Најдобри VPN услуги за 2020 година: 10 Најпопуларни VPN-мрежи во споредба

Напис напишан од: Тимоти Шим
 • Веб алатки
 • Ажурирано: ноември 17, 2020

Изборот на апсолутно најдобро од најдобрите не е лесна задача. Многу зависи од извршените обемни тестови, но голем дел од тоа зависи и од вас - корисникот. Секој има различни потреби кога станува збор за а Услуга за виртуелна приватна мрежа (VPN) и сакале или не, не е лесно да се најде оној што е најдобар во сè.

Во принцип, иако, поминав низ многу VPNs, открив дека постојат неколку големи имиња кои се појавија одново и одново и оценето исклучително високо во сите клучни категории. Ова ги вклучува приватноста и анонимноста, брзината и стабилноста, нивоата на услуги на клиентите, техничките карактеристики и, се разбира, дополнителни функции плус цените опции.

Најдобра споредба на цени за VPN и преглед на планови (ажурирано во март 2020 година)

За севкупна извонредност во скоро сите категории, постојат три провајдери на VPN што треба да ги гледате во 2020 година: NordVPN, Surfshark и ExpressVPN.

 Најдобра ценаВлезиПробен СервериПоддршка за NetflixПоддршка за P2PУреди
NordVPN3.49 $ / месечно30 денови5,000 +6
ExpressVPN8.32 $ / месечно30 денови3,000 +5
Surfshark1.99 $ / месечно30 денови1,700 +неограничен
TorGuard4.99 $ / месечно30 денови3,000 +5
FastestVPN0.83 $ / месечно15 денови-Делумно10
Приватен ИА2.42 $ / месечно30 денови3,000 +Делумно5
Hotspot S.7.99 $ / месечно7 денови2,000 +ДелумноНепознат5
Чиста VPN3.33 $ / месечно31 денови2,000 +Делумно5
VyprVPN2.50 $ / месечно30 денови700 +Делумно3
IPVanish3.25 $ / месечно7 денови1,100 +Делумно10

Корисни совети за купувачите на VPN

1- NordVPN сега е на продажба и нуди 70% попуст - кликнете овде за да нарачате (30 дена бесплатен пробен период).

2- Како да изберете VPN? - 6 клучни карактеристики што треба да внимавате

3- Различни случаи на употреба за нашата препорачана VPN:


Најдобри 10 VPN услуги на 2020

1. NordVPN

NordVPN - Нашиот најдобар избор за VPN

Веб-страница: https://nordvpn.com/

NordVPN забележа исклучително возбудлива 2019 година и силно влегува во оваа нова година. Марката ја докажа својата еластичност со надминување на некои тешкотии и зачекори напред со низа нови производи и услуги.

Веќе некое време на пазарот, НордВПН веќе го покажа својот престиж. Ова им служи, како и тие ги носат напред NordPass за потрошувачите и екипите на NordVPN за деловни корисници.

Сепак, нивната сила останува во основната VPN услуга која веќе полисира извонредна мрежа од над 5,000 сервери во 59 земји низ целиот свет. Ова ги прави едно од најголемите, најлошите кучиња во индустријата VPN.

Тие им нудат на корисниците стабилни брзини, сигурни перформанси, одлични опции за анонимност и одлични опции за цени. Дури и со мало прилагодување на цените, можете да се регистрирате за нивниот 36-месечен план за нешто помалку од 3.49 долари месечно.

Дознајте повеќе за NordVPN во мојот детален преглед.

Добрите на NordVPN

 • Разумни долгорочни цени на планот
 • Реномирана и функционална
 • Масивна серверска мрежа

Недостатоци на NordVPN

 • P2P е ограничен на специфични сервери

Брзина на тестирање на NordVPN

Брзините на САД на врската NordVPN беа незначителни. Стапката на пинг = 251 ms.

Тест за брзина од американскиот сервер.

Германија сервер: пинг = 225ms, преземете = 31.04Mbps.

Резултат од тестот за брзина од серверот во Германија.


2. ExpressVPN

ExpressVPN

Веб-страница: https://www.expressvpn.com/

ExpressVPN е една од најверните и реномирани брендови во бизнисот со VPN и всушност е една од нашите врвни избори. Со седиште на британските Девствени Острови, нивната услуга е сигурна, безбедна и стабилна.

Хостинг повеќе од 3,000 серверите во 94 земји ширум светот, неговата широка мрежа им нуди на корисниците од речиси секоја земја скапи брзи пристапни точки. Листата на можности што таа ги нуди е долга и истакната, вклучително и Екслузивно шифрирање, пристап до содржини за ограничени геолокациски услуги како што се Netflix и BBC iPlayer и поддршка за споделување на датотеки P2P.

Се разбира, исто така има и еден тон додатоци кои доаѓаат со услугата што го прави број еден на оваа листа.

Цените започнуваат од 8.32 $ месечно наваму, што за жал е на висока страна.

Дознајте повеќе за ExpressVPN во мојот детален преглед.

Предности на ExpressVPN

 • Брз и стабилен
 • Висока безбедност
 • Добар репутација

Конс на ExpressVPN

 • Скапи

ExpressVPN брзина тест 

Успеав да добијам 83 Mbps за брзини на преземање на ExpressVPN. Ова не е секогаш случај на неколку VPN.

Тест за брзина од американскиот сервер.

На пинг стапка од Сингапур серверот покажува 11 ms, кои сметаат дека со добар квалитет.

Резултат од брзината од серверот во Сингапур.

P2P и Торрентинг

Брзини беа мазни за превезување. Мислам дека сообраќајот P2P можеше да добие подобри брзини од вообичаеното.


3. Surfshark

surfsharp vpn

Веб-страница: https://www.surfshark.com/

Surfshark нè однесе од невреме и за еден новодојденец на сцената на VPN, тој прави бранови. Оваа услуга основана во 2018 година е брза, моќна и доаѓа по тврда цена од 1.99 долари месечно.

Со седиште на британските Девствени Острови, Surfshark дури сега веќе ја зголеми својата мрежа за да вклучува над 1,700 сервери во повеќе од 60 земји. Забелешка е дека тој исто така го вклучува и протоколот Shadowsocks кој им помага на корисниците во Кина да поминат низ Големиот Fireид.

Целото искуство во Surfshark од пријавувањето до пријавувањето беше многу брзо и без болка. Дури и ако може да наидете на потенцијални проблеми, не треба да има причина за тревога бидејќи нивната поддршка на клиентите е на топка и брзо ќе ги реши сите проблеми што можат да се појават.

Се разбира, исто така има и еден тон додатоци кои доаѓаат со услугата што го прави број еден на оваа листа.

Дополнителни карактеристики ја прават Surfshark исклучително привлечна опција како што е CleanWeb (блок реклами и обиди за фишинг), се поврзува со неограничени уреди и блиски цени за подароци на кои се продаваат долгорочни претплати на.

Внимавајте на Surfshark бидејќи нивниот квалитет на услугата е одличен и откако ќе стават уште неколку години одлична услуга, тие може да се искачат на врвот на нашата листа. Како што е, тие се одлична опција ориентирана кон буџет.

Дознајте повеќе за Surfshark во мојот детален преглед.

Предности на Surfshark

 • Тешко да се победи цените
 • Брз и стабилен
 • Висока безбедност
 • Добар репутација

Конс на Surfshark

 • Помала флота на сервери

Тест за брзина на Surfshark 

Резултат од тестот за брзина на Surfshark од серверот Сингапур
Резултат од тестот за брзина од серверот Сингапур (види вистински резултат тука).

Сингапур е нормално нашата најбрза VPN-зона за поврзување, но брзините што ги покажа Surfshark, едноставно ја разнесоа конкуренцијата.

Резултат од тестот за брзина на Surfshark од сервер на САД
Резултат од тест за брзина од американски сервер (види вистински резултат тука).

САД се далеку од таму каде што сум и тоа покажува со големи пингви и пониски брзини. Низводно е сè уште импресивно и повеќе од доволно за 4K стриминг.

Резултат од тестот за брзина на Surfshark од серверот во Европа
Резултат од тест за брзина од серверот Европа (види вистински резултат тука).

Европа е своевиден среден терен, но брзините останаа високи. Малку загрижувачки беа повисоките пораки во споредба со серверите со седиште во САД.

P2P и Торрентинг

Иако torrenting беше релативно без проблем, јас бев вознемирен од тоа колку забави преземањата кога се спореди со редовните перформанси на HTTP.


4. TorGuard

Torguard VPN

Веб-страница: https://torguard.net/

Ова име можеби не е премногу познато за многумина од вас, но јас бев веројатно изненаден како што се чувствувате сега. На прв поглед, клиентот TorGuard ќе изгледа малку старошколски, а не толку полиран околу рабовите како нашите три најдобри на нашата најдобра VPN листа.

Сепак, опциите за повеќекратни функции што ги има вградено во услугата плус импресивни брзини на поврзување го прават ова лесно еден од моите врвни избори. Способноста да се прилагодат нивоата на шифрирање можеби не изгледа како одлична идеја, но им овозможува на корисниците да ја балансираат безбедноста и анонимноста според нивните потреби.

TorGuard, исто така, почнува да нуди пристап до новата генерација на WireGuard протокол, што значи дека живее на најсовремена VPN технологија.

Цените почнуваат од толку ниско ниво како $ 4.99 месечно.

Дознај повеќе за TorGuard VPN во овој преглед.

Добрите на TorGuard

 • Одлична мрежа на глобални сервери
 • Стабилни брзини на конекција
 • Многу кориснички карактеристики
 • DPI може да ги заобиколи заштитните ѕидови во Кина
 • Има WireGuard сервери

Конс на TorGuard

 • Интерфејсот треба малку да се навикне
 • Цени малку високо


5. FastestVPN

FastestVPN

Веб-страница: https://fastestvpn.com/

Овој VPN сервис провајдер има еден од најистакнатите долгорочни планови за понуда што некогаш сум ги видел. Ако барате да купите во VPN и да се држите со него, FastestVPN е толку ниско колку 83 центи месечно за петгодишен план.

Она што го прави навистина посебно е тоа што тие претрпеа огромни подобрувања и се многу поблиску до брзините за коишто тврди нивното име. Сите наведени, техничките спецификации се врвни, перформансите се прилично добри, а доаѓа и со 7-дневна гаранција за враќање на парите, доколку имате промена на срцето. Единствената лоша работа што ја видов е тоа што има повремени проблеми со надминување на блокаторите за геолокација и нема мрежна дистрибуција со која се гордеат врвните кучиња - сè уште.

Предности на FastestVPN

 • Силни брзини
 • Нечистотија - евтини долгорочни планови
 • Нема политика за најавување
 • Висока достапност и време на работа

Конс од FastestVPN

 • Ограничен број на сервери
 • Повремени проблеми во геолокациските ограничени стриминг


6. PrivateInternetAccess

PrivateInternetAccess (или PIA) има изненадувачки голема мрежа на сервери - всушност, повеќе од TorGuard има. Ова е одлична вест бидејќи во многу случаи брзината на VPN е под влијание на физичка оддалеченост од VPN серверите.

Таа, исто така доаѓа со многу надвор од-на-начин клиент кој се обиде да се направи себеси како ненаметлива како е можно на вашиот систем. Ова може да го направи или фантастично - или многу лути за вас - во зависност од вашата диспозиција кон ова прашање. Цените започнуваат од $ 2.42 месечно на годишен план.

Предности на PrivateInternetAccess

 • Масивна серверска мрежа
 • Интегрира статисти, како adblocker и анти-малициозен софтвер
 • Вклучен е SOCKS5 прокси
 • Одлично за медиумите

Конс од PrivateInternetAccess

 • Тешко да се дојде до поставувања
 • Ограничен кориснички интерфејс


7. Hotspot Shield

Заштитник на жариште VPN

Опремување на корисници со криптирање во воено одделение и хостирање на над 2,000 сервери во 25 земји, штитот „Хотспот“ е еден од најголемите даватели на услуги за VPN околу. Исто така, тој е пристојно чинат само 7.99 $ месечно на годишен план (со 45-дневна гаранција за враќање на парите!)

Тие исто така ги поддржуваат скоро сите уреди достапни денес, од десктоп-компјутерите до мобилните телефони, така што можете да одите напред и да ја стартувате на веројатно сите ваши нуркања дома истовремено - до граница на 5 по сметка.

Предности на Hotspot Shield

 • Посветен, во живо 24 / 7 техничка поддршка
 • Заврши ја приватноста од тракери
 • Многу долг гарантен рок за враќање на парите

Конс на Hotspot Shield

 • Дали ограничено најавување
 • Користи малку познат комерцијален протокол (Catapult Hydra)


8. PureVPN

PureVPN

PureVPN се гордее со својата извонредност во проследување на медиумите и заобиколување на геолокациските блокови. Ова е одлично за Netflix и други услуги од ваков вид. Интересно, исто така, го надмина стандардната поддршка за десктоп и мобилен уред за да се разградат на други помали уреди. Ова вклучува поддршка за Kodi, па дури и Chromebooks.

Исто така, има огромна мрежа на сервери што опфаќа 140 држави ширум светот - една од најплодните околу тоа. P2P е исто така поддржан заедно со одлични сервери за криптирање и многу безбедни. Цените за PureVPN започнуваат од 3.33 $ месечно на план од две години.

Добрите на PureVPN

 • Озон-подготвени сервери
 • Посветени P2P сервери
 • Сервери оптимизирани за стриминг

Конс од PureVPN

 • Со седиште во Хонг Конг
 • Контрадикција на политиката за приватност


9. VyprVPN

VyprVPN

Со седиште во Швајцарија, VyperVPN е не-гужва, без мус давател на услуги што е околу долго време. Тие, исто така, имаат разлика на поседување (не изнајмување) сопствени сервери, што значи дека тие имаат поголема контрола врз безбедноста на нивните услуги.

За оние кои се загрижени за добивање околу ограничувачите за геолокаци на услуги како што е Netflix, ова може да биде интересен избор. Тие имаат развиено свој протокол наречен Chameleon кој е специјално дизајниран да ви помогне да го скриете фактот дека користите VPN услуга!

Лесно е да се користат и да проверуваат многу од вистинските кутии со само 2.50 американски долари месечно на план од две години, особено кога е вклучен протокол Камелеон.

Добрите на VyprVPN

 • Со седиште во Швајцарија
 • Целосен пристап до Netflix и други содржини со ограничена локација
 • Нема сервери во сопственост на трети лица
 • Едноставна за користење апликација

Конспирација на VyprVPN

 • Некое ниво на најавување
 • Бавен систем за поддршка


10. IPVanish

IPVanish VPN

Откако еден од најголемите конкуренти во светот на VPNs, IPVanish оттогаш изгуби многу сјај фијаско на сечење на 2016. Денес таа е во сопственост на друга компанија и сеуште им нуди можност на корисниците да управуваат со сообраќај преку повеќе од илјада сервери во повеќе од земјите на 60.

Со 256-битна енкрипција, поддршка за пренасочување и бесплатен SOCKS5 прокси, тие исто така им нудат на корисниците голема агилност во пристапот до услуги на нивната мрежа. Услугите со ограничени геолокации се малку допир и одат, но во целост, IPVanish прави целосна работа.

Цените за IPVanish почнуваат од $ 3.25 месечно на годишен план.

Предности на IPVanish

 • TOR Компатибилен
 • Добијте пристап до пониски трошоци за VoIP
 • Спречува длабоко инспекција на пакетите

Конс на IPVanish

 • Духовна репутација по скандалот со најавување
 • Не е евтино


Како да се избере најдобриот VPN? Клучни карактеристики што треба да внимавате

Постојат многу VPN даватели на услуги таму, па кога купувате за давател на услуги, важно е да се има предвид токму она што се вашите барања. Ако едноставно се обидувате да заобиколите одредени завеси за цензура, постојат поевтини алтернативи, како што е а Прокси HTTP / HTTPS.

VPN се највисока форма на нормална приватност на потрошувачите и заштита од анонимност, Тие се дизајнирани да ве чуваат безбедни, безбедни и да обезбедат вашиот веб сообраќај (како што се активности за пребарување и преземања) да се чуваат лични.

Бидејќи виртуелните приватни мрежи можат да се користат со многу на ум, сепак, како секој давател на услуга ги таргетира своите клиенти игра улога во нивниот дизајн на производи. На пример, TorGuard е изграден со цел да помогне во заштитата на оние кои постојано се на мрежите за споделување датотеки од Peer-to-Peer (P2P).

Имајќи го ова предвид, да ги разгледаме специфичните области на VPN што треба да ги земете предвид при проценка на еден.

Клучен VPN функција # 1 - анонимност

Иако е точно дека Интернетот е со векови, технологијата брзо се развива. Денес, компаниите ширум светот почнуваат дигитално да ги следат корисниците за да им помогнат преку анализа на податоци.

Во некои случаи, владите исто така се познати или се сомневаат дека ги следат корисниците дигитално. Ако мислите дека тоа нема да ви се случи затоа што живеете во земја X, што е прекрасно, размислете повторно.

Има познат владин надзор проекти што се спроведуваат во земји како рестриктивни како Кина и Русија, сè до неутрална Швајцарија! Може да се следи преку е-пошта, да се регистрирате на веб-страници и да, дури и со едноставно посета на која било локација на Интернет.

Застрашувачки, не е тоа?

Една од основните функции на услугата VPN е да ви помогне да одржувате анонимност на Интернет. Го прави ова од криење на вашата IP адреса, маскирање на вашата локација, криптирање на податоците што се пренесуваат помеѓу вас и страниците на Интернет и со обезбедување дека дури и вашиот оператор за VPN услуга не води сметка кога и што правите.

Повеќе даватели на услуги за VPN денес, исто така, усвојуваат прифаќање на анонимни опции за плаќање, како што се крипто валута и готовина, па дури и сертификати за подароци во некои случаи.

Лично, една ставка за која внимавам орелот е земјата во која VPN го регистрира својот бизнис. Многу VPN велат дека не ја запишуваат активност на корисниците, но некои земји имаат задолжителни закони за задржување на податоците. Претпочитам да изберам VPN провајдер што се регистрира во земја во која давателот на услугата не е законски обврзана да води евиденција. Примери на локации како што се ова се Панама или Британските Девствени острови.

Препорачан VPN за најдобра анонимност: 

 • NordVPN - Да се ​​биде со седиште во Панама, оваа компанија VPN потпаѓа под надлежност на земјата (што се случува да имаат не многу во начинот на законите за задржување податоци).
 • Surfshark - Surfshark ги прифаќа сите главни кредитни картички за плаќања (VISA, Master, AMEX, Discover) и нуди различни анонимни опции за плаќање, вклучувајќи Bitcoin, GooglePay и AliPay.

Клучен VPN функција # 2- Безбедност

Од протоколите за криптирање до вградените безбедносни карактеристики на клиентскиот софтвер, VPN денес нудат сигурност на многу нивоа. Секако, најкритично е безбедноста и интегритетот на врската што ја одржува меѓу вас и Интернетот.

Уште една карактеристика што многу понудувачи на услуги на VPN нудат е прекинувач за убивање. Ова значи дека во секое време врската помеѓу Вашиот уред и VPN-серверот е прекината или изгубена поради некоја причина, VPN-клиентот ќе ги запре сите податоци да излегуваат или да влезат во вашиот уред.

Имагинарните облици

Виртуелни приватни мрежи, исто така, беа доволно долго за некои веб-сајтови, па дури и за влади, да имаат искуство во препознавањето на активноста на VPN. Давателите на услуги од VPNs, исто така, го знаат ова и имаат воведено функција наречена Стелт, Духови или VPN Obfuscation (терминологијата варира, но тие генерално значат истото). Ова помага да се збуни системите кои активно бараат VPN корисници.

Двоен VPN

Некои Виртуелни приватни мрежи одат во голема должина за да им помогнат на своите клиенти да ги сокријат своите идентитети и да дојдат до функција наречена двоен VPN или мулти-хоп. Ова значи да се поврзете на еден VPN сервер и конекцијата потоа се пренесува преку друг VPN сервер пред да го погодите Интернетот. Настрана рутирањето, шифрирањето е двојно, како и што додава дополнителен слој на безбедност.

Двојна опција за VPN понудена од NordVPN.
NordVPN користи двојно криптирање за да обезбеди приватност и безбедност на највисоко ниво (дознајте повеќе во нашата Преглед на NordVPN).

Настрана од тоа, дополнителни функции се додаваат на многу VPN услуги цело време како што се Malware скенирање, веб-банери блокирање и многу повеќе. Додека сите овие се практични, никогаш не заборавајте на основната цел - одржување на вашата врска безбедна и анонимна.

Препорачан VPN за најдобра безбедност:

 • NordVPN - NordVPN користи криптирање во воено одделение и поддржува сплит тунелирање, прекинувач за убивање на заклучување на мрежата и заштита од протекување на DNS.
 • Surfshark - Surfshark нуди автоматски прекинувач за убиства, двојно криптирање и реклами за авто блокади и малициозен софтвер. Исто така, тие исто така поддржуваат малку познат протокол именуван Shadowsocks, што може да биде од голема помош за корисниците во Кина Голем заштитен ѕид.

Клучна карактеристика VPN # 3 - Брзина и стабилност

Ова е првото нешто што треба да го реализирате пред да се најавите со кој било оператор на VPN услуга; вашите брзини на Интернет ќе заземат удар. Не постои начин околу тоа, тоа е едноставно како функционира технологијата - засега.

Како и да е, VPN што има многу сервери кои се распространети во голем број локации низ целиот свет, ќе ви овозможи да ги намалите недостатоците на брзината некаде. Земете на пример провајдер како што е NordVPN наспроти iPredator. Норд има над 5,000 сервери распространети низ 58 држави, додека iPredator има мал број само во една земја (Шведска).

Без оглед колку се одлични серверите на iPredator, ако вашата вистинска локација е далеку од Шведска, голема е веројатноста дека вашите брзини на Интернет ќе страдаат страшно кога се поврзани со него. Во најмала рака, вашата латентна врска ќе се зголеми. Како по правило, колку е подалеку вашата вистинска локација од VPN-серверот, толку повеќе ќе бидат погодени вашите брзини и колку е поголема вашата латентност.

Хардверот на кој ја користите услугата VPN, исто така, треба да има значителна моќ на обработка, бидејќи криптирањето VPN е интензивно на процесорот. На пример, ако требаше да го извршите VPN на верзијата на рутерот на компјутер, ќе добиете многу побрзи брзини на компјутерот.

Мојот лаптоп е низок погон со процесор Intel i5-8250U и може да управува само приближно 170Mbps до 200Mbps со 128-битни. Врската VPN на рутерот може да ви даде брзина од приближно 5Mbps до 15Mbps.

Имајте на ум дека многу различни работи работат заедно за да влијаат врз целокупната брзина на Интернет - не е секогаш грешка на давателот на услугата VPN ако ви падне брзината!

Препорачан VPN за најдобра брзина:

 • ExpressVPN - Хостирање на повеќе од 3,000 сервери низ 94 земји низ целиот свет, нејзината широка мрежа им нуди на корисниците од скоро секоја земја неверојатно брз пристапни точки.

ExpressVPN тест за брзина

ExpressVPN тест за брзина - ExpressVPN е еден од првите три VPN.
ExpressVPN резултат од брзината од серверот во Азија. Пинг = 11 ms, преземете = 95.05 Mbps, испратите = 114.20 Mbps (види целосна преглед на ExpressVPN).
ExpressVPN тест за брзина на мрежата - ExpressVPN е еден од првите три VPN.
ExpressVPN резултат од брзината од серверот во Австралија. Пинг = 105 ms, преземете = 89.55 Mbps, испратите = 38.76 Mbps.

Клучни карактеристики на VPN # 4 - измама за локација

Запомнете дека не станува збор секогаш за брзина, туку и за достапност. Доколку сакате да ја проследувате содржината на Netflix во САД, на пример, ќе сакате VPN што има сервери во таа земја. Исто така, во Велика Британија ако гледате стриминг на iBBC содржина.

Ако сте во земја која во голема мера ја цензурира Интернетот или патува во една, како што е Кина, бидете сигурни дека ќе одберете VPN услуга што е добра за да добиете околу блокови. Особено е тешко во Кина, бидејќи речиси сè е онлајн цензурирано и сите VPN услуги, освен државните или одобрени, се забранети.

За да се надмине ова, некои VPN компании користат субфуксација на серверот што може да помогне да се заобиколат некои ограничувања на Интернет, како што се мрежните заштитени идови. Ова осигурува дека вашиот VPN работи во оние земји со силна цензура.

Препорачан VPN за најшироки опции за локација

 • NordVPN - Со повеќе од 5,000 сервери во 58 земји, NordVPN работи на места каде што пристапот до Интернет е ограничен и се воспоставува силна цензура, вклучувајќи ги и Кина и регионот на Блискиот исток.

Клучна карактеристика за VPN # 5 - P2P и поддршка за торентирање

Конечно, постои поддршка за P2P, што некои провајдери нема да дозволат. Споделувањето датотеки е често интензивно со ширина на опсег, но корисниците на P2P во некои земји навистина имаат потреба од VPN услуги. Во овие случаи има специјалисти како што е TorGuard кои се грижат за нив. Други, како што се NordVPN, ги ограничуваат корисниците на P2P на одредени сервери.

Најдов дека во најголем дел, многу VPNs се доста добри за P2P употреба во денешно време и брзини не се навистина задушени. Досега само еден провајдер што го пробав беше исклучително строг за користење на P2P, намалувајќи ги брзите брзини на нула, ако не сум поврзан со одобрениот сервер за споделување на датотеки.

* Внимание: Некои даватели на услуги за VPN тотално не дозволуваат употреба на P2P, проверете дали сте проверени пред да купите во еден, ако тоа го баравте!

P2P пријателски VPN услуги

 • TorGuard - Најдобри дневници за брзина, одлична вредност и приближувајте огромно огромно количество на огромни количини на интернет провајдери.

Клучна карактеристика VPN # 6 - Услуга за клиенти

Тест за брзина на форумот TorGuard - TorGuard е рангирана на 4-то место во нашата најдобра листа со VPN.
TorGuard - една од најдобрите поддржани VPN услуги, води активен форум за поддршка на своите корисници (дознајте повеќе во Преглед на Томгуар на Тимотеј).

Како и во било која индустрија, VPN заедницата има свои врвни кучиња и ниски кучиња во услугата на купувачи. Јас нема да назначам кои се тие овде, но бидете сигурни дека ќе ги повикам на ова во одделни VPN прегледи.

Едно нешто што треба да го истакнам е дека за услугата што е исто толку техничка по природа како VPN, нема апсолутно никаков изговор за компанија која е специјализирана за тоа да не нуди добра поддршка за клиентите. Потребно е. Ако се најавувате за услуга VPN, проверете дали сте проследени со некои прегледи за да видите како тие прават во поддршка на клиенти.

Дека некои се потпираат на системот за билети е доволно лошо, но можеби едноставно стареат да одговорат. Можете ли да замислите да седите дома и да се фрустрирате сè додека секоја е-пошта ќе ви се врати по ден или два - запомнете, плаќате за привилегијата да ја користите нивната услуга.


Зошто VPN за живот може да не биде добра зделка

Некои даватели на услуги на VPN го имаат овој концепт на обезбедување „Договор за цел живот“ на нивните услуги. Иако ова може да звучи како кражба за оние што замислувате животен VPN за можеби 100 американски долари - престанете да размислите прво.

VPN по својата природа бараат компаниите да потонат огромна сума пари во развој на производи, хардвер, инфраструктура, плус други трошоци. Ако ви ги земат парите еднаш и ќе ви дадат цел живот услуга - што ќе се случи кога тој фонд на средства ќе почне да се суши?

Размислете за тоа како понзи шема, каде вашата услуга е поддржана од нови пријавувања на шемата. Кога шемата станува претешка за нови средства за поддршка, таа пропаѓа. Во шемите за финансиски понзи што ќе резултираат со финансиска загуба.

Во VPN не е толку очигледно. Може да забележите симптоми без услугата да излезе од деловна активност. Помала брзина, тешкотии при поврзување и уште полошо - потенцијални безбедносни дупки предизвикани од несоодветна услуга и поддршка.

Алтернативно, давателот на услугата може да го субвенционира својот приход со продажба на вашите податоци, што е уште полошо од давање на супстандардни услуги. Затоа, пред да ја намалите вашата кредитна картичка за план за живот, помислете на потенцијалната опасност што може да произлезе од планот како тој. Никој не може да си дозволи да подари услуга бесплатно.


Случаи со употреба на VPN - зошто треба да размислите за VPN?

1. Топ VPN за деловни активности

Препорачан VPN за бизнис, обидете се: NordVPN

Деловниот свет многу се трансформира во модерните времиња и елементи како што се BYOD и оддалечената работа ги додадоа постојните безбедносни ризици за деловните активности. Дигиталните номади исто така спаѓаат под истиот ризик, што резултира во многу поголема потреба од безбедни преноси на податоци и приватност.

NordVPN колку што знаеме, е еден од провајдерите кои ги земаат предвид потребите на корисниците на мали деловни активности. Ова започнува во игра со екипите на NordVPN кои можат да се купат во пакетите за лиценци.

Како и нивниот потрошувач VPN, Тимите на NordVPN додаваат во некои административни функционалности за да им помогнат на сопствениците на деловни активности да постават сметки за нивните тимови да ја користат услугата VPN. Ова им помага да ги обезбедат сите корпоративни комуникации и им овозможува безбедно да вршат мрежни WiFi конекции дури и надвор од канцеларијата.

Компанијата исто така има сателитски производи кои можат да го прошират безбедносниот чадор на деловните корисници уште повеќе, како што се NordPass и НордЛокер. Ова ги става во едношалтерска командна позиција за многу деловни корисници.

2. VPN за студенти

Препорачана VPN за студенти: NordVPN (15% попуст на студентите)

Сите сме биле таму како студенти; секогаш кратко за готовина и влегување во неволја. Благодарение на експлозијата на дигиталните и социјалните медиуми, безбедноста и приватноста на мрежата станаа поитна потреба за студентите ширум светот.

Иако во повеќето случаи, студентите би се определиле за едноставно најевтина услуга, зошто да се решат за тоа кога за еден долар повеќе би можеле да купат во еден од најдобрите VPN на пазарот. NordVPN убаво се вклопува во оваа категорија и настрана, им нуди на студентите целиот куп дополнителни функции.

Нивните апликации за мобилни телефони и екстензии на прелистувачи, исто така, ги прават идеални за студентите во движење, дозволувајќи им на безбедна работа на нивните лаптопи и паметни телефони каде било на кампусот.

3. Најевтин VPN Сервис

Најевтин VPN: Surfshark

Jда биде јасно, кога зборуваме за „најевтино“, услугата VPN не нуди највисоки цени. Таму се наоѓаат тони евтини VPN кои не можат многу да го направат тоа. Она што го најдовме е оној што нуди одличен биланс на цени наспроти функционалност.

Да бидеме искрени - мрежата на VPN не е евтина за реализација. Потребно е компаниите не само да го воспостават хардверот на глобално ниво, туку и софтверот да помогне при воспоставување на безбедни врски.

За најевтината услуга VPN, провајдерот што го избравме е Surfshark. Во целост искреност, тоа беше тесен предизвик меѓу нив и NordVPN за најевтиниот снабдувач. Двете овие продавачи имаат одлични карактеристики и цените за да одговараат.

Додека некои може да кажат дека има и други опции достапни за цени дури и помалку од еден долар месечно, ние навистина не ги препорачуваме. Запомнете - бизнисите треба да бидат профитабилни и ако провајдерот ви наплаќа кикирики - нема да ви останат многу пари за да инвестирате во развојот на нивниот производ понатаму.

Споредете ги цените на SurfShark со другите VPN

Двогодишниот план на Surfshark, исто така, убаво се пополнува празнина што се чини дека претежно недостасува. Повеќето провајдери на VPN ги охрабруваат корисниците да се регистрираат за три или повеќе години за да добијат оптимални попусти.

Ако размислувате да користите Surfshark на план за плаќање од месец до еден месец, таксите се скоро исти како и секоја друга услуга за VPN на пазарот. Онаму каде што навистина сјае е во нивниот двегодишен план (24 месеци) кој доаѓа со само 1.99 $ месечно (види табела за споредување подолу).

Исто така, проверив со персоналот за поддршка на Surfshark и потврдија дека оваа цена за која се најавувате ќе важи и кога станува збор за обновување. Ова значи дека доколку се најавите за двегодишниот план од 47.70 долари, нема зголемување на цената на обновувањето!

VPN Услуги *1-mo12-mo24-mo
Surfshark$ 11.955.99 $ / месечно1.99 $ / месечно
ExpressVPN$ 12.958.32 $ / месечно8.32 $ / месечно
FastestVPN$ 10.002.49 $ / месечно2.49 $ / месечно
NordVPN$ 11.956.99 $ / месечно4.99 $ / месечно
PureVPN$ 10.955.83 $ / месечно3.33 $ / месечно
TorGuard$ 9.994.99 $ / месечно4.99 $ / месечно
VyprVPN$ 12.953.75 $ / месечно2.50 $ / месечно
IP исчезне$ 5.003.25 $ / месечно3.25 $ / месечно

4. Врвни услуги за VPN за деблокирање на iPlayer од Netflix и BBC

Препорачан VPN за деблокирање: ExpressVPN, NordVPN

Некои услуги за стриминг на медиуми ја ограничуваат содржината заснована на локацијата, како резултат на различни фактори, како што се законите специфични за земјата, законите за цензура или договори за лиценцирање. Ова го вклучува и BBC iPlayer и Netflix. За да се заобиколи ова, услугата VPN помага, но не само VPN.

Некои VPNs се подобри во него од другите, бидејќи мнозинството едноставно се потпира на локации на сервери. Најдоброто активно ќе ги ротира IP-адресите на серверите и ќе ги изведува активностите за белата листа на претходно забранети IP адреси. Всушност, некои VPN знаат дека не можат да го поддржат Netflix и искрено кажуваат дека не можат во своите услови на услуга.

Со своите одлични можности за брзина и многу широкиот опсег на мрежни сервери, ExpressVPN и NordVPN веројатно се двете најдобри во бизнисот за стриминг медиуми од повеќето извори - не само Netflix. Неговата брзина може лесно да се грижи за HD видео, а Netflix е дефинитивно на врвот на списокот „сакате“ на повеќето луѓе.

5. VPN за корисници со Android

Препорачан VPN за уреди со Android: ExpressVPN,

Андроид е еден од најплодните мобилни оперативни системи на пазарот денес и бројот на корисници што се зголемува цело време. Ова е една од причините зошто се поголем број на VPN даватели на услуги кои го поддржуваат овој пазар.

Проблемот е уште поважно кога ќе сфатите дека едноставно поради природата на Андроид - наменета е за мобилни уреди - дека VPN услугата станува уште поголема потреба. Јавниот Wi-Fi е познато опасно да се користи

За Android VPNs, ExpressVPN е одличен избор, бидејќи нејзината посветена апликација има неколку одлични карактеристики. Од луксузен дизајн за зачувување на паметна локација, тој е дизајниран за да го направи животот поедноставен, а сепак сигурен во исто време.

6. VPN за torrenting / P2P

Препорачана VPN за torrenting: ExpressVPN, TorGuard

Некои од вас можеби сте чуле дека VPN го прават споделувањето на датотеки P2P (Torrenting) побрзо, но тоа не е целосно точно. Она што е вистина е дека torrenting во некои земји може да ве натера да ви удрат шлаканици со значителни казни, па дури и во затвор, ако сте фатени како ги толкувате погрешните материјали.

Во многу случаи, исто така има и даватели на услуги на Интернет кои се намурчуваат од torrenting бидејќи тврдат дека споделувачите на датотеки P2P јадат поголемиот дел од достапниот опсег. Ова честопати резултираше во гас, со што се намалува брзината на корисниците на P2P.

Добриот VPN - како што е TorGuard, ќе ви помогне да зафатите огромно огромно количество од овие интернет провајдери. Всушност, кога користите VPN за гаснење, вашиот интернет провајдер нема ни да знае дека торенувате.

7. VPN за дигитална слобода

Препорачана VPN да ја заобиколи цензурата на надлежните органи: Surfshark, NordVPN

Постојат многу држави во овој свет каде што дигиталната слобода не само што е зафатена од владата, туку активно потисната. Еден извонреден пример за ова лежи во Венецуела, земја која има видено цензура да расте, заедно со казните на дигиталната слобода.

Сè повеќе луѓе го бараат најдобриот VPN за Венецуела - шоуто „Тренд на Google“.
Трендот на пребарување за VPN во Венецуела запали во 2019 година.

Земјата рангирана исклучително на ниско ниво во политичките права и граѓанските слободи, што значи дека жителите практично немаат право да се изразат отворено, ниту можат да пристапат до многу дигитални содржини што се објавуваат слободно, дури и вести.

Подложен на економски колапс, раководството на одговорот на Венецуела едноставно беше да се сруши посилно врз нејзиното население. Во овие екстремни ситуации, ВПН може да биде единствениот начин независните репортери да можат да емитуваат какви било вистински вести од земја во суштина под целосен заклучок.

Настрана од вообичаените протоколи на мејнстрим, Surfshark нуди и употреба на Шаунсокови, што помага да се надминат слабостите во блок малку подобро од другите VPN на нашата листа. Ова го прави подобра опција за употреба во високо регулирани средини како што е Венецуела.


Најчесто поставувани прашања за VPN услуги и технологија

Кој е бројот 1 VPN?

Нашите прегледи го најдоа тоа NordVPN е многу веројатно најдобриот избор меѓу ВПН. Им дава на корисниците многу моќна мешавина на карактеристики и разумни цени, плус компанијата постојано ги надградува своите услуги.

Кој бесплатен VPN е најдобар?

Бесплатни VPN не се препорачуваат навистина. Постојат некои одлични платени опции кои наплаќаат многу разумни такси кои се побезбедни од користењето бесплатни услуги што можат да ги продадат вашите приватни податоци.

Дали навистина ми треба VPN?

Со оглед на намалените слободи што многу луѓе ги доживуваат на мрежата заедно со зголемено собирање на податоци, секогаш е препорачливо да се одржува активна VPN врската.

Може ли да плаќам месечно за VPN?

Да, VPN-те имаат месечни планови, но цените на овие цени често се скапи. Повеќето ќе понудат стрмни попусти на плановите со подолг рок, што резултира во нив да бидат многу поприфатливи.

Споредете цени за VPN и други карактеристики во оваа табела.

Кои се неповолностите на VPN?

Бидејќи VPN-уредите се дизајнирани за безбедност и приватност, тие може да влијаат на брзинскиот потенцијал на вашата Интернет врска. Некои други области што може да страдаат вклучуваат латентност и компатибилност на апликација.


Заработи обелоденување

Ние ги користиме affiliate линковите во оваа статија. WHSR добиваат надоместоци за упатување од компаниите споменати во овој член. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински податоци за серверот. 

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.