можел да го свртам "Сакав да научам повеќе за Хоррид Хенри" (?) Во "25 блогирањето за трикови за успех што апсолутно сакате да научите".

Што искористив овде? Поимот "сакаат да учат" за нешто, всушност, и бидејќи мојот блог е за блогирање успех, таму оди инспирација.

Посетете URL: http://www.generatorland.com/glgenerator.aspx?id=122

3. Генератор на идеи за блог

Генераторот на блогот Постави идеи од buildyourownblog.net

Некои идеи генерирани од оваа алатка нема да бидат добри за блогот на лажат, но можете да искористите некои од идеите што ги фрла заедно со WordStorm или само да се креативни за тоа.

На пример, „Како да ја преживеете вашата прва…“ стана „Преживеана твоја отфрлање - прва помош на писател“ за еден од моите блогови.

Погледнете го примерот на горниот дел од екранот: што ќе го вклучите во "The All Time Best Way To____"?

Посетете URL: http://www.buildyourownblog.net/the-blog-post-ideas-generator/

4. ContentIdeator

ContentIdeator од contentforest.com

ContentIdeator е алатка базирана на клучни зборови, која генерира наслови со таков висок квалитет што можете веднаш да ги користите.

Сепак, како што Нил Пател препорачува во краток преглед на оваа алатка, многу блогери ќе ги користат истите идеи, па општото правило за уредување на вашите генерирани наслови останува валидно.

Можете да го персонализирате "4 Големи Содржини Маркетинг тактики", на пример, со претворање во "4 содржина Маркетинг тактики кои работеа за мене во 2015" или "4 Велика содржина маркетинг тактики да се користи со постарите мислења".

Алатката ви овозможува да ги зачувате идеите што ги сакате во страничната лента "Зачувани идеи" со кликнување на малите стрелки на десната страна на секој наслов.

Посетете URL: http://www.contentforest.com/ideator

5. Блог за ...

Блог За ... од impactbnd.com

Блог За ... е силно графичка алатка која ве води низ процесот на креирање на насловни страници на интуитивен начин.

На пример, ќе ти даде титулата "пополнете го празникот" како "____ вистини за ____ дека секој ____ треба да знаете" и пополнување на празнините со вашите лажни зборови е сè што треба да направите.

Начинот на кој работи оваа алатка бара малку brainstorming, како што можете да ги пополните празнините со многу повеќе од еден збор и во секој случај можете да го уредите вашиот конечен резултат.

Насловите кои се користат во насловот нема да ве наведат до банални наслови ако добро ги играте вашите картички. Како пример, насловот што го спомнав погоре може да станат "15 вистини за успешни блогери кои Секој Blogger на Newbie треба да ги знаат (и да учат од)". Можете да ја користите алатката за првиот дел од овој наслов, а потоа додадете го делот во загради директно на вашиот блог.

Посетете URL: http://www.impactbnd.com/blog-title-generator/blogabout

6 Генератор на идеја за содржина на Portent

Портлентот е идеален генератор на содржини

Алатката на Портент е жива и разиграна по својот изглед, но исто така е моќна и во начинот на кој таа ги насловува таа работа, затоа што исто така објаснува зошто одредена насловна структура ќе работи.

Се обидов да генерирам некои наслови за моите "роботизирани" фантастични блогови и го добив овој наслов: "Зошто нашиот свет ќе заврши ако роботот исчезна".

Покрај фактот дека ова е глупо наслов, кој всушност би можел да работи во измислен амбиент, ова е она што алатката на Портент ми го кажува за структурата на овој наслов (во балони):

"Зошто нашиот свет" - Користете контракции за повеќе разговорно тон

"Дали ќе заврши ако" - Извезете ризик со вашата содржина и видете дали читателите следат

„Исчезна“ - Некој не може да живее без вас. Направете ја вашата тема од суштинско значење

Најдоброто нешто во врска со овие совети што алатката го фрла врз вас е тоа што можете да ги користите за да не само што го подобрувате вашиот последен наслов, туку дури и да излезете со повеќе наслови, без помош на алатката.

Посетете URL: https://www.portent.com/tools/title-maker

7 Генератор на наслов на идеја за блог (Убиј го блогот на писателот) од InboundNow

Блог идеја генератор од страна на InboundNow

Алатката InboundNow генерира наслови што можат да се читаат за луѓето, а не само добри за оптимизација. Ова е плус точка, затоа што досега оваа алатка демонстрираше еден од највисокиот квалитет наоколу.

Погледнете го примерот на горниот дел од екранот - самата алатка ве води да ги пополните празнините во насловот и го прави тоа со посебно внимание на вашата публика и вашите потреби за лажат (инструкциите се на самото место).

Друг пример за добар наслов со совети оваа алатка генерирана за мене е: "Ultimate Водич за [нешто од популарен интерес]"

Ако генераторот не е доволно да ви даде идеја, страницата исто така нуди и копче "Треба повеќе инспирација?", Кое ќе ви даде форма за пребарување на Google за да извршите пребарување на клучни зборови / долги опашки во вашата ниша.

Посетете URL: http://www.inboundnow.com/apps/kill-writers-block/

8 Генератор на титула TweakYourBiz

Поместете го Вашиот Биз назив Генератор

Овој генератор разгорува тони наслови! Дури и премногу, од кои повеќето немаат никаква врска со вашата лажат, па оваа алатка, всушност, бара многу работа од ваша страна.

Сепак, тој нуди добра основа за инспирација за вашиот блог, ако знаете што ви треба и во која категорија (листи, како, итн.). На пример, вториот наслов под "Листи" во горниот дел од екранот е добар избор, но сепак ќе има корист од некое уредување: "Верувањето Овие 8 митови за Блог Маркетинг ве одржуваат од одгледување".

Бидете внимателни, затоа што некои наслови немаат никаква смисла со вашиот клучен збор, па затоа уште еднаш не одете со зборови.

Посетете URL: http://tweakyourbiz.com/tools/title-generator/

9 Наслов на написот генератор на BacklinkGenerator.net

Член Наслов Генератор од backlinkgenerator.net

Некои теми генерирани од оваа алатка се малку генерички, но сепак интересни и доволно квалитетни за да ги преземат и уредите за да ги направат во нешто што ќе го сакаат вашите читатели.

Како и со другите алатки, можете да комбинирате две или повеќе наслови заедно за да создадете нешто уникатно.

Посетете URL: http://www.backlinkgenerator.net/titlegenerator/

10 Генератор на идеја за теми на блогот на веб-страницатаFX

WebpageFX блог Тема идеја генератор

Алатката ги заменува нивните насловни празнини со клучниот збор што го внесовте, па внимателно одберете ја вашата клучен збор или крајниот резултат можеби нема никаква смисла (како пример погоре!).

Како што вели главниот наслов за оваа алатка, помага да го убиете блокот на вашиот писател, но не потпирајте се на алатката без уредување. Наградете ја титулата за да одговараат на вашите потреби. На пример, насловот од екранот погоре може да стане „едноставен водич за успех во блогирање за нови блогери“.

Посетете URL: http://www.webpagefx.com/blog-topic-idea-generator/

11 Генератор на брза идеја на DIYToolkit

Брза идеја генератор

Тоа е PDF, а не алатка за генератор!

Колку начини можете да направите идеја за блог уникатна?

Земете првиот предлог во документот: инверзија. Ако размислувавте за ефективни совети за мрежно поврзување за блогерите за храна, обидете се да го превртите правилото - што е со ефикасното блогирање на храна инспирирано од настани за вмрежување?

Следете ја решетката како што е прикажано; ве води низ сите чекори.

Посетете URL: http://diytoolkit.org/tools/fast-idea-generator-2/

12 Генератор на наслов на блогот на Сеопресор

Блог Наслов на блогерот на Сеопрессор

За мојот пример за "маркетинг на содржина" и "генерички термин" од опаѓачкото мени, алатката ми ги даде овие идеи во списокот:

 • Како да дознаете за маркетинг на содржина само во деновите на 10.
 • Маркетинг содржина за учење воопшто не е тешко! Ти треба само голем учител!

Овие идеи се доста интересни сами по себе, но како и со другите алатки, не можам да се потпирам на готови наслови, така што ги поставив овие две идеи заедно за да го генерирам овој наслов:

 • "Како да станете добар продавач на содржини во деновите на 10 со помош на ментор"

Алатката Seopressor генерира добри наслови што може да се користат гласно во некои околности, но може да генерира и бесмислени идеи за пост, затоа секогаш проверете дали идеите што ги избирате имаат смисла во контекст на вашата ниша и нема да изгледаат автоматски генериран спам.

Како општо правило, не користете ги резултатите од вербалниот резултат на алатките за генераторот. Секогаш прегледувајте ги вашите наслови и подобрете ги пред да ги користите во вистински блог-пост.

Посетете URL: http://seopressor.com/blog-title-generator/

13. Buzzsumo

Користење на Buzzsumo да генерира идеи за теми од блогот

Можете да ја користете Buzzsumo за да ги најдете најмногу ангажираните и споделени мислења во вашата лажат и "придружете се на дискусијата", користејќи ги овие популарни теми за да излезете со твое или да пишувате за истата тема, но од друг агол.

Барав мислења поврзани со "успехот на блогирањето" за прикажаното на екранот и само гледајќи ги првите три наслови, можев да размислувам за нов наслов: "7 совети за да започнете успешен блог за фитнес врз основа на вашата дневна рутина".

Посетете URL: https://www.buzzsumo.com

14. Твитер трендови

Што е Трендирање на Твитер од Hashtags.org

Hashtags.org ги известува тренд-темите на Твитер во форма на графикони и навистина можете да ја користите почетната страница за оваа алатка за да изберете што да блогирате меѓу најтрандицираните теми во последните 24 часови.

Едноставно кликнете на табулаторот "Trending Hashtags" за да ја видите листата на тематски теми на Твитер.

На пример, ова е она што денес го гледам:

Листа на тренд хаштагови

На пример, во сликата на екранот на почетокот од оваа потсекција ја прашав алатката да го анализира хаштагот #contentmarketing во текот на последните 24 часа (стабилен тренд, како што изгледа).

Прелистајте твитови под вашиот избран хаштаг за трендови: кој е најчесто споделениот пост? За што зборува? Можете да го користите овој фактор за да креирате објава за вашиот агол на темата.

Исто така, како што можете да видите, мојот пример hashtag добива најниска активност помеѓу 8 PM и 1: 30 AM во временската зона Чикаго, така што исто така можете да ја користите оваа алатка за да знаете кога да ги закажете своите мислења за одредена тема или кога да се придружите дискусија ако вашиот избран хаштаг е дел од разговор на Твитер или "тема на форумот".

Посетете URL: https://www.hashtags.org/trending-on-twitter/

15. Klout

Користете Теми за Klout да идеи за идеи на идеи

Она што Klout етикетирани како "На целни" се теми за кои вашата публика на Твитер веројатно ќе биде заинтересирана (обично Klout ви дава и процент од интерес).

На пример, јас ги следам вестите за оптимизација на мојот профил Клут за инспирација. Денес ми дадоа неколку интересни вести за да ги споделам со мојата публика на:

 • Како да се подобри Алекса рангирање
 • Совети за привлекување повеќе линкови до вашата содржина
 • Оптимизација за WordPress
 • Сообраќај од Википедија

Ако сакав да напише нов пост за мојот блог за оптимизација, би можел да напишам за "Како да го користите Википедија како извор за привлекување дури и повеќе линкови" или "Ќе го подобри Вашиот Алекса ранг исто така го подобри вашето SEO?".

Ова е едноставно КОЛЕКТИВНО напад, бидејќи сите овие теми се поврзани и лесно можев да најдам здруженија за да излезе со свои наслови.

Нека те интересираат темите на Klout и напишете свој агол на темата.

Исто така, помага (особено за врски) да се поврзат со блогот што ве инспирира.

Посетете URL: https://klout.com

Не само алатки ...

... но прекрасни листи на идеи од искусни блогери, исто така!

Нашиот Лори Соорд напиша 50 блог пост поттикнува и 20 идеи почетници со детални совети за тоа како да ги користите, дека Џери Лоу дури и направил infographics.

Исто така, Мајк Валахер 101 блог пост идеи кои ќе го направат вашиот блог "Топло" е уште една одлична листа на идеи за блог постови за да привлечете повеќе читатели на вашите блогови.

Конечно, што е подобро од Идеи за блог на Аријана Фулкс 260 за креативни бизниси?

И штом ќе го имате вашиот наслов ...

… Проверете го неговиот потенцијал со Главната анализатор на CoSchedule.

Главен аналитичар на CoSchedule

Добро, сега тој наслов е доста научно-измислен, но примерот е само таму за да ги разгледаат намерите. ;)

Главниот анализатор на CoSchedule е едноставен за употреба: само внесете го насловот во полето и притиснете „Анализирај сега“. Getе добиете детална анализа на вашиот наслов, вклучувајќи:

 • Севкупна оценка (65 во случај на мојот Sci-Fi наслов)
 • Преглед на рамнотежа на зборови што ќе ви покаже колку чести, невообичаени, моќни и емоционални зборови ги содржи вашиот наслов
 • Тип на насловот (листа во мојот случај)
 • Анализа на должина (оптимизација на знаци и зборови)
 • Анализа на клучни зборови и чувства

Анализата ќе ви помогне да го подобрите вашиот наслов ако е премногу слаб (под резултат 50). Се разбира, ова е само алатка и никогаш нема да ја победи вашата најдобра проценка, како никој не ја познава вашата публика подобро од вас, но корисно е да се задржиме кога се сомневате.

Ти си на ред

Што алатки или техники за идеи за идеи за блогирање користите за да генерирате идеи за блог?

Сподели во коментари!

За Луана Спинетти

Луана Спинетти е слободен писател и уметник со седиште во Италија, и страсен студент по компјутерски науки. Има средношколска диплома по психологија и образование и присуствуваше на 3-годишен курс по уметност на стрипови, од каде дипломира на 2008. Како мулти-фацетирана личност како што е, таа разви голем интерес за SEO / SEM и Web Marketing, со посебен наклон кон социјалните медиуми, а работи на три романи на нејзиниот мајчин јазик (италијански), за која се надева дека инди објави наскоро.