Споредете го Top 3 CMS (2017): WordPress наспроти Јоомла против Друпал

Член напишан од:
  • Веб алатки
  • Ажурирано: ноември 20, 2017

Изградбата на вашата веб-страница е полесна од кога и да е - благодарение системи за управување со содржини (CMS). Со овие платформи, нема да морате да напишете една линија код за активности како развој на содржина, инсталирање на тема и додавање на функционалности.

Статистичките податоци покажуваат дека WordPress е најпопуларниот CMS во онлајн светот денес. Таа ги овластува 27.8% од сите веб-страници на интернет; со околу 50,000 нови сајтови се создаваат секојдневно. Сепак, само затоа што тоа е најпопуларниот CMS, не значи дека тоа е единствената опција.

Користењето на CMS и пазарните удели според W3Techs (извор).
Користењето на CMS и пазарните удели на првите 1 милиони страници врз основа на статистика објавена од BuildWith (извор).

Кога станува збор за веб дизајн и развој, не постои такво нешто како решение со една големина што одговара. Без разлика дали сте посветен блогер, претприемач или корпорација, вашиот веб-сајт ќе служи како ваша дигитална екстензија. За да го изградите вашиот авторитет, треба да го вметнете личниот бренд во сè - од блог постови до изгледот на вашиот сајт.

Со избирање на CMS, вие во суштина го поставувате насоката на вашиот веб-развој настојуваат. Додека повеќето CMS може да ја остварат истата цел, што е за создавање на професионален изглед во рок од неколку часа, постојат неколку клучни разлики кои ќе влијаат на начинот на кој го извршувате и одржувате вашиот веб-сајт.

Во оваа статија, ќе ги разгледаме разликите помеѓу трите најпопуларни CMS платформи - WordPress, Joomla, и Друпал.

Брзо споредување

Пред сè друго, тука е брз преглед на трите платформи (врз основа на податоци од интернет статистика на животите):

WordPressJoomlaДрупал
ценаслободенслободенслободен
користење311,682 милиони26,474 милиони31,216 милиони
Слободни теми4,000 +1,000 +2,000 +
Бесплатни приклучоци45,000 +7,000 +34,000 +
ДобритеПрилагодливи, лесни за употреба, тони ресурси за учење, одлична заедница и поддршкаЛесен за учење, голем портал за помош, може да се користи за социјални мрежи, ажурирањата се интегрираат беспрекорно, повеќе вградени опцииПовеќе технички напредни, веб-сајтовите обично вршат подобро, ниво на безбедност на ниво на претпријатие
КонсПотребен код за големи визуелни прилагодувања, ажурирањата може да предизвикаат проблеми со приклучоциМодулите се тешки за одржување, CMS со средна основа (не толку лесно како WordPress, не како напреден како Друпал)Корисниците треба да имаат основни познавања од HTML, PHP и други веб-развојни јазици

WordPress vs Joomla

WordPress се смета за најсоодветна платформа за почетници. Сепак, Јоомла не е премногу далеку зад себе. Исто така, има мазна крива за учење, кориснички-пријателски интерфејс и модули кои можат да направат додавање на функционалностите бриз.

Без разлика дали сте нов блогер или искусен веб-дизајнер, и системи се одлични опции за вас.

WordPress vs Друпал

Без сомнение, WordPress е многу полесно да се научи од Друпал. Сепак, тој не е скоро толку моќен или сигурен како Друпал. Вие не мора да бидете експерт за кодирање за работа со Друпал, но сепак треба малку искуство за да изградите нешто функционално.

Ако сте нови за блогирање, тогаш WordPress е подобар избор за вас. Но, ако сте искусен со HTML, тогаш Друпал ќе ви даде подобра приспособливост.

За да ви помогнеме да дојдете до одлука, ќе ги погледнеме поблиску до секој од нив.

WordPress

Веб-страници напојувани од WordPress

Да почнеме со најпопуларните во пакетот.

WordPress често се смета за најдобар CMS за почетници и едноставни блогери. Нирав Дејв, CTO и ко-основач на Capsicum Mediaworks, смета дека има повеќе од 100 причини за љубовта на WordPress. Тоа е совршено за оние кои сакаат да имаат сајт и работи во ниеден момент. Со голем број на достапни теми, приклучоци и надворешни алатки, можете да изградите речиси секоја страница за која можете да помислите за помалку од еден ден.

Про #1: лесен за користење и прилагодување

Една од најпопуларните CMS е дека повеќето хостинг платформи веќе вклучуваат лесни инсталациони функции за WordPress. Овие алатки за "еден клик" заштедуваат многу време и ги спречуваат вообичаените грешки што ги прават сопствениците на новиот сајт.

Покрај инсталацијата, WordPress табла исто така го прави многу лесно да се заобиколи CMS. Сè што е од дописите на блогот до поставките на страницата е директно достапно преку тука. За неколку минути, можете да започнете да пишувате своја своја сопствена блог постови. И ако не сте задоволни со изгледот на вашата табла, можете да ја изберете вашата тема со одење Корисници> Вашиот профил и уредување на вашите "лични опции".

лични опции
Конфигурации на WordPress интерфејс.

Забележете дека WordPress инсталира стандардна тема за нови веб-страници. Можете лесно да го промените ова со одење Изглед> Теми. Иако постојат илјадници бесплатни теми достапни за WordPress, сепак е лесно да се заврши со генеричка страница.

За среќа, секоја тема ви овозможува брзо да прилагодите одредени визуелни елементи како позадини слики, менија и заглавија. Освен теми, исто така можете да прилагодите други аспекти на вашиот сајт, како што се менијата, страниците и системот за коментари.

теми
Избори на WordPress теми.

Кога станува збор за додавање на функционалност, можете да се потпрете на WordPress додатоци за брзо интегрирање на одредени функции за вас. Било да е тоа за формат за влез, лизгач на слики или обрасци за контакт - сè што треба да направите е да го инсталирате вистинскиот приклучок, и добро е да одите.

За да барате приклучоци кои можат да одговараат на вашите потреби, одете до Приклучоци> Додај нов.

додатоци
Директориум за додатоци на WordPress.

Pro #2: Многу ресурси за учење и одлична заедница

Повторно, благодарение на својата популарност, интернетот е исполнет со WordPress упатства, водичи и други ресурси за учење. Добро место за почеток е WordPress Codex, кој е официјално знаење складиште на CMS. Можете исто така да се однесуваат на форумите за поддршка за да добиете одговори на вашите конкретни прашања.

Се разбира, не можете да очекувате корисниците да станат експерти само со читање на интернет водичи. Затоа треба да барате повеќе ресурси за учење за да ги усовршите своите вештини - било да е тоа серија за туторијали на YouTube, eBook или блог поврзан со WordPress. Индивидуалните приклучоци и теми исто така доаѓаат со нивниот сет на упатства кои можат да ви помогнат да направите максимум од нив.

Што не би сакале за WordPress:

  • Учење како да го користите секој приклучок може да биде досаден. Иако инсталирањето нови приклучоци е лесно, корисниците може да се збунат за тоа како да ги модификуваат нивните поставувања. Поголемиот дел од времето, поставките на приклучокот може да се најдат во менито Поставки. Приклучоците исто така може да се интегрираат директно во контролната табла, што го прави многу полесно да се најдат и модифицираат.
  • Длабокото прилагодување бара знаење за кодирање. WordPress има многу висок таван кога станува збор за она што можете да го направите. Со одење во Изглед> Уредувач, можете да менувате секој елемент на вашиот сајт преку PHP, HTML и CSS. Сепак, експериментирањето со мали промени во исто време може да биде опасно ако не знаете што правите. Затоа мора да бидете трпеливи со учењето на овие јазици.
  • Одредени приклучоци и тематски инсталации може да го загрозат вашиот сајт. Освен библиотеката на WordPress, можете исто така да добивате теми и приклучоци од надворешни извори. Бидете внимателни, бидејќи овие извори на трети страни може да содржат безбедносни пропусти кои го загрозуваат интегритетот на вашата веб-страница.
  • WordPress може да биде глад на ресурси. Преоптоварувањето на приклучоците може да го забави вашиот сајт надолу - компромитирачки корисник искуство и способноста на вашиот сајт да генерира сообраќај. За да компензирате, можеби ќе ви треба помоќно хостинг решение, што ги зголемува вкупните трошоци за одржување на вашиот сајт.

Joomla

Јоомла е слична на WordPress на многу начини. Исто така е лесен за користење, лесен за инсталирање и лесно може да се прошири со помош на модули - еквивалент на додатоци на WordPress. Како резултат на тоа, тоа е втората најдобра опција за почетници.

Про #1: лесен за користење и учење

Иако изгледот е прашање на предност, корисничкиот интерфејс на Joomla е посовремен и почист. Една од неговите предности во однос на WordPress е тоа што менијата се веќе проширени за подигнување, така што лесно може да се заобиколи CMS и да се извршуваат функции како што се креирање нови статии, конфигурирање на шаблони и така натаму.

цртичка
Во системот Јоомла.

Сепак, почетниците би можеле да бидат повеќе заплашени да истражуваат Joomla поради бројот на достапни опции. Покрај левото мени, има и мени на горната лента веднаш над логото "Контролна табла". За да се избегне забуна, запомнете дека некои од ставките од левата и горната лента менија се слични, вклучувајќи ги и "Содржина", "Корисници" и "Екстензии".

Исто како и WordPress, Joomla има некои стилови и шаблони кои брзо можат да ви дадат свој посебен изглед. Но, од сите три системи за управување со содржини, Joomla нуди најлесно решение кога станува збор за создавање на социјална мрежа. Со платформи како EasySocial и JomSocial, вие сте само неколку минути од вашата сопствена веб-страница за социјално вмрежување.

Joomla
Joomla екстензии.

Јоомла, исто така, нуди голема поддршка преку Портал на заедницата. Еве, можете да откриете корисни информации како што се водичи, совети и трикови. Можете исто така да ја погледнете безбедносната листа за проверка за чекор-по-чекор водич за тоа како да го заштитите вашиот веб-сајт Јоомла.

Про #2: Бесшевни ажурирања

Со WordPress, ажурирањето може да предизвика проблеми со компатибилноста со приклучоците и да спречи правилно функционирање на вашиот сајт. Ова речиси никогаш не е случај со Joomla, поради што е малку помалку досадно да се одржува на долг рок.

За да ја ажурирате Joomla, едноставно погледнете во менито "Одржување" и почекајте системот да проверува за нови надградби. CMS, како и ажурирања за проширување, се проверуваат секогаш кога одите на контролен панел, па не заборавајте да проверувате често.

Про #3: Повеќе вградени поставки

Во споредба со WordPress, Joomla е многу посеопфатно во врска со конфигурацијата. Со одење до Конфигурација> Глобална, можете да промените различни поставувања, како што се името на вашиот веб-сајт, стандардно потсетување, права за содржина и дозволи. Можете исто така да наведете параметри за оптимизација кои можат да ја подобрат ранг-вредноста на вашата веб-страница во пребарувачите.

И покрај тоа што има многу повеќе опции, страната за конфигурација на Joomla е многу повеќе пловечка бидејќи веќе ги агрегира поставките за сите компоненти.

опции
Конфигурација на Џумла

Што не би сакале за Џумла

  • Исто како додатоци за WordPress, модулите заземаат повеќе време за да учат и одржуваат. Освен тоа, бројот на достапни модули за Joomla е многу помал од бројот на приклучоци за WordPress.
  • Корисничкиот интерфејс не е многу почетник. Со оглед на доволно време, може да се тврди дека Joomla има подобар интерфејс во однос на организацијата. Но, за почетници, тоа може да биде чист збунувачки.

Друпал

Искусни веб програмери потврдуваат дека Друпал е најмоќниот CMS. Сепак, тоа е исто така најтешко да се користи. Поради својата флексибилност, Друпал е вториот најупотребуван CMS во светот, но не е омилен кај почетниците.

Про #1: Повеќето напредни CMS

Клучна разлика помеѓу Друпал и другите системи за управување со содржини е процедурата за инсталација. Со Друпал, од вас веќе се бара да го конфигурирате вашиот сајт за време на инсталацијата. Едноставно следете ги инструкциите на екранот, и ќе бидете во ред.

Друпал
Инсталирање на нов Друпал.

И покрај тоа што е понапреден, Друпал нуди едноставен, минималистички интерфејс.

Треба да бидете во можност да пристапите до основните функции како што се додавање содржина и лесно поставување на теми. Сите овие се достапни од главното мени на Друпал, кои стандардно може да се најдат на врвот на вашиот сајт.

додадете содржина
Додавање на содржина во Друпал.

Сепак, Друпал следи по технички пристап во врска со изгледот и структурата на вашиот веб-сајт. На пример, делови од веб-страници како што се менија, заглавија и содржина го следат системот "блок". Секој блок е креиран и работи преку чист HTML код. Постои збир на претходно направени блокови за заеднички елементи како кратенки, подножја и пораки, но најверојатно ќе поминете многу време кодирање на сопствените блокови во иднина.

блок
Градење на сопствен блок во Друпал.

За среќа, сеуште има расположиви водичи кои можат да ви помогнат да научите и разберете како да го користите Друпал. Тие, исто така, нудат обемна документација и одлична поддршка преку нивната веб-страница. Можете исто така да зависат Дистрибуции што може да ви овозможи претходно конфигурирани структури и компоненти - што ќе ви овозможи да изградите специфичен тип на веб-страница без екстензивно шифрирање брзо.

Про #2: Безбедност на ниво на претпријатија

За CMS што ги овластува веб-страниците на владата, нема причина да се сомневате во безбедносните способности на Друпал. Веднаш штом ќе се откријат безбедносните пропусти, тие веднаш ги објавуваат на нивната веб-страница за да ги информираат корисниците.

Можете исто така да отидете на Управување> Конфигурација> Систем> Крон за да му овозможи на CMS автоматски да ги проверува ажурирањата.

cron
Вклучување на задачи на cron во Друпал.

Бидејќи веб-страниците што работат на Друпал помалку се потпираат на приклучоците, тие обично работат подобро - се додека се правилно конфигурирани. Главната причина за ова е затоа што тие се помалку ресурс-интензивни.

Што не би сакале за Друпал

  • Друпал има стрмна крива на учење. За успешно да се изгради "комплетен" веб-сајт, треба да ги вадите рацете валкани и да ги научите основите на кодирањето. Познавањето на вашиот пат околу CMS е исто така предизвик за почетници.
  • Големите ажурирања бараат интензивна работа. Надградбата на Drupal 8 од Друпал 7, на пример, е комплетен ре-дизајн. Иако содржината може лесно да се пренесе на поновите CMS, можеби ќе треба повторно да напишете некои од вашите кодови.

WordPress наспроти Џомла наспроти Друпал - Кој е најдобар за почетник?

Дејвид Attard во Дарт креација препорача WordPress како CMS за почетник. "Како веб дизајнер кој ги искористи сите три од горенаведените CMS, можам да ви кажам без сенка на сомневање дека WordPress е сигурно најлесниот од трите".

Joomla е околу како CMS подолго и се фокусираше главно околу CMS аспектот на нештата, додека WordPress започна како блог, кој потоа се прошири во CMS.

Додека WordPress отсекогаш се фокусирал на одржување едноставни работи, со општата идеја за тоа да ги користи јавноста, публиката на Joомла секогаш била малку по техничка. Всушност, повеќето почетници на Joомла ќе се жалат на стрмната крива на учење - иако откако ќе го надминете тоа, тоа е многу моќно. Како и да е, сигурно ако мораше некој да постави веб-страница брзо, без многу претходно знаење, WordPress е начинот да се оди.

Друпал на другата хард отсекогаш била малку лажна алатка за дизајнери / програмери и секогаш била наменета да се користи и изградена од програмери кои работат на веб-страниците за нивните клиенти.

Дејвид Аттард, Дарт креации

Virери Девица, сопственик на Девица Веб Дизајн споменува дека „Сите 3 можат да направат одлични веб-страници - но со популарноста на WordPress има повеќе опции за дизајн на теми кои [се] огромна придобивка за почетниците, па затоа е лесно да го препорачате како Go- до почетници “

Од тројцата, Друпал е далеку најлош за почетниците. Тешко е за употреба интра-интуитивен кориснички интерфејс, а многу задачи најдобро се изведуваат со употреба на командната линија, што доведува до стрмна крива за учење.

WordPress има најлесно да користи интерфејс, и исто така е најлесно да се развива, бидејќи корисниците стануваат поудобно со програмирањето.

Joomla е некаде помеѓу, бидејќи нејзиниот кориснички интерфејс е речиси лесен за употреба како WordPress, додека сеуште има посовремена архитектура (MVC), но развојот или модифицирањето на екстензии исто така ќе има крива на учење бидејќи архитектурата MVC е потешко да се сфати .

Модерната архитектура и наследената развојна рамка како Друпал и Јоомла се одлични за програмери, но почетниците ќе имаат помалку потешкотии почнувајќи од WordPress.

Џери Деви, Девица Веб Дизајн

Рид Адлер во Друштвото Веб Агенцијата спомна дека нивните клиенти го избрале WordPress во споредба со другите. "Кога станува збор за леснотијата на користење, нашите клиенти имаат со големо мнозинство од WordPress."

Како професионална компанија за дизајн и развој на веб-страници, со седиште во Чикаго, ние создаваме веб-страници скоро девет години. Секако, експериментиравме со најразлични платформи.

[Нашите клиенти] ни кажуваат дека управувањето со нивните веб-страници никогаш не било полесно [со WordPress]. За повеќето, способноста за додавање, бришење и менување на текст, фотографии - па дури и видеа - им дава чувство на контрола над сопствените дигитални судбини.

Почетниците ги сакаат интуитивните карактеристики на WordPress; а особено можноста дадена да се вратиме на претходно зачуваните верзии. На тој начин, ако „подобрувања“ на страницата не излезат од рака, тие можат да започнат одново без проблеми.

Спротивно на тоа, Друпал претставува прекумерна опција и често ги збунува почетниците веб-администратори. Omомла, во обид да послужи за избори на сребрена чинија, ги намотува копчињата и линковите за удвојување што ја постигнуваат истата функционалност.

Рид Адлер, Другар веб-агенција

Ник Савов, директорот за поддршка на OSTraining го изгласа WordPress како најдобар CMS за апсолутен почетник. „Бидејќи OSTraining е број еден за обука во светот за CMS со отворен извор, ние сме во единствена позиција да ги анализираме објективно овие 3 CMS“.

За апсолутен почетник, WordPress е дефинитивно најдобриот CMS за започнување. Едноставен и лесен за употреба. Корисничкиот интерфејс е интуитивен и, откако ќе го научите едноставниот тек на работа, можете лесно да управувате со страницата.

Исто така, бидејќи има моќ над 25% од мрежата, има голема заедница и екосистем. Компаниите и поединците создадоа широк спектар на производи и услуги за поддршка на вас и на вашата веб-страница.

На пример, постојат тематски компании, WordPress специфични хостинг компании и компании за обука.

Ако ви треба додаток за да ги проширите можностите на WordPress, има 50,000 достапен. Пребарувањето на приклучокот го олеснува изнаоѓањето на оној што ви е потребно и истражуваат нови.

Конечно, WordPress нуди одлична назад компатибилност помеѓу надградбите.

Од тие причини, WordPress е наш врвен избор за апсолутни почетници.

Брз превртување

Подигањето CMS е клучен чекор за потенцијалните сопственици на сајтови. Бидете сигурни да копате длабоко за да ја одредите вистинската платформа која соодветно ќе одговара на вашите потреби.

За Кристофер Јан Бенитез

Кристофер Јан Бенитез е професионален хонорарен писател кој им нуди на малите бизниси содржина која ја ангажира нивната публика и ја зголемува конверзијата. Ако барате високо-квалитетни статии за нешто поврзано со дигиталниот маркетинг, тогаш тој е вашиот момче! Слободно кажете му "Здраво" на Фејсбук, Гугл + и Твитер.