Предупредување: Лош хостинг може да ја загрози безбедноста на вашиот сајт

Член напишан од:
  • Хостинг водичи
  • Ажурирано: февруари 27, 2020

Додека ја градите својата веб-страница, најверојатно се фокусирате на содржината, оптимизација, графика и распоред, рекламирање и маркетинг - сите основни компоненти на добра локација. Сепак, излегува дека серверот што ќе го одберете да го хостирате вашиот веб-сајт е многу важен.

Пред да изберете содржина и дизајн на веб страната, треба да прво изберете сигурен веб-домаќин. По можност оној кој нема да влијае на брзината на вчитување на вашиот сајт и рангирање. Еден од факторите што ги бараат пребарувачите како што се Google кога се индексираат веб-страниците е колку брзо тие се вчитаат.

Додека добар веб-домаќин не мора да значи дека вашиот веб-сајт се наведени на првата страница на Google, лош домаќин може да го уништи вашиот кредит со Google и други големи пребарувачи. Типот на серверот, брзината, локацијата и времето на работа на серверот на веб-хостинг ќе влијае на кредит на вашиот веб-сајт со SE-овите. Не дозволувајте лош домаќин да го уништи рангирањето за пребарување на вашиот веб-сајт.

Статистика и факти

A неодамнешна анкета заклучија дека околу 79% од купувачите се незадоволни од перформансите на веб страната и со помала веројатност да купуваат. Студијата се фокусира на корелацијата помеѓу перформансите на веб-страницата и приходите што ги привлекува доменот.

Просечната стапка на напуштање на количка е 68%, мерена со Baymard Institute. Клиентите додаваат производи во кошничката, но оставаат без да направат купување; ова се нарекува напуштање на количка. Тоа е еден од најзначајните предизвици на индустријата за е-трговија, а главна причина за напуштање количка е бавните веб-сајтови.

Ако сте онлајн списание или не барате интернет-страница за малопродажба за вашиот бизнис, можеби сте се соочиле со слични прашања за напуштање на страница и висока стапка на отскокнување - посетител кој пристигнува на вашата страница и остава без да комуницирате со страната. Шансите се дека ова е поради бавното време на вчитување поради хостот на вашиот сајт.

Лошите хостинг услуги се реални и можат да се надминат само со помош на одличен хостинг сервис.

Филинг на Bluehost

извор

Назад во август, Бели црни Дизајн дискутирани ситуација каде веб-домаќин Bluehost - врз основа на клиентот кој добил фишинг-мејл - се обидел да продаде еден од нивните клиенти $ 1,200 годишно безбедносна услуга SiteLock. Тоа не беше наслика добра слика на Bluehost, и покрај фишинг пораките се малку честа појава.

Сопствениците на домаќинот не ја испитуваа тврдената ситуација пред да се обидат да продадат скапа безбедносна услуга на своите клиенти.

Премостајте ја ситуацијата до денешен ден, и сеуште се случува.

Експертите во White Fir биле контактирани од клиентот за совет откако добиле е-пошта за која сметале дека е од Bluehost. На примачот беше предложено да потроши $ 49 месечно на SiteLock што ќе го поправат проблемот со емаил-измама.

Гледајќи го е-мејл прикажан погоре, можевме да видиме дека е фишинг-пошта како еден од линковите во него беше на веб-страницата:

my.bluehost.com.f33ba15effa5c10e873bf3842afb46a6.co19331.tmweb.ru instead of my.bluehost.com.

Ситуацијата погоре беше уште еден одличен пример за тоа зошто кога некој контактирал со SiteLock за претпоставениот проблем со малициозен софтвер; тие добија второто "експертско мислење" од друга безбедносна компанија. Вториот беше во можност да го идентификува проблемот, зачувувајќи ги ресурсите на погодениот клиент.

Лош веб-домаќин може да ве однесе долу

Како корисник знае дали веб хостинг компанија ги доведува до нив? Постојат неколку особини на домаќинот кои Google ги презира, а тоа ќе ја загрози безбедноста на вашиот сајт. Така, наместо веројатно да се појавува на третата страница, вашиот домен нема да се појави до десеттата страница во резултатите од пребарувањето, поради проблемот со вашиот веб-домаќин. Проверете го вашиот веб-провајдер за било кој од петте аспекти наведени подолу.

1 - веб-страница брзина

Поврзани статистики за брзината на веб-страница

Според студија, околу 50% од посетителите очекуваат веб-страницата да се вчита со 2 секунди или помалку, а околу 40% имаат тенденција да се спасат, ако зафаќаат повеќе од три секунди. За многу веб-страници за е-трговија, потценувањето на влијанието на времето за вчитување може да резултира со многу скапа лекција. Внатрешно истражување на Амазон, пред неколку години, утврди дека само мало зголемување на 100ms во времето на вчитување на страницата директно доведе до намалување на продажбата на 1%.

Освен ако вашиот домаќин не ја напушти топката, времето за вчитување треба да биде неверојатно брзо. Ако работите не се одвиваат како што очекувавте, тоа може да се должи на недостаток на инвестиции во инфраструктурата или на преоптоварување на споделени сервери - што никогаш не треба да биде случај, освен ако вашиот веб-сајт домаќин сериозно ги занемарува нивните одговорности.

Осигурајте се да направите брзо пребарување на интернет за независни критики пред да одберете сервер за домаќинот или да пренесувате домени. Постои заедница на професионалци таму кои одвојуваат време за да ги разгледаат ваквите услуги, и тие обично се прилично темелни. Не мора да биде толку скапо.

На пример, LCN.com нуди опсежни попусти за купување и трансфер на повеќе домени.

2 - Поддршката е важна

Слика ова: седнете на вашата маса со свежа чаша чај, протресувајте ги прстите и пребарувате на задниот дел од својата веб-страница за да ја проверите аналитика и статистика само за да бидете поздравени со грешка како онаа прикажана подолу:

Пред да ги ставите рацете надолу, проверете ги пораките кај Вашиот оператор за закажани прекини. Следниот чекор е да бидете сигурни дека нештата не се збркани на вашиот крај, па пратете е-пошта до бирото за поддршка.

Еден ден или два подоцна, за време на кој сте изгубиле многу потенцијални продажби, конечно добивте одговор, и излегува дека неколку сервери мораа да се рестартираат. Целото прашање можеше лесно да се избегне, ако вашите домен домаќини редовно ја проверуваа нивната кутија за пораки или имаа администратори на повик 24 / 7.

Моралот на приказната е дека секогаш треба да се разгледа угледот на провајдерот кога станува збор за тоа добивање на нивната поддршка за вашиот бизнис. Ако тие се широко познати за slacking, можете да ги вашите проекти на друго место.

3 - Недостаток на свесност

Хостинг сајтови и провајдери не се побожни, и можно е да ги разберат основите на она што влијае на рангирањето на пребарувачот.

Ова значи дека тие би можеле ненамерно да ги прекинат мерките за оптимизација што ги преземате за да го оптимизирате вашиот веб-сајт. Случаите можат да варираат во голема мера, но тоа е едноставно како затворање на веб-страница за добивање на премногу посетители или барање да се отстранат различните приклучоци поради притисокот предизвикан од неефикасна инфраструктура на домаќинот. Доколку хостинг провајдерот не знае што е robots.txt, тие би можеле да го исклучат бот Google од вашиот сајт за премногу често посетување.

Од суштинско значење е да се направи вашата домашна задача на вашиот хостинг провајдер да се осигура дека ниту еден од нивните правила и политики нема да влијае на искуството на клиентот на вашиот веб-сајт. Исто така, треба да се пријавите со други за одреден домаќин ако имаат репутација на користење на нивните клиенти за тактики на штетноста.

4 - време на пензија на домаќинот

Аспект на работното време на домаќинот е нешто што дефинитивно треба да го истражувате; како што наложува својата категорија. Ако вашиот сајт е бавен или намален за време на часовите, како што е доцна во ноќта - што е лошо за целите на оптимизација - тоа значи дека пребарувачите се заклучени од вашата веб-страница.

Не постои друг начин за пребарувачите да индексираат вашиот сајт, кога не можат да индексираат наоколу. Ако пребарувачот не знае дека клучен збор е вклучен или дека сте ја ажурирале содржината на вашиот домен, тој нема да биде правилно индексиран, а како последица ќе страдаат рангирањата за пребарување, како и безбедноста.

За да избегнете да барате повторно да се вратите во резултатите од пребарувањето, користете услуга за следење на вашата веб-страница за да ве извести ако се урна, обезбедување на информации кои може да ви бидат тешко да ги утврдите сами.

5-приспособливост

Кога водите блог или онлајн продавница, растот на местото и безбедноста треба да бидат главна цел. Во случај да почнувате со најниско ниво, немате потребните ресурси може да го попречуваат лесното темпо за вашите деловни проекти.

Еден добар домаќин ви дава широк спектар на шематски планови кои ќе ве известат кога е време да се надградите на повисоко, побезбедно ниво, нудејќи му на вашиот сајт најдобри аспекти за задоволување на вашите специфични потреби.

Накусо

Додека градење на веб-страница е од суштинско значење, вашиот веб-домаќин провајдер претставува основа. Еден добар домаќин може да ви овозможи на вашиот сајт да го достигне својот потенцијал во помалку време, преку обезбедување на стабилност и рака на рака, секогаш кога ви треба.

Кога барате нов домаќин за следниот проект, внимавајте на минималните критериуми што ги споменавме претходно, како одлична служба за поддршка, цврсти безбедносни практики и доволно простор за вашата работа да се развива!

За Одри Трон

Одри Трон е мајка на 2-годишен и професионален блогер по избор. Престолот е страстен за здравјето, технологијата и менаџментот и блоговите често на овие теми.

Поврзете се: