11 основни алатки и ресурси за блогирање

Напис напишан од: Кевин Мулдон
  • Веб алатки
  • Ажурирано: октомври 26, 2020

Блогирањето е чин на ставање на вашите мисли онлајн за другите да читаат. Овој чин сам по себе не е тежок, но со цел да се блогираме ефикасно, ние се потпираме на многу различни алатки.

Во мојата неодамнешна книга, Крајната листа на ресурси за блогирање, Наведов стотици и стотици различни ресурси за блогерите. Вистината е, јас не користам половина од ресурсите наведени во книгата. Кога станува збор за основни алатки за блогирање кои едноставно не можам да ги користам, има само неколку апликации и услуги што ги користам секој ден.

Денес би сакал да ги споделам со вас алатките за блогирање 10 што не можам без. Овие ресурси не се секогаш најдобри; тие едноставно се навикнати да ги користам за одредени задачи. Затоа, ги наведов алтернативите за секоја услуга, така што ќе имате поголем избор на ресурси за да изберете. Се надевам дека ќе уживате во листата :)

11 мора да има алатки и ресурси за блогирање

1. NetVibes - Бесплатни

URL: https://www.netvibes.com/
Користете: За да бидете во тек со најновите вести и прегледи

Важно е блогерите да останат во тек со најновите вести и настани околу темата за која пишуваат. Социјалните медиумски услуги, како што се Твитер и Фејсбук, го сменија начинот на кој луѓето добиваат информации, сепак, не верувам дека е практичен начин да се информираат додека веднаш известуваат нови статии. Затоа, лесно е за важни вести статии да се изгубат во микс.

NetVibes

Читателите на вести се многу подобар начин да читаат содржини од десетици веб-сајтови. Го користав со години да ги проверувам најновите статии на важни веб-сајтови за кршење вести. Следното затворање на Google Reader во јули 1 2013 забележа дека многу други луѓе се свртени кон NetVibes за да останат во тек со веб-страниците со содржини.

Достоен алтернативи: Feedly, NewsBlur, FeedDemon

2. Google Docs - бесплатно

URL: https://docs.google.com
Употреба: За преземање белешки

Преземањето белешки е суштински дел од блогирањето. Идеите можат да ви дојдат во секое време од денот, што е една од причините зошто јас секогаш носам традиционално бележник и пенкало со мене во секое време. Кога ќе станам онлајн, потоа ги префрлам белешките во Google Docs.

Google Docs

Постојат десетици одлични апликации за земање белешки достапни онлајн. Јас само ја сакам едноставноста на Google Документи; Празна документ е сè што ми треба. Повремено користам табеларни пресметки за следење на ефикасноста на статистика итн.

Од суштинско значење е белешките да се синхронизираат на облакот, како што понекогаш работам на различни компјутери. Документите на Google ми дозволуваат да пристапам до белешки од било кој компјутер или уред и можам да испраќам офлајн датотеки од Word премногу.

Достоен алтернативи: Evernote, Запомни на млекото, Simplenote, Trello

3. FileZilla - Бесплатно

URL: https://filezilla-project.org
Користете: За поставување, бришење и изменување на датотеки со блогови

Јас го користам FileZilla за да ги испраќам сите основни пожари, банери, теми, приклучоци и многу повеќе. Секако, можете да управувате со вашиот блог со користење на менаџер на датотеки, но процесот е бавен и нејасен.

FileZilla

FileZilla е достапна на Mac, Windows и Linux. Неверојатно е лесен за употреба. Имам iMac 27 дома, но имам навика да користам лаптопи со Виндоус на патот. Опциите за извоз и увоз на FileZilla ми олеснуваат да осигурам дека сите профили на мојата веб-страница може да се пренесат на кој било уред што го користам.

Достоен алтернативи: FireFTP, CrossFTP, SmartFTP (Windows)

4. TextPad - Бесплатно

URL: https://www.textpad.com/
Употреба: За модифицирање на датотеки со шаблони

TextPad

Достоен алтернативи: TextWrangler (Мек), Notepad + + (Windows), Кејт (Linux)

5. WordPress - Бесплатно

URL: https://wordpress.org/
Употреба: Мојата платформа за блогирање

Кога првпат почнав да блогирам во 2006, пробав неколку популарни платформи за блогирање. WordPress застана против конкуренцијата поради бројот на теми и приклучоци што им беа достапни. Платформата отиде од сила до сила од тогаш и се разви многу далеку од платформата за блогирање. Всушност, WordPress овластувања 34% од интернет-страниците.

WordPress

Јас го користам WordPress за да ги креирам сите мои веб-страници со содржина. Поради бројот на приклучоци достапни за него, нема ништо што сценариото не може да го направи.

Достоен алтернативи: Wix, Typepad, Друпал, Joomla

6. VaultPress - 39 УСД годишно

URL: https://vaultpress.com/
Употреба: За резервна копија на моите блогови

Важно е врши редовни бекап од вашите блогови. VaultPress го прави овој процес едноставен со поддршка на вашиот блог или веб-сајт секој час. Услугата беше развиена од Automattic, компанија која развива WordPress.

VaultPress

Услугата ви овозможува да ја обновите или преземете резервната копија од минатото. Можете да одберете да преземате теми, приклучоци, базата на податоци или поставувањата од било која точка, откако сте почнале да ја користите услугата. На пример, ако сакам, можам да преземам копија од мојот блог од пред две години и можам да изберам од каква било резерва од тој ден. Има многу добри резервни решенија таму, но за мене, VaultPress е над конкуренцијата поради оваа причина.

Достоен алтернативи: Резервна машина, BlogVault, CodeGuard

7. Google Alerts - Бесплатно

URL: https://www.google.com/alerts
Користете: За да бидете известени за врски до мојот блог

Google Alerts ви овозможува да добивате известувања за ништо. Јас го користам за да добијам известување за сите прегледи на моите книги и какви било врски со мојот блог. Таа, исто така може да се користи за да ве извести за важни случувања во рамките на нишата.

Google сигнали

Сè што треба да направите е да поставите клучниот збор што сакате да го следите и колку често ви требаат ажурирања.

Од сите услуги наведени во овој член, Google Alerts е оној на кој не се потпираат на секој ден.

Тоа е веројатно единствената услуга што технички би можела да ја направам без; сепак, секој пат кога ќе добијам е-мејл ажурирање од Google Alerts, јас сум потсети на тоа колку е корисна услуга.

Достоен алтернативи: Споменување, Социјален пребарувач

8. DropBox - Бесплатно за 2 GB меморија

URL: https://www.dropbox.com/
Употреба: За резервна копија на сите важни датотеки

Јас го користам DropBox за да ги направам резервните копии на сите важни веб-датотеки, вклучително и датотеки, теми, приклучоци, логоа, белешки и друго. Сите мои датотеки автоматски се синхронизираат низ сите мои компјутери и можам да пристапам до важни датотеки од кој било уред.

Dropbox

DropBox нуди 2GB простор за складирање, иако имате можност да заработувате повеќе простор преку референции. Плаќам $ 99 годишно за 100GB за складирање, бидејќи ги зачувувам сите мои фотографии и видеа од патувањето на услугата.

Достоен алтернативи: Google диск, SugarSync, SpiderOak, Возам

9. Greenshot - Бесплатно

URL: https://getgreenshot.org
Употреба: За преземање екрани

Сликите се голем дел од блогирањето. Постовите на блогот без слики изгледаат досадни и поретко се споделуваат на веб-страниците на социјалните медиуми. Затоа, секој ден земам слики од екранот за моите блог-постови.

Greenshot

Greenshot е алатка за снимање на Windows која ми овозможува да сними слика од екранот на мојата цела десктоп или дефинирана област, користејќи кратенки.

Има многу придобивки за користење на Greenshot.

Способноста да се сними екранот од дефинирана област ви заштедува многу време обрежување слики во вашиот уредувач на слики. Можете дури и да ја конфигурирате апликацијата автоматски да ја отворате апликацијата за уредување на слики по преземањето на екранот. Алтернативно, можете да ја зачувате екранот како слика на претходно дефинирана локација.

Достоен алтернативи: Прекрасно екранот, TechSmith Snagit

10. Гимфото - Бесплатно

URL: http://www.gimphoto.com/
Употреба: За модифицирање на Слики за Интернет

Со години користев Фотошоп за уредување на слики, но во текот на последните неколку години, се преселив кон бесплатни решенија за уредување фотографии. GIMP беше очигледен избор, но транзицијата кон Gimphoto беше полесна бидејќи интерфејсот на менито се засноваше на Photoshop.

Gimphoto

Gimpphoto е достапен за Windows и Linux. Исто така постои и пренослива можност за преземање што ви овозможува да ја инсталирате на USB флеш диск. Photoshop е многу скапо сега и тие ги принудуваат сите да плаќаат со месечна претплата. Ако барате добра алтернатива за Photoshop, јас многу препорачувам Gimpphoto. Нема ништо што не може да го стори и работи на многу сличен начин на Фотошоп.

Достоен алтернативи: Наслика (Windows), Pixlr (Врз основа на прелистувачот), Крајбрежје (Mac)

11. Gmail - Бесплатно

URL: https://www.gmail.com
Користете: За е-пошта, вмрежување и повеќе

Gmail е првата апликација што ја отворам во мојот прелистувач секој ден. Тоа е како добивам ажурирања за нови коментари на моите нови блогови и како се поврзувам со луѓе на интернет. Луѓето секогаш зборуваат за тоа како одлично Твитер, Фејсбук и Скопје се за мрежно поврзување. Не ги ценам можностите за вмрежување што ги нудат овие услуги, но верувам дека е-поштата е сеуште најдобриот медиум за деловно работење.

Gmail

Го користев активно Gmail бидејќи бев пред некоја бета сметка пред многу години. Повеќето други услуги за е-пошта сега се совпаѓаат со огромното складирање што го нуди Gmail, меѓутоа Gmail сеуште се истакнува во голем број области. Особено, нејзината интеграција со други услуги. Првиот дел од програмите на Google, како што се Google Чет, Календар, Диск и Hangouts, се интегрирани во начинот на кој работи Gmail. Има огромен број на апликации од трети страни кои добро се интегрираат со неа, како што е услугата за белешка Запомни на млекото.

Достоен алтернативи: Outlook, FastMail, ThunderBird, MailBird

Сега ги знаете ресурсите за кои се потпирам блог успешно секој ден. Сигурен сум дека многу од вас се изненадени дека Твитер или Фејсбук не беа на листата. Јас ги користам овие услуги, но јас не би ги сметал за од суштинско значење за мојата рутинска блогирањето. Ако ништо друго, тие можат да бидат одвраќање за мене завршувајќи ја мојата работа.

Какви алатки за блогирање не можете без? Ве молиме да ги известите во полето за коментари.

Ви благодариме за читање,
Kevin

За Кевин Мулдун

Кевин Мулдун е професионален блогер со љубов кон патувањето. Тој редовно пишува за теми како што се WordPress, блогирање, продуктивност, интернет маркетинг и социјални медиуми на неговиот личен блог. Тој е исто така автор на најпродаваната книга "Уметноста на слободните блогирање".