7 алтернативи на GoDaddy за домен и хостинг

Член напишан од:
  • Хостинг водичи
  • Ажурирано: Jul 08, 2020

GoDaddy може да биде „големиот тато“ на услугите за хостирање, но најголемиот не е нужно најдобар. Основана во 1997 година како „Jomax Technologies“, оваа биохот со седиште во Аризона денес служи над 18 милиони клиенти низ целиот свет.

Тој нуди скоро секој вид услуга поврзана со хостинг на веб-страница може да се замисли. Ова се движи од стандардни имиња на хостинг и домен до специјализирани услуги, како што се веб-безбедноста и линиите преку гласовна IP (VOIP).

И покрај раниот почеток и масивен удел на пазарот, правење бизнис со нив понекогаш може да остави многу посакувано. Благодарение на метеорскиот пораст на веб-технологијата и брзините на широкопојасен интернет, сега постојат многу силни алтернативи на GoDaddy.

Подолу е списокот на конкурентите на GoDaddy кои, според наше мислење, нудат подобри услуги по разумна цена.

Веб-страници како GoDaddy

1. Скала хостинг

Да се ​​оддалечиме од хостинг GoDady cPanel, Cloud VPS на ScalaHosting е фантастична опција.

Веб-страница: https://www.scalahosting.com/

ScalaHosting може да се сретне како роднина непознат за некои, но за волја на вистината, овој давател на услуги е прилично уникатен. Роден е од желбата да ги направи плановите на ВПС подостапни за масите и навистина го сторил тоа.

Зошто ScalaHosting?

Ова е точно на повеќе начини од еден. На пример, ScalaHosting не само што ја намали цената на своите понуди за VPS и Cloud, но исто така е иновативна. Ова се материјализира во форма на раствор Спанел.

Spanel е целосно развиен од ScalaHosting и им нуди на корисниците подостапна контролна табла за веб-хостинг. Тој е исто така многу компатибилен со cPanel, што е одлично со оглед на одлуката на cPanel за зголемување на такси за лиценцирање од 2019 година.

ScalaHosting исто така има неколку уникатни алатки како нивниот менаџер за безбедност на SShield и менаџер на SWordPress. Иако тоа може да биде многу S-es, тој сепак покажува давател на услуга што е усогласена со потребите на сопствениците на веб-страници за да се оддалечи од високите такси наплатени со утврдени имиња во бизнисот.

Прочитајте го нашиот детален преглед на ScalaHosting за да дознаете повеќе.

Скала за хостинг цени

Цените за споделен хостинг со ScalaHosting започнуваат од 3.95 американски долари за месечно, до височина од 63.95 американски долари на нивните успешни планови за Cloud VPS. Прилагодени планови се исто така достапни на барање.

За оние кои бараат да се оддалечат од хостинг GoDaddy cPanel, Cloud VPS на ScalaHosting е фантастична опција.

2. HostGator

HostGator може да биде силна алтернатива на GoDaddy, бидејќи услугите што ги нудат двата даватели на решенија се многу слични.

Веб-страница: https://www.hostgator.com/

HostGator може да нема најголем дел од клиентот на GoDaddy, но сигурно носи добар асортиман на производи. Тој се фокусира на основни производи за веб хостинг, како што се имиња на домени, споделен хостинг, хостинг VPS, па дури и посветени сервери.

Зошто HostGator над GoDaddy?

На крајот на краиштата, пријателскиот домаќин, исто така, се прошири во градители на веб-страници, нудејќи свој Gator Builder за корисниците кои бараат брз развој и лесна употреба. Настрана од опсегот на производи, HostGator, исто така, има пристоен учинок за изведба.

Како пример за ова, во текот на изминатите 30 дена, таа успеа да остане импресивна 100% време на време и релативно ниска брзина на одговор на серверот. Севкупно, добро е место да се биде за повеќето страници бидејќи тука има многу простор за одгледување.

Прочитајте го нашиот детален преглед на HostGator за да дознаете повеќе.

Цена на домаќинотGator

Цените започнуваат дури и 2.75 американски долари за месечно за заеднички планови до 39.95 $ / месечно на VPS. Се разбира, ако вашите потреби се уште поголеми, можете да зборувате директно со нив за создавање прилагодено решение.

HostGator може да биде силна алтернатива на GoDaddy, бидејќи услугите што ги нудат двата даватели на решенија се многу слични.

3. SiteGround

Ако барате алтернатива за хостирање на GoDaddy, SiteGround е еден од препорачаните даватели на услуги.

Веб-страница: https://www.siteground.com/

Дури и во рамките на веб-хостинг индустријата, SiteGround има изградено огромна репутација во две многу важни области - перформанси и поддршка на клиентите. Останува еден од најдобрите избори за оние кои бараат најдобри во услугата на час од нивните провајдери на веб-хостинг.

Обидувајќи се да најдете цврста основа за вашата веб-страница? Не гледај повеќе. SiteGround е најсигурен давател на хостинг што го тестиравме.

Зошто SiteGround преку GoDaddy?

Технички, нивниот опсег на производи е поограничен од многу други. Сепак, она што компанијата го направи е да ги скрати своите понуди и да го дозволи само најдоброто на списокот. Ова се движи од одлично споделување хостинг до управувани планови за хостирање на WordPress и Cloud.

Сепак, еден голем недостаток е тоа што иако тие нудат имиња на домени за продажба, скапо е да се купат од нив. Сепак, ако барате премиум планови за веб-хостинг и услуги, ова е местото за да бидете.

Погледнете ги нашите сеопфатни перформанси за хостирање на SiteGround и прегледи на корисници.

Цена на веб-страницата

Цените започнуваат од 3.95 $ месечно за стандардни планови за веб хостинг и може да се движат нагоре до 240 американски долари за месечно за претходно изградени планови на Облак. Прилагодени планови се достапни и можете да ги проверите цените на нивната страница со нивните алатка за прилагодување.

Ако барате алтернатива за хостирање на GoDaddy, SiteGround е еден од препорачаните даватели на услуги.

4. Намечеп

Namecheap е најсилниот конкурент на GoDaddy, во однос на регистрација на име на домен.

Веб-страница: https://www.namecheap.com/

Во однос на опсегот на производи, Namecheap му дава на GoDaddy сериозно работење за своите пари. Настрана од вообичаените планови за веб хостинг, Намечеп исто така рашири во додатоци како што се решенија за ниска цена SSL па дури и некои веб-базирани апликации како производители на визит-картички.

Зошто Namecheap како алтернатива на GoDaddy?

Овој едношалтерски оператор навистина минува дополнителна милја и има и други разлики, исто така. Тој е еден од ретките регистратори кој нуди огромен опсег на екстензии за име на домен за продажба - плус пакети во приватноста на доменот со нивните понуди.

Додека во вистината, тие се најпознати по своите бизнис за регистрација на домен, Пакетите за веб хостинг на NameCheap навистина многу добро функционираат. Можете да добиете нешто од споделен хостинг до посветени сервери тука и употреба на нивната алатка за веб-страница.

Во однос на регистрација на име на домен, Namecheap е најсилниот конкурент на GoDaddy. Можете да ги прочитате нашите преглед за да дознаете повеќе.

Цени на имењак

Цените се движат од 1.44 УСД / месечно за заеднички хостинг до 199.88 УСД / месечно на нивните посветени сервери. Чудно е, иако само нивните планови за хостирање на WordPress се напојуваат со решенија Cloud.

5. Kinsta

За успешно хостирање на WordPress, не гледајте повеќе, Kinsta е секако една од препорачаните избори за GoDaddy.

Веб-страница: https://kinsta.com/

Повеќе можеби не секогаш се најдобри и тоа е особено точно кога знаете што барате. За оние што бараат кец WordPress хостинг провајдер, можеби ќе сакате да му дадете добар изглед на Кинеста.

Зошто Kinsta?

Овој домаќин го фрли претпазливост на ветрот и ја стави целата своја залиха да обезбеди хостирање на Облак само за WordPress. Познат е по извонредниот перформанс што им го нудат нивните фино подесени решенија и експертиза во сè WordPress.

Всушност, дури и во однос на поддршката, она што го добивате е различно. Бидејќи тие нудат само решенија за WordPress, не само што нивната платформа е оптимизирана за тоа, така е и нивниот тим за услуги на клиентите - повеќе не се занимаваат со генерички технологии!

Прочитајте го нашиот сеопфатен преглед на Kinsta.

Цена на Kinsta

Платформата Kinsta работи на серверите на Гугл Облак што е дел од она што придонесува за неговата сигурност. Цените не се ефтини иако и се движат од ниско ниво од $ 30 / месечно до 1,500 $ дури и за претходно дефинирани планови. Ако ви треба повеќе, само прашајте и ќе ви бидат дадени.

Доколку барате алтернативи на GoDaddy за одржуваниот хостинг WordPress, не гледајте повеќе, Kinsta е секако една од препорачаните избори.

6. A2 Хостинг

Хостинг А2 е многу понапред од пакетот во областа на поддршка за развивачи во споредба со GoDaddy.

Веб-страница: https://www.a2hosting.com/

Хостинг А2 е и секогаш ќе биде блиску до моето срце од различни причини, и за тоа и повеќе го наоѓа својот пат на оваа листа. Тие беа едни од првите висококвалитетни веб-домаќини со кои работев на почетокот и верувајте ми, морав да бакнам неколку жаби за да ги најдам.

Зошто хостинг А2?

Нудејќи широк спектар на производи како и многу други вршители на услуги, А2 хостинг има посебна особина што нормално нема да ја најдете. Нивната доверба во производите што ги нудат е таква што тие се подготвени да понудат гаранција за враќање пари.

Дознајте повеќе во нашиот преглед на хостинг А2.

А2 хостинг цени

Со овој веб-домаќин ќе добиете поддршка во секое време од годината и многу силни перформанси на нивните сервери, исто така. Цените се движат од 2.99 $ / месечно на заедничкото хостирање сè до посветени управувани сервери од 290.49 $ / месечно.

За програмерите, А2 хостинг е подобар од GoDaddy, бидејќи А2 хостинг е многу понапред од пакетот во областа на поддршка на програмерите.

7. Bluehost

Bluehost е идеална алтернатива за оние кои се впуштаат во околината на WordPress.

Веб-страница: https://www.bluehost.com/

Bluehost може да биде многу американски оддалечен во своите сервери за хостирање, но тоа навистина не влијаеше врз неговите перформанси. Севкупно, овој домаќин нуди искуство што е прилично беспрекорно и е лесно за употреба и силно во време и брзина.

Зошто BlueHost?

Bluehost има разлика што е еден од само тројцата домаќини препорачано од WordPress.org, што навистина е доста голема работа. Тие ја докажуваат својата посветеност во оваа област со интеграција на се-во-еден маркетинг центар, табла за оптимизација, маркетинг преку е-пошта и алатки за социјални медиуми со своите управувани планови на WordPress.

Повеќе за Bluehost во нашиот преглед.

Цена на Bluehost

Цените се движат од 3.95 $ / месечно за споделен хостинг до високо ниво од 119.99 $ / месечно за наменски сервери. Се разбира, тие можат да создадат и други планови за да одговараат на специфичните потреби.

Bluehost е идеална алтернатива на GoDaddy за оние кои се впуштаат во околината на WordPress.


Зошто наместо да одиме со конкурентите на „Гоади“?

GoDaddy може да има тон веб-услуги и многу корисници, но тоа не значи дека треба да биде стандарден избор за многу корисници. Постојат повеќе од доволно причини да се одлучат за алтернатива на овој индустриски гигант.

Јавно е тргувано

GoDaddy е котиран на берзата во Newујорк (ГДДИ) и е на компонентата Расел 1000. Ова значи дека за разлика од многу приватни организации, компанијата ќе биде под голем притисок од инвеститорите да управуваат со профитна линија отколку да се грижат за своите клиенти.

GoDaddy Splurges на рекламирање

Наместо да го подобри квалитетот на инфраструктурата за да им користи на своите клиенти, GoDaddy е познато дека фрла огромни суми пари во рекламирање. Не зборуваме за илјадници потрошени на веб-реклами, но за масивни трошоци како на пример со Наскар и Супер Боул.

Сложено управување со системи

Оние што го користеа GoDaddy ќе знаат што мислам, но поради некоја причина, тие имаат мака да ги направат наједноставните работи изгледаат невозможни. Еден добар пример за ова е инсталирање на бесплатни SSL сертификати, кои вообичаено треба да земат само неколку кликања.

Во GoDaddy, станува целосна потрага. Зошто корисниците треба да бараат лоши решенија за да направат нешто толку едноставно што им треба на сите веб-страници денес? Едноставно го загрижува умот.

Сè што можам да кажам е дека GoDaddy изгледа повеќе фокусиран продажба на повеќе од нивните работи отколку што ви помага добро да ја водите вашата страница. Тоа е исто така причината зошто купувачите наместо тоа одлучуваат да прават бизнис со конкурентите на GoDaddy.

Неквалитетна сигурност

GoDaddy нуди лошо време на работа во текот на изминатите 30 дена.
GoDaddy нуди лошо време на работа во текот на изминатите 30 дена (Извор: HostScore)

Иако нивните сервери нудат пристојни перформанси, GoDaddy не е познат по тоа што има најсигурен хостинг наоколу. Како пример за ова, имаше нарушување на безбедноста со околу 28,000 хостинг сметки компромитирани во Q4 2019. Исто така, ако го погледнете нашиот мониторинг на HostScore - неодамнешното ажурирање на GoDaddy е следи на 95.70% - далеку под тоа што ќе работат многу добри домаќини.

Последни мисли

Како што можете да видите, повеќе не е секогаш подобро и има многу добри алтернативи на GoDaddy во постоење. А пристоен веб хостинг треба да ви понудат неколку клучни карактеристики - добри перформанси, неколку проблеми и стабилна поддршка на клиентите.

Дури и ако не знаете што барате, сè додека домаќинот може да ги исполни овие општи услови и ви го нуди просторот што ви треба за да пораснете - сепак е подобра опција од подпорното хостирање.

За Џејсон Чоу

Џејсон е фан на технологијата и претприемништвото. Тој сака да гради веб-сајт. Можете да стапите во контакт со него преку Твитер.