Треба да го добиете вашиот домен од Namecheap или GoDaddy?

Член напишан од:
  • Хостинг водичи
  • Ажурирано: мај 10, 2019

Повеќето од нас не размислуваат во однос на тоа кој е нашиот домен регистратор, бидејќи ние само го спакуваме во со кој било веб-домаќин со кој планираме да одиме.

Сепак, дали знаете дека повеќето веб-домаќини се само препродавачи за посветени регистратори на домен?

Самите регистратори на име на домен се акредитирани од Интернет корпорацијата за доделени имиња и броеви (ИКАНН). ICANN е главното тело кое управува со целиот глобален доменски систем. Сепак, Купувањето на име на домен денес е брзо и едноставно.

Значи, има ли разлика од кого ќе го купите вашето име на домен од? Секако! Кога купувате автомобил од застапништво, дилерот е слободен да врши промоции, да дава freebies и да преговара - во рамките на разумот. Домен имиња се подложени на сличен процес и ќе има моменти кога некоја промоција или други дури и ви овозможува да го зграби еден по цени толку ниско колку што 99 центи!

Исто така, секое место што го разгледувате за купување на вашиот домен име форма има свои quirks, како и. Ајде да ги наречеме добрите и лошите страни. Изнаоѓање на вистинскиот одговара за вас во однос на цените и други функции може да биде толку комплексен како изборот на вашата веб хостинг компанија (која WHSR веќе направи едноставна за вас - погледнете ја нашата листа на врвни веб-домаќини).

ФТЦ Обелоденување

WHSR е поврзан со и добива надоместоци за упатување од GoDaddy и NameCheap.


Дали GoDaddy или NameCheap е подобра компанија?

Именувањето на подобар домен регистратор не е лесно, но пред тоа, ајде да погледнеме малку на овие две компании. namecheap има речиси две децении во бизнисот и го изгради своето име од дното нагоре. Денес, тој е еден од најпрепознатливите веб-провајдери во светот, продавајќи повеќе од четири милиони имиња на домени. Настрана од имиња на домени, таа го води целиот спектар на услуги, вклучувајќи веб-хостинг, е-мејл хостинг, облак-базирани услуги и многу повеќе.

Слично на тоа, GoDaddy е исто така индустриска власт, имајќи го она што тврди дека е повеќе од 30 процент дел од бизнисот со име на домен. Има продадено 59 милион имиња на домени и ги обезбедува сите веб сервиси кои им се потребни на младиот младиот претприемач.

Врвни домен регистратори мери со обемот на имиња на домени регистрирани преку нивната платформа врз основа на април 2018 податоци (извор: Домен држава).

Со тоа, ајде да видиме што имаат да кажат за нивните услуги за име на домен.

1. Домен трансфери

Ако поради некоја причина или друго сте откриле дека има потреба да се преселите во друг регистратор, тогаш не грижете се, процесот е едноставен сите круг. Јас неодамна имав прилика да префрлам едно од моите имиња на домени од Хостинг 1 и 1 од причини што претпочитам да не влезам, па се уште се сеќавам на процесот.

Без разлика на вашиот регистратор, ќе треба да бидете во можност да направите неколку работи:

  1. Отклучете ја сопственоста на име на домен
  2. Пријавете се за пренос и плаќајте го надоместокот за трансфер на вашиот нов регистратор
  3. Генерирај клуч за автентикација на вашиот постоечки домаќин и ставете го тоа во контролниот панел на вашиот иден домаќин

После тоа, само прашање е да се чека одобрување за трансферот да помине, што трае околу пет дена. Бидете сигурни дека ќе се забележи ограничувања во домените трансфери иако.

Според прописите на ICANN, трансферите на домените не можат да се направат во 60 денови од регистрацијата или претходниот пренос (.ос исклучок).

2. Договор и цени

Постојат неколку различни елементи за цените што треба да знаете за при изборот на регистратор; цените, обновувањето и трансферот. Многу регистратори често имаат промоции во продажбата на име на домен, па да видиме што е на понуда сега.

Колку чини GoDaddy?

GoDaddy домен цените
Цената на доменот на GoDaddy (од април 2019): .com. 2.99 ($ 17.99 / година за обновување), .нет $ 13.99 ($ 19.99 / година за обновување) и $ 11.99 ($ 20.99 / година за обновување).

GoDaddy работи на $ 17.99 / година за .com domains и $ 19.99 / година за .net домени.

GoDaddy моментално има промоции на. 2.99 на .com, но пред да брзаат да ги превземат понудите, бидете свесни дека доменот се обновува со нормална стапка ($ 17.99 / година) по првата година. Ако не купувате, но префрлувате на GoDaddy, тогаш очекувајте да платите $ 0.81 и да добиете едногодишно бесплатно продолжување на вашиот закуп.

Колку CostCheap чини?

Ценообразување на доменот NameCheap
Име на доменот на доменот NameCheap (од април 2019): .com $ 8.88 ($ 10.98 / година за обновување), .нет $ 12.98 ($ 14.98 / година за обновување) и $ 12.98 ($ 14.98 / година за обновување).

NameCheap работи на $ 8.88 / година за .com и $ 12.98 / година за .net домени за време на регистрацијата. Проценките за обновување на NameCheap се малку повисоки, чинејќи $ 10.98 / година за домен. Com и $ 14.98 / година за .net.

NameCheap Free WhoisGuard

Сепак, чудното нешто со NameCheap е нивната цена за трансфери, која чини $ 9.69, но потоа се обновува на $ 12.98. Иако ова може да биде грешка предизвикана од тоа што има премногу / чести promos и не ги менува вистинските информации на страниците, тоа ги прави работите да се чувствуваат малку несигурно. Единствениот добар дел е тоа што домените NameCheap доаѓаат со бесплатни Whoisguard, кој го маскира идентитетот на сопствениците на домени.

Проморот на GoDaddy 0.99 $ навистина е тешко да се победи. Како и да е, NameCheap ме нафрли на животна понуда на бесплатниот Whoisguard, за кој другите регистратори обично наплатуваат доста.

Ова се користи за да биде цена ~ $ 15 годишно.

3. Менаџерски интерфејс

Интерфејсот за управување со DNS е една од најважните работи што ќе треба да ги користите при администрирање на вашето име на домен. Ако е кошмар со кој ќе работиш, тогаш твојот живот ќе биде пекол, без разлика колку е голема домен име имаш.

Имам сметка на двата регистратори и да бидам искрен, во смисла на функционалност немам вистински избор. Тие се едноставни и поедноставни, што ги прави лесни за употреба.

Моето единствено вистинско чувство овде е дека интерфејсот за управување со GoDaddy изгледа малку како што е дизајниран да се користи на мобилен екран. Тони од широк отворен простор се протегаат низ мониторот, оставајќи ме да се прашувам дали тоа е одѕив тема што се појавила дива.

Од друга страна, лентата за навигација NameCheap не ви дава директен влез на екранот за движење на DNS. Не е голема пречка, за да бидете сигурни, но не е тоа што повеќето луѓе се логираат за да направат? Тоа е едно нешто што на секого му е потребно и не треба да се скрие под други јазичиња.

4. Поддршка и корисничко искуство

Вообичаено, ќе бидам хармоничен на доста фер малку за корисничка поддршка, но во случај на купување на име на домен ... добро, не сум премногу сигурен колку е тешко тоа да биде.

Пребарувате, наоѓате и купувате.

Единствено што можам да си замислам со потреба од малку помош е можеби Управување со DNS, информации кои се прилично генерички и достапни речиси насекаде.

Во секој случај, и GoDaddy и NameCheap нудат поддршка за е-пошта во живо. Моето време на овие простори беше малку ограничено само затоа што не знаев што да прашам, но само за да разјаснам - добив одговор на "здраво"!

Уште поважно е дека поддршката е корисничко искуство. Во мојот ум, процесот треба да биде толку едноставен и безболен колку што е можно. Дозволете го корисникот да бара, одбере и плати, како што споменав погоре. Едно друго нешто што мора да биде јасно и лесно да се референцира е цените.

Повторно, и двете компании добро работат во областа, бидејќи можете да го барате саканото име на домен директно од нивните целни страници. Што ме нервира бесконечно е дека Namecheap е засекогаш се обидува да ве натера да додадете и да купите други работи.

Понекогаш во текот на процесот, се чувствував како да сум во линија кога ме праша мене на Мекдоналдс, сакав да ја зголемам кока-колата, да додадам на десерт или да се соочам со некој друг број на обиди за upsell. Да бидам искрен, GoDaddy не е многу подобар, но е малку помалку непристојно за тоа.

5. Аукции на домени

Ова го оставив за последен, бидејќи не сите регистратори на домеин ја нудат услугата, што за мене ги прави и овие регистратори на ниво погоре. Дали некогаш сте сакале име на домен, само за да најдете дека веќе е во сопственост на некој друг?

Но чекајте - дали знаевте дека сеуште ќе можете да го купите? Да, овие домени може да бидат во сопственост на она што сакам да го наречам "име на домен сквотерите". Тие купуваат многу домени и ги ставаат на аукција. Тоа е добро и лошо на различни начини претпоставувам. Лош, бидејќи ќе мора да платите повеќе, но добро, бидејќи тоа не може да припаѓа на некој кој ќе умре пред да го даде до вас!

Заклучок: Кој победи?

Судењето на овие компании за забавување врз основа на имиња на домени е тешко. Тоа е многу мал дел од индустријата со толку многу услуги и опции. За да ги ставам работите во перспектива, моите лични тенденции се на едноставност и ефикасност (оттука и двајцата ме навредуваа со обидите за upsell).

GoDaddy изгледаше како најкомпетентен за мене во оваа рамка за сценарио. Исто така, не боли што нивната широчина на услуги нуди силна поддршка точка. Дури и ако сум овде само за име на домен, секогаш може да се одлучам за една од нивните други услуги во секое време.

Исто така корисни беше можноста за најавување и кликнете на еден линк за да управувате со моите DNS опции. Тоа беше лесно-peasy.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.