Веб Хостинг Истражување 2016: Резултати, Определување, и хостинг Совети

Член напишан од:
  • Хостинг водичи
  • Ажурирано: февруари 27, 2020

Секогаш е интересно да научите за мислењата на луѓето и очекувањата за нивниот веб-домаќин.

Во мај / јуни 2016, започнав истражување и поминав 1.5 месеци собирајќи повратни информации за корисници. Јас, исто така, се запознав со преку 50 про блогери за повратни информации за нивниот тековен веб-домаќин. Подолу се дадени резултатите од анкетата, повратните информации од корисниците и советите за хостирање од про блогерите, заедно со личните моменти.

Оценки и брзи статистички податоци

Прво, преглед на анкетата. Прашав три едноставни прашања.

  1. Каде го водите вашиот блог / сајт во моментов?
  2. Дали сте задоволни со вашиот сегашен веб-домаќин?
  3. Дали планирате да ги префрлите веб-домаќините во следните шест месеци?

Добиени се 200 + одговори. Бројот се намалува на 188 откако ќе се исклучи неупотребливиот фидбек.

Следниве се резултатите и статистиките добиени од учеството на учесниците.

Грофот на веб хостинг марки споменати

60 веб хостинг компании (со 19 во мојот хостинг преглед листа) беа споменати во истражувањето:

1 & 1, мал портокал, A2 хостинг, Abivia Inc, интегриран пристап, Arvixe, Bitnami, Big Scoots, Big Rock, BlogBing, Blogger (Google), BlueHost, BrainHost, BulwarkHost, Can Space, Creative On, Digital Ocean, Eco Веб хостинг, домаќин на око, брза комета, брз URL, FatCow, float хостинг, замаец, бесплатен хостинг, да се постави во живо, GlobeHost, GoDaddy, Home PL, Домаќинот на домаќинот, Hostgator, Hostinger, Hostinglah, Hostpapa, InMotion хостинг, Interserver, iPage , Jimdo, Liquid Web, Live Journal, Midphase, MxHost, Name Cheap, One.com, OVH, Pressidium, Proxgroup, pSek, SiteGround, Squarespace, Steady Clour, Strikingly, Супер хостинг, TMD хостинг, typepad, Богатен партнер, веб-клик Хостинг, вебPanda, WordPress и WP мотор.

Hostgator (30), InMotion Хостинг (14), GoDaddy и BlueHost (секој 13) се најчесто споменатите брендови во оваа анкета.

Броеви на веб хостинг брендови споменати во истражувањето.
Броеви на веб хостинг брендови споменати во истражувањето.

Луѓе кои сакаат (или не) да го префрлат веб-домаќин во следните 6 месеци

Испитаниците од 55 покажуваат намера да се префрлат, можеби испитаниците 60, а испитаниците 73 претпочитаат да останат со своите сегашни веб-домаќини во наредните шест месеци.

префрлување на веб-домаќин во 6

Рејтинг на веб-домаќин на испитаници од 188

Во истражувањето (прашањето #2), учесниците беа замолени да го рангираат својот домаќин врз основа на цена, функции за хостинг, перформанси на серверот, корисник стил и по продажна поддршка. Тие имаат три опции за рангирање - Разочарувачки, Разумен и Најдобро - за секој аспект.

За да ги изметам и ефикасно да ги прикажам резултатите, користам систем на точки 3 (1 е најлош, 3 најдобар). Следната табела нуди брз преглед на рејтингот на секоја компанија за хостирање. Целосен лист со резултати е прикажан во оригиналната страница за хостинг анкети.

Имајте на ум дека мојата големина на примерок е мала и пристрасна (јас би рекле дека 90% од учесниците се посетители на WHSR).

Веб-домаќинБрој на одговориПросечна оценкаВеб-домаќинБрој на одговориПросечна оценка
1 и 112.4Hostgator302.1
Мала портокалова22.5Hostinger11.6
A2 Хостинг92.0Hostinglah11.4
Abivia Inc12.8HostPapa12.4
Пристап интегриран11.0InMotion хостинг142.7
Arvixe22.2Interserver112.4
Bitnami12.6iPage92.4
Големи скутери13.0Jimdo12.2
Big Rock12.6Течни веб12.2
BlogBing12.4Live Journal11.0
Блогер (Google)122.5Midphase22.6
BlueHost132.2MxHost12.4
BrainHost12.6Име Евтин42.6
BulwarkHost12.6One.com11.8
Може простор12.8Ovh13.0
Криејтив вклучен12.6Предидиум32.8
Дигитален океан21.8Proxgroup12.6
Еко Веб Хостинг12.0pSek11.8
Око домаќин11.4Siteground72.4
Брза комета11.8Squarespace12.2
Брз URL11.2Постојано Клоу13.0
FatCow11.8Неверојатно12.6
Float Хостинг13.0Супер хостинг12.2
замаец13.0TMD Хостинг32.2
Бесплатен хостинг11.8Typepad11.4
Да се ​​постави во живо12.8Богатите Огранок22.6
GlobeHost12.0Веб-клик на хостинг12.0
GoDaddy132.1WebPanda12.0
Home PL11.6WordPress52.1
Боја на домаќинот22.1ВП мотор32.2

* Забелешка: 3 = Најдобра; 1 = Најлошо

Определување / Веб хостинг Совети

Подолу се прикажани некои најважни и интересни поуки што ги научив од анкетата за хостинг и блогерите со кои разговарав.

1. Сервер брзина работи, многу!

Прашав повеќе од блогерите на 50 за она што им се допаѓа / не им се допаѓаат на нивните веб-домаќини. Речиси сите споменати места брзина во нивните повратни информации. Во случај да сте биле во потрага за веб-домаќин, осигурајте се дека серверот брзина / перформанси е еден од вашите фактори за разгледување.

Посакувам мојот веб-домаќин да интегрира нови технологии како Nginx, MariaDB, LXD, HTTP2 & PHP7 за да се осигури дека мојата страница е на работ на време на оптоварување, затоа што знаеме дека ако зголеми веб-страница брзина исто така го зголемувате профитот. Сепак, во исто време, правејќи радикални промени како што може да има негативен ефект, така што е тешко за веб хостинг да се балансираат дека низ сите свои клиенти сајтови како што не секој клиент е иста. Но, јас барем би сакал да ја донесам таа одлука за себе. - Метју Вудворд, Блог Метју Вудворд

Ние во моментов користиме дигитален океан на обемната диск рамка. Ја сакам брзината, стабилноста и приспособливоста на системот, но бидејќи тие се програмерски платформи, тие доаѓаат без поддршка и можат да бидат доста сложени да управуваат кога работите ќе тргнат наопаку. Таа, исто така може да се добие прилично скапи за да се поправат проблемите поради тоа. Освен тоа, ние сме златни. - Гаел Бретон, Авторитет Хакер

Постојат еден куп работи што ми се допаѓаат во врска со мојот тековен веб-домаќин (Traffic Planet Hosting), но главната работа е брзината. Мојата страница е на споделен сервер, но времето за оптоварување на страниците е одлично и добро се справува со широките во сообраќајот. Јас во минатото користев посветени сервери што натоварија многу побавно. - Адам Конел, Волшебник за блогирање

Домаќин: WebSynthesis Pro: Веб-страниците се секогаш и работат со полна брзина Con: Дополнителни трошоци за нови инсталации на WordPress / сајтови и работа со бази на податоци - Zac Johnson, Блогирање org

Јас користам Traffic Planet. Она што го сакам за нив е дека нивната поддршка е без сомнение најдоброто што сум го доживеал на Интернет или офлајн. Второ, секако, е подобрување на брзината на страницата. Можете да дознаете за тоа што се случи кога се префрлив тука: http://www.rankxl.com/changing-hosting-to-traffic-planet/. 200% побрзо. Мислам дека тие се совршена опција за интернет пазарот. Основачот е самиот маркетинг на Интернет, така што цената е исправна и добивате оптимални карактеристики. - Крис Ли, Ранг XL

Корисни совети

Совет #1: Можете да го користите Bitcatcha за да ја проверите брзината на вашиот сајт од осум различни локации и да ги споредите резултатите со нивните репер податоци.

Совет #2: За да дознаете повеќе за NGINX (споменат во коментарот на Метју), прочитајте ова NGINX против Apache водич од Рајан Френкел.

Домаќин со најдобри перформанси на серверот, според нашите рејтинзи на анкетата

Врз основа на резултатите од анкетата, InMotion Hosting и Interserver се меѓу двете со највисоки оценки во однос на перформансите на серверот.

Веб-домаќинЦенаКарактеристикиперформансиКорисникот Пријателскиподдршкапреглед
InMotion хостинг2.62.82.72.92.7Прочитај Преглед
Interserver2.22.22.52.42.8Прочитај Преглед

* Систем за оценување објасни: 1 = најлошо, 3 = најдобро. Сепак, имајте на ум дека само ги споредува хостинг компаниите со повеќе од три испитаници во истражувањето.

Голем број веб-домаќини, вклучувајќи 1 и 1, Bitnami, FlyWheel, Float Hosting, Get Set Live, OVH, Pressidium и слично, беа оценети како „Најдобро“ (3.0) од нивните корисници; но не може да се вклучи во оваа листа поради ограничување на големината на примерокот.

2. Промената е тешка

Изненадувачки е да се види дека толку многу испитаници го оцениле својот домаќин „Најдобро“ (3) во однос на цената и „Разочарувањето“ (1) во однос на перформансите или поддршката на клиентите или убавоста на корисниците; и немаше намера да се префрли.

Научени лекции: Некои луѓе ќе одбијат да ги префрлат веб-домаќините поради трошоци. Уште полошо, некои го оценија нивниот домаќин подолу "Разумен" (<1.5). Но, кога беа прашани дали ќе бидат префрлање на веб-домаќини во следните месеци 6, одговорот е Не или Можеби. Би сакал тие да разберат важноста на сигурен веб-домаќин.

Корисни совети

Префрлањето на Силите е поедноставно отколку што мислевте, искористи го нашиот водич за префрлување на информации тука.

3. Поддршка на купувачи

Неколку од блогерите со кои разговарав да ја нагласам важноста на корисничката поддршка.

Јас сум со WordPress хостинг од Синтезис, а она што го сакам за нив е тоа што од префрлувањето на моите главни страници на нив во 2013, имав минимални проблеми. Пред нив, користев ефтин, споделен хостинг и морав да се справувам со хакери со WordPress во широк размер, барем 2 -3 пати годишно. Од прекинувачот, имав минимални проблеми. Неколку пати што мојата страница се спушти, обично е резултат на додавање на лош приклучок или ажурирање на лоша верзија на додаток. Со генерален веб-домаќин, ќе ми требаше да дознаам каков додаток го стори тоа и како да го поправам. Со Синтезис, јас само испраќам поддршка за е-пошта за да им кажам дека страницата е долу, и за еден час или два, го наоѓаат проблемот и го поправаат, без разлика дали е нивна грешка или не. Секако, тие се поскапи од вашата компанија за веб-хостинг за мелница, но кога вие влијаете врз трошоците за обезбедувањето што тие ги обезбедуваат, резервните резервни копии од веб-страницата, алатките за оптимизација што ви ги даваат со вашата веб-страница и голема поддршка, вреди 100%. - Кристи Хајнс, Слободен писател

Јас го користам замаецот, и сакам да се потпрам на нивниот тим за поддршка за брзи и пријателски одговори - во ретката прилика што им се потребни, се разбира! Нивната платформа е сигурна и лесна за користење, и како веб-развивач ги препорачувам на сите мои клиенти. - Лиза Батлер, Elembee

Моментално користам две хостинг компании: Биг Рок и Годади. Јас секогаш го користам GoDaddy за моите клиенти и е еден од најсигурните даватели на хостинг што некогаш сум користел со услуги за клиент 24 * 7. Но, мојата сопствена веб-страница е на заедничкото хостирање на BigRock, и понекогаш се соочувам со проблеми со тоа, и второ, тие обезбедуваат услуги за 10 часа на ден, од утро 9 до вечер 8. И, она што не ми се допаѓа е дека Big Rock не обезбедува поддршка за клиентите 24 * 7. Која понекогаш се претвора во загуба за мене додека го сакам Godaddy заради нивната поддршка на клиентите 24 * 7. - Робин Хохар, Досадно е доволно

Во моментот го користам веб хостот на домаќинот Blue Host, а едно нешто што го најдов најдобро со нив е нивната прекрасна интеракција, брз одговор од тимот за услуги на клиентите, кој е навистина пофален. Тие направија прекрасна услуга додека ја мигрираа мојата содржина од мојата претходна хостинг платформа. Но, мислам дека нивната цена е малку на повисока страна во споредба со другите претпоставувам. - Филип Вергезе Ариел, PV Ariel

Домаќин со најдобра поддршка по продажбата, според нашите рејтинзи на истражувањето

Значи, во случај да се прашувате, еве ги првите пет домаќини во однос на нивната оценка за поддршка, според резултатите од нашето истражување.

Веб-домаќинЦенаКарактеристикиперформансиКорисникот ПријателскиподдршкаWHSR преглед
InMotion хостинг2.62.82.72.92.7Прочитај Преглед
Interserver2.22.22.52.42.8Прочитај Преглед
Име Евтин2.32.32.333-
Предидиум23333Прочитај Преглед
TMD Хостинг321.31.73Прочитај Преглед

* Систем за оценување објасни: 1 = најлошо, 3 = најдобро. Повторно, забележете дека само им покажувам на оние со повеќе од три одговори од анкетата. Некои хостинг компании можеби недостасуваат во списокот - не затоа што тие не се добри, туку тоа е затоа што немам доволно повратни информации.

4. Hostgator - сè уште го убива?

Ако читате мојот преглед на Hostgator, можете да видите дека јас не сум особено среќен со Hostgator во денешно време. Општо земено, испитаниците од ова истражување би се согласиле со моето мислење. Оценката за Hostgator во секој аспект е 2.1, што е малку над просекот.

Сепак, многумина избираат да се држат со Hostgator.

Од одговорите на анкетата 188, 30 сè уште ги хостираат своите примарни страници (или блогови) на Hostgator. Тоа е најпознатото име на марка на нашата листа.

5. Со Google, бесплатно не е доволно добро.

Не очекував толку многу да ги хостираат нивните основни сајтови на Blogger / Google.

Уште повеќе - четири од 12 не беа 100% задоволни од цената ($ 0) на Blogger. Еден гласаше „Разочарувачки“ во однос на цената. Се прашувам што може да направи Google повеќе за да ги задоволи овие корисници.

Корисни совети:

Гугл е многу строг со квалитетот на содржината на нивните корисници и користењето на здружените врски. Меѓутоа, ако заработката не е ваша главна грижа, тие се прилично добра опција (бесплатен хостинг). Можете да користите прилагодено домен (т.е. yourblog.com) за вашиот блог Blogger.com (научете како да го направите тука).

6. Pressidium - Добро во сè, но не и цена?

Добив три влезови за Pressidium (еден од моите домаќинки на 5). Листите за резултати за сите три влезови се исти. Учесниците гласаа 3 (извонредна) во секој аспект, но 2 (разумно) во Price.

Президиум Преглед на корисници

Разговарав со Рон Села порано и еве ги неговите повратни информации за „Пресидиум“. За оние кои сакаат повеќе, нашиот преглед за хостинг на Pressidium и резултатите од тестот се објавени овде.

Досега, Pressidium е мојот омилен веб-домаќин до денес. Тие нудат плетеница на услуги за една прифатлива цена, и јас никогаш не мора да се грижам за истекување на ширина на опсег, или да имате какви било проблеми со конвертирање или одржување на CDN на мојот блог. Со нивниот пакет за личен план, добивате неограничен опсег и стручна поддршка. Тешко е да се избере добар веб-домаќин, и поголемиот дел од времето тие чинат многу повеќе. Pressidium има сè што ми треба, плус нуди и тон одлични карактеристики што ми дозволуваат да уживам во градењето на мојот блог, без да се чувствувам фрустрирано за неодговорен софтвер или софтвер што нема да биде компатибилен со мојот блог на WordPress. Прв пат бев продаден кога требаше да ја користам нивната услуга за клиенти, и мислам дека ќе бидете и вие. - Рон Села, Рон Села Блог

7. Pinterest хостинг, некој?

Малку учесници вметнаа Pinterest или Фејсбук како нивниот веб-домаќин. Немам поим дали се сериозни.

8. Добри работи доаѓаат по разумни цени, понекогаш

Јас секогаш го истакнав тоа добар веб-домаќин не мора да ве чини рака и нога.

Мојата изјава е вид на докажана во ова истражување. Многу учесници го оценија нивниот домаќин "Најдобро" (3) за цените и перформансите во анкетата. Добри работи доаѓаат разумни (или евтини) во хостинг.

Корисни совети:

Оттука, исто така, проверете ги двата веб-домаќини кои не беа наведени во ова истражување - Веб-домаќин на лице и One.com. Тие се двете најевтини хостинг услуги во мојата листа за разгледување - плановите за влез започнуваат со $ 1.63 / mo и $ 0.25 / mo соодветно.

9. Забавни факти

хостинг факти
извор: Совети за домаќин

Соединетите Американски Држави се земја со најголем број на домени - 142,306,068 домени и веб-домаќини на 296,710.

Според Студија за домаќински совети 2015, 84% од светските веб-страници се хостирани од страна на давател на услуги од САД.

Побарувачката за индустријата на веб хостинг услуги во САД значително се зголеми во текот на изминатите пет години, поради големата побарувачка од компаниите кои се надеваат дека ќе го прошират своето присуство во интернет. Годишната стапка на раст е 11.2% во периодот од 2010 до 2015 и овој тренд се очекува да продолжи и во петте години до 2020.

Тоа, рече, сепак, веб хостинг пазарот е многу локален по природа. На пример, во Франција, осум од првите десет хостинг веб-страници се француски, и слично со Германија и германски компании. Во Италија, девет од првите десет хостинг сајтови се италијански и на помалите пазари како Чешка, десет од првите десет хостинг компании се локални.

Завиткување / кредит

Пред да го завршиме овој пост - би сакал да им се заблагодарам на сите за учество во анкетата за хостинг и преглед на совети за хостинг. Интересно е да се научи што мислат и очекуваат секој од нивниот хостинг провајдер.

Последна лекција: потребни се подобри вештини за обработка на податоци

Обработката на резултатите од истражувањето зеде многу повеќе време и напор отколку што очекував. Ако имав подготвено некои автоматски скрипти (во Excel или Google Spreadsheet), тоа ќе биде огромна помош.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.