Зголемување на брзината на веб-страницата со Cloudflare (едноставен водич за поставување)

Напис напишан од: Тимоти Шим
  • Веб алатки
  • Ажурирано: Jul 07, 2020

Што е Cloudflare?

Cloudflare е најпознат по своите Мрежа за испорака на содржини (CDN). Ова им помага на веб-страниците да ги намалат брзините на вчитување на веб-страниците. Примарниот начин на кој се прави ова е преку кеширање. Сепак, Cloudflare, исто така, интегрира неколку други технологии за да помогне во подобрување на целокупните перформанси и безбедност.

Ако сте нови во Cloudflare, уверете се дека стандардните поставки што ги добивате се прилично сигурни. Како и да е, бидејќи сите веб-страници имаат тенденција да се конфигурираат поинаку, некои подесувања може да ви овозможат подобри резултати.

Овој едноставен водич има за цел да ви помогне да ги најдете најоптималните поставки за вашата страница.

Пред да започнете

Ако планирате да ги подобрите перформансите на вашата веб-страница користејќи Cloudflare и овој водич, направете го тоа постепено. Ова ќе ви помогне полесно да ги повлечете сите потенцијални проблеми што произлегуваат од промените што може да ги направите.

TL; ДР

За оние кои не се заинтересирани за длабок нуркање или имаат ладни нозе, можете само да направите неколку ситни измени. Оставете ги повеќето од зададените поставки и само проверете го следново:

  • ДНС - Овозможете само за полномошно име за вашиот домен и запис на WWW. Вклучувањето на прокси за што било друго може да ви даде грешки, особено ако евиденцијата е насочена кон надворешен сервер.
  • SSL / TLS - Поставете на ЦЕЛОВНО
  • Брзина - Поставете го Бротли на ON

Во случај да сте нови во Cloudflare, еве сè што треба да знаете за производот.

Водич за поставките на Cloudflare

Контролен панел Cloudflare
Преглед на контролниот панел Cloudflare. Табовите лоцирани погоре се различни поставки што можете да ги направите.

Бидејќи има многу опции во контролниот панел Cloudflare, јас ќе им се обратам само на оние на кои им треба посебно внимание. Освен ако вашата страница не бара поинаку, оставете што било друго на зададените поставки.

1. ДНС

Откако ќе ги префрлите вашите сервери за имиња на Cloudflare, ова јазиче треба да се самопонира од вашите записи. 

Нормално, не треба да ги менувате поставките овде. Сепак, јас препорачувам да го поставите вашето име на домен и рекорд на WWW на Proxied. Овие обично се A и Записи CNAME.

За да го промените статусот на прокси, кликнете на сивиот облак. Откако е проксирана, иконата за облак треба да стане портокалова. Овозможувањето прокси за нив ќе помогне да се маскира потеклото на вашиот сервер.

2. SSL / TLS

Преглед - Иако не е навистина корисно за зголемување на перформансите на вашата страница, погрешно поставување тука може да има несакани ефекти. Поточно, освен ако не знаете што правите, користењето на режимот „Целосно (строго)“ може да предизвика вашата страница да престане да работи. Освен ако немате причина да не го сторите тоа, поставете ја оваа опција на „Целосно“ и оставете ја така.

Сертификати за работ - Овозможете „Секогаш користете HTTPS“, „Автоматско презапишување HTTPS“. Последново е особено корисно ако се соочите со проблеми со вашиот SSL статус поради грешки во мешана содржина.

3. Firewall

Обламен огнен ид
Делот за Firewall ви овозможува да гледате настани и да поставите сопствени правила.

Делот за Firewall е главно за употреба при прилагодување на безбедноста за вашата страница. Препорачувам ако сакате да користите Firewall правила, прво наб obsудувајте го вашиот веб сообраќај. Додека одите, наскоро ќе забележите што изгледа сомнително или не. 

Доколку сметате дека одредени IP опсези или IP адреси се сомнителни, можете да пробате да ги блокирате со додавање правило. Додадете ја IP адресата и вклучете акција што треба да преземе доколку некој од IP се обидува да пристапи до вашата страница. Освен ако не сте сигурни дека е злонамерен или бот, тогаш поставете ја акцијата на 'Challenge'.

Исто така прочитајте: 6 работи што треба да сторат за да ја обезбедат вашата веб-страница

4. брзина

Овој дел секако ќе биде од најголем интерес за повеќето корисници. За жал, содржи неколку платени избори. Сепак, некои опции се корисни во зависност од тоа како ја водите вашата страница.

Ако си користејќи АМП потоа овозможете ја URL-то на AMP Real. Ова ќе ви помогне да избегнете да им ги покажувате на посетителите на мобилни телефони чудни адреси на АМП. АМП има тенденција да додаде некои чудни екстензии на вашите УРЛ-адреси и овозможувајќи им да го поправат тој проблем.

Brotli помага при компресија, затоа проверете дали го овозможите тоа. Натоварувач на ракета од друга страна, технички звучи добро, но сметам дека има тенденција да предизвика проблеми, особено со страниците на WordPress.

Минификацијата е секако прекрасна, но употребата зависи од тоа како веќе сте поставени на вашата страница. Ако веќе работите со минимизација на код со вашата страница, тогаш не го овозможувајте овде. Минификацијата е добра, едноставно не ја дуплирајте ја функцијата.

Исто така прочитајте: 8 Совети за забрзување на вашиот веб-сајт

5. Кеширање

Со правилното кеширање треба да работи „како што е“, но има нешто што треба да го користите од време на време. Ако направите промени на вашата страница и забележите дека сè уште не се прикажува на Интернет, дојдете овде и исчистете ја кешот.

6 Мрежа

По дифолт, HTTP / 2 треба да бидат принудени, но ако забележите дека не е и не е исклучено, вклучете го. HTTP / 3 е теоретски многу подобро па ако е достапна опцијата за вас, испробајте ја. Тој е побрз и посигурен од HTTP / 2 додека ги задржува добрите карактеристики.

Исто така прочитајте: 7 алатки за стрес ја тестираат вашата веб-страница

7. Заштитен штит

Единствено што треба да се забележи тука за слободни планови е Заштита на Hotlink. Додека во теорија изгледа лесно, треба често да се изврши брзина на веб-домаќин пред да работи правилно. Почесто отколку не, тоа ќе предизвика повеќе главоболки отколку што вреди.

Наместо да го користите ова, препорачувам да поставите заштита на врската за врски на ниво на сервер.

8. Апликации

Ова е корисно во многу случаи, но најистакнат начин за кој мислам дека се вклопува ако користите веб-страница на WordPress. Овие се потпираат многу на приклучоците за да ги прошират опциите што е одлично, но исто така го зголемува оптоварувањето на вашиот сервер.

Наместо да ги исклучувате од вашиот сервер, наместо тоа, искористете ги апликациите на Cloudflare. Постојат фер број од нив достапни за скоро сè, од поддршка на плаќања на PayPal до цели апликации преку Интернет-продавница.

Конечни мисли: Потребно е сè

Постојат различни училишни мисли кога станува збор за подобрување на ефикасноста на веб-страницата. Некои ставаат голем фокус на TTFB, додека други може да бараат кон намалување на употребата на ресурсите или оптимизирање на страницата на други начини.

Лично, чувствувам дека за навистина да добиете зелено светло во перформансите, треба да работите малку од сè. Повеќето измени за подобрување на ефикасноста ви даваат многу мали засилувања за брзина или ефикасност.

Само со комбинирање на нив, ќе добиете вистински задоволителни резултати. Сепак, ќе кажам дека CDN како Cloudflare ви помага да одите на долг пат во еден пакет. Настрана од ова, она на што треба сериозно да обрнете внимание е вашиот веб-домаќин.

Ова е нешто што не можете да го контролирате откако ќе се регистрирате за тоа. Поради тоа, правењето малку повеќе истражување може да ви спаси многу стрес кога станува збор брзина на одговор на серверот или што било друго на што се потпирате на вашиот веб-домаќин за.


Општи услови: Информациите презентирани во овој напис се претставени со најдобрите знаења на авторот. Под никакви околности употребата на овој водич не може да биде основа за побарувања од одговорност против авторот или страницата (-ите) на кои се објавуваат информациите.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.