Име на домен за Dummies: Како да купите име на домен

Член напишан од:
 • Хостинг водичи
 • Ажурирано: февруари 08, 2020

* Ажурирања: Проверени факти и додадени статистики за новата индустрија.

Се врати во 1985 кога првото име на домен беше регистрирано и оттогаш, на интернет се гледа експоненцијален раст на активни имиња на домени.

Извештајот на Verisign забележува дека индустријата на домените во 2019 (Q3) доживеала 5.1 проценти годишен раст, пребивање во скоро 360 милиони регистрирани домени и ќе продолжи да расте.

Со оглед на тоа колку е важно дигиталното присуство во денешното технолошки наклонето општество, има смисла за бренд, било да е тоа голем конгломерат или дигитална агенција со еден човек, да поседуваат име на домен.

Дали ни се допаѓа или не, има потреба од домен кој е регистриран за вашиот бренд.

Ако немате уште една, или само треба малку водич за имиња на домени, а потоа продолжете со читање. Ќе ги споделиме деталите за тоа како да купите и да регистрирате нов домен за почетници!


Содржина

ФТЦ Обелоденување

WHSR добиваат надоместоци за упатување од некои од компаниите споменати во овој член. Потребни се многу напори и пари за да се создаде корисни содржини како оваа - вашата поддршка е високо ценета.


Што е име на домен?

Кога сакате да започнете веб-сајт, треба да имате име на домен. Но, што всушност е името на доменот?

Тоа во основа е низа препознатливи зборови кои, кога ќе се напише во прелистувачот, го пренасочува корисникот кон IP адресата на вашиот сервер.

Гледате, кога веб-страница е создадена, таа често доаѓа со уникатна адреса позната како домен сервери (DNS), кој често изгледа вака:

NS1.VD345.NETHOST.NET NS2.VD345.NETHOST.NET

Тоа е навистина тешко да се запаметат и напишете. Кој е причината зошто уникатното име на домен ќе биде полесно за корисниците да се сетат и да напишат.

За повеќе технички детали за име на домен, Ве молиме, прочитајте го упатството на Jerryери.

Предлози за име на домен

Името на вашиот домен е вашиот идентитет. Тоа е како луѓето те наоѓаат, името на клиентите минуваат на другите.

Непотребно е да се каже, ништо не е поважно.

Дајте им на своите бизниси чекор во вистинската насока за избор на совршено име на домен - тука се неколку совети за тоа како да се најдат кул домени.

 • Чувајте го кратко и лесно да се запомни (нашиот домен "Веб Хостинг Тајната Откриени" е лош пример!)
 • Избегнувајте имиња со заштитени знаци
 • Добијте .com или .net секогаш кога е можно
 • Не плашете се да соберете збор или да користите сложен збор (помислете - FaceBook, YouTube, Google, LinkedIn)
 • Напишете го и прочитајте го повеќепати пред да купите (на пример - бидете многу претпазливи ако вашето бизнис име е "Диксон Веб")
 • Клучни зборови релевантни *

* Белешка: Не ви треба клучен збор во името на вашиот домен за да се рангира добро на Google деновиве. Но, добра идеја е да го тематизирате вашето име на домен околу клучниот збор, бидејќи на посетителите за прв пат ќе им се даде непосредна идеја за тоа за што е вашата веб-страница.

Најдобри имиња на домени

Именувањето на веб-страница може да биде доста тешко, особено ако сте нови на целата веб-страница и брендирање. И ако сте како мене, можеби ќе поминете часови за идеи, само за да завршите со листа на глупости.

Еве неколку генерички имиња на домени кои ќе ви помогнат да идеите за име на домен.

* Кликнете на сликата за да ги прегледате следните алатки за домените.

1- Domainr

Domainr ќе додаде уникатен елемент на креативност кон вашето име на домен, предлагајќи алтернативни екстензии. Посетете: Domainr.com

2-Wordoid

Wordoid корисниците добиваат да генерираат случајни имиња или да внесете клучен збор за да го користите како root. Посетете: Wordoid.com

3 - Име на станицата

Име Станица генерира случајни имиња со и без клучен збор root. Посетете: NameStation.com

4-Dot-o-mator

Dot-o-mator е едноставна алатка која комбинира два збора за да креира нови имиња. Посетете: Dotomator.com

5-Lean Domain Search

Lean Domain Search е лесен за употреба пребарувач за наоѓање на достапни имиња на домени. Алатката им помага на корисниците да најдат имиња на домени со спарување фраза за пребарување со други клучни зборови кои најчесто се наоѓаат во домените. Алатката е купена од Automattic (компанијата зад WordPress.com) во 2013. Посетете: LeanDomainSearch.com

6- Купувај го името на бизнисот

Shopify's Business Name Generator ви помага да генерирате бизнис имиња и да ги проверите достапноста на име на домен. Започнете со избирање клучен збор за кој сакате да го вклучите вашиот домен, и ќе добиете стотици предлози. Посетете: Shopify Бизнис име Генератор.


Колку да платите за нов домен?

Трошоците за регистрација и обновување на домен многу зависи од нејзиното проширување (познато како TLD). Во овој пример со NameCheap, доменот. Com чини $ 10.98 / година и се обновува по истата цена. Од друга страна, доменот .store чини $ 4.99 / година за регистрација, но $ 48.88 / година за обновување.

Значи, пред да одите напред и да се добие сосема нов домен, сигурен сум дека има прилично големо прашање што сакате да го поставите. И тоа е:

Колку ќе ме чини името на домен?

Одговорот? Зависи од.

За жал, постојат многу фактори кои можат да ја одредат цената на име на домен. Некои од овие причини може да бидат:

 • Проширувањето на името на доменот (пример: .com, .shop., .Me)
 • Каде што името на доменот е купено од (различни регистратори различни понуди цени)
 • Должината на терминот или какви било други додатоци кои можеби ги сакате (пример: додавање на приватноста на доменот, одење за повеќегодишни термини итн.)

И покрај тоа што е тешко да се стесни конкретно колку домен име може да чини, обично може да очекувате да платите насекаде помеѓу $ 2 до $ 20 годишно, во зависност од какви било попусти или специјални понуди платформата.

Добро правило е дека поновите доменски екстензии (.global, .design., .Cheap) може да бидат малку поскапи од нормалните доменски екстензии (.com, .net), бидејќи тие неодамна беа пуштени на пазарот .

Совети за заштеда на домените

Совет # 1 - Може да добиете бесплатен домен од некои даватели на хостинг, вклучувајќи InMotion хостинг и Hostinger. За да привлечат нови клиенти, некои хостинг компании им даваат бесплатни домени на нивниот прв клиент. Ако сте хостирање на веб-страница за прв пат, можете да заштедите пари со хостирање со овие веб-домаќини.

Совет # 2 - NameCheap спроведува специјални промоции секој месец - можете да ја проверите нивната веб-страница пред да купите нов домен.


Како да купите ново име на домен од регистратор?

Добивањето свој домен се сведува на два начина:

 1. Купување и регистрирање на сосема нов домен, или
 2. Купување на оној што во моментов е во сопственост на некој друг.

Постојат и два и други негативни страни, но на крај зависи од вас дали сакате да плаќате за скапи, но добро познати адреси (домени кои се активни) или поевтини, но помалку познати (сосема нови домени).

Едно нешто што треба да го разгледате е како да го именувате вашиот домен.

Како што споменавме порано - навистина добро име на домен може да биде одлучувачки фактор што го прави или скрши вашиот бренд, па изберете еден мудро.

1. Проверете дали има домен

Сега кога сте одлучиле за навистина страшно име на домен, време е да проверите дали името на доменот што го сакате е достапно или не.

Проверка дали достапноста на име на домен е доволно лесна. Можете да направите едноставно пребарување со еден од домен регистратори; или, користете пребарувачи за Whois, за да проверите дали вашето име на домен е достапно или било преземено.

Ако името на доменот што го сакате не е достапно, обидете се да видите дали се достапни различни екстензии.

Лебдиш - регистрирање на име на домен.
Можете да проверите дали името на доменот е достапно со користење Лебдиш.

2. Регистрирајте го вашето име на домен со регистратор на домен

Името на домен што сте го одбрале е совршено и потврдите дека е достапно, сега е време да го регистрирате самото име на домен.

Регистрирајте домен
Регистрирајте го доменот ако е достапен.

Корисен Совет: Додавање на приватност на вашиот домен

Кога ќе регистрирате име на домен, сите ваши информации за контакт и детали за сопственост ќе бидат детализирани КОЈ Е.

Ова значи дека деталите, како што се вашата е-адреса, домашна адреса, телефонски број итн., Ќе бидат достапни за јавноста.

Ако не сакате да ги извадите вашите лични информации на отворено, можете да одлучите приватно да го регистрирате вашето око око, така што вашите информации за контакт ќе бидат заштитени од пошироката јавност.

Трошокот за користење на услугата за регистрација на приватноста може да варира, но генерално, тоа се движи од $ 10 - $ 15 годишно.


Најдобро место за купување на домен

Можете да го регистрирате доменот ако е достапен. Но, како го правиш тоа точно?

Најдобар начин е да одите до веб-страниците за регистрација на домен. Регистарот на домените ќе ви овозможи да го регистрирате вашето име на домен или преку годишни договори или со долгорочен договор.

Регистратори на домениценитеПриватност на WHOIS
. Со. Нет
123 Рег£ 11.99£ 11 .99£ 4 .99 / година
Domain.com$ 9.99 / година$ 10.99 / година-
Ганди€ 12.54 / година€ 16.50 / година-
GoDaddy$ 12.17 / година$ 12.17 / година$ 7.99 / година
Лебдиш$ 12.99 / година$ 15.49 / годинаслободен
Име Евтин$ 10.69 / година$ 12.88 / годинаслободен
Мрежни решенија$ 34.99 / година$ 32.99 / година$ 9.99 / година

Веб-страниците за регистрација на домен ќе ве наплаќаат за мала надокнада која обично се движи помеѓу $ 10 - $ 15 годишно, но имињата на домените кои се високи во побарувачката ќе чинат повеќе во почетната набавка.

Скапите домени може да достигнат до илјадници долари, но потоа надоместокот за обновување е прилично номинален ($ 10 - $ 15 годишно).

Ажурирања: Cloudflare како регистратор на име на домен

Cloudflare ги претстави своите сопствени домени кои регистрираат услуги кои нудат надоместоци за нула и нудат големопродажни цени за TLD-и како .com, .net, .io., Итн. Во моментов, услугата е ограничена на постоечките cloudflare корисници и дека тие треба да се регистрирате за нивниот ран пристап страница која ќе биде поканета на програмата.

Корисен совет: Купување на име на домен преку градители на веб-страници

Дали е можно да купите домен директно од градител на веб-страници или хостинг компании?

Апсолутно!

Голем број на градители на веб-страници нудат можност за купување на домен веднаш откако сте создале веб-страница на нивната платформа.

Некои од најдобрите веб-градители денес, како на пример Wix or Weebly, ќе ви даде бесплатно сопствени име на домен за една година, ако се регистрирате на нивните годишни планови.

Сепак, надоместокот за обновување може да се разликува во зависност од самата платформа со Wix кој нуди $ 14.95 годишно да се обнови, додека Weebly е малку поскапо од $ 19.95 годишно.

Иако тоа би можело да биде малку pricier во споредба со регистрирање на домен себе, во корист на купување на сопствени име на домен преку градител веб-сајт е дека можете лесно да се поврзете вашиот веб-сајт со името на доменот со малку-да-не се расправаме.


Како да купите постоечко име на домен од неговиот сопственик?

Што ако сакате да купите домен кој веќе е активен наместо?

Можете да одберете да купите активни домени и да префрлувате сопственост преку услуги, како што е делот за име на домен.

Што е зачленување на име на домен?

Име на домен зачува во основа независен трети лица агент кој им помага во процесот на купување-купување на имиња на домени на интернет. Овие сајтови обезбедуваат безбеден начин за купувачите да купуваат имиња на домени од продавачи кои сакаат да го напуштат името на доменот.

Постојат голем број на име на домен услуги за заштеда на располагање, но тука се и неколку што можете да проверите: Escrow.com, Sedo, и BuyDomains.

Како да купите домени користејќи зачувам

Да речеме дека сте пронашле име на домен и вие и продавачот се одлучиле за износот. Загатката станува: Како безбедно да ги плаќате парите и да бидете сигурни дека сопственикот ја префрли сопственоста на доменот на вас?

Тука спаѓаат депонирањето. Можете да ги користите услугите за зачувување за да бидете сигурни дека трансакцијата ќе се одвива непречено. Како всушност го правиш тоа? Еве како:

 1. Поставете трансакција за зачувување помеѓу вас и продавачот
  Регистрирајте сметка на страница со сервисот за зачувување и утврдете ги условите на трансакцијата помеѓу вас и продавачот, која ги вклучува името на домените и продажната цена.
 2. Направете ја вашата исплата на escrow компанија
  Откако ќе одлучите за износот, ќе направите вашата исплата (преку жица, кредитна картичка или кој било друг метод) на escrow компанија.
 3. Името на доменот потоа се пренесува од продавачот на вас
  Кога escrow компанијата ќе ја добие и потврди плаќањето, тогаш ќе му наложи на продавачот да ви го пренесе името на доменот.
 4. Потврдете дека сте ја добиле сопственоста на име на домен
  Ќе треба да потврдите со компанијата за застапување дека сопственоста на името на доменот е пренесена на вас. Користете КОЈ Е or WHSR веб-домаќин шпион за да проверите дали профилот на сопственикот е надграден или не.
 5. Продавачот ги прима парите од депонираната услуга
  На escrow компанија ќе потврди дека името на доменот е префрлен и тие потоа ќе им даде пари на продавачот, минус нивната такса. (Можете однапред да одлучите која партија плаќа надоместок или да ја подели средината.)

Како да се одреди вредноста на претходно сопствено име на домен

Кога барате име на претходно име на домен, кое обично може да се најде на резервни услуги, приватни продавачи и аукциски куќи - ќе забележите дека нивната вредност може да се движи насекаде од неколку долари до шест или седум-цифрен опсег.

Овие не може да биде најдобро место за да се добие име на домен, ако само што почнувате.

Како постоечкиот домен добива своја цена може да се определи со бројни фактори, како што се должината, јазикот, трендовите и демографијата. Не постои еден единствен метод кој може да ви даде совршена цена за барање. Меѓутоа, постојат начини да ви дадете проценка на доменот на името на доменот и за тоа бара малку истражување од ваша страна.

1- Користење на нови домени

Добро правило за разбирање како домените се вреднуваат е согледување на неодамнешната продажба. Поглед на неодамнешната продажба може да ви даде идеја за тоа кој тип на домени се купени и за колку.

DNJournal мислења a домен извештај за продажба кои тие редовно ги ажурираат и во неа, тие ги наведуваат имињата на домените кои неодамна се продаваат од повеќе услуги со врвен домен. Кога гледате низ, обрнете внимание на клучни зборови, должина и други сродни фактори на доменот за да добиете идеја за тоа како се проценува името на доменот.

Извештај за продажба на домените објавен на DN Journal (мај 2018)
Скриншот на DN Journal доменот за продажба доменот.

Важно е да се напомене дека извештајот опфаќа само мал број имиња на домени, па затоа не е токму најсеопфатната листа.

2- Користење на онлајн домените за проценка на домените

Друг начин да се одреди вредноста на доменот е преку услугата за оценување на доменот или онлајн алатка за вреднување. Овие сајтови ќе ви овозможат да внесете одредено име на домен и ќе ви дадете предложена цена за пребарување.

Неколку од сајтовите што можете да ги проверите се Estibot, WebsiteOutlook, и Проценка на УРЛ.

Овие сајтови ја одредуваат вредноста на доменот користејќи фактори поврзани со оптимизација, како што се рангирање на пребарување, клучни зборови, ранг Алекса, месечни пребарувања, број на пребарувања и цена на клик.

Едно нешто да се забележи е дека различни сајтови може да ви даде различни проценки. Еден добар план би бил да користите неколку различни извори и да ги споредите за да ви дадете подобра проценка на вредноста на име на домен.

Повторно, не постојат конечни цени за купување на име на домен и можете да очекувате од нив да флуктуираат доста често. Ако сакате општа идеја за цените на имињата на домените, можете да отидете на сајтови како што се Afternic or Купете домени да се чувствувате по цена.

Се приспособат на домен, а потоа се на работа

До сега, треба да имате доволно информации за да ви помогнете да регистрирате сопствено име на домен за вашиот бренд или бизнис од себе.

Без разлика дали тоа е преку веб-сајт градители или домен регистратор сајтови, сопственик на име на домен треба да биде првото нешто што го заврши пред да оди во живо. Откако ќе го добиете тоа, време е да се фокусирате градење на вашата веб-страница.

За Azreen Azmi

Azreen Azmi е писател со наклон за пишување за содржината маркетинг и технологија. Од YouTube до Twitch, тој се обидува да остане во контакт со најновите креирање содржини и да го пронајде најдобриот начин да го продаде својот бренд.

Поврзете се: