Што Википедија не може да ви каже за веб хостинг

Член напишан од:
  • Хостинг водичи
  • Ажурирано: Јуни 30, 2020

Сигурен сум дека вашиот блог е одличен.

Ти правиш се што е во ред: имаш одлични наслови, имаш извонредни визуелни визии, можеш дури и да бидеш активно вклучен во секоја област на креирање содржини, да развиваш свои слики, инфографики и видеа.

Но, постои едно нешто што мнозинството од блогерите превидуваат (барем барем во прв), што потенцијално може да ги задржи дури и најдобрите блогови од секогаш да се појават пред целата своја потенцијална публика.

Дека една работа е добар веб хостинг.

Размислете за тоа на овој начин: Дали некогаш сте кликнале на линк од Фејсбук или на друг сајт и чекавте за она што изгледаше како вечност за местото да се вчита? Ова не е 1997. Денес, веб-страниците се отвораат како да вртете страница во некоја книга - или барем треба. Ако не го сторат тоа, губиш тони од прегледи на страници. Вашите отскокнување стапки се зголемуваат. До сега, најверојатно немаше поим што се случило.

Ви го кажувам - погледнете во вашата компанија за хостинг.

Секако, постојат начини на кои можете да им помогнете на сопствената страница заедно со брзината. Можете да ја намалите мултимедијалната содржина, да го намалите квалитетот и резолуцијата на графика и да скокнете низ сите видови на карики кои се обидуваат да го зголемат вашиот сајт. Всушност, тоа е она што повеќето од големите-кутија хостинг компании ќе ти кажам да се направи. Но, дали е тоа навистина потребно?

Што е Веб хостинг?

Ако сте само на почетокот или некогаш сте се запрашале што се случува зад сцената со вашата веб-страница, Википедија го објаснува концептот на веб-хостинг:

A услуга за веб-хостинг е еден вид услуга за хостирање преку Интернет која им овозможува на поединци и организации направете ја нивната веб-страница достапна преку Светската мрежа. Веб-домаќини се компании кои обезбедуваат простор на сервер кој е во сопственост или изнајмени за корисници од клиенти, како и обезбедување на Интернет конекција, обично во центарот за податоци.

Тоа е многу концизен, основен опис на концептот. Тоа се основните услуги што ги обезбедуваат сите веб хостинг компании. Што поставува еден надвор од друг, иако? Ако сите тие ги обезбедуваат истите услуги, зошто не само да изберете еден и да заборавите за тоа?

Ова се прашања кои Википедија не ги адресира.

Тоа е за што е напишано овој напис.

Што е добар веб домаќин?

Исто како и со било кој друг вид на услуги, постојат добри веб хостинг компании, а некои кои не се толку добри.

Ние дефинираме не толку добри како оние кои обезбедуваат бавен серверски пристап кој го попречува преносот на податоци. Тоа е многу повеќе од вашата содржина што ги забавува работите, но ниедна компанија нема да признае дека нивните сервери се бавни или преоптоварени или дека нивните DNS кеширање се под-par.

на најдобрите веб хостинг компании се оние кои обрнуваат внимание на важни детали и мислиме дека тие се рангираат високо на таа листа:

1. Лесен за употреба кориснички интерфејс (UI)

UI-от и контролниот панел треба да бидат доволно интуитивни за корисникот да може да направи измени и надградби, како и да додаде нови домени, да закаже резервна копија на страниците и да постави апликации како WordPress брзо и лесно.

Пример:

WebHostFace табла - проверете ја употребата на серверот, управувајте со домените и плаќајте сметки на една страница. Повеќе детали: Преглед на WebHostFace.

2. Гарантирано место брзина

Веб-домаќините кои ги ставаат своите писма со писмена гаранција за брзината се далеку поверојатно да ви обезбедат доследно добро искуство на крајниот корисник и многу помалку шанси да ви дадат потекло кога постои мерлив проблем.

Без тоа, биди подготвен за некои многу непријатни разговори за тоа како се мешате на сопствената страница и на обрачот што ќе треба да скокнете за да го поправите.

Пример:

A2Hosting нуди 20x побрзи оптоварувања на страницата во нивниот Турбо план. Повеќе детали: Преглед на A2Хостинг.

3. Доверливост

Ова е во согласност со концептот на конзистентност. Сакате да изберете хостинг компанија која ќе ви гарантира 99.9% серверот на работното време.

Падот на времето за само половина процент (тоа е 0.05%) може да се претвори во две цели денови на прекини годишно.

Колку чини вашиот блог за еден ден? Можете да го удвоите тоа и да го додадете на цената на под-par веб хостинг.

Пример:

Изберете мудро - Користете ги коментарите и повратните информации од корисниците со хостинг податоци за време на употреба. Следниве слики се податоци за време на време на 2013 - 2016 хостинг на InMotion Hosting.

* Кликни за зголемување на сликата.

Јули 2016: 99.95%

време на uptime 072016

Март 2016: 99.99%

inmotion - 201603

Feb 2016: 99.97%

inmotion хостинг feb 2016 uptime

Sep 2015: 99.83%

inmotion sept uptime

Aug 2015: 100%

InMotion Хостинг uptime рекорд за јули / август 2015. Веб-страницата не се појавила за изминатите 934 часови.

Mar 2015: 100%

InMotion Хостинг uptime

Apr 2014: 100%

InMotion Хостинг Uptime рејтинг (минати 30 дена, март-април 2014)

Mar 2014: 99.99%

InMotion Хостинг Uptime рејтинг (минати 30 дена, февруари-март 2014)

Dec 2013: 100%

inmotion vps uptime dec-jan

Најдете повеќе податоци и најнови информации во мојот Преглед на хостинг на InMotion.

4. Опции за цени и плаќања

Постојат многу сајтови таму кои наплаќаат премија за услуги што корисникот најверојатно никогаш нема да ги искористи. Добар хостинг компании лежеше нивната структура на цени и објасни што е тоа што си плаќаат. Тие исто така обезбедуваат нивоа на разумни цени кои ги задоволуваат потребите на Вашата конкретна веб-страница.

5. Услуга по продажбата

Колку е сигурен вашиот сегашен веб-домаќин кога треба да побарате помош? Кои се времето на чекање? Кои часови ги чуваат? Уште повеќе, што ако сакате да бидете во можност да ги истражите проблемите пред да морате да чекате на претставник за чекање? Дали вашата хостинг компанија има сеопфатна база на знаење достапна за сите свои клиенти?

Како за кога ќе треба да се јавите? Дали претставниците се запознати по сите редови, без разлика дали станува збор за продажба, наплата или техничка поддршка? Дали рутински добивате пет различни одговори на истото прашање од пет различни претставници?

Добри веб хостинг компании се доста вработени, достапни на 24 / 7, и имаат функционален, подеднакво обучен тим кој може да се справи со сите видови на проблеми и да обезбеди доследни решенија.

Пример:

Сликата го прикажува системот за разговор во живо на SiteGround. Компанијата има еден од најдобрите системи за разговор во живо според мојата студија 2017 (повеќе информации тука).

Дали цената навистина е важна?

Сите сме слушнале старата поговорка:

Ќе го добиете она што го плаќате

Иако тоа е точно во многу случаи, поскапи хостинг услуги не мора да значи дека е подобро.

Некои хостинг компании се евтини (или бесплатно!), но обезбедуваат многу добри услуги; некои, од друга страна, се воодушевени и презареждаат своите клиенти.

Како што реков претходно, некои од најлошите хостинг компании таму имаат некои од највисоките стапки, бидејќи тие плен на клиенти кои не знаат што им треба. Една мала цена не мора да значи производи со пониски цени или услуги.

Некои буџет хостинг компании ги имаат нивните недостатоци. Тие ги намалуваат трошоците со намалување на часови за поддршка во живо или тие се справуваат строго преку онлајн разговор (за да можат да продолжат со пет разговори одеднаш - понекогаш и повеќе). Тие не ги ажурираат своите сервери во чекор со подобрувања во технологијата. Најдобар начин да се каже дали вашиот договара веб-хостинг провајдер е навистина зделка е да се направи вашата домашна задача и да побарате право прашања.

Дознајте колку е лесно да добиете поддршка. Истражување на најновите веб хостинг технологии и да видиме како секоја компанија сметате цени со неговата способност да остане во чекор.

Црвени знамиња со буџетски хостинг компании

Еве неколку работи што треба да внимавате кога оди на најевтин хостинг. Некои од овие не мора да ги прават лоши избори, но тие можат да влијаат врз перформансите на вашата страница.

Непотребни надградби на софтверот

Буџетските хостинг компании често препорачуваат премиум софтвер од партнерските партнери што веројатно не ви требаат.

Преоптоварени сервери

Ако видите добар број негативни критики, наведувајќи ги претераните прекини, бавните брзини или прекините, тоа е сигурен знак дека компанијата има премногу клиенти на преоптоварена мрежа.

IP адреси во црната листа

Ако компанијата за хостинг работи со многу спамери, вашата веб-страница може да страда од тоа што е во опсег на IP кој е забранет во повеќе области.

Ограничен пристап до MySQL база на податоци

Секој домаќин кој нуди помалку од табелите на 100 ќе предизвика да ја повлечете линијата.

Скриени давачки

Некои хостинг компании нудат длабоки попусти првата година, а потоа ви слем со смешни стапки оди напред. Потоа, ако се обидете да го откажете, тие ќе ви удри со голема такса за откажување. Дали вашата домашна задача и знаете што ќе се плаќаат долгорочно.

"Па, како да го изберам вистинскиот домаќин?"

За нови блогери -

  • Секогаш треба да започнете со прифатлива заедничка хостинг (најдете добри тука).
  • Ако само што почнувате, најважните работи што треба да ги разгледате се генерирање на добра содржина, рекламирање, креирање е-листи и следење на вашите социјални медиумски канали. Овие области се онаму каде што треба да ги потрошите вашите пари.
  • Вашиот веб-хостинг провајдер не треба да биде пред се на вашиот ум или нешто што бара премногу на вашата инвестиција (за сега).

За искусни блогери -

Веднаш штом вашиот блог акумулира доволна количина на трговија (груба проценка - уникатни посети на 1,000 на ден), време е да размислите за надградба на хостинг за подобра безбедност и искуство на корисниците.

Лично не би дозволил употреба на меморија за блогирање врвен 80%. Ако се случи, време е да сметаат дека VPS хостинг за подобрување на перформансите на сајтот. Продолжи со вашиот блог uptime и одговор брзина користење на алатки како Uptime Robot, Bitcatcha, и Pingdom.


Во крајна линија

Правата хостинг компанија е суштински елемент за успехот на вашиот блог. Изберете мудро и направете ја вашата домашна задача.

Не сите веб-домаќини на буџетот обезбедуваат под-услуги, но секогаш треба да проверите каква било услуга темелно пред да извршите.

Една последна белешка: Филтрирање преку негативни критики

Бидејќи споменав осврти, мислев дека би било добра идеја да разјаснам нешто: негативните критики не се секогаш фер застапеност на веб хостинг сервис.

Големи хостинг компании секогаш ќе имаат некои незадоволни клиенти. Како што вели поговорката, "вие не можете да ги задоволите сите". Луѓето имаат тенденција да се газат во компаниите поради мали проблеми или кога имаат неразумни очекувања кои едноставно не можат да се исполнат, па земете негативни критики со сол на сол. Побарајте модели во жалбите. Тоа е најдобриот начин да се открие каде се наоѓаат вистинските проблеми, доколку постојат.

Научи повеќе-

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.