Преглед на CyberGhost

Напис напишан од: Тимоти Шим
 • Веб алатки
 • Ажурирано: август 10, 2020

CyberGhost е на пазарот веќе околу една деценија. Да бидам многу искрен, на почетокот не бев многу драг. Сепак, ова е круг на мојата проценка на овој провајдер и морам да кажам дека забележаните подобрувања се доста извонредни.

Денес, компанијата управува со над 6,500 сервери во над 90 земји, според која било сметка, тоа е неверојатен број. Како споредба, повеќето даватели на услуги VPN-of-of-the-mill ќе бидат домаќини насекаде од 100-500 сервери, со мал број на врвот што нуди неколку илјади.

Како Виртуелна приватна мрежа (VPN) давателот на услугата, CyberGhost нуди силна комбинација на брзина и безбедност, две од работите што треба да бидат најважни за корисниците на VPN. Ајде да земеме подлабоко нурне во CyberGhost за да видиме што го прави толку одлична опција.

Преглед на CyberGhost

За компанијата

 • Компанија - CyberGhost
 • Основано - 2011 година
 • Земја - Романија
 • Веб-страница - https://www.cyberghostvpn.com/

Употребливост и спецификации

 • Достапни апликации за - Windows, MacOS, Linux, iOS, Android
 • Додатоци на прелистувачот - Chrome, Firefox
 • Уреди - Amazon FireTV, Android TV, Apple TV, Smart TV, Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4
 • Шифрирање - PPTP, L2TP / IPSec, OpenVPN
 • Стриминг и P2P - Дозволено

CyberGhost

Добрите на CyberGhost

 • Силно криптирање
 • Нема политика за најавување
 • Одлични брзини
 • Силна глобална мрежа на сервери

Конс на CyberGhost

 • Скапи за месечни планови
 • Слаби сервери во некои земји

Цена

 • $ 12.99 / mo за 1-месечна претплата
 • $ 5.99 / mo за 12-месечна претплата
 • $ 3.69 / mo за 24-месечна претплата
 • $ 2.75 / mo за 36-месечна претплата

Пресудата

CyberGhost е VPN во кој вреди да се инвестира. Тој нуди моќна комбинација на перформанси, агилност, додавање на вредност и пријателска корисност. Солиден е избор ако сте нов VPN.


CyberGost Духови: Што ми се допаѓа во врска со CyberGhost

1. Романија е надвор од надлежноста за 14 очи

Надлежноста е една од најважните работи кај давателот на услугата VPN. Нормално, се загрижуваме за тоа каде се наоѓа компанијата. Секоја земја има свои закони, а компаниите во тие земји се предмет на тие закони.

Да ви дадам идеја зошто тоа е важно, да разгледаме една од најистакнатите земји во светот - Соединетите Американски Држави. Иако, наводно, светилник за демократија и слобода, САД имаат неколку федерални агенции што можат да сторат како што сакаат, закони или не - во земјата.

За среќа, не сите земји се исти. Секој од нив има свои закони, затоа треба да бидете свесни од каде е вашиот оператор за услуги VPN. Ова е особено така во случајот со ВПН со седиште во земји што споделуваат разузнавачки информации, како што се сојузите 5-очи, 9-очи и 14-очи. За среќа, CyberGhost е од Романија. Додека сè уште е дел од Европа, таа не е дел од овие разузнавачки заедници.

2. CyberGhost нуди безбедна услуга

CyberGhost нуди 256-битна шифрирање за вашите податоци. Овој стандард е најбезбеден степен на шифрирање достапен денес, па дури го користи и многу воени системи. Колку е поголема стапката на криптирање, толку е потешко за хакерите да дојдат до информациите што се обезбедени.

Заедно со ова, тие исто така користат безбедни комуникациски тунели со избор на опции PPTP, L2TP / IPSecили OpenVPN протоколи. Бидете свесни, сепак, дека вашето избор на протоколи може да влијае на разни работи. Ова вклучува безбедност, брзина и стабилност на линијата.

Додека протоколот за комуникација и шифрирањето ја формираат 'рбетот на вашата врска, CyberGhost нуди и други карактеристики како што се;

Политика за логирање

Дневниците содржат информации што се чуваат кога се поврзувате со многу сервери. Податоците можат да се користат за следење на активностите на корисниците, како што се страниците што ги посетувате и кога. Со политика без записи, CyberGhost ја обезбедува вашата анонимност.

убие прекинувач

Кога е овозможено, прекинувачот за убивање на апликацијата CyberGhost го следи статусот на вашата линија на Интернет. Ако воопшто има загуба во врската, прекинувачот за убиее се активира и веднаш ги запира сите податоци од пренесување до и од вашиот уред. Ова помага да се спречат протекувањето на податоците надвор од безбеден тунел на CyberGhost.

Блокатор на реклами

Бидејќи многу реклами денес работат со кодови за следење, CyberGhost вклучува блокатор на реклами во сите свои апликации. Ова помага да се заштитите не само од тие кодови, туку и од другиот Malware.

Чистач на колачиња

Надвор од апликацијата CyberGhost, можете да ја користите нивната чистачка за колачиња на прелистувачот Chrome. Оваа алатка ви помага да добиете поголема контрола врз поставките на прелистувачот и ве одржува побезбедно.

3. Брзи брзини на многу големи локации

Со мрежа од над 6,500 сервери, може да очекувате CyberGhost да понуди некои прилично силни брзини. Повеќе сервери значи поголема покриеност и помал метеж на секоја локација.

Да ви дадам идеја за брзините што може да ги очекувате на CyberGhost, јас извршив серија тестови на различни локации.

Тест за брзина на CyberGhost на САД

Резултат од тест за брзина на GyberGhost VPN од сервер на САД. Пинг = 223ms, преземање = 80.35Mbps, испратите = 14.95Mbps.
Резултат од тестот за брзина на GyberGhost VPN од сервер на САД (видете го првичниот резултат). Пинг = 223ms, преземете = 80.35Mbps, испратите = 14.95Mbps.

Тест за брзина на CyberGhost германски сервер

Резултат од тест за брзина на CyberGhost VPN од серверот во Германија. Пинг = 171мм, преземање = 124.17Mbps, испратите = 10.92Mbps.
Резултат од тест за брзина на CyberGhost VPN од серверот во Германија (видете го првичниот резултат). Пинг = 171ms, преземете = 124.17Mbps, испратите = 10.92Mbps.

Тест за брзина на CyberGhost Asia Server (Сингапур)

Резултат од тест за брзина на CyberGhost VPN од серверот Сингапур. Пинг = 8ms, преземање = 206.16Mbps, испратите = 118.18Mbps.
Резултат од тест за брзина на CyberGhost VPN од серверот Сингапур (видете го првичниот резултат). Пинг = 8ms, преземете = 206.16Mbps, испратите = 118.18Mbps.

Тест за брзина на серверот CyberGhost Australia

Резултат од тест за брзина на CyberGhost VPN од серверот во Австралија. Пинг = 113ms, преземање = 114.20Mbps, испратите = 22.73Mbps.
Резултат од тест за брзина на CyberGhost VPN од серверот во Австралија (видете го првичниот резултат). Пинг = 113ms, преземете = 114.20Mbps, испратите = 22.73Mbps.

Како што можете да видите, за главните стратешки локации, брзините за поврзување на CyberGhost треба да останат високи. Може да очекувате ова да биде вистина во таблата, при што брзините паѓаат само за некои помалку популарни локации.

4. CyberGhost е многу разноврсен

Покрај понудата на толку распространета локација на сервери, CyberGhost исто така им нуди на корисниците на повеќе платформи. Ова значи дека тие имаат апликации способни да работат на мејнстрим уреди што нудат Windows, Linux, MacOS, Android и iOS.

Всушност, има многу повеќе уреди што можат да работат со CyberGhost, вклучувајќи паметни телевизори, конзоли и рутери. Последната ставка (рутерите) е малку мачна, бидејќи рутерите обично се поткрепени. Брзините на рутерите со CyberGhost може да бидат многу ограничени.

Со поддршка за толку многу платформи, треба да забележите и дека CyberGhost дозволува врски од најмногу 7 уреди на секој план. Тоа би требало да биде доволно за да се покријат повеќето домаќинства (освен ако не сте како мене и бакшиш до крајност).

5. Одлична поддршка

Во текот на изминатите неколку месеци, забележав посебна промена во ставот на тимовите за поддршка за многу даватели на услуги на VPN. Ова е особено точно кај врвните брендови како CyberGhost. Времето на реакција е намалено за многу, а со оглед на поголемиот број клиенти веројатно во овој период, можам само да претпоставам дека се должи на зголемени ресурси.

Обидувајќи се да стапите во контакт со тимот за поддршка на CyberGhost преку разговор во живо, ме однесе за една минута и персоналот за поддршка беше ефикасен. Им фрлив неколку основни прашања во врска со конфигурацијата и ми беше задоволство да забележам дека тие беа доста познавања и во општите теми, како и на специфичните во однос на нивниот опсег на апликации.

6. Одлична содржина за маркетинг

Нормално, ги омаловажувам одделите за маркетинг, бидејќи за мене тие претставуваат сè што не е во ред со повеќето бизниси денес. CyberGhost сепак го менува мојот начин на размислување за ова. Целиот нивни маркетинг тим, од брендирање до теренски работи, направи одлична работа.

Се чини дека тие го најдоа точниот баланс на професионализам наспроти забавно во нивното доставување. За оние кои се пријавуваат на нивната страница, ќе забележите дека сите комуникации со нив доаѓаат со правилно мешање на информации и разиграност. Ова е навистина ретко во компанија денес, при што повеќето се потпираат на овој или друг начин.

7. Фантастични цени за долги заложби

CyberGhost VPNЦена за регистрација
1-месечна (сметка месечно)12.99 / mo
12-месечно (сметка на годишно ниво)5.99 $ / месечно
24-месечно (сметка на секои 2 години)3.69 $ / месечно
36-месечно (сметка на секои 3 години)2.75 $ / месечно
Посетете онлајнCyberGhostVPN.com

За оние кои се подготвени да се регистрираат за нивниот тригодишен план, CyberGhost ја спушта својата цена до 2.75 долари за месечно. За услугата што ги нуди CyberGhost функциите и перформансите, оваа зделка е тешко да се победи.

Се разбира, тоа е долгорочна обврска, па ако планирате да скокнете на неа, проверете дали сте свесни дека CyberGhost исто така нуди и 45-дневна гаранција за враќање на парите во случај да се премислите.

Споредете цени на CyberGhost VPN

Услуги VPN1-mo12-mo24-mo36-mo
CyberGhost12.99 $ / месечно5.99 $ / месечно3.69 $ / месечно2.75 $ / месечно
ExpressVPN12.95 $ / месечно8.32 $ / месечно8.32 $ / месечно8.32 $ / месечно
NordVPN11.95 $ / месечно6.99 $ / месечно4.99 $ / месечно3.49 $ / месечно
Surfshark11.95 $ / месечно5.99 $ / месечно1.99 $ / месечно1.99 $ / месечно
TorGuard9.99 $ / месечно4.99 $ / месечно4.99 $ / месечно4.99 $ / месечно
PureVPN10.95 $ / месечно5.81 $ / месечно3.33 $ / месечно3.33 $ / месечно

CyberGhost Cons: Што не е во ред со CyberGhost

1. Нема специјализирани претходно инсталирани рутери

Иако ова е малку далеку затоа што тоа не го прават многу брендови, CyberGhost можеше да соработува со некои трети страни за да ја инсталираат својата услуга како стандард за рутерите за продажба. Инсталацијата на VPN на рутерите може да биде сложена и ако се пре-конфигурирани за вас, може да биде менувач на игри.

Да се ​​каже вистината, сепак, ова е вид на берење на ѓубре, но тоа е она што CyberGhost го добива за водење на таква одлична услуга.

2. Некои сервери се бавни

Оваа точка е нешто што е точно за многу даватели на услуги, но само треба да се каже тука повторно. Понекогаш, VPN-овите шират сервери за да им помогнат на корисниците да ја намалат латентноста. Сепак, не сите нивни сервери може да бидат еднакви и во некои пооддалечени области, брзината може да биде помала од различни причини.

Како пример за ова, CyberGhost е еден од ретките што има сервери во Виетнам. Оваа локација не е толку добра иако:

Тест за брзина на серверот CyberGhost Виетнам

Резултат од тест за брзина на CyberGhost VPN од серверот во Виетнам (видете го првичниот резултат). Пинг = 71ms, преземете = 0.50Mbps, испратите = 1.99Mbps.

Последни мисли

Како што можете да видите иако овој преглед на CyberGhost, тој е навистина VPN услуга во која вреди да се инвестира. Тој нуди многу моќна мешавина на перформанси, агилност, додадена вредност, како и што е најважно, пријателска за корисниците.

Да се ​​биде во можност да разговараат со своите корисници тесно, се чини дека тоа е она што помогна CyberGhost да се развива силно во текот на последниот временски период. Во изминатата година, таа значително ја подобри својата понуда и јас не се двоумам да ги препорачам.

Што се однесува до цената, кога станува збор за VPN, тригодишниот договор не е претерано долг договор и CyberGhost нуди 45-дневна гаранција за враќање на парите. Ова треба да биде доволно за повеќето од вас да купат во мирот.

Рекапи-

Добрите на CyberGhost

 • Силно криптирање
 • Нема политика за најавување
 • Одлични брзини
 • Силна глобална мрежа на сервери

Конс на CyberGhost

 • Скапи за месечни планови
 • Слаби сервери во некои земји

Алтернативи

За да видите повеќе избори во VPN услуги, проверете го нашиот листа на најдобри VPN услуги на 10.


Добивање на објавување - Ние користиме придружни врски во овој напис. СЗСР добиваат надоместоци за упатување од компании споменати во овој напис. Нашите мислења се засноваат на вистинско искуство и вистински тест податоци.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.