Каде блогерите ги споделуваат своите блогови? WHSR Веб Хостинг Истражување 2015

Член напишан од:
 • Хостинг водичи
 • Ажурирано: мај 01, 2017

Во јануари 2015, допрев до неколку блогери и направив брз хостинг анкета.

Целта на ова истражување е едноставна, сакам да знам -

 1. Каде се блогерите хостираат нивниот блог,
 2. Дали се задоволни со нивниот сегашен веб-домаќин, и
 3. Дали имаат план да го сменат домаќин во следните 6 месеци или слично.

Не слушајте што велат луѓето, гледајте што прават

Ако во моментов купувате веб-домаќин, тогаш еве еден инсајдерски совет за вас - Најдобар начин да пронајдете добар веб-домаќин е со одјавување каде добрите ги хостираат своите страници (се разбира, ова е точно само ако разберете кои се вашите потреби за хостирање). Како што рече мудрецот - „Не слушајте што велат луѓето, гледајте што прават“.

Во овој пост, јас ќе ви го покажам исходот од оваа анкета и некои брзи статистички податоци во првиот дел; и копаат во детали, како и моите лични забелешки забелешки подоцна.

Кредити - посебна благодарност до:

Но, прво и основно - морам да кажам благодарам на сите блогери кои учествуваа во оваа анкета. Тие дадоа многу корисни совети и повратни информации во ова истражување - сите ве молиме да ги поддржите и да ги посетите нивните блогови.

Брајан Џексон, Devesh Sharma, Енстин Муки, Абрар Мохи Шафи, Адам Конел, Дејвид Рејси, Груб Агарвал, Ешли Фаулкс, KeriLynn Engel, Kulwant Nagi, Тим, Пит, Кевин Muldoon, Gina Badalaty, Рон Села, С. Прадип Кумар, Лори Соорд, Хедер Еш, Сју Ен, Meicel Neugebauer, Едвард Росарио, Хамза Абделхак, Џејсон Чоу, и оние кои сакаа да останат анонимни (знаете кој си, благодарам!).

Позадина

Јас контактирав со блогерите 50 преку е-пошта лично и ја споделував мојата форма за анкета на Google повеќе пати на Твитер и Google+. Се обидов да дознаам повеќе блогери на HARO, но срам е што моето прашање не беше објавено.

Севкупно, ние ги имаме учесниците на 36 во ова истражување - не е голем број, но сепак, има многу преземања што би рекле.

Прашања што ги поставивме:

 • Кој е домаќин на вашиот блог во моментов?
 • Што ви се допаѓа најмногу за вашиот веб-домаќин?
 • Дали планирате да го вклучите веб-домаќин во следните 6 месеци?
 • Дополнителни забелешки и повратни информации.

Статистика и резултати од истражувањето

Каде блогерите ги споделуваат своите блогови?

хостинг анкета табела 1
На брз поглед, тука е местото каде што блогерите што ги интервјуирав ги хостираат своите блогови.

Имаше 43 гласови и имиња на 21 споменати од 36 блогерите што ги интервјуирав. Овие хостинг компании се, по азбучен ред - Мала портокалова, A2 Хостинг, Сите Inkl, BlueHost, Облаци, Сон домаќин, Дебели крава, Оди Тато, Hostgator, Idologic, InMotion хостинг, IX Веб Хостинг, Kinsta, Познат домаќин, Little Oak, Media Temple, Мапа на 5, Siteground, Сообраќајна планета, Weebly, и ВП мотор. Еден блогер ми кажа дека го изнајмува својот сервер директно од центар за податоци - што е доста изненадување за мене.

Белешка: Веб-домаќините со само едно споменување се групирани во „Други“.

Што ви се допаѓа најмногу за вашиот веб-домаќин?

хостинг анкета табела 3

Дали планирате да го префрлите компјутерот во следните месеци на 6?

Накусо, 34 No, 4 Да, и 5 Можеби.
Накусо, 34 No, 4 Да, и 5 Можеби.

Повратни информации за блогерите, моите лични забелешки и повеќе детали

Многу од блогерите што ги интервјуирав даде повеќе детали отколку што прашував - што е толку вид на нив (многу ти благодарам, повторно!). Еве повеќе детали и мои забелешки за резултатите од истражувањето.

Многу блогери се уште се држат до Hostgator

Дадено проблемот со нивниот разговор во живо, Не очекував толку многу блогери сè уште се држат до хостинг Hostgator. Gator се издвојува како „шампион“ во оваа анкета (седум од блогерите на 43 ги водат своите блогови во „Hostgator“) - иако повеќето од нив го забележаа долгото време на чекање во поддршката за разговор во живо од Hostgator (прочитајте ги коментарите подолу).

Енстин Муки, EnstineMuki.com

„Бидете со нив [Hostgator] уште од 2008 и немавте никакви поголеми проблеми. Поддршката во живо стана најлошата работа на Hostgator. Станува сè потешко да се добие помош или преку пошта или во разговор во живо. Изгледа дека е најлошото во индустријата во моментов “.

Абрар Мохи Шафи, блогерска магија

„Луѓето можеби забележале дека HostGator започна многу бавно во поддршката во живо. Претходно, тоа беа 2-3 минути, но сега е потребно 30 минути или подолго. Само за да разјаснам, мислам, ова е последица на трансферот на центарот за податоци бидејќи сопственикот се смени. Иако треба да ве известам, HostGator беше компанијата која обезбеди најбрза поддршка во живо досега. Постојните клиенти размислуваат да се преселат од таму каде што новите клиенти мислат дека ќе бидат заглавени од влегувањето во себе. Но, мислам, треба да им дадеме шанса бидејќи постепено се надминуваат. Компанијата беше скапоцен камен на хостинг во последните неколку години. Мора да има тешка причина за сите овие тешкотии. Но, тоа никогаш не значи дека тие се лош домаќин “.

SiteGround - Нови деца на блок

Вкупно пет блогери ги хостираат своите блогови Siteground.

Хедер Еш, среќа Мамо

"Една од причините што ги избрав [SiteGround] е тоа што тие нудат поддршка за WordPress. Јас исто така добив добар воведен договор од нив. "

Ешли Фаулкс, Луд Леммингс

"Siteground понуди дели хостинг по многу пристапна цена, слично како HostGator на Bluehost. Но, за разлика од овие две, тие исто така нудат голем број локации (САД, Европа или Азија, што значи дека можете да се фокусирате на тоа каде се вашите корисници. Исто така, тие имаат вграден кешинг механизам, кој исто така помага да се вчита вашиот сајт побрзо (често подобар од многу од додатоците на WordPress многу користат). Има и услуга и WordPress знаење исто така неверојатно! "

Дилемата на WP мотор

Ако следете ме на Google+ или да ја прочитам мојата Преглед на WP Engine, ќе знаевте дека развив чувство на омраза на WP Engine. Од една страна, WP Engine нуди зачудувачки брзи сервери и голема сигурност (според четворицата блогери кои ги водат своите блогови на WP Engine); од друга страна, веб-домаќинот се чини крајно прескап (според двајца блогери кои ги измамиле).

Претпоставувам дека WP Engine прави одлично и лошо во исто време (прости ми ја чудната логика).

Еве некои позитивни WP Engine осврти имам -

Девеш Шарма, ВП Кубе

„Ми се допаѓа WP Engine, бидејќи на квалитетна поддршка на клиентите и зголемена брзина на страницата - иако не им дозволува на корисниците да создаваат е-пораки со професионална марка.“

Дејвид Рисли, Блог маркетинг академија

"Значи тоа е главната причина зошто се преселив во WP Engine. Бидејќи е целосно управувана, посветена на WordPress, што е доста она што го користам. И наместо да ангажира некој момче кој е само нивната работа е да го задржи мојот сајт, ако нешто некогаш се пробиени, тоа е нивната работа да го поправам; WP Engine го прави сето тоа. Тоа беше поевтино да се направи на овој начин. "

И критичарите -

Груби Агарвал, ме викаат гласно

„Се префрлив од WPEngine во Облак и не би препорачал WPEngine на некој со голем сообраќај. Нивните обвиненија за претераност се луди и нешто што многу ми наштети минатата година. “

Брајан Џексон, BrianJackson.io

"Јас мигрираа во Kinsta за 3 месеци од WP Engine откако се натрупав со надоместоци за надминување врз основа на бројот на посетители. Kinsta не ви наплаќа врз основа на посетители. Kinsta повторно и повторно ги победи брзините на WP Engine и е поевтино. Тие, исто така, вклучуваат бесплатна CDN локација со 14 со секој план. "

При префрлување на веб-домаќин

Неколку блогери кои ја дадоа својата причина зошто се или не планираат да го сменат домаќин за следните месеци 6. Еве неколку за да се џвакаат -

С.Прадип Кумар, Блогерите на херојот

„Јас сум навистина возбуден за Дигиталниот Океан и од тоа како тие функционираат, така што може да ги испробам моите раце на тоа наскоро и да видам како тие работат на блогови со тешки сообраќај“.

Брајан Џексон, BrianJackson.io

"Не, не ја напуштам Кинста во скоро време. Тие прават некои страшни работи и планирам да бидам со нив долго време ".

Ешли Фаулкс, Луд Леммингс

"Луд Лемингс се приближува да го надмине овој план, а јас сум, исто така, во голема мера фокусиран на корисничкото искуство и брзината на сајтот. Значи, во блиска иднина гледам да се преселам во Cloud или VPS хостинг. "

И еве го коментарот на Кулвант Наги - што мислам дека ни дава вредна лекција во однос на префрлување на веб-домаќин.

Кулвант Наги, Блогирање Кејџ

"Во последните 2 години ги вклучив домаќините 4-5, бидејќи сите создаваа некои проблеми. Го користев HostGator, BlueHost, KnownHost, DigitalOcean и Linode соодветно.

 1. Го оставив HostGator како што беа хостинг порно, казино сајтови на иста IP адреса.
 2. Го оставив BlueHost додека бев премногу престанат.
 3. Го напуштив KnownHost како една од моите веб-страници што беа хостирани на нивниот сервер беше пробиена и одбија да го решат проблемот.
 4. DigitalOcean и Linode се неуспешни сервери, па затоа беше проклето да поминат многу време со нив (јас кажав сè во линкот споменат погоре).

Ако не сум задоволен со сегашниот домаќин, сигурно ќе се префрлам ".

Знам премногу блогери кои се премногу мрзливи или се плашат од промени и често добиваат изговор како овие - "Немам време да го преместам мојот блог на друг домаќин. Што ако менувањето на домаќинот ја загрози мојата рангови за пребарување? Што ако новиот домаќин смрди? Бла бла бла бла ... "Сè што можам да кажам дека овие блогери се затворени. Ако веб-домаќин не ве тера да се префрлите право.

Во случај да ви треба помош, еве чекор-по-чекор упатство за вас.

Други - Познат домаќин, Сите Inkl, и A2 хостинг

Кевин Мулдон, КевинМулдон

"Сум бил со познат домаќин за околу 20 месеци. Тие имаат фантастични цени и никогаш не сум имал проблем со перформансите. Секако, имав некои испади поради DDOS напади. Не бев среќен поради тоа што се случува, иако тоа се случува со секоја хостинг компанија. Далеку нивната најдобра карактеристика е поддршката. Документите за поддршка на 99% се одговараат во под 5 минути. Всушност, имав неколку билети кои имаат одговор со одговор во минута. Нивната поддршка е и 24 часа дневно. Секогаш кога нешто ќе се случи на мојот веб-сајт, било да е скок во процесорот или фишинг напад од спамер, сакам поддршка да се справи брзо, ефикасно и учтиво. И за цело време со компанијата како клиент, тие секогаш имаат. Тоа е причината зошто јас не гледам себеси се движат домаќин во скоро време. "

Meicel Neugebauer, Веб Хостинг Верглих 24

"Се разбира, ниту еден домаќин не е совршен. Значи, решив да изберам all-inkl.com, бидејќи поддршката и перформансите се навистина добри и беа многу важни за мене. Цената е оправдана со околу 8 € (9,27 $) месечно. Некои убави работи, како што е еко-пријателската слика и транспарентноста, ја донесуваат одлуката конечна. Исто така барам човечки мислења за овој веб-домаќин. Постојаните добри критики ми даваа добро чувство за изборот на вистинскиот. "

Лори Соорд, Стаорец на трката

Она што ми се допаѓа најмногу за A2 Хостинг - Техничка поддршка е брзо да се одговори. Ако ги испратам е-маил, тие одговараат за помалку од еден час.

A2 е малку поскапо од мојата последна компанија за хостинг, Downtown Host, но тие имаат решени проблеми за мене за неколку минути и имаат многу дополнителни бакшиш. Благодарение на Џери Ниски за да ми препорача A2 кога се подготвував да ги сменам домаќините. Неговите критики се секогаш место за веб хостинг.

Ти си на ред! Кажете ни каде ќе го хостирате вашиот блог

Па, тоа ќе биде сè што го покривам денес. Сега е на ред да споделите некои информации со нас.

Кој е во моментов хостинг на вашиот блог? Што ви се допаѓа најмногу за вашиот веб-домаќин? Дали планирате да се движите во наредните шест месеци?

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.