Нема веб прелистувач за препродавање: какви се вашите опции

Член напишан од:
  • Хостинг водичи
  • Ажурирано: Jul 07, 2020
Неограничен хостинг против сите-ти-може-да јаде вклучена

Веб хостинг е извор на енергија на веб-страниците што ги водиме. Влијае на толку многу работи, од видовите карактеристики што имаме намера да ги користиме до тоа колку добро ги извршуваат нашите страници. Сепак, толку многу пати се најавувавме на планови само за да откриеме дека работите не се секогаш како што изгледаат.

Ова е особено за плановите за заеднички хостинг. Меѓу сите расположиви опции, корисниците на плановите за заедничка хостинг се најранливи. Причината за ова е едноставно недостаток на транспарентност во тоа колку ресурси можат да пристапат до секоја сметка.

Во сценариото на споделен сервер, провајдери за хостирање се одговорни за продажба, алоцирање и управување со под-поделени простори на сервери. Ова значи дека сите ресурси на секој сервер се поделени - не секогаш подеднакво.

Една клучна причина за ова е преголемата продажба

Overselling е концепт кој етички е малку надвор, но за жал се случува премногу често во хостинг светот.

Кога купувате услуги за хостирање на заедничка конфигурација на сервери, ви се доделува одредена количина простор на дискот, RAM меморија, ширина на опсег и други ресурси. За жал, заради околината, ова не е секогаш фер дистрибуција.

Причината зошто е тоа што повеќето ако не сите споделени даватели на услуги за хостинг работат во просек. Тие знаат дека не сите сметки ќе ги користат сите распоредени ресурси, Поради ова, постои генерална тенденција да се „пренатрупаат“ сервери.

Ова значи дека со работење на просечни сценарија за употреба на ресурси, давателите на услуги можат да ги спарат споделените сметки во сервери како сардини. На крајот на краиштата, некои од нив ќе бидат заспани или ќе користат само дел од тоа што им беше доделено.

Користејќи го овој метод, тие се во можност да ја амортизираат заработката и да добијат што е можно повеќе за нивната инвестиција во сервери и технологија. Домаќините за „пренасочување“ се оние што продаваат повеќе „ресурси“ отколку што серверот обично е опремен за ракување.

За оние кои бараат имиња - еве неколку огромни домаќини што ги разгледував во минатото - iPage, BlueHost, Hostgator, Hostinger, Siteground, и TMD Хостинг.

Исто така прочитајте - Најдобар хостинг за мали бизниси

Преголемата продажба може да се смета за неопходна зла

Да, звучи малку погрешно и може да доведе до многумина прашања што се поставуваат на моменти.

Меѓутоа, од гледна точка на деловно работење и комунални услуги, има одредена смисла. Лично, јас не би ја нарекол overselling во веб-хостинг чисто зло. Во некои случаи, навистина нема смисла да се имаат ресурси на серверот без работа.

Да го земеме за пример случајот со HostGator. Кога за прв пат започнаа да нудат неограничено хостинг, ова е она што Брент (поранешен извршен директор, HostGator) рече:

Сакав неодамна да ги наречам плановите неограничено. Сепак, поради ограничувањата во бројот на вработени, не би можеле да продолжиме со очекуваниот раст. Една година подоцна, конечно сме НАДВОРЕШНИ и подготвени сме да го смениме планот. До сега, ја намалував продажбата намерно, со цел да ја поддржуваме нашата поддршка. Ако историјата се повтори, преименувањето на планот од суштина неограничено до всушност "неограничено" ќе ја зголеми продажбата за најмалку 30%.

Во минатата година потрошивме повеќе пари за регрутирање вработени отколку што имаме за рекламирање! Ни требаа години на ангажирање и обука да нè одведат до таму каде што сме сега. Отидовме да ги молиме вработените да работат прекувремено, да прашаме кој сака да си оди дома. HostGator секогаш ќе има повремени јаз во распоредот, но засега, испраќаме над десетина вработени дома на ден.

- Брент Оксли, Сите можете да јадете хостинг

И, за волја на вистината, практиката не носи корист само од провајдерот на веб-домаќини - исто така им носи корист на клиентите на пообилен начин. Реалноста е оваа - колку повеќе домаќин може да заштеди, толку повеќе ќе треба да инвестираат во критични ажурирања и други придобивки за нивните корисници.

Настрана од тоа, пониските оперативни трошоци, исто така, можат да се пренесат директно на корисниците на начин на намалена планска цена. Тоа е симбиотска врска. Ова секако претпоставува дека домаќините што го прават ова се опремени да се справат со работите ако нешто тргне наопаку.

Ако не, работите може да испаднат како катастрофа…

Зборував со Никола за AltusHost (безличен домаќин) кога го подготвував овој пост:

Во тие денови, пазарот на веб хостинг беше навистина преоптоварен со разни видови понуди.

Нудењето неограничено веб-хостинг или извршувањето на вашите ресурси беше очајнички потег со цел да се зголеми продажбата и да се добие подобра рентабилност. Но, тоа е сечило со две страни и компаниите кои го базираат својот деловен модел врз ова треба да бидат многу внимателни.

Зошто?

Давателите на заедничка хостинг нудат „Неограничен“ пакет за веб хостинг со цел да привлечат купувачи. За малите сопственици на веб-страници, чувството за (да се биде на неограничен план) е одлично.

Меѓутоа, ако тие имаат некои поголеми веб-страници, тие наскоро ќе сфатат дека „неограниченото“ хостирање е всушност многу ограничено со многу параметри. Ова доведува до зголемен ризик од многу лути клиенти. Затоа што на почетокот им ветивте „неограничено“ и сега се обидувате да наметнете ограничувања од малото печатење во Условите за услуги што не се мачеа да ги прочитаат :) “

Никола, AltusHost

Поголемиот дел од времето, overselling не предизвикува никакви проблеми - всушност, поголемиот дел од времето, никогаш не сте било помудар.

Понекогаш иако - само понекогаш - постојат исклучоци. Ова обично се појавува кога компаниите за веб хостинг стануваат премногу алчни и превозници. Тие би можеле да преовладуваат во крајности, што резултира во чести прекинувања на серверот, мртви времиња на бавно оптоварување - на сè, целосен кошмар за сите вклучени.

Замислете си, ако одеше на забава на вашиот пријател и во куќата имаше една 50 бања. Како може таа бања да се справи со таков вид оптоварување (да речеме) пет часа тешко јадење и пиење?

Што ако има две или повеќе луѓе што треба да пијат во исто време? Колку повеќе луѓе ќе се снаоѓате во таа забава со едно тоалети, толку е поголема можноста да се случи нешто несреќно.

Не домаќин на Overselling - Вашите опции

Како што споменавме, преголемата продажба не е „ѓавол“ во никој случај - дури има и свои искуства - сепак, ако сте мртви да работите само со провајдери на веб хостинг кои не ја спроведуваат оваа практика, ние имаме опции за вас.

Постојат бројни, квалитетни веб-домаќини кои обезбедуваат најразлични опции за хостирање на споделени сервери за цени за буџет. Подолу, пронајдете список на такви даватели на услуги кои им нудат на своите услуги гаранција за непотребна продажба.

1. Скала хостинг

скалахостинг

Веб-страница: https://www.scalahosting.com

ScalaHosting е искусен домаќин со седиште во САД. Во бизнисот е веќе повеќе од една деценија. Една од најразличните работи за овој домаќин е нивната иновација во технологијата.

Тие се едни од единствените веб-домаќини кои имаат визија за развој на свој контролен панел за веб-хостинг, Спанел, како алтернатива на cPanel. Заедно со тоа доаѓаат и други витални карактеристики како што е компјутерска безбедност во реално време со SShield и алатката за управување со WordPress SWordpress.

ScalaHosting исто така го одржува зголемувањето на нивните цени на минимум, особено кога станува збор за нивните планови за VPS. Во секој случај, за она што го добивате, цената е повеќе од оправдана.

Дознајте повеќе за ScalaHosting во нашиот преглед.

2 AltusHost

Altushost

Веб-страница: https://www.altushost.com/

Добро заокружена опција за хостирање, AltusHost е околу од 2008 година. Со бројни конфигурации за хостинг достапни и споделени планови за сервери, дури 4.95 американски долари месечно, работи бројни центри за податоци на ниво 3 или повисоки центри во цела Европа и е со седиште во Холандија.

Меѓутоа, овој домаќин е повеќе познат по своите решенија за хостирање на VPS, што е нешто друго што треба да се разгледа. Ако навистина сакате да избегнете overselling, тогаш VPS е дефинитивно нешто што можете да го барате во иднина.

Повеќе детали во нашиот детален преглед на Altushost.

3. Рози хостинг

RoseHosting

Веб-страница: https://www.rosehosting.com

Овој провајдер за хостинг со седиште во Сент Луис, Мисури се гордее со тоа што е оригинален домаќин на Linux со виртуелни сервери на Linux, датира од 2001 година. Со Услуги за поддршка со седиште во САД и нема overselling, има многу причини ова е одличен избор - не само што ги вклучува нејзините планови за хостинг-споделени хостинг планови кои започнуваат дури 3.95 $ месечно.

Основачот на компанијата „Роуз хостинг“ зборуваше за преголем интерес во нашето неодамнешно интервју.

Според него, „презафатеноста е чисто зло, едноставно и едноставно - ние го избегнавме тоа од првиот ден и ќе продолжиме да го правиме тоа. Нашите планови можеби не се најевтините на пазарот - и, искрено, не сакаме да бидат тие - но за возврат го добивате токму она што го плаќате и повеќе… но никогаш помалку “.

Прочитајте повеќе за прегледот на RoseHosting овде.

4. Kinsta

Kinsta

Веб-страница: https://kinsta.com/

Една од елитите меѓу веб-центри од центри на WordPress, Kinsta не доаѓа ефтина. Како што рече, тие исто така не ги намалуваат цените само за да наплатат подоцна богатство. Нивниот систем на цени е транспарентен и разумен.

Доколку месечно барате да се регистрирате со нив, ќе плаќате целосна цена на вашите планови. Меѓутоа, за оние кои се одлучуваат да плаќаат годишно, Kisnta дава добар дел од бричење два месеца надвор од цената како бонус.

Ова е еден домаќин кој има одлични перформанси и углед. Во комбинација со нивната силна опција и фиксни цени, тоа е добар избор. Најдобриот дел е што нема да се изненадите од ненадејно покачување на цените на крајот на периодот за пријавување на меден месец.

Повеќе за Kinsta во нашиот преглед.

5. Дигитален океан

Веб-страница: https://www.digitalocean.com/

Овој давател на услуги за чиста облачна инфраструктура нуди скалабилни ресурси на најточен можен начин. Тука ќе треба да ги изберете точните ресурси што сакате да ги користите - од кои секоја доаѓа со многу специфични трошоци за работа во зависност од обемот.

Поради ова, може да биде неверојатно стабилно да се управува со веб-страници кои се во можност да ги проценат нивните ресурси. Цената на работењето може да биде многу точна и најдобра од сè, сето тоа е скалабилно на барање бидејќи е Облак.

Дигиталниот океан е многу сигурен и има силна инфраструктурна мрежа околу светот. И покрај тоа, цените тука се многу конкурентни.


WHSR добиваат надоместоци за упатување од некои хостинг компании споменати во оваа страница. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински податоци за серверот. Прочитајте ја страницата за политика за разгледување за да разбереме како работи нашиот систем за преглед и оценување на домаќинот.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.