Најдобрите бесплатни веб-хостинг страници (2020)

Напис напишан од: Тимоти Шим
 • Хостинг водичи
 • Ажурирано: ноември 11, 2020

* Ажурирања: Ажуриран ценовникот и табелата за споредување. 

Сите ние сакаме бесплатни бесплатни информации и не треба да изненадува што дури и во веб хостинг има тони бесплатни содржини, ако знаете каде да барате. Не се сите слободни работи еднакви, и овој пат ќе разгледам што можат да понудат некои од овие бесплатни (и „скоро бесплатни“) веб-домаќини.

Бесплатни хостинг услуги на прв поглед

Бесплатен хостингБез рекламиПростор на дискотПропусен опсег
Hostinger *10GB100GB
Weebly500MBНепознат
Wix500MB500MB
20i10GB250MB
000Webhost1GB10GB
5 GB бесплатно5GB20GB
Награден простор1GB5GB
Byethost5GBнеограничен
Dreamnix1GB1GB
Freehostia250MB6GB
FreeHosting.com10GBнеограничен
FreeHostingEU200MB4GB
Freehostingnoads.net1GB5GB
Бесплатни сервери100MB200MB
Слободна веб-домаќин1.5GBнеограничен
InstaFree10GB100GB


Белешки и предупредувања:

 • Бесплатен веб-хостинг често доаѓа со разни ризици оттука не ги препорачуваме на сериозни сопственици на веб-страници.
 • Хостингер не е целосно бесплатен, но е исклучително ефтин при регистрација (0.99 УСД / месечно) - тие се вклучени во списокот како алтернатива.
 • За оние кои бараат опција за платен хостинг, Ве молиме проверете ги топ 10-те хостови на Jerryери - табелите за споредба на случаи се особено корисни за сериозни купувачи.

16 Слободен веб-страница Хостинг услуги да се разгледа

1. Hostinger

Хостингер го дели планот за хостинг - добра како бесплатна
Планот за хостингер споделен хостингер започнува со $ 0.99 / месечно

Веб-страница: Hostinger.com

Hostinger беше лансиран назад во 2004 и првично беше лоциран во Каунас, Литванија. Компанијата денес има канцеларии низ целиот свет и нуди широк спектар на хостинг услуги кои вклучуваат Муабет Хостинг, VPS Хостинг, па дури и веб-сајт градител.

Со силен локализиран тим, Хостингер е во текот на повеќе од 10 години и постојано гради меѓународна корисничка база која се шири низ земјите на 39. Од почеток без ризик хостинг до напредна VPS облак инфраструктура, Hostinger има за цел да се грижи за што е можно поширока публика. Како резултат на тоа, Hostinger сега е дом на над 29 милиони глобални корисници.

Карактеристики

 • Лесен веб градител
 • Автоматско инсталирање (WordPress, Joomla, итн)
 • Е-мејл хостинг сметки
 • 24 / 7 / 365 Live Chat поддршка
 • Целосна карактеристика на хостинг на скоро бесплатно трошоци

спецификации

 • Диск простор: 10 GB SSD
 • Пропусен опсег: 100 GB
 • База на податоци: 1 MySQL бази на податоци
 • Контролен панел: Cpanel

Хостингер = Најдобар „скоро бесплатен“ хостинг на веб-страница (0.99 УСД / месечно)

Прегледот на Hostери за Хостингер ги стеснува како солиден избор за корисниците кои сакаат ултра-евтини веб хостинг сервис. Особено ако тие се почетници или имаат цврст буџет за работа.

Поставуваме тест-страница на Хостингер и почетниците ги следат неговите перформанси од мај 2018 година. Нашата тест-страница хостирана во Хостингер постигнуваше над 99.95% постојано работење и беше оценето како „А“ во повеќето тестови за брзина.

Опција за надградба

Единствениот хостинг хостингер не е навистина бесплатен, но тие се продаваат неверојатно евтина цена ($ 0.99 / месечно). Корисниците кои сакаат подобри функции (како што се автоматска дневна резервна копија, хостираат повеќе домени и имаат неограничена работа на cron) можат да се надополнат со нивниот премиум план, кој чини 2.89 $ / месечно.

Каква е улогата на планот на Хостингер?

Ултра ефтината цена на Хостингер доаѓа со цена (наменета за пука). Единствениот заеднички план за хостинг не доаѓа со бесплатна SSL, ниту пак со дневна резервна копија. Исто така, зделката 0.99 $ / месечно е достапна само доколку се регистрирате за четири години, што е подолго од стандардниот период за препорачана претплата (период на 24-месеци).

Дознајте повеќе за услугата за хостинг хостингер во овој преглед.

2. Weebly

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

Веб-страница: Weebly.com

Кога првпат погледна во Weebly, Го оценував како алатка за градење сајтови и кога ја погоди оваа статија, сфатив дека тоа е суштина, веб-домаќин нагоре. Weebly е една од новите генерации веб-домаќини за веб-градители, која прави фантастично добро, всушност држи Алекса ранг на 270 сега.

Сепак, морав повторно да го разгледувам овој пат, бидејќи има различни плус поени за веб-домаќини и градители на сајтови.

Карактеристики

 • Слободен веб-сајт градител (Weebly!)
 • Бесплатен SSL-безбедност
 • Апликации за веб-страницата на Weebly
 • Хостинг без реклами
 • Градител на мобилни апликации

спецификации

 • Диск простор: 500MB
 • Пропусен опсег: Непознат
 • База на податоци: комерцијален
 • Контролен панел: Неслободен

Лесен за користење, но домаќин само во Weebly.com поддомен

Сигурност и време на гаранции

Weebly е добро поддржан преку енергична заедница и исто така можете да се обратите до нив преку е-пошта или разговор во живо.

Опции за надградба

Weebly се обиде тешко да го продаде својот онлајн продавница градител, и како такви има тенденција да се фокусира на трансакциски клучни поени. Плановите за надградба ги зголемуваат основните карактеристики, но истакната е колку производи можете да ги продавате во исто време. Се разбира, ако барате само хостинг планови, тоа функционира исто така. Цените се движат од $ 12 месечно до $ 25 месечно.

Што е улов со Weebly бесплатен хостинг?

Weebly е голем ... добро, Weebly, и навистина не игра убаво со ништо друго. На пример, не поддржува серверско скриптирање (како што е PHP), ниту интеграција на бази на податоци. И вашиот бесплатен веб домен ќе биде во форма на Weebly.com поддомен. Навистина, тоа е исклучително моќно самостојно, но тоа, исто така, значи во смисла на флексибилност, најверојатно сте заглавени со Weebly за добро откако ќе почнете да го користите.

Дознајте повеќе за Вебли во мојот преглед.

3 Wix

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

Веб-страница: Wix.com

Wix е исто така бренд што го има го направи своето име во бизнисот за градење веб-сајтови и беше една од претходните новата генерација на веб-алатки. Тоа е одлично за newbies и е лесен за користење, плус нуди доволно за стартер-оф да се заинтересираат пред да се надеваат на платени планови.

Карактеристики

 • Слободен веб-сајт градител (Wix!)
 • Онлајн Продавница
 • Бесплатни шаблони
 • Wix Apps

спецификации

 • Диск простор: 500MB
 • Пропусен опсег: 500MB
 • База на податоци: комерцијален
 • Контролен панел: Неслободен

Слободен моќен веб уредник, но со реклама

Сигурност и време на гаранции

Ќе добиете она што го плаќате, и покрај широката база на знаење, за бесплатни сметки, можете да ги испратите и да ги искористите шансите. Само премиум-сметките добиваат побрзи одговори на секое прашање или прашање кое може да го имаат.

Опции за надградба

Бидејќи нејзините планови се дизајнирани да ја зголемат функционалноста на веб-страниците, Wix на повисоките нивоа може да се скапи. Сепак, овие цени вклучуваат функции како што се градители на форми, кампањи за е-пошта, па дури и прегледи од страна на професионалци. На најниско ниво, часовникот е во цена од $ 4.50 месечно, и ќе достигне до $ 24.50 месечно.

Што е улов со Wix бесплатен домен хостинг?

Повторно, Wix е уште еден комерцијален мотор, што значи дека ќе се обиде да го задржите речиси на кој било начин. Добрата вест е дека таа игра подобро со други алатки во споредба со Weebly, така што е компатибилна со некои алатки како Caspio, слободна база на податоци платформа. О да, и Wix не е без реклами. Ако не сте на планот за плаќање, ќе ги избрише гипс Wix рекламите на вашиот сајт со алармност.

Дознајте повеќе за Wix во мојот преглед.

4. 20i

споредете ги и разгледајте бесплатни веб-домаќини

20i е провајдер за веб хостинг со седиште во Велика Британија, кој е околу само неколку години. Основачите што стојат зад тоа, сепак, имаат долг и одличен учинок. Компанијата во моментот одржува пристоен асортиман на производи што е изненадувачки доволно, вклучува и бесплатна услуга CDN.

Карактеристики

 • Лесна инсталација на апликации
 • Вклучува бесплатна SSL на Wildcard
 • Овозможува монетизација на веб-страница
 • SSD складирање

спецификации

 • Диск простор: 10GB
 • Пропусен опсег: 250MB
 • База на податоци: 1 × 1 GB MySQL
 • Контролен панел: My20i

Рекламирање бесплатно хостинг со тесен опсег

Импресивни карактеристики за бесплатен план

Овој давател на услуги отчукува многу од вистинските кутии на нивната бесплатна понуда, во споредба со слични планови. Меѓу нивните значајни карактеристики е тоа што не само што ви нудат искуство без реклами, туку можете слободно да водите реклами на вашата страница за да заработите пари.

Опции за надградба

Следниот логичен чекор напред од бесплатниот план на 20-тите ќе биде една од нивните стандардни споделени опции за хостирање. Сепак, предлагам да се погледне покрај најниското ниво и да се прескокнеме на планот „Премиум“. Добивате тони повеќе од секој вид ресурс - во многу случаи тоа е немерено.

Каква е улогата на планот за 20i?

Додека 20i е дарежлива во главните области, тие одлучија малку да го ограничат широкопојасниот опсег. Сите бесплатни корисници добиваат само 250 МБ секој месец, сума што ќе исчезне побрзо отколку што може да се каже „бу“.

Дознајте повеќе за 20i во прегледот на Тимотеј.

5 000Вестост

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

Од 2007, 000Webhost нуди бесплатни веб хостинг услуги кои не се оптоварени со рекламирање барања. Бидејќи тие исто така нудат платени хостинг опции, нивниот бизнис модел се врти околу нудејќи бесплатни хостинг услуги кои се финансираат од платен крај на бизнисот. Ова функционира во корист на сите, бидејќи корисниците на бесплатните хостинг услуги, исто така, имаат можност да ги зголемат своите сајтови со тоа што стануваат платени клиенти во секое време што сакаат.

Карактеристики

 • Слободен веб-сајт градител
 • Автоматско инсталирање (WordPress, Joomla, итн)
 • Хостинг без реклами
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 1GB
 • Пропусен опсег: 10GB
 • База на податоци: 2 MySQL бази на податоци
 • Контролен панел: Cpanel

 $ 0 / mo хостинг, но еден час за спиење секој ден

Постои 99% uptime гаранција за бесплатни сметки, но во случај на 000Webhost, ќе мора да сметате дека постои наметнат едночасовен период на спиење на ден. Тоа значи твое вистински време на работа на серверот започнува од 95.83% - помалку од сите вистински технички потешкотии.

Опции за надградба

000Webhost обезбедува платени хостинг планови преку Hostinger која обвиненија за платен хостинг врз основа на должината на времето за кое се пријавувате. Подолг рок на ваш договор, толку поевтина ќе биде месечната претплата. Цените започнуваат од 7.19 долари месечно за договор за еден месец.

Што е улов со 000Webhost слободен план?

Бесплатните корисници на платформата 000Webhost ќе треба да се погрижат со еден час на "спиење" време секој ден. Ова значи дека тоа нема да биде достапно за никого - вклучувајќи го и вас.

Дознајте повеќе во мојот преглед на 000webhost.

6 5GB бесплатно

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

Што се однесува до веб-хостинг сајтови, 5GBfree е релативно нов, но тоа може да биде добро, бидејќи тие тврдат дека нудат најнова технологија, вклучувајќи CloudLinux и опрема беше домаќин на US-базиран, PCI и SAS 70 Type II сертифициран центар за податоци.

Повторно, ова е друга компанија која им овозможува на слободните сметки да ја прошират опцијата за зголемување. Слободните сметки се поддржани во форма на база на знаење (која беше во моментот кога беше создаден овој напис) и преку форум во заедницата.

Карактеристики

 • Автоматско инсталирање
 • Хостинг без реклами
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 5GB
 • Пропусен опсег: 20GB
 • База на податоци: 3 MySQL бази на податоци
 • Контролен панел: Cpanel

Релативно нов, но голем бесплатен хостинг складирање

Сигурност и време на гаранции

За жал, не беа споменати никакви гаранции за време, не беа пронајдени на 5 GB бесплатно, ниту пак беа достапни информации за доверливоста. Сепак, има мали милосрдии, бидејќи барем има опции за да ги заштите вашите датотеки и бази на податоци во задниот крај. Ова се чини дека е исто и за планот на сметката Pro, исто така.

Опции за надградба

За $ 2.95 месечно, Про сметката што ја нуди домаќинот е нечистотија и навидум нуди она што многу високо реномирани веб-домаќини имаат.

Што е улов со 5GB бесплатен веб хостинг?

Иако основните спецификации на бесплатни сметки се чини дека се во ред, 5GB бесплатно не е домаќин на пораки за нив. Ако сакате да имате сметка за е-пошта со вашиот домен, ќе треба да ја надградите Pro Account. Уште алармантно е целосно отсуството на посветеност на било кој облик на Договор за ниво на услуга. Пријавете се на ваш сопствен ризик!

Прочитајте ги 5GB бесплатните услови и услови тука.

7 Простор за награда

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

Нудејќи веб-хостинг од 2004, Awardspace е околу блокот неколку пати и сеуште стои. Со текот на времето тие се tweaking нивните бесплатен хостинг понуда и следење на конкуренцијата (и пати). Само минатата година тие лансираа целосно редизајнирано место и ги насочија своите услуги.

Карактеристики

 • SPAM заштита
 • Автоматско инсталирање (WordPress, Joomla, итн)
 • Хостинг без реклами
 • Слободен веб-сајт градител

спецификации

 • Диск простор: 1GB
 • Пропусен опсег: 5GB
 • База на податоци: 1 MySQL база на податоци
 • Контролен панел: Напреден контролен панел

Бесплатен хостинг без uptime гаранција

Сигурност и време на гаранции

Бесплатната верзија на Awardspace доаѓа со безвремена гаранција. За тоа ќе мора да се регистрирате со еден од нивните платени планови. Најмалку за оние што имаат Договор за ниво на услуга на 99.9%, плус враќање на средства без барање прашања во првите 30 денови, ако не сте задоволни со услугата.

Опции за надградба

Awardspace доаѓа во три вкусови (настрана бесплатно), со цени кои започнуваат од 5.20 УСД месечно до 10.30 УСД месечно. За нови пријавувања, Awardspace нуди неверојатен попуст до 98% попуст, што значи дека можете да плаќате дури 9 центи месечно.

Што е улов со Awardspace?

Има навистина блескав улов во Awardspace и нуди она што може да се нарече фер до средно бесплатна сметка за newbies. Јас претпоставувам дека дел од планот е да ги ценам своите планови за плаќање поевтино да полека ги закачиме клиентите и да ги принудуваме. Придобивките меѓу платените планови се многу поединечни на најнискиот ниво.

Прочитајте го ToSspace toSpace.

8 Домаќин на бајт

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

Бејет домаќин (Да, тоа е правилно напишано) е задебелен, поставувајќи тврдење дека е "најбрз бесплатен хостинг хостинг во светот!". Дел од причината што може да се каже е дека тоа е поради тоа што зависи само од времето за обработка на серверот и не влијае на ништо друго, како што е Time to First Byte. Тоа е слободна рака на хостинг провајдер iFastNet, кој исто така би можел да биде огледало бидејќи нивните најевтини планови очигледно доаѓаат со шест бесплатни домени! Овој бесплатен домаќин нуди еден тон добрите и може да биде вреден да се погледне.

Карактеристики

 • Поддршка 24 / 7
 • Автоматско инсталирање (WordPress, Joomla, итн)
 • Хостинг без реклами
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 5GB
 • Пропусен опсег: Неограничен
 • База на податоци: 5 MySQL бази на податоци
 • Контролен панел: VistaPanel

Бесплатно решение за хостирање ВистаПанел

Сигурност и време на гаранции

Интересно е да се забележи дека Byet Host нуди 24 / 7 поддршка дури и за бесплатни сметки. Дури и ако потрае некое време да ги користат билетите, често не гледате слободен домаќин кој нуди вистинска поддршка. Поголемиот дел од времето се користат бази на знаење или, во најдобар случај, кориснички форум каде што си помагате еден со друг.

Опции за надградба

Бидејќи тие нудат толку многу на бесплатни сметки, што добивате од плаќање за хостинг со домаќинот Биет? Подобрувања на SSD-управувано перформанси, слободни домени и необично доволно - различен контролен панел (cPanel). Цените започнуваат од $ 4.99 месечно по целиот пат до $ 7.99 месечно.

Што е улов?

Иако Beet Host звучи речиси премногу добро за да биде вистина, може да биде добро ако заземете некое време за да проверите што тие го нудат во детали. Сфатив дека начинот на кој многу термини и услуги се формулирани како малку сенка и отворени за толкување на различни начини.

Повеќе детали за условите и условите на Byet Host.

9. Сонникс

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

Наместо бесплатна услуга, јас би го сметал Dreamnix за "речиси бесплатно", бидејќи тие нудат врвни карактеристики на линијата со остри ограничувања во нивниот слободен производ. Ова е во согласност со нивниот концепт на "обидете се пред да купите".

Карактеристики

 • SSD-придвижуван сервери
 • Автоматско инсталирање (WordPress)
 • Хостинг без реклами
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 1GB
 • Пропусен опсег: 1GB
 • База на податоци: 1 MySQL база на податоци
 • Контролен панел: Cpanel

Бесплатно хостирање cPanel со складирање на SSD

Сигурност и време на гаранции

Тоа е прилично добар залог дека ова е легитимно, бидејќи сите наоколу Dreamnix нагласува на неговата гаранција за враќање на парите. Всушност, дури не ги земате информациите за вашата кредитна картичка додека не платите за некоја услуга. Како што реков - обидете се пред да купите!

Опции за надградба

Откако ќе го надминете вашиот бесплатен хостинг план, надградбите се разликуваат главно во однос на дополнителни функции, како што се пристап до Cron работни места, мејлинг-листи и така натаму. Основите како пропусниот опсег и болниот простор одат до неограничен, дури и со најмалиот план. Почнува од $ 2 месечно до $ 4 месечно врз основа на годишни стапки на претплата.

Што е улов?

Колку што можеме да видиме, ништо, освен дека Dreamnix е ограничен на центри за податоци само на три локации. Овие убаво се шират низ целиот свет, па тука не треба да има вистински проблеми.

Дознајте повеќе за ограничувањето на Dreamix во нивните ToS.

10 Фрихостија

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

Freehostia со гордост најавува повеќе од десет години сервирање на домаќините во индустријата и извикува за "Load Balanced Cluster Technology" наспроти самостојни сервери. Тоа е голем веб-домаќин, што значи дека настрана од понудата парчиња на хостинг, исто така, нуди високо-крајни услуги како што се посветени сервери. На долната страна, локацијата на центар на податоци е ограничена само на Чикаго.

Карактеристики

 • Бесплатни веб-шаблони
 • Автоматско инсталирање (WordPress, Joomla, итн)
 • Хостинг без реклами
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 250MB
 • Пропусен опсег: 6GB
 • База на податоци: 1 MySQL база на податоци
 • Контролен панел: Cpanel

Бесплатна услуга за хостирање без оглас

Сигурност и време на гаранции

Уптимијата за слободни домаќини се споменува како 99.9%, што обично е индикатор кој плати планови се зголеми во сигурноста. За жал, Freehostia не покажува време за платени планови, па затоа е малку хит и промашување.

Опции за надградба

Freehostia нуди повеќе планови за растечки капацитети. Клучната работа овде се чини дека има многу внимание на дадената количина на складирање; чудно, бидејќи складирањето е многу нечистотија во денешно време и повеќето веб-домаќини практично го даваат тоа. Цените започнуваат од 14 УСД месечно до 65 УСД месечно за нивните надоградени планови.

Што е улов?

Складирање простор, простор за складирање и простор за складирање, Freehostia се чини дека има намера да осакатува корисници само преку тоа. 250MB за веб-домаќин (дури и бесплатен) денес изгледа несвесно. Исто така, има толку многу планови на располагање само прелистување низ нив е доволно да ве збуни.

Прочитајте го Freehostia ToS.

11 FreeHosting.com

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

Првото нешто што ќе забележите кога ќе ја посетите оваа веб-страница е тоа што е целосно малтерисано со зборот "Free". Одлично, бидејќи тоа е она што си по право? Не толку многу кога ќе сфатите дека долгата листа на понудени функции е лукаво поврзана со неслободни предмети само за да изгледа подолго.

Карактеристики

 • Слободен веб-сајт градител
 • Автоматско инсталирање (WordPress, Joomla, итн)
 • Хостинг без реклами
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 10GB
 • Пропусен опсег: Неограничен
 • База на податоци: 1 MySQL база на податоци
 • Контролен панел: Cpanel

Бесплатен веб-домаќин со многу ограничени карактеристики

Сигурност и време на гаранции

Сум бил круг и повторно над овој сајт, но таму не чини да се спомене воопшто uptime гаранција, што е малку застрашувачки. Единствениот пат кога се споменува парите назад е во рамките на неговиот 30-ден грејс период на платените сметки.

Опции за надградба

Freehosting.com нуди само два плана - плаќате, или не. Платените сметки имаат корист од неограничен простор за складирање и пропусен опсег од $ 7.99 месечно.

 Што е улов со FreeHosting.com?

За бесплатна услуга, не многу што можеме да најдеме. НО, постои предупредување во нивните услови на услуга; Постои "излезна" клаузула која во основа наведува дека можат да ве запрат ако земате премногу (неодредени) ресурси.

Прочитајте го ТОС за FreeHosting.com.

12 Бесплатно хостирање на ЕУ

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

FreeHostingEU не е поврзан со Freehosting.com, но нè потсетува малку на Freehostia, во смисла дека нуди несоодветна количина на простор за складирање во надеж дека ќе бидете фрустрирани и надградувате. Не сум сигурен каде што менталноста на досадни вашиот клиент во надеж дека тој ќе плати сте дошле, но се чини дека е успешна за веб-домаќини. Не вреди ништо иако овој домаќин нуди домени .eu5.net дури и за бесплатни сметки.

Карактеристики

 • Слободен веб-сајт градител
 • Автоматско инсталирање (само WordPress и Joomla)
 • Хостинг без реклами
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 200MB
 • Пропусен опсег: 4GB
 • База на податоци: 1 MySQL бази на податоци
 • Контролен панел: Напреден контролен панел

Без рекламирање $ 0 хостинг

Сигурност и време на гаранции

Сите планови за Freehosting ЕУ доаѓаат со 24 / 7 Server Monitoring и 99.8% uptime guarantee. Што се однесува до веб-домаќините, тоа е на ниска страна. Претпоставувам дека за мир на умот иако, тие нудат иста гаранција за бесплатни сметки.

Опции за надградба

FreehostingEU доаѓа во три вкусови, бесплатно, БЕСТ и ПРО. Двете платени планови чинат $ 6.95 и $ 11.95 месечно соодветно и доаѓаат со 30-ден гаранција за враќање на парите. Тие не нудат попуст за прво регистрирање.

Што е улов со бесплатен хостинг ЕУ?

Уште еднаш, сето тоа е во мало печатење и во случај на FreeHostingEU ќе одите 'WOW!' - ако прво не ја искинеш косата. Се очекува усогласеност во многу области што се малку невообичаени затоа што, добро, кој мисли на некои од овие работи? На пример, мора да се согласите да го ограничите вашиот простор да се состои од само 10% датотеки со слики, 10% архиви, итн. Така, во реалноста, добивате веб-домаќин што може да го фрлите… 20MB слики на.

Дознајте повеќе во Бесплатен хостинг Услови за услуга на ЕУ.

13 Бесплатно хостирање без реклами

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

FreehostingNoAds е околу 18 години, не те сакам. Оваа страница е многу дарежлива во смисла на она што го нуди, всушност, повеќе од она што некои платени сметки ги бараат. Претпоставувам дел од тоа е субвенција преку рекламирање иако, бидејќи тие гипс google реклами целиот свој веб-сајт. Тие ветуваат дека нема да ве присилат да ги носите нивните реклами иако.

Карактеристики

 • Слободен веб-сајт градител
 • Автоматско инсталирање (WordPress, Joomla, итн)
 • Хостинг без реклами
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 1GB
 • Пропусен опсег: 5GB
 • База на податоци: 3 MySQL бази на податоци
 • Контролен панел: непознат

Бесплатен план за веб-хостинг со бази на податоци 3 MySQL

Сигурност и време на гаранции

FreehostingNoAds се чини дека е уште еден хостинг сајт кој не верува во uptime гаранции. Сепак, корисниците кои се приклучуваат им се нудат техничка поддршка, дури и на бесплатните планови. Меѓутоа, не објаснува каква природа ја поддржува - тоа би можело да биде едноставно упатување на база на знаење или најчесто поставувани прашања.

Опции за надградба

Опции за надградба се достапни, и тие се нечисто евтини овде. Најскапиот план за кој би можеле да поминат трошоците е само $ 1.99 месечно, а тоа ви нуди скоро сè што би можеле да посакате. Всушност, за планот $ 1.99, тие дури и фрлаат вредни рекламни кредити во вредност од $ 125!

Што е улов?

Настрана од непостоечки гаранции за uptime и облачно упатување на техничка поддршка, ништо друго. Ова се чини дека е наменета главно кај луѓе кои бараат бесплатна или евтина хостинг решение и тоа е сè. Со оглед на тоа дека тие имаат цела страница посветена на HTML5 сајт градење што завршува насочување кон Wix, тие може да биде подружница на партнер.

Прочитајте го FreeHostingNoAds ToS овде.

14 Бесплатни виртуелни сервери

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

FreeVirtualServers е една од брендовите во сопственост на Easy Internet, која обезбедува веб хостинг и оптимизација за услуги. Тие се уште еден сериозен провајдер кој нуди сè, од бесплатен хостинг до посветен сервер хостинг планови. Нешто добро е да се напомене тука е дека тие се интегрираат популарен веб-сајт градител во нивниот хостинг план; Weebly.

Карактеристики

 • Слободен веб-сајт градител
 • Автоматско инсталирање (WordPress, Joomla, итн)
 • Хостинг без реклами
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 100MB
 • Пропусен опсег: 200MB
 • База на податоци: 1 MySQL бази на податоци
 • Контролен панел: Cpanel

Бесплатен веб-домаќин со ограничен простор за складирање

Сигурност и време на гаранции

FreeVirtualServers нудат стандардна 99.9% uptime guarantee, и сите бесплатни сметки се поддржани од база на знаење и најчесто поставувани прашања. Исто така, постојат и некои туторијали за видеа за блиц ако е потребна поголема помош. Интернет-поддршката на 24 / 7 е резервирана само за платените сметки.

Опции за надградба

Постојат повеќе опции за надградба овде, кои се движат од стандардното заедничко хостирање до посветен сервер. Цените се движат од 6.45 $ месечно до 155.20 $ месечно (што е за посветен сервер). Вреди да се напомене дека ова е компанија со седиште во Велика Британија со сервери лоцирани таму. Цените се наплаќаат и во британски фунти (претворено во УСД овде за ваша погодност).

Што е улов?

Овој домаќин изгледа целосно над таблата колку што можеме да видиме, без големи изненадувања дури и во одредбите и условите.

Погледнете бесплатни виртуелни сервери TOS тука.

15 Бесплатно подрачје за хостирање на веб-страници

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

Друга долгогодишна компанија во веб хостинг арената, Freewebhostingarea е дарежлива во своите основни услови за бесплатни сметки. Исто така, нуди необична опција помеѓу два различни контролни панели, од кои едната изгледа екстремно функционална.

Карактеристики

 • Слободен веб-сајт градител
 • Автоматско инсталирање (WordPress, Joomla, итн)
 • Условен бесплатен хостинг
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 1.5GB
 • Пропусен опсег: Неограничен
 • База на податоци: 1 MySQL бази на податоци
 • Контролен панел: FreeWHA панел / Cpanel

Бесплатно хостирање со инсталерот за инсталирање на WordPress & Joomla

Сигурност и Uptime гаранции

Воопшто не се спомнува ниту гаранција за техничка поддршка или техничка поддршка. Всушност, иако е наведен форум, тоа навистина не постои. А површно пребарување враќа многу коментари дека ова не е целосно сигурен домаќин.

Опции за надградба

Опциите за надградба тука се првите што видовме дека цените главно според различни контролни панели. FreeWHA се чини дека е комерцијална модификација на скриптата за контролен панел со отворен извор. Цените се движат од 1 долар месечно до 6.99 долари месечно.

Што е улов?

Листата на клаузули за улов е долга милја и лично јас би се плашев да хостинг дури и бесплатен сајт тука. Не постојат вистински ограничувања во црно-бело, но во исто време тие тврдат дека имаат право да ги прекинат сметките за речиси сите прекршоци, дури и прекумерно користење на ресурсите. Дефинитивно не е начин да се победат пријателите. Дури и нивното барање без реклами е условно, бидејќи велат дека ќе наметнат реклами на сајтови што сакаат.

Погледнете ги условите за користење на FreeWebHostingArea.com овде.

16 БЕСПЛАТНО

Прегледајте и споредете бесплатен веб-домаќин

InstaFree нуди потенцијални сопственици на вебсајт прилично добра зделка, одејќи по нивниот збор. Дури и слободни сметки се хостирани на складирање базирано на SSD и се великодушни и во нивните услови на сервисирање, како и во понудата на функции. Всушност, не само што има бесплатни дели хостинг, но има дури и бесплатен препродавач хостинг и бесплатен VPS!

Карактеристики

 • Слободен веб-сајт градител
 • Автоматско инсталирање (WordPress, Joomla, итн)
 • Хостинг без реклами
 • Поддршка за база на податоци за PHP и MySQL

спецификации

 • Диск простор: 10GB
 • Пропусен опсег: 100GB
 • База на податоци: 5 MySQL бази на податоци
 • Контролен панел: Cpanel

Бесплатно хостирање со голем капацитет за складирање

Сигурност и време на гаранции

Постои стандардна 99.9% uptime гаранција заедно со релативно активна корисничка заедница во форумите. Техничката поддршка е вклучена, но е ограничена на итни прашања во врска со хостинг услугата.

Опции за надградба

Сите бесплатни сметки ја имаат соодветната платена сметка, што во основа е чекор од она што го нуди бесплатната сметка. Цените се движат од $ 1 месечно до $ 5 месечно. InstaFree исто така нуди услуги за трансфер на веб-страници, дури и за бесплатни сметки, под услов да користите Cpanel.

Што е улов?

Тука има неколку чудни работи, како што е фактот дека InstaFree има листа на земји за кои ги забрани корисниците. Ова ги вклучува меѓу нив земји како Кина, Русија и Полска, но исто така (изненадувачки) Сингапур.

Прочитајте ги условите и условите на несоодветен начин овде.


Ризици со бесплатни хостинг платформи

Нешто што доаѓа со зборот "слободно" може да биде многу примамливо. Разбирливо, повеќето почетници кои започнуваат веб-сајт за прв пат би сакале да да ги задржите своите трошоци ниски и да заштедите пари.

Но, имајте на ум дека ништо не е навистина слободно во овој свет.

Додека користите бесплатна платформа за веб хостинг значи дека нема да мора да плаќате ниту едно парче за создавање и хостирање на вашата веб-страница, постојат бројни ризици и проблеми за кои треба да бидете свесни доколку имате намера да ги користите. Овде ќе зборуваме за трите главни ризици.

Некои бесплатни зделки никогаш не вредат лошите страни со кои доаѓаат. Доколку вашата веб-страница е важна, треба да научите за овие ризици и да размислите да се одлучите за сигурен, целосно опремен провајдер на хостинг. Повеќето добри провајдери за споделени хостинг вклучуваат: бесплатно име на домен, споделена поддршка за SSL, хостинг на е-пошта, неограничен пренос на податоци и простор на дискот, и повеќе функционалности на веб-страниците за цена од 2 $ - 5 $ месечно.

Ризик #1. Неквалитетни серверски перформанси

Најочигледното прашање што доаѓа со користење на бесплатен веб хостинг модел е страшно серверот перформанси. Гледате, за да помогнете да ги зачувате трошоците на серверот, многу провајдери ќе спојуваат стотици или дури илјадници веб-страници на еден заеднички сервер.

Кога имате толку многу веб-сајтови кои ги делат истите ресурси на серверот, неизбежно е дека вашата веб-страница ќе претрпи многу проблеми со серверот, како што се бавно вчитување веб-страници или многу прекини.

000WebHost Време на спиење
000WebHost сили еден час за спиење секој ден. Но повратните информации од корисниците покажуваат дека некои сметки имаат до прекин на 4 во 24 часа (извор).

Некои провајдери дури и ставаат ограничувања или ограничувања на нивните корисници кога ја користат нивната платформа. 000WebHost ги принудува своите корисници да издржат едночасовен период на "време на спиење" секој ден, кој помага да се задржи нивниот капацитет на серверот, но гарантира дека вашиот веб-сајт не може да оди подалеку од 95.8% uptime.

Со бесплатни хостинг провајдери, ќе мора да се справи со многу строги и тесни ограничувања на ресурсите од кои вашата веб-страница брзо ќе прерасне. Кога тоа ќе се случи, ќе мора да се префрлите на платена хостинг сметка која може да значи повеќе работа и трошоци по линијата.

Ништо не е навистина слободно во овој свет.

Ризик #2. Ненадејно исклучување на вебсајт / компанијата излегува од бизнисот

Како што реков претходно, со бесплатни веб хостинг платформи, нема да морате да платите една дина за нивните услуги за хостирање на домен. Поради тоа, повеќето провајдери нема да ја сфатат сериозно вашата веб-страница. Ова доведува до огромен ризик кој доаѓа со бесплатен хостинг, со тоа што вашата веб-страница може да се симне во секој момент.

Имаше многу инциденти каде што луѓето кои користеа бесплатни хостинг платформи завршија со фактот дека нивните сметки се избришани или забранети без претходно известување или предупредување. Бидејќи не плаќате за своите услуги, многу провајдери не се чувствуваат обврзани да го чуваат вашиот сајт онлајн на неодредено време.

Ова е причината зошто многу бесплатни провајдери за хостирање ќе вклучуваат одредени термини во нивните T&C што им овозможуваат да ја затворат вашата веб-страница во секој момент, ако тоа е спротивно на нивните интереси.

Пример за ова е од Слободен хостинг ЕУ. во кои тие го ограничуваат складирањето на сметката на нивниот корисник до 10%. Доколку корисникот одам да ја помине границата 10%, тогаш тие можат да ја исклучат веб-страницата без предупредување или казна (прочитајте го нивното бесплатно хостинг ТОС овде).

Корисниците на FreeHostingEU.com мора да се согласат да го ограничат нивното складирање да се состои од не повеќе од 10% слика, архиви или PDF датотеки.

Ризик #3. Добивање на вашите податоци протекоа

Податоците се важен елемент за бизнисот, особено ако сте бизнис на е-трговија. Но, со бесплатни веб-домаќин модели, поголема е веројатноста да ги добиете вашите податоци протекоа или украдени, бидејќи повеќето провајдери не ги следат и спроведуваат стандардни и фундаментални безбедносни практики потребни за да ги заштитат своите корисници.

Повторно, бидејќи многу од овие провајдери ги нудат своите услуги бесплатно, тие обично не чувствуваат потреба да обезбедат соодветна сигурност за да ги заштитат своите корисници и нивните податоци. Ова доведе до случаи кога чувствителни детали на корисникот, како кориснички имиња и лозинки, завршиле со украдени хакери.

Еден таков случај на масовна безбедносна протекување беше со 000Webhost, во кој постојано ги игнорираа безбедносните предупредувања од новинарот на Форбс и истражувач за безбедност уште во октомври 2015. Ова доведува до нив да се пробијат и да предизвикаат 13.5 милиони корисници имаат свои лозинки, адреса за е-пошта, кориснички имиња украдени.


Најчесто поставувани прашања за бесплатен веб-хостинг

Дали е бесплатен веб-хостинг безбеден?

Како што споменавме погоре, постојат различни ризици и зафаќања вклучуваат кога користите бесплатни услуги за веб хостинг. Како и да е, сите бесплатни услуги за веб-хостинг ви овозможуваат да се надоградувате на нивниот платен план - што ќе ги оддалечи вашите веб-страници од бесплатното поле за сервер и ќе ги елиминира повеќето ризици.

Како е бесплатниот веб-хостинг различен од платениот хостинг?

Двете главни разлики се ресурси и ресурси. Бесплатниот веб-хостинг чини 0 $ и обично доаѓа со многу ограничен капацитет на серверот (мало складирање, мала моќност на процесорот, итн.). Платениот хостинг обично доаѓа со подобра безбедност на веб-страницата, напредни функционалности и повеќе ресурси на серверот.

Кој е најдобриот бесплатен веб-хостинг?

„Најдоброто“ е релативно - што е најдобро за мене можеби не е соодветно за вас. Ова, сепак, рече дека Weebly, Wix, 000Webhost, 5GBfree и Award Space се едни од најдобрите веб-страници за бесплатни хостинг на пазарот. Препорачано е да ги проверите сите 16 бесплатни даватели на услуги за хостирање во оваа табела за споредување.

Дали има бесплатен веб-хостинг без реклами?

Да, има доста голем број бесплатни платформи за хостирање кои не форсираат поставување реклами на веб-страниците на нивните корисници. Weebly, 000Webhost, 5GB бесплатен 3 што ви го препорачуваме.

Дали добивам FTP врска со бесплатен веб-хостинг?

Да, повеќето бесплатни платформи за хостирање им овозможуваат на корисниците да испраќаат датотеки преку FTP конекции. Алтернативно, платформите како 000WebHost обезбедуваат лесен за ракување со датотеки, за корисниците да можат да се движат, да испраќаат и бришат веб-датотеки користејќи прелистувач.

Кој бесплатен веб-хостинг доаѓа со бесплатно име на домен?

Weebly, Wix, 000Webhost, ByetHost, Free Hosting EU и др. Се некои даватели на услуги кои нудат бесплатен веб-хостинг со име на домен. Ако тоа е ваш избор, вашата веб-страница ќе се појави како поддомен на давателите на хостинг (т.е. yourwebname.wix.come).

Алтернативно - со помалку од 12 УСД годишно, Хостингер ви нуди сè што ви треба за бесплатен веб хостинг и име на домен без приврзани низи.

Како можам да добијам бесплатно име на домен?

Постојат два главни начини на кои можете да добиете бесплатно име на домен - тоа е или преку Freenom (операторот на регистарот задолжен за .tk ccTLD) или веб-хостинг провајдер кој нуди бесплатно име на домен со купување на специфични пакети за веб хостинг што тие продаде За да дознаете повеќе, провери од овој член.


Алтернативи за бесплатен веб-хостинг

Важно е да се истакне дека повеќето опции за бесплатно хостирање не се во можност да ги исполнат ниту најосновните стандарди потребни за водење успешна деловна веб-страница. Ако сте сериозни во врска со вашата веб-страница, на пример - водење бизнис преку Интернет или планирате да заработите пари од вашиот блог; подобро е да ја хостирате вашата веб-страница на ефтини споделени даватели на хостинг - кои обично нудат квалитетна услуга по разумна цена.

Популарни даватели на услуги како BluehostGreenGeeksHostingerInMotion хостингInterserver, и TMD Хостинг ќе ви овозможи да добиете заедничка хостинг за една година 2 за помалку од $ 100.

Исто така - Jerери состави корисна листа на евтини и сигурни хостинг, за што можете да се одлучите.

Други корисни ресурси за потрошувачите -

Заработи обелоденување

WHSR добива надоместоци за упатување од некои од компаниите споменати во овој напис. Потребни се многу напор и пари за да создадете ваква корисна содржина - вашата поддршка е високо ценета.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.