Како да се движите вашиот веб-сајт на друг веб-домаќин (и знаејќи кога да се префрлиш)

Член напишан од:
 • Хостинг водичи
 • Ажурирано: април 07, 2020

Во идеален свет, ние никогаш нема да мора да се грижиме за префрлање на веб-домаќини - нашиот сајт ќе остане среќно сместен во објектот на тековниот хостинг провајдер со големи времиња на вчитување, прифатливи трошоци и 100% uptime.

За жал, светот не е идеален и ова совршено сценарио ретко, ако некогаш, постои. Ако вашиот тековен веб-домаќин не го дава она што ви треба, можеби е време да се префрлите на подобар (ние ќе разговараме да знаеме кога е време да се смениме во подоцна дел од овој напис) Пренесувањето на вашата веб-страница на нов веб-домаќин не мора да биде исто толку заморно како и преселувањето во нова куќа. Тоа всушност може да биде прилично лесно ако преземете вистински чекори.

Како да ја пренесете вашата веб-страница

Кога префрлувате веб-страница на различен веб-домаќин, треба да:

 1. Набавете и активирајте нова сметка за хостинг,
 2. Преместете ги сите датотеки на веб-страницата - вклучувајќи бази на податоци и сметки за е-пошта,
 3. Инсталирајте и конфигурирајте ја вашата апликација (PHP верзија, WordPress, итн.) Кај новиот домаќин,
 4. Проверете ја новата страница на поставување / привремена URL адреса,
 5. Решавање на проблеми ако има грешки,
 6. Поставете ги вашите записи на DNS домен до новиот веб-домаќин

Можете или ги снабдуваме овие задачи за новата компанија за хостирање (многу ќе го сторат тоа бесплатно) или можете пренесете ги вашите страници рачно или со помош на додаток.

Dе се нурнеме во обете опции во овој напис.


Опција #1: Изнесете ја вашата веб-страница потег (бесплатно)

Дијаграм за графикони - Миграција на страници со користење на опцијата #1 - Чекор 1 - Пријавување
Чекор 1- Пријавување

Дијаграм за графикони - Миграција на страницата со користење на опцијата #2 - Барање за датотека
Чекор 2 - Барање за миграција

Дијаграм за графикони - Миграција на страницата со користење на опцијата #1 - Чекор 3 - Чекај
Чекор 3 - Чекај

Избирање веб-домаќин кој нуди бесплатна услуга за миграција е најдобра опција за почетници и зафатени сопственици на бизнис.

Веб хостинг е конкурентна индустрија - компаниите за хостинг прават сé што можат за да добијат нови клиенти. Многу хостинг компании, вклучително и некои одлични што ги препорачувам, обезбедуваат бесплатна услуга за миграција на веб-страници на нови клиенти. Сè што треба да направите е да побарате миграција откако ќе се пријавите со новиот провајдер и нивниот тим за поддршка ќе се грижи за кревање тешки товари.

Во повеќето случаи, ова е најпосакуваниот начин за да можете да заштедите време и да се фокусирате на други клучни работи со вашата веб-страница.

Еве што треба да направите ако одите со оваа опција:

1- Регистрирај се со веб-домаќин кој нуди бесплатна миграција на веб-страница

Добри хостинг компании со бесплатна миграција на страници:

 • A2 Хостинг - Добро познат по својата брзина и сигурност, споделениот хостинг започнува со $ 3.92 / месечно.
 • GreenGeeks - Еколошки веб-домаќин, огромно подобрување во неодамнешните перформанси на хостинг.
 • InterServer - Сигурен веб-домаќин со седиште во Newу Jerseyерси, не ги зголемува цените (5 американски долари / месечно) за време на обновувањето.
 • InMotion хостинг - Одличен веб-домаќин со запис од над 15 години.
 • TMD Хостинг - Одлични перформанси и одлична цена - споделениот хостинг започнува со 2.95 $ / месечно.

* Обелоденување: Ако порачате преку овие врски, ќе заработам провизија без дополнителни трошоци за вас.

2 - побарајте миграција на веб-страница и дадете детали за веб-страницата

Поднесете барање за миграција со новиот веб-домаќин. Обично се што треба да направите е да обезбедите податоци за најава на вашиот стар домаќин - име на домаќинот, најава на контролен панел и најавување на FTP, итн. а вашиот нов веб-домаќин ќе се грижи за остатокот.

Пример: Хостинг на InMotion

InMotion Хостинг на вебсајт префрлување
За да започнете трансфер на страницата во InMotion Хостинг, најавете се на контролната табла на AMP> Операции со сметки> Барање за трансфер на веб-страници. Кликни тука за да ја започнете миграцијата на InMotion бесплатно.

Пример: GreenGeeks

Може да побарате услуга за миграција на страници GreenGeeks по купувањето. За иницирање на миграцијата, најавете се на вашиот менаџер на сметки од GreenGeeks> Поддршка> Барање за миграција на страници> Изберете услуга> Обезбедете основни информации за сметката (кај вашиот стар домаќин), како што се URL на контролен панел, акредитив за сметка. Забелешка - услугата за миграција на страници GreenGeeks вклучува не само трансфер на cPanel, туку и миграција од платформата Plesk.

3- Мапа назад и да се релаксира

Да, тоа е сè што треба да направите.

Нема грешки во базата на податоци за грешки. Нема миграција на е-сметки. Лесно како пита.


Опција #2: Пренесете ја својата веб-страница рачно

1 - Набавка на нов веб-домаќин

Потребно е да имате нов веб-домаќин пред да започнете миграција на домаќинот.

Постојат различни решенија за хостирање таму, секој со своја конфигурација и понуда. Willе треба да процените и да споредувате што е соодветно за вас, врз основа на голем број фактори, како што се трошоците, потребниот простор и конфигурацијата на серверот, за да наведете неколку.

Исто така идеално, треба да ги известите посетителите и / или клиентите дека се префрлате на нов веб-домаќин, заедно со информации за часовите што ги правите прекинувачот. Добра практика е ПР да се прават периодично ажурирања на статусот на мрежите за социјални медиуми за да се информираат вашите клиенти. Плус, размислете да ги замолите вашите корисници да не ја посетуваат вашата веб-страница за време на миграцијата за да го минимизираат оптоварувањето на системот и да спречите дополнителни главоболки за услуги на клиентите.

совети:

2- Преместете ги датотеките на веб-страницата и сметките за е-пошта

За оние кои водат статички веб-сајт (страница без база на податоци), сè што треба да сторите е да преземете сè (.html, .jpg, .Мови датотеки) од постојниот сервер за хостирање и да ги поставите на вашиот нов домаќин според стариот структура на папката. Овој потег може да се изврши брзо со употреба на агент FTP / sFTP. Препорачувам да користите FileZilla ако барате еден.

Поместување на динамична страница (со база на податоци) бара малку дополнителна работа.

Движечка база на податоци

За динамична страница што работи на база на податоци (т.е. MySQL), ќе треба да ја извезувате вашата база на податоци од вашиот стар веб-домаќин и да ја увезете во вашиот нов веб-домаќин. Ако сте на cPanel, овој чекор може да се направи лесно со помош на phpMyAdmin.

Извоз и пренос на бази на податоци со помош на phpMyAdmin
Влези во cPanel> Бази на податоци> phpMyAdmin> Извоз.

Во случај да користите систем за управување со содржини (т.е. WordPress, Joomla), ќе треба да ги инсталирате апликациите нов веб-домаќин пред да ја внесете базата на податоци. Некои CMS обезбедуваат лесна функционалност на трансферот (т.е. функции за увоз / извоз на WordPress) - можете да ја користите таа функција за да ги пренесете вашите датотеки со податоци директно користејќи ја платформата CMS.

Преместување на веб-страница на WordPress

Пренесување на WordPress од cPanel во cPanel

За веб-страниците на WordPress на хостингот cPanel (најчестата поставка), најбрзиот начин да ја преместите вашата страница е да поштедите сè во вашата папка „public_html“ или „www“, да ја поставите папката на вашиот нов веб-домаќин и да ги додадете следниве две реда во вашата WP-конфигурација:

дефинирај ('WP_SITEURL', 'http: //'. $ _SERVER ['HTTP_HOST']); дефинирај ('WP_HOME', WP_SITEURL);

Преместување на WordPress користејќи вообичаени додатоци

додаток за мигратор на WordPress
Сè-во-едно WP миграција помага при извоз на вашата веб-страница на WordPress, вклучувајќи база на податоци, медиа датотеки, додатоци и теми без техничко знаење што се бара

Алтернативно, има многу добри додатоци за мигрирање за оние кои ја преместуваат страницата WordPress кон нов веб-домаќин. јас сакам Двојник - приклучок за миграција со WordPress и Сè-во-едно миграција на ВП за нивната едноставност. Овие додатоци ќе ви помогнат да преместите, да мигрирате, па дури и да клонирате веб-страница на WordPress на нов веб-домаќин без техничко знаење што е потребно.

Пренесување на WordPress со помош на специјално вградени додатоци

мигратор за мијалник
SiteGround Migrator го автоматизира преносот на веб-страницата на WordPress на сметката за хостирање на SiteGround.
wpengine додаток за миграција
ВП мотор не обезбедува бесплатни услуги за трансфер на страници, но тие имаат специјално вграден додаток за миграција на WordPress за корисниците што се вклучуваат.

Некои компании за веб хостинг обезбедуваат свој додаток за миграција со WordPress. На пример Автоматска миграција со ВП мотор и SiteGround мигратор - ова се специјален додаток развиен за пренесување на веб-страниците на WordPress на одреден веб-домаќин. Треба да ги искористите додатоците во куќата кога се префрлате во тие конкретни компании.

Преместување сметки за е-пошта

Можеби еден од најтешките делови за префрлување на вашиот веб-домаќин е пренесување на вашата е-пошта. Во суштина ќе се судрите во едно од овие три сценарија:

Сценарио #1: Во моментов е-пошта е домаќин на регистратор на домен (како што се GoDaddy)

Ова подесување на е-пошта е најлесно да се преместите. Пријавете се на вашиот регистратор на домен (каде што е домаќин на вашата е-пошта), сменете го вашиот е-мејл хостирање А (или @) на новата IP адреса на новиот веб-домаќин.

Сценарио #2: Е-мејл сметки се хостирани со трето лице (како што се Microsoft 365)

Осигурајте се дека вашата MX евиденција, заедно со која било друга евиденција на која е потребен Вашиот сервис за е-пошта, се ажурираат во вашиот DNS.

Сценарио #3: Е-мејл сметки се хостирани со стариот веб-домаќин

Ако пренесувате целосна сметка од cPanel во cPanel, не треба рачно да ги пренесувате вашите сметки за е-пошта. Алтернативно, можете да ги преземете сите сметки за е-пошта (и сите датотеки во рамките) од cPanel File Manager и да ги поставите на вашиот нов веб-домаќин. Процесот е едноставен - еве го чекор-по-чекор упатство во случај да ви треба помош).

Во најлош случај, (пренесување од контролен панел за хостинг помалку пријателски за корисниците), ќе треба рачно да ги креирате сите постојни сметки за е-пошта во вашиот нов веб-домаќин. Процесот може да биде малку досаден - особено ако работите на многу адреси на е-пошта.

Додавање сметка за е-пошта со употреба на cPanel (Слика од екранот: InMotion хостинг).

3- Конечна проверка и снимање проблеми

Откако ќе ги вчитате вашите датотеки кон новата конфигурација на хостинг, двојно проверете дали сè работи правилно на вашата веб-страница

Некои хостинг компании обезбеди развој стоп платформа (т.е. Siteground), така што можете лесно и течно да го прегледате вашиот сајт пред да го превземете во живо во новата средина, овозможувајќи ви да ги отстраните сите проблеми зад сцената.

Поправка на грешки во навигацијата на страницата и недостасувајќи врски

Како што пренесувате средствата на вашиот сајт од претходната хостинг средина, можно е средствата, како што се графика да бидат неоправдани или да се остават зад некои датотеки. Ако ова се случи, вашите посетители најверојатно ќе доживеат грешки во 404. Внимавајте на дневникот на 404 за време и по прекинувачот - овој дневник ќе ве извести за сите неработени врски или средства што треба да ги отстраните за да го обновите вашиот сајт да биде целосно функционален.

Во повеќето случаи, можете да користите .htaccess пренасочување на играта и пренасочување за да ги означите старите локации на датотеки на нови. Следниве се неколку кодови со примерок што можете да ги користите.

Дефинирајте ја вашата страница на 404

Да се ​​минимизираат штетите предизвикани од скршени врски - каде е преместено.html е страницата што сакате да им ја покажете на посетителите кога има грешка 404.

ErrorDocument 404 /moved.html

Пренесување на страница на нова локација

Пренасочи го 301 /previous-page.html http://www.example.com/new-page.html

Пренесување на целиот директориум на нова локација

redirectMatch 301 ^ / category /? $ http://www.example.net/new-category/

Пренасочување на динамички страници на нова локација

И, само во случај да ја промените структурата на вашиот сајт во новиот домаќин -

RewriteEngine на RewriteCond% {QUERY_STRING} ^ id = 13 $ RewriteRule ^ / страница.php $ http://www.mywebsite.com/newname.htm? [L, R = 301]

Отстранување грешки при базата на податоци

Постои ризик кога вашата база на податоци може да биде оштетена за време на прекинувачот. Јас ќе ја користам WordPress како пример затоа што тоа е она со што сум запознаен.

Доколку сеуште можете да пристапите до контролната табла на WP, пробајте прво да ги исклучите сите приклучоци и да видите дали базата на податоци се повлекува правилно. Потоа, повторно да ги овозможите еден по еден, проверка на почетната страница секој пат за да бидете сигурни дека таа се покажува правилно.

Работите ќе станат малку сложени ако не можете да пристапите до вашата табла. Обидете се со овие различни едноставни чекори за да видите дали некој работи:

 • Повторно префрлете ја вашата база на податоци, пишувајќи ја новата база на податоци.
 • Проверете каде доаѓа грешката за корупција и обидете се повторно да ја смените таа датотека од старата страница до новата.
 • Отворете ја датотеката и проверете дали се покажува кон вашиот нов сервер.

Решение #1: WordPress автоматска база на податоци поправка

Ако тие чекори не функционираат, можеби ќе треба да направите малку кодирање, но јас ќе ви зборувам преку тоа.

Прво, отворете го новиот сајт во FTP и одете во вашата wp-config.php датотека. Датотеката треба да биде во главната папка каде што престојувате. Резервирајте ја оваа датотека пред да направите какви било промени.

Погледни го овој текст:

/ ** Апсолутна патека до директориумот WordPress. * /

Само над таа линија, додадете го ова:

дефинирај ('WP_ALLOW_REPAIR', точно);

Зачувајте ги вашите промени и оставете ја вашата FTP програма отворена за сега. Отворете го омилениот веб прелистувач. Одете на следната адреса за претставник

http://yourwebsitename.com/wp-admin/maint/repair.php
поправка екран
Или копчето ќе работи за да ја поправи вашата база на податоци, но само изберете "Repair and Optimize".
поправена база на податоци
Кога процесот е завршен, ќе видите екран кој изгледа подолу. Дури ќе ве потсетам да ја отстраните линијата за поправка од вашата конфигурациска датотека.

Решение #2: phpMyAdmin

Ако горенаведените методи не функционираат, следниот ваш чекор е да се упати кон вашата база на податоци.

Ова може да биде застрашувачки ако не сте сигурни точно како функционираат базите на податоци, но чекорите се прилично едноставни. Дури и ако целосно ја уништите базата на податоци, треба да бидете во можност повторно да ја преземете од стариот сервер и повторно да испратите. Навистина нема потреба да се плашите се додека имате резервна копија од вашата база на податоци.

Пристапете до phpMyAdmin од вашиот нов веб-домаќин. Изберете ја вашата база на податоци на WordPress. Ова обично е насловено како yoursite_wrdp1.

Сепак, ова може да варира. Веројатно ќе видите "WP" некаде во насловот, иако (види слика подолу). Можете исто така да го најдете името на вашата база на податоци наведена во таа wp-config.php датотека која сте ја отвориле во горниот чекор. Кликнете на името на базата на податоци во phpMyAdmin за да го отворите.

изберете база на податоци
cPanel> Пристап до phpMyAdmin> Кликнете на името на базата на податоци и отвори го.
проверете ги сите
Откако ќе се вчита базата на податоци, проверете го копчето што вели "Провери ги сите / проверете ги табелите со надземни".
поправка маса
Изберете "Repair Table" во опаѓачкото мени десно од каде што само ја проверивте кутијата.
успешна поправка
Beе добиете статус за тоа дали табелите се поправени и на горниот дел од вашиот екран треба да се каже „вашето SQL побарување е извршено успешно“.

4- Покажувајќи домен DNS на вашиот нов веб-домаќин

годишен ДНС рекорд

Следно, треба да го префрлите DNS-записот на вашата веб-страница (A, AAAA, CNAME, MX) на серверите на новиот веб-домаќин на вашиот регистратор.

Вашиот DNS запис е листа на "инструкции" што одредува каде да го испратите корисникот; преместувањето на вашиот DNS-запис на новите сервери гарантира дека посетителите ќе го најдат вашиот сајт како што е наменето, наместо да добиваат грешка или неправилно упатување. Ова е критичен чекор - бидете сигурни дека ќе го добиете вистинскиот DNS информации од вашиот нов веб-домаќин.

Еве чекор-по-чекор инструкции за менување на вашиот DNS веб-сајт во Godaddy, Име Евтин, и Domain.com.

Совет

Ако вашиот домен е моментално регистриран кај вашиот стар веб-домаќин, размислете за пренесување на доменот на трето лице, така што во случај да имате потреба повторно да префрлувате домаќини, вашиот домен може да дојде со вас полесно и без потенцијални компликации.

5- Потврдете го размножувањето на DNS

Откако ќе побарате да го преместите вашиот DNS-запис, прекинувачот може да потрае од неколку часа до цел ден за да се земе во живо.

Откако прекинувачот ќе живее во живо, алармирајте ја вашата поранешна компанија за хостирање за откажување. Внимателно следете ја вашата веб-страница најмалку една недела или така да се обезбеди сè што е на новиот веб-домаќин работи правилно.

Совет: Користете Што е мојот DNS за да извршите пребарување на DNS за да ги проверите тековните IP адреси и информациите за DNS-записи од повеќе имиња на сервери во локациите на 18. Ова ви овозможува да ја проверите најновата состојба на пропагирање на DNS.
DNS мапа е уште една бесплатна алатка за пребарување на DNS за да се провери статусот на ширење на DNS од повеќе локации на 20.

Знаејќи кога е време да го смените вашиот веб-домаќин

Да се ​​префрлите на нов веб-домаќин може да биде стресно време - затоа многу сопственици на страници претпочитаат да не префрлуваат веб-домаќин, освен ако тоа не е потребно. На крајот на краиштата - зошто да губите време и енергија кога сè работи добро?

Па, кога е вистинското време да започнеме да бараме нов домаќин? Како знаете дека вашиот веб-домаќин е основната причина за проблемот со вашата веб-страница? Еве неколку навестувања:

 1. Вашата веб-локација постојано се намалува
 2. Вашето место е премногу бавно
 3. Сервисот за корисници не е од корист
 4. Вие имате повеќе простор, функционалност или други ресурси
 5. Плаќаш премногу
 6. Вие сте пробиени, повеќе од еднаш
 7. Сте слушнале за одлична услуга на друго место

Добар веб-домаќин = подобро спиење ноќе

Кога се префрлив на InMotion хостинг пред неколку години - технолошката поддршка беше толку корисна и ми ја смени мојата страница безбедно и цврсто додека спиев. Јас се разбудив до веб-сајт кој функционираше брзо и сигурно, без еден проблем во служба.

Ако не го чувствувате тоа ниво на удобност, или се грижите за негативните извештаи што сте ги виделе на вашиот веб-домаќин, може да биде време за промена.


Чести поставувани прашања кога се префрлате на нов веб-домаќин

Што е миграција на веб-страница?

Терминот миграција на веб-страница се однесува на две сценарија: 1, процес на миграција на веб-страница од еден домен на друг, обично менување на локациите на страниците, платформата за хостирање и дизајн; и 2, Процесот на миграција на веб-страница од една веб-домаќин на друг веб-домаќин.

Ние го користиме терминот лабаво во овој напис и го упатуваме на второто сценарио.

Колку чини да се пренесе веб-страница на нов веб-домаќин?

Бесплатно до околу 100 американски долари врз основа на сложеноста на вашата веб-страница. Многу веб-домаќини, како што е споменато во овој напис, им даваат бесплатни услуги за миграција на страници на своите нови клиенти.

Може ли да ја преместам мојата веб-страница од GoDaddy во друг домаќин?

Да. Пренесување на веб-страница од еден домаќин до друг може да биде тешко, иако, ако порано не сте го сториле тоа. Ако е можно, прашајте го вашиот нов веб-домаќин дали би биле подготвени да помогнат при бесплатната миграција на веб-страница - тоа ќе го направи за вас без стрес.

Хостинг компании како што се A2 Хостинг, GreenGeeks и InMotion хостинг обезбедување бесплатни услуги за миграција на страници на нови клиенти.

Можете ли да пренесете име на домен на друга веб-страница за хостирање?

Имињата на домените не мора да бидат регистрирани кај давателот на хостинг. Всушност, можете да го водите вашиот домен со еден давател на услуги и да го поврзете со хостинг обезбеден од друг.

Дали менувањето на веб-домаќинот влијае на оптимизација?

Општо, не-менувањето на веб-домаќини нема да влијае на вашата веб-страница оптимизација, под претпоставка дека ја одржувате структурата и содржината на вашата веб-страница исти. Како и да е, квалитетот на вашиот хостинг (ажурирање, брзина и слично) влијае на вашата ранг листа за пребарување на долг рок - затоа препорачувам да одберете го најдобриот веб-домаќин од нашата листа.

Можеме ли да бидеме веб-страница бесплатно?

Да, сосема е можно да се биде домаќин на веб-страница со нула цена. Сепак, овие страници честопати се ограничени на какви било начини, како што се многу малку ресурси и присилно брендирање на домаќинот. Исто така, најверојатно, ќе бидете принудени да користите поддомен на слободниот домаќин на кој сте, бидејќи вистинските имиња на домени ќе чинат пари.

Како да ја префрлам мојата веб-страница на друг сопственик?

Технички, ова може да се направи со трансфер на средства, како што се веб-хостинг, име на домен, плус пристап до приклучоци и апликации од трети лица. Меѓутоа, ако размислувате да го направите ова, најдобро е да се осигурате дека сите вклучени финансии се чуваат во зачувана ваша заштита.


Исто така прочитајте -

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.