Мој Хостинг Приказна: Центар Домаќинот Преглед

Член напишан од:
 • Хостинг водичи
 • Ажурирано: мај 08, 2019

Јас сум дизајниран веб-сајтови за речиси 15 години, прво за моето задоволство, а подоцна и за други како платен веб-дизајнер.

Во таа деценија и половина, пробав неколку различни домаќини. Во моментов користам три различни домаќини за моите различни веб-страници, поради различни карактеристики и такви, но Downtown Host брзо ми стана омилен веб-домаќин и оној што го задржам мнозинството од моите сајтови. Тие биле основани во 2001, па биле во текот на повеќе од 10 години.

Веб хостинг Проблеми

Ако сте биле во веб дизајн бизнис подолго од три секунди, најверојатно наидете на проблеми со домаќинот или двајцата. Има неколку работи кои се многу отежнувачки отколку што ги добивате вашите веб-локации префрлени на новиот сервер, мислејќи дека е добро вклопување и потоа се соочуваат со проблеми кои не можат да се решат.

Овие прашања може да вклучуваат работи како:

 • Бавно време на товарање
 • Премногу време
 • Исчезнување на ажурирања - ажурирате и не го земате
 • Хакери влегуваат во вашите веб-страници од позадината
 • Недостаток на услуги на клиентите
 • Бавен одговор од услугата на купувачи
 • Грешки при наплатата
 • Лоша техничка поддршка
 • Техничка поддршка од некој во друга земја и не може да разбере што вели тој поради дебел акцент
 • Ограничувања што не сте ги очекувале колку што пропусниот опсег или бројот на домени што можете да ги додадете

Од сите овие проблеми, морам да кажам дека бавната или лошата услуга за корисници е најлоша. Можам да се справам со недостасува карактеристика или две, ако можам да работам околу неа. Можам да се справам со повремена грешка при фактурирањето. Лошата услуга на купувачи е една од најтешките работи со кои може да се справи, бидејќи тоа го прави невозможно да се поправат какви било проблеми што можеби ги имате. Следното нешто што предизвикува најмногу проблеми е бавно вчитување пати или надолу време. Вашите посетители ќе бидат фрустрирани поради овие работи и ќе изгубите бизнис.

Во минатото, имав некои вистински хорор приказни за сајтовите што слегуваат и мора да бидат повторно изградени (што ќе ве научи многу брзо за секогаш да ги заштите вашите сајтови). Згора на тоа, јас имам домаќини кои се обидуваат да презаполнат со фактурирање премногу рано, менување на сметките датираат, двојно полнење за истите услуги и така натаму. Потоа, имаше време кога сите мои сајтови паднаа без очигледна причина и домаќинот се обиде да ми каже дека тоа мора да биде само на мојот крај. Чудно, бидејќи беше иста на секој компјутер што се обидов и за сите оние што ги побарав да се обидам да пристапам до моите сајтови на нивниот крај. Можете да замислите дека јас сум малку корисна веб хостинг компании и дека искреноста и услугата на купувачи се две од особините што се најважни за мене.

Моето искуство со центарот на домаќинот

Downtown хостинг веб-страница

Јас се префрлив на Downtown домаќин за повеќето од моите сметки во септември на 2007.

Сега сум со нив скоро пет години, што е најдолго што некогаш сум престојувал со една хостинг компанија. Речиси веднаш, ја видов разликата во услугата на купувачи. Јас не требаше да прашам дали им понудиле потег од моите веб-страници како учтивост, што тие го нудат.

Неколку пати сум имал проблеми со нешто, тие одговорија на моите пораки во рок од неколку минути, а не денови или часови. Еднаш, тие ги однесоа неколку дена за да дознаат за проблемот со бекендот, но тие останаа во контакт и ме држеа во врска со напредокот. Морам да кажам дека техничката поддршка на луѓето во центарот на домаќинот се познавања и пријатни.

Кога мојот сајт беше нападнат од хакери, тие ми помогнаа да дознаам како да го вратам онаму каде што беше, и ми даде некои информации за да го обезбедим. Ова беа прашања со кои не требаше да ми помогне, бидејќи хакерството не беше поврзано со нивните сервери, но тие зеде време да ми помогнат, бидејќи тие имаа знаење и беа во можност да.

Не хостинг компанија е совршено 100% од времето. Би сакал да останам непристрасен во овој преглед и да пријавам проблеми, но едноставно немав многу. Јас не сум поврзан со центарот на домаќинот, освен што ги хостира моите сајтови со нив, и не сум платен од нив за да го напишат овој преглед. Едноставно го пријавувам моето лично искуство како еден од нивните клиенти. Постои ли втиснување тука и таму?

Секако. Она што ја прави разликата во центарот на домаќинот е тоа што тие брзо, професионално и на мое задоволство реагираат на тие прашања. Тоа е она што ме држи хостинг на нивните сервери со години на крајот.

Видови хостинг

Downtown хостинг веб-страница

Центарот на домаќинот нуди заеднички хостинг, основен хостинг и препродавач на хостинг сметки. Ако ви треба повеќе посветени услуги, тие имаат неколку опции, како што се полу-посветени, посветени или виртуелни приватни сервери.

Иако цената може да се разликува, ако ви е потребна само основен хостинг за едно место, можете да добиете 10 GB простор и 200 GB пропусен опсег за само $ 4.95 месечно ако се пријавите за најдолг план и однапред платите. Можете исто така да плаќаат месечно ако не сакате да се заложат за таква долгорочна инвестиција.

Ако сакате да хоствате повеќе домени, ќе ви треба повеќе простор. Нивната "Shared Gold" сметка нуди 20 GB простор на дискот и можност за додавање на неограничени домени за околу $ 25.95 месечно. Ќе заштедите повеќе ако плаќаат неколку месеци до три години однапред.

Хостинг Карактеристики

Карактеристиките што ги нуди Downtown Host се одлични за повеќето веб-сајтови. Има во живо демо на нивниот контролен панел на нивната веб-страница, па можете да му дадете вртење. Овој панел ви овозможува да пристапите до сè што нивните сервери имаат да понудат. Вклучува Фантастико, кој ви овозможува лесно да го инсталирате WordPress, PHPList и многу други програми со отворен код. Ова ќе ја инсталира програмата и ќе ја креира вашата SQL база на податоци автоматски, правејќи го совршен за не-техничкиот веб-сајт сопственик. Можности вклучуваат:

 • Насловни екстензии
 • Руби
 • Фантастична
 • SQL волшебници
 • Спам убиец
 • RV Skin
 • Статистика на веб-страница
 • Неограничено домен паркинг
 • Поддржува Стриминг медиуми
 • CGI-Бин
 • Серверската страна вклучува

Технички спецификации

Спецификациите за хостинг се разликуваат, но дели хостинг пакетот што повеќето луѓе ќе го изберат, па затоа ќе го разгледаме тука.

 • Двоен Quad Core сервери - 8
 • Минимална 12000mb RAM меморија
 • CentOS Linux
 • Редундантни линии за поврзување
 • Резервна резервна моќност
 • Litespeed веб сервер
 • Дневно зачувување на веб-страници

поддршка

Downtown хостинг веб-страница

Downtown Host има 24 / 7 поддршка во живо. Техничка поддршка може да се постигне со поднесување на билет на веб-страницата, техничка поддршка за електронска пошта или со поставување телефонски повик. Како што реков претходно, одговорот пати секогаш беше многу брзо за мене. Независни прегледи на различни лични блогови се чини дека се позитивни.

Клиентите на сајтот нудат сведоштва за тоа зошто им се допаѓа центарот на домаќинот. Тие нудат и гаранција за враќање на парите од 30-ден.

Последен попуст

Downtown хостинг веб-страница

Скролувајте надолу на страницата „Дома“ за да откриете какви специјални понуди се моментално достапни (во делот „Тековна промоција“) за да заштедите малку повеќе пари.

Посетете го Интернет-центарот во центарот на градот тука: http://www.downtownhost.com/, или следете ги @downtownhost.

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.