Научете од вашите конкуренти: 10 бесплатни алатки за анализа на веб-страници

Напис напишан од: ryери Лоу
  • Веб алатки
  • Ажурирано: ноември 02, 2020

Да се ​​помине пред конкуренцијата е исто толку поврзано со вашите конкуренти, колку што е со вас самите. Да се ​​има она што го чувствувате како најдобар производ или презентација, можеби нема да влијае на реалноста на индустријата во која сте.

Понекогаш во бизнисот се чувствуваме како да е погоден wallид. Растот на продажбата се израмни и ви треба нешто дополнително за да ве извлече од падот. Тогаш размислувате - дали некој прави нешто подобро?

Во дигиталниот свет, откривањето што прави конкуренцијата може да биде едноставно. Сепак, целиот процес од евалуација до реализација можеби не е толку лесен. Пред тоа, ајде да погледнеме некои од работите што можете да ги користите.

10 бесплатни алатки за анализа на веб-страници

Кога ги разгледувате овие алатки, важно е да разберете дека тие не се секогаш секогаш конкурентни избори. Некои се дизајнирани да исполнуваат одредени области на оптимизација, додека други може да бидат малку посеопфатни.

1. WHSR алатка

Алатка за WHSR
Алатка за WHSR

Пред да преминете на други области на оптимизација, исто така треба да размислите за основата на која се изградени вашата страница и нејзините конкуренти. Ова не е само за веб хостинг, туку вклучува различни технологии кои се комбинираат за да им помогнат на веб-страниците да работат.

на Алатка за WHSR нуди директна и едноставна услуга и може да се користи многу ефикасно. Сè што треба да направите е да обезбедите URL на страницата. Оттука, Алатката ја завршува останатата работа и преговара за да види што може да најде.

Обично информациите што ви се даваат ќе вклучуваат детали како можна употреба на веб апликации, скрипти, околина, информации за хостирање, па дури и употреба на мрежи за дистрибуција на содржина (ЦДН), како што се Cloudflare.

Логиката што стои зад ова е дека можете да извршите анализа на голем број страници за да видите што користи конкуренцијата. Иако не треба да одговарате на тоа, тоа може да ви даде неколку идеи за тоа како би сакале да комбинирате одредени елементи за да постигнете подобри резултати.

Оваа алатка е исклучително лесна, брза и најдобра од сите - потполно бесплатна за употреба. Направете список со вашите најдобри конкуренти и дајте му спин. Забележете области од интерес и едноставно составете список - секогаш можете да го чувате за упатување во секој случај.

2. GTmetrix

GTmetrix
GTmetrix

Суровата изведба е уште еден елемент на оптимизација што не треба да се занемари. Токму тука влегува GTmetrix. Бесплатната верзија ќе ве извести како работи вашата страница и може да помогне во идентификување области за подобрување.

Слично на тоа, може да биде од одредена корист и да се процени како работат страниците на вашите конкуренти. Ако прават многу подобро од вас, проверката на резултатите може да ви помогне да разберете на кои области треба да се фокусирате.

Кога се користи во комбинација со WHSR алатката, можете да имате прилично застрашувачко средство за подобрување на вашата оптимизација врз основа на елементи на изведба. Додека GTmetrix е слободен за употреба, има понапредни одлики достапни само за регистрирани сметки.

Овие вклучуваат следење на страницата и можност за прилагодување на поставките за тестот. На пример - извршување тестови од различни локации, што ќе влијае на некои делови од резултатите. Ова може да помогне ако специфично целите на регионалниот сообраќај.

Ако сте подготвени да жртвувате некои лични детали, можете да се регистрирате за бесплатна сметка. Ова е корисно ако имате намера да користите GTmetrix за следење на страницата. Willе ги забележува страниците што сакате да ги следите за полесно следење на перформансите на вашата страница.

3. Информации за страницата во Алекса

Информации за страниците на Алекса
Информации за страниците на Алекса

Информациите за страницата Алекса се обидуваат да ви дадат нешто од она што го добиваат многумина од нас Google Analytics (GA). Метриките, како што се прегледите на страниците по употреба, стапката на отскокнување и времето на страницата може да бидат корисни. Меѓутоа, каде што ГА се ограничува само на вашите сопствени страници, Алекса може да се користи пошироко за анализа на конкуренцијата.

Исто така, постојат и други области на Алекса кои може да бидат од интерес - нивна анализа за пребарување. Ако немате пристап до платена алатка, Алекса може да ви се најде во нотка. Имајте на ум дека повеќето од сеопфатните резултати тука се исто така маскирани освен ако не се претплатите.

Најголемиот проблем со користење на ова како извор е тоа што е малку сомнителна сигурност. Alexa црта податоци од корисници кои имаат инсталирано некоја форма на скрипта на нивните прелистувачи. Не секој го има ова и како такви, резултатите се помалку сигурни од Google.

На пример, забележав тенденција таа да прикажува ознаки и клучни зборови за страници што се целосно надвор од опсегот. Ова може да биде малку збунувачко во најдобар случај и во најлош случај, фрлете ги напорите за оптимизација веднаш пред вратата ако премногу се потпирате на алатката.

4 СличенВеб

SimilarWeb
SimilarWeb

SimilarWeb е сличен (без намера за игра на зборови) со информациите за страницата Алекса, но јас лично чувствувам дека досега беше посигурен. Обезбедувањето URL-адреса ќе извлече прилично обемна листа на информации повторно, слична на GA.

Голем дел од нив се претставени уредно со голем фонт и се поделени на сегменти со дарежлива употреба на визуелни помагала како графикони и графикони. И покрај тоа чувство на градинка, јасно е и концизно, без да биде поразително.

Постојат области каде што е наведено одредено ниво на детали - на пример, можете да ги видите клучните зборови кои возат најголеми делови од сообраќајот на пребарување. Во исто време, ако ја користите оваа алатка на страницата на конкурентот, знаењето колку од тоа се плаќа сообраќај може да биде интересно.

Другите области на интерес вклучуваат социјален дострел и состав и интерес на публиката. Како целина, нуди доволно за да можете започнете со оптимизација истражување Не сеопфатно, туку како едноставна лансирна табла.

5 Ахрефс

Проверувач на расипана врска на Ahrefs
Проверувач на прекинати врски на Ahrefs

Ahrefs е едно од најголемите имиња во бизнисот со оптимизација и има масовно сеопфатна база на податоци. Сепак, целата услуга е исто така прилично скапа. За среќа, тие беа доволно kindубезни да понудат бесплатни алатки.

Бесплатниот проверувач за повратна врска Ahrefs е еден од тие и е дизајниран да ви помогне да најдете расипани врски за да можете да ги поправите. За оние што се грижат за буџетот за оптимизација, ова може да ви се најде ако ви треба малку помош за вашето информирање.

За да ви дадам подобра идеја за тоа како ова може да работи, користете го за да извршите анализа на веб-страница на конкурентите. Земете ги скршените врски што алатката ви ги покажува, а потоа можете да ги користите во сопствената програма за информирање за да изградите врски за себе.

Иако оваа методологија може да изгледа малку сурова - таа е бесплатна и ако вложите напор во тоа, може да се исплати со лопати.

6. Анализа на оптимизација за домен на Moz

Анализа на оптимизација за домен на Moz
Анализа на оптимизација за домен на Moz

MOZ е име со кое многумина во играта со оптимизација ќе бидат запознаени. Се натпреварува со неколку други врвни брендови во анализа на СЕО и беше доволно kindубезен да понуди алатка за анализа на домен за бесплатна употреба.

Има тон податоци и ефикасно ги комбинира сето тоа за да понуди сеопфатни можности за анализа. На пример - авторитет на домен, рангирање на клучни зборови, врски, кликови и многу повеќе. Се разбира дека не го добивате целиот свиња бесплатно.

Сепак, алатката за бесплатна анализа на доменот MOZ дава еден од најточните и најсигурни прегледи на сликите од горе надолу. Всушност, некои од работите што ги обезбедува може да се искористат со голем ефект ако вложите напор.

Да го разгледаме случајот во врска со клучните зборови со кликне. Да се ​​биде во можност да се види како клучните зборови за кои еден конкурент ги рангира е една работа. Но, Moz ви овозможува и да го видите бројот на кликови генерирани од тие клучни зборови. 

Наместо премногу ограничена функционалност, Moz им нуди на корисниците краток, брз поглед во неговата поопсежна понуда. Единствениот недостаток на ова е што сте ограничени на генерирање три извештаи на ден, затоа користете го постојано.

7. Пресебност

Подвижност

За разлика од повеќето други алатки тука, ќе треба да се регистрирате за сметка во Seobility за да ја користите. Сепак, пријавувањето е бесплатно и основниот план ќе ви овозможи да следите еден домен прилично сеопфатно.

Во исто време, тој нуди голем број други алатки, исто така. Ова вклучува дама за оптимизација, клучни зборови, рангирање и линкови, како и споредба на оптимизација. Ако ги комбинирате овие со тракерот на домен, тоа е прилично обемна алатка што доаѓа бесплатно.

Но, забележете дека повеќето од алатките за проверка се предмет на вкупно дневно ограничување на употребата. За бесплатната сметка, добивате пет дневни чекови - комбинирани, не по алатка. Тоа значи дека ќе треба паметно да ја испланирате вашата употреба.

Лично чувствувам дека ако се користи правилно, подвижноста навистина ви дава можност да ја исчистите оптимизација за вашата содржина. Се приближува до ова по различни канали и можете да правите измени додека одите заедно со мали чекори.

8 Ubersuggest

Ubersuggest
Ubersuggest

За секој што користел алатка како Ahrefs или Moz, веднаш ќе ве изненади колку е сличен Ubersuggest на многу начини. Освен неверојатната боја на портокал, Ubersuggest се обидува да ги направи истите работи. 

За разлика од некои алатки кои се многу фокусирани на домен, Ubersuggest се обидува да интегрира и други функционалности, како што се нудат анализатори на клучни зборови, генерирање идеи за содржина, ревизии на страници и многу повеќе.

Важното разликување тука е дека можете да добиете потполно бесплатна сметка со Ubersuggest. Дури и нивните платени планови се исто така неверојатно ефтини во споредба со воспоставените услуги на пазарот.

Дел од ова е веројатно дека тие се уште се нови, но јас лично сметам дека податоците се малку помалку веродостојни отколку што би сакал. Сепак, освен ако не сакате да добиете премиум платена сметка на друго место, ова е една одлична бесплатна алатка што има малку од сè. 

Јас особено го препорачувам за оние кои сакаат да истражат податоци за клучните зборови на вашиот конкурент.

9. Ниблер

Nibbler

За оние кои ја достигнале оваа точка на списокот, Ниблер е малку поразличен. Наместо да се фокусирате на клучни зборови и врски со содржина, тоа е алатка за ревизија од врвот надолу за веб-страниците. Немојте да го зафатите ова со едноставност, Нибл е прилично сеопфатен.

На врвот, таа ја разделува ревизијата во главни категории и ви овозможува да ги проширите оние што се движат подалеку од синџирот на секоја од нив. Овие доаѓаат заедно со проблемите што ги идентификува и нуди препораки како да ги поправите

Иако ова сигурно може да биде корисно при тестирање на вашата сопствена страница и решавање проблеми, би сакал да препорачам друг начин како тоа да ви се најде. Користете го на страницата на конкурентот за да видите какви проблеми се појавуваат.

На овој начин, вие не само што ги наоѓате нивните слабости, туку и учите доволно за да ги избегнете овие проблеми во вашите идни подобрувања на што било. О, да, дури и не ви треба сметка со нив за да ја користите алатката.

10. Домаќин.io

Домаќин.io
Домаќин.io

Host.io не е страшно познат во оптимизација, но тоа е веројатно затоа што е прилично обичен робот. Сепак, нејзината релативна нејасност е корисна бидејќи многумина веќе не ја блокираа во нивните датотеки Robots.txt.

Ова го прави лесен за некои прикриени проверки, како што е идентификување на Приватни мрежи за блогови (PBN)  што конкурентите можеби ги граделе и ги користат. За оние што сè уште не се свесни, некои PBN-мрежи ги сметаат за катастрофа на оптимизација што чека да се случи.

Размислете за тоа на овој начин - пребарувачите како Google користат линкови како еден од начините за рангирање на веб-страниците. Ако самите генерирате линкови преку PBN, тоа очигледно не е многу органско. 

Ако можете лесно да ја следите врската со алатка како што е Host.io, што ќе се случи кога Google или другите пребарувачи ќе решат да се спуштат во редовите на корисниците на PBN? Да останете јасни или да ги користите PBN - тоа зависи од вас. Host.io само ви помага да ги идентификувате односите.


Користење на алатки за конкурентна анализа

И покрај тоа што СЕО е релативно „модерна“ работа, „Војната на уметноста“ што му се припишува на Сун Цу пред стотици години добро го сумира тоа: „Ако го познавате непријателот и се познавате себеси, не треба да се плашите од резултатот на сто битки“.

Тука влегува анализата на конкуренцијата како дел од играта SEO. При градење и водење веб-страници, многумина често се фокусираат многу интроспективно. Загрижени сме од тоа колку убаво изгледаат нашите страници, колку е одлична нашата содржина или колку е ефикасна нашата продажба.

Тогаш, бидејќи чувствуваме дека ја изградивме совршената страница и добро се снаоѓаме, еден ден сообраќајот пропаѓа. Што се случи? Целиот ваш сообраќај може да е пренасочен кон конкурент кој направил некои измени или нов штотуку започнат.

Тие, најверојатно, научиле за вашиот успех и го сториле она што го направивте вие. Освен што го подобриле тоа. Тоа е чудо на конкурентска анализа. Ако не сакате да станете жртва во такво сценарио, треба да работите на свои конкуренти.

5 правила за ефективна стратегија за конкурентност

Најголемата работа околу изработката на конкурентна стратегија преку Интернет е што истражувањето е многу полесно отколку на терен. Многу работи се мерливи и систематски рангирања или истражувања, што резултира со добар потенцијал за голема точност. 

Следејќи неколку едноставни упатства, скоро може да се уверите дека не само да останете релевантни, туку и да ја надминете играта.

1. Познајте ја конкуренцијата

Во физичкиот свет може да биде нешто полесно да се знае против кого се натпреварувате. Ова е особено точно кога тој контекст е по локализиран. Интернетот е огромен иако, и во повеќето случаи вие сте конкуренти низ целиот свет.

Инхерентно да се биде свесен за вашите конкуренти може да биде многу тешко без употреба на некои алатки за да им помогне на трал мрежата. Сепак, најважниот аспект на сето ова е да бидете свесни дека вашите клиенти можеби не ги гледаат работите на ист начин како вие.

Спроведување на анализа на конкурент треба да се направи од независна гледна точка, или може да се вклучите во погрешен вектор.

2. Разберете ја нивната стратегија

Кога ние изградиме сопствени страници и содржина, ние често имаме план во умот. Како и да е, градењето на самиот тој моментум никогаш не е доволно. Вашата конкуренција има и своја стратегија. Ова значи дека треба да изготвите план што ќе го земе предвид и тоа.

Со истражување и разбирање на стратегиите на вашиот конкурент, може да го искористите тоа знаење во вашите сопствени планови. Наместо директна линија, вашата крајна цел не само што треба да ги искористи потребите на потрошувачите, туку и да работи на поткопување на стратегијата на вашите противници.

3. Експериментирајте незамисливо

Многу од работите што ги поврзуваме со продажба преку Интернет и оптимизација се базираат високо на метриката. Сепак, на овие метрики често им треба време да се реализираат. Слично е како да работите на реална прогноза за продажба - треба да ги проучите собраните податоци за да ја измерите ефективноста.

Врз основа на тоа, можете да тестирате различни стратегии со текот на времето за да видите кои работи најефикасно за вас. Сметајте ги за долгорочни експерименти - никогаш не бидете задоволни со единствен солиден исход.

Во исто време, со замена и тестирање на различни стратегии, исто така може да ги збуните вашите конкуренти. Може да се обложите дека додека внимавате на нив, тие се и на вас.

4. Целосно искористете ги алатките за отстранување

Кога се среќаваат спротивставени сили, честопати победи оној кој има најдобра интелигенција. Користењето на една масивна врвна алатка како ahrefs може да ве направи огромна сила ако ја користите правилно. Имајте на ум дека има многу карактеристики.

Направете истражување за оптимизација засновано на потреби, наместо едноставно на она што најдобро го прават алатките или на што се ограничени. Доколку е потребно, погледнете подалеку од бегемот што го стававте во игра и комбинирајте ги ресурсите на различни комунални услуги.

Вашата цел е да доминирате во конкуренцијата пред тие дури и да сфатат дека може да има проблем во работата.

5. Не ги занемарувајте социјалните медиуми

Иако повеќето веб-страници се натпреваруваат првенствено на содржина, диверзифицирањето на интересот на потрошувачите значи дека треба да погледнеме подалеку од традиционалните канали. Социјалните медиуми можат да бидат моќен канал за да се бара анализа на конкуренцијата. 

Покрај тоа што гледа што прави опозицијата, тоа е и совршен (на некој начин) транспарентен водич за чувството на потрошувачите. Всушност, каналите на социјалните медиуми може да биде одличен водич за многу работи - од увид на потрошувачите до трендови што се појавуваат.

Избегнувајте грешки во анализата на конкуренцијата

Како и кај најмоќните алатки, анализата на конкуренцијата може да биде меч со две острици. Особено ако се користи погрешно. Бидете свесни за некои од потенцијалните стапици кога ги правите своите:

Направете го тоа доследно

Анализата на конкуренцијата е игра во тек. Не е нешто што може да се направи еднаш, а потоа да се заборави. Дури и преголемиот јаз го зголемува ризикот, особено кога станува збор за активности за собирање податоци.

Да се ​​биде пристрасен

Секој од нас има свои природни склоности и мислења. Што се однесува до анализата на конкуренцијата, оставете ги оние пред врата и фокусирајте се на податоците. Тоа се факти за кои не можеме да се расправаме далеку.

Земете акција

Добивањето тон информации е бескорисно освен ако не планирате да ги користите. Осигурете се дека вашите активности секогаш резултираат во план за акција, или едноставно ќе го потрошите вашето време. Во исто време, имајте во предвид дека треба да се избегнува и прекумерна активност.

Време на пазарот

Анализата и делувањето се добри, но секогаш запомнете го третиот елемент - пазарот. Без оглед што правите, бидете свесни за моменталните услови и обидете се оптимално да ги одредите своите активности.

Чувајте широк фокус

Бидејќи SEO е нешто што може да биде многу обемно, не ставајте премногу фокус на премногу специфични области. Findе откриете дека на крајот ќе создадете повеќе работа отколку што можете да се справите. Бидете реални.


Конечни мисли: Составување на сето тоа заедно

Метрика, пазар и експериментирање - без оглед како гледате на тоа, анализата на конкуренцијата е нешто што навистина може да се мери. Најважното нешто што треба да се сфати иако сето ова е дека станува збор за нешто повеќе од конкуренција.

Изградете ја вашата стратегија врз основа на ваша сопствена основа и напорите на вашиот конкурент да останете пред играта. Ако ви се чини малку потполно, само запомнете, ако не сте напред, ќе заостанете.

Прочитајте повеќе за:

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.