ExpressVPN преглед

Напис напишан од: Тимоти Шим
 • Веб алатки
 • Ажурирано: ноември 17, 2020

Интернетот отсекогаш бил малку опасно место и со текот на времето станува се повеќе. Некои од вас можеби ја доведуваат во прашање потребата за услуга за виртуелна приватна мрежа (VPN), но од бизниси што ги губат нашите приватни податоци за сајбер криминалците и владите кои ги шпионираат нашите онлајн активности, приватност брзо се еродира.

Ако сеуште се сомневате во потребата, прочитајте го нашиот нов водич за VPN-овите овде за еден тон причини зошто ви е потребен VPN. Во таа насока, би сакал да го претстастам ExpressVPN, еден од врвните провајдери во светот.

Со сервери во земјите на 94 низ целиот свет, ExpressVPN нуди една од најобемните VPN мрежи достапна денес. Тоа е искуство во индустријата и солидна репутација што ја изгради со текот на времето е неоспорен.

Преглед на ExpressVPN

За компанијата 

 • Компанија - ExpressVPN Ltd
 • Основано - 2009 година
 • Земја - Британски Девствени острови
 • Веб-страница - https://www.expressvpn.com

Употребливост и спецификации

 • Апликации достапни за - Windows, Linux, iOS, Android, Mac
 • Приклучоци за прелистувачи - Chrome, Firefox, Safari
 • Уреди - рутери, Apple TV, Play Station, xBox, Android TV Box и многу повеќе.
 • Шифрирање - OpenVPN, IPSec, IKEv2
 • Дозволено е торентирање и P2P
 • Деблокирање на Netflix
 • Локации на 160 VPN серверот

Предности на ExpressVPN

 • Брза и стабилна мрежа
 • Работи добро со P2P и torrenting
 • Добро за Netflix
 • Транспарентна, јасна политика за не-влезете
 • Висока безбедност со прекинувач за убивање, успеа DNS и поврзете при стартување

Конс на ExpressVPN

Месечна цена

 • $ 12.95 / mo за 1-месечна претплата
 • $ 8.32 / mo за 12-месечна претплата
 • 30-ден парите назад гаранција

Пресудата

Иако може да има некои VPN кои нудат стапки пониски од ExpressVPN, ве уверувам дека е тешко да се најде еден со ист квалитет на услугата. Перформансите, како и можностите на ExpressVPN далеку го надминуваат оној на многу други.

ExpressVPN професионалци

1- ExpressVPN нуди вистинска анонимност

Британските Девствени Острови (БВО) не донеле формално законодавство за регулирање на заштитата на податоците (извор).

Една од првите работи што би сакала да истакнам за оваа компанија е тоа што е со седиште во Британските Девствени Острови (Британска Девственост). Иако технички е зависен од Обединетото Кралство, локалното законодавство тука е независно.

Што е најважно, не постои формално законодавство во врска со заштитата на податоците кај Британските Девствени острови. VPN компании кои решаваат да ги засноваат интересите овде не се предмет на закони за задржување на податоци, и ExpressVPN јасно кажува дека не се логираат корисничките активности, па затоа треба да биде точна.

За да додадете друго ниво на анонимност, треба да одлучите да платите за претплата со нив, покрај нормалните канали како што се кредитни картички (Visa, Master, American Express, JCB итн.) И ѕидот за плаќање преку интернет (PayPal, UnionPay, Alipay, Нане, OneCard, Klarna, YandexMoney, итн.), ExpressVPN прифаќа и некои форми на криптовалентност како што е BitCoin.

2 - Енкрипција од воено одделение ги заштитува вашите податоци

VPN конекциите главно се состојат од два клучни дела; протоколот за поврзување и протоколот за шифрирање. Протоколот за поврзување утврдува како податоците се пренесуваат, додека протоколот за шифрирање е делот што ги препречува вашите податоци за да се осигура дека не може да се прочита ако некој сакаше да ги преземе рацете.

ExpressVPN го поддржува највисокото достапно комерцијално ниво на енкрипција достапна денес, AES-256. Овој стандард се смета за нераскинлив во овој момент и се користи дури и од многу влади и воени сили низ целиот свет.

И покрај тоа што поддржува повеќе протоколи за поврзување како што се IPSec и PPTP, јас препорачувам да ги оставите стандардните поставувања во клиентот на Автоматски да изберете еден за вас, пред да ги обидете алтернативите.

Погледнете го ова видео за да дознаете како функционира тунелирањето и криптирањето на ExpressVPN

3- Безбедносни додатоци вклучени

убие прекинувач - ExpressVPN доаѓа со опција за исклучување на убијците за оние кои навистина ја ценат нивната безбедност. Прекинувачот "Убиј" е безбедносна функција што се активира со софтверот, која го оддалечува вашиот уред од неговата интернет-врска, ако поради некоја причина VPN конекцијата е изгубена или на друг начин прекината.

Успеа DNS - Некои од вас може да се навикнат на алтернативно управување со DNS, но со ExpressVPN нема повеќе да се грижите за тоа. ExpresVPN доаѓа со приватен и шифриран DNS, дозволувајќи вашата врска да оди каде и да сака - без оглед на тоа дали некој се обидува да го блокира.

Поврзете се на подигнување - Многу од нашите уреди автоматски се поврзуваат на интернет во моментот кога се вклучени. Со овозможување на клиентот на ExpressVPN да започне кога Вашиот уред значи дека вашата заштита ќе започне во моментот кога е вклучено, исто така.

4 - Брз и стабилен

Со таква широка мрежа, повеќето луѓе ќе претпостават дека VPN услугата ќе биде брза и стабилна, но дозволете ми да ве уверам дека ова не е секогаш случај. За среќа, ExpressVPN одговара на брз и стабилен профил и во некои случаи, навистина ме изненади.

Пред да разговарам за брзината со вас, би сакал да појаснам некои работи во врска со брзината на VPN. Имам забележано некои заблуди каде што корисниците се обидуваат да користат VPN и го обвинуваат давателот на услуги кога брзините не се во согласност со нивното очекување.

Брзината на VPN зависи од многу фактори, вклучувајќи (но не ограничувајќи се на); Вашата сопствена интернет-брзина, способностите на уредот што го користите, какви протоколи за шифрирање ќе ги одберете, оддалечете од избраниот сервер VPN и што правите на VPN-серверот.

За целите на тестовите што ги правев претходно, ги извршував тестовите од мојата моментална локација во Малезија на линија со проценета реална брзина на 230 Mbps надолу и 150 Mbps нагоре.

Експрес VPN US сервер

ExpressVPN резултат од брзината од американскиот сервер (види вистински резултат тука). Пинг = 190 ms, преземете = 83.40 Mbps, испратите = 17.74 Mbps.

Со оглед на тоа што САД се насекаде низ светот од мојата моментална локација, бев изненаден што успеав да добијам 83 Mbps брзина на преземање на ExpressVPN. Јас се обидов на неколку VPNs и ова не е секогаш случај. Добивањето на врските беше малку слабо на само 17 Mbps, но јас се сомневам дека многумина од нас ќе бидат премногу пречи за брзина на испраќање.

Express VPN Europe Server (Германија)

ExpressVPN резултат од брзината од европскиот сервер (види вистински резултат тука) Пинг = 228 ms, преземање = 68.67 Mbps, поставување = 7.75 Mbps.

Иако мојот нормален избор на тестирање на брзини за Европа вообичаено е лошо во Лондон или во Амстердам, денес решив да ја изберам Германија, бидејќи Autobahn ми изгледаше поради некоја причина. Во секој случај, повторно бев пријатно изненаден од брзините што успеав да ги добијам овде.

Експрес VPN Африка Сервер

ExpressVPN резултат од брзината од серверот во Африка (види вистински резултат тука) Пинг = 261ms, преземање = 74.69 Mbps, поставување = 10.98 Mbps.

Африка е обично еден од најтешките сегменти за VPN услуги бидејќи тие се доста надвор од патот. Всушност, пробав некои VPN услуги кои имаа врски во Африка, но честопати беа или неконтактивни или толку бавни што не можев да направам многу од ништо.

Замислете моето изненадување кога се поврзав со серверот на Јужна Африка на ExpressVPN и добив брзина поголема од онаа на мојот тест за брзина со германските сервери!

Express VPN Asia Server (Сингапур)

ExpressVPN резултат од брзината од серверот во Азија (види вистински резултат тука) Пинг = 11 ms, преземање = 95.05 Mbps, поставување = 114.20 Mbps.

Како една од најразвиените земји во Азија, Сингапур не разочара и нуди не само одлични брзини, туку и брза пинг-стапка. Квалитетот на пинг-стапката веројатно се должи на мојата близина до локацијата повеќе од сешто.

Експрес VPN Австралија Сервер

ExpressVPN резултат од брзината од серверот во Австралија (види вистински резултат тука) Пинг = 105 ms, преземање = 89.55 Mbps, поставување = 38.76 Mbps.

Земјата под под брза, како и, со брзини кои се доближуваат до 90 Mbps. Стапките на пинг беа околу како што се очекуваше во однос на другите локации што ги тестирав.

ExpressVPN Con

1- цени: не е точно најевтиниот наоколу

Минималниот период на претплата за ExpressVPN започнува од еден месец, но јас навистина не мислам дека некој ќе купи во тој план, бидејќи тоа е најскапо. Речиси сите VPN провајдери ги охрабруваат корисниците да купуваат подолго време за пониски цени.

Едномесечниот план чини $ 12.95, но таа цена се намалува ако се регистрирате за 6 или 12 месеци. Всушност, пријавете се за 12 месеци и ќе добиете три месеци бесплатно - во суштина преполовување на месечната претплата. Иако не е најевтината стапка, таа сигурно е конкурентна.

Белешка - ExpressVPN во моментов има специјална продажба на Црниот петок, цената паѓа на 6.67 американски долари месечно плус бесплатни 3 месеци. Ако сметате дека ExpressVPN е во право за вас - ви препорачуваме да ја искористите оваа можност за да заштедите пари.

Кликнете тука за да нарачате зделка со ЕкспресВПН за црниот петок.

Споредете ги цените на ExpressVPN со другите VPN

VPN Услуги *1-mo12-mo24-mo
ExpressVPN$ 12.958.32 $ / месечно$ 8.32 / тв
Surfshark$ 11.955.99 $ / месечно1.99 $ / месечно
FastestVPN$ 10.002.49 $ / месечно2.49 $ / месечно
NordVPN$ 11.956.99 $ / месечно3.99 $ / месечно
PureVPN$ 10.955.81 $ / месечно3.33 $ / месечно
TorGuard$ 9.994.99 $ / месечно4.99 $ / месечно
VyprVPN$ 9.955.00 $ / месечно5.00 $ / месечно
IP исчезне$ 5.003.25 $ / месечно3.25 $ / месечно

Примена во реалниот свет: Дали ExpressVPN е вистински за вас?

Игри со ExpressVPN

Ако сте гејмер и размислувате да користите ExpressVPn за да играте на различни локации на сервери, јас не би го препорачал ова. Постои лошо заостанување на VPN конекции, кои најверојатно ќе ја отфрлат вашата игра, освен ако не се поврзувате со VPN сервер во близина на вашата локација. Ова би било прилично бесмислено, па не заборавајте.

* Белешки за тестовите

Сите овие тестови беа извршени на стандардните протоколи и поставувања во клиентот на ExpressVPN Windows. Јас се обидував да го стартувам ExpressVPN од мојот рутер, но бидејќи имам буџет за домашен рутер, брзините беа ужасни. Јас не препорачувам да извршите VPN услуга на домашен рутер, освен ако немате врвен модел, како што е Netgear Nighthawk X10 кој е ужасно скап.

Мојот уред за тестирање беше новиот лаптоп со Intel 8th Генерален чип. Се сомневам дека ова е моето тесно грло во некои случаи и може да добиете поголеми брзини ако ја стартувате услугата VPN од нов десктоп компјутер со поголема моќ за обработка.

Streaming и P2P со ExpressVPN

Со брзини на сите сервери што ги тестирав дека се толку високи, треба да има технички проблем со пренос на дури 4K филмови преку врската со ExpressVPN. Разбирам дека некои услуги за стриминг се ограничени со геолокации и да, ExpressVPN помага и со тоа.

Стриминг на BBC iPlayer преку ExpressVPN.
Стриминг на BBC iPlayer преку ExpressVPN.

Поврзувајќи се со Велика Британија, ја тестирав iPlayer на БиБиСи (дури и се регистрирав за бесплатна сметка со поштенски број на Велика Британија на страницата) и работи добро.

Torrenting или P2P е многу драг на моето срце и среќен сум што можам да порачам дека ExpressVPN работи многу добро со активностите на P2P. Всушност, за разлика од некои услуги кои ги ограничуваат активностите на P2P на одредени сервери, ExpressVPN не го прави тоа.

Се што треба да направите е да се држите до врската за паметна локација и да ја стартувате програмата P2P и таа ќе работи. Збор на совети - потребно е малку време за пристаништата да се мапираат правилно, а потоа и вашите торенти за да започне да се преземаат. Немојте да бидете вознемирени и дајте му извесно време - тоа ќе функционира!

Брзини беа мазни и всушност, мислам дека сообраќајот P2P можеше да добие подобри брзини од вообичаено за врската. Чудно, но точно.


Пресуда: Дали ExpressVPN е добар избор

Иако може да има некои VPN кои нудат стапки пониски од ExpressVPN, ве уверувам дека е тешко да се најде еден со ист квалитет на услугата. Перформансите, како и можностите на ExpressVPN далеку го надминуваат оној на многу други.

Мислам дека има многу малку да се жалат на услугата. Има доволен број на сервери со добра географска ширина, брзи врски и одлична репутација во оваа област. Се истакнува токму за тоа што е создадено - Приватност и безбедност.

За повторување -

Предности на ExpressVPN

 • Брза и стабилна мрежа
 • Работи добро со P2P и torrenting
 • Транспарентна, јасна политика за не-влезете
 • Висока безбедност со прекинувач за убивање, успеа DNS и поврзете при стартување

Конс на ExpressVPN

 • Скапи месечни договори

Алтернативи

Популарни алтернативи на ExpressVPN: Surfshark, NordVPN.

За да видите повеќе избори во VPN услуги, проверете го нашиот листа на најдобри VPN услуги на 10.


Добивање на објавување - Ние ги користиме affiliate линкови во оваа статија. WHSR добиваат надоместоци за упатување од компаниите споменати во овој член. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и фактички податоци за тестирање.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.